Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších domovních alarmů

Aktualizováno:
Červenec 2020
Autor:
Kamila Lorenzová

Ukázka produktu ve srovnání domovních alarmů

Doba jde neustále dopředu, ale některé věci se prostě nemění. Nenechaví zloději škodili už od dávných věků a bohužel si nedají pokoj ani dnes. Co se ale naopak změnilo velmi výrazně, je způsob, jakým se proti nim můžeme bránit a ochránit svůj majetek. Někdo sází na hlídací psy, jiní se raději spolehnou na kvalitní domovní alarm. Ať už se jedná o chatu, byt, rodinný dům, garáž nebo třeba kancelář, dnešní technologie nabízí hned několik možností, jak pomocí alarmu dobře zabezpečit svůj majetek a uchránit ho před nevyžádanou návštěvou lupičů. Aby byla ochrana co nejúčinnější, měli byste správně volit nejen samotný alarm, ale i jeho přídavné komponenty. A právě s tím jsme se vám rozhodli pomoct.

Většina lidí začne řešit ochranu svého majetku a nemovitostí až poté, co dojde k nějakému problému a stanou se obětí vloupání. Přitom nejlepší doba k uvažování o zabezpečení majetku by měla být ideálně už během stavby domu nebo rekonstrukce bytu. Můžete si stokrát říkat, že vám se taková věc nemůže nikdy stát, ale jak se říká – štěstí přeje připraveným. Domovní alarm v dnešní době už dávno nepředstavuje nijak závratnou investici a jeho pořízení se vám může velmi vyplatit. Statistiky ukazují, že vloupání stojí poškozeného v průměru 40 000 Kč (Zdroj: Českovdatech). Oproti tomu se pořizovací cena alarmů pohybuje kolem pár tisíců korun. Navíc s jeho pořízením získáte i pocit jistoty a bezpečí a nemusíte na dovolené pořád myslet na to, jestli se u vás doma něco nestalo.

Abyste aplikovali ten správný domovní alarm, musíte nejprve znát možnosti těchto přístrojů a vědět, kam jej umístit. S tím vším a mnohým dalším vám pomůže tento článek zaměřený na výběr kvalitního domovního alarmu.


Nejlepší domovní alarmy dle hodnocení a recenzí uživatelů

Vzhled Název Výrobce Orientační cena Aktuální cena
Recenze iGET Security M2B
iGET Security M2B iGet 2 500 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Netatmo Presence NOC01-EU
Netatmo Presence NOC01-EU Netatmo 7 500 Kč Zobrazit nabídky
Recenze TESLA SecureQ i7
TESLA SecureQ i7 Tesla 2 200 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Lamax Tech Shield
Lamax Tech Shield Lamax 2 500 Kč Zobrazit nabídky
Recenze GSM alarm Evolveo Sonix
GSM alarm Evolveo Sonix Evolveo 2 300 Kč Zobrazit nabídky
Recenze iGET SECURITY M4
iGET SECURITY M4 iGET 4 300 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Xiaomi Mi Smart Sensor Set
Xiaomi Mi Smart Sensor Set Xiaomi 1 800 Kč Zobrazit nabídky
Recenze GSM Alarm bezdrátový BENETECH O2
GSM Alarm bezdrátový BENETECH O2 Bentech 1 900 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Evolveo Salvarix ALM303
Evolveo Salvarix ALM303 Evolveo 4 100 Kč Zobrazit nabídky
Recenze TESLA SecureQ i7
TESLA SecureQ i7 Tesla 2 200 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat domovní alarm

Výrobci domovních alarmů a jiných zabezpečovacích systémů dnes nabízí hned několik možností a typů, ze kterých si můžete vybírat. S jejich správným výběrem vám pomohou následující řádky zaměřené na důkladné rozdělení a popis jednotlivých funkcí.

Nejprve vám nastíníme, jak dělit domovní alarmy podle způsobu připojení. Následovat bude vyjmenování všech důležitých prvků celého zabezpečovacího systému. Sami tak budete schopni posoudit, jakou část alarmu si do nemovitosti pořídíte a jaká pro vás bude naopak zbytečná.

Vedle základních funkcí domovních alarmů vás seznámíme se správným rozmístěním prvků a také s pořizovacími náklady. Dozvíte se, kolik vlastně takový systém zabezpečení stojí.

Při péči o bezpečnost vašeho bydlení byste měli mít na paměti také zabezpečení vašeho automobilu. Právě proto jsme pro vás připravili také související článek Jak vybrat autoalarm.

Způsob připojení

Začněme tím nejzákladnějším dělením domovních alarmů. A to v závislosti na tom, jak budou dané části zabezpečovacího systému připojeny. Vybírat si můžete ze dvou variant.

 • Drátové domovní alarmy
 • Bezdrátové domovní alarmy

Drátové domovní alarmy

K propojení jednotlivých prvků domovního alarmu je využíván drát čili kabel. To znamená, že je vhodné už dopředu vědět, kam jednotlivé doplňky umístíte. Pokud chcete čistou instalaci bez jakýchkoliv lišt a podobných nevzhledných pomůcek, vybírejte drátovou variantu nejlépe v okamžiku, kdy se rozhodujete stavět rodinný dům či nemovitost rekonstruovat. Vyhnete se tak otravnému dodatečnému sekání do zdi, vedení kabelů a malování.

Právě pevné situování a náročnější stavební práce lze označit za jisté nevýhody drátových domovních alarmů. Bez dalších úprav je nemůžete přesouvat z místa na místo. Už před jejich samotnou instalací si tedy pořádně rozmyslete, kam chcete jednotlivá čidla pohybu umístit.

Naopak za největší výhodu drátového alarmu lze považovat jeho bezúdržbový provoz. Vzhledem k tomu, že jsou všechny prvky napájeny prostřednictvím kabelu, odpadá jakákoliv výměna baterií. Málo budete platit i za výměnu jednotlivých komponent. Nemusíte se bát ani případného výpadku proudu. Většina drátových alarmů disponuje baterií v záloze, kterou přístroj v takové situaci využije. A když se dodávka proudu obnoví, záložní baterie se sama zase dobije a nemusíte ji vyměňovat.

Bezdrátové domovní alarmy

Druhým řešením jsou bezdrátové domovní alarmy. Jejich přednost je zřejmá už ze samotného pojmenování. Každý prvek je napájen prostřednictvím baterie a komunikace mezi nimi je zajištěna bezdrátově. To znamená, že je můžete umísťovat dle vlastní libosti. Vysoká variabilita koresponduje hlavně s pestrou a bezproblémovou rozšiřitelností celého zabezpečovacího systému. Dosah jednotlivých komponent může být mezi sebou až osmdesát metrů. Fungují nejenom s pomocí GSM signálu, ale také Wi-Fi.

Výhodou je, že bezdrátový domovní alarm můžete aplikovat do jakékoliv rozestavěné nebo kompletně zařízené nemovitosti. V případě potřeby si pak zakoupíte další prvky.

U nich však počítejte s trochu vyššími náklady. Ty se mimo jiné promítnou i do celkového provozu, protože musíte v pravidelných intervalech měnit akumulátorové články. Nedoporučujeme tento typ alarmů pořizovat například na chatu a do jiných objektů, kam se například podíváte pouze párkrát do roka. V případě vybití baterií by je totiž neměl kdo ihned vyměnit a alarm by naprosto ztratil svoji funkci. Perioda výměny se odvíjí kromě četnosti aktivace a deaktivace zařízení také od okolního prostředí. Myslete na to, že na chladnějším místě se životnost baterie zkracuje.

Pro lepší přehlednost jsme výhody a nevýhody jednotlivých způsobů připojení domovního alarmu shrnuli do následující tabulky.

Způsob připojení

Výhody Nevýhody

Drátové

+ Bezúdržbový provoz

+ Funguje neustále

+ Levnější provoz

– Složitější instalace

– Nelze přemístit

– Stavební úpravy

Bezdrátové + Snadná instalace

+ Možnost přemístění

+ Lze umístit téměř všude

– Potřeba výměny baterií

– Dražší provoz

– Vyšší pořizovací cena

Jednotlivé prvky alarmu

Domovní alarm je pojmem, za kterým se ukrývá hned několik prvků celého zabezpečovacího systému. A je pouze na vás samotných, co všechno si budete chtít zakoupit a jak propracované řešení zvolíte.

Základem všeho je centrální jednotka drátového či bezdrátového alarmu. Té se budeme podrobněji věnovat v kapitole Ovládání. Nyní si však pojďme představit ostatní důležité součásti domovního alarmu.

 • Siréna
 • Pohybová čidla
 • Magnetické detektory
 • Hlásiče

Siréna

Siréna je určitě důležitou částí domovního alarmu. Nenápadný prvek připevněný na zdi, na stropu, případně na venkovní straně domu, který po přijetí impulsu začne houkat. A to poměrně silným a doslova otravným zvukem. Ten nejenom že může vystrašit zloděje, ale také začne poutat pozornost sousedů a okolí. Pachatel si díky tomu většinou svoje jednání rozmyslí a raději uteče. Siréna má svůj smysl tam, kde má koho upozornit. Na osamocené chatě, kde v okolí sto metrů nepotkáte ani živáčka, ztrácí svůj význam.

Pohybová čidla

Doslova nezbytný prvek zabezpečovacího systému. Pohybová čidla mnohdy označovaná jako PIR čidla jsou schopna zachytit pohyb osob v daném prostoru na základě odlišných teplot. Člověk má totiž jinou teplotu, než je teplota okolí. Většinou se umisťují do rohů místností tak, aby zabraly co největší plochu snímání. Zakoupit lze i propracovanější PIR čidla. Ta dokáží ignorovat především domácí mazlíčky jakými jsou kočky a psi. Tím se vyhnete spoustě falešných poplachů.

Magnetické detektory

Pod tímto názvem si představte prvek skládající se ze dvou částí. Jedna z nich je řídicí a ta druhá je magnetická. Pokud jsou oba prvky spojeny, pak je vše v pořádku. Když dojde k rozpojení, je vyvolán poplach. Magnetické detektory zvané také jako magnetické spínače nachází své uplatnění hlavně u dveří a oken.

Jejich určitou odnoží jsou detektory rozbití skla, které klasické magnetické verze staví na vyšší úroveň. Ty totiž fungují tak, že dokáží rozpoznat nejenom otevření okna, ale hlavně jeho rozbití. Čidla umí detekovat rozbitou skleněnou plochu už od 1 m². Ve výzkumu, který prováděl Jablotron na vězních odsouzených právě za vloupání a krádeže, se ukázalo, že až 82 % lupičů vidí okno jako nejjednodušší cestu pro vniknutí do domu a zvládnou se skrze něj dostat dovnitř za pouhých pět minut (Zdroj: iDnes.cz). Magnetické detektory představují možnost, jak na takové vniknutí okamžitě upozornit.

Hlásiče

Aby byl domovní alarm kompletní a stoprocentně funkční, můžete jej obohatit ještě o několik dalších doplňků zvyšujících celkovou bezpečnost a ochranu majetku. Lupiči totiž nejsou jediným ohrožením vašeho domu.

 • Hlásič plynu – Je schopen aktivovat alarm na základě unikajícího hořlavého plynu v domácnosti.
 • Hlásič požáru – Čidlo detekující kouř v prostoru.

Hlásiče vždy umístěte tam, kde nějaké takové nebezpečí hrozí. Jako ideální se tak jeví kuchyň kvůli možnosti požáru, případně kotelna či koupelna, ve které se nachází plynový kotel.

Ovládání

Každého, kdo si pořizuje domovní alarm, bude určitě zajímat, jak celý systém čidel a bezpečnostních prvků ovládat. K tomu povětšinou slouží centrální jednotka v podobě podsvíceného displeje s klávesnicí. Tato část domovního alarmu je pak obohacena i o GSM modul, který vám bude posílat SMS zprávy a informovat o spuštěných poplaších a ostatních činnostech. Informace nemusíte dostávat pouze vy. Nejlepší možností je mít jednotku propojenou také s bezpečností hlídací službou.

Prostřednictvím centrální jednotky lze celý systém důkladně nastavit. Klávesnice pak slouží pro odkódování či zakódování objektu. Na tomto principu funguje celý systém domovního alarmu. Po zakódování domu začíná být v pozoru a hlídá objekt až do té doby, než znovu zadáte předem zvolený kód po příchodu domů.

V závislosti na pořízení konkrétního modelu domovního alarmu lze samozřejmě narazit i na jiné varianty ovládání.

 • Připojení prostřednictvím PC – Ať už drátově nebo bezdrátově máte možnost nastavit celý systém mnohem pohodlněji, a to za pomoci počítače a ovládacího softwaru.
 • Dálkové ovládání – Součást některých modelů bez centrální jednotky, popřípadě těch propracovanějších. Prostřednictvím funkčních tlačítek lze alarm nastavit, ale také jej deaktivovat. Dálková ovládání mají dokonce programovatelná tlačítka.
 • Mobilní telefon – Řada systémů umožňuje využití aplikací pro mobilní telefony. S těmi se pak připojíte k domovnímu alarmu a spravujete jej na dálku.

Funkce

Domovní alarmy se pyšní řadou funkcí vztahujících se vždy ke konkrétnímu modelu zabezpečovacího zařízení. V následujících řádcích vás seznámíme s těmi nejčastějšími.

 • Paměť na telefonní čísla – Díky větší paměti lze uložit více čísel, na která budou odesílány SMS zprávy o poplachu a zároveň z nich bude možné řídit centrální jednotku domovního alarmu.
 • Reproduktory a mikrofony – Přístroje vybavené těmito prvky vám umožní zatelefonovat si z alarmu nebo na něj. Připadá vám to jako zbytečnost? Představte si například situaci, kdy zloděj vnikne do domu a vy dostanete upozornění na váš mobilní telefon. Skrze něj se propojíte s centrální jednotkou a můžete nezvaného hosta skrze reproduktory vystrašit. Díky této funkci můžete na dálku také navádět rodinného příslušníka, který si nebude vědět rady s odkódováním domu.
 • Nastavení poplachových zón – U každé zóny, respektive čidla můžete nastavit například délku zpoždění, než dojde k vyvolání poplachu.
 • Měření teploty – Budete informováni o tom, jaká je teplota v domácnosti. Jedná se spíše o doplňkovou funkci. Hodí se například do vinných sklepů a dalších objektů, kde vám záleží na udržení určité teploty.
 • Připojení IP kamery – K systému domovního alarmu lze připojit také kameru, prostřednictvím které vidíte, co se děje u vás doma. Některé modely jsou vybaveny i nočním viděním. Kamera se bude hodit v případě, kdy se spustí alarm a budete chtít zjistit jeho původ. Alarm vám dá vědět, že v domě někdo je, ale už nerozezná, jestli se nejedná například o vaši babičku, která vám jde domů zalít květiny a pouze nezvládla správně zadat kód. Skrze kameru to lehce zjistíte.
 • Záložní baterie – Ta je součástí hlavně drátových domovních alarmů. Zaručuje, že zabezpečovací systém bude fungovat i poté, co dojde k výpadku energie. Po opětovném spuštění elektřiny dochází k opětovnému dobití baterie.

Správné rozmístění domovního alarmu

Pokud si pořídíte propracovanější domovní alarmy, měli byste mít představu o tom, jakým způsobem rozmístit jednotlivé prvky, aby bylo docíleno co nejefektivnější ochrany. Ať už jde o byt, rodinný dům nebo kancelář, zkuste se držet níže uvedených rad.

 • Ovládací klávesnici umísťujte vždy ke vchodovým dveřím.
 • U vstupních dveří se může nacházet i samotná ústředna, pokud nedisponujete jiným prostorem, jakým je například technická místnost.
 • Minimálně ke vstupním dveřím dejte magnetický detektor.
 • V každém pokoji by se mělo nacházet pohybové čidlo umístěné tak, aby snímalo nejenom dveře do pokoje, ale hlavně okno, odkud může přijít potenciální zloděj.
 • Celkovou bezpečnost zvýšíte tím, že na okna aplikujete magnetické detektory.
 • Sirénu lze umístit kamkoliv v domě, popřípadě můžete zvolit i venkovní variantu na fasádě objektu.

Napojení alarmu na bezpečnostní službu

Pokud si chcete vaši nemovitost opravdu pohlídat a bránit se proti případným nezvaným návštěvníkům, nabízí se také možnost napojení domovního alarmu na bezpečnostní službu. Oceníte ji zejména v případě, že často cestujete, necháváte svůj dům či chalupu dlouho opuštěnou a nemáte možnost okamžitě přijet na kontrolu, pokud vám alarm pošle varovný signál. Bezpečnostní služba se o tyhle věci postará za vás a navíc se jedná o mnohem jistější a bezpečnější řešení. Určitě totiž nechcete přijet na vlastní pěst do opuštěného objektu, ve kterém zrovna řádí zloději.

V současné době působí v České republice zhruba 6 500 bezpečnostních agentur (Zdroj: Ipo.cz). Vybrat mezi nimi není vůbec jednoduché. Rozhodně si vždy zjistěte na internetu dostupné reference, jak dlouho firma působí, kolik má zaměstnanců a podobně. Ohled berte samozřejmě i na cenu. Služby hlídání objektu a výjezdy v případě potřeby se většinou platí paušálně. Za agenturu zaplatíte měsíčně od zhruba 600 do 2 000 korun. Jedná se ovšem pouze o orientační ceny a záleží na lokalitě vašeho bydliště a na tom, jakou konkrétní společnost zvolíte. Některé větší agentury vám dokonce namontují vlastní bezpečnostní zařízení do domu, tahle možnost se ovšem pojí s vyššími pořizovacími náklady, než když si přístroj pořídíte sami.

Cena

Domovní alarmy jsou vyráběny v odlišných modelových variantách. Liší se nejenom dostupnými funkcemi, ale také množstvím použitých prvků. Při hledání vhodného výrobku byste se měli poohlížet jenom po kvalitních značkách, jakými jsou Edimax, Evolveo, Jablotron, iGET, Hutermann, Paradox, iSmartAlarm, SMANOS a další.

Cena do 1 000 Kč

Za pár stovek korun pořídíte spíše pouze příslušenství k domovnímu alarmu, než plnohodnotně fungující řešení. Do 1 000 Kč jsou k dostání nejrůznější pohybová čidla, magnetické detektory, vnitřní a venkovní sirény, ovládací klávesnice a dálková ovládání.

Cena od 1 000 Kč do 2 000 Kč

V této cenové kategorii najdete většinou jednoduché domovní alarmy skládající se jen ze základních prvků. Mnohdy jsou to pohybová čidla s ovladačem bez možnosti správy za pomoci klávesnice. V této ceně jsou dostupné i bezpečnostní kamery připojitelné k propracovanějším systémům.

Cena od 2 000 Kč do 6 000 Kč

Chcete-li domovní alarm s klávesnicí a displejem, dálkovým ovládáním, pohybovými čidly a sirénou, připlatíte si. Vybírat si můžete především z bezdrátových variant, ke kterým se lze připojit také za pomoci chytrého telefonu a speciálních aplikací.

Cena nad 6 000 Kč

Při ceně nad 6 000 Kč se setkáte s opravdu propracovanými drátovými variantami domovních alarmů. Ty lze považovat za profesionální ochranu nemovitosti. Mnohdy jsou řízeny prostřednictvím velkých dotykových displejů a přináší řadu nadstandardních věcí, včetně bohatého příslušenství.


Použité a další zajímavé zdroje:

https://www.mapakriminality.cz/

https://www.policie.cz/clanek/trestny-cin-kradeze-vloupanim.aspx