Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších dezinfekcí

Aktualizováno:
Prosinec 2020
Autor:
Michaela Černá

Dezinfekci má spoustu lidí spojenou především s nemocničním prostředím. V posledních týdnech se ale stává běžnou součástí většiny domácností, ale také například nádražních budov, často ji můžete zahlédnout i vedle pokladny v supermarketu a zvýšený zájem o ni zaznamenal také Google. Zkrátka, dezinfekce se stala důležitým produktem, který by měl v současnosti používat každý.

Na trhu najdete několik druhů dezinfekce, každá slouží k trochu jinému účelu. Klíček k výběru by tedy měl být způsob využití tohoto produktu. Existují také různé konzistence dezinfekčních přípravků. Pokud tápete v tom, který výrobek bude pro vás ten pravý, pak si přečtěte našeho rádce, který vám vysvětlí vše podstatné.

Jestli hledáte dezinfekci v souvislosti s koronavirovou pandemií, pak vás možná bude zajímat také náš článek věnující se této tématice, který vám zodpoví všechny důležité otázky. Připravili jsme také srovnání produktů vhodných do karantény nebo roušek a respirátorů.Jak vybrat dezinfekci

Potřebujete dezinfekci na mytí rukou, hledáte produkt, který vyčistí řeznou ranku, nebo potřebujete vydezinfikovat pitnou vodu? Dezinfekcí je hned několik druhů a každá slouží k trochu něčemu jinému. My se v následujícím článku budeme věnovat především dezinfekcím na ruce a tělo, ale vysvětlíme vám také, k čemu slouží další produkty.

Objasníme, v jakém případě je dobré dezinfekci použít a kdy si naopak vystačíte s klasickým mýdlem. A neopomeneme také zmínit, v jakých cenových relacích se dezinfekce na ruce a tělo pohybují.

Druhy dezinfekce

Existuje několik druhů dezinfekce. Každá má trochu jiné složení a používá se k různým účelům.

Na ruce a tělo

V tomto článku se budeme věnovat právě dezinfekci na ruce a tělo. Má na úkol z pokožky odstranit škodlivé viry, bakterie, houby a podobně.

Zdravotnická

Zdravotnickou dezinfekci najdete v podstatě v každé ordinaci i nemocnici. Dezinfikují se s ní drobná i větší poranění, čistí se s ní pokožka před vpichem injekce a tak podobně.

Dezinfekce vody

Dezinfekční tablety dokážou zbavit vodu nežádoucích nečistot, virů, bakterií nebo plísní. Používá se jak na pitnou, tak i třeba na užitkovou vodu. Tablety jsou vhodné například na cesty, kdy nevíte, jaká voda na daném místě bude.

Dezinfekce prádla

V drogeriích a supermarketech najdete také dezinfekci na prádlo. Pokud jste zvyklí prát na nízké teploty, prací prášek a voda nezvládnou některé bakterie a nečistoty odstranit. Právě dezinfekce zbaví prádlo nežádoucích látek i pachů.

Úklidová dezinfekce

Úklidové prostředky bývají často také dezinfekční. Obvykle se používají v kuchyni, v koupelně a na toaletě.

Dezinfekce vs. mýdlo

Ne vždy je nutné použít dezinfekci, v některých případech je to dokonce nevhodné a lépe poslouží klasické mýdlo. Pokud se ale nacházíte v prostředí, kde se pohybuje větší množství lidí a saháte na předměty, kterých se dotklo spoustu dalších jedinců, pak je naopak dezinfekce rukou důležitá.

Dezinfekce

Dezinfikovat ruce je důležité zejména v případě, kdy se nacházíte v místě s větší koncentrací lidí nebo pokud se chystáte jíst rukama a nemáte možnost si je umýt. Dezinfekce je důležitá také v situacích, kdy hrozí, že byste mohli vy sami někoho nakazit. Typicky například v nemocnicích, v domech pro seniory nebo v pečovatelských ústavech.

Jsou ale i situace, kdy je lepší se dezinfekci vyhnout. To třeba v případě, že máte ruce upatlané od hlíny, mastné anebo silně znečištěné. V tomto případě by totiž dezinfekce neměla téměř žádný účinek a špínu s mastnotou z pokožky neodstranila.

Mýdlo

Mýdlo má za úkol odstranit z rukou nečistoty a mastnotu. Pokud máte tedy pokožku silně znečištěnou, pak je tato varianta daleko vhodnější a účinnější. I obyčejné mýdlo dokáže eliminovat riziko nákazy. Je však potřeba ruce omývat velmi důkladně.

Existují také dezinfekční mýdla, která ruce očistí od nežádoucích nečistot a zároveň působí dezinfekčně.

Konzistence

Dezinfekcí určených na ruce je několik typů a každý se může používat trochu jinak. Nejčastěji se setkáte s dezinfekcí gelovou, tekutou a mýdlovou, existují však i dezinfekční ubrousky.

Gelová

Gelová dezinfekce je ideální variantou na cesty a všude tam, kde nemáte po ruce vodu. Gelovou dezinfekci dáte na ruce a ty spolu otřete. Není potřeba ji oplachovat, jen počkat přibližně půl minuty, než se do rukou vsákne. Prodává se ve velkém i menším balení, aby se vešla do každé tašky a kabelky.

Tekutá

S tekutou dezinfekcí se často setkáte v nemocnicích a ve veřejných prostorách. Funguje velmi podobně jako gelová dezinfekce, tedy není potřeba ji používat s vodou. Vzhledem k její konzistenci ale dávejte pozor, kolik produktu na ruce kapete, aby se vám nestalo, že dezinfekce vylijete příliš velké množství.

Mýdlová

Mýdlová dezinfekce se používá stejně jako mýdlo. Je tedy potřeba ji používat společně s vodou a po namydlení rukou ji pořádně opláchnout.

Ubrousky

Variantou na cestování jsou také ubrousky, které mohou být napuštěné dezinfekční látkou. Pak už stačí pouze otřít ruce a je hotovo. Pozor ale na trvanlivost výrobků a dobu otevření. Jakmile ubrousky vyschnou, ztrácí na účinku.

Složení

Dezinfekce se mohou svým složením lišit. Pro řádnou účinnost je potřeba, aby ve svém složení obsahovaly minimálně 60 procent alkoholu, který má za úkol škodliviny zničit. Pokud budete pročítat složení, dejte pozor, jestli opravdu tolik procent alkoholu obsahuje, a dokáže tak co nejlépe dezinfikovat

Cena

Ceny dezinfekce se liší především podle jejího objemu, ale i dle výrobce nebo konzistence. Menší cestovní lahvičky seženete kolem stokoruny, pokud budete chtít litr dezinfekčního přípravku, pak počítejte s cenou okolo tří set korun.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.6 z 18 hlasů