Správně zvolená matrace je zásadní pro zdravý vývoj páteře dítěte, zejména v prvních letech života totiž děti tráví na matraci opravdu velké množství času. Připravili jsme proto pro vás tento článek, ve kterém vám vysvětlíme, na co brát při výběru dětské matrace zřetel. Zejména:
- Proč koupit kvalitní dětskou matraci – Při spánku na nekvalitní nebo nevhodně zvolené matraci hrozí narušení vývoje páteře a jiné zdravotní problémy.
- Výběr matrace podle věku dítěte – Miminka, děti i teenageři mají jiné požadavky nejen na rozměry, ale i tuhost, zónování a další vlastnosti matrace.
- Důležité parametry při výběru matrace – Zaměřte se na rozměry, nosnost, tuhost a způsob zónování.
- Materiál – Nejčastěji jsou využívané syntetické pěny, oblíbené jsou i přírodní materiály (např. kokos). Matrace se často skládá z několika vrstev materiálů.
- Potah – Měl by být dělitelný a pratelný, ideálně na vyšší teploty. Některé typy potahů mohou mít i příznivé účinky na zdraví a spánek.
- Cena – Nejlevnější modely seženete už za pár stovek, doporučujeme ale zainvestovat trochu více. Cena se odvíjí také od rozměrů matrace.
Výběr dětské matrace je přitom značně odlišný od výběru matrace pro dospělého, ty najdete na samostatné stránce.
Proč koupit kvalitní dětskou matraci
S pořízením kvalitní dětské matrace se pojí hned několik zásadních výhod, jako je:
- Kvalita materiálů – Dětská matrace by měla být prodyšná. U špatně odvětrávaných modelů hrozí množení mikroorganismů či přehřátí dítěte.
- Čisté složení – U kvalitních matrací se nesetkáte s potenciálně nebezpečnými chemikáliemi. Složení je hypoalergenní, často bez příměsí lepidla či barviv.
- Odolný potah – Dělitelný, pratelný a často nepromokavý potah. Výjimkou nejsou ani vysoké teploty praní okolo 60 °C.
Výběr matrace podle věku dítěte
Různá stádia vývoje dítěte kladou na matraci odlišné požadavky. V zásadě můžeme matrace podle věku rozdělit na tři kategorie:
- Matrace do dětské postýlky – Bývá v rozměrech 120 x 60 a 140 x 70 cm, měla by být co nejtužší, bez zónování, s tloušťkou do cca 10 cm (kvůli monitoru dechu).
- Matrace pro větší děti – Vyrábí se v rozměrech 140–180 x 80 cm, zvolit se ale dá i klasické jednolůžko. Může být o něco měkčí a tlustší, ale stále bez zónování.
- Matrace pro teenagery – Klasické rozměry pro dospělé, tloušťka alespoň 15 cm a klidně o něco měkčí provedení. Od výšky dítěte cca 150 cm už můžete zvolit i matraci se zónováním.
Typ matrace | Tuhost | Zónování | Rozměry | Tloušťka |
Do dětské postýlky | Vyšší střední až vyšší | Ne | 120 x 60, 140 x 70 | 6–10 cm |
Pro větší děti | Střední až vyšší střední | Ne | 140–180 x 80, standardní jednolůžko | 13 a více cm |
Pro teenagery | Střední až vyšší střední | Od cca 150 cm výšky | standardní jednolůžko či dvoulůžko | 15 a více cm |
Důležité parametry při výběru dětské matrace
- Rozměry – Volí se podle věku dítěte, přesné rozměry je potřeba dodržet zejména při výběru matrace do dětské postýlky.
- Nosnost – Není potřeba ji příliš hlídat, většinou je více než dostačující (50 a více kg), u větších dětí si ale můžete pohlídat, aby měla nosnost matrace dostatečnou rezervu.
- Tuhost – Čím mladší dítě, tím tužší matraci je vhodné zvolit.
- Zónování – Pro děti je zónování zcela nevhodné (výjimkou jsou zpevněné okraje dětských matrací). Modely se zónováním můžete zvažovat při dosažení výšky cca 150 cm.
Rozměry
Při volbě rozměrů se můžeme držet dělení na matrace do dětské postýlky, matrace pro větší děti a matrace pro teenagery.
- Do dětské postýlky – Rozměry 120 x 60 cm nebo 140 x 70 cm, popřípadě specifické rozměry na míru. Mezi matraci a bočnici postýlky by neměly jít strčit ani dva prsty. Pokud bude matrace menší, dítěti může do mezery zapadnou nožka, nebo se může jinak skřípnout a zranit.
- Pro větší děti – Pokud nechcete např. předškolákovi pořizovat “dospěláckou” postel, můžete sáhnout po přechodovém rozměru, například 160 x 80 cm. Jinak je ale možné dítěti pořídit již klasické jednolůžko, ta se zpravidla vyrábějí v rozměrech 200 x 80 a 200 x 90 cm.
- Pro teenagery – U dospívajících dětí je samozřejmostí využití rozměrů pro dospělé, volit můžete mezi jednolůžky i dvoulůžky. Poměrně populární jsou také tzv. studentské postele s rozměry 200 x 120 cm a 200 x 140 cm, ve kterých se v případě potřeby vyspí i dva lidé, nezaberou ale tolik místa jako klasické dvoulůžko.
Tloušťka
Také tloušťka matrace se bude lišit podle věku dítěte. Do dětských postýlek je vhodné volit matrace s tloušťkou 6–10 cm. Silnější modely mohou být problematické, pokud plánujete používat monitor dechu. Čidlo se totiž vkládá do postýlky pod matraci a příliš tlustá matrace zamezí jeho správnému fungování.
U matrací pro děti se většinou setkáte s tloušťkou 13 a více cm. Pokud hledáte matraci pro větší dítě nebo teenagera a chcete, aby mu déle vydržela, zaměřte se spíše na silnější modely s tloušťkou 15 a více cm. Ta už je dostačující i pro dospělé.
Nosnost
Na rozdíl od matrací pro dospělé je při výběru matrace pro dítě nosnost spíše druhotná (až na ojedinělé případy). Už matrace do dětské postýlky totiž mohou mít nosnost i 50 kg. Matrace v klasických rozměrech potom zpravidla nabízejí nosnost nad 100 kg.
Tuhost
Určit správnou tuhost matrace může být trochu komplikované, různí výrobci totiž mají různé stupnice. U některých značek tak narazíte na třídy tuhosti od 1 do 4, jinde od 1 do 5 a někde třeba i od 1 do 10. Vždy je tedy dobré podívat se na produktovou nabídku daného výrobce, pomoct mohou také slovní popisky, které často u matrací bývají.
Pro novorozence a kojence se doporučuje střední až vyšší tuhost, na stupnici 1-5 to znamená tuhost 3 a vyšší. Ta poskytne dítěti vhodnou oporu ve všech polohách spánku, u měkkých matrací totiž hrozí, že se dítě začne v poloze na břiše dusit. Tuhost matrace můžete s postupem let snižovat, i pro teenagery je ale stále vhodné volit spíše tužší variantu.
Dobrou variantou jsou pro tyto účely matrace, které mají z každé strany jinou tuhost. Ty můžete sehnat do dětských postýlek i v “dospěláckých” rozměrech.
Zónování
U klasických matrací pro dospělé se často setkáte s tzv. anatomickým zónováním. To znamená, že je matrace rozdělená do 3, 5, 7 nebo více zón, které mají rozdílnou tuhost, a měly by tak vhodně podepírat různé partie těla. Zatímco u matrací pro dospělé je zónování výhodou, pro děti je nevhodné. Zejména proto, že se malé děti ve spánku zpravidla více převalují a přesouvají než dospělí.
Navíc rychle rostou a určené zóny budou jen stěží dlouhodobě odpovídat proporcím jejich těla. Zónování je tak vhodné volit až u náctiletých dětí nebo u dospělých, většinou se jako minimum udává výška 150 cm.
Zpevněné okraje
Jednou zpevněnou část ale přece jen u dětských matrací, konkrétně u matrací do dětských postýlek najdete – okraje. Zpevněné okraje jsou užitečné pro děti, které již samy stojí, nebo se to alespoň učí. Takový okraj se totiž pod dětskou nožkou nepromáčkne a nehrozí podklouznutí nebo zajetí chodidla do spáry mezi matrací a bočnicí postýlky.
Materiál
Mezi nejčastější typy používaných materiálů se řadí:
- Syntetické pěny – Nejpoužívanější materiály s různorodými vlastnostmi. Mohou být různě tuhé, prodyšné a odolné.
- Přírodní materiály – Slouží často ke zpevnění matrace, mívají dobré ventilační a termoizolační vlastnosti.
- Pružiny – V moderním provedení poskytují matraci vzdušnost a pružnost, jsou ale dražší a v kategorii dětských matrací nejsou moc obvyklé.
Syntetické pěny
S pěnovými matracemi se setkáte na trhu pravděpodobně nejčastěji. Správně zvolená pěna může být vynikající, pozor ale na levné a nekvalitní varianty.
- Molitan – Varianta PUR pěny. Matrace z molitanu jsou levné, ale nebývají příliš prodyšné a dítěti hrozí přehřátí, nejsou proto ideální volbou (Zdroj: Wikipedie).
- HR pěna – Tzv. studená pěna se dobře přizpůsobuje tělu (ale ne tolik, jako paměťová pěna, která je příliš měkká a pro děti nevhodná) a je prodyšná.
- PUR pěna – Vyrábí se v různých tuhostech a provedeních, může mít ale potíže s prodyšností. Mezi PUR pěny patří také řada patentovaných antibakteriálních pěn.
Přírodní materiály
Na špičce žebříčku se drží matrace z přírodních materiálů, popřípadě modely, které s přírodními materiály kombinují výše zmíněné pěny.
- Kokosové vlákno – Slouží ke zpevnění matrace, většinou ve formě desky, která tvoří její jádro a je obalená vrstvami pěny. Kokos dobře odvádí vlhkost a zvyšuje prodyšnost matrace. Pokud ale silně navlhne, může být náchylný k plísním.
- Pohanka – Nabízí podobné vlastnosti jako kokosové vlákno, je ale o něco měkčí, není tedy ideální přímo pro novorozence.
- BIO pěna – Je vyrobená z přírodních olejů, bez použití syntetických látek.
Pružiny
Poměrně oblíbené je u dětských matrací i pružinové jádro. Vybírat můžete ze dvou základních variant:
- Kovové pružiny – Mohou být v klasické nebo taštičkové variantě. Taštičkové pružiny se lépe přizpůsobují tělu a nevržou. Obecně pružinové jádro zvyšuje mimo jiné prodyšnost matrace.
- Pěnové pružiny – Dobře se přizpůsobují tělu, nevržou a postarají se o vysokou prodyšnost. Matrace s pěnovými pružinami ale nejsou na trhu příliš dostupné a mohou být poměrně drahé.
Potah
Hlavní vlastnosti kvalitního potahu jsou:
- Snímatelnost a pratelnost – Minimální teplota praní je 40 °C. Bakterie a roztoče však eliminují lépe teploty 60 nebo 95 °C.
- Hypoalergenní materiál – Zdravotně nezávadný, certifikovaný Öko-Tex Standard 100.
Cena
Cenové rozmezí dětských matrací je velmi široké. Nejlevnější modely stojí pár stovek, nejdražší i desetitisíce:
- Matrace do dětské postýlky – Nejlevnější molitanové modely stojí pár set korun, za kvalitní matraci dáte alespoň 1 000 Kč nebo i více.
- Přechodové dětské matrace – Základ seženete kolem tisícovky, prémiové modely se mohou blížit ceně matrací pro dospělé a stát až 20 000 Kč.
- Matrace pro teenagery – Kategorie “dospěláckých matrací”, kdy cena začíná pod 2 000 Kč a může vystoupat do desetitisíců.
Dobrý den, tříletému synovi jsem pořídila na matraci ještě podložku proti protečení. Noční nehody se mu už ale nestávají moc často a mě by zajímalo, zda ji mohu dlouhodobě pro jistotu na matraci nechat, nebo je lepší ji sundat, aby matrace více dýchala. Díky