Recenze nejlepších dětských koloběžek | Jak vybrat 2023 | Arecenze.cz
Menu

Recenze nejlepších dětských koloběžek
z testu 2023

Existuje jen málo rodičů, kteří nevedou své dítě k pohybu. Pravidelná aktivita zajišťuje jejich optimální růst, zdraví a buduje návyky, které přetrvají po celý život. A děti samotné tomu naštěstí jdou naproti, protože rády běhají, skáčou, jezdí na kole nebo koloběžce. Jsou to právě koloběžky, které v posledních letech zažívají doslova renesanci. Jejich obliba mezi dětmi i jejich rodiči neustále stoupá.

Dobře zvolená dětská koloběžka umožňuje ratolesti zažít příjemný pocit z jízdy, pomáhá rozvíjet stabilitu a koordinaci. Díky menším rozměrům ji lze skladovat doma a na rozdíl od kola může dítě s klidem vyrazit do parku. Ve stísněných ulicích a prostorách městské zástavby se jedná o ideální volbu.

Jelikož jsme si vědomi rostoucího zájmu o nákup dětských koloběžek, rozhodli jsme se připravit následující článek. Očekávejte tradiční přehled klíčových kritérií, která se během nákupu vyplatí sledovat. Po jejich prostudování byste měli mít jasnou představu, po čem se vlastně poohlížet.


Nejlepších 10 dětských koloběžek dle hodnocení a recenzí uživatelů


Jak vybrat dětskou koloběžku

Děti neustále rostou a vyvíjejí se. I proto je během nákupu nutné zohlednit věk ratolesti, který se navíc promítá i do nabídky dostupných typů. V obchodech tak kromě koloběžek městských a modelů s nafukovacími koly naleznete i výrobky, které jsou vepředu osazeny dvěma kolečky. Poslouží nejmenším dětem jako optimální pomůcka pro stabilní jízdu.

Během nákupu berte ohled také na materiál a nosnost konstrukce, která by měla být dostatečně předimenzovaná. Významnou roli sehrává i výška řídítek a nášlapné plochy, která by měla být tak akorát. Pozor si dávejte i na typ koleček – vybírat lze z plastových a nafukovacích typů. Zohlednit doporučujeme rovněž provedení brzd, které pomohou vyřešit nejednu nepříjemnou situaci.

Jako již tradičně vás neochudíme ani o kapitolu věnovanou cenám. Seznámíme vás v ní s výsledky naší analýzy, jejímž prostřednictvím jsme nabízené modely rozdělili do tří skupin.

Typ

Doba, kdy existovala jediná univerzální konstrukce koloběžek, je dávno pryč. Výrobci dnes cílí na daleko širší skupinu dětí a přizpůsobují jim tvar vozítka a provedení jeho bezpečnostních prvků. V současné době lze rozlišit tři základní skupiny:

 • koloběžky pro nejmenší – pro nejmenší děti do 3 let, konstrukce se dvěma předními kolečky, vhodné k nácviku jízdy, stability a koordinace, snadné zatáčení
 • městské koloběžky – skládací konstrukce, nízká hmotnost, odolná plastová kolečka, dlouhá životnost
 • koloběžky s nafukovacími koly – robustní konstrukce, odolná kola, výborné jízdní vlastnosti, vhodné i do terénu.

Obecně platí, že městské koloběžky lépe zvládají tvrdý povrch. Jejich ložisková plastová kolečka nejsou ohrožena defektem a nízká hmotnost zajistí snadnější ovladatelnost i v místech s větším pohybem osob. Naproti tomu pro dlouhé výlety do přírody se mnohem lépe hodí modely vybavené nafukovacími koly.

Obrázek popisuje typy koloběžek

Různé typy koloběžek

Materiál a nosnost

Koupili jste své ratolesti koloběžku, ale stačil jeden náraz, aby se radost proměnila v pláč? S největší pravděpodobností jste nezvolili dostatečně odolný model. Během nákupu se proto vyplatí dbát i na volbu vhodného konstrukčního materiálu:

 • plast – nízká cena, nízká hmotnost, snadná přenosnost, drobné rozměry, menší nosnost, nízká odolnost proti nárazům
 • hliník – nízká hmotnost, vyšší nosnost, výraznější odolnost
 • ocel – vyšší cena, vyšší hmotnost, výraznější nosnost, vysoká odolnost
 • karbon – vysoká cena, nízká hmotnost, výborná nosnost, nízká odolnost.

Pro starší děti doporučujeme opomenout plast a poohlédnout se po poněkud odolnějších kouscích. Naproti tomu nejlevnější plastová koloběžka se hodí, pokud si nejste jisti, zda bude vaši ratolest jízda vůbec bavit. Pokud by náhodou skončila po několika desítkách minut v koutě, nemusíte tolik litovat zaplacených peněz.

U nosnosti platí jednoduché pravidlo – vždy musí být vyšší, než je hmotnost jezdce. Pokud je dítě aktivní a na koloběžce i skáče a provádí nejrůznější triky, vždy připočtěte adekvátní rezervu. V opačném případě očekávejte výrazné zkrácení životnosti.

Výška

Z hlediska zdraví je důležité zvolit optimální výšku vozítka. Příliš nízko položená řídítka nadměrně zatěžují záda, vysoká zase neumožňují koloběžku dobře ovládat. V ideálním případě by řídítka měla sahat asi ke kyčlím. Dražší modely umožňují výšku nastavit podle potřeby, čímž zajišťují delší použitelnost. Nemusíte se tak obávat toho, že vaše ratolest z koloběžky „vyroste“.

Pozor dávejte také na výšku stupátka, které určuje, jak bude jízda pro dítě náročná. Čím výše musí šlápnout, tím více musí nohu pokrčit a přejít do podřepu. Nízké stupátko zase představuje riziko při jízdě nerovným terénem, kdy může snadno dojít ke ztrátě rovnováhy. Optimální výška obvykle dosahuje 6 centimetrů.

Typ koleček

Další zásadní kritérium spočívá v typu koleček. V současné době se uplatňují dva hlavní druhy:

 • polyuretanová kolečka – u dětských a městských koloběžek, vyšší odolnost při jízdě po tvrdém povrchu, vyšší rychlost, horší ovladatelnost
 • nafukovací kolečka – u koloběžek s pevnou konstrukcí, snadné překonání překážek, lepší setrvačnost, snadnější ovládání, vyšší riziko defektu.

V případě nafukovacích koleček by jejich velikost neměla přesahovat 20 palců. Vyšší průměr už dítě nemá šanci uřídit. Kolečka musí být v každém případě osazena kvalitními ložisky, díky kterým pojedou svižně a s potřebnou lehkostí.

Brzdy

Neméně důležitý parametr spočívá i v typu a provedení brzdy. Nezřídka se vaše ratolest dostane do situace, kdy jedině rychlým zabrzděním odvrátí náraz nebo nepříjemný pád. I zde se uplatňují dva hlavní druhy:

 • nášlapné brzdy – u městských koloběžek, snadnější ovládání, nižší účinnost
 • čelisťové brzdy – u pevných modelů, zpočátku náročnější ovládání, vyšší účinnost, delší životnost.

Pro poklidnou jízdu rovnými městskými ulicemi plně dostačují brzdy nášlapné. U robustnějších modelů však sáhněte raději po čelistech, které jsou mnohem účinnější. Dítě se navíc naučí pracovat s páčkami, což se mu bude hodit později, když dostane své první jízdní kolo.

Cena

Nabídka dětských koloběžek neustále roste tak, jak se zvyšuje poptávka. I proto jsme v rámci naší cenové analýzy porovnali více než 330 dostupných modelů, které jsou určeny pro různé věkové kategorie. Koukněte se tedy společně s námi na tři cenové kategorie, do kterých jsme zařadili koloběžky podobného provedení a kvalit.

Cena do 1 000 Kč

Hledáte vhodné vozítko pro svou ratolest? Potřebujete koloběžku pro nejmenší dítě, nebo si ještě nejste jisti, zda jej jízda bude bavit? Sáhněte do nejnižší cenové kategorie, která je ohraničena sumou 1 000 korun. Za své peníze můžete koupit tříkolový model, případně koloběžku vhodnou do městského prostředí.

Nosnost obvykle nepřesahuje hranici 50 kilogramů, pro menší děti je však i tato hranice naprosto dostačující a umožní i bezpečné provádění nejrůznějších triků. Polyuretanová kolečka jsou přímo navržena s ohledem na pohyb po pevném městském terénu, takže se nemusíte bát jejich opotřebování. K mání jsou jak chlapecká, tak dívčí grafická provedení.

Cena od 1 000 do 2 500 Kč

Jestliže si vaše dítě jízdu na koloběžce oblíbilo, jistě bude brzy toužit po něčem kvalitnějším. Střední třída obsahuje modely, které lze nazvat jako „zlatá střední cesta“. Základem je odolná konstrukce, jejíž nosnost mnohdy dosahuje až 100 kg. Vaše ratolest se tak nemusí bát ani náročnějších skoků a nejrůznějších triků, protože rezerva je opravdu dostatečná.

Kromě skládacích městských vozítek nabídka čítá i modely s pevnou konstrukcí a nafukovacími koly. Jejich výhoda spočívá hlavně ve snadném zdolávání náročného terénu. Můžete se tak vydat na rodinný výlet lesem. Pozor si dávejte snad jen na otázku hmotnosti – některé modely jsou totiž natolik robustní, že je zejména menší dítě samo utáhne jen s obtížemi a o nějakém nesení nemůže být vůbec řeč.

Cena nad 2 500 Kč

Chcete své ratolesti dopřát to nejlepší? Připravte si alespoň 2 500 korun a nahlédněte do nejvyšší kategorie, kde se nacházejí produkty jakostních značek. Základem je kvalitní konstrukce, přičemž i skládací plast zde vydrží opravdu hodně. Samozřejmostí jsou ložisková kolečka i možnost nastavení výšky řídítek podle potřeby. Nemusíte se tak bát, že by dítě svou koloběžku brzy přerostlo.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.8 z 11 hlasů