Test nejlepších digestoří a jak je vybrat

Obrázek digestoře

Výběr digestoře do kuchyně vyžaduje znalost určitých parametrů, které vám přinesou tížený výsledek v podobě efektivního odsávání všech par a zápachů vznikajících při vaření. Tento proces se vám pokusíme co nejvíce usnadnit díky hlubšímu rozboru důležitých částí moderního odsavače par.

V článku se dozvíte hlavní rozdíly mezi nejpoužívanějšími typy digestoří – vestavěné, komínové, rohové a ostrůvkové. Zjistíte, že výkon není radno podceňovat stejně, jako nepříjemnou hlučnost digestoře, jež vás může omezovat při přípravě pokrmu.

Při nákupu digestoře musíte už dopředu vědět, zda máte možnost odtahu par z místnosti ven či nikoliv. Jestliže ne, bude vám nápomocna recirkulační digestoř, jejímuž principu fungování se také věnujeme.

Prostřednictvím našeho článku a praktických rad budete schopni využít maximální potenciál tohoto zařízení a dokážete si sami určit, jaké funkcionality jsou pro vás nezbytné. Pokud nechcete při nákupu digestoře sáhnout vedle, pak je vám k dispozici náš rozsáhlý článek se všemi podrobnostmi.


Nejlepších 10 digestoří dle hodnocení uživatelů

Vzhled

Název digestoře

Typ

Výkon odtahu (m3/hod)

Orientační cena

Aktuální cena

Malý náhled digestoře Beko CTB 6407 X

Beko CTB 6407 X

vestavná

375

2 500 Kč

Malý náhled digestoře Electrolux EFP 6411 X

Electrolux EFP 6411 X

výsuvná

230

1 990 Kč

Malý náhled digestoře Mora OP 612

Mora OP 612

podvěsná

320

1 000 Kč

Malý náhled digestoře Electrolux EFT 635 X

Electrolux EFT 635 X

podvěsná

210

1 500 Kč

Malý náhled digestoře Mora OT 631 X

Mora OT 631 X

vestavná

250

2 000 Kč

Malý náhled digestoře Whirlpool AKR 420 WH

Whirlpool AKR 420 WH

podvěsná

195

1 300 Kč

Malý náhled digestoře Amica OTS 515

Amica OTS 515

výsuvná

253

1 700 Kč

Malý náhled digestoře Electrolux EFC 60151 X

Electrolux EFC 60151 X

komínová

410

3 000 Kč

Malý náhled digestoře Mora OP 610 W

Mora OP 610 W

podvěsná

320

1 500 Kč

Malý náhled digestoře Mora OP 621 W

Mora OP 621 W

podvěsná

320

1 900 Kč

Testování a recenze digestoří pro rok 2017

Na podrobném testu nejlepších digestoří zatím pracujeme a předpokládané vydání pro rok 2017 je v druhé polovině roku. Součástí testu budou také recenze nejlepších digestoří s nejvyšším počtem bodů. Zatím jsme pro vás připravili tabulku nejlépe hodnocených digestoří dle názoru uživatelů. Vždy se jedná o digestoře, které jsou již prověřeny množstvím uživatelů, vždy ale doporučujeme přečíst recenze na vybraných e-shopech a na Heurece.

Pokud chcete, abychom do testu zařadili nějakou konkrétní digestoř, o kterou se zajímáte, napište nám na info@arecenze.cz

Jak vybrat digestoř

1. Typy digestoří

2. Odtah nebo recirkulace

3. Výkon a energetická náročnost

4. Energetický štítek

5. Hlučnost

6. Funkce

7. Ceny

8. Údržba digestoře

Nevíte, jakou digestoř pořídit do kuchyně rodinného domu nebo bytu? Potom vám bude nápomocno několik následujících kapitol zaměřených na volbu konkrétních parametrů tohoto praktického domácího pomocníka.

S našimi radami se dopracujete k nákupu digestoře, která bude plnohodnotně vyhovovat vašim požadavkům – tiše a bez složitého obsluhování odvedete přemíru par a zápachů z vaření. Pojďme společně nalézt cestu k odvětrání kuchyňských prostor vedoucí skrze výrobky značky Faber, Stalgast, Gorenje, Franke, Siemens a ostatní.


1. Typy digestoří

Vámi požadovaná digestoř do značné míry vychází z konceptu místnosti, v níž pravidelně připravujete jídlo – tedy kuchyně. Její situování je spojeno s varnou deskou, nad níž musí být umístěna, aby plnila svoji primární funkci a odváděla nepotřebné páry z interiéru ven.

Myslete na to, že digestoř je třeba dát do určité vzdálenosti nad prostor určený k vaření, a to kolem 80 – 100 centimetrů v závislosti na výšce kuchyňské linky a vás samotných. Dalším důležitým pravidlem je šířka odsavače par, jež musí svou plochou pokrývat minimálně rozměry varné desky, v lepším případě může přesahovat. Šířka digestoří se volí od 40 do 100 centimetrů, ale i a více.

Z umístění a tvaru digestoře vzniká několik typů výrobků, jež nesou rozdílná označení.

 • Vestavěné a podvěsné digestoře
 • Komínové digestoře
 • Rohové digestoře
 • Ostrůvkové digestoře

Jejich situování se úměrně váže také k vašemu vkusu a představě o zařízené domácnosti. K cenově dostupnějším a zároveň nenápadným budou patřit ty vestavěné a připevněné ke zdi. Hledáte-li extravaganci a nepřehlédnutelnost, padne volba na digestoře ostrůvkové.

Vestavěné a podvěsné digestoře

Tyto modely digestoří jsou nenáročné na prostor. Obvykle bývají nedílnou součástí kuchyňských skřínek, popřípadě jsou zavěšeny hned pod nimi, což mnohdy snižuje nároky na celkový výkon. V rámci úspory místa lze narazit na odnože těchto produktů, jimiž jsou digestoře teleskopické. Jejich plochu pro odsávání par lze zvětšit vysunutím dalšího panelu.

Vestavěné digestoře se hodí spíše do menších kuchyní, kde představují téměř nenápadný, avšak plně funkční a praktický prvek.

Komínové digestoře

Jestliže to vaše kulinářské prostory umožňují, můžete místo závěsného odsavače par použít ten komínový. Výsledek je téměř totožný jen s tím rozdílem, že digestoř není zasazena do skříňky, ale je obnažena, respektive část pro odvod par. Ta je uschována v nerezovém komínu vedoucím mezi dvěma skříňkami, popřípadě zcela samostatně na zdi.

Při výběru těchto modelů již můžete přihlížet k výslednému vzhledu, který lze kombinovat s dalšími spotřebiči v kuchyni.

Rohové digestoře

Ve své podstatě jde o komínový odsavač par jen s tím rozdílem, že je umístěn v rohu, kde se mimochodem nachází také varná deska. Tyto digestoře mohou působit robustnějším dojmem. Jejich nejčastější místo je hlavně v kuchyních ve tvaru písmene „L".

Ostrůvkové digestoře

Jestliže zamýšlíte vybudování velké kuchyně, jejíž nedílnou součástí bude i dnes již velice moderní a praktický ostrůvek, zapomeňte na všechny předešlé modely. Ideální volbou pro vás bude ostrůvková digestoř, která je uchycena ke stropu a působí dominantním dojmem dané místnosti.

V případě tohoto typu digestoře se můžete „vyřádit“ také z pohledu volby výrobního materiálu. Zde to nemusí být pouze typická nerezová ocel či její zabarvení. Často jde o elegantní kombinaci oceli, hliníku a skla.

Vzhledem k tomu, že ostrůvkové digestoře jsou užívány ve větších místnostech, je vyžadován i potřebný výkon zařízení.


2. Odtah nebo recirkulace

Správným typem digestoře výběr konkrétního modelu teprve začíná. Nyní musíte přistoupit k otázce, jak budete odvádět páry ven z místnosti. Na trhu se nabízí jen dvě řešení, která dokonale pokryjí poptávku všech zákazníků a hlavně se hodí do jakýchkoliv prostor.

 • Odtahová digestoř
 • Recirkulační digestoř

Výjimkou nejsou ani digestoře kombinované, u nichž si sami určíte, zda mají páry odcházet skrze potrubí nebo bude prováděn proces recirkulace.

Odtahová digestoř

Tyto odsavače par jsou instalovány tam, kde je možné páry nasát do předem připraveného potrubí a odvést je ven z objektu. Nejefektivnější je přímé odtahové potrubí bez jakýchkoliv zbytečných prvků. Vyvedení „roury“ přímo ven z domu, ať už jde o provedení u stěny nebo ve formě ostrůvku ve volném prostoru.

Páry jsou obvykle odváděny z boku nemovitosti či přímo nahoru, kde si musíte pohlídat pouze instalaci vhodné střešní tašky, aby došlo k zamezení protékání vody dovnitř při nežádoucích povětrnostních podmínkách. V zimních měsících je třeba počítat i s možností srážení par a odkapáváním vody dolů, což lze vyřešit nejrůznějšími koleny a speciálními prvky v cestě potrubí – typických příkladem je zpětná klapka otevírající se pouze jedním směr, tedy od digestoře ven. Délka rour by neměla přesahovat 2 – 3 metry. Pakliže by byla cesta ven delší, lze v jejím průběhu umístit další přídavný motor. Průměr odtahového vedení se musí shodovat minimálně s průměrem digestoře.

Odtahové digestoře jsou aplikovány povětšinou tam, kde lze vybudovat adekvátní odvod par. Tento způsob fungování je někdy označován, jako vnější odtah.

Recirkulační digestoř

Jsou ale mezi vámi tací, kteří zrovna nestaví nový dům svých snů nebo neupravují svou nemovitost s možností vybudování odtahu par. V takovém okamžiku přichází na řadu recirkulační digestoře. Na první pohled může jít o naprosto shodné produkty, co se týče vzhledu.

Zásadní odlišnost je však uvnitř samotné digestoře. Ta není napojena na žádný odtah par, nýbrž je vybavena důmyslným recirkulačním systémem. Ten funguje tak, že digestoř nasává vzduch z místnosti, poté jej vyčistí a vrací nazpátek do prostor. O tento proces se starají především speciální filtry:

 • Kovový filtr – viditelný filtr umístěný ze spodní části digestoře
 • Tukový filtr – jeho primární funkcí je zachytávání tukových částic
 • Uhlíkový filtr – slouží pro pohlcování nepříjemných pachů vznikajících při vaření

U recirkulační digestoře odpadají případné stavební práce spojené s vybudováním odtahové cesty, na druhou stranu musíte počítat s čištěním a výměnou filtrů. Tento úkon je třeba provádět v závislosti na znečištění, obvykle je to ale v řádu měsíců.

Vnitřní odtah za pomoci recirkulace je aplikován v menších prostorách.


3. Výkon a energetická náročnost

Výkon je z pohledu funkčnosti digestoře pravděpodobně jedním z nejdůležitějších parametrů. Tento údaj vlastně rozhoduje o tom, zda vámi zakoupené zařízení bude fungovat ve vašich vnitřních prostorách či nikoliv. V žádném případě se nedoporučuje podcenit tento údaj.

Jestliže si nejste jisti tím, jak se dopracovat k finální hodnotě výkonu, pomůže vám poměrně jednoduchý vzoreček. Nejprve si spočítejte objem místnosti, v níž budete vařit.

 • Délka x šířka x výška = objem v m3

Toto číslo vám prozradí, kolik vzduchu se přibližně nachází v konkrétním prostoru. Výkon požadované digestoře by pak měl tento objem vyměnit alespoň desetkrát za hodinu. Takže, pokud se dopočítáte k číslu 40 m3, pak hledejte digestoř, jejíž sací výkon bude cca 400 m3/hod., v lepším případě i o trochu více.

Energetická náročnost

Údaj, který samozřejmě souvisí s celkovým výkonem digestoře. V tomto směru platí jasně dané pravidlo, že čím větší výkon požadujete, tím vyšší spotřebu bude výrobek mít. Proto si hlídejte nejenom nízkou hranici výkonu, ale i tu maximální, aby nedošlo ke zbytečnému předimenzování.

Mnohdy lze narazit na energeticky úspornější modely, jež jsou bezpochyby spjaty s vyšší pořizovací cenou.

4. Energetický štítek

Samotnou kapitolou zaměřující se na energetickou účinnost digestoří jsou energetické štítky. Jejich výhoda spočívá v tom, že výrobci jsou na nich povinni udávat pravdivé a jednoznačné údaje o svých produktech měřené za stanovených podmínek. Na štítcích u digestoří můžete nalézt informace, které si v této kapitole postupně rozebereme.

a) Energetická účinnost – Poměřuje výkon a příkon (spotřebu) digestoře. Zcela laicky lze říct, že vyjadřuje, kolik energie potřebuje digestoř pro dosažení určitého výkonu. Nejvíce úsporné spotřebiče získají hodnotu A+ a nejméně úsporné G.

b) Roční spotřeba elektrické energie – Údaj, který počítá, kolik energie spotřebuje digestoř za předpokladu, že její světlo bude svítit 120 minut denně a digestoř bude v provozu 60 minut denně. I zde se můžete setkat s hodnotami A+ (nejlepší) až G (nejhorší).

c) Účinnost odsávání digestoře – Měří, jak účinně dokáže v závislosti na příkonu (spotřebě) motor odsávat vzduch. V zásadě lze říct, že čím menší potřebuje digestoř energii na odsání určitého objemu vzduchu, tím je v tomto ohledu účinnější. I zde se můžete setkat s hodnotami A+ (nejlepší) až G (nejhorší).

d) Účinnost osvětlení digestoře –Zde je situace velmi podobná jako v předchozím bodě. Čím méně energie je spotřebováno k rozsvícení a provozu světla, tím je digestoř v tomto ohledu účinnější. I zde se můžete setkat s hodnotami A+ (nejlepší) až G (nejhorší).

e) Účinnost tukových filtrů  – Je měřena tak, že se zváží nový tukový filtr a následně je podroben zkoušce v provozu, čím více se liší jeho hmotnost po použití od té původní, tím je účinnější, protože zachytil více nečistot. I zde se můžete setkat s hodnotami A+ (nejlepší) až G (nejhorší).

f) Hodnota hluku – Měří počet decibelů při provozu na maximální výkon digestoře.


5. Hlučnost

V okamžiku, kdy budete mít vybraný odpovídající odsavač par s dostatečným výkonem, pohlídejte si ještě jeden zásadní parametr, jenž by vám mohl znepříjemňovat vaření. Je to samozřejmě hlučnost, která do určité míry roste s výkonem a typem digestoře.

Recirkulační modely jsou díky několika úrovním filtrace hlučnější. K nepříjemným zvukům při odsávání par však může dojít také nevhodnou montáží a řadou dalších aspektů v podobě délky a tvaru vedení pro odtah par, upevnění ke zdi nebo stropu, apod.

Výstražným znamením by pro vás měla být hodnota 58 dB, a to ještě při plném výkonu. U některých produktů máte dokonce možnost z prezentovaných parametrů zjistit hlučnost při jednotlivých stupních regulace odsávání par.


6. Funkce

Digestoře jsou především praktickými pomocníky v kuchyňském prostředí, čemuž odpovídají také nejrůznějších funkce. Jejich počet a provedení se samozřejmě liší nejčastěji dle pořizovacích nákladů.

Za naprostý základ lze považovat regulaci odtahu par. Pravděpodobně žádný model není vybaven pouze tlačítkem START/STOP, což by bylo velice nepraktické. Standardně jsou to alespoň tři rychlosti, které lze regulovat prostřednictvím tlačítka, posuvného prvku či jakkoliv jinak.

I při vaření potřebujete dostatek světla, takže můžete počítat s tím, že moderní digestoře jsou vybaveny osvětlením, ať už v podobě jednoho zdroje nebo několika bodových světel ovládaných víceúrovňově. V této oblasti lze volit i ekonomičtější LED technologie, jež vám mohou snížit celkové náklady na provoz.

Kromě této základní výbavy jsou tu modely s lepšími funkcionalitami, za něž si jistě připlatíte, ale na druhou stranu získáte odpovídající komfort.

 • Dotykové ovládání – U moderních digestoří jsou mechanické ovládací prvky nahrazeny těmi dotykovými, k nimž občas přísluší také speciální displej zobrazující nejrůznější funkce a provozní hodnoty.
 • Automatické odsávání – Na trhu existují inteligentní digestoře mající více čidel. Ty sami spustí proces odsávání podle množství par vyprodukovaných při přípravě pokrmu. Tyto produkty mohou dokonce sami regulovat rychlost odtahu par.
 • Doběhový systém – Některé digestoře umožňují stiskem jediného tlačítka aktivovat doběh motoru po konkrétní dobu. Například ještě dvě minuty po vypnutí odsavače par zařízení běží, aby nedocházelo ke zbytečnému úniku pachů do prostoru místnosti.
 • Indikátor znečištění filtru – Hlavně u recirkulačních jednotek lze narazit na výrobky obsahující LED indikátory, jež upozorňují na to, že je potřeba vyčistit nebo dokonce vyměnit ten či onen filtr.
 • Dálkové ovládání – Komfort při vaření si můžete zvýšit také za pomoci dálkového ovladače, jím ovládáte výkon a ostatní funkce digestoře.

7. Ceny

O tom, jakou si pořídíte digestoř, samozřejmě rozhoduje také suma, kterou do tohoto kuchyňského spotřebiče budete investovat. S přihlédnutím k mnoha typům odsavačů par je pochopitelné, že cenová škála je skutečně pestrá.

 • Cena do 5 000 Kč
 • Cena kolem 10 000 Kč
 • Cena nad 40 000 Kč

Cena do 5 000 Kč

Zcela úmyslně uvádíme tuto cenovou kategorii, která je velice oblíbená. Nachází se v ní totiž primárně vestavěné digestoře do kuchyňských skříněk, popřípadě ty podvěsné a teleskopické. Tyto produkty dokáží plně pokrýt poptávku lidí žijících v panelových a bytových domech. Obvykle jde o menší a střední výkony kolem 350 m3/hod., najdou se ale i výjimky, a to především v podobě komínových zařízení, včetně recirkulace.

Cena do 10 000 Kč

V této třídě už máte šanci pořídit nejenom digestoř s výkonem přesahujícím 700 m3/hod, ale trochu prostoru zbyde i na ostrůvkové verze. Největší zastoupení mají pravděpodobně komínové odsavače par, u nichž oceníte kvalitní osvětlení, zpětné klapky, recirkulaci a řadu moderních designů, v rámci nichž nemá hlavní slovo pouze nerezová ocel, ale také sklo.

Cena nad 40 000 Kč

Zde jednoznačně vítězí vhled. Ano, pořídíte si digestoř s velice zajímavými parametry z pohledu výkonu a funkcionalit, jež ale odpovídají i nižším cenovým třídám. V této kategorii platíte za originalitu a určitou nadčasovost. Odsavače par tohoto typu mohou mít podobu běžného osvětlení, které nikterak nenarušuje oblast kuchyně. Za nejdražší modely zaplatíte i 70 000 Kč.


8. Údržba digestoře

Jediné, co od digestoře neočekávejte je naprosto bezúdržbový provoz. Pakliže chcete, aby tento prvek kuchyně vypadal majestátně, musíte se o něj starat, a to nejenom zvenčí, ale také zevnitř.

O povrchové údržbě nemá pravděpodobně cenu zdlouhavě psát. Jakékoliv otisky prstů či šmouhy odstraníte za pomoci vhodných čisticích prostředků pro nerez, hliník nebo sklo. Více pozornosti byste měli věnovat stavu jednotlivých filtrů, a to jak u odtahových, tak recirkulačních digestoří.

 • Tukové filtry – Vzhledem k tomu, že jsou povětšinou zhotoveny z ocelových materiálů, lze je omývat nejenom ručně, ale v některých případech vkládat i do myčky, což ušetří spoustu práce a času. Tukový filtr by měl mít stejnou životnost, jako samotný odsavač par.
 • Uhlíkový filtr – Ten má bohužel omezenou životnost. Prodloužit ji ale můžete omytím, avšak zde s maximální opatrností, aby nedošlo k poškození. Alternativou ručního mytí je myčka nádobí v maximální teplotě 65 °C. Filtr vracejte do digestoře dokonale vysušený.

Jak vám pomohl tento test? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Žebříček a test digestoří
Průměrné hodnocení 3.8 z 20 hlasů

Ke zlepšování našich služeb využíváme na webu souborů cookie. Používáním webu s tím souhlasíte. Více

Na této stránce používáme cookie ke zkvalitnění webu a možnosti nabídnout jeho uživatelům co nejlepší zobrazení tohoto webu. Cookie může být také použita pro měření návštěvnosti jednotlivých stránek. Pokud budete pokračovat v používání této stránky, souhlasíte s tím.

Zavřít