Nejlepší digitální budíky | Test & Recenze 2023 | Arecenze.cz
Menu

Nejlepší digitální budíky dle testu a recenzí 2023

Aktualizováno:
Červen 2023
Autor:
Karolína Šerá

Digitální budík je odnoží budíku klasického, který je kvůli dopadům technologií na pozvolném ústupu. Lidé jednoduše nechtějí každý den natahovat strojek a spoléhat se na to, že na tento proces nezapomenou a ráno včas vstanou. Digitální budíky tento neduh značným způsobem eliminují a přináší toho ještě mnohem více.

Není to jen zobrazení času v digitální podobě, ale především řada přidružených funkcí. Ty do značné míry rozšiřují možnosti digitálního budíku, a zároveň z něj dělají velice praktického společníka pro každodenní vstávání. Některé digitální budíky například umí ukázat i počasí či přehrávat rádio.

Pokud vybíráte nový digitální budík, určitě se vám budou hodit informace prezentované v tomto článku, které se zaměřují na tento výrobek od A až do Z. Načerpejte inspiraci před nákupem a zvolte ten správný model. Setkáte se s informacemi ohledně vzhledu, funkcí či napájení digitálního budíku, nemine vás ani představení jednotlivých cenových hladin, ve kterých lze tento produkt získat. Na konci vás také čekají tipy pro lepší vstávání.


Nejlepší digitální budíky dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Vzhled Název Hodnocení Orientační cena Aktuální cena
1.
Recenze Xiaomi Mi Smart Clock X04G
Xiaomi Mi Smart Clock X04G 86 %
Počet recenzí: 24
2 100 Kč Zobrazit nabídky
2.
Recenze Sencor SDC 120
Sencor SDC 120 88 %
Počet recenzí: 164
600 Kč Zobrazit nabídky
3.
Recenze AURIOL 361714
AURIOL 361714 Zatím nehodnoceno 200 Kč Zobrazit nabídky
4.
Recenze ISO 10721
ISO 10721 86 %
Počet recenzí: 12
400 Kč Zobrazit nabídky
5.
Recenze Sencor SDC 4800 B
Sencor SDC 4800 B 90 %
Počet recenzí: 54
700 Kč Zobrazit nabídky
6.
Recenze Sencor SDC 2800 B
Sencor SDC 2800 B 62 %
Počet recenzí: 14
430 Kč Zobrazit nabídky
7.
Recenze TFA 60.2543.02
TFA 60.2543.02 96 %
Počet recenzí: 16
1 400 Kč Zobrazit nabídky
8.
Recenze TFA 60.1030.09
TFA 60.1030.09 100 %
Počet recenzí: 1
460 Kč Zobrazit nabídky
9.
Recenze TFA 60.2552.01
TFA 60.2552.01 Zatím nehodnoceno 1 000 Kč Zobrazit nabídky
10.
Recenze JVD RB3531.2
JVD RB3531.2 84 %
Počet recenzí: 5
1 400 Kč Zobrazit nabídky

Zobrazit další produkty


Jak vybrat digitální budík

Výběr digitálního budíku sice nemusí být náročný, i tak se však hodí vědět, jakým parametrům byste měli věnovat pozornost. Nejprve se zaměříme na obecnější popis digitálních budíků, který započneme od samotného vzhledu a použitých výrobních materiálů. Poté přejdeme k provozním informacím pokrývajícím hlavně napájení tohoto výrobku.

Při nákupu nového digitálního budíku vás jistě budou zajímat také ukazatele na displeji, popřípadě i možnost projekce kamkoliv na stěnu. Finální výběr konkrétního modelu s největší pravděpodobností ovlivní výčet nejrůznějších funkcí, na které se zaměříme dopodrobna. Chybět nebude ani přibližná cena digitálních budíků a popis toho, co za danou finanční částku můžete obdržet.

Design

Digitální budíky mohou nabývat libovolných podob. Jejich nepřehlédnutelným a základním prvkem je displej odlišné velikosti, na kterém se kromě času může zobrazovat i řada dalších ukazatelů. Vzhledem k tomu, že tento pomocník při vstávání okupuje především váš noční stolek, poličku či podobné místo v domácnosti, je jeho design určitě důležitou součástí celého funkčního celku.

V tomto směru se nabízí široký výběr. Pořídit si můžete modely malé i větší s rozměry nad 15 centimetrů do všech stran. Pestrou volbu máte i v případě výrobního materiálu. Tím je primárně plast, narazit však můžete i na kombinaci s elegantnějšími prvky, jakými jsou například dřevo, sklo či kov. Obecně platí, že čím rozměrnější a designovější řešení digitálního budíku zvolíte, tím vyšší pořizovací náklady vás budou čekat.

V tomto směru se meze rozhodně nekladou a na své si přijde opravdu každý, i co se týče barevného provedení. Vzhled digitálního budíku navíc nemusí být pouze pro dospělé. V dnešní době máte možnost zakoupit také výrobky s dětskými motivy určené pro ty nejmenší, aby jim zapadly do pokojíčku.

Napájení

Digitální budíky nejsou jako ty klasické spojeny s ručním natahováním. Tyto produkty fungují na trochu jiném principu a pro svůj chod potřebují dostatek elektrické energie. Ta může být dodávána několika odlišnými způsoby, které rozdělují digitální budíky dle typu napájení.

 • Napájení ze sítě
 • Napájení pomocí akumulátorů
 • Napájení ze sítě i s pomocí akumulátorů

Napájení ze sítě

Velice často se setkáte s digitálními budíky, které jsou vybaveny pouze napájecím kabelem. Jde spíše o robustnější modely vybavené rádiem a řadou dalších funkcí. K jejich náročnějšímu provozu potřebujete zákonitě elektrickou zásuvku, která se postará o dodání dostatku elektrické energie. Budete-li chtít budík přemístit, jste však vázáni délkou kabelu.

Napájení pomocí akumulátorů

Pakliže plánujete s budíkem cestovat nebo jej přenášet na nejrůznější místa, určitě volte variantu s akumulátorem, respektive digitální budík na baterky. V jeho prospěch hovoří především celková mobilita. Na druhou stranu musíte počítat s tím, že čas od času bude třeba vyměnit baterie. Jejich počet a četnost výměny se liší podle modelu, funkční výbavy a velikosti daného produktu.

Napájení ze sítě i s pomocí akumulátorů

Ideální kombinace dvou výše uvedených variant, která je však na trhu méně častá. Digitální budík máte připojený do elektrické sítě a když jej potřebujete například vzít s sebou na cesty, jednoduše do něj vložíte baterie a on bude plnohodnotně fungovat i bezdrátově.

Výhody a nedostatky typů napájení digitálních budíků jsme shrnuli také v následující tabulce:

Napájení Výhody Nevýhody
Síťové Nemusíte myslet na dobíjení Umístění pouze poblíž zásuvky
Na baterie Variabilita umístění Potřeba měnit baterky
Kombinované Možné dobíjet síťově i používat na cestách Méně často dostupné

Ukazatele

Od digitálního budíku byste měli primárně vyžadovat to nejhlavnější, k čemu budíky slouží – zobrazení přesného času a schopnost vzbudit vás v předem definovanou hodinu a minutu. Ne každý je však tak skromný a vystačí si jen s tímto minimem. Mnozí z vás jistě čekají od digitálního budíku i něco více. A právě to vám mohou přinést další ukazatele na displeji. Pro inspiraci uvádíme ty nejčastější z nich.

 • Ukazatel teploty – Díky teplotnímu čidlu budete mít přehled o tom, jaká teplota je v dané místnosti. Pokud je digitální budík vybaven i bezdrátovým čidlem, budete schopni zobrazit také venkovní teplotu. Jestliže vás počasí zajímá více, doporučujeme podívat se i na naše srovnání meteostanic, některé z nich disponují také funkcí budíku.
 • Ukazatel dne – Vidíte, jaké je aktuální datum. Mnohdy nechybí ani informace s konkrétním názvem dne.
 • Stav nabití baterie – Na první pohled víte, v jaké kondici jsou vložené akumulátory. Díky tomu si ohlídáte jejich včasnou výměnu. Tím se vyhnete nepříjemné situaci, kdy vám dojdou baterie a digitální budík vás nevzbudí.
 • Ukazatel nastavení budíku – Prostřednicím ikony nebo konkrétního času uvidíte, že máte nastavený alarm, popřípadě v jaký čas.

Projekce času

Novodobé digitální budíky jsou dotaženy k dokonalosti a nabízí mimo jiné i projekci aktuálního času. A co si pod takovým pojmem představit? Produkt tohoto typu je vybaven ještě přidruženou otočnou částí, která vyzařuje barevné světlo promítající čas na stěnu či kamkoliv jinam.

Povětšinou jde o světlo červené, které vás v noci nikterak neozařuje. Zároveň se spouští až po stisknutí příslušného tlačítka, aby nesvítilo pořád. K jeho zhasnutí dojde během pár vteřin. O aktuálním čase se tak můžete informovat poměrně citlivým způsobem pro vaše oči, a navíc v dostatečné velikosti, pokud nosíte brýle na dálku. Digitální budíky s projekcí jsou každopádně finančně nákladnější.

Funkce

Při výběru digitálního budíku budete s největší pravděpodobností řešit nejenom samotný vzhled výrobku, ale i jeho funkční výbavu. Ta totiž hraje poměrně zásadní roli a rozhoduje o tom, jak multifunkční model budete vlastnit. Při nákupu digitálního budíku vám určitě pomohou níže uvedené body.

 • Více vyzváněcích tónů – Vybavenější digitální budíky vám nabídnou výběr z několika vyzváněcích tónů, které si můžete zvolit dle vlastní potřeby a vkusu. Některé modely vám dokonce umožní nahrát si vlastní melodii.
 • Snooze – Funkce zajišťující opětovné buzení. To znamená, že když digitální budík zamáčknete, opětovně vám zazvoní za nějaký čas, kdybyste si náhodou chtěli ještě poležet a nebudete hned vstávat. Aby nedocházelo k opakovanému zvonění po pár minutách, je třeba alarm vypnout.
 • Buzení rádiem – Pokud si zakoupíte digitální budík s rádiem, můžete jej využít k pravidelnému buzení svou oblíbenou radiovou stanicí (Zdroj: Wikipedia).
 • Sleep – Funkce vypnutí při usínání. Před spaním si nastavíte čas, kdy dojde k vypnutí rádia, takže usínat můžete při hrající hudbě.
 • Formát času – Můžete si vybrat mezi 12 nebo 24 hodinovým formátem zobrazeného času.
 • Duální budík– Digitální budík vám umožní nastavit si dva odlišné časy buzení nezávisle na sobě.
 • Formát teploty – Přepínat můžete mezi °C a °F.
 • Paměť – Do ní mohou být ukládány minimální a maximální teploty naměřené za pár dnů.
 • Voděodolnost – Některé digitální budíky jsou schopny odolávat stříkající vodě, což se hodí především při použití v náročnějším prostředí.
 • Nastavení jasu – Můžete upravit hodnotu jasu, která vám bude nejvíce vyhovovat.
 • Nastavení hesla – Pokročilé modely nabízejí ochranu heslem, aby vám nikdo nemohl budík přenastavit či smazat.
 • Senzor světla – Výsada především propracovanějších digitálních budíků. Mají v sobě senzor světla a podle slunečního svitu dokáží dle toho například zapnout či vypnout světla.
 • Připojení k telefonu – Chytré budíky můžete připojit a ovládat pomocí chytrého telefonu. Některé modely je dokonce možné ovládat hlasem. V takovém případě však hovoříme už o jednom z prvků chytré domácnosti.

Cena

Digitální budíky nemusí být nákladnou záležitostí. Vše ale záleží na tom, co od zařízení očekáváte. Pak platí jednoduché pravidlo, že s rostoucími požadavky rostou také pořizovací náklady digitálního budíku. Abyste s nově zakoupeným výrobkem byli maximálně spokojeni, musíte se poohlížet po modelech od prověřených značek, mezi které se řadí Casio, Sencor, Philips, Grundig, Bentime, Blaupunkt, Hyundai, Sony a další.

Cena do 300 Kč

Nejlevnější digitální budík pořídíte už od 150 Kč. Musíte však počítat s tím, že půjde o jednoduchý model ve variantě se síťovým napájením a monochromatickým displejem. V noci si čas budete muset zobrazit po stisku tlačítka, které rozsvítí celý displej. Narazit můžete i na několik modelů s LED displejem.

Cena od 300 Kč do 1 000 Kč

Nejčastější cena digitálních budíků pro nenáročné uživatele. Vybírat si budete z kvalitních modelů s velkým displejem a řadou dalších ukazatelů. Neminou vás funkce jako je Sleep, Snooze nebo měření vnitřní teploty. U některých modelů můžete dokonce nastavovat jas displeje.

Cena od 1 000 Kč do 2 000 Kč

V tomto případě vsázíte na maximální funkční vybavenost. Primárně půjde o radiobudíky s přehledným displejem, které mají duální alarm, bezdrátové měření venkovní teploty, mohou být voděodolné a promítají aktuální čas na zeď. Velký důraz je kladen také na design výrobků.

Cena nad 2 000 Kč

Ty nejdražší digitální budíky sází především na elegantní a luxusní vzhled. Vedle jejich pestré výbavy oceníte například další bezdrátový Bluetooth reproduktor, řadu nejrůznější barevných variant a podrobné nastavení každé funkce.

Jak na lepší vstávání

Občas se z postele nechce téměř nikomu z nás. Pokud však máte se vstáváním dlouhodobější problém, který vám brání na cestě k produktivnímu dni, našli jsme pro vás pár tipů, jak si ranní vstávání zpříjemnit, nebo u něj alespoň tolik netrpět.

 • Nastavujte si budík, a to ideálně ve stejném čase každý den, abyste si zvykli na pravidelné vstávání.
 • Některé dny v týdnu si však dovolte přispat a odpočinout.
 • Zvuk budíku by měl být pro vás příjemný. Nedoporučujeme však vaši oblíbenou písničku, ta by se vám po čase mohla zprotivit.
 • Budík neodkládejte, ale začněte vstávat už po prvním zazvonění.
 • Pokud máte problém s odkládáním budíku, můžete jej jednoduše umístit dál od postele, takže k vypnutí jeho zvuku budete muset vstát.
 • Vstávejte pomalu. Tělo několik hodin odpočívalo a na to, že je vzhůru, by si mělo chvíli zvyknout.
 • Po probuzení zapněte tlumené světlo, například lampu. Bude se vám lépe vstávat, zároveň nebudete oslněni prudkým světlem.
 • Najděte si k snídani takový pokrm, který vám bude chutnat, abyste se na něj mohli těšit.
 • To samé platí o celkové náplni dne, kromě povinností si najděte i zábavu či relax.
 • Mějte pevně danou ranní rutinu, například vždy po probuzení vypijte sklenici vody nebo jděte do koupelny. To se vám po čase zautomatizuje, a to včetně vstávání.
 • Tělo nejlépe nastartuje alespoň lehké ranní protažení.

Použité a další zajímavé zdroje

https://www.aliontimer.com/types-of-time-switches-whats-the-best-option-for-you/

BORZOVÁ, Claudia. Primární poruchy spánku. Psychiatrické centrum Praha. Dostupné z: http://www.solen.cz/pdfs/int/2002/01/03.pdf

ŠTĚPANYOVÁ, Gabriela. Modré světlo negativně ovlivňuje kvalitu spánku, odborníci doporučují dodržovat pravidla spánkové hygieny. Ministerstvo zdravotnictví České republiky. 2019. Dostupné z: https://www.khsova.cz/docs/01_tisk/files/mzcr_tz_modre_svetlo.pdf


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.5 z 23 hlasů