Jak vybrat přístřešek na dřevo
Při výběru přístřešku na dřevo je vhodné zohlednit následující faktory.
- Druhy přístřešků na dřevo podle umístění – přístřešky se liší dle využívání v interiéru či exteriéru. Nejvyužívanějším typem je polootevřený přístřešek na dřevo, stojan na dřevo nebo zahradní domek k uskladňování dřeva.
- Velikost přístřešku na dřevo – ideální velikost přístřešku se určuje dle množství potřebného dřeva a dle délky jednotlivým polen.
- Druhy přístřešků na dřevo podle materiálu – přístřešky se vyrábí nejvíce ze dřeva nebo z kovu. Dále jsou také dostupne modely vyrobené z polyethylenu, pletiva či skla.
- Dílčí parametry při výběru přístřešku na dřevo – při výběru přístřešku je vhodné znát možnosti doplnění modelu o prostory k umístění zahradnického náčiní, voliéry, dveří, ale také se zajímat o design a údržbu přístřešku či stabilitu konstrukce.
- Ceny přístřešků na dřevo – na výši ceny má vliv především typ přístřešku, druh materiálu a rozměry přístřešku. Malé stojany se pohybují v rozmezí od 1 do 5 000 Kč, menší dřevníky od 1 500 do 4 000 Kč a větší od 10 do 20 000 Kč.
Druhy přístřešků na dřevo podle umístění
Přístřešky na dřevo se používají nejen venku, ale také v interiérech. Jejich provedení se liší dle potřeb do následujících typů.
- Polootevřený přístřešek na dřevo – jedná se o různě velké přístřešky se střechou sloužící k venkovnímu použití na proschnutí dřeva. Tyto modely jsou vyrobeny ze dřeva, kovu nebo z pletiva.
- Stojan na dřevo – je nejčastěji používán v interiéru v blízkosti krbu a slouží nejen k uložení dřeva, ale také jako dekorativní prvek. Do stojanu na dřevo se umisťuje již proschlé dřevo připravené k použití.
- Zahradní domek sloužící k uskladnění dřeva – jedná se o přístřešky se střechou sloužící k ukládání již proschlého dřeva. U těchto modelů je nutné zajištění vhodné cirkulace vzduchu a výhodou je volný prostor na ukládání zahradnického náčiní.
Velikost přístřešku na dřevo
Jedná se o jeden z nejdůležitějších parametrů při výběru vhodného přístřešku. Ideální model lze zvolit dle výpočtu množství dřeva potřebného pro topnou sezonu. K tomuto výpočtu byste měli také připočítat prostor k sušení dřeva, které probíhá cca 4 roky.
- Ideální velikost přístřešku – do ideálního přístřešku by se mělo vlézt dřevo na 3 až 4 roky. Dřevník je nutné také vybírat dle délky jednotlivých polen.
- Výpočet dle způsobu topení – univerzální odhad velikosti přístřešku bohužel není možné stanovit. Množství dřeva, a tedy velikost přístřešku, je nutné vypočítat dle častosti topení, způsobu vytápění a také předpokládaného počasí v daném roce.
Druhy přístřešků na dřevo podle materiálu
Přístřešky na dřevo se nejčastěji vyrábějí ze dřeva nebo z kovu. Na trhu jsou však dostupné také následující materiály.
- Dřevo – jedná se o jeden z nejpoužívanějších materiálů při výrobě přístřešků. Dřevo je náročné na údržbu, je však krásným materiálem s vysokou odolností.
- Kov – jedná se o jeden z nejpoužívanějších materiálů při výrobě přístřešku. Kov je možné využít v interiéru i exteriéru a jeho výhodou je dlouhá životnost.
- Polyethylen – jedná se o materiál, jehož výhodou je nižší pořizovací cena a nenáročná údržba.
- Pletivo – jedná se o materiál, jež výhodou jsou nízké nároky na údržbu a dlouhá životnost. Přístřešky vyrobené z pletiva se řadí mezi levnější modely.
- Sklo – jedná se o nejméně využívaný materiál. Skleněné stojany na dřevo jsou designové a vyrábí se v menších provedeních.
Dřevo
Dřevěné modely jsou vhodné pro skladování dřeva v interiéru i exteriéru. O dřevěné přístřešky je nutné pravidelně pečovat, a to formou ošetřujících nátěrů. Nejoblíbenějším druhem je smrkové nebo borové dřevo, přičemž jsou tyto druhy ceněné pro jejich lehkost a cenovou dostupnost. Nevýhodou dřeva je náchylnost vůči vlhkosti a jiným vlivům.
Kov
Kovové modely jsou k dostání v různých velikostech. Jsou tak vhodné pro umístění v moderních interiérech, ale také v exteriéru. Většina modelů se vyrábí s šířkou 2 metry. Kovové přístřešky není potřeba složitě udržovat a mají téměř neomezenou životnost. Výhodou je také jejich odolnost vůči mechanickým vlivům a praktičnost materiálu. Nevýhodou je naopak vyšší pořizovací cena.
Polyethylen
Tyto modely jsou vyrobeny z plachty a označují se jako sušárna na dřevo. Konstrukce přístřešku je tvořena z trubkové oceli, na které je upevněná plachta z polyethylenu. Jedná se o materiál, který dokáže udržet v přístřešku teplo a propouští světlo. Součástí modelu jsou proto větrací otvory, jež zajišťují potřebnou cirkulaci vzduchu. Výhodou přístřešků z polyethylenu je nižší pořizovací cena a nenáročnost na údržbu. Nevýhodou je menší výběr.
Pletivo
Přístřešky vyrobené z pletiva jsou klecemi zhotovenými z pozinkovaného plechu. Skládají se z ocelového roštu, plechové střechy a bočních stěn vyrobených právě z pletiva. Jejich výhodou je možnost vsazení uzamykatelných dveří, které přijdou vhod v méně obydlených oblastech, např. na chatě. Veškeré použité materiály jsou téměř bezúdržbové a mají dlouhou životnost. Jsou levnější než kovové modely, nevýhodou je však menší výběr velikostí.
Sklo
Skleněné modely jsou nejméně využívanými. Přístřešky či spíše stojany na dřevo se vyrábí z odolného tvrzeného skla uchyceného v dřevěné nebo kovové konstrukci. Nejčastěji jsou vyráběny v malých velikostech a jsou umisťovány do interiéru, kde slouží jako menší zásobárna na uskladnění palivového dříví poblíž krbu, ale také jako dekorativní prvek.
Materiál přístřešku na dřevo | Výhody | Nevýhody |
Dřevo | + Estetický vzhled
+ Cenová dostupnost + Nízká hmotnost |
– Nutná pravidelná údržba
– Kratší životnost materiálu |
Kov | + Vysoká odolnost
+ Nižší hmotnost + Odolná konstrukce + Dlouhá životnost |
– Nutná ochrana antikorozním nátěrem |
Polyethylen | + Nižší pořizovací cena
+ Nenáročná údržba |
– Menší výběr provedení |
Pletivo | + Možnost vsazení dveří
+ Bezúdržbový materiál + Dlouhá životnost |
– Nižší pořizovací cena
– Menší výběr velikostí |
Sklo | + Designový prvek do interiéru | – Menší výběr
– Materiál nevhodný do exteriéru |
Dílčí parametry při výběru přístřešku na dřevo
Dřevníky mohou mít mnoho podob a při výběru je proto vhodné znát dostupné možnosti a parametry, na které se můžete detailněji zaměřit. Ty jsou shrnuty v následujících odrážkách.
- Prostor k umístění zahradnického náčiní – v některých přístřešcích je vymezen navíc prostor k uložení zahradnického nářadí nebo např. k odstavení popelnice.
- Prostor k chovu zvířat – některé přístřešky na dřevo jsou propojeny s psím kotcem, voliérou pro ptáky nebo jinými chovatelskými zařízeními. Při výběru přístřešku s tímto doplňkem je nutné se ujistit o dostatečné velikosti dřevníku i voliéry.
- Dveře do přístřešku – přístřešek je možné znepřístupnit pomocí uzamykatelných dveří. Tento doplněk je vhodné zvážit např. při potřebě uložení zahradnického náčiní nebo při skladování dřeva v méně osídlených oblastech.
- Design přístřešku – přístřešek na dřevo může být nejen praktickým prvkem, ale také ozdobou v zahradě či v interiéru. Při výběru je proto vhodné dbát také na jeho vzhled.
- Údržba přístřešku – požadavky na údržbu přístřešku se liší v závislosti na materiálu. Nejnáročnější na údržbu jsou dřevěné přístřešky, nejméně pak kovové přístřešky s pozinkováním.
- Stabilita konstrukce – při výběru přístřešku je vhodné zkontrolovat také náročnost komponování konstrukce a její stabilitu. Ideální je osobní výběr přístřešku s možností vlastního posouzení kvality materiálu a zpracování.
Cena přístřešků na dřevo
Ceny přístřešků na dřevo se liší v závislosti na typu materiálu, jeho kvalitě, typu přístřešku, jeho velikosti a kvalitě provedení. Malé stojany lze dle materiálu pořídit za 1 000 až 5 000 Kč. Dle designového zpracování se menší dřevníky z oceli nebo dřeva pohybují v cenovém rozpětí od 1 500 do 4 000 Kč. Větší pak od 10 do 20 000 Kč. Dřevěné domky, uzamykatelné přístřešky a propracovanější modely se pohybují v částkách nad 20 000 Kč.
Diskuze, poradna a vaše zkušenosti
Zeptejte se na cokoliv a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Pokud potřebujete odpověď co nejdříve, napište na facebook skupinu, kde radí i další uživatelé a odborníci.