Jak vybrat domovní alarm
Výrobci domovních alarmů a jiných elektronických zabezpečovacích systémů dnes nabízí hned několik možností a typů, ze kterých si můžete vybírat, jak ochránit váš byt, dům či celý pozemek. S tím, jaký domovní alarm zvolit, vám pomohou následující řádky zaměřené na rozdělení a popis jednotlivých typů a funkcí.
Nejprve vám nastíníme, jak se domovní alarmy dělí podle způsobu připojení. Následovat bude vyjmenování všech důležitých prvků celého zabezpečovacího systému. Sami tak budete schopni posoudit, jakou část alarmu si do nemovitosti pořídíte a jaká pro vás bude naopak zbytečná.
Vedle základních funkcí domovních alarmů vás seznámíme se správným rozmístěním prvků a také s orientačními pořizovacími náklady. Dozvíte se, kolik vlastně takový systém zabezpečení stojí. Při péči o bezpečnost vašeho bydlení byste měli mít na paměti také zabezpečení vašeho automobilu. Právě proto jsme pro vás připravili také související článek Jak vybrat autoalarm.
Jak vybrat domovní alarm stručně:
- Rozhodněte o způsobu připojení – Drátové systémy musí mít předem dané umístění, jinak bude potřeba vrtat do zdí. Není však nutno starat se o dobíjení jako v případě bezdrátových systémů.
- Vyberte si jednotlivé prvky alarmu – Pro rozdílnou ochranu se hodí jiné komponenty. Magnetické detektory spustí poplach v případě otevření oken či dveří, díky kamerám zase uvidíte, co se v objektu děje.
- Zvolte vhodné ovládání – Základní domovní alarmy by měly disponovat alespoň klávesnicí, pokročilé mají i displej a dají se ovládat také prostřednictvím mobilu či počítače.
- Sáhněte po takovém systému, který nabízí alespoň dva typy komunikace – V případě výpadku internetového připojení jistě oceníte, že komunikace přejde na připojení přes Bluetooth, rádiové vlny či GSM síť.
- Zaměřte se na preferované funkce – Vhod přijde především časovač nebo paměť na záznamy, existují ale i chytré zabezpečovací systémy ovládající kupříkladu i teplotu v nemovitosti.
- Pozornost věnujte dostatečné certifikaci – Celý systém by měl splňovat jeden ze čtyř stupňů normy dle rizika, certifikované mohou být i jednotlivé komponenty, například hlásiče kouře.
Způsob připojení
Začneme tím nejzákladnějším dělením domovních alarmů. A to v závislosti na tom, jak budou dané části zabezpečovacího systému propojeny. Vybírat si můžete ze dvou variant. Existují i kombinované varianty, kde se připojení jednotlivých prvků k centrále liší.
- Drátové domovní alarmy
- Bezdrátové domovní alarmy
Drátové domovní alarmy
Jednotlivé prvky drátových domovních alarmů se mezi sebou propojují drátem, jak již napovídá samotný název. To znamená, že je o umístění dobré rozhodovat už před samotnou instalací, ideálně v případě, kdy stavíte dům či rekonstruujete jinou nemovitost. Vyhnete se tak nutnosti dodatečného zabudování nevzhledných lišt na kabely, sekání do zdi či malování.
Právě pevné situování a náročnější stavební práce při instalaci lze označit za jisté nevýhody drátových domovních alarmů. Naopak mezi největší benefity jistě patří levná náhrada komponent a bezúdržbový provoz. Vzhledem k tomu, že jsou všechny prvky napájeny prostřednictvím kabelu, odpadá jakákoliv výměna baterií.
Nemusíte se bát ani případného výpadku proudu. Většina drátových alarmů disponuje baterií v záloze, kterou přístroj v takové situaci využije. A když se dodávka proudu obnoví, záložní baterie se sama zase dobije a nemusíte ji měnit. V současné době se však jedná spíše o ojedinělou variantu.
Bezdrátové domovní alarmy
Druhým a mnohem častějším řešením jsou bezdrátové domovní alarmy. Každý jejich prvek je napájen prostřednictvím vlastní baterie a komunikace mezi komponenty je zajištěna bezdrátově pomocí GSM signálu či Wi-Fi. Dosah jednotlivých komponent mezi sebou může být až 80 metrů. Můžete je tedy umísťovat dle vlastní libosti.
Výhodou je, že bezdrátový domovní alarm můžete aplikovat do jakékoliv rozestavěné nebo i kompletně zařízené nemovitosti. V případě potřeby je také možné celý systém zabezpečení kdykoli rozšířit.
U komponent však počítejte s trochu vyššími náklady. Ty se mimo jiné promítnou i do celkového provozu, protože musíte v pravidelných intervalech měnit baterie. Bezdrátové alarmy nedoporučujeme pořizovat například na chatu a do jiných méně navštěvovaných objektů. V případě vybití baterií by je totiž neměl kdo ihned vyměnit a alarm by ztratil svoji funkci.
Pro lepší přehlednost jsme výhody a nevýhody jednotlivých způsobů připojení domovních alarmů shrnuli do následující tabulky.
Způsob připojení |
Výhody |
Nevýhody |
Drátové |
+ Není nutné měnit baterii
+ Fungují i při výpadku proudu
+ Levný provoz i výměna prvků |
– Instalace vyžaduje stavební úpravy
– Nelze přemístit |
Bezdrátové |
+ Snadná instalace
+ Variabilita umístění
+ Možnost přemístění |
– Potřeba měnit baterie
– Dražší provoz i pořizovací cena |
Jednotlivé prvky alarmu
Domovní alarm je pojmem, za kterým se ukrývá zabezpečovací systém s hned několika prvky. Je pouze na vás, jaké komponenty budete chtít zakoupit a jak propracované řešení zvolíte. Nezapomeňte však, že alarm bude chránit váš majetek, proto volte kombinaci několika typů zabezpečovacích prvků.
Základem je centrální jednotka drátového či bezdrátového alarmu. Té se budeme podrobněji věnovat v kapitole Ovládání. Nyní si však pojďme představit ostatní důležité součásti domovního alarmu, které detekují nebezpečí.
- Siréna
- Pohybová čidla
- Magnetické detektory
- Kamery
- Infrazávory
- Hlásiče
Siréna
Siréna je jednou z důležitých částí domovního alarmu. Nenápadný prvek připevněný na zdi, na stropu, případně na venkovní straně domu, který po přijetí impulsu začne houkat. A to poměrně silným zvukem.
Ten nejenom že může vystrašit zloděje, ale také začne poutat pozornost sousedů a okolí. Pachatel si díky tomu většinou svoje jednání rozmyslí a raději uteče. Siréna má však svůj smysl jen tam, kde má koho upozornit. Na osamocené chatě, kde v okolí sto metrů nepotkáte ani živáčka, ztrácí svůj význam.
Pohybová čidla
Další z nezbytných prvků domovních alarmů. Čidla pohybu mnohdy označovaná jako PIR – pasivní infračervená čidla jsou schopna zachytit pohyb osob v daném prostoru na základě odlišných teplot. Člověk má totiž jinou, vyšší teplotu, než je teplota okolí.
Většinou se umisťují do rohů místností tak, aby zabrala co největší plochu snímání. Pohybová čidla je nutné dobře nakalibrovat například na čas, kdy nejste doma, aby fungovala pouze ve správné chvíle. Propracovanější PIR čidla dokáží ignorovat domácí mazlíčky, jakými jsou kočky a psi, čímž se vyhnete falešným poplachům.
Magnetické detektory
Pod tímto názvem si představte prvek skládající se ze dvou částí. Jedna z nich je řídicí a druhá je magnetická. Pokud jsou oba prvky blízko sebe, je vytvořeno magnetické pole a alarm je v klidu. Když však dojde k rozpojení, je vyvolán poplach. Magnetické detektory zvané také jako magnetické spínače tedy nachází své uplatnění hlavně u dveří a oken. Pokud dojde v neobvyklý čas k otevření okna nebo dveří, spustí se alarm.
Jejich určitou odnoží jsou detektory rozbití skla, které klasické magnetické verze staví na vyšší úroveň. Ty totiž fungují tak, že dokáží rozpoznat nejenom otevření okna, ale hlavně jeho rozbití. Čidla umí detekovat rozbitou skleněnou plochu už od 1 m².
Ve výzkumu, který prováděl Jablotron na vězních odsouzených právě za vloupání a krádeže, se ukázalo, že až 82 % lupičů vidí okno jako nejjednodušší cestu pro vniknutí do domu a zvládnou se skrze něj dostat dovnitř za pouhých pět minut (Zdroj: iDnes.cz). Magnetické detektory či senzory rozbití skla představují možnost, jak na takové vniknutí okamžitě upozornit.
Kamery
Kamery jsou užitečným pomocníkem, chcete-li mít přehled, co přesně se v nemovitosti v době vaší nepřítomnosti děje. S její pomocí můžete sledovat, a dokonce identifikovat nezvaného hosta či jiné nebezpečí v jednotlivých místnostech nebo částech objektu. Hodí se jako doplnění k sirénám, čidlům i hlásičům.
Pokročilejší domovní alarmy umožňují přenos obrazu do počítače nebo telefonu, a to i na dálku. K dostání jsou také zabezpečovací systémy pouze s kamerami, v takovém případě hovoříme o bezpečnostních kamerách nebo o celých kamerových systémech. Při jejich volbě dbejte na to, aby disponovaly nočním viděním pro přehledný obraz i ve tmě.
Infrazávory
Toto zařízení vysílá jeden či více souvislých paprsků. Pokud dojde k narušení či přerušení paprsku, spustí se poplach. Jejich dosah se pohybuje okolo 20 metrů. Jednotlivé infrazávory můžete rozmístit i tak, aby se paprsky křížily, a vy tak měli zabezpečenou co největší plochu.
Hlásiče
Aby byl domovní alarm kompletní a stoprocentně funkční, můžete jej obohatit ještě o několik dalších doplňků zvyšujících celkovou bezpečnost a ochranu majetku. Patří sem například detektory vlhkosti, požáru či plynu. Lupiči totiž nepředstavují jediné ohrožení vašeho domu.
- Hlásič plynu – Je schopen aktivovat alarm na základě unikajícího hořlavého plynu v domácnosti, například oxidu uhelnatého.
- Hlásič požáru – Čidlo detekující kouř v prostoru.
- Hlásič vlhkosti – Detekuje neobvyklou vlhkost, případně i vodu v objektu.
Hlásiče vždy umístěte tam, kde nějaké takové nebezpečí hrozí. Jako ideální se tak jeví kuchyň kvůli možnosti požáru, případně kotelna či koupelna, ve které se nachází plynový kotel. Dalším vhodným místem je okolí krbu či krbových kamen.
Ovládání
Každého, kdo si pořizuje domovní alarm, bude určitě zajímat, jak celý systém čidel a bezpečnostních prvků ovládat. K tomu povětšinou slouží centrální jednotka s displejem a klávesnicí. Tato část domovního alarmu bývá obohacena i o GSM modul, který vám bude posílat SMS zprávy a informovat o spuštěných poplaších a ostatních činnostech. Informace nemusíte dostávat pouze vy. Nejlepší možností je mít jednotku propojenou také s bezpečnostní hlídací službou.
Prostřednictvím centrální jednotky lze celý systém nastavit i ovládat. Klávesnice pak slouží pro odkódování či zakódování objektu. Na tomto principu funguje celý systém domovního alarmu. Po zakódování domu začíná být v pozoru a hlídá objekt až do té doby, než znovu zadáte předem zvolený kód po příchodu domů. Centrální jednotku je vhodné umístit poblíž vchodových dveří, aby vám byla při příchodu či odchodu co nejblíže.
V závislosti na pořízení konkrétního modelu domovního alarmu lze narazit na čtyři možné prostředky ovládání zabezpečovacích systémů:
- Centrální jednotka s klávesnicí
- Ovládání přes mobilní aplikaci
- Ovládání přes PC
- Dálkové ovládání
Ovládání přes mobilní aplikaci
Řada systémů nabízí aplikaci ke stažení do vašeho mobilního zařízení, telefonu či tabletu. Aplikace bývá většinou dostupná jak pro operační systém iOS, tak i Android. Díky snadnému přístupu tedy můžete neustále kontrolovat, co se ve vašem objektu děje. Na dálku tak máte možnost ihned odemknout objekt, případně vypnout falešný poplach, nebo naopak přivolat pomoc.
Zabezpečovací systém lze také propojit se spotřebiči, na dálku můžete také ovládat teplotu v domácnosti nebo manipulovat s elektronickými žaluziemi. V takovém případě hovoříme spíše o chytré domácnosti, která ovládání prvků v nemovitosti včetně domovních alarmů s pomocí mobilního telefonu či tabletu podporuje.
Ovládání přes PC
Ovládání přes počítač je také považováno za ovládání zabezpečovacího systému na dálku a umožňuje v podstatě to stejné jako mobilní aplikace. Funguje buď prostřednictvím webového rozhraní, které je také možné spustit na telefonu, pro ně je je však přehlednější aplikace ke stažení. Webová stránka se hodí pro ovládání přes počítač, kam se vejde více informací.
Druhým způsobem je speciální software. Ovládat domovní alarm tak můžete přes nainstalovaný program v počítači, kde hrozí menší riziko napadení internetovými hrozbami nebo výpadek připojení.
Dálkové ovládání
Dálkové ovládání bývá součástí většiny zabezpečovacích systémů jako jedna z možností ovládání na dálku. Najdete jej však také u alarmů bez centrální jednotky, kterou má v takovém případě v menší míře suplovat. Nemůžeme však hovořit vyloženě o ovládání na dálku, jako je tomu například u ovládání přes mobilní aplikaci, v tomto případě je nutné být v dosahu jednotlivých komponent.
Prostřednictvím jednotlivých tlačítek na ovladači lze alarm zapnout i deaktivovat, případně nastavovat časovač či jednotlivé součásti. Propracovanější systémy nabízejí konfiguraci tlačítek. Některá dálková ovládání jsou navíc natolik skladná, že je možné je nosit jako klíčenku.
Typ komunikace
Domovní alarmy nabízejí různé typy komunikace, jak už mezi centrální jednotkou a jednotlivými komponenty, tak také pro spojení například s mobilním zařízením. U drátových alarmů vyplývá metoda připojení již z jejich názvu, u bezdrátových se však setkáte s několika odlišnými typy.
Platí, že kvalitnější zabezpečovací systémy fungují rovnou několika způsoby připojení, aby byla ochrana poskytnuta například i při výpadku elektrické energie nebo Wi-Fi sítě.
Můžete se setkat s následujícími typy připojení:
- GSM – Domovní alarm dokáže komunikovat prostřednictvím mobilní sítě, po vložení SIM karty například odešle SMS na váš telefon v případě ohrožení.
- Wi-Fi – Ke komunikaci mezi jednotlivými prvky i vaším mobilem či počítačem může být využíváno internetového připojení přes Wi-Fi. Při jejím výpadku je však dobré, aby zabezpečovací systém nabízel alternativu.
- Bluetooth – Tímto připojením dnes disponují téměř všechny telefony a počítače. Pokud jej najdete i u domovního alarmu, můžete jej pomocí těchto zařízení ovládat, pouze však z pohodlí domova, neboť Bluetooth má omezený dosah. Přes Bluetooth mohou mezi sebou komunikovat také jednotlivé prvky bezdrátového alarmu.
- Rádiové vlny – Patří mezi nejrozšířenější způsoby bezdrátové komunikace. Vyznačují se stabilitou připojení. Někdy je můžete najít také pod označením RFID, což představuje identifikaci na rádiové frekvenci na kratší vzdálenosti (Zdroj: Wikipedie).
- ZigBee – Tato síť slouží k propojení jednotlivých prvků chytré domácnosti, najdete jej i u některých domovních alarmů. Díky tomuto typu připojení můžete systém zabezpečení spolu s dalšími prvky chytré domácnosti ovládat i na dálku přes internet (Zdroj: ZigBee).
- Ethernet – Najdete jej u drátově připojených alarmů. Nabízí vysokou stabilitu, na rozdíl od bezdrátové komunikace nenese ta drátová riziko ztráty či přerušení signálu, to pouze v případě fyzického zásahu.
Funkce
Domovní alarmy se pyšní řadou funkcí vztahujících se vždy ke konkrétnímu modelu zabezpečovacího zařízení. V následujících řádcích vás seznámíme s těmi nejčastějšími, které mohou ovládání celého systému značně zjednodušit.
- Časovač – Pomocí něj nastavíte, kdy se má alarm zapnout nebo vypnout. Práci ulehčí například v případě každodenního zapínání alarmu na noc.
- Nastavení poplachových zón – U každé zóny, respektive jednotlivého prvku zabezpečovacího systému můžete zvlášť nastavit například délku zpoždění, než dojde k vyvolání poplachu.
- Měření a ovládání teploty – Jedná se spíše o doplňkovou funkci. Prostřednictvím domovního alarmu budete informováni o teplotě v domácnosti. Hodí se například do vinných sklepů a dalších objektů, kde vám záleží na udržení určité teploty. Některé modely nabízejí také ovládání klimatizace či topení.
- Záložní baterie – Hodí se především v případě výpadku proudu. Díky ní zabezpečovací systém poběží dál, a vaše nemovitost tak bude chráněna i při odstávce elektřiny. U levnějších systémů chybí, doporučujeme se však na tuto funkci zaměřit. Její životnost se pohybuje od 5 až do 15 hodin, po opětovném spuštění elektřiny se většinou sama dobije.
- Displej – Displej usnadňuje ovládání celého systému, protože dokáže například zobrazit, jaké části alarmu jsou aktuálně zapnuté či vypnuté. Může být jednodušší a ukazovat pouze písmena a číslice, nebo plně grafický, u pokročilých modelů dokonce i dotykový. V tomto ohledu neopomeňte čitelnost a podsvícení, abyste na něj dobře viděli ve tmě i na slunci.
- Klávesnice – Může být buď samostatně umístěná, nebo součástí dotykového displeje. Je považována za nezbytný doplněk, právě s její pomocí budete na domovním alarmu totiž zadávat kód.
- Reproduktory a mikrofony – Přístroje vybavené těmito prvky vám umožní zatelefonovat si z alarmu nebo na něj. Hodí se v situaci, kdy někdo cizí vnikne do domu a vy dostanete upozornění na váš telefon. Skrze něj se propojíte s centrální jednotkou a můžete nezvaného hosta reproduktory vystrašit. Díky této funkci je možné také na dálku navádět rodinného příslušníka, který si nebude vědět rady s odkódováním domu.
- Paměť na telefonní čísla – Díky paměti lze uložit více telefonních čísel, na která budou odesílány SMS zprávy o poplachu a zároveň z nich bude možné řídit centrální jednotku domovního alarmu.
- Paměť na záznamy – Paměť na audio či videozáznamy je jistě užitečným pomocníkem, díky kterému si záznam z vašeho objektu můžete přehrát i zpětně. Menší paměť bývá integrovaná přímo v alarmu či kameře, je však lepší vybrat model se slotem na SD kartu o kapacitě několika desítek GB, která možnosti ukládání a zpětného přehrání výrazně zvyšuje.
- Pokročilé funkce – Dražší systémy nabídnou nepřeberné množství chytrých funkcí. Může to být ovládání osvětlení, žaluzií, zavlažování či otevírání garáže, také například sledování spotřeby energií přes mobilní aplikaci. Je proto na vašem zvážení, zda takové funkce využijete.
Certifikace
Kvalitní zabezpečovací systémy by měly splňovat několik bezpečnostních norem, aby odpovídaly za účinnou detekci nezvaného hosta, škodlivých látek a případný poplach. Norma ČSN EN 50131-1 rozděluje elektronické zabezpečovací systémy do čtyř stupňů dle rizika, od nízkého po vysoké, přičemž domovní alarmy by měly splňovat alespoň stupeň 1 či 2, protože právě sem spadají rodinné domy a byty. Vyšší stupně se týkají zlatnictví či objektů s nutností výrazně vyššího zabezpečení.
Systém zabezpečení by měl být složen pouze z certifikovaných prvků. Normy se mohou týkat také konkrétních hlásičů a detektorů. Norma ČSN EN 14604 je například určena pro hlásiče kouře a definuje požadavky a kritéria provedení těchto zařízení. Mají být odolná proti teplu, vibracím, vlhkosti a korozi, elektricky stabilní a bez zpoždění reakce.
Norma ČSN EN 50291 stanovuje požadavky pro konstrukci a vlastnosti elektrických zařízení pro detekci oxidu uhelnatého. Ten uniká do ovzduší nedokonalým spalováním nebo z plynového kotle či karmy a pro člověka představuje nebezpečí, neboť je jedovatý. Výstražná zařízení splňující tuto normu mají spustit alarm při hromadění oxidu uhelnatého zavčas, aby měli obyvatelé prostoru dostatek času na reakci a nebyli vystaveni přílišnému nebezpečí (Zdroj: Technické normy ČSN).
Cena
Ceny domovních alarmů se mezi sebou mohou výrazně lišit. Je to způsobeno nejenom dostupnými funkcemi, ale také množstvím prvků v systému. Při hledání vhodného výrobku byste se měli poohlížet výhradně po kvalitních značkách, jakými jsou Edimax, Evolveo, Jablotron, iGET, Hutermann, Paradox, iSmartAlarm, SMANOS a další.
Cena do 1 000 Kč
Za pár stovek korun pořídíte spíše pouze jednotlivé prvky k domovnímu alarmu než plnohodnotně fungující řešení. V této cenové kategorii jsou k dostání nejrůznější pohybová čidla, magnetické detektory, vnitřní a venkovní sirény, ovládací klávesnice a dálková ovládání.
Cena od 1 000 Kč do 2 000 Kč
V této cenové kategorii najdete většinou jednoduché domovní alarmy skládající se jen ze základních prvků. Mnohdy jsou to pohybová čidla s ovladačem bez možnosti správy za pomoci klávesnice. V této ceně jsou dostupné i bezpečnostní kamery připojitelné k propracovanějším systémům.
Cena od 2 000 Kč do 6 000 Kč
Chcete-li kompletní zabezpečovací systém s klávesnicí a displejem, dálkovým ovládáním a nejrůznějšími prvky, budete si muset připlatit, čímž se dostáváme do této cenové kategorie. Vybírat si zde můžete především z bezdrátových variant, ke kterým se lze připojit také za pomoci chytrého telefonu a speciálních aplikací.
Cena nad 6 000 Kč
Při ceně nad 6 000 Kč se setkáte s opravdu propracovanými bezdrátovými variantami domovních alarmů. Můžete se dostat i na cenu v řádu několika desítek tisíc korun. Takové přístroje lze považovat za profesionální ochranu nemovitosti. Mnohdy jsou řízeny prostřednictvím velkých dotykových displejů a přináší řadu nadstandardních funkcí včetně bohatého příslušenství.
Správné umístění domovního alarmu
Pokud si pořídíte propracovanější domovní alarmy s více komponenty, měli byste mít představu o tom, jakým způsobem rozmístit jednotlivé prvky, aby bylo docíleno co nejefektivnější ochrany. Ať už jde o byt, rodinný dům nebo kancelář, zkuste se držet níže uvedených rad.
- Nezapomeňte, že montáž zabezpečovacího systému by měl provádět pouze specializovaný technik.
- Ovládací centrálu, případně i samostatnou klávesnici umísťujte vždy ke vchodovým dveřím, popřípadě do technické místnosti, aby byla vždy co nejblíže při příchodu a odchodu.
- Minimálně ke vstupním dveřím je vhodné umístit magnetický detektor, který spustí poplach v případě jejich nežádoucího otevření.
- V každém pokoji by se mělo nacházet pohybové čidlo umístěné tak, aby snímalo nejenom dveře do pokoje, ale hlavně také okno, odkud může přijít potenciální zloděj.
- Celkovou bezpečnost zvýšíte tím, že na okna aplikujete magnetické detektory proti jejich otevření i rozbití.
- Sirénu i kamery lze umístit kamkoliv v domě, popřípadě můžete zvolit i venkovní variantu na fasádě objektu.
- Hlásiče kouře, plynu či vlhkosti rozmístěte do míst, kde takovéto ohrožení hrozí. Hodí se do kuchyně, koupelny, dále do blízkosti krbu či kamen.
Napojení alarmu na bezpečnostní službu
Pokud si chcete vaši nemovitost opravdu pohlídat a bránit se proti případným nezvaným návštěvníkům, nabízí se také možnost napojení domovního alarmu přímo na bezpečnostní službu. Oceníte ji zejména v případě, kdy často cestujete, necháváte svůj dům či chalupu dlouho opuštěnou a nemáte možnost okamžitě přijet na kontrolu, pokud vám alarm pošle varovný signál. Bezpečnostní služba se o tyhle věci postará za vás.
V současné době působí v České republice zhruba 6 500 bezpečnostních agentur (Zdroj: Ipo.cz). Vybrat mezi nimi není vůbec jednoduché. Rozhodně si vždy zjistěte na internetu dostupné reference, jak dlouho firma působí, kolik má zaměstnanců a podobně. Ohled berte samozřejmě i na cenu. Služby hlídání objektu a výjezdy v případě potřeby se většinou platí paušálně.
Za agenturu zaplatíte měsíčně od zhruba 600 do 2 000 korun. Jedná se ovšem pouze o orientační ceny, záleží na lokalitě vašeho bydliště a na tom, jakou konkrétní společnost zvolíte. Některé větší agentury vám dokonce namontují vlastní bezpečnostní zařízení do domu, tahle možnost se ovšem pojí s vyššími pořizovacími náklady, než když si přístroj pořídíte sami.
Diskuze, poradna a vaše zkušenosti
Zeptejte se na cokoliv a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Pokud potřebujete odpověď co nejdříve, napište na facebook skupinu, kde radí i další uživatelé a odborníci.