Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších digitálních budíků

Aktualizováno:
Srpen 2020
Autor:
Karolína Šerá

Ukázka produktu ve srovnání digitálních budíků

Digitální budík je odnoží budíku klasického, který je kvůli dopadům technologií na pozvolném ústupu. Lidé jednoduše nechtějí každý den natahovat strojek a spoléhat se na to, že na tento proces nezapomenou a ráno včas vstanou. Digitální budíky tento neduh značným způsobem eliminují a přináší toho ještě mnohem více.

Není to jen zobrazení času v digitální podobě, ale především řada přidružených funkcí. Ty do značné míry rozšiřují možnosti digitálního budíku, a zároveň z něj dělají velice praktického společníka pro každodenní vstávání. Některé digitální budíky například umí ukázat i počasí.

Pokud vybíráte nový digitální budík, určitě se vám budou hodit informace prezentované v tomto článku, které se zaměřují na tento výrobek od A až do Z. Načerpejte inspiraci před nákupem a zvolte ten správný model. Setkáte se tam s informacemi ohledně vzhledu, funkcí či napájení digitálního budíku, nemine vás ani představení jednotlivých cenových hladin, ve kterých lze tento produkt získat. Na konci vás také čekají tipy pro lepší vstávání.


Nejlepší digitální budíky dle hodnocení a recenzí uživatelů

Vzhled Název Výrobce Orientační cena Aktuální cena
Recenze JVD DH9335.1
JVD DH9335.1 JVD 1 500 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Budík digitální projekční Techno Line WT 535
Budík digitální projekční Techno Line WT 535 Technoline 600 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Emos PCR-156
Emos PCR-156 Emos 700 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Platinium Dřevěný digitální LED budík WAC-027
Platinium Dřevěný digitální LED budík WAC-027 Platinium 450 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Techno Line WT 514
Techno Line WT 514 Technoline 800 Kč Zobrazit nabídky
Recenze JVD SB1820.2
JVD SB1820.2 JVD 900 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Platinium RS5012LBTC
Platinium RS5012LBTC Platinium 450 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Casio DQ-747.8EF
Casio DQ-747.8EF Casio 1 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Karlsson 5654DW
Karlsson 5654DW Karlsson 1 400 Kč Zobrazit nabídky
Recenze JVD RB9302.2
JVD RB9302.2 JVD 1 100 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat digitální budík

Nejprve se zaměříme na obecnější popis digitálních budíků, který započneme od samotného vzhledu a použitých výrobních materiálů. Poté přejdeme k provozním informacím pokrývajícím hlavně napájení tohoto výrobku.

Při nákupu nového digitálního budíku vás jistě budou zajímat také ukazatele na displeji, popřípadě i možnost projekce kamkoliv na stěnu. Finální výběr konkrétního modelu s největší pravděpodobností ovlivní výčet nejrůznějších funkcí. Na ty se zaměříme podrobně.

Chybět vám nebude ani přibližná cena digitálních budíků a popis toho, co za danou finanční částku vlastně obdržíte.

Vzhled

Digitální budíky mohou nabývat libovolných podob. Jejich nepřehlédnutelným a základním prvkem je displej odlišné velikosti, na kterém se kromě času může zobrazovat i řada dalších ukazatelů. Vzhledem k tomu, že tento pomocník při vstávání okupuje především váš noční stolek, poličku či podobné místo v domácnosti, je jeho design určitě důležitou součástí celého funkčního celku.

V tomto směru máte na výběr. Pořídit si můžete modely malé, ale také ty větší s rozměry nad 15 centimetrů do všech stran. Pestrou volbu máte i v případě výrobního materiálu. Tím je primárně plast nejrůznější kvality. Narazit však můžete i na kombinaci s elegantnějšími prvky, jakými jsou například dřevo, sklo či kov. V tomto směru se meze rozhodně nekladou a na své si přijde opravdu každý, i co se týče barevného provedení.

Vzhled digitálního budíku navíc nemusí být pouze pro dospělé. V dnešní době máte možnost zakoupit také výrobky s dětskými motivy určené pro ty nejmenší. Obecně platí, že čím rozměrnější a elegantnější řešení digitálního budíku, tím vyšší pořizovací náklady vás budou čekat.

Napájení

Digitální budíky nejsou jako ty klasické spojeny s ručním natahováním. Tyto produkty fungují na trochu jiném principu a pro svůj chod potřebují dostatek elektrické energie. Ta může být dodávána několika odlišnými způsoby, které rozdělují digitální budíky dle typu napájení.

 • Napájení ze sítě
 • Napájení za pomoci akumulátorů
 • Napájení ze sítě i s pomocí akumulátorů

Napájení ze sítě

Velice často se setkáte s digitálními budíky, které jsou vybaveny pouze napájecím kabelem. Jde spíše o robustnější modely vybavené rádiem a řadou dalších funkcí. K jejich náročnějšímu provozu potřebujete zákonitě elektrickou zásuvku, jinak nebudou fungovat.

Napájení za pomoci akumulátorů

Pakliže plánujete s budíkem cestovat nebo jej přenášet na nejrůznější místa, určitě volte variantu s akumulátorem, respektive digitální budík na baterky. V jeho prospěch hovoří především celková mobilita. Na druhou stranu musíte počítat s tím, že čas od času bude třeba vyměnit baterie. Jejich počet a četnost výměny se liší podle modelu, funkční výbavy a velikosti daného produktu.

Napájení ze sítě i s pomocí akumulátorů

Ideální kombinace dvou výše uvedených variant. Digitální budík máte připojený do elektrické sítě a když jej potřebujete například se sebou na cesty, jednoduše do něj vložíte baterie a on bude plnohodnotně fungovat i bezdrátově.

Ukazatele

Od digitálního budíku byste měli primárně vyžadovat to nejhlavnější, k čemu budíky slouží – zobrazení přesného času a schopnost vzbudit vás v předem definovanou hodinu a minutu. Ne každý je však tak skromný a vystačí si jen s tímto minimem. Mnozí z vás jistě čekají od digitálního budíku i něco více. A právě to vám mohou přinést další ukazatele na displeji. Pro inspiraci uvádíme ty nejčastější z nich.

 • Ukazatel teploty – Díky teplotnímu čidlu budete mít přehled o tom, jaká teplota je v dané místnosti. Pokud je digitální budík vybaven i bezdrátovým čidlem, budete schopni zobrazit také venkovní teplotu. Jestliže vás počasí zajímá více, doporučujeme podívat se i na naše srovnání meteostanic, některé z nich disponují také funkcí budíku.
 • Ukazatel dne – Vidíte, jaké je aktuální datum. Mnohdy nechybí ani informace s konkrétním názvem dne.
 • Stav nabití baterie – Na první pohled víte, v jaké kondici jsou vložené akumulátory. Díky tomu si ohlídáte jejich včasnou výměnu. Tím se vyhnete nepříjemné situaci, kdy vám dojdou baterie a digitální budík vás nevzbudí.
 • Ukazatel nastavení budíku – Prostřednicím ikony nebo konkrétního času uvidíte, že máte nastavený alarm, popřípadě v jaký čas.

Projekce času

Novodobé digitální budíky jsou samozřejmě dotaženy k dokonalosti a nabízí mimo jiné i projekci aktuálního času. A co si pod takovým pojmem představit? Produkt tohoto typu je vybaven ještě přidruženou otočnou částí, která vyzařuje barevné světlo promítající čas na stěnu či kamkoliv jinam.

Povětšinou jde o světlo červené, které vás v noci nikterak neozařuje. Zároveň se spouští až po stisknutí příslušného tlačítka, aby nesvítilo pořád. K jeho zhasnutí dojde během pár vteřin. O aktuálním čase se tak můžete informovat poměrně citlivým způsobem pro vaše oči, a navíc v dostatečné velikosti, pokud nosíte brýle na dálku. Digitální budíky s projekcí jsou každopádně finančně nákladnější.

Funkce

Při výběru digitálního budíku budete s největší pravděpodobností řešit nejenom samotný vzhled výrobku, ale i jeho funkční výbavu. Ta totiž hraje poměrně zásadní roli a rozhoduje o tom, jak hodně multifunkční model budete vlastnit. Při nákupu digitálního budíku vám určitě pomohou níže uvedené body.

 • Více vyzváněcích tónů – Vybavenější digitální budíky vám nabídnou výběr z několika vyzváněcích tónů, které si můžete zvolit dle vlastní potřeby a vkusu. Některé modely vám dokonce umožní nahrát si vlastní melodii.
 • Snooze – Funkce zajišťující opětovné buzení. To znamená, že když digitální budík zamáčknete, opětovně vám zazvoní za nějaký čas, kdybyste si náhodou chtěli ještě poležet a nebudete hned vstávat. Aby nedocházelo k opakovanému zvonění po pár minutách, je třeba alarm vypnout.
 • Buzení rádiem – Pokud si zakoupíte digitální budík s rádiem, můžete jej využít k pravidelnému buzení svou oblíbenou radiovou stanicí.
 • Sleep – Funkce vypnutí při usínání. Před spaním si nastavíte čas, kdy dojde k vypnutí rádia, takže usínat můžete při hrající hudbě.
 • Formát času – Můžete si vybrat mezi 12 nebo 24 hodinovým formátem zobrazeného času.
 • Duální budík– Digitální budík vám umožní nastavit si dva odlišné časy buzení nezávisle na sobě.
 • Formát teploty – Přepínat můžete mezi °C a °F.
 • Paměť – Do ní mohou být ukládány minimální a maximální teploty naměřené za pár dnů.
 • Voděodolnost – Některé digitální budíky jsou schopny odolávat stříkající vodě, což se hodí především při použití v náročnějším prostředí.
 • Nastavení jasu – Můžete upravit hodnotu jasu, která vám bude nejvíce vyhovovat.

Cena

Digitální budíky nemusí být nákladnou záležitostí. Vše ale záleží na tom, co od zařízení očekáváte. Pak platí jednoduché pravidlo, že s rostoucími požadavky rostou také pořizovací náklady digitálního budíku. Abyste s nově zakoupeným výrobkem byli maximálně spokojeni, musíte se poohlížet po modelech od prověřených značek, mezi které se řadí Casio, Sencor, Philips, Grundig, Bentime, Blaupunkt, Hyundai, Sony a další.

Cena do 300 Kč

Nejlevnější digitální budík pořídíte už od 150 Kč. Musíte však počítat s tím, že půjde o jednoduchý model ve variantě se síťovým napájením a monochromatickým displejem. V noci si čas budete muset zobrazit po stisku tlačítka, které rozsvítí celý displej. Narazit můžete i na několik modelů s LED displejem.

Cena od 300 Kč do 1 000 Kč

Nejčastější cena digitálních budíků pro nenáročné uživatele. Vybírat si budete z kvalitních modelů s velkým displejem a řadou dalších ukazatelů. Neminou vás funkce jako je Sleep, Snooze nebo měření vnitřní teploty. U některých modelů můžete dokonce nastavovat jas displeje.

Cena od 1 000 Kč do 2 000 Kč

V tomto případě vsázíte na maximální funkční vybavenost. Primárně půjde o radiobudíky s přehledným displejem, které mají duální alarm, bezdrátové měření venkovní teploty, mohou být voděodolné a promítají aktuální čas na zeď. Velký důraz je kladen také na design výrobků.

Cena nad 2 000 Kč

Ty nejdražší digitální budíky sází především na elegantní a luxusní vzhled. Vedle jejich pestré výbavy oceníte například další bezdrátový Bluetooth reproduktor, řadu nejrůznější barevných variant a podrobné nastavení každé funkce.

Jak na lepší vstávání

Občas se z postele nechce téměř nikomu z nás. Pokud však máte se vstáváním dlouhodobější problém, který vám brání na cestě k produktivnímu dni, našli jsme pro vás pár tipů, jak si ranní vstávání zpříjemnit, nebo u něj alespoň tolik netrpět.

 • Nastavujte si budík, a to ideálně ve stejném čase každý den, abyste si zvykli na pravidelné vstávání.
 • Zvuk budíku by měl být pro vás příjemný. Nedoporučujeme však vaši oblíbenou písničku, ta by se vám po čase mohla zprotivit.
 • Budík neodkládejte, ale začněte vstávat už po prvním zazvonění.
 • Vstávejte pomalu. Tělo několik hodin odpočívalo a na to, že je vzhůru, by si mělo chvíli zvyknout.
 • Po probuzení zapněte tlumené světlo, například lampu. Bude se vám lépe vstávat, zároveň nebudete oslněni prudkým světlem.
 • Najděte si k snídani takový pokrm, který vám bude chutnat, abyste se na něj mohli těšit.
 • Mějte pevně danou ranní rutinu, například vždy po probuzení vypijte sklenici vody nebo jděte do koupelny. To se vám po čase zautomatizuje, včetně vstávání.
 • Tělo nejlépe nastartuje alespoň lehké ranní protažení.

Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Digitální budíky
Průměrné hodnocení 4.4 z 21 hlasů