Jak vybrat drtič odpadu
V prvé řadě považujeme za důležité adekvátně vysvětlit princip fungování a samotné poslání drtičů odpadu. Vzhledem k jejich napojení na dřez je totiž důležité přesně vědět s jakým typem zbytků si poradí, a co vlastně ke své práci potřebuje. Domácnostem napojeným na veřejnou kanalizaci taktéž doporučujeme prostudovat druhou kapitolu zabývající se zákonnými omezeními, jež se právě na drtiče odpadů vztahují.
Během samotném výběru potom berte ohled hlavně na výkon motoru a druh otáček udávající, jak rychle si přístroj s odpadem poradí. Stejně tak doporučujeme zvolit adekvátní typ motoru a velikost drticí komory a výtokového otvoru. Tyto parametry jsou podstatné pro montáž a komfort. Rozhodně nepodceňujte ani jakost použitého materiálu a hlučnost stroje.
Specifický doplněk každého drtiče spočívá v gumové manžetě plnící hned dvojí úlohu. Detailním průzkumem krabice zjistěte, zda je spotřebič oceněn některou z dostupných certifikací. Každá z nich slouží jako potvrzení dosažení standardů kvality. Finální část článku věnujeme jako vždycky cenovému okénku, v němž dostupné modely rozdělíme do tří základních intervalů.
Jak drtič funguje a k čemu se hodí?
Pod pojmem drtič si obvykle představíme rozměrnou krabici s mocnými noži, které z vložené hmoty nadělají drobné částečky. U kuchyňských drtičů odpadů se tento popis příliš neslučuje s realitou. Naopak se jedná o drobný spotřebič umístěný pod dřezem, který příchozí biologický odpad postupně likviduje a odvádí dále do kanalizace.
Pro svou práci potřebuje samostatný přívod vody a zásuvku na 220 V. Zatímco elektřina pohání drticí ústrojí, voda snižuje riziko uvíznutí odpadu v čelistech. Neopomeňte si dobře zkontrolovat výtokový otvor, jehož průměr musí být 89 či 92 mm. Majitelé menších kuchyní musí brát v potaz i fakt, že samotné zařízení dosahuje zhruba 40 cm výšky a 20 cm šířky. Zabere tedy nezanedbatelný prostor v kuchyňské lince.
Drtič je určen výhradně k odstranění zbytků jídla. Bez problémů si poradí se slupkami, těstovinami, rýží, chrupavkami, kostmi, tučnými kusy masa nebo pečivem. Zvládne i čajové sáčky, papírové utěrky či ubrousky. V žádném případě se ale nepokoušejte vkládat plast, sklo, gumu, alobal, hliník, různé fólie nebo houbičky na mytí. Podobný odpad patří výhradně do popelnice.
Příkon, počet otáček a typ motoru
Generujete velké množství odpadu a rádi byste se jej zbavili opravdu rychle? Důkladně si porovnejte výkon jednotlivých modelů. Obecně platí, že čím vyšší příkon, tím rychlejší práce. Pro standardní čtyřčlennou rodinu obvykle postačuje stroj o příkonu 500 W s rychlostí okolo 2 500 otáček za minutu.
Majitelé restauračních zařízení se samozřejmě musí poohlédnout v segmentu průmyslových drtičů. Ty se pyšní mnohonásobně silnějšími motory a vysokou kapacitou.
Když už je řeč o motorech, tak právě typ pohonného ústrojí představuje další kritérium pro výběr. V současné době se rozlišují dva základní systémy lišící se hlavně podle charakteru použití:
- motor s permanentními magnety – menší rozměry, vyšší otáčky, okamžitý náběh, omezený provoz, určen do domácností
- indukční motory – větší rozměry, nižší otáčky, pomalejší náběh, neomezený provoz, určen pro gastronomická zařízení.
Velikost drticí komory a výtokového otvoru
Pozor dávejte také na velikost drticí komory. Její objem má hlavní vliv na celkovou velikost spotřebiče. Zpozornět by proto měli zejména majitelé menších kuchyňských linek. Z hlediska komfortu a správného provozu se vyplatí volit spíše větší rozměry komory. Jednak drtič snadněji zpracuje i velké kusy odpadu, jednak jej není potřeba často čistit, protože se tolik nezanáší. Za jakési minimum je dnes považováno 1,8 litru.
Jestliže chcete zařízení naroubovat na starší dřez, dobře si proměřte velikost jeho výtokového otvoru. Dnešním standardem 9 centimetrů jsou vybaveny všechny moderní dřezy.
Materiál
Chcete, aby váš drtič fungoval i po záruce? Ověřte si, jaké materiály byly použity pro jeho výrobu. Základem je kvalitní nerezová nebo niklová ocel. Zejména levné, neznačkové výrobky jsou osazeny rychle rezavějícími čepelemi. Pro konstrukci nádoby se obvykle užívá smaltovaný plech nebo polyamid s polyesterem plněny sklem. Kvalitní materiál vykonává spolehlivě hned dva základní úkoly – zajišťuje dlouhou životnost spotřebiče a tlumí hluk.
Hlučnost
Asi si dovedete představit, jaký rámus dovede nadělat rozezvučený motor v hloubi trubek? Abyste své blízké při každém vaření nebo umývání nádobí zbytečně nerušili, zkontrolujte hlučnost zvoleného výrobku. Nejtišší stroje současnosti dosahují i 35 dB, což je hranice, kterou již prakticky ani nezaregistrujete. Maximální množství hluku se potom pohybuje okolo 55 dB.
Provedení manžety
Zbytečné zvuky a vibrace pomůže tlumit též kvalitní gumová manžeta. Jedná se o zátku v hrdle drtiče, jejíž úkol spočívá také v zadržení odpadu, který by se mohl při přesycení drtiče začít vracet zpět do dřezu. V současné době jsou k dispozici dva způsoby jejího upevnění:
- pevná manžeta – levnější, bez možností výměny, omezené čištění
- vyjmutelná manžeta – dražší, možnost pravidelné výměny, snadnější čištění a odstranění zbytků.
Legislativa
Bydlíte v domě napojeném na veřejnou kanalizaci? Dejte si potom pozor na ustanovení zákona č. 274/2001 Sb. o vodovodech a kanalizacích. Dle jeho znění lze do kanalizace vypouštět pouze vodu mírně znečištěnou a s minimálním podílem pevného odpadu. Drtič bohužel limity překračuje několikanásobně a jeho užitím se tak dopouštíte porušení tohoto zákona, ačkoliv obvykle se podaří laboratorními testy přesvědčit příslušné orgány o opaku.
V praxi vám s největší pravděpodobností žádný postih hrozit nebude, neboť je prakticky nemožné dokázat překročení limitních hodnot konkrétní domácnosti. S ohledem na zachování životnosti veřejných kanalizací a ulehčení práce čističek odpadních vod ovšem doporučujeme pořízení drtiče pouze majitelům jímek, septiků a podobných zařízení.
Certifikace
Rozhodujete mezi několika modely v různých cenových relacích? Pořádně se podívejte na krabice a pátrejte po označení CE a ISO. Zkratka CE udává, že výrobek je zpracován v souladu s evropskými normami a předpisy. Očekávejte dostatečně dlouhou životnost a spolehlivý chod. Normy ISO patří do skupiny certifikací, jimiž firmy deklarují použití jakostních materiálů a splnění všech procesních náležitostí. Vlastnictví tohoto ocenění dokládá tu nejlepší kvalitu a životnost v horizontu několika desítek let.
Cena
Čeká nás poslední kapitola článku věnovaného drtičům odpadu. Jako již tradičně vás v ní seznámíme s výsledky cenové analýzy. Dostupné produkty jsme rozčlenili do tří skupin podle vlastností a ceny. Stejně jako u většiny podobných spotřebičů i zde výsledky trochu zkreslují rozdíly mezi domácími a průmyslovými drtiči, proto není divu, že se nejdražší přístroj prodává za více než 60 000 korun. Pojďte tedy nahlédnout do cenového okénka a zjistěte, kolik peněz si připravit na nákup svého pomocníka s odpadem.
Cena do 7 500 Kč
Nejnižší třída se pohybuje okolo maximální hranice 7 500 Kč. Za své peníze dostanete spolehlivý přístroj, přičemž valná většina se pyšní certifikací CE, některé vybrané kusy dokonce i ISO. Objem komory dosahuje maximálně 1,5 litrů, drtič je tak určen do menších domácností, které nevyprodukují příliš mnoho odpadu. Výkon přesahující 500 W a ústrojí z kvalitní nerezové oceli se postarají o dokonalé zpracování veškerého odpadu.
Za zmínku stojí také hlučnost pohybující se v rozmezí od 40 do 55 dB, díky čemuž nebudete při práci rušit své okolí. Za málo peněz dostanete v tomto případě opravdu hodně muziky.
Cena od 7 500 Kč do 15 000 Kč
Střední třída je určena do movitějších domácností. Kvalitní invertorové motory se pyšní vysokými otáčkami a výkonem nad 500 wattů. Komora pojme více než 1,8 litrů odpadu najednou, takže bez větších problémů obstará i větší kusy. Samozřejmostí je vnitřní ústrojí z nerezové nebo niklové oceli a vysoká úroveň konstrukce. Hlučnost stejně jako v předcházejícím případě dosahuje maxima okolo 55 decibelů, nejlepší modely ze skupiny se pyšní dokonce 35 dB.
Pozor si dávejte snad jen na výraznější rozměry přesahující mnohdy 40 centimetrů výšky a 30 centimetrů šířky. Dobře tedy zvažte, zda vaše domácnost vyprodukuje takové množství odpadu, že je možné takové rozměry ospravedlnit.
Cena nad 15 000 Kč
Žijete v mnohačlenné domácnosti? Vlastníte menší gastro podnik a potřebujete se odpadu zbavovat průběžně? V obou případech byste měli pátrat v nejvyšší cenové kategorii. Naleznete zde spotřebiče vybavené indukčními či invertorovými motory s různou kapacitou komory. Použity jsou výhradně ty nejkvalitnější materiály zajišťující životnost po dobu několika desítek let. V téměř všech případech též počítejte se všemi možnými druhy certifikací, díky nimž můžete věřit, že vaše peníze neskončí v černé díře.