Jak vybrat dětskou matraci
Správně zvolená matrace je zásadní pro zdravý vývoj páteře dítěte, zejména v prvních letech života totiž děti tráví na matraci opravdu velké množství času. Výběr dětské matrace je přitom značně odlišný od výběru matrace pro dospělého, ty najdete na samostatné stránce.
Připravili jsme proto pro vás tento článek, ve kterém vám vysvětlíme, z jakých typů dětských matrací můžete vybírat, jakou tuhost zvolit nebo na jaké materiály se zaměřit. Dozvíte se také, proč není pro děti vhodné zónování nebo jaké požadavky klást na potah matrace. Nakonec vám shrneme, v jakých cenových relacích se matrace pohybují a kolik je vhodné do takového produktu investovat.
Jak vybrat dětskou matraci stručně:
- Zkontrolujte rozměry – Zejména u dětské postýlky je zásadní, aby matrace opravdu přesně seděla, jinak hrozí poranění.
- Hledejte vyšší tuhost – Vyšší tuhost je obecně pro děti vhodnější, od narození se může postupně snižovat, až do dospělosti je ale stále lepší volbou tužší než měkčí podložka.
- Zaměřte se na materiály – Matrace by měla být hypoalergenní, bez chemických lepidel či barviv. Výhodou je podíl přírodních materiálů.
- Věnujte pozornost potahu – Je vhodné, aby byl pratelný alespoň na 60 °C, ideálně by měl být také nepromokavý.
- Nezapomeňte na užitečné doplňky – Užitečný je například chránič matrace, pro miminka je vhodný také monitor dechu.
Proč koupit kvalitní dětskou matraci
S pořízením kvalitní dětské matrace se pojí hned několik zásadních výhod, jako je:
- Kvalita materiálů – Dětská matrace by měla být především prodyšná, u špatně odvětrávaných modelů hrozí množení mikroorganismů, či dokonce přehřátí dítěte. Kvalitní modely obvykle bývají vyrobené z prodyšných pěn, často doplněných přírodními materiály.
- Čisté složení – U kvalitních matrací se nesetkáte s potenciálně nebezpečnými chemikáliemi, prakticky samozřejmostí je hypoalergenní složení a velmi často bývají např. bez příměsí lepidla či barviv.
- Odolný potah – Známkou kvalitní matrace je také dělitelný, pratelný a často nepromokavý potah. Výjimkou nejsou ani vysoké teploty praní okolo 60 °C.
Výběr matrace podle věku dítěte
Různá stádia vývoje dítěte kladou na matraci odlišné požadavky. V zásadě můžeme matrace podle věku rozdělit na tři kategorie:
- Matrace do dětské postýlky
- Matrace pro větší děti
- Matrace pro teenagery
Tyto tři varianty se budou lišit v první řadě rozměry, ale také například tuhostí a dalšími parametry, všechny si detailně popíšeme v dalších kapitolách.
Typ matrace |
Tuhost |
Zónování |
Rozměry |
Tloušťka |
Do dětské postýlky |
Vyšší střední až vyšší |
Ne |
120×60, 140×70 |
6-10 cm |
Pro větší děti |
Střední až vyšší střední |
Ne |
140-180×80, standardní jednolůžko |
13 a více cm |
Pro teenagery |
Střední až vyšší střední |
Od cca 150 cm výšky |
standardní jednolůžko či dvoulůžko |
15 a více cm |
Rozměry
Při volbě rozměrů se opět můžeme držet dělení na matrace do dětské postýlky, matrace pro větší děti a matrace pro teenagery.
- Do dětské postýlky – Na výběr máte mezi rozměry 120×60 cm a 140×70 cm, popřípadě si můžete nechat vyrobit specifické rozměry na míru. Důležité je, aby matrace přesně seděla do postýlky, kterou jste vašemu dítěti pořídili. Mezi matraci a bočnici postýlky by neměly jít strčit ani dva prsty. Pokud bude matrace menší, dítěti může do mezery zapadnou nožka, nebo se může jinak skřípnout a zranit.
- Pro větší děti – Pokud nechcete např. předškolákovi pořizovat “dospěláckou” postel, můžete sáhnout po přechodovém rozměru, například 160×80 cm. Jinak je ale možné dítěti pořídit již klasické jednolůžko, ta se zpravidla vyrábějí v rozměrech 200×80 a 200x90cm. Při správné volbě mu taková matrace může vydržet řadu let.
- Pro teenagery – U dospívajících dětí je samozřejmostí využití rozměrů pro dospělé, volit můžete mezi jednolůžky i dvoulůžky. Poměrně populární jsou také tzv. studentské postele s rozměry 200×120 cm a 200×140 cm, ve kterých se v případě potřeby vyspí i dva lidé, nezaberou ale tolik místa jako klasické dvoulůžko.
Tloušťka
Také tloušťka matrace se bude lišit podle věku dítěte. Do dětských postýlek je vhodné volit matrace s tloušťkou 6-10 cm. Silnější modely mohou být problematické, pokud plánujete používat monitor dechu. Čidlo se totiž vkládá do postýlky pod matraci a příliš tlustá matrace zamezí jeho správnému fungování. Vždy se proto raději přesvědčte, jaká maximální tloušťka matrace je pro váš monitor dechu vhodná.
U matrací pro děti se většinou setkáte s tloušťkou 13 a více cm. Pokud hledáte matraci pro větší dítě nebo teenagera a chcete, aby mu déle vydržela, zaměřte se spíše na silnější modely s tloušťkou 15 a více cm. Ta už je dostačující i pro dospělé.
Nosnost
Na rozdíl od matrací pro dospělé je při výběru matrace pro dítě nosnost spíše druhotná (až na ojedinělé případy). Už matrace do dětské postýlky totiž mohou mít nosnost i 50 kg. Matrace v klasických rozměrech potom zpravidla nabízejí nosnost nad 100 kg, což pravděpodobně většina dětí nepřesáhne. Samozřejmě je ale vždy lepší nosnost před pořízením překontrolovat a s růstem dítěte případně matraci vyměnit.
Tuhost
Určit správnou tuhost matrace může být trochu komplikované, různí výrobci totiž mají různé stupnice. U některých značek tak narazíte na třídy tuhosti od 1 do 4, jinde od 1 do 5 a někde třeba i od 1 do 10. Vždy je tedy dobré podívat se na produktovou nabídku daného výrobce, pomoct mohou také slovní popisky, které často u matrací bývají.
Pro novorozence a kojence se doporučuje střední až vyšší tuhost, na stupnici 1-5 to znamená tuhost 3 a vyšší. Ta poskytne dítěti vhodnou oporu ve všech polohách spánku, u měkkých matrací totiž hrozí, že se dítě začne v poloze na břiše dusit. Tuhost matrace můžete s postupem let snižovat, i pro teenagery je ale stále vhodné volit spíše tužší variantu.
Dobrou variantou jsou pro tyto účely matrace, které mají z každé strany jinou tuhost. Ty můžete sehnat do dětských postýlek i v “dospěláckých” rozměrech. Díky tomu může například malé miminko spát na tužší straně a až trochu povyroste, matraci pouze překlopíte na stranu o něco měkčí.
Zónování
U klasických matrací pro dospělé se často setkáte s tzv. anatomickým zónováním. To znamená, že je matrace rozdělená do 3, 5, 7 nebo více zón, které mají rozdílnou tuhost, a měly by tak vhodně podepírat různé partie těla. Zatímco u matrací pro dospělé je zónování výhodou, pro děti je nevhodné. Zejména proto, že se malé děti ve spánku zpravidla více převalují a přesouvají než dospělí.
Navíc rychle rostou a určené zóny budou jen stěží dlouhodobě odpovídat proporcím jejich těla. Zónování je tak vhodné volit až u náctiletých dětí nebo u dospělých, většinou se jako minimum udává výška 150 cm.
Zpevněné okraje
Jednou zpevněnou část ale přece jen u dětských matrací, konkrétně u matrací do dětských postýlek najdete – okraje. Zpevněné okraje jsou užitečné pro děti, které již samy stojí, nebo se to alespoň učí. Takový okraj se totiž pod dětskou nožkou nepromáčkne a nehrozí podklouznutí nebo zajetí chodidla do spáry mezi matrací a bočnicí postýlky.
Matrace se zpevněnými okraji
Matrace s nezpevněnými okraji
Materiál
Stejně jako u matrací pro dospělé, i při výrobě dětských matrací jsou hojně využívané různé pěny, oblíbené jsou ale také přírodní materiály. Matrace mohou být složené z více vrstev, některé mají například i pružinové jádro. V této části se proto zaměříme na nejpoužívanější materiály a jejich specifika.
Bez ohledu na zvolený materiál je důležité vždy ověřit, zda je matrace nezávadná. Je proto vhodné vybírat modely bez chemických lepidel a barviv, dobrou volbou jsou hypoalergenní matrace a varianty s vyšším podílem přírodních materiálů.
Pěnová matrace
Matrace s kokosem
Pružinová matrace
Syntetické pěny
S pěnovými matracemi se setkáte na trhu pravděpodobně nejčastěji. Správně zvolená pěna může být vynikající, pozor ale na levné a nekvalitní varianty.
- Molitan – Varianta PUR pěny. Matrace z molitanu jsou levné, ale nebývají příliš prodyšné a dítěti hrozí přehřátí, nejsou proto ideální volbou (Zdroj: Wikipedie).
- HR pěna – Tzv. studená pěna se dobře přizpůsobuje tělu (ale ne tolik, jako paměťová pěna, která je příliš měkká a pro děti nevhodná) a je prodyšná.
- PUR pěna – Vyrábí se v různých tuhostech a provedeních, může mít ale potíže s prodyšností. Mezi PUR pěny patří také řada patentovaných antibakteriálních pěn.
Přírodní materiály
Na špičce žebříčku se drží také matrace z přírodních materiálů, popřípadě modely, které s přírodními materiály kombinují výše zmíněné pěny.
- Kokosové vlákno – Slouží ke zpevnění matrace, většinou ve formě desky, která tvoří její jádro a je obalená vrstvami pěny. Kokos také dobře odvádí vlhkost a zvyšuje prodyšnost matrace. Pokud ale silně navlhne, může být náchylný k plísním.
- Pohanka – Nabízí podobné vlastnosti jako kokosové vlákno, je ale o něco měkčí, není tedy ideální přímo pro novorozence.
- BIO pěna – Je vyrobená z přírodních olejů, bez použití syntetických látek.
Pružiny
Poměrně oblíbené je u dětských matrací i pružinové jádro. Vybírat můžete ze dvou základních variant:
- Kovové pružiny – Mohou být v klasické nebo taštičkové variantě. Taštičkové pružiny se lépe přizpůsobují tělu a nevržou. Obecně pružinové jádro zvyšuje mimo jiné prodyšnost matrace.
- Pěnové pružiny – Dobře se přizpůsobují tělu, nevržou a postarají se o vysokou prodyšnost. Matrace s pěnovými pružinami ale nejsou na trhu příliš dostupné a mohou být poměrně drahé.
Potah
Potah je nedílnou součástí matrace a i na jeho výběru záleží. V první řadě je vhodné ověřit, zda je potah snímatelný a pratelný. To je důležité i u dospělých, u dětí to ale platí dvojnásob. Rozdíly jsou také v tom, na kolik stupňů můžete různé potahy prát. Některé snesou jen 40 °C, lepší variantou jsou ale potahy, které zvládnou i 60 nebo 95 °C, což už jsou teploty, při kterých dochází k eliminaci většiny bakterií.
Materiál potahu by měl být hypoalergenní a certifikovaný Öko-Tex Standard 100, to zaručuje, že je potah ze zdravotně nezávadných látek. Výhodou jsou samozřejmě přírodní materiály, nejčastěji bavlna, ale například i vlna, bambus nebo viskóza. Textilie může být obohacená také o antibakteriální stříbro nebo výtažky z rostlin, například z levandule.
Zejména u matrací do dětských postýlek bude výhodou, když má potah nepropustnou vrstvu. Pokud se dá potah rozdělit na dvě poloviny, můžete v případě nehody sejmout a vyprat pouze jednu, druhou je možné stále používat.
Doplňky
Při nákupu matrace je dobré pamatovat také na některé užitečné doplňky:
- Chránič na matraci – Před prosáknutím matrace zabrání také vhodný chránič. Ten se na matraci navleče pomocí gumy v rozích. Ideální je koupit alespoň dva chrániče najednou, když se jeden ušpiní, můžete jej rovnou vyměnit za čistý a nemusíte čekat na jeho vyprání a usušení.
- Monitor dechu – Jak jsme již zmínili, řada rodičů využívá monitor dechu. Ten je vhodné pořizovat rovnou s postýlkou, nebo na něj při kupování matrace alespoň pamatovat, aby byl s tloušťkou matrace kompatibilní.
Cena
Cenové rozmezí, ve kterém se dětské matrace nacházejí, je velmi široké. Nejlevnější modely stojí pár stovek, nejdražší i desetitisíce. Pro lepší orientaci jsme matrace opět rozdělili podle věkových skupin a upřesníme vám, kolik vás matrace pro miminko, dítě či teenagera bude stát.
Matrace do dětské postýlky
Nejlevnější matrace do dětské postýlky seženete už za pár set korun, zpravidla půjde o molitanové nebo PUR varianty. Ačkoliv PUR pěna není nijak špatná, pravděpodobně nepůjde o nejkvalitnější provedení, takto levné matrace mívají například často potah z polyesteru.
Doporučujeme proto zainvestovat alespoň cca 1 000 Kč, za takovou částku už dostanete kvalitnější modely s bavlněným potahem a často i kokosovým jádrem.
Nejdražší modely potom vyjdou i na několik tisíc korun. Často jde o matrace ze speciálních pěn, mohou mít také jádro z pěnových pružin, vysoce kvalitní potah s výtažky z rostlin a další “luxusnější” prvky.
Přechodové dětské matrace
Základní cena dětských matrací vyjde na cca 1 000 Kč, ani nejlevnější modely přitom nejsou vyloženě špatné, mohou být například v kombinaci pěny a kokosové desky. Doporučujeme ale pohlídat tloušťku matrace a ujistit se, že nejde o model z molitanu. Roli hraje samozřejmě také potah.
Dražší modely už jsou většinou klasické matrace pro dospělé, pouze v menších rozměrech. V takovém případě počítejte s cenou od cca 1 000 Kč do cca 20 000 Kč. Většinou ale stačí držet se levnějších modelů.
Matrace pro teenagery
Zde už se dostáváme plně do kategorie “dospěláckých matrací”. Cena začíná pod 2 000 Kč a může vystoupat do desetitisíců. I u teenagerů ale není problém pořídit některou z levnějších variant, u matrací totiž často připlácíte například za vysokou nosnost nebo zónování, které není pro děti a dospívající úplně žádoucí.
Pokud ale chcete, aby matrace vašemu dospívajícímu dítěti vydržela řadu let, doporučujeme volit matraci někde v cenovém rozmezí 2 000 až 5 000 Kč. Modely v této kategorii bývají dostatečně kvalitní a často se dočkáte i prodloužené záruky.
Diskuze, poradna a vaše zkušenosti
Zeptejte se na cokoliv a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Pokud potřebujete odpověď co nejdříve, napište na facebook skupinu, kde radí i další uživatelé a odborníci.