Recenze a test Beko HCB63741BX | Arecenze.cz
Menu

Recenze a test Beko HCB63741BX

75,0 % Celkové hodnocení
 • Ukazatel zanesení filtru
 • Velmi vysoký výkon
 • Automatické vypnutí
 • Vyšší spotřeba
 • Nemá dsiplej
7 500 Kč Orientační cena
 • 7,6/10
  Základní parametry a ovládání
 • 7,5/10
  Odsávání a spotřeba
 • 75,0 %
  Celkové
  hodnocení

Souhrnné údaje 

Digestoř Beko HCB63741BX se řadí mezi komínové modely s horním odtahem. Stejně jako většina ostatních se dá využít kombinovaně, to znamená, že můžete volit mezi odtahem a recirkulací. Nezáleží tedy na tom, zda máte připravený v kuchyni otvor pro odvod par, nebo ne. Při vybavování kuchyně vás bude nejspíš také zajímat, že se jedná o nerezové provedení spotřebiče, to se však většinou hodí téměř do každého interiéru.

Odsavač par má především velmi vysoký výkon 730 m3/hod, hodí se tedy i do větších kuchyní. S takovou silou totiž spolehlivě zvládne i větší vaření pro celou rodinu. Hlučnost digestoře při provozu byla v době zařazení do našeho srovnání (prosinec 2021) průměrná. Nejedná se tedy o žádný závratně tichý model, vzhledem k vysokému výkonu to však považujeme za pochopitelné. Během používání lze volit ze čtyř různých rychlostí podle toho, jak velkou sílu odtahu zrovna potřebujete. Ovládání je v tomto případě dotykové, dálkový ovladač ani displej digestoř nemá.

 

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Výrobce

Beko

22 % Mora, 13 % Cata, 9 % Beko, 9 % Guzzanti, 9 % Whirlpool, 9 % Electrolux, 9 % Amica, 4 % Zanussi, 4 % Bosch, 4 % Gorenje, 4 % Candy, 4 % Neuvedeno
Typ

Komínová

43 % Komínová, 17 % Vestavná + výsuvná, 13 % Podvěsná, 13 % Výsuvná, 9 % Vestavná, 4 % Ostrůvková
Odvádění par

Kombinované (odtah a recirkulace)

100 % Kombinované (odtah a recirkulace)
Hlučnost (dB)

64

63,17
Výkon (m3/hod)

730

442,39
Počet rychlostí

4

3,17
Displej

Ne

87 % Ne, 13 % Ano
Dotykové ovládání

Ano

83 % Ne, 17 % Ano
Dálkové ovládání

Ne

87 % Ne, 13 % Ano

 

Hodnocení odsávání a spotřeby

Z informací uvedených na energetickém štítku produktu zjistíte, že spotřebič spadá do energetické třídy D a jeho předpokládaná roční spotřeba dosahuje 83,8 kWh. Náklady na provoz digestoře se můžou samozřejmě lišit podle četnosti využívání i rozdílné ceny za elektřinu, odhadované roční náklady však přesahují 330 korun ročně. Je to v našem srovnání sice nadprůměrná hodnota, na druhou stranu se stále jedná o rozdíl v řádu desetikorun za rok, takže to určitě nepovažujeme za katastrofu.

Stejně jako drtivá většina novějších modelů, i tato digestoř se může chlubit třídou účinnosti osvětlení A. Velmi dobře je na tom i v účinnosti filtrace tuků, kde si vysloužila druhou nejlepší třídu B. Může za to dvojice tukových filtrů. K nim si pak můžete libovolně dokoupit navíc i uhlíkové filtry. Na potřebu výměny vás upozorní světelná signalizace, takže si nemusíte pamatovat a počítat měsíce, jako u jiných digestoří, které tuto funkci nenabízí. Celkový dojem trochu kazí třída účinnosti proudění vzduchu D, jen málo modelů z našeho srovnání však v tomto ohledu obsazuje ty nejlepší třídy, jak můžete vidět v následující tabulce.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Třída účinnosti filtrace tuků

B

39 % D, 22 % E, 13 % C, 13 % B, 9 % F, 4 % A
Třída účinnosti osvětlení

A

57 % A, 26 % G, 9 % E, 4 % F, 4 % D
Třída účinnosti proudění vzduchu

D

22 % F, 22 % E, 17 % D, 13 % A, 13 % B, 9 % G, 4 % C
Roční spotřeba energie (kWh)

83,8

71,30
Roční náklady na provoz (Kč)

335,2

285,18
Energetická třída

D

30 % D, 22 % B, 17 % E, 17 % C, 13 % A
Šířka (cm)

60

62,01
Hloubka (cm)

49

37,56
Minimální výška nad plynovou deskou (cm)

65

66,60
Minimální výška nad elektrickou deskou (cm)

65

51,90

Hlavní výhody a nevýhody

Nejsilnější stránkou této digestoře je její vysoký výkon. Na základě něj pak můžeme spotřebiči do jisté míry odpustit i nedostatky v podobě vyšší spotřeby, tedy i vyšších nákladů na provoz. Za zmínku stojí také výhoda v podobě možnosti vybírání ze čtyř různých rychlostí a přítomnost upozornění na potřebu výměny uhlíkových filtrů. Nakonec nesmíme zapomenout ještě na funkci automatického vypnutí. Po dovaření bude odsavač ještě nějakou dobu běžet, aby zvládl kompletně vyčistit vzduch od pachů, a poté se sám vypne. Někdo by naopak za nevýhodu mohl považovat absenci dálkového ovládání nebo chybějící displej, ne každý však takové vychytávky využije.

Naše hodnocení a závěr

Pokud se při výběru digestoře řídíte primárně jejím výkonem, pak vám můžeme model Beko HCB63741BX určitě doporučit. V tomto ohledu totiž patří téměř ke špičce na trhu a konkuruje i mnohem dražší produktům. Na druhou stranu ale musíte počítat s trochu vyšší spotřebou, ta je bohužel nadprůměrná. Rozdíl ve finanční náročnosti na provoz se však pohybuje v řádu desetikorun, maximálně pár stovek, v závislosti na vaší ceně za elektřinu a četnosti používání. Nemusíte se tedy obávat, že by digestoř s větší spotřebou nějak výrazně zasáhla do vašeho rozpočtu. Pokud však opravdu na nízké spotřebě trváte a raději si připlatíte za energeticky úspornější model, pak si přečtěte také například recenzi AEG DVB5960HB.

7 500 Kč Orientační cena
Autor: Veronika Vyskočilová | Datum: | Produkt: Beko HCB63741BX | Hodnocení: 75,0 %
Veronika Vyskočilová se v naší redakci už několik let věnuje srovnávání kuchyňských spotřebičů a pomocníků. Na této stránce se zaměřila na digestoře, které jsou nedílnou součástí kuchyně. Vysvětlí vám, na jaké zásadní parametry se zaměřit při výběru, co najdete na energetickém štítku a osvětlí, zda musíte mít vždy k dispozici vývod vzduchu ve zdi. Jako autorku ji najdete i u dalších kuchyňských témat, jako jsou klasické a americké lednice, různé druhy mixérů a také rýžovary.
Redaktorka

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Pokud potřebujete odpověď co nejdříve, napište na facebook skupinu, kde radí i další uživatelé a odborníci.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze Beko HCB63741BX

Beko HCB63741BX

7 500 Kč Orientační cena