Recenze nejlepších dezinfekcí | Test 2023 | Arecenze.cz
Menu

Recenze nejlepších dezinfekcí z testu 2023

Aktualizováno:
Červen 2023
Autor:
Karolína Šerá, Michaela Černá

Dezinfekci má spoustu lidí spojenou především s nemocničním prostředím. V posledních měsících se však stává běžnou součástí většiny domácností, ale také například nádražních budov či jiných veřejných prostranstvích. Často ji můžete zahlédnout v supermarketech, v bankách nebo třeba na poštách. Zvýšený zájem o ni zaznamenal také Google a internetové obchody. Zkrátka, dezinfekce se stala téměř nepostradatelným produktem, který by měl v současnosti používat každý.

Dezinfekce slouží k hubení mikroorganismů, tedy virů, bakterií, kvasinek či plísní. Na trhu najdete několik druhů dezinfekcí, každý slouží k trochu jinému účelu. V tomto případě rozlišujeme mezi dezinfekcemi zdravotnickými, úklidovými, na ruce, na prádlo či do vody. Klíčem k výběru by tedy měl být způsob využití tohoto produktu. Existují také různé konzistence dezinfekčních přípravků. Pokud tápete v tom, který výrobek bude pro vás ten pravý, pak si přečtěte našeho rádce, který vám vysvětlí vše podstatné.

Jestli hledáte dezinfekci v souvislosti s koronavirovou pandemií, pak vás možná bude zajímat také náš článek věnující se této tématice, který vám zodpoví všechny důležité otázky. Připravili jsme také srovnání produktů vhodných do karantény nebo roušek a respirátorů.


Nejlepší dezinfekce dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Vzhled Název Hodnocení Orientační cena Aktuální cena
1.
Recenze Cicatridina mast 30 g
Cicatridina mast 30 g 91 %
Počet recenzí: 54
440 Kč Zobrazit nabídky
2.
Recenze Alfasilver sprej 50 ml
Alfasilver sprej 50 ml 95 %
Počet recenzí: 62
250 Kč Zobrazit nabídky
3.
Recenze Alfasilver na ošetření ran sprej 125 ml
Alfasilver na ošetření ran sprej 125 ml 97 %
Počet recenzí: 93
410 Kč Zobrazit nabídky
4.
Recenze Betadine mast 20 g
Betadine mast 20 g 96 %
Počet recenzí: 33
120 Kč Zobrazit nabídky
5.
Recenze ActiMaris Sensitiv roztok výplach a čištění ran 300 ml
ActiMaris Sensitiv roztok výplach a čištění ran 300 ml 92 %
Počet recenzí: 57
600 Kč Zobrazit nabídky
6.
Recenze ActiMaris Forte roztok na rány 300 ml
ActiMaris Forte roztok na rány 300 ml 94 %
Počet recenzí: 78
900 Kč Zobrazit nabídky
7.
Recenze Phyteneo Neocide spray 0,1% Octenidine 50 ml
Phyteneo Neocide spray 0,1% Octenidine 50 ml 96 %
Počet recenzí: 23
150 Kč Zobrazit nabídky
8.
Recenze Bode Cutasept F spray 250 ml
Bode Cutasept F spray 250 ml 95 %
Počet recenzí: 30
300 Kč Zobrazit nabídky
9.
Recenze Sanytol dezinfekční gel na ruce 500 ml
Sanytol dezinfekční gel na ruce 500 ml 94 %
Počet recenzí: 278
320 Kč Zobrazit nabídky
10.
Recenze Akutol spray 60 ml
Akutol spray 60 ml 96 %
Počet recenzí: 16
260 Kč Zobrazit nabídky

Zobrazit další produkty


Jak vybrat dezinfekci

Potřebujete dezinfekci na mytí rukou, hledáte produkt, který vyčistí řeznou ranku, nebo potřebujete vydezinfikovat pitnou vodu? Dezinfekcí je hned několik druhů a každá slouží k trochu něčemu jinému. My se v následujícím článku budeme věnovat především dezinfekcím na ruce a tělo, ale vysvětlíme vám také, k čemu slouží další produkty.

Objasníme, v jakém případě je dobré dezinfekci použít a kdy si naopak vystačíte s klasickým mýdlem. Nebudou chybět ani přehled různých konzistencí dezinfekčních přípravků. Zmíníme, jaké účinné látky se ve složení dezinfekcí nachází a zda dokáží dezinfikovat také některé přírodní látky. A neopomeneme ani zmínit, v jakých cenových relacích se dezinfekce na ruce a tělo pohybují.

Druhy dezinfekce dle použití

Existuje několik druhů dezinfekce. Každá má trochu jiné složení a používá se k různým účelům. Rozdíl je především v použití, přípravky k očistě lidského těla nejsou tolik silné jako úklidové dezinfekce, aby nedošlo k poranění.

Na ruce a tělo

V tomto článku se budeme věnovat právě dezinfekcím na ruce a tělo. Tento typ má za úkol z pokožky odstranit mikroorganismy, které by mohly být škodlivé, tedy bakterie, houby, viry a podobně. Dezinfekce na ruce nejčastěji najdeme v podobě gelu nebo roztoku, výjimkou nejsou ani spreje či dezinfekční ubrousky.

Zdravotnická dezinfekce

Zdravotnickou dezinfekci najdete v podstatě v každé ordinaci i nemocnici. Dezinfikují se s ní drobná i větší poranění, čistí se s ní pokožka před vpichem injekce a tak podobně. Těmto přípravkům se také říká antiseptika, tedy přípravky vhodné k očistě živých tkání.

Druhým typem dezinfekcí ve zdravotnictví jsou přípravky určené k čištění nástrojů a nejrůznějších povrchů. Těmito přípravky bývají nejčastěji roztoky, do kterých se předměty vloží, nebo postřiky určené k rychlejší očistě.

Úklidová dezinfekce

Úklidové prostředky bývají často také dezinfekční. Obvykle se používají v kuchyni, v koupelně a na toaletě. Svým složením se výrazně odlišují od přípravků, které je vhodné použít na kůži nebo tělo; čisticí dezinfekce jsou mnohdy velmi silné a také zdraví nebezpečné.

Dezinfekce vody

Dezinfekční tablety dokážou zbavit vodu nežádoucích nečistot, virů, bakterií nebo plísní. Používají se jak na pitnou, tak i třeba na užitkovou vodu. Mezi těmito přípravky je ale velký rozdíl a není možné je zaměňovat, na nádrže a bazény se hodí jiné složení než na vodu určenou ke konzumaci. Tablety jsou vhodné například i na cesty, kdy nevíte, jaká pitná voda na daném místě bude.

Dezinfekce vzduchu

Na trhu se také můžete setkat s přípravky určenými k čistění vzduchu. Jedná se o rozprašovače určené do uzavřených místností. Své využití najdou například v ordinacích nebo čekárnách, kde se pohybuje velké množství infekčních osob.

Dezinfekce prádla

V drogeriích a supermarketech najdete také dezinfekci na prádlo. Pokud jste zvyklí prát na nízké teploty, prací prášek a voda nezvládnou některé bakterie a nečistoty odstranit. Právě dezinfekce zbaví prádlo nežádoucích látek i pachů.

Dezinfekce vs. mýdlo

Ne vždy je nutné použít dezinfekci, v některých případech je to dokonce nevhodné a lépe poslouží klasické mýdlo. Pokud se ale nacházíte v prostředí, kde se pohybuje větší množství lidí, a saháte na předměty, kterých se dotklo spoustu dalších jedinců, pak je naopak dezinfekce rukou důležitá.

Dezinfekce

Dezinfikovat ruce je důležité zejména v případě, kdy se nacházíte v místě s větší koncentrací lidí nebo pokud se chystáte jíst rukama a nemáte možnost si je umýt. Dezinfekce je důležitá také v situacích, kdy hrozí, že byste mohli vy sami někoho nakazit. Typicky například v nemocnicích, v domech pro seniory nebo v pečovatelských ústavech.

Jsou ale i situace, kdy je lepší se dezinfekci vyhnout. To třeba v případě, že máte ruce upatlané od hlíny, mastné anebo silně znečištěné. V tomto případě by totiž dezinfekce neměla téměř žádný účinek a špínu s mastnotou z pokožky neodstranila.

Mýdlo

Mýdlo má za úkol odstranit z rukou nečistoty a mastnotu. Pokud máte tedy pokožku silně znečištěnou, pak je tato varianta daleko vhodnější a účinnější. I obyčejné mýdlo dokáže eliminovat riziko nákazy. Je však potřeba ruce omývat velmi důkladně.

Existují také dezinfekční mýdla, která kombinují účinky obou separátních přípravků: ruce očistí od nežádoucích nečistot a zároveň působí dezinfekčně.

Účinnost

Ne každá dezinfekce zničí všechny typy mikroorganismů a jiných látek. Jednotlivé přípravky se proto mezi sebou odlišují také tím, proti čemu účinně působí. Z tohoto hlediska rozlišujeme následující druhy:

  • Antibakteriální dezinfekce (baktericidní) – proti bakteriím
  • Antivirové dezinfekce (virucidní) – proti virům
  • Antifungiální dezinfekce (fungicidní) – proti houbám
  • Levurocidní dezinfekce – proti kvasinkám

Mějte však na paměti, že některé organismy jsou odolnější než jiné a mohou setrvat na povrchu i po použití dezinfekce. Některé přípravky také nemusejí fungovat 100%. Pokud je dezinfekce určena i k odstranění některých odolných patogenů, tuto informaci byste měli vždy najít na obalu. Jedná se například o bakterie tuberkulózy nebo zlatého stafylokoka („MRSA“).

Konzistence

Dezinfekcí určených na ruce je několik typů a každý se může používat trochu jinak. Nejčastěji se setkáte s dezinfekcí gelovou, tekutou a mýdlovou, existují však i dezinfekční ubrousky či spreje.

Gelová

Gelová dezinfekce je ideální variantou na cesty a všude tam, kde nemáte po ruce vodu. Gelovou dezinfekci kápnete na  ruce a ty spolu otřete. Není potřeba ji oplachovat, jen počkat přibližně půl minuty, než se do rukou vsákne. Prodává se ve velkém i menším balení, aby se vešla do každé tašky a kabelky.

Tekutá

S tekutou dezinfekcí se často setkáte v nemocnicích a ve veřejných prostorách. Funguje velmi podobně jako gelová dezinfekce, tedy není potřeba ji používat s vodou. Vzhledem k její konzistenci ale dávejte pozor, kolik produktu na ruce kapete, aby se vám nestalo, že dezinfekce vylijete příliš velké množství.

Tekuté dezinfekční roztoky se také používají k čistění ran nebo i náčiní, ve druhém případě však hovoříme už o silných a zdraví nebezpečných přípravcích.

Mýdlová

Mýdlová dezinfekce se používá stejně jako mýdlo. Je tedy potřeba ji používat společně s vodou a po namydlení rukou ji pořádně opláchnout. Její výhodou je fakt, že z rukou odstraní jak nečistoty, tak i škodlivé organismy najednou, na rozdíl například od umytí rukou klasickým mýdlem a nanesením dezinfekce až poté.

Ubrousky

Variantou na cestování jsou také ubrousky, které mohou být napuštěné dezinfekční látkou. Pak už stačí pouze otřít ruce a je hotovo. Pozor ale na trvanlivost výrobků a dobu otevření. Jakmile ubrousky vyschnou, ztrácí na účinku. Dezinfekční ubrousky přijdou nejvíce vhod při cestování.

Spreje

Dezinfekční spreje najdou své využití při dezinfekci úst, drobných kožních poranění či po bodnutí hmyzem. Jedná se vlastně o tekuté dezinfekce, které jsou pumpičkou nebo i hnacím plynem vstřikovány na kůži.

Tablety

Dezinfekční tablety se používají k dezinfekci vody. Zde je nutné rozlišovat mezi těmi na užitkovou vodu (například v bazénu) a těmi na pitnou vodu, jejich složení je totiž rozdílné pro zdravotní nezávadnost v případě konzumace. Tablety zbavují vodu nežádoucích látek, ale například i zápachu.

Složení

Dezinfekce se mohou svým složením lišit. Pro řádnou účinnost je potřeba, aby ve svém složení obsahovaly minimálně 60 % alkoholu, který má za úkol škodliviny zničit. Pokud budete pročítat složení, dejte pozor, jestli opravdu tolik procent alkoholu obsahuje, a dokáže tak co nejlépe dezinfikovat.

Kromě alkoholu najdete ve složení často ještě oxidační činidla, která ničí buněčnou membránu mikroorganismů (Zdroj: Wikipedia). Může se jednat o látky, jako je chlornan sodný nebo hypermangan, které mají svá největší uplatnění při čištění bazénů a vody obecně a také ve stomatologii, dále jód, kterým kromě vody vyčistíte i drobná poranění, a v neposlední řadě peroxid vodíku v nízké koncentraci.

Tyto zmiňované látky byly vhodné pro použití na lidském těle, ty následující jsou však pro živé tkáně nebezpečné. Jedná se o další dezinfekční látky, například fenoly a kyseliny, které se hodí například k čištění povrchů a náčiní.

Přírodní dezinfekce

Dezinfekční prostředky, tedy takové, které ničí mikroorganismy, najdeme i na poli přírodních látek. Sem můžeme zařadit některé přírodní esenciální oleje, jako je tymiánový, borovicový nebo eukalyptový olej. Za nejúčinnější je považován Tea Tree olej neboli olej z čajovníku. Při aplikování na kůži je ale důležité řídit se pokyny výrobce a olej naředit.

Kromě olejů částečně dokáže v omezené míře dezinfikovat také citronová šťáva, ocet nebo levandule.

Cena

Ceny dezinfekce se liší především podle jejího objemu, ale i dle výrobce nebo konzistence. Menší cestovní lahvičky seženete kolem stokoruny, pokud budete chtít litr dezinfekčního přípravku, pak počítejte s cenou okolo tří set korun.

Použité a další zajímavé zdroje

https://cs.wikipedia.org/wiki/Dezinfekce

https://www.cdc.gov/infectioncontrol/guidelines/disinfection/disinfection-methods/chemical.html

KRATOCHVÍLOVÁ, Dagmar. Dezinfekce rukou. Zlín: Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně. 2011. Dostupné z: http://hdl.handle.net/10563/17533.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.4 z 21 hlasů