Tento článek slouží jako průvodce výběrem dětské chůvičky. Níže se můžete podívat na stručné shrnutí jednotlivých kapitol:
- Proč koupit dětskou chůvičku – umožní vám kontrolovat, co děťátko dělá, i když jste v jiné místnosti. Zároveň ho můžete uklidnit a mluvit na něj. Chůvička se hodí i v případě, že dáváte dítě spát na zahradu v kočárku.
- Nevýhody dětských chůviček – tyto přístroje nenahrazují monitory dechu (jen některé mají tuto funkci) a nemají neomezený dosah, což platí hlavně pro interiér s mnoha dveřmi, skříněmi a jinými překážkami.
- Dětské chůvičky vs. monitory dechu – chůvičky se skládají z dětské a rodičovské jednotky. Slouží ke kontrole, zda miminko spí a nepláče, a jen málokdy monitorují dech. K tomu slouží monitory dechu umisťované pod matraci dítěte.
- Druhy dětských chůviček – audio chůvičky přenáší jen zvuk, vyznačují se ale stabilním signálem. Video chůvičky přenáší kromě zvuku i obraz, ale nemůžete se u nich vždy spolehnout na stabilitu signálu. Smart chůvičky představují speciální sekci vyžadující internetové připojení.
- Výběr podle přenosu signálu – analogový model se vyrovná s velkou vzdáleností a stromy, digitální chůvičky jsou zase méně náchylné na rušení dalšími přístroji.
- Důležité parametry – zabývat byste se měli především dosahem, počtem kanálů, způsobem napájení, citlivostí mikrofonu a hlasitostí.
- Funkce a uživatelských komfort – mezi populární doplňky patří třeba obousměrný provoz, systémy pro úsporu energie, uspávací mód, nejrůznější senzory nebo vibrace.
- Oblíbené značky – mezi známé výrobce dětských chůviček patří Philips Avent a VTech. Mnoho kvalitních produktů najdete i prodejnách Lidl, který sortiment často mění a prodává chůvičky značek Motorola, VTech aj.
- Ceny – pokud chcete jen základní model audio chůvičky, vejdete se s investicí do 1 000 Kč. Většina rodičů ovšem vybírá v rozmezí 1 000–5 000 Kč, kde je výběr skutečně bohatý.
- Kam umístit dětskou chůvičku – většinou se umisťuje přímo na dětskou postýlku, případně na stolek či poličku vedle postýlky. Další možností je upevnění na zeď, není-li žádné jiné vhodné místo.
Zajímat by vás mohlo i naše srovnání zavinovaček nebo odsávaček hlenu.
Proč koupit dětskou chůvičku
Dětské chůvičky jsou praktické přístroje, bez kterých se rodiče malých dětí prakticky neobejdou. Jaké jsou jejich hlavní výhody?
- Máte dítě pod kontrolou – dětská chůvička je zařízení, které vám umožní mít nad dítětem přehled i ve chvíli, kdy s ním nejste v místnosti. Můžete si díky ní odskočit do koupelny, věnovat se úklidu domácnosti nebo si odpočinout.
- Možnost komunikace – pokud má chůvička obousměrný provoz, uslyšíte nejen zvuky děťátka, ale slyší i ono vás. Můžete na něj z chůvičky promluvit a uklidnit ho na dálku. Je to praktické třeba pro nácvik samostatného usínání.
- Dá se využít i na zahradě – chůvičku není problém využívat i mimo interiér. Mnozí rodiče dávají děťátko spát v kočárku na zahradu a díky dětské chůvičce poznají, kdy se probudí.
- Zábava pro dítě – chůvička může disponovat projekcí hvězdného nebe, což má na děti uklidňující vliv. Může ho to rozptýlit i při nočním přebalování.
Nevýhody dětských chůviček
Dětské chůvičky mají ovšem i své limity, se kterými musíte předem počítat:
- Obvykle nehlídají dech – nepleťte si chůvičky s monitory dechu. Některé chůvičky sice mají přídavný monitor, ale jde skutečně o výjimky.
- Kratší dosah v interiéru – v porovnání s volným prostranstvím mají chůvičky umístěné v interiéru daleko kratší dosah. Venku jde třeba o 300 m, ale v bytě jen o 50 m. A čím více dveří, nábytku a překážek, tím je dosah menší.
Dětské chůvičky vs. monitory dechu
Chůvičky se skládají ze dvou částí: vysílače a přijímače. Vysílač neboli dětská jednotka je umístěn v blízkosti dítěte, zaznamenává zvuk či obraz a přenáší ho do přijímače (rodičovské jednotky). Dětská jednotka může vypadat různě – jako vysílačka, kamera, nebo stanice. Mnohdy disponuje různými funkcemi, často dálkově ovládanými z rodičovské jednotky. Ta vypadá buď jako vysílačka, nebo jako malý displej. Navíc bývá vybavena příslušenstvím pro jednodušší přenášení, což může být klip na opasek nebo popruh na krk.
Chůvičky je důležité nezaměňovat s monitory dechu. To je přístroj, který se skládá z podložek se senzory, které se umístí pod matraci dítěte a sledují jeho dech. V případě, že dítě přestane dýchat, nebo se za minutu nadechne málokrát, spustí se alarm. V článku o chůvičkách se těmto zařízením věnovat nebudeme, mají totiž svůj vlastní. Některé chůvičky na trhu jsou vybaveny přídavným monitorem dechu, jedná se ale o výjimky.
Dětské chůvičky | Monitory dechu |
|
|
Druhy dětských chůviček
Prvním rozhodnutím, které budete muset udělat, je, jestli chcete své děťátko jenom slyšet, nebo i vidět. Podle toho rozlišujeme:
- Audio chůvičky – přenášejí pouze zvuk, mají ale stabilnější signál a snadno se ovládají.
- Video chůvičky – přenáší i obraz, bývá zde však problém se signálem.
- Smart chůvičky – nejmodernější varianty přenášející zvuk i obraz, disponují mnoha funkcemi, vyžadují však internetové připojení.
Klasické audio přístroje, které dříve vypadaly jako dvě vysílačky, prošly za poslední dobu vývojem. Dnešní výrobky jsou mnohem propracovanější a vybavené množstvím různých funkcí. Těm se budeme věnovat později.
Video chůvičky přenášejí kromě zvuků také obraz. Ten se zobrazuje na displeji rodičovské jednotky nebo v aplikaci chytrého telefonu či tabletu.
Audio chůvičky mají nižší pořizovací náklady, kvalitnější signál a také jednodušší obsluhu. Vysílač stačí umístit poblíž dítěte. Není potřeba nastavovat záběr kamery, jako je tomu u video chůviček. Chůvičky s kamerou jsou dražší a jejich signál je náchylnější k rušení. Výhodou je však možnost sledování chování dítěte a jeho okolí.
Smart chůvičkám, které disponují možností připojení na internet, jsme věnovali samostatné srovnání.
Varianta | + Klady | – Zápory |
---|---|---|
Audio | + Nižší pořizovací náklady
+ Stabilita signálu |
– Absence videa |
Video | + Obrazové záběry
+ Možnost sledovat i okolí dítěte |
– Vyšší pořizovací cena
– Méně stabilní signál |
Výběr podle přenosu signálu
Technologie, kterou daný přístroj využívá, má vliv na kvalitu přenosu signálu. Každá z variant má své přednosti, ale také slabiny. Rozhodnutí, která z nich bude pro vás ideální, vám zjednodušíme, když se vás zeptáme, jestli bydlíte na venkově, nebo v hustě zalidněné lokalitě (na sídlišti).
- Analogový signál – velký dosah, dobře si poradí s překážkami, vhodné do velkých bytů a domů, avšak náchylné na rušení signálu.
- Digitální signál – kratší dosah, ale méně náchylné vůči rušení signálu, vhodné do hustě zabydlených oblastí.
Analogové chůvičky
Analogový (FM) signál využívá dvou kanálů. Chůvičky využívající tuto technologii mají velký dosah. Lépe si poradí s překážkami, jako jsou stromy nebo zdi. To ocení zejména domácnosti s velkým bytem, domem či zahradou. Slabinou je silné rušení přenášeného signálu. Na trhu se již objevují analogové chůvičky s šifrovaným signálem, úroveň jejich zabezpečení však za digitálními modely zaostává. To je pravděpodobně jedním z důvodů, proč tuto technologii digitální chůvičky vytlačují.
Digitální chůvičky
Digitální přístroje jsou proti analogovému signálu méně náchylné na rušení. Mají však kratší dosah. Jsou tedy vhodné do měst a menších bytů. Pokud se stále obáváte možnosti odposlouchávání nebo rušení přenášeného signálu, sáhněte po digitální chůvičce s pokročilou protiodposlouchávací technologií. Níže máte krátký úvod do nejpoužívanějších možností.
Technologie A-FHSS
Tato zkratka znamená Automatic Frequency-Hopping spread Spectrum, což vypovídá o způsobu, který technologie využívá. Přístroj neustále přeskakuje mezi několika kanály, což znemožňuje jeho vystopování a odposlouchávání. Pracuje však na frekvenci 2,4 GHz, kde se může potkat se signály Wi-Fi nebo Bluetooth (Zdroj: Americanscientist.org).
Technologie DECT
Pro přístroje fungující na této technologii je vyhrazené frekvenční pásmo 1 880–1 900 MHz, navíc tyto chůvičky svůj signál šifrují. Nemůže se tedy stát, že by zvuk vašeho plačícího dítěte mohl zachytit někdo v okolí jiným přístrojem, např. vysílačkou. Tuto technologii také oceníte, pokud mají vaši sousedé také dítě a vy nechcete, aby se rušily chůvičky navzájem.
Smart chůvičky
Zvláštní kategorií jsou smart chůvičky. Ty jsou tvořeny vysílačem a aplikací v chytrém telefonu nebo tabletu. Video a zvuk se přenáší prostřednictvím internetu do zmíněné aplikace. Výhodou je možnost sledovat dítě prakticky odkudkoli. Nevýhodou je nutnost neustálého připojení k internetu, které nemusí být spolehlivé. Jedná se o složitější proces, který je náchylnější na problémy. Například při špatném signálu může dojít k přerušení.
Důležité parametry
Volbou druhu chůvičky a přenosu signálu výběr vhodného zařízení nekončí. Zajímat by vás měly také tyto parametry:
- Dosah a počet kanálů – na volném prostranství je běžný dosah 300 m, ale v interiéru se zkrátí na 50–60 m. Kromě dosahu je kvalita signálu ovlivněna i počtem kanálů.
- Indikátor signálu/vybití baterie – pro tyto případy musí chůvička disponovat náhradní baterií. Některé modely umí i hlídat to, zda jste v dosahu signálu.
- Napájení – rodičovská jednotka je obvykle napájena bateriemi, dětská jednotka čerpá energii prostřednictvím sítě či USB.
- Nastavení citlivosti mikrofonu a hlasitosti – individuální nastavení citlivosti je dost důležité, pokud máte spíše tiché miminko nebo se jako rodič pohybujete v hlučném prostředí.
Dosah a počet kanálů
Dosah je poměrně problematická veličina. V době digitálních chůviček se proti těm analogovým zkrátil. Největším nepřítelem přenášeného signálu jsou překážky. Ať už jsou to stěny, dveře nebo strop, dosah signálu v interiéru je podstatně slabší než na volném prostranství. Při výběru je proto nutné uvědomit si, jak moc se od dítěte budete vzdalovat. V menším bytě byste neměli narazit na problém. Pokud však máte velký byt či dům, měli byste vzít v potaz i toto kritérium.
Standardně uvádějí výrobci dosah 300 m na volném prostranství. V interiéru jde obvykle o 50–60 m. U některých modelů může být vzdálenost o něco kratší, na druhou stranu jsou na trhu ale také chůvičky s uváděným dosahem až 3 000 m ve volném prostranství.
Nejen dosah určuje kvalitu signálu. Důležitý je také počet kanálů, mezi kterými si může přístroj v nevyhovujících podmínkách sám přelaďovat. Čím vyšší počet kanálů má chůvička k dispozici, tím spíš si najde nějaký optimální, na kterém bude signál nerušený a silný. Na trhu najdete digitální chůvičky se 4, ale také 120 kanály. Modely, které umožňují dosah až 3 000 m, používají i více než 300 kanálů.
Indikátor ztráty signálu/vybití baterie
Abyste měli stoprocentní jistotu, že své plačící dítě uslyšíte, měli byste si být jistí, že máte v rodičovské jednotce náhradní baterii a že jste v dosahu signálu dětské jednotky. Některé výrobky jsou schopny obě tyto skutečnosti hlídat za vás. V případě, že jste mimo dosah nebo se baterie vybíjí, vás světelně nebo akusticky upozorní.
Napájení
Napájení (jak dětské, tak i rodičovské jednotky) je další důležitý parametr při výběru dětské chůvičky. Narazit můžete hned na čtyři možnosti:
- Tužkové (vyměnitelné) baterie – nejjednodušší řešení, dnes už ale ne příliš používané.
- Nabíjecí baterie – baterie lze na rozdíl od tužkových používat opakovaně, musíte je však pravidelně nabíjet.
- Síťové napájení – stabilní přívod elektrické energie, ale je potřeba mít stále po ruce zásuvku.
- USB napájení – chůvičku lze napájet z powerbanky nebo notebooku, je tak mnohem mobilnější.
Napájení je potřeba věnovat pozornost u každé jednotky zvlášť. Rodičovská jednotka bývá zpravidla poháněná bateriemi. U dětských jednotek se však mimo kabel můžete setkat s provozem na baterie nebo s USB napájením. V tom případě je ovšem nutné dát dobrý pozor, aby kabel nevisel dítěti na dosah. Pokud trávíte často čas na zahradě, pod stanem nebo zkrátka tam, kde nebudete mít k dispozici zásuvku, doporučujeme vám vybírat chůvičku, která umožňuje bateriový provoz obou jednotek.
Chůvičky na baterky jsou častěji audio než video. Kamerky obvykle potřebují silnější napájení ze sítě.
Nastavení citlivosti mikrofonu a hlasitosti
Možnost nastavit citlivost mikrofonu dětské stanice oceníte zejména pokud vaše děťátko pláče velmi potichu, pokud chcete slyšet i sebemenší zašustění peřiny, nebo naopak pouze hlasitý pláč. Ovládání hlasitosti na rodičovské stanici vám pomůže v případě, že se budete nacházet v hlučnějším prostředí a budete potřebovat přehlušit okolní zvuky. Některé modely jsou vybaveny také jednou nebo více diodami, které vás upozorní na příchozí zvuk a jeho intenzitu.
Funkce a uživatelský komfort
Výbava funkcemi se u jednotlivých výrobků liší. Níže si je představíme, abyste si mohli udělat představu, co je pro vás vhodné a o co od svého výrobku můžete očekávat.
- Obousměrný provoz – umožní vám nejen děťátko poslouchat, ale také na něj mluvit. Pokud uslyší váš hlas, můžete ho na dálku uchlácholit a uspat. To se může hodit při nácviku samostatného usínání. Tuto funkci mohou využívat také rodiče při vzájemné komunikaci.
- Noční lampička – pokud se vaše dítě bojí tmy, bude se hodit noční lampička, kterou lze ovládat na dálku. Využít ji mohou také rodiče při nočním krmení, pokud nechtějí rozsvěcet velké oslňující světlo v místnosti.
- Uspávací mód – některé výrobky mají přednastavených několik ukolébavek, které můžete na dálku pustit svému dítěti. Jiné umožňují přehrávání vlastních MP3 souborů. Můžete tak dítěti pouštět například oblíbenou pohádku nebo záznam bušení maminčina srdce.
- Promítač noční oblohy – výsada novějších modelů. Noční obloha děti uklidní a zároveň jim poskytuje zajímavé podněty k rozvoji.
- Úspora energie – k šetření energie pomohou dva systémy. Systém VOX snižuje spotřebu energie tím, že vypne displej i zvuk a reaguje pouze v případě, že zaznamená zvuk nebo pohyb. Je-li dítě v klidu, chůvička nic nevysílá. Smart EKO systém snižuje energii potřebnou k přenosu signálu zejména při používání na malé vzdálenosti.
- Senzory – teplotu, vlhkost, ale i kvalitu ovzduší mohou sledovat různé senzory, kterými jsou přístroje vybaveny. Např. senzor škodlivin vás upozorní na oxid uhelnatý, který může unikat kvůli závadě na kotli. Stihnete tak včas zjistit problém a vzít dítě do bezpečí. Na trhu je také model, který při zjištění škodlivin ve vzduchu automaticky zapne integrovaný ionizátor vzduchu.
- Vibrace – další ze systémů upozornění pro rodiče. Některé chůvičky začnou vibrovat v případě, že zaznamenaly zvuk nebo pohyb, rodičovská jednotka se nachází mimo signál nebo dochází baterie. Novější přístroje upozorňují také na čas krmení nebo výměny plenky.
- Noční vidění – disponují jím video chůvičky. Umožňuje dítě sledovat, i když spí v naprosté tmě. Jedná se o infračervenou diodu, která dítě neoslní, ale vám umožní jej sledovat.
- Otočná kamera – některé video a smart chůvičky umožňují na dálku ovládat otočnou kameru. Díky tomu uvidíte mnohem větší prostor.
- Přezky a klipy – k připevnění dětské jednotky nebo k snadnému přenášení rodičovské jednotky (např. kolem krku nebo na opasku).
- Odlišení vysílače a přijímače – u některých výrobců vypadají dětská a rodičovská jednotka téměř identicky. Někdo to vítá, ale z praktického hlediska je lepší mírné odlišení, aby nedošlo k záměně a dítě se neocitlo bez dohledu.
Oblíbené značky
Dětské chůvičky najdete v sortimentu různých značek, které se zaměřují na zboží pro děti a jejich rodiče. Mezi ty nejznámější patří:
- Philips Avent – známá značka elektroniky, moderní chůvičky vysoké kvality, různé typy, i méně obvyklé funkce, spíše střední až vyšší cenová třída.
- VTech – český výrobce, nabízí hlavně video chůvičky, mají hravý design (připomínají zvířátka), cenově jde o střední hladinu.
- Lidl – nemá své privátní značky chůviček, ale nabízí produkty známých značek (Motorola, VTech aj.), sortiment se často mění.
Philips Avent
Pod označením Avent prodává oblíbená značka Philips zboží pro děti a jejich rodiče. Kromě chůviček jsou to lahvičky, dudlíky, odsávačky mléka, ohřívače lahví a mnoho dalšího.
Chůvičky Avent se mezi rodiči těší velké oblibě zejména pro vysokou kvalitu a pestrost sortimentu. Na výběr máte jak základní modely pro přenos zvuku, tak i pokročilé video chůvičky. Některé z nich nabídnou zvláštní funkce jako promítání noční oblohy. Zvláštností je také chytrá chůvička, která přenáší obraz jak do aplikace, tak do rodičovské jednotky. K dispozici máte i mnoho náhradních dílů. Cenově se chůvičky této značky řadí spíše ke střední až vyšší třídě.
VTech
Většina chůviček českého výrobce VTech je určená pro přenos videa. Firma ale nabízí i několik audio modelů. Zejména video chůvičky jsou specifické svým vzhledem, který připomíná různá zvířátka.
Lidl
Řetězec Lidl v současné době (březen 2023) neprodává dětské chůvičky vlastní privátní značky. Nabízí ale výrobky jiných značek, např. Motorola nebo VTech. Sortiment se často obměňuje.
Značka | Specifika | Cenová kategorie | Které druhy nabízí | Komu značku doporučujeme |
Philips Avent | Vysoká úroveň zpracování, zajímavé vychytávky (např. promítání noční oblohy), mnoho náhradních dílů | Střední až vyšší | Audio chůvičky, video chůvičky, smart chůvičky | Náročnějším zákazníkům, kteří kladou důraz na funkce; rodičům, kteří ocení bohatý výběr |
Vtech | Zavedená česká značka, soustředí se na hravý design (sovičky, medvídci a jiná zvířátka), | Střední | Audio chůvičky, video chůvičky | Méně náročným zákazníkům; uživatelům, kteří si potrpí na designovou stránku |
Lidl | Prodává chůvičky jiných značek, sortiment se často mění | Nižší | Audio chůvičky, video chůvičky | Nenáročným uživatelům |
Cena
Cena dětských chůviček se pohybuje v dost širokém rozmezí, přibližně mezi 700–10 000 Kč. Cena se odvíjí od použité technologie, vybavenosti funkcemi a kvality zpracování.
- Dětské chůvičky do 1 000 Kč – hlavně audio chůvičky se základními funkcemi, video chůvičky sporadicky, vhodné pro nenáročnou klientelu.
- Dětské chůvičky od 1 000 do 3 000 Kč – nabízí i video chůvičky, digitální přenos zvuku, mají lepší dosah a očekávat lze mnoho funkcí.
- Dětské chůvičky od 3 000 do 5 000 Kč – kromě video chůviček i smart modely, nabízí mnohem více funkcí, pro náročnější uživatele.
- Dětské chůvičky nad 5 000 Kč – ty nejlepší video a smart chůvičky, nabízí prakticky všechny dostupné funkce, dítě lze sledovat v aplikaci v mobilu.
Cena do 1 000 Kč
Pokud se rozhodnete investovat do dětské chůvičky částku do 1 000 Kč, můžete očekávat analogovou či digitální chůvičku od menšího výrobce, vybavenou pouze základními funkcemi. Pouze výjimečně můžete v této kategorii narazit na video chůvičky.
Cena od 1 000 Kč do 3 000 Kč
Jestliže chcete kvalitnější přístroj s možností sledovat své dítě pomocí videa, můžete si vybrat některou z chůviček v této cenové kategorii. Většinou se jedná o přístroje s digitálním přenosem zvuku a s větším dosahem. Od těchto výrobků můžete očekávat více funkcí – noční lampičku, obousměrný přenos zvuku a další.
Cena od 3 000 Kč do 5 000 Kč
Za vyšší cenu můžete koupit kvalitní video chůvičku s poměrně velkým množstvím funkcí. Za tuto cenu lze pořídit také smart chůvičky. Vybírat můžete z nabídky velkých značek nebo menších výrobců.
Cena nad 5 000 Kč
Do nejdražší kategorie se řadí smart zařízení a video chůvičky s moha funkcemi, velkým displejem, dlouhým dosahem a kvalitním zpracováním. Vybrat si můžete také tzv. duální zařízení – kombinaci klasické a smart chůvičky. Svoje dítě tak můžete sledovat nejen na displeji rodičovské jednotky, ale zároveň také prostřednictvím aplikace ve svém chytrém telefonu či tabletu.
Cenová kategorie | Co obvykle nabízí | Co obvykle nenabízí | Pro koho se hodí / pro jaký účel se hodí |
Do 1 000 Kč | Audio chůvičky, funkce pouze základní | Video chůvičky jen výjimečně, smart chůvičky vůbec ne | Pro nenáročné rodiče, kteří nepotřebují miminko sledovat vizuálně |
Od 1 000 do 3 000 Kč | Video chůvičky s digitálním signálem, mají lepší dosah, z funkcí např. obousměrný přenos zvuku nebo noční lampičku | Smart chůvičky s nejmodernějšími funkcemi | Pro rodiče, kteří chtějí dítě kontrolovat vizuálně; do větších bytů |
Od 3 000 do 5 000 Kč | Video chůvičky, smart chůvičky, bohatá nabídka funkcí | Jednoduché audio chůvičky | Pro náročnější uživatele |
Nad 5 000 Kč | Video chůvičky, smart chůvičky, výborný dosah, prakticky všechny funkce, dítě lze kromě rodičovské jednotky sledovat i na mobilu | Jednoduché audio chůvičky | Pro rodiče, kteří chtějí sledovat dítě v aplikaci; pro uživatele, kteří ocení pestrou škálu funkcí |
Kam umístit dětskou chůvičku
Umístění dětské chůvičky v pokoji nemusí být vždy jednoduchá záležitost. V případě, že dětská jednotka musí být neustále připojena do sítě, je nutné řešit blízkost zásuvky. Audio chůvičku můžete položit klidně na zem pod postýlku. U video chůvičky zase musíte hlídat, aby vaše děťátko bylo v záběru. Variant umístění tedy existuje více:
- Na postýlce – asi nejčastěji využívaná možnost. Vždy by však měla být umístěna mimo dosah miminka, aby ji nechtěně neshodilo.
- Na stole nebo poličce – univerzální možnost, která má tu výhodu, že chůvičku není nutné nikam montovat nebo lepit.
- Na zdi – tuto variantu využijete v případě nedostatku jiných možností. Zde je potřeba speciálního příslušenství, aby chůvička na zdi pevně držela.
Modelový výběr dětské chůvičky
Výše jsme vám popsali, na jaké parametry je dobré se při výběru chůvičky zaměřit a co můžete od výrobků očekávat. Nyní vám na příkladu konkrétní chůvičky ukážeme, jaké parametry splňuje, jaké jsou její kvality a jaké má nedostatky.
Vybrali jsme audio chůvičku střední cenové kategorie, TrueLife NannyCam V24, jejíž cena se pohybuje kolem 2 000 Kč.
Typ: video
Námi vybraná chůvička přenáší jak audio, tak i video signál. Vaši ratolest tak můžete nejen slyšet, ale i vidět. Díky tomu můžete např. zkontrolovat, zda se nesnaží chůvičku strhnout nebo utéct z postýlky. U dětské jednotky tak bude nutné zauvažovat nad vhodným umístěním, aby bylo miminko stále v záběru.
Přenos signálu: digitální
Digitální přenos signálu se nejlépe uplatní v bytových jednotkách, kde nemusí překonávat dlouhé vzdálenosti, ale musí odolat rušení dalšími přístroji, chůvičkami sousedů apod. Signál by měl být také šifrovaný, což je podmínka, kterou tento model splňuje. Výrobce deklaruje automatické ladění, takže chůvička si sama zvolí vhodný kanál pro komunikaci, jejich počet však bohužel neuvádí.
Dosah: 100 m uvnitř, až 300 m venku
Ve srovnání s ostatními chůvičkami je dosah TrueLife NannyCam V24 uvnitř nadprůměrný, ale venku podprůměrný. To opět napovídá tomu, že jde o model vhodný spíše do bytu než rodinného domu s velkou zahradou. Chůvička vás také upozorní, když se dostanete mimo dosah signálu. Touto funkcí jsou běžně vybaveny zejména dražší modely.
Napájení: rodičovská jednotka – nabíjecí baterie, dětská jednotka – kabel, power banka
Rodičovská jednotka má zabudovanou nabíjecí baterii, která vydrží až 24 hodin, pokud je v šetřícím řežimu VOX. Výdrž je tedy spíš kratší, což může být poměrně nepraktické. Pozitivní je, že na nízký stav baterie však chůvička sama upozorní.
Dětská jednotka vyžaduje stálé zapojení k elektrické síti, to je možné zrealizovat pomocí kabelu do zásuvky nebo adaptéru do power banky. To je užitečné zejména při cestování nebo absenci zásuvky v místě, kde dítě spí (např. na zahradě). Napájení dětské chůvičky bateriemi není obvyklé, pokud je tato možnost důležitá, je vhodné se na ni při výběru zaměřit.
Nastavitelná citlivost mikrofonu: ne; nastavitelná hlasitost: ano
Na dětské jednotce není možné nastavit citlivost mikrofonu. To by umožnilo přizpůsobit si úroveň snímaného zvuku – velice tiché oddychování, nebo pouze hlasitý pláč. Jde však o schopnost, kterou disponují především dražší modely. Nastavitelná hlasitost na rodičovské jednotce vám umožní přizpůsobit hlasitost prostředí, ve kterém se nacházíte.
Vybavení funkcemi
Tato chůvička umožňuje obousměrnou komunikaci, takže dítě nejen uslyšíte, ale budete na něj moci také promluvit. Funkce je užitečná v tom, že dítko mnohdy uklidní pouhý hlas a nebude tak nutné k němu hned běžet. Pokud je jeden z rodičů u miminka, je také možné využít chůvičku jako vysílačku.
Pokud nezabere utišení hlasem, je také možné přehrát na dětské jednotce jednu z 8 ukolébavek. Noční lampičku u chůvičky nenajdete, disponuje však infračervenou diodou, aby zvládla přenášet obraz i po tmě. Hlídací funkci plní vestavěný teploměr, který monitoruje teplotu v pokojíčku.
Velmi užitečnou funkcí je režim VOX, ve kterém se signál přenáší pouze v případě, že chůvička zaznamená zvuk. Tím se snižuje spotřeba energie a baterie déle vydrží. Dalším kladem je snížení elektromagnetického smogu v okolí miminka.
Uživatelský komfort
Chůvička bude nejlépe vyhovovat uživatelům obývající bytové jednotky, čemuž odpovídá digitální přenos signálu a dobrý dosah v interiéru. Uživatelský komfort zvyšuje odlišnost dětské a rodičovské jednotky, díky které prakticky není možné je omylem vyměnit. Pozitivně hodnotíme možnost napájení dětské jednotky z power banky, díky čemuž ji využijete i na cestách. Nepraktická je naopak výdrž baterie v rodičovské jednotce, která i v režimu VOX vydrží bez nabití maximálně 24 hodin.
Dobrý den, máme velkou zahradu na vesnici, kde bych ráda nechala malého spinkat v kočárku. Video nepotřebuji. Jakou mám vybrat?