Test nejlepších dětských chůviček a jak je vybrat

Obrázek dětské chůvičky

Dětská chůvička není určitě osobou, která vám bude hlídat dítě, ale elektronickým zařízením. Produkt přenášející zvuk či obraz z jednoho prostoru do druhého. Kontrolní prvek stavu vašeho dítěte v okamžiku, kdy u něj nejste a nacházíte se někde jinde.

Dětské chůvičky jsou nezbytností každé rodiny. Praktický doplněk přinášející daleko více volnosti a možnosti provádět řadu ostatních činností při nerušeném spánku dítěte. Elektronická zařízení, která za několik posledních let ušla pořádný kus cesty ve vývoji a nabízí přínosný nadstandard.

Uvažujete-li o nákupu dětské chůvičky, přinášíme vám souhrnné informace o dostupných modelech a jejich funkcích. Pomůžeme vám s výběrem výrobku odpovídajícího vašim každodenním zvyklostem a potřebám.


Nejlepších 10 dětských chůviček dle hodnocení uživatelů

Vzhled

Název

Digitální

Video

Orientační cena

Aktuální cena

Náhled dětské chůvičky Philips Avent Elektronická chůva DECT SCD501/00

Philips Avent Elektronická chůva DECT SCD501/00

ano

ne

1 300 Kč

Náhled dětské chůvičky Philips Avent Elektronická chůva DECT SCD570/00

Philips Avent Elektronická chůva DECT SCD570/00

ano

ne

2 500 Kč

Náhled dětské chůvičky Philips elektronická chůvička SCD560/00

Philips elektronická chůvička SCD560/00

ano

ne

2 200 Kč

Náhled dětské chůvičky Philips Avent Elektronická chůva DECT SCD580/00

Philips Avent Elektronická chůva DECT SCD580/00

ano

ne

3 000 Kč

Náhled dětské chůvičky SMARTON digitální chůvička SM 100

SMARTON digitální chůvička SM 100

ano

ne

 800 Kč

Náhled dětské chůvičky v

Babymoov dětský monitor Easy Care Digital Green

ano

ne

1 500 Kč

Náhled dětské chůvičky Motorola dětská chůvička MBP 481

Motorola dětská chůvička MBP 481

ano

ano

2 400 Kč

Náhled dětské chůvičky Beurer chůvička BY 84

Beurer chůvička BY 84

ne

ne

1 500 Kč

Náhled dětské chůvičky Motorola MBP 16 chůvička

Motorola MBP 16 chůvička

ano

ne

1 400 Kč

Náhled dětské chůvičky Motorola MBP 11 chůvička

Motorola MBP 11 chůvička

ano

ne

1 100 Kč

Testování a recenze dětských chůviček pro rok 2018

Podrobně zpracovaný test dětských chůviček pro vás v současné době připravujeme a jeho vydání máme naplánované koncem roku 2018. V testu budou také detailně zpracované nejlépe bodovaných dětských chůviček. V současnosti jsme pro vás připravili tabulku hodnocených produktů na základě zkušeností uživatelů. Vždy se jedná o dětské chůvičky, které jsou již prověřené množstvím uživatelů. Přesto ale doporučujeme přečíst i recenze na vybraných e-shopech a na Heurece.

Pokud chcete, abychom do testu zařadili nějaké dětské chůvičky, o které se zajímáte, napište nám na info@arecenze.cz.

Jak vybrat dětskou chůvičku

1. Analogové vs. digitální chůvičky

2. Typy chůviček

3. Dosah

4. Počet kanálů

5. Napájení

6. Hlasitost a mikrofon

7. Funkce

8. Cena

Ještě před několika lety jste mohli přijít do krámu a byly vám nabídnuty dětské chůvičky pouze v podobě dvou „vysílaček“. Dnes jsou možnosti daleko širší a výběru je třeba věnovat podstatně více času. Musíte si rozmyslet například to, zda vsadíte na analogovou nebo digitální technologii.

Přenášet lze nejenom zvuk, ale také obraz. Něco málo byste měli vědět o počtu kanálů, dosahu dětských chůviček a variantách napájení. To vše a mnohé další vám prozradíme v následujících řádcích.

Seznámíme vás s pestrými funkcemi těchto elektronických pomocníků a nastíníme, jak si stojí z hlediska pořizovacích nákladů. Usnadníme vám nákup v maximální míře.


1. Analogové vs. digitální chůvičky

Na počátku všeho byste se měli odrazit od použité technologie, která má vliv na přenos samotného zvuku. Vybírat můžete ze dvou variant.

 • Analogové chůvičky
 • Digitální chůvičky

Analogové chůvičky

Tyto produkty se pyšní lepší průchodností přes řadu překážek v podobě stromů, zdí a podobně. Je však pravdou, že jde o signál poměrně náchylný k jakémukoliv rušení. Tu největší službu vám tak udělají v odlehlejších lokalitách. Jejich nespornou výhodou jsou bezpochyby nižší pořizovací náklady.

Digitální chůvičky

Jde o zcela opačný druh signálu než u analogových chůviček. V tomto směru získáte více kanálů s vyšší frekvencí. To má za následek menší rušení, takže tyto produkty použijete i v rušnějším městském prostředí. Tato vlastnost se negativně podepisuje na průchodnosti stěnami a ostatními překážkami. Výsledkem je kratší dosah. To lze ale řešit za pomoci modelu s větším dosahem.


2. Typy chůviček

S prvním výše zmíněným rozhodnutím bude souviset i to následující. Měli byste si udělat jasno v tom, co prostřednictvím chůviček chcete přenášet. Zda to bude jenom zvuk nebo také obraz a další informace navíc. Z tohoto hlediska narazíte na několik modelů dětských chůviček.

 • Audio chůvičky
 • Video chůvičky
 • Chůvičky s monitorem dechu

Audio chůvičky

Jak už prozrazuje název kategorie těchto produktů, jde o chůvičky primárně určené pouze k přenášení zvuku. Ty jsou v podstatě tím nejlevnějším sortimentem tohoto typu, jaký můžete zakoupit. Obvykle se liší podle výsledného dosahu a celkového množství funkcí.

Video chůvičky

Dětské chůvičky přenášející kromě zvuku i obraz. To vše obvykle probíhá na frekvenci 2,4 GHz. Příjemnou vlastností produktu je fakt, že své dítě nejenom slyšíte, ale také jej vidíte. Negativem je však omezenější vzdálenost způsobená řadou překážek.

Jistou odnoží video chůviček jsou Wifi chůvičky, které k přenosu zvuku a obrazu využívají internet. To je řešení přinášející daleko více možností. Dostane se vám lepší kvality obrazu. Navíc tyto výrobky můžete kombinovat s řadou aplikací do chytrých telefonů a tabletů. Praktické je spojení Wifi IP kamery s funkcí chůvičky. Tyto inteligentní chůvičky jsou často označovány slůvkem „Smart“.

Chůvičky s monitorem dechu

Dětské chůvičky vybavené speciálním snímačem pohybu a deskami uloženými pod matrací dětské postýlky. To vše je schopno snímat pohyb dítěte, včetně jeho dechu. V okamžiku, kdy nedochází k žádnému pohybu, spustí se alarm na vaší vysílačce a vy víte, že něco není v pořádku. Chůvičky s monitorem dechu jsou přínosnou prevencí proti Syndromu náhlého kojeneckého úmrtí.


3. Dosah

To je jeden z velice důležitých parametrů při výběru chůvičky. O jeho velikosti byste měli uvažovat v souvislosti s tím, jak dalece se budete pohybovat od dítěte. Tato informace je samozřejmě udávána v metrech. Většina výrobců přistoupila k tomu, že dosah prezentuje ve volném prostranství. Narazit můžete na dosah od 200 do 400 metrů a více.

Uvědomit si však musíte, že dosah je zkracován řadou nejrůznějších překážek. To znamená, že pokud bydlíte v panelovém domě a dětská chůvička má dosah 300 metrů ve volném prostranství, u vás doma to může být díky panelovým stěnám jen 50 metrů. Proto dosah důkladně zvažte, včetně přenosové cesty.


4. Počet kanálů

Počet kanálů vypovídá o kvalitě přenášeného zvuku. Čím více kanálů dětská chůvička má, tím lepší zvuk přenáší, respektive dokáže v zahlceném prostředí přelaďovat mezi jednotlivými kanály a vždy zvolí ten nejlepší.

Tento parametr byste měli volit na základě toho, kde budete dětské chůvičky využívat. Například na vesnici a v rodinném domě si bez problému vystačíte se dvěma kanály. Pokud žijete v bytovém domě a v hustší zástavbě, zvolte raději čtyři a více kanálů.


5. Napájení

I takovou nenápadnou věc jako je napájení důkladně promyslete. Vybírat totiž můžete mezi několika variantami provedení. Odrazovým můstkem by mělo být síťové napájení základní stanice. V ideálním případě také s bateriovým provozem, protože nikdy nevíte, kdy vezmete své dítě do prostor, kde se nenachází elektrická zásuvka.

Přenosná stanice obvykle bývá na baterie, protože ji nosíte neustále u sebe. I u ní lze zmínit jedno praktické doporučení. Efektivní je možnost nabíjení v základní stanici, která udržuje dětskou chůvičku v neustálém stavu připravenosti.


6. Hlasitost a mikrofon

Přenášený zvuk je tím nejdůležitějším u dětských chůviček, protože právě ten vás informuje o tom, že je s vaším dítětem něco špatně, nespí a dožaduje se pozornosti. Při nákupu dětské chůvičky si pohlídejte hlasitost. V ideálním případě, aby byla regulovatelná, protože se můžete nacházet v hlučnějším prostředí. Přínosná je i světelná signalizace v okamžiku, kdy ani vyšší hlasitost nepomůže.

Při výběru správného modelu si hlídejte nejenom kvalitu přijímače, ale také vysílače. Na mysli máme hlavně citlivost mikrofonu u základní stanice. Zrovna citlivost rozhoduje o tom, zda budete slyšet i nepatrné zvuky v podobě šustící peřiny a tichého pláče.


7. Funkce 

Dětské chůvičky můžete pořídit od „hloupých“ a základních modelů, až po chytrá a důmyslná zařízení vybavená řadou praktických funkcí. Jejich níže uvedený výčet vám prozradí mnohé o tom, co dokáží novodobé chůvičky. Možná právě takové vymoženosti budou přínosem zrovna pro vás a stanou se hlavním kritériem při výběru tohoto produktu.

 • Obousměrný provoz – Dětské chůvičky vybavené touto funkcí jsou schopny zvuky nejenom přijímat, ale umožňují také jejich vysílání. Ze základny u dětské postýlky se tak může linout váš hlas. Této výbavy často využívají rodiče při komunikaci mezi sebou.
 • Osvětlení – Některé modely mají praktické světlo, které je možné nechat rozsvícené trvale. Malé děti potom nemají strach ze tmy. Velký přínos má při kojení, protože nemusíte rozsvěcet větší světlo.
 • Úsporný režim – Inteligentní dětské chůvičky jsou vybaveny tzv. systémem VOX. Ten snižuje odběr elektrické energie v chůvičkách. Ty pak fungují obvykle pouze tehdy, když zaregistrují nějaký zvuk, popřípadě v závislosti na vzdálenosti základní a přenosné části. Někdy bývá tento režim označen jako EKO.
 • Noční vidění– Součást video chůviček. Noční režim vám umožní vidět dítko nejenom ve dne, ale i večer za zhoršených světelných podmínek.
 • Hudební přehrávač – Modely vybavené touto funkcí jsou schopny vyluzovat ze základny příjemné zvuky v podobě ukolébavek a ostatních dětských nahrávek. Ty přispívají k příjemnému spánku dítěte.
 • Teplotní čidlo - Skrze dětské chůvičky můžete kromě zvuku a videa přenášet také informaci o aktuální teplotě v místnosti, kde dítě leží.
 • Vlhkoměr – Funguje na stejném principu jako teplotní čidlo.
 • Signalizace navázaného spojení – Povětšinou jde o vizuální indikaci toho, že přenosná chůvička komunikuje s protistranou, tedy se základnou. Máte jistotu, že nedošlo k přerušení spojení, vybití baterií a k podobným věcem. O ztrátě spojení můžete být informováni za pomoci zvuku.
 • Upevňovací prvky – Některé chůvičky disponují speciálním příslušenství, díky kterému připevníte minimálně základu na zeď či kus nábytku.
 • Konektor na sluchátka – Přenosná část dětské chůvičky může obsahovat jack konektor 3,5 milimetru. K němu připojíte klasická sluchátka a nebudete rušit okolí.
 • Vibrace – Funkce využitelná v okamžiku, kdy máte ztišený zvuk. Chůvičku přepnete do režimu vibrací a ty vás budou informovat o jakémkoliv dění.
 • Kontrola hladiny zvuku – Přenosná část dětské chůvičky sdělující úroveň hluku v dětském pokoji kde dítě spí.
 • Split – Tento doplněk je primárně určen zapomětlivým rodičům. S pomocí něho pohodlně a rychle zjistíte, kam jste odložili zapomenutý přijímač.

Čím více funkcí bude dětská chůvička mít, tím větší výdaje vás při pořizování takového elektronického pomocníka čekají


8. Cena

Dětské chůvičky jsou poměrně pestrým sortimentem z pohledu pořizovacích nákladů. Každý si v tomto směru přijde na své, ať už hledá obyčejnou klasiku, video chůvičky nebo speciální monitory dechu. Základem dlouhodobé spokojenosti je především volba toho správného výrobce. Zajímat byste se měli o značky Hisense, Motorola, Phillips, Angelcare, Luvion, Summer Infant, Vtech, Topcon, Babymoov, Baby Control Digital a Avent.

Ceny dětských chůviček se různí v závislosti na tom, co od takového produktu očekáváte. Bližší představu si uděláte prostřednictvím níže uvedených cenových skupin.

Cena do 1 000 Kč

Pokud budete do dětské chůvičky investovat částku do 1 000 Kč, pořídíte určitě základní set se dvěma kanály. Celkový dosah se bude pohybovat do 250 metrů. Z pohledu funkcí nemůžete chtít nic světoborného, a pokud ano, kvalita nemusí být zrovna nejlepší.

Cena od 1 000 Kč do 2 000 Kč

Chcete-li větší dosah dětské chůvičky alespoň 250 – 330 metrů, vyplatí se připlatit si. Mimo to získáte několika-kanálový výrobek s oboustranným přenosem a nočním světlem. Dbáno je v tomto případě i na preciznější zpracování základní a přenosné stanice.

Cena od 2 000 Kč do 4 000 Kč

Za zhruba dvojnásobnou cenu máte možnost pořídit dobrou video chůvičku, která má dosah přes 330 metrů. Přínosná bude určitě funkce VOX šetřící baterie a chybět vám nebude ani přídavná jednotka. Tyto přístroje už disponují náležitým počtem funkcí.

Cena nad 4 000 Kč

Toužíte-li mít své malé dítě pod naprostým drobnohledem, můžete do domácí chůvičky investovat až cca 10 000 Kč. K dispozici vám bude kvalitní kamera, velký displej pro sledování ratolesti, ale také praktický monitor dechu. Jde o několikadílné sady propojitelné s telefonem či tabletem.

Jak vám pomohl tento test? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Žebříček a test dětských chůviček
Průměrné hodnocení 4.7 z 15 hlasů

Ke zlepšování našich služeb využíváme na webu souborů cookie. Používáním webu s tím souhlasíte. Více

Na této stránce používáme cookie ke zkvalitnění webu a možnosti nabídnout jeho uživatelům co nejlepší zobrazení tohoto webu. Cookie může být také použita pro měření návštěvnosti jednotlivých stránek. Pokud budete pokračovat v používání této stránky, souhlasíte s tím.

Zavřít