Jak vybrat dětskou chůvičku
Dětská chůvička je nedílná součást vybavení domácností s malými dětmi. Rodičům poskytuje možnost mít své dítě pod kontrolou, i když se nacházejí v jiné místnosti. Během spánku dítěte se tak rodiče mohou věnovat něčemu jinému a neztratit při tom dohled nad svým dítkem. A v neposlední řadě může být pomocníkem při nácviku usínání bez maminky.
Nabídka těchto přístrojů je v dnešní době velice široká. Výrobci nabízejí přístroje vybavené různými funkcemi a vymoženostmi. My vám na následujících řádcích objasníme, podle čeho se můžete při výběru chůvičky řídit.
Zařízení se skládá ze dvou hlavních částí – vysílače a přijímače. Vysílač neboli dětská jednotka, je umístěn v blízkosti dítěte, zaznamenává zvuk či obraz a přenáší ho do přijímače – rodičovské jednotky. Tam je zvuk či obraz reprodukován. Dětská jednotka může vypadat různě – jako vysílačka, kamera, nebo stanice. Sama je vybavena různými funkcemi, často dálkově ovládanými z rodičovské jednotky. Ta vypadá buď jako vysílačka, nebo jako malý tablet s displejem. Bývá vybavena příslušenstvím pro jednodušší přenášení – klip na opasek nebo popruh na krk.
Dalším zařízením, které vám pomůže zajistit bezpečnost vašeho dítěte, je monitor dechu. Jedná se o přístroj, který se skládá z podložek se senzory, které se umístí pod matraci dítěte a sledují jeho dech. V případě, že dítě přestane dýchat, nebo se za minutu nadechne málokrát, spustí se alarm. V tomto článku se ale těmto zařízením věnovat nebudeme. Některé chůvičky na trhu jsou vybaveny přídavným monitorem dechu. Jedná se ale o výjimky.
Jak vybrat dětskou chůvičku stručně:
- Stačí vám přenos zvuku, nebo chcete své dítě i vidět? Základní otázka, která vám napoví, zda vybrat audio chůvičku, která bude levnější, nebo investovat do přístroje, který přenáší i video.
- Co bude největším problémem při přenosu signálu? Pokud se signál vaší chůvičky musí vyrovnat spíš se stromy a velkou vzdáleností, klidně zvolte analogový model. Pokud však hrozí rušení signálu dalšími přístroji, lépe vám poslouží chůvička digitální, ideálně s větším počtem kanálů nebo s šifrovací technologií DECT.
- Jak budete řešit napájení? Zejména u dětské jednotky je možností víc: tužkové baterie, zabudovaný akumulátor, síťový kabel, USB. Každá z možností má své výhody i nevýhody v podobě mobilnosti nebo dalších nákladů.
- Chcete manipulovat s citlivostí a hlasitostí? Existují chůvičky, které vám umožní nastavení dětské jednotky podle toho, jak podrobný výstup chcete slyšet. Pokud se jako rodič často pohybujete v hlučném prostředí, pomůže vám naopak nastavení hlasitosti na vaší jednotce.
- Potřebujete ještě něco? V článku zjistíte, že některé chůvičky disponují řadou doplňkových funkcí. Zde jsou kritéria velmi individuální, takže zhodnocení možností ponecháme plně na vás.
Audio nebo video
Prvním rozhodnutím, které budete muset udělat, je, jestli chcete své děťátko slyšet, nebo i vidět. Klasické audio přístroje, které dříve vypadaly jako dvě vysílačky, prošly za poslední dobu vývojem. Dnešní výrobky jsou mnohem propracovanější a vybavené množstvím různých funkcí. Těm se budeme věnovat později.
Video chůvičky kromě zvuků přenášejí také obraz. Ten se zobrazuje na displeji rodičovské jednotky nebo v aplikaci chytrého telefonu či tabletu.
Audio chůvičky mají nižší pořizovací náklady, kvalitnější signál a také jednodušší obsluhu. Vysílač stačí umístit poblíž dítěte. Není potřeba nastavovat záběr kamery, jako je tomu u video chůviček. Ty jsou dražší a jejich signál je náchylnější k rušení. Výhodou je však možnost sledování chování dítěte a jeho okolí.
Varianta |
+ Klady |
– Zápory |
Audio |
+ Nižší pořizovací náklady
+ Stabilita signálu |
– Absence videa |
Video |
+ Obrazové záběry
+ Možnost sledovat i okolí dítěte |
– Vyšší pořizovací cena
– Méně stabilní signál |
Přenos signálu
Technologie, kterou daný přístroj využívá, má vliv na kvalitu přenosu signálu. Každá z variant má své přednosti, ale také slabiny. Rozhodnutí, která z nich bude pro vás ideální, vám zjednodušíme, když se vás zeptáme, jestli bydlíte na venkově, nebo v hustě zalidněné lokalitě (na sídlišti).
Analogové chůvičky
Analogový (FM) signál využívá dvou kanálů. Chůvičky využívající tuto technologii mají velký dosah. Lépe si poradí s překážkami, jako jsou stromy nebo zdi. To ocení zejména domácnosti s velkým bytem, domem či zahradou. Slabinou je silné rušení přenášeného signálu. Na trhu se již objevují analogové chůvičky s šifrovaným signálem, úroveň jejich zabezpečení však za digitálními modely zaostává. To je pravděpodobně jedním z důvodů, proč tuto technologii digitální chůvičky vytlačují.
Digitální chůvičky
Digitální přístroje jsou proti analogovému signálu méně náchylné na rušení. Mají však kratší dosah. Jsou tedy vhodné do měst a menších bytů. Pokud se stále obáváte možnosti odposlouchávání nebo rušení přenášeného signálu, sáhněte po digitální chůvičce s pokročilou protiodposlouchávací technologií. Zde máte krátký úvod do nejpoužívanějších možností.
Technologie A-FHSS
Tato zkratka znamená Automatic Frequency-Hopping spread Spectrum, což vypovídá o způsobu, který technologie využívá. Přístroj neustále přeskakuje mezi několika kanály, což znemožňuje jeho vystopování a odposlouchávání. Pracuje však na frekvenci 2,4 GHz, kde se může potkat se signály wifi nebo bluetooth. (Zdroj: 10 Baby Gear)
Technologie DECT
Pro přístroje fungující na této technologii je vyhrazené frekvenční pásmo 1880-1900 MHz, navíc tyto chůvičky svůj signál šifrují. Nemůže se tedy stát, že by zvuk vašeho plačícího dítěte mohl zachytit někdo v okolí jiným přístrojem, například vysílačkou. Tuto technologii také oceníte, pokud mají vaši sousedé také dítě a vy nechcete, aby se rušily chůvičky navzájem.
Smart chůvičky
Zvláštní kategorií jsou smart chůvičky. Ty jsou tvořeny vysílačem a aplikací v chytrém telefonu nebo tabletu. Video a zvuk se přenáší prostřednictvím internetu do zmíněné aplikace. Výhodou je možnost sledovat dítě prakticky odkudkoli. Nevýhodou je nutnost neustálého připojení k internetu, které nemusí být spolehlivé. Jedná se o složitější proces, který je náchylnější na problémy. Například při špatném signálu může dojít k přerušení.
Napájení
Napájení jak dětské, tak rodičovské jednotky je další důležitý parametr při výběru dětské chůvičky. U jednotlivých modelů a výrobců se možnosti napájení liší. Některé výrobky pohánějí vyměnitelné tužkové baterie nebo nabíjecí vnitřní baterie a některé mohou být v provozu pouze pokud jsou připojeny síťovým kabelem. U novějších modelů se můžete setkat také s nabíjením pomocí USB. To vám umožní nabíjení prostřednictvím počítače nebo běžné powerbanky. Chůvička se tak stane mobilnější a může hlídat například vaše dítě spící na zahradě v kočárku, zatímco vy v kuchyni chystáte oběd pro zbytek rodiny.
Napájení je potřeba věnovat pozornost u každé jednotky zvlášť. Rodičovská jednotka bývá zpravidla poháněná bateriemi. U dětských jednotek se však můžete setkat s provozem na baterie nebo s možností provozu pouze se zapojeným kabelem. V tom případě je ovšem nutné dát dobrý pozor, aby kabel nevisel dítěti nadosah. Pokud trávíte často čas na zahradě, pod stanem nebo zkrátka tam, kde není jistota, že budete mít k dispozici zásuvku, doporučujeme vám vybírat takovou chůvičku, která umožňuje bateriový provoz obou jednotek.
Dosah a počet kanálů
Dosah je poměrně problematická veličina. V době digitálních chůviček se proti těm analogovým zkrátil. Největším nepřítelem přenášeného signálu jsou překážky. Ať už jsou to stěny, dveře nebo strop, dosah signálu v interiéru je podstatně slabší než na volném prostranství. Při výběru je proto nutné uvědomit si, jak daleko se od dítěte budete vzdalovat. V menším bytě byste neměli narazit na problém. Pokud však máte velký byt či dům, měli byste vzít v potaz i toto kritérium. Standardně uvádějí výrobci dosah 300 metrů na volném prostranství a 50, případně 60 metrů v interiéru. U některých modelů může být vzdálenost o něco kratší, na druhou stranu jsou na trhu ale také chůvičky s uváděným dosahem až 3 000 m ve volném prostranství.
Nejen dosah určuje kvalitu signálu. Důležitý je také počet kanálů, mezi kterými si může přístroj v nevyhovujících podmínkách sám přelaďovat. V případě, že bydlíte v husté městské zástavbě či bytovém domě, může být signál rušený mnohými přístroji ve vašem okolí. Čím vyšší počet kanálů má chůvička k dispozici, tím spíš si najde nějaký optimální, na kterém bude signál nerušený a silný. Na trhu najdete digitální chůvičky se 4, ale také 120 kanály. Modely, které umožňují dosah a 3 000 m, používají i více než 300 kanálů.
Citlivost mikrofonu a hlasitost
Možnost nastavit citlivost mikrofonu dětské stanice oceníte zejména pokud vaše děťátko pláče velmi potichu, pokud chcete slyšet i sebemenší zašustění peřiny nebo naopak pouze hlasitý pláč. Ovládání hlasitosti na rodičovské stanici vám pomůže v případě, že se budete nacházet v hlučnějším prostředí a budete potřebovat přehlušit okolní zvuky. Některé modely jsou vybaveny také jednou nebo více diodami, které vás upozorní na příchozí zvuk a jeho intenzitu.
Ztráta signálu nebo vybití baterie
Abyste měli stoprocentní jistotu, že své plačící dítě uslyšíte, měli byste si být jistí, že máte v rodičovské jednotce nabitou baterii a že jste v dosahu signálu dětské jednotky. Některé výrobky jsou schopny obě tyto skutečnosti hlídat za vás. V případě, že jste mimo dosah nebo se baterie vybíjí, vás světelně nebo akusticky upozorní.
Funkce
Výbava funkcemi se u jednotlivých výrobků liší. V tomto článku vám je jednotlivě vysvětlíme, abyste si mohli udělat představu, co je pro vás vhodné a o co od svého výrobku můžete očekávat.
- Obousměrný provoz – Tato funkce vám umožní nejen své děťátko poslouchat, ale také na něj mluvit. Pokud uslyší váš hlas, můžete ho uchlácholit a uspat. To se může hodit při nácviku samostatného usínání. Tuto funkci mohou využívat také rodiče při vzájemné komunikaci.
- Noční lampička – Pokud se vaše dítko bojí tmy, jistě vám pomůže noční lampička, kterou lze ovládat na dálku. Využít ji mohou také rodiče při nočním krmení, pokud nechtějí rozsvěcet velké oslňující světlo v místnosti.
- Uspávací mód – Některé výrobky mají přednastavených několik ukolébavek, které můžete na dálku pustit svému dítěti a uspat ho tak. Jiné umožňují přehrávání vlastních mp3 souborů. Můžete tak dítěti pouštět například oblíbenou pohádku nebo záznam bušení maminčina srdce. Novější modely disponují promítačem hvězdné oblohy. Ta děti uklidní a zároveň jim podává zajímavé podněty a rozvíjí je.
- Úspora energie – I při dlouhodobém používání přístroje lze ušetřit energii. K tomu pomohou dva systémy. Systém VOX snižuje spotřebu energie tím, že vypne displej i zvuk a reaguje pouze v případě, že zaznamená zvuk nebo pohyb. Zároveň tak snižuje i elektromagnetický smog, který zařízení produkuje. Pokud je dítě v klidu, chůvička nic nevysílá. Smart EKO systém snižuje energii potřebnou k přenosu signálu zejména při používání na malé vzdálenosti.
- Senzory – Teplotu, vlhkost, ale i kvalitu ovzduší mohou sledovat různé senzory, kterými jsou přístroje vybaveny. Můžete tak na dálku zjistit, jaké jsou podmínky v místě, kde je vaše dítě. Senzor škodlivin vás upozorní, že jsou v místnosti nebezpečné látky. Můžete tak předejít otravě či jiným zdravotním komplikacím. Například při úniku plynu nebo oxidu uhelnatého při závadě na kotli můžete včas zjistit problém a vzít dítě do bezpečí. Na trhu je také model, který při zjištění škodlivin ve vzduchu automaticky zapne integrovaný ionizátor vzduchu.</li
- Upozornění – Jedním ze systémů upozornění pro rodiče je také vibrace. Některé chůvičky začnou vibrovat v případě, že zaznamenaly zvuk nebo pohyb, rodičovská jednotka se nachází mimo signál nebo dochází baterie. Novější přístroje upozorňují také na čas krmení nebo výměny plenky.
- Noční vidění – Nočním viděním disponují video chůvičky. Díky němu můžete své dítě sledovat i pokud je v místnosti, kde spí, tma. Jedná se o infračervenou diodu, která dítě neoslní, ale vám umožní jej sledovat.
- Otočná kamera – Některé video a smart chůvičky umožňují na dálku ovládat otočnou kameru. Ta umožňuje sledovat například hrající si děti nebo větší prostor.
- Upevnění a uživatelský komfort – Umístění chůvičky v pokoji nemusí být vždy jednoduchá záležitost. Zejména pokud musí být neustále připojena do sítě. Některé firmy proto nabízejí speciální příslušenství k upevnění chůvičky na zeď. Rodičovské jednotky mají často přezku, která umožňuje nosit chůvičku za opaskem nebo kolem zápěstí místo hodinek. Dalším aspektem uživatelského komfortu je jednoduché odlišení vysílače a přijímače, aby nedošlo k záměně a dítě se neocitlo bez dohledu. Nezanedbatelnou výhodou také je, když má chůvička bytelnější konstrukci, a přežije tak i nějaký ten pád.
Cena
Cena dětských chůviček se pohybuje zhruba od 700 Kč do téměř 10 000 Kč. Cena se odvíjí od použité technologie, vybavenosti funkcemi a kvality zpracování.
Cena do 1 000 Kč
Pokud se rozhodnete investovat do chůvičky částku do tisíce korun, můžete očekávat analogovou či digitální chůvičku od menšího výrobce, vybavenou pouze základními funkcemi. Pouze výjimečně můžete v této kategorii narazit na video chůvičky.
Cena od 1 000 Kč do 3 000 Kč
Jestliže chcete kvalitnější přístroj s možností sledovat své dítě pomocí videa, můžete si vybrat některou z chůviček v této cenové kategorii. Většinou se jedná o přístroje s digitálním přenosem zvuku a s větším dosahem. Od těchto výrobků můžete očekávat více funkcí – noční lampičku, obousměrný přenos zvuku a další.
Cena od 3 000 Kč do 5 000 Kč
Za vyšší cenu můžete koupit kvalitní video chůvičku s poměrně velkým množstvím funkcí. Za tuto cenu lze pořídit také smart chůvičky. Vybírat můžete z nabídky velkých značek nebo menších výrobců.
Cena nad 5 000 Kč
Do nejdražší kategorie se řadí smart zařízení a video chůvičky s moha funkcemi, velkým displejem, dlouhým dosahem a kvalitním zpracováním. Vybrat si můžete také tzv. duální zařízení – kombinaci klasické a smart chůvičky. Svoje dítě tak můžete sledovat nejen na displeji rodičovské jednotky, ale zároveň také prostřednictvím aplikace ve svém chytrém telefonu či tabletu.
Modelový výběr dětské chůvičky
Výše jsme vám popsali, na jaké parametry je dobré se při výběru chůvičky zaměřit a co můžete od výrobků očekávat. Nyní vám na příkladu konkrétní chůvičky ukážeme, jaké parametry splňuje, jaké jsou její kvality a jaké má nedostatky.
Vybrali jsme audio chůvičku střední cenové kategorie – Philips Avent SCD560/00, jejíž cena se pohybuje kolem 2100 Kč.
Signál: audio
Námi vybraná chůvička přenáší pouze audio signál. Lze tak slyšet, jestli vaše dítě pláče, či lehce oddychuje. Není ale možné se na něj pomocí chůvičky podívat.
Přenos signálu: digitální
Digitální přenos signálu umožňuje čistý a ničím nerušený zvuk. Přístroj automaticky ladí mezi sto dvaceti kanály tak, aby byl zvuk co nejméně rušený. Technologie DECT umožňuje šifrování přenášeného signálu, takže nikdo nemůže slyšet zvuky z vaší chůvičky.
Napájení: rodičovská jednotka – baterie, dětská jednotka – baterie, kabel
Napájení jak rodičovské, tak dětské jednotky je možné na baterie či síťovým kabelem. Bateriový provoz je užitečný zejména při cestování nebo absenci zásuvky v místě, kde dítě spí – například na zahradě. Rodičovská jednotka je vybavena vnitřní baterií, do dětské se dávají tužkové. Výdrž baterie výrobce udává 18 hodin, nabíjení pak 10 hodin. Na nízký stav baterie chůvička sama upozorní kontrolkou a zvukovým signálem. Napájení dětské chůvičky bateriemi není obvyklé, pokud je tato možnost důležitá, je vhodné se na ni při výběru zaměřit.
Dosah: 50 m uvnitř, až 330 m venku
Dosah chůvičky je standardní. Při pohybu po větším domě nebo pozemku je potřeba dávat pozor na dosah signálu. Pokud potřebujete chůvičku s větším dosahem, tento výrobek pro vás není vhodný. Přístroj vás také upozorní, když se dostanete mimo dosah signálu. Touto funkcí jsou zejména dražší modely vybaveny běžně, některé ale mají pouze světelnou kontrolku bez zvukového doprovodu.
Nastavitelná citlivost mikrofonu: ano; nastavitelná hlasitost: ano
Na dětské jednotce je možné nastavit citlivost mikrofonu, což vám umožní přizpůsobit si úroveň snímaného zvuku – velice tiché oddychování, nebo pouze hlasitý pláč. Nastavitelná hlasitost na rodičovské jednotce vám naopak umožní přizpůsobit hlasitost prostředí, ve kterém se nacházíte.
Vybavení funkcemi
Tento model je vybavený nočním světlem, které lze ovládat na dálku z rodičovské jednotky. Umožňuje také oboustranný provoz – můžete tedy mluvit na své dítě prostřednictvím chůvičky a utišit ho tak. Další možností, jak na dálku utišit plačící děťátko, je také pouštění ukolébavek. V přístroji je přednastaveno 5 melodií, které můžete na dálku pustit. Některé chůvičky umožňují pouštět vlastní zvukové nahrávky. To tento výrobek neumí. Stejně tak nedisponuje promítačem hvězdné oblohy. Co ale tato chůvička má, je světelná signalizace úrovně zvuku. Tři diody se postupně rozsvítí, když přístroj zaznamená zvuk. (Množství diod se mezi výrobky liší. U některých přístrojů jich lze najít i pět a více.) Teplotu v pokoji zaznamenává teploměr, chybí senzor vlhkosti a stavu ovzduší. Úsporu energie zajišťuje eko-mód. Technologii VOX, která umožňuje aktivaci zařízení pouze v reakci na zvuk a šetří tak energii a snižuje elektromagnetické emise, tento model nemá.
Uživatelský komfort
Mezi klady v uživatelském komfortu jednoznačně hodnotíme možnost bateriového provozu dětské jednotky, vybavení funkcemi, snadnou rozlišitelnost mezi dětskou a rodičovskou jednotkou – nejedná se o dvě „vysílačky“, ale opravdu o stanici a přijímač. Rodičovská jednotka je vybavena užitečným popruhem na krk pro jednodušší přenášení.
Dobrý den, máme velkou zahradu na vesnici, kde bych ráda nechala malého spinkat v kočárku. Video nepotřebuji. Jakou mám vybrat?