Jak vybrat digitální budík
Výběr digitálního budíku sice nemusí být náročný, i tak se však hodí vědět, jakým parametrům byste měli věnovat pozornost. Nejprve se zaměříme na obecnější popis digitálních budíků, který započneme od samotného vzhledu a použitých výrobních materiálů. Poté přejdeme k provozním informacím pokrývajícím hlavně napájení tohoto výrobku.
Při nákupu nového digitálního budíku vás jistě budou zajímat také ukazatele na displeji, popřípadě i možnost projekce kamkoliv na stěnu. Finální výběr konkrétního modelu s největší pravděpodobností ovlivní výčet nejrůznějších funkcí, na které se zaměříme dopodrobna. Chybět nebude ani přibližná cena digitálních budíků a popis toho, co za danou finanční částku můžete obdržet.
Design
Digitální budíky mohou nabývat libovolných podob. Jejich nepřehlédnutelným a základním prvkem je displej odlišné velikosti, na kterém se kromě času může zobrazovat i řada dalších ukazatelů. Vzhledem k tomu, že tento pomocník při vstávání okupuje především váš noční stolek, poličku či podobné místo v domácnosti, je jeho design určitě důležitou součástí celého funkčního celku.
V tomto směru se nabízí široký výběr. Pořídit si můžete modely malé i větší s rozměry nad 15 centimetrů do všech stran. Pestrou volbu máte i v případě výrobního materiálu. Tím je primárně plast, narazit však můžete i na kombinaci s elegantnějšími prvky, jakými jsou například dřevo, sklo či kov. Obecně platí, že čím rozměrnější a designovější řešení digitálního budíku zvolíte, tím vyšší pořizovací náklady vás budou čekat.
V tomto směru se meze rozhodně nekladou a na své si přijde opravdu každý, i co se týče barevného provedení. Vzhled digitálního budíku navíc nemusí být pouze pro dospělé. V dnešní době máte možnost zakoupit také výrobky s dětskými motivy určené pro ty nejmenší, aby jim zapadly do pokojíčku.
Napájení
Digitální budíky nejsou jako ty klasické spojeny s ručním natahováním. Tyto produkty fungují na trochu jiném principu a pro svůj chod potřebují dostatek elektrické energie. Ta může být dodávána několika odlišnými způsoby, které rozdělují digitální budíky dle typu napájení.
- Napájení ze sítě
- Napájení pomocí akumulátorů
- Napájení ze sítě i s pomocí akumulátorů
Napájení ze sítě
Velice často se setkáte s digitálními budíky, které jsou vybaveny pouze napájecím kabelem. Jde spíše o robustnější modely vybavené rádiem a řadou dalších funkcí. K jejich náročnějšímu provozu potřebujete zákonitě elektrickou zásuvku, která se postará o dodání dostatku elektrické energie. Budete-li chtít budík přemístit, jste však vázáni délkou kabelu.
Napájení pomocí akumulátorů
Pakliže plánujete s budíkem cestovat nebo jej přenášet na nejrůznější místa, určitě volte variantu s akumulátorem, respektive digitální budík na baterky. V jeho prospěch hovoří především celková mobilita. Na druhou stranu musíte počítat s tím, že čas od času bude třeba vyměnit baterie. Jejich počet a četnost výměny se liší podle modelu, funkční výbavy a velikosti daného produktu.
Napájení ze sítě i s pomocí akumulátorů
Ideální kombinace dvou výše uvedených variant, která je však na trhu méně častá. Digitální budík máte připojený do elektrické sítě a když jej potřebujete například vzít s sebou na cesty, jednoduše do něj vložíte baterie a on bude plnohodnotně fungovat i bezdrátově.
Výhody a nedostatky typů napájení digitálních budíků jsme shrnuli také v následující tabulce:
Napájení | Výhody | Nevýhody |
Síťové | Nemusíte myslet na dobíjení | Umístění pouze poblíž zásuvky |
Na baterie | Variabilita umístění | Potřeba měnit baterky |
Kombinované | Možné dobíjet síťově i používat na cestách | Méně často dostupné |
Ukazatele
Od digitálního budíku byste měli primárně vyžadovat to nejhlavnější, k čemu budíky slouží – zobrazení přesného času a schopnost vzbudit vás v předem definovanou hodinu a minutu. Ne každý je však tak skromný a vystačí si jen s tímto minimem. Mnozí z vás jistě čekají od digitálního budíku i něco více. A právě to vám mohou přinést další ukazatele na displeji. Pro inspiraci uvádíme ty nejčastější z nich.
- Ukazatel teploty – Díky teplotnímu čidlu budete mít přehled o tom, jaká teplota je v dané místnosti. Pokud je digitální budík vybaven i bezdrátovým čidlem, budete schopni zobrazit také venkovní teplotu. Jestliže vás počasí zajímá více, doporučujeme podívat se i na naše srovnání meteostanic, některé z nich disponují také funkcí budíku.
- Ukazatel dne – Vidíte, jaké je aktuální datum. Mnohdy nechybí ani informace s konkrétním názvem dne.
- Stav nabití baterie – Na první pohled víte, v jaké kondici jsou vložené akumulátory. Díky tomu si ohlídáte jejich včasnou výměnu. Tím se vyhnete nepříjemné situaci, kdy vám dojdou baterie a digitální budík vás nevzbudí.
- Ukazatel nastavení budíku – Prostřednicím ikony nebo konkrétního času uvidíte, že máte nastavený alarm, popřípadě v jaký čas.
Projekce času
Novodobé digitální budíky jsou dotaženy k dokonalosti a nabízí mimo jiné i projekci aktuálního času. A co si pod takovým pojmem představit? Produkt tohoto typu je vybaven ještě přidruženou otočnou částí, která vyzařuje barevné světlo promítající čas na stěnu či kamkoliv jinam.
Povětšinou jde o světlo červené, které vás v noci nikterak neozařuje. Zároveň se spouští až po stisknutí příslušného tlačítka, aby nesvítilo pořád. K jeho zhasnutí dojde během pár vteřin. O aktuálním čase se tak můžete informovat poměrně citlivým způsobem pro vaše oči, a navíc v dostatečné velikosti, pokud nosíte brýle na dálku. Digitální budíky s projekcí jsou každopádně finančně nákladnější.
Funkce
Při výběru digitálního budíku budete s největší pravděpodobností řešit nejenom samotný vzhled výrobku, ale i jeho funkční výbavu. Ta totiž hraje poměrně zásadní roli a rozhoduje o tom, jak multifunkční model budete vlastnit. Při nákupu digitálního budíku vám určitě pomohou níže uvedené body.
- Více vyzváněcích tónů – Vybavenější digitální budíky vám nabídnou výběr z několika vyzváněcích tónů, které si můžete zvolit dle vlastní potřeby a vkusu. Některé modely vám dokonce umožní nahrát si vlastní melodii.
- Snooze – Funkce zajišťující opětovné buzení. To znamená, že když digitální budík zamáčknete, opětovně vám zazvoní za nějaký čas, kdybyste si náhodou chtěli ještě poležet a nebudete hned vstávat. Aby nedocházelo k opakovanému zvonění po pár minutách, je třeba alarm vypnout.
- Buzení rádiem – Pokud si zakoupíte digitální budík s rádiem, můžete jej využít k pravidelnému buzení svou oblíbenou radiovou stanicí (Zdroj: Wikipedia).
- Sleep – Funkce vypnutí při usínání. Před spaním si nastavíte čas, kdy dojde k vypnutí rádia, takže usínat můžete při hrající hudbě.
- Formát času – Můžete si vybrat mezi 12 nebo 24 hodinovým formátem zobrazeného času.
- Duální budík– Digitální budík vám umožní nastavit si dva odlišné časy buzení nezávisle na sobě.
- Formát teploty – Přepínat můžete mezi °C a °F.
- Paměť – Do ní mohou být ukládány minimální a maximální teploty naměřené za pár dnů.
- Voděodolnost – Některé digitální budíky jsou schopny odolávat stříkající vodě, což se hodí především při použití v náročnějším prostředí.
- Nastavení jasu – Můžete upravit hodnotu jasu, která vám bude nejvíce vyhovovat.
- Nastavení hesla – Pokročilé modely nabízejí ochranu heslem, aby vám nikdo nemohl budík přenastavit či smazat.
- Senzor světla – Výsada především propracovanějších digitálních budíků. Mají v sobě senzor světla a podle slunečního svitu dokáží dle toho například zapnout či vypnout světla.
- Připojení k telefonu – Chytré budíky můžete připojit a ovládat pomocí chytrého telefonu. Některé modely je dokonce možné ovládat hlasem. V takovém případě však hovoříme už o jednom z prvků chytré domácnosti.
Cena
Digitální budíky nemusí být nákladnou záležitostí. Vše ale záleží na tom, co od zařízení očekáváte. Pak platí jednoduché pravidlo, že s rostoucími požadavky rostou také pořizovací náklady digitálního budíku. Abyste s nově zakoupeným výrobkem byli maximálně spokojeni, musíte se poohlížet po modelech od prověřených značek, mezi které se řadí Casio, Sencor, Philips, Grundig, Bentime, Blaupunkt, Hyundai, Sony a další.
Cena do 300 Kč
Nejlevnější digitální budík pořídíte už od 150 Kč. Musíte však počítat s tím, že půjde o jednoduchý model ve variantě se síťovým napájením a monochromatickým displejem. V noci si čas budete muset zobrazit po stisku tlačítka, které rozsvítí celý displej. Narazit můžete i na několik modelů s LED displejem.
Cena od 300 Kč do 1 000 Kč
Nejčastější cena digitálních budíků pro nenáročné uživatele. Vybírat si budete z kvalitních modelů s velkým displejem a řadou dalších ukazatelů. Neminou vás funkce jako je Sleep, Snooze nebo měření vnitřní teploty. U některých modelů můžete dokonce nastavovat jas displeje.
Cena od 1 000 Kč do 2 000 Kč
V tomto případě vsázíte na maximální funkční vybavenost. Primárně půjde o radiobudíky s přehledným displejem, které mají duální alarm, bezdrátové měření venkovní teploty, mohou být voděodolné a promítají aktuální čas na zeď. Velký důraz je kladen také na design výrobků.
Cena nad 2 000 Kč
Ty nejdražší digitální budíky sází především na elegantní a luxusní vzhled. Vedle jejich pestré výbavy oceníte například další bezdrátový Bluetooth reproduktor, řadu nejrůznější barevných variant a podrobné nastavení každé funkce.
Jak na lepší vstávání
Občas se z postele nechce téměř nikomu z nás. Pokud však máte se vstáváním dlouhodobější problém, který vám brání na cestě k produktivnímu dni, našli jsme pro vás pár tipů, jak si ranní vstávání zpříjemnit, nebo u něj alespoň tolik netrpět.
- Nastavujte si budík, a to ideálně ve stejném čase každý den, abyste si zvykli na pravidelné vstávání.
- Některé dny v týdnu si však dovolte přispat a odpočinout.
- Zvuk budíku by měl být pro vás příjemný. Nedoporučujeme však vaši oblíbenou písničku, ta by se vám po čase mohla zprotivit.
- Budík neodkládejte, ale začněte vstávat už po prvním zazvonění.
- Pokud máte problém s odkládáním budíku, můžete jej jednoduše umístit dál od postele, takže k vypnutí jeho zvuku budete muset vstát.
- Vstávejte pomalu. Tělo několik hodin odpočívalo a na to, že je vzhůru, by si mělo chvíli zvyknout.
- Po probuzení zapněte tlumené světlo, například lampu. Bude se vám lépe vstávat, zároveň nebudete oslněni prudkým světlem.
- Najděte si k snídani takový pokrm, který vám bude chutnat, abyste se na něj mohli těšit.
- To samé platí o celkové náplni dne, kromě povinností si najděte i zábavu či relax.
- Mějte pevně danou ranní rutinu, například vždy po probuzení vypijte sklenici vody nebo jděte do koupelny. To se vám po čase zautomatizuje, a to včetně vstávání.
- Tělo nejlépe nastartuje alespoň lehké ranní protažení.