Test a recenze nejlepších
digitálních pian a jak je vybrat

Obrázek digitálního piana

Digitální piana jsou vyhledávanou alternativou klasických pian a klavírů. Ne každý si může doma dopřávat hry na klavír, když přes zeď žijí nevrlí sousedé. I to je jeden z důvodu vedoucích k pořízení digitálního piana. To připojíte na sluchátka a máte po problémech.

Moderní digitální piana dnes nachází uplatnění i při aranžování nejrůznějších skladeb. Přináší snadné nahrávání, analyzování, doplňování o jiné hudební nástroje apod. To jsou přednosti digitálního světa rozšiřující možnosti nadšených hráčů.

Volba kvalitního digitálního piana závisí na několika důležitých faktorech, se kterými vás seznámíme prostřednictvím tohoto článku. Po jeho přečtení budete schopni vybrat ten správný model vyhovující vašim požadavkům.


Nejlepších 10 digitálních pian dle hodnocení a recenzí uživatelů

Vzhled

Název

Polyfonie (hlasů)

Orientační cena

Aktuální cena

Náhled digitálního piana Roland FP 30

Roland FP 30

128

15 000 Kč

Náhled digitálního piana Yamaha YDP 163

Yamaha YDP 163

192

21 000 Kč

Náhled digitálního piana Yamaha YDP 143

Yamaha YDP 143

192

16 000 Kč

Náhled digitálního piana Yamaha P 45B

Yamaha P 45B

64

10 000 Kč

Náhled digitálního piana Yamaha DGX-660

Yamaha DGX-660

192

18 000 Kč

Náhled digitálního piana KORG LP-380

KORG LP-380

128

15 000 Kč

Náhled digitálního piana Yamaha P 115B

Yamaha P 115B

128

13 000 Kč

Náhled digitálního piana SENCOR SDP 100

SENCOR SDP 100

64

14 000 Kč

Náhled digitálního piana Casio CDP 130 BK

Casio CDP 130 BK

48

9 000 Kč

Náhled digitálního piana Yamaha DGX 650

Yamaha DGX 650

128

18 000 Kč

Testování a recenze digitálních pian pro letošní rok

Na podrobném testu digitálních pian v současné době pracujeme, jeho vydání předpokládáme v průběhu druhé poloviny roku. V testu budou také detailně rozpracované recenze nejlépe bodovaných digitálních pian. Zatím jsme pro vás připravili tabulku nejlépe hodnocených produktů na základě zkušeností uživatelů. Vždy se jedná o digitální piana, které jsou již prověřené množstvím uživatelů. Přesto ale doporučujeme přečíst i recenze na vybraných e-shopech a na Heurece.

Pokud chcete, abychom do testu zařadili nějaké digitální piana, o které se zajímáte, napište nám na info@arecenze.cz.

Jak vybrat digitální piano

1. Klávesy

2. Zvukový procesor

3. Polyfonie

4. Konektivita

5. Příslušenství

6. Ceny

Na první pohled může výběr digitálního piana vypadat poněkud složitě. Pokud ovšem víte, na jaké parametry se zaměřit, celkem snadno s rychle se dopracujete ke kýženému modelu. Nejvíce se v tomto návodu budeme věnovat klávesám, ať už samotné klaviatuře, povrchu kláves nebo jejich celkovému počtu.

Poté se zaměříme na srdce digitálního piana, kterým je zvukový procesor. Zmínka musí padnout také o polyfonii, konektivitě v podobě vstupů a výstupů, včetně možnosti ukládání dat na paměťové médium. Načerpat můžete i dostatečnou inspiraci při výběru praktického příslušenství.

V závěru článku „Jak vybrat digitální piano“ vám nastíníme, na kolik peněz vyjde tento hudební nástroj.


1. Klávesy

Jak asi správně tušíte, klávesy jsou součástí digitálního piana, se kterou budete při hraní propojeni nejvíce. O klávesách jako takových si toho prostřednictvím této kapitoly povíme co nejvíce, abyste měli představu o tom, jakým vlastnostem dát přednost a jaké lze považovat jen za přidanou hodnotu.

Výrobní materiál kláves

Pojďme začít tím nejzákladnějším. A to je materiál, respektive povrchová úprava kláves. Právě na tyto plochy budete sahat a výsledný pocit se úměrně promítne do celkového komfortu a pohodlí při hraní. V tomto směru lze vybírat ze dvou základních variant vyhotovení.

 • Matové klávesy – Ty jsou součástí především levnějších digitálních pian. Někomu mohou vyhovovat, pro jiného budou naopak překážkou. Do této skupiny patří hlavně lidé se suchou kůží na prstech. Těm prsty nemusí klouzat tak hladce, jak by člověk potřeboval.
 • Lesklé klávesy – Opakem je materiál vzhledem připomínající slonovinu. Porézní povrch saje pot a hraní na takové klávesy je daleko pohodlnější. Je ale pravdou, že tento výrobní materiál je primárně spojen s vyššími pořizovacími náklady.

Nežli vsadíte na ten či onen typ kláves, navštivte nejprve prodejnu s hudebními nástroji, kde budete moci porovnat oba povrchy na vlastní kůži. V tomto směru jde totiž o velice individuální rozhodnutí a každému vyhovuje něco trochu jiného.

Celkový počet kláves

Při výběru digitálního piana narazíte ještě na parametr v podobě celkového počtu kláves. Zde nehledejte žádnou vědu. Většina dostupných produktů disponuje 88 klávesami, které pokrývají široké rozpětí tónů, od těch hlubokých, až po vysoké. Menším počtem kláves jsou vybaveny spíše domácí keyboardy nebo základní elektronická piana.

Klaviatura

Nyní se pomalu přesouváme k dalšímu důležitému prvku digitálního piana. Tím je použitá klaviatura. V tomto případě očekávejte trochu jiný kladívkový mechanismus než u klasického piana či klavíru. U těchto hudebních nástrojů nemlátí kladívka do strun, ale dochází ke spuštění nahraného zvuku. Ten by měl být samozřejmě co nejvěrnější skutečnému klavíru. To do jisté míry ovlivňují dynamické stupně. Čím více jich bude, tím lépe. Dále se na celkové věrohodnosti podílí i řada nejrůznějších funkcí.

 • Key-off – Tato funkce se stará o to, že při zvednutí prstu z klávesy dojde k jemnému dozvuku stejně, jako je tomu u klasických pian. Ty také nepřestanou hrát ihned po zvednutí prstu.
 • Stereo Sustain – Funkce nazývaná jako Stereo Sustain Samples nebo Damper Resonance. Simuluje sešlápnutí pravého pedálu na klasickém pianu, kdy dochází k protažení přehrávaných tónů.
 • Escapement – Toto označení se týká technologie, která hru na digitální piano posune trochu blíže k reálné hře na běžný klavír. Pokud nestisknete klávesy úplně, nedočkáte se potřebného tónu. Například, když klávesu stisknete jen do půlky.
 • Smooth Release – S touto výbavou se můžete bez problému pustit do věrohodných jazzových nebo klasických skladeb. Tato funkce vám zaručí jemný dozvuk při lehkém zvednutí kláves.

2. Zvukový procesor

Jak už bylo prozrazeno v úvodu tohoto článku, zvukový proces představuje srdce digitálního piana. Právě tato část se v největší míře promítá do kvality produkovaných tónů a ve značné míře souvisí také s výše uvedenými funkcemi klaviatury.

Je to volba správného zvukového procesu, který se bude starat o to, že hra na digitální piano bude vypadat zcela autenticky, jako byste hráli na skutečné piano nebo klavír. Při nákupu tohoto hudebního nástroje se proto zajímejte, jak dokonale dokáže piano simulovat reálný zvuk.

 • Levnější modely mají v databance nahránu pouze základní klaviaturu. To znamená, že jakékoliv další dozvuky jsou řízeny počítačově, nikoliv použity z reálné nahrávky.
 • Naopak ty nejdražší modely jsou schopny prezentovat zvukový projev špičkových, ba dokonce koncertních typů pian a klavírů. A to díky bohaté dynamice úhozů v mnoha stupních.

Také se zvukovým procesorem se pojí praktické funkce, které můžete využívat při svém pravidelném hraní. Níže uvádíme dvě nejpopulárnější.

 • Keyboard Split – Tato funkce umožňuje rozdělení klaviatury. Pro každou z nich si můžete nastavit zcela odlišný zvuk. Například výšky budou hrát jako klavír, zatímco basy budou znít jako varhany.
 • Dual Tone – Tato funkce přináší vytvoření duálního zvuku po stisku klávesy. Pod jednou klávesou se může ozývat nejenom klavír, ale také housle a jiné hudební nástroje. Někdy se tomuto doplňku říká Layer.

3. Polyfonie

Pro komplexnost prezentovaných informací zmíníme ještě jeden důležitý parametr. Tím je polyfonie, pod kterou si můžete představit schopnost přehrát více zvuků najednou. Mnohdy je tento parametr opomíjen, protože i ty nejlevnější digitální piana mají polyfonii v počtu 48 hlasů. A to se může zdát amatérským hráčům dost. Jenže opak může být pravdou.

Pokud se rozhodnete své hraní kombinovat ve vícero vrstvách a začnete přidávat doprovody zjistíte, že s číslem 48 si jenom stěží vystačíte. Proto se při volbě optimální polyfonie u digitálního piana držte následujících pravidel.

 • Jako minimální a ideální hodnotu lze označit 64 hlasů.
 • Náročnější hráči mohou díky kvalitním modelům získat až 128 hlasů. Ty nejdražší kousky se pak prezentují polyfonií v počtu 192 a 256 hlasů.

Jen pro zajímavost, moderní digitální piana disponují počtem nahraných nástrojů od 3 do 1 200 a více. Dokonce si můžete dopřávat i více druhů klavírních zvuků, včetně doprovodných stylů.


4. Konektivita

Název produktu „digitální piano“ už ve své podstatě naznačuje, že tento hudební nástroj bude vybaven řadou konektorů pro připojení ostatních zařízení. A tomu tak opravdu je. Jedním z velkých kladů digitálního piana je fakt, že k němu můžete s pomocí 6,3 mm stereo jacku připojit sluchátka. Takže hře na piano se budete oddávat v tichosti a nerušeně. Naopak nechybí ani tlačítka pro regulaci hlasitosti pro zesílení tónů jdoucích přes reproduktory. Příkon reprosoustavy bývá od 5 W a překračovat může hranici 30 W. Vedle sluchátkového výstupu lze narazit ještě na mnohé další konektory.

 • Stereo RCA výstup
 • Mono 6,3 mm jack výstupy
 • XLR výstupy u profesionálních zařízení – využitelnost je hlavně při připojení digitálního piana k mixážnímu pultu

Pokud jde o konektivitu, nelze zapomenout ani na USB port, popřípadě na čtečku paměťových karet. Oba tyto prvky mají jedno společné. Umožní vám produkovanou hudbu nahrávat nebo si pouštět doprovod dle vlastního gusta. Výjimkou nejsou ani modely s interní pamětí. Ti znalejší a náročnější uživatelé však vsadí na rozhraní MIDI.

MIDI rozhraní

Tento typ rozhraní vám umožňuje propojit digitální piano s počítačem. Do něho si můžete skrze tento komunikační kanál nahrávat své skladby a následně s nimi pracovat. Zároveň máte možnost prostřednictvím speciálních programů ovládat samotné piano.


5. Příslušenství

Digitální piana lze zakoupit samostatně s potřebným napáječem pro fungování, ale také v sestavě s řadou dalších doplňků. Pokud náhodou nebudou některé níže uvedené věci v sadě, můžete je dokoupit zvlášť.

 • Stolička – Základní výbava, která nesmí chybět žádnému hráči na digitální piano. Tento prvek by měl být maximálně komfortní, pohodlný a výškově stavitelný.
 • Sluchátka – Volte raději modely s uzavřenou konstrukcí. Ty vám zaručí, že vás během hraní na digitální piano nebude nikdo rušit a zvuk si vychutnáte v dokonalé kvalitě.
 • Pedály – Součástí vybraných modelů nemusí být pedály pro změnu charakteru tónu, takže si je můžete dokoupit.
 • Obal – Na některé menší modely lze zakoupit dokonce praktický obal, aby se vám na hudební nástroj neprášilo.

Jestliže uvažujete o tom, že si k digitálnímu pianu pořídíte ještě metronom, tak vás můžeme ujistit, že většina modelů na trhu je touto funkcí vybavena.


6. Cena

Digitální piano patří obecně k hudebním nástrojům, za které si jednoduše připlatíte, minimálně pokud toužíte po kvalitním zvuku a bohatších možnostech využití. Na druhou stranu vám může být útěchou, že nebudete utrácet peníze za ladiče pian. V tomto případě to totiž nebude nutné.

Vytváření špičkového a věrného zvuku, to je to, po čem prahne spousta potenciálních zájemců o digitální piana. Pokud po tom toužíte také, zaměřte se na nákup prověřených a vyhlášených značek. Mezi ně patří Casio, Roland, Yamaha, Kawai a Kurzweil.

Cena do 10 000 Kč

Nejlevnější digitální piana pořídíte už od 5 000 Kč. Půjde však spíše o dětské modely s 25 klávesami a polyfonií čítající 48 hlasů. Přesto se jedná o hudební nástroje, které v rámci základní nauky hry na piano splní svůj účel.

Cena od 10 000 Kč do 30 000 Kč

Dospělí jedinci by se měli mnohem více zajímat o tuto cenovou kategorii. Ta nabízí řadu modelů s plnohodnotným počtem 88 kláves a s polyfonií 64 – 128 hlasů. Tyto výrobky už svým vzhledem připomínají skutečná piana, jsou vybaveny pedály a přináší řadu praktických funkcí v kombinaci s propracovanou klaviaturou.

Cena od 30 000 Kč do 60 000 Kč

S pořizovací cenou nad 30 000 Kč se dočkáte zvýšené kvality zakoupeného digitálního piana. Značkové modely budou vybaveny řadou přidružených funkcí, bohatou konektivitou a obvykle je zakoupíte v sadě s dalším příslušenstvím. Polyfonie některých modelů bude dosahovat až 256 hlasů.

Cena nad 60 000 Kč

Investice nad 60 000 Kč bude mít zásadní význam především pro profesionální hráče na digitální piana. Vedle renomovaných značek a modelů v podobě pian můžete dokonce zakoupit i plnohodnotné křídlové klavíry, samozřejmě v digitálním provedení. Ceny těch nejlepších výrobků šplhají k částkám až 500 000 Kč.

Jak vám pomohl tento test? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Digitální piana
Průměrné hodnocení 4.5 z 33 hlasů