Jak vybrat digitální piano
Na první pohled může výběr digitálního piana vypadat poněkud složitě. Pokud ovšem víte, na jaké parametry se zaměřit, celkem snadno s rychle se dopracujete ke kýženému modelu. V tomto článku vám přinášíme užitečné informace, které vám s výběrem pomůžou.
Zaměříme se na klávesy, i na srdce digitálního piana, kterým je zvukový procesor. Zmínka musí padnout také o polyfonii, konektivitě v podobě vstupů a výstupů, včetně možnosti ukládání dat na paměťové médium. Načerpat můžete i dostatečnou inspiraci při výběru praktického příslušenství.
V závěru článku „Jak vybrat digitální piano“ vám nastíníme, v jakých cenových hladinách se při výběru můžete orientovat, a co od různě drahých nástrojů očekávat.
Jak vybrat digitální piano stručně
- Klávesy – Zvolte si povrch a materiál kláves. Nejlepší je vyzkoušet si jednotlivé varianty přímo v obchodě, abyste zjistili, co vám vyhovuje.
- Funkce – Ujasněte si, které funkce jsou pro vás důležité a bez kterých se obejdete.
- Konektivita – Jednotlivá piana mají různé vstupy a výstupy. Uvědomte si předem, zda a případně jak budete piano připojovat k dalším zařízením.
- Doplňky – Zjistěte si, zda se vámi vybraný model prodává i s doplňkovým vybavením, nebo je třeba jej pořídit zvlášť.
- Cena – Předem si stanovte cenový strop. Podle toho se orientujte v nabídce jednotlivých modelů.
Klávesy
Klávesy jsou jednou z nejdůležitějších věcí, které byste si měli u pián všímat, budete s nimi totiž při hraní nejvíce v kontaktu. O klávesách jako takových si toho prostřednictvím této kapitoly povíme co nejvíce, abyste měli představu o tom, jakým vlastnostem dát přednost a jaké lze považovat jen za přidanou hodnotu.
Výrobní materiál kláves
Pojďme začít tím nejzákladnějším. A to je materiál, respektive povrchová úprava kláves. Právě na tyto plochy budete sahat a výsledný pocit se úměrně promítne do celkového komfortu a pohodlí při hraní. V tomto směru lze vybírat ze dvou základních variant vyhotovení.
- Matové klávesy – Ty jsou součástí především levnějších digitálních pian. Někomu mohou vyhovovat, pro jiného budou naopak překážkou. Do této skupiny patří hlavně lidé se suchou kůží na prstech. Těm prsty nemusí klouzat tak hladce, jak by potřebovali.
- Lesklé klávesy – Opakem je materiál vzhledem připomínající slonovinu. Porézní povrch saje pot a hraní na takové klávesy je daleko pohodlnější. Je ale pravdou, že tento výrobní materiál je primárně spojen s vyššími pořizovacími náklady. S tímto povrchem se setkáte u naprosté většiny pian.
Nežli vsadíte na ten či onen typ kláves, navštivte nejprve prodejnu s hudebními nástroji, kde budete moci porovnat oba povrchy na vlastní kůži. V tomto směru jde totiž o velice individuální rozhodnutí a každému vyhovuje něco trochu jiného.
Samotné klávesy mohou být buď plastové či kombinovat plast a dřevo. S druhou variantou se setkáte zejména u dražších modelů. Dřevo je tradiční materiál, který nabízí klasický pocit ze hry a dobré vlastnosti. Nevýhodou je ale jeho nestálost, tu nabízí právě plast. Kombinace těchto materiálů je tedy ideální.
Celkový počet kláves
Při výběru digitálního piana narazíte ještě na parametr v podobě celkového počtu kláves. Zde nehledejte žádnou vědu. Většina dostupných produktů disponuje 88 klávesami, které pokrývají široké rozpětí tónů, od těch hlubokých, až po vysoké. Menším počtem kláves jsou vybaveny spíše domácí keyboardy nebo základní elektronická piana. V našem výběru najdete pouze piana s 88 klávesami.
Klaviatura
Nyní se pomalu přesouváme k dalšímu důležitému prvku digitálního piana. Tím je použitá klaviatura. V tomto případě očekávejte trochu jiný kladívkový mechanismus než u klasického piana či klavíru. U těchto hudebních nástrojů neťukají kladívka do strun, ale dochází ke spuštění nahraného zvuku. Ten by měl být samozřejmě co nejvěrnější skutečnému klavíru. To do jisté míry ovlivňují dynamické stupně. Čím více jich bude, tím lépe. Dále se na celkové věrohodnosti podílí i řada nejrůznějších funkcí.
- Key-off – Tato funkce se stará o to, že při zvednutí prstu z klávesy dojde k jemnému dozvuku stejně, jako je tomu u klasických pian. Ty také nepřestanou hrát ihned po zvednutí prstu.
- Stereo Sustain – Funkce nazývaná jako Stereo Sustain Samples nebo Damper Resonance. Simuluje sešlápnutí pravého pedálu na klasickém pianu, kdy dochází k protažení přehrávaných tónů.
- Escapement – Toto označení se týká technologie, která hru na digitální piano posune trochu blíže k reálné hře na běžný klavír. Pokud nestisknete klávesy úplně, nedočkáte se potřebného tónu. Například, když klávesu stisknete jen do půlky.
- Smooth Release – S touto výbavou se můžete bez problému pustit do věrohodných jazzových nebo klasických skladeb. Tato funkce vám zaručí jemný dozvuk při lehkém zvednutí kláves.
Zvukový procesor
Jak už bylo prozrazeno v úvodu tohoto článku, zvukový proces představuje srdce digitálního piana. Právě tato část se v největší míře promítá do kvality produkovaných tónů a ve značné míře souvisí také s výše uvedenými funkcemi klaviatury.
Je to volba správného zvukového procesu, který se bude starat o to, že hra na digitální piano bude vypadat zcela autenticky, jako byste hráli na skutečné piano nebo klavír. Při nákupu tohoto hudebního nástroje se proto zajímejte, jak dokonale dokáže piano simulovat reálný zvuk.
- Levnější modely mají v databance nahránu pouze základní klaviaturu. To znamená, že jakékoliv další dozvuky jsou řízeny počítačově, nikoliv použity z reálné nahrávky.
- Naopak ty nejdražší modely jsou schopny prezentovat zvukový projev špičkových, ba dokonce koncertních typů pian a klavírů. A to díky bohaté dynamice úhozů v mnoha stupních.
- Některá moderní piana jsou schopná tón nejen přehrát, ale také jej vytvořit tak, jak k tomu dochází u akustických pian. Tam se tóny vytvářejí i v závislosti na tempu, ostatních tónech a dalších vlastnostech.
Také se zvukovým procesorem se pojí praktické funkce, které můžete využívat při svém pravidelném hraní. Níže uvádíme dvě nejpopulárnější.
- Keyboard Split – Tato funkce umožňuje rozdělení klaviatury. Pro každou z nich si můžete nastavit zcela odlišný zvuk. Například výšky budou hrát jako klavír, zatímco basy budou znít jako varhany. Rozdělení klaviatury je možné také na na dvě části se shodným rejstříkem. Dva lidé tedy můžou hrát zároveň stejnou skladbu. Využijete to buď při výuce, kdy bude učitel předehrávat a žák opakovat, nebo při nacvičování duetu.
- Dual Tone – Tato funkce přináší vytvoření duálního zvuku po stisku klávesy. Pod jednou klávesou se může ozývat nejenom klavír, ale také housle a jiné hudební nástroje. Někdy se tomuto doplňku říká Layer.
Polyfonie
Pro komplexnost prezentovaných informací zmíníme ještě jeden důležitý parametr. Tím je polyfonie, pod kterou si můžete představit schopnost přehrát více zvuků najednou. Mnohdy je tento parametr opomíjen, protože i ty nejlevnější digitální piana mají polyfonii v počtu 48 hlasů. A to se může zdát amatérským hráčům dost. Jenže to v některých případech stačit nemusí.
Pokud se rozhodnete své hraní kombinovat ve vícero vrstvách a začnete přidávat doprovody zjistíte, že s číslem 48 si jenom stěží vystačíte. Proto se při volbě optimální polyfonie u digitálního piana držte následujících pravidel.
- Jako minimální a ideální hodnotu lze označit 64 hlasů.
- Náročnější hráči mohou díky kvalitním modelům získat až 128 hlasů. Ty nejdražší kousky se pak prezentují polyfonií v počtu 192 a 256 hlasů.
Jen pro zajímavost, moderní digitální piana disponují počtem nahraných nástrojů od 3 do 1 200 a více. Dokonce si můžete dopřávat i více druhů klavírních zvuků, včetně doprovodných stylů.
Konektivita
Název produktu „digitální piano“ už ve své podstatě naznačuje, že tento hudební nástroj bude vybaven řadou konektorů pro připojení ostatních zařízení. Jedním z velkých kladů digitálního piana je fakt, že k němu můžete s pomocí 6,3 mm stereo jacku připojit sluchátka. Takže se hře na piano budete oddávat v tichosti a bez rušení okolí. Klidně můžete v paneláku trénovat na piáno ve tři ráno, a vaši sousedi o tom nebudou mít žádné tušení. Pokud chcete hrát nahlas, využijete tlačítka pro regulaci hlasitosti pro zesílení tónů, které vydávají reproduktory. Příkon reprosoustavy bývá od 5 W a překračovat může hranici 30 W. Vedle sluchátkového výstupu lze narazit ještě na mnohé další konektory.
- Stereo RCA výstup
- Mono 6,3 mm jack výstupy
- XLR výstupy u profesionálních zařízení – využitelnost je hlavně při připojení digitálního piana k mixážnímu pultu
Pokud jde o konektivitu, nelze zapomenout ani na USB port, popřípadě na čtečku paměťových karet. Oba tyto prvky mají jedno společné. Umožní vám produkovanou hudbu nahrávat nebo si pouštět doprovod dle vlastního gusta. Výjimkou nejsou ani modely s interní pamětí. Ti znalejší a náročnější uživatelé však vsadí na rozhraní MIDI.
MIDI rozhraní
Tento typ rozhraní vám umožňuje propojit digitální piano s počítačem. Do něho si můžete skrze tento komunikační kanál nahrávat své skladby a následně s nimi pracovat. Zároveň máte možnost prostřednictvím speciálních programů ovládat samotné piano (Zdroj: Elektrorevue.cz).
Příslušenství
Digitální piana lze zakoupit samostatně s potřebným napájecím zdrojem, ale také v sestavě s řadou dalších doplňků. Pokud náhodou nebudou některé níže uvedené věci v sadě, můžete je dokoupit zvlášť.
- Stolička – Základní výbava, která nesmí chybět žádnému hráči na digitální piano. Tento prvek by měl být maximálně komfortní, pohodlný a výškově stavitelný.
- Sluchátka – Volte raději modely s uzavřenou konstrukcí. Ty vám zaručí, že vás během hraní na digitální piano nebude nikdo rušit a zvuk si vychutnáte v dokonalé kvalitě. Pokud budete sluchátka k pianu teprve pořizovat, přijde vám vhod náš článek Jak vybrat sluchátka.
- Pedály – Součástí vybraných modelů nemusí být pedály pro změnu charakteru tónu, takže si je můžete dokoupit.
- Obal – Na některé menší modely lze zakoupit dokonce praktický obal, aby se vám na hudební nástroj neprášilo.
Jestliže uvažujete o tom, že si k digitálnímu pianu pořídíte ještě metronom, tak vás můžeme ujistit, že většina modelů na trhu je touto funkcí vybavena.
Cena
Digitální piano patří obecně k hudebním nástrojům, za které si jednoduše připlatíte, minimálně pokud toužíte po kvalitním zvuku a bohatších možnostech využití. Na druhou stranu vám může být útěchou, že nebudete utrácet peníze za ladiče pian. V tomto případě to totiž nebude nutné.
Vytváření špičkového a věrného zvuku, to je to, po čem prahne spousta potenciálních zájemců o digitální piana. Pokud po tom toužíte také, zaměřte se na nákup prověřených a vyhlášených značek. Mezi ně patří Casio, Roland, Yamaha, Kawai a Kurzweil.
Cena do 10 000 Kč
Nejlevnější digitální piana pořídíte už od 5 000 Kč. Půjde však spíše o dětské modely s 25 klávesami a polyfonií čítající 48 hlasů. Přesto se jedná o hudební nástroje, které v rámci základní nauky hry na piano splní svůj účel.
Cena od 10 000 Kč do 30 000 Kč
Dospělí a pokročilí hráči by se měli mnohem více zajímat o tuto cenovou kategorii. Ta nabízí řadu modelů s plnohodnotným počtem 88 kláves a s polyfonií 64 – 128 hlasů. Tyto výrobky už svým vzhledem připomínají skutečná piana, jsou vybaveny pedály a přináší řadu praktických funkcí v kombinaci s propracovanou klaviaturou.
Cena od 30 000 Kč do 60 000 Kč
S pořizovací cenou nad 30 000 Kč se dočkáte zvýšené kvality zakoupeného digitálního piana. Značkové modely budou vybaveny řadou přidružených funkcí, bohatou konektivitou a obvykle je zakoupíte v sadě s dalším příslušenstvím. Polyfonie některých modelů bude dosahovat až 256 hlasů.
Cena nad 60 000 Kč
Investice nad 60 000 Kč bude mít zásadní význam především pro profesionální hráče na digitální piana. Vedle renomovaných značek a modelů v podobě pian můžete dokonce zakoupit i plnohodnotné křídlové klavíry, samozřejmě v digitálním provedení. Ceny těch nejlepších výrobků šplhají k částkám až 500 000 Kč.
Diskuze a poradna
Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.