Recenze nejlepších dětských nosítek | Test 2023 | Arecenze.cz
Menu

Recenze nejlepších dětských nosítek dle
testu 2023

Aktualizováno:
Červen 2023

Očekáváte přírůstek do rodiny? Těšíte se, až svou ratolest vezmete na výlet a budete ji učit poznávat svět okolo? V tom případě jistě máte rozmyšleno, kam ji uložíte, aby si objevování užili všichni zúčastnění. V dřívějších dobách představovaly jedinou možnost kočárky, které se největší oblibě těší i dnes. V nabídkách obchodů je ovšem doplňují i alternativní možnosti pro pohodlný přesun dětí.

Neustále vzrůstá obliba dětských nosítek. Spokojení majitelé si na nich nejvíce cení toho, že na rozdíl od kočárku mají obě ruce volné. Jiní zdůrazňují těsný kontakt mezi dítětem a rodičem. Mnozí zase nosítko považují za praktický doplněk ke klasickému kočárku, který najde využití třeba při uklidňování rozrušeného drobečka.

Rozhodli jste se dát dětským nosítkům šanci? Nechcete však nic ponechat náhodě a rádi byste věděli, na co si při nákupu dát pozor? Na následujících řádcích vám s volbou toho pravého modelu pomůžeme.


Nejlepší dětská nosítka dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Vzhled Název Hodnocení Orientační cena Aktuální cena
1.
Recenze Deuter Kid Comfort Pro midnight modrá
Deuter Kid Comfort Pro midnight modrá 97 %
Počet recenzí: 7
11 000 Kč Zobrazit nabídky
2.
Recenze Tula Ftg Play
Tula Ftg Play 98 %
Počet recenzí: 2
4 400 Kč Zobrazit nabídky
3.
Recenze DEUTER turistické Kid Comfort Plus
DEUTER turistické Kid Comfort Plus 100 %
Počet recenzí: 1
4 000 Kč Zobrazit nabídky
4.
Recenze OSPREY Poco Plus II sky modrá
OSPREY Poco Plus II sky modrá 100 %
Počet recenzí: 1
9 300 Kč Zobrazit nabídky
5.
Recenze Infantino Flip Advanced 4v1 Šedá
Infantino Flip Advanced 4v1 Šedá 89 %
Počet recenzí: 13
1 400 Kč Zobrazit nabídky
6.
Recenze Corazon Panda červená
Corazon Panda červená 88 %
Počet recenzí: 27
6 400 Kč Zobrazit nabídky
7.
Recenze Deuter Kid Comfort midnight
Deuter Kid Comfort midnight 95 %
Počet recenzí: 5
8 800 Kč Zobrazit nabídky
8.
Recenze Thule Sapling Child Carrier Agave
Thule Sapling Child Carrier Agave 100 %
Počet recenzí: 2
11 500 Kč Zobrazit nabídky
9.
Recenze Osprey Dětský Poco II Starry černá
Osprey Dětský Poco II Starry černá 100 %
Počet recenzí: 4
10 400 Kč Zobrazit nabídky
10.
Recenze Tula Ftg Soar
Tula Ftg Soar 93 %
Počet recenzí: 2
4 400 Kč Zobrazit nabídky

Zobrazit další produkty


Jak vybrat dětské nosítko

Ještě předtím, než se začnete prohrabovat nabídkou konkrétních modelů, promyslete, zda je pro vás dětské nosítko opravdu vhodné. S rozhodnutím by vám měla pomoci první kapitola našeho rádce, v níž naleznete odpovědi na nejčastěji kladené dotazy.

Na počátku samotného nákupu potom stojí volba vhodného typu podle způsobu nošení a posazení miminka. Na vědomí berte také rozdělení dostupných nosítek dle věku a výšky ratolesti. V neposlední řadě zohledněte též druh použitého materiálu a provedení popruhů a polstrování. Skýtají totiž naprosto zásadní vliv na pohodlí vás i vašeho dítěte.

Nezapomínejte překontrolovat i způsob uchycení popruhů a případné křížení. Vždy ověřte, zda zvolené zboží pochází z dílny renomovaného výrobce a nejedná se jen o levnou napodobeninu. Zamyslete se nad využitelností některého z dokoupitelných doplňků. Poslední kapitolu jako vždy věnujeme cenovému okénku. Seznámíme vás s výsledky naší analýzy trhu a nabídneme tři intervaly, v nichž se při výběru budete pohybovat.

Nosítka ano, nebo ne?

Možná se vám také na mysl dere tato otázka? Stačí do vyhledávání zadat příslušnou frázi a vysypou se na vás tuny argumentů zastánců i odpůrců dětských nosítek. Zatímco prvně jmenovaní zdůrazňují těsné sepjetí s rodičem, příjemné teplo a uvolnění rukou, kritici upozorňují na celou řadu zdravotních rizik včetně špatného vývoje páteře. Jak to tedy ve skutečnosti je?

Přenášení dětí v nosítkách jejich zdravý vývoj v žádném případě nenarušuje. Tedy za předpokladu, že zakoupíte vhodný, ergonomický model. Poznáte jej podle toho, že dítě má nohy do písmene M, zakulacená záda a při spánku se nezaklání. Při dodržení všech těchto podmínek se nemusíte obávat žádných komplikací. Tedy kromě bolesti vlastních zad a ramen.

Typ podle způsobu nošení a posazení dítěte

Rozhodli jste se, že dáte nosítkům šanci? Pak se tedy pomalu začněte prokousávat záplavou modelů nejrůznějších druhů a barev. Zdaleka nejdůležitější je ovšem způsob nošení a posazení dítěte. Váš výběr by měl vždy odpovídat věku miminka a tělesným proporcím nosiče. V současné době na trhu naleznete hned několik skupin, jimž věnujeme samostatné podkapitoly.

Šátek

Novorozencům a jejich rodičům jsou určeny šátky. Jedná se o speciálně navržené kousky, které se poměrně výrazně liší od klasických módních doplňků. Šátky jsou skladné, dostupné v široké paletě nejrůznějších materiálů a designových provedení. Umožňují též pohodlné kojení. Zpočátku vás možná odradí poněkud obtížnější vázaní, časem si na něj jistě zvyknete.

Vak

Nechce se vám zbytečně trávit čas vázáním šátku? Potom se poohlédněte po vhodném vaku, tedy alespoň do doby, než vaše ratolest trochu povyroste. Dítě do jeho útrob snadno vložíte, navíc okamžitě zaujme přirozenou polohu klubíčka. Máte-li problémy s bolestmi zad, raději si pořízení tohoto typu nosiče dobře rozmyslete. Veškerou váhu budete nosit na jediném rameni. Jelikož miminko nebude příliš fixované, dávejte si pozor při předklánění.

Klokanka

Jak již název napovídá, tento typ nosiče připomíná klokaní vak. Co vyhovuje klokanům, bohužel není příliš zdravé pro lidská mláďata. Dítě v klokance visí za rozkrok a je otočeno čelem do prostoru. Vzhledem k tomu, že je jeho mozek přehlcen podněty z okolního světa, nepočítejte s klidným spánkem. Miminko ke všemu sedí v nepřirozené poloze, při níž nejsou zakulacená záda, čímž mu zaděláváte na nehezké problémy v pozdějším věku.

Ergonomická nosítka pro děti

Zdaleka nejoblíbenější a nejvhodnější způsob současnosti, kombinující výhody šátků a klokánek. Odpadá zdlouhavé uvazování šátku a dítě sedí vždy čelem ke svému rodiči. Nastavitelné popruhy umožňují ratolest přiblížit či oddálit dle potřeby. Samozřejmostí je přirozená poloha v klubíčku. Připraveni buďte na výraznější rozměry, jelikož ergonomické nosítko rozhodně nesložíte do kabelky či nákupní tašky podobně jako šátek.

Krosna pro děti

Jestliže holdujete náročnějším outdoorovým aktivitám, patrně si s klasickou nabídkou nosítek nevystačíte. Dejte proto příležitost krosně pro děti, jejíž konstrukce je odvozená od klasické krosny expediční. Ergonomicky tvarovaná, pevná kovová konstrukce už něco vydrží a bývá vybavena i praktickou ochranou proti dešti. Dítě má uvnitř dostatek místa a může v poklidu sledovat dění okolo sebe. Negativum spatřujeme ve vysoké zátěži na záda nosiče, jelikož již samotná konstrukce není zrovna lehká. A k tomu je navíc nutné připočíst ještě hmotnost ratolesti.

Typ podle věku a výšky

Plánujete svého potomka v nosítku přenášet pouze po určitou dobu? Nebo jej chcete naopak využívat tak dlouho, dokud to bude zapotřebí? Ať se rozhodnete jakkoliv, zvolte adekvátní typ podle věku a výšky. V současné době se rozlišují hned dvě základní varianty:

  • jednovelikostní nosítka – nižší cena, snadnější nastavení, nelze přizpůsobit růstu, vhodné pro starší děti
  • rostoucí nosítka – vyšší cena, využitelné po celou dobu růstu, obtížnější nastavení, předimenzované pro rostoucí hmotnost a velikost dítěte.

Materiál

Během nákupu sehrává důležitou roli i druh použitého materiálu. Ve všech případech by měla být látka dostatečně pevná a současně poddajná. Příliš hrubý a těžký materiál totiž po několika minutách nošení začne být nepříjemný nejen vám, ale i vaší ratolesti. Řádně překontrolujte umístění spon, které nesmí nikde překážet, nebo dokonce tlačit. V obchodech naleznete dva druhy běžně užívaného výrobního materiálu.

  • šátková – nižší odolnost, pružnost, lepší přizpůsobení miminku i nosiči
  • látková – výraznější odolnost, menší pružnost, snadnější údržba

Popruhy a polstrování

Zvolili jste vhodný typ a materiál? Neopomeňte také překontrolovat provedení popruhů a polstrování. Ramenní popruhy musí být dostatečně široké, aby zaručily optimální rozložení váhy. Rozhodně se vyhněte modelům, u nichž se látka po několika minutách nošení zařezává do kůže. Popruhy by také mělo být možné utáhnout jednou rukou.

Jelikož mnohým rodičům přílišné polstrování vadí, v obchodech jsou k mání i osekané verze. Jejich popruhy jsou vyrobeny z měkčené látky, takže nemusí být zbytečně robustní. Ani tak se ale nějakému tomu zařezávání a tlaku nevyhnete.

Způsob uchycení popruhů a křížení

Ještě před provedením nákupu ověřte způsob uchycení popruhů a jejich křížení. Nejčastější bývají dva systémy:

  • popruhy k bedernímu pásu – nižší usazení dítěte, méně přirozená poloha, pohodlnější pro nosiče
  • popruhy k polovině zádové opěrky – vyšší usazení, přirozenější poloha a fixace dítěte, méně komfortní pro nosiče.

Dáváte přednost křížení popruhů? Také si přijdete na své. V každém případě doporučujeme osobní návštěvu kamenné prodejny a vyzkoušení různých modelů. Mnohdy pásy řežou, jindy je zase vůbec nezapnete. Optimálního stavu obvykle dosáhnete až po desítkách minut dlouhého hledání. Stojí to však za to.

Původ

Když se vám náhodou pokazí neoriginální spotřebič, nic až tak hrozného se neděje. Sice přijdete o nějaké peníze, ale vadný kus lze nahradit bez větších obtíží. Špatný růst dítěte ale vyléčit jen tak jednoduše nejde. Buďte proto při pořizování nosítka obzvláště obezřetní a vyhněte se tržištím s levnými čínskými napodobeninami.

Zvolený model musí být v originálním balení. Uniformní krabice několikrát přelepovaná páskou by měla vyvolat oprávněné pochybnosti. Povinnými součástmi každého prodávaného nosítka jsou manuál k použití a deklarace výrobce, že produkt plně odpovídá požadavkům a normám zemí EU. Pokud některá z nich chybí, nosítko nepoužívejte a kontaktuje prodejce.

Doplňky

Vyžadujte vždy něco navíc? Chcete svému miminku či sobě zajistit patřičný komfort? Zvolte některý z prodejných doplňků, s nimiž se jistě ze společných cest stane radost.

  • slintačky – ochranné návleky na popruhy, které děti zkoušejí ochutnat
  • taštičky – pro uložení drobností
  • kapuce – ochrana před deštěm a sluncem, zajišťuje optimální záklon hlavy při usnutí
  • spony – pro snadnější sepnutí nosítka k tělu

V tomto případě již necháme na vás, zda zvolíte originální či neoriginální doplňky. Jejich provedení totiž nemá na zdraví ani vývoj dítěte žádný vliv. Hrozí snad jen riziko dřívějšího poškození produktu.

Cena

Pomalu se dostáváme k závěrečné kapitole našeho rádce, kterou jako vždy věnujeme přehledu cen. Provedli jsme analýzu několika tisíců modelů, které se v obchodech v současné době prodávají a rozdělili je do tří základní intervalů. Zjistíte tak, kolik peněz byste si měli připravit pro pořízení nosítka, které oceníte vy i vaše dítě.

Cena do 1 500 Kč

V nejnižší cenové kategorii do 1 500 Kč naleznete všechny druhy nosítek kromě krosen. Obvykle se jedná o jednovelikostní varianty, které bohužel budete muset v průběhu let vyměnit. Vybírat můžete jak ze šátkových, tak látkových nosičů. Samozřejmostí je ergonomické provedení a polstrování ramenních popruhů zajišťujících bezproblémový přenos miminka z místa na místo.

Široká paleta barev a vzorů uspokojí i ty nejnáročnější, ačkoliv design během výběru příliš neřešte. Dávejte si dobrý pozor na originální původ zvoleného kousku. V nejnižší cenové relaci se totiž zdaleka nejčastěji pohybují nejrůznější padělatelé a výrobci zboží pochybné kvality.

Cena od 1 500 Kč do 3 000 Kč

Rádi byste zalovili v trochu luxusnějších cenových hladinách? Připravte si alespoň 1 500 korun a vyberte si ve střední třídě. Naleznete zde mimo jiné i krosničky vhodné pro delší toulky přírodou a horami. Obchody nabízejí i rostoucí nosítka, s nimiž si vystačíte po celou dobu růstu dítěte. Samozřejmostí je bohatá nabídka barev a designů.

Z materiálů lze opět volit mezi šátkem a látkou. Jejich kvalita je již mnohem vyšší než u levnějších modelů. I proto vydrží delší dobu a zároveň poskytují pohodlí nosiči i miminku. Fajnšmekři potom mohou zvolit modely vybavené doplňky v podobě slintačky či kapuce.

Cena nad 3 000 Kč

Vyčlenili jste na nákup nosítka alespoň 3 000 Kč? Potom můžete očekávat to nejlepší, co současná produkce nabízí. Bohaté možnosti nastavení, vysoká úroveň použitých materiálů, perfektně polstrované ergonomické popruhy. Vše je zkrátka vyladěné tak, abyste se mohli vydat se svou ratolestí i na dlouhé cesty.

Krosny nejvyšší cenové kategorie se obvykle pyšní hliníkovým rámem. Konstrukce je tak velice lehká a velmi odolná proti působení vnějších vlivů. V balení většinou nalezete celou řadu doplňků jako pozornost od výrobce.

Tip: Další informace o vybavení pro rodiče s dětmi a nákupech rodičovského vybavení najdete třeba na webu Rodicov.cz.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4 z 23 hlasů