Srovnávací test a recenze nejlepších dronů 
& Jak vybrat dron 

Poslední aktualizace: 21. 2. 2018

Vítěz porovnání

DOBBY Selfie Drone

Top produkt z dronů nad 4000 Kč

Přečíst recenzi


Naše doporučení nejlepších dronů

TOP produkt nad 3000 Kč

Cena/výkon nad 3000 Kč

TOP produkt do 3000 Kč

Cena/výkon do 3000 Kč

Doporučujeme:

DOBBY Selfie Drone

Doporučujeme:

Xiro Xplorer

Doporučujeme:

SYMA X5UWPRO

Doporučujeme:

SYMA X5HW

Orientační cena:
7 000 Kč

Přečíst recenzi

Orientační cena:
6 000 Kč

Přečíst recenzi

Orientační cena:
2 700 Kč

Přečíst recenzi

Orientační cena:
2 300 Kč

Přečíst recenzi

Tentokrát jsme pro vás uskutečnili výběr nejlepších dronů. Do výběru produktů jsme zahrnuli pouze zařízení pro běžné uživatele, a to z důvodu cenové dostupnosti. Prozatím tak v našem hodnocení nemůžete najít profesionální drony, jejichž srovnání plánujeme provést v budoucnosti. Stejně tak jsme z porovnání vynechali drony, které nedisponují kamerovým systém, protože jejich srovnání se zařízeními, které kameru mají by bylo nerelevantní. Při výběru jsme postupovali stejně, jako by učinil informovaný zákazník. Drony jsme rozdělili do dvou cenových relací do 3 000 Kč a nad 3 000 Kč. V obou těchto kategoriích jsme dále vybrali nejlepší produkt, nejlepší volbu v poměru ceny ku výkonu a dostupnou varinatu.

Hlavními zohledňovanými parametry byly především údaje týkající se kvality záznamu, který je dron schopen pořizovat. S velkou důležitostí jsme zohlednili také maximální dobu letu na jedno nabití a dosah vysílačky. Větší váhu jsme přikládali i parametrům týkajícím se baterie, jejího nabíjení a kapacity. Nezapomněli jsme pak ani na zahrnutí dostupných funkcí, které jsme brali v potaz s menší vahou.

Výsledky srovnání můžete najít v naší interaktivní tabulce na této stránce, kde jsou přehledně vypsány jednotlivé parametry. Tuto tabulku můžete také seřadit dle požadovaných hodnot kliknutím na název parametru, který vás nejvíce zajímá a pohotově tak najít produkt přesně podle vašich požadavků. Každému z hodnocených produktů jsme pak navíc věnovali samostatnou recenzi, tu je možné zobrazit kliknutím na obrázek nebo název produktu. Pokud se nechcete řídit výsledky našeho výběru nebo máte problém s pochopením významu některého z parametrů, doporučujeme vám navštívit také našeho nákupního poradce „Jak vybrat dron“, kde se věnujeme popisu nejdůležitějších specifikací.


Výběr nejlepších dronů v cenových kategoriích

Varianta výběru Vzhled Nejlepší drony Klady
vzhledem ke kategorii
Zápory
vzhledem ke kategorii
Orientační cena Aktuální cena
0.

TOP produkt

Drony nad 3000 Kč

DOBBY Selfie Drone

Přečíst recenzi

Kvalita záznamu

Slabší baterie

7 000 Kč

1.

Cena/výkon

Drony nad 3000 Kč

Xiro Xplorer

Přečíst recenzi

Poměr ceny a výkonu

Méně stabilní konstrukce

6 000 Kč

2.

Dostupný produkt

Drony nad 3000 Kč

SYMA X8HG

Přečíst recenzi

Vysoké rozlišení kamery

Slabší baterie

4 100 Kč

3.

TOP produkt

Drony do 3000 Kč

SYMA X5UWPRO

Přečíst recenzi

Poměr ceny a výkonu, Funkce GPS

Menší kapacita baterie

2 700 Kč

4.

Cena/výkon

Drony do 3000 Kč

SYMA X5HW

Přečíst recenzi

Jednoduché ovládání

Průměrná kvalita záznamu

2 300 Kč

5.

Dostupný produkt

Drony do 3000 Kč

SYMA X5C

Přečíst recenzi

Jednoduché ovládání

Slabší baterie

1 700 Kč

Porovnání parametrů nejlepších dronů

Údaj

DOBBY Selfie Drone

Xiro Xplorer

SYMA X8HG

SYMA X5UWPRO

SYMA X5HW

SYMA X5C

Orientační cena

7 000 Kč

6 000 Kč

4 100 Kč

2 700 Kč

2 300 Kč

1 700 Kč

Výrobce

Dobby

Xiro

SYMA

SYMA

SYMA

SYMA

Rozlišení (px) 

4096 x 2160

1920 x 1080

1920 x 1080

1280 x 720

720

1280 x 720

Doba nabíjení (min.) 

90

200

90

90

100

Kapacita baterie (mAh) 

5 200

2 000

500

500

500

Počet rotorů 

4

4

4

4

4

4

Maximální provozní vzdálenost (m) 

100

120

70

100

70

100

Maximální doba letu (min.) 

9

8

7

10

8

7

GPS 

Ano

Ano

Ne

Ne

Ano

Ne

Wi-Fi 

Ano

Ano

Neuvedeno

Ano

Ne

Slot na paměťové karty 

Ne

Ano

Ano

Ano

Ano

Jak vybrat dron

1. Počet vrtulí

2. Outdoor nebo indoor

3. Baterie

4. Ovládání

5. Kamera

6. Materiál

7. Tvar

8. Další parametry

9. Cena

 • Snažte se, pokud možno, vybírat produkty od renomovaných značek, které zajistí vyšší kvalitu a nabídnou dobrou dostupnost náhradních dílů.
 • Vybírejte drony s dobrou výdrží baterie (viz kapitola o baterii)
 • Podle svých požadavků zvolte vhodnou cenovou kategorii (viz kapitola o ceně)
 • Podle toho, kde budete dron provozovat, volte vhodnou indoor nebo outdoor variantu

1. Počet vrtulí

Základní dělení dronů lze provést podle počtu vrtulí, kterými zařízení disponuje. Počet vrtulí výrazně ovlivňuje pohybové vlastnosti dronu a jeho výkon. V současnosti se můžete setkat s různým počtem vrtulí a následující kapitola se zaměří na velmi stručný popis každé z dostupných kategorií.

Drony podle počtu vrtulí

Trikoptéry

Jsou drony se třemi vrtulemi. Tyto drony jsou nejobratnější, ale jsou poměrně nestabilní a velmi náchylné k poryvům větru. Vzhledem k nižší síle také tyto drony standardně nezvládají provoz dodatečné kamery, která je náročná na výkon motoru. Všeobecně jsou drony se třemi vrtulemi vhodné především pro technické létání a provádění akrobatických kousků.

Kvadrokoptéry

Jsou v současnosti nejpoužívanější variantou, protože nabízí zlatou střední cestu se čtyřmi vrtulemi. Tyto drony již nabízí možnost nesení kamery, jsou poměrně obratné a zároveň odolné proti poryvu větru. Jsou vhodné pro běžné venkovní využití.

Hexaportéry

Drony s šesti vrtulemi. Obvykle jsou poměrně neobratné, ale velmi odolné proti větrným nárazům. Jsou velmi výkonné, takže zvládají provoz i těžší dodatečné kamery.

Oktoportéry

Drony s největším tahem motoru. Jsou vhodné pro účely nošení velmi těžkých kamer. Jsou téměř úplně odolné proti nepříznivým větrným podmínkám. Velkou výhodou může být také to, že v případě poruchy jednoho z motorů, je možné s dronem bezpečně přistát a předejít tak zbytečnému poničení. Za jejich nevýhodu je všeobecně považována velmi špatná obratnost způsobená vyšší váhou zařízení.


2. Outdoor nebo indoor

Dalším kritériem, podle kterého je možné drony dělit je prostředí, pro které jsou svým konstrukčním řešením určeny. Samotná specializace dronu podle prostředí je velmi důležitým faktorem, který byste měli při výběru zohlednit. Většina dronů je určená pro létání venku a jedná se o tak zvané outdoorové zařízení. 

Ty jsou obvykle mnohem větší, dražší, ale logicky také stabilnější a odolnější. Většinou také nabízí spoustu rozšířených funkcí, protože se jedná o sofistikovanější zařízení v dražších cenových kategoriích. Naproti tomu indoorové drony jsou menší, nenabízejí zdaleka tolik funkcí, a to se podepisuje i na jejich většinou podstatně nižší ceně. Jedná se o zařízení určená pouze pro účely zábavy v domácím prostředí, a proto jsou vhodné především pro děti.


3. Baterie

Zvolit správnou baterii je velmi důležité, protože přímo ovlivňuje výdrž a také výkon vašeho zařízení. Kapacita baterie je určená v miliampérhodinách, ale je velmi obtížně konstatovat, jaká kapacita je všeobecně dostačující. Každé zařízení má totiž různé nároky na kapacitu baterie, podle počtu motorů, rychlosti, způsobu využívaní a podobně.

Výrobci naštěstí většinou uvádí, jak dlouhou výdrží baterie daného dronu disponuje (v minutách), takže v konečném důsledku se o papírovou kapacitu baterie nemusíte ani zajímat. Velmi doporučujeme volit drony s výdrží baterie alespoň 10 minut v provozu, v opačném případě je létání dronem s nízkou kapacitou velmi omezeno a pravděpodobně vás brzy omrzí.

Modely s nejdelší výdrží mohou atakovat v provozu bez nutnosti nabíjení až jednu hodinu, ale většinou se jedná o různé odlehčené verze, které nejsou schopné nést kameru nebo pracovat s nějakou jinou zátěží. Velmi vhodné je při nákupu také prostudovat, kolik stojí náhradní baterie do vašeho zařízení, protože při delším provozu se běžně baterie vyměňují přímo v terénu, a proto je vhodné mít alespoň jednu náhradu.

Na tomto místě je ještě pro dokonalou orientaci v problematice baterií nutné uvést, že existují dva typy baterie, které se v dronech využívají a stručně si rozvést jejich výhody a nevýhody.

Li-Ion baterie

Jsou odolné proti samovybíjení, což znamená, že nepodléhají vybíjení, když nejsou připojené k zařízení. Dalšími výhodami je, že není nutné je úplně vybít před opětovným nabíjením a jsou relativně levné. Za největší nevýhodu se považuje to, že i když nejsou používány, trpí opotřebením, čímž se zkracuje jejich funkční doba.

Li-Pol baterie

Jsou rozměrově velmi úsporné, protože díky technologiím je lze vyrobit v tenkých formátech. Za jejich nevýhodu je všeobecně považováno především to, že svoji kapacitu ztrácí rychleji než Li-Ion a také to, že jsou v porovnání s nimi o něco dražší.


4. Ovládání

Drtivá většina dronů v současnosti nabízí možnost ovládání prostřednictvím chytrých telefonů. To může být v některých situacích velice praktické a pokud jste vlastníkem chytrého telefonu nebo tabletu, určitě byste měli na této funkci při výběru dronu trvat. Nezapomínejte však ani na klasický dálkový ovladač, kterým by váš dron měl v základní výbavě také disponovat. Ovládání na telefonu je sice praktické, ale zdaleka nenabízí tolik možností jako páčkový ovladač. Navíc připojení přes bluetooth nebo wifi, které využívají chytré telefony nemá zdaleka takový dosah, jako signál vysílaný dálkovým ovladačem.

Naše doporučení je tedy rozhlížet se po dronech, které nabízí jak ovládání prostřednictvím chytrých multimediálních zařízení, tak vlastními ovladači. Zvláštní kategorii jsou pak drony, které jsou ovládány z pohledu přípojné kamery, u kterých je ovládání pomocí dálkového ovladače téměř nutností, protože kapacita dotykového displeje je v těchto ohledech značně omezená.


5. Kamera

Většina dronů je v dnešní době využívána pro účely kamerového záznamu z letu. Pokud i vy pořizujete dron pro tento účel, máte na výběr z dvou variant kamerového systému. První možností je samotný dron, který kameru v základní výbavě neobsahuje a je tak nutné ji připojit do vestavěného gimbalu, což je zařízení, které eliminuje otřesy a náklony a kamera je tak v pevně zafixované poloze.

Pokud se rozhodnete pro toto řešení, je třeba pořídit správné zařízení, aby byla kamera kompatibilní s dronem a bylo možné je propojit. Druhou možností, kterou disponuje většina nových modelů je vestavěná kamera přímo uvnitř dronu, která je ovládána dálkovým ovladačem ke dronu. Tato varianta je praktičtější, ale je většinou výsadou dražších modelů, takže k vidění je poměrně často i varianta s gimbalem.

Zvláštní kapitolou je pak rozbor rozlišení jednotlivých kamerových zařízení. Pro účely pořizování videozáznamu v alespoň základní kvalitě rozhodně doporučujeme volit minimálně zařízení s rozlišením 1280x720px (HD). Kamery u dronů s vyšší než nejnižší cenou by pak měly disponovat rozlišením alespoň 1920x1080px (FULL HD). U dronů nejvyšších kvalit se pak můžete setkat s rozlišeními 2704x1520px (2,7K) nebo 3840x2160px (4K). Pokud pořizujete dron za účelem nahrávání videozáznamů, ověřte na internetu z dostupných uživatelských recenzí kvalitu samotné kamery, protože samotné rozlišení občas může přinést poněkud zavádějící údaje.


6. Materiál

Nejčastěji používaný materiál pro výrobu trupu dronu je v současné době plast. Ačkoliv se můžete setkat s různými tvrzenými modifikacemi, jedná se o poměrně křehký materiál, který nepříliš dobře odolává nárazům a pádům. Proto dělá z modelů, ve kterých je obsažen spotřební zboží, které je vhodné spíše pro začínající piloty s menšími nároky. Mnohem kvalitnějšími, ale také dražšími materiály jsou například dural, karbon nebo laminát. Následující kapitola alespoň stručně rozebere každý z nich a zmíní jeho základní charakteristiky.

Dural

Je v porovnání s ostatními lepšími materiály poměrně levný a nabízí perfektní vlastnosti díky své lehkosti a tvrdosti. Proto je vhodný například pro sportovněji laděné modely.

Karbon

Je materiál, který nabízí velmi lehké konstrukce. Je ale poněkud dražší a křehký, takže se pro běžné drony nejedná o příliš vhodnou volbu. Své uplatnění najde především u závodních modelů, kde váha konstrukce hraje naprosto klíčovou roli.

Laminát

Je o něco těžší než karbon, ale i přes to dosahuje nižší hmotnosti než většina jiných materiálů. Navíc je odolný proti nepříznivým podmínkám a lze na něj díky snadné tvarovatelnosti vyrábět náhradní díly i v domácím prostředí. V poměru cena ku výkonu se tak jedná o jeden z nejlepších materiálů.

Tento výčet materiálů zdaleka není kompletní, protože výrobci jednotlivé modely přizpůsobují pro různé podmínky, a tak se můžete setkat s velkou četností různých variací. Méně používané materiály je však potřeba v kombinaci s vybraným dronem dobře ověřit například v internetových recenzích, protože vás mohou svými vlastnostmi velmi zklamat.


7. Tvar

Současné drony lze podle tvaru jejich konstrukce rozdělit do dvou základních kategorií. Podle písmen, které konstrukce svým tvarem připomínají se můžete setkat s „X drony“ a „H drony".

Drony podle tvaru - H-dron a X-dron
 • Drony X – Jsou nejčastěji používaným tvarem, který umožňuje lehké a naprosto jednoduché řešení. Jejich nevýhodou je pak poměrně nízká odolnost proti kolizím a pádům, protože delší ramena se mohou velmi snadno polámat.
 • Drony H – Jsou méně zranitelné případnou nehodou, ale jejich konstrukční řešení je mnohem složitější.

8. Další parametry

Poslední kapitola textu bude rozebírat některé často opomíjené, ale velmi důležité pojmy a specifikace spojené s výběrem dronů. Jedná se o různé doplňkové údaje, které ale přímo ovlivňují letové vlastnosti a možnosti, takže se určitě vyplatí zaměřit na jejich studium při výběru konkrétního zařízení.

Letové režimy

Letové režimy vyjadřují naprogramované chování dronu v určitých situacích. Následující shrnutí vám nabídne stručný popis nejčastěji používaných režimů.

 • Follow me – letový režim, který programuje dron pro následování pohybu ovládajícího. Přesněji řečeno, následuje pohyb ovladače, takže například při úkroku doprava, dron manévruje ve stejném směru a délce. Tento režim není příliš vhodný to těžšího, protože nemění výšku letu a může se například zaseknou v korunách stromu.
 • Watch me – tento režim také následuje pohyby ovladače, ale snímá ovládajícího z různých úhlů.
 • Point of interest – mód, který umožňuje kroužení okolo zadaného bodu zájmu a umožňuje tak jeho prozkoumání ze všech úhlů.
 • Journey – tento režim umožní vyletět dronu do určené výšky a poté se k vám diagonálně přibližuje konstantní rychlostí. Tato schopnost je vhodná pro pořizování selfie snímků.
 • Home Lock – umožňuje automatický návrat dronu k ovladači v případě stlačení určitého tlačítka. Může se hodit v krizových situacích, kdy se dron ztrácí z dohledu.
 • Way points – umožňuje dronu let předem určené trasy podle záchytných bodů.

Výčet těchto specifikací zdaleka nenabízí souhrn všech možných režimů, ale spíše nabízí základní informace pro pochopení toho, jak režimy fungují. Pokud se tedy rozhodujete o koupi konkrétního produktu, je vhodné projít si jednotlivé režimy, které váš dron bude ovládat.

Rychlost

Často není u specifikací dronů ani uváděna, ale může být pro některé účely velmi důležitá. U běžných modelů se pohybuje rychlost okolo 50 km/h. Pro závodní účely lze pořídit i modely s rychlostí okolo 100 km/h. Je důležité mít na paměti, že rychlost je přímo ovlivněna váhou zařízení a pokud například zařízení nemá v základní výbavě obsaženou kameru, její dodatečné připojení výrazně zvýší váhu celého dronu a sníží maximální možnou rychlost. Optimální rychlost vhodnou univerzálně pro všechny zařízení tak téměř není možné určit, ale obecně doporučujeme pořizovat drony s rychlostí alespoň 15 km/h.

Dosah ovládání

Velmi důležitá specifikace, která vyjadřuje maximální možnou vzdálenost pilota od dronu, aniž by došlo ke ztrátě signálu. Nejkratší možnou vzdáleností disponují drony s ovládáním přes wifi a bluetooth (okolo 20 metrů). Pokud zvolíte tento způsob připojení, počítejte s tím, že dron bude využitelný téměř jen pro indoorové létání.

Gimbal

Ačkoliv byl tento pojem v našem textu již zmiňován, je důležité ho pro přehlednost rozebrat ještě zvlášť. Gimbal je stabilizační zařízení, které eliminuje otřesy kamery a zlepšuje výslednou kvalitu nahrávky.

Ready to fly

Je pojem se kterým se můžete setkat u některých dronů a vyjadřuje, že zařízení je od koupě hned připravené pro samotný let a není nutné k němu dokupovat žádné komponenty. Dron je tedy ihned po vybalení z krabice připraven k letu. Je velmi vhodný pro začínající piloty.


9. Cena

Drony se dají pořídit v různém cenovém rozhraní a nemusí být hned jasné, co můžete od dané cenové kategorie čekat. Proto si jednotlivá cenová rozhraní rozebereme a povíme si, kolik do dronu investovat, abyste dostali přesně to, co od něj očekáváte.

Do 10 000 Kč

V této cenové kategorii lze nalézt především drony patřící do oblasti dětských hraček anebo zařízení se základním vybavením. Často se tak můžete setkat s drony, které jsou určené pouze pro indoorové lety, nejsou vybaveny kamerou a doba jejich výdrže v provozu na baterii je omezená pouze na několik minut. Většinou jsou tyto modely vytvořeny z levnějších materiálů, především pak z plastu. Častým problémem může být také to, že často nedisponují v základní výbavě ovladačem, takže je možné ovládat je pouze přes chytré multimediální zařízení.

Od 10 000 Kč do 20 000 Kč

Tato cenovka již nabízí drony, se kterými lze poměrně slušně pořizovat kamerové záznamy. Téměř bez výjimek disponují buď kamerou nebo alespoň gimbalem v základní výbavě. Většinou tyto drony také nabízejí možnost ovládání jak ovládačem, tak chytrým telefonem a nabízí již poměrně slušnou výdrž. Investice do dronu v této cenové kategorii je vhodná pro běžné uživatele, kteří preferují únosnou cenu, ale chtějí si užít dost zábavy.

Od 20 000 Kč do 50 000 Kč

V této cenové kategorii již lze najít drony s perfektní výbavou, nespočtem letových režimů a dlouhou výdrží baterie. Drony v této kategorii jsou také vyrobeny z velmi kvalitních materiálů a disponují perfektními kamerovými zařízeními. Obvykle se tato kategorie dronů považuje za poloprofesionální, takže je vhodná pro opravdové fajnšmekry, pro které je létaní koníčkem číslo jedna.

Nad 50 000 Kč

Zde už naleznete profesionální drony, které ve všech ohledech nabízí naprosto špičkové specifikace. V této cenovce téměř nemůžete při výběru šlápnout vedle a vysoká cena vám zaručí perfektní vlastnosti. Samozřejmostí je pořizování videa ve špičkové kvalitě, dlouhá výdrž baterie, nespočet letových režimů a velmi odolná konstrukce vytvořená z kvalitních materiálů. Velmi zajímavou funkcí dražších modelů je také možnost ovládání dvěma ovladači, když je každý určený pro jiný účel. Jedním tedy lze ovládat samotný dron a druhým jeho kameru.

Jak vám pomohl tento test? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Drony
Průměrné hodnocení 4.1 z 64 hlasů