Test 10 nejlepších elektrických hoblíků 2021 | Recenze & Jak vybrat
Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších elektrických hoblíků

Aktualizováno:
Říjen 2021
Autor:
Daniel Černý

Prakticky každý domácí kutil nebo zručný řemeslník potřebuje čas od času upravit dřevěný materiál libovolného tvaru. Jednou z takových činností je i hoblování, srážení hran a drážkování. To vše už dnes nemusíte provádět ručně a svépomocí. K ruce můžete mít elektrický hoblík, tedy nářadí primárně určené ke srovnávání dřevěných povrchů.

Jeho značnou výhodou je, že není nutné vyvíjet hodně síly k provedení daného úkonu. O to se postará vnitřní část hoblíku poháněná elektřinou. Kvůli tomu tyto výrobky masivně nahrazují tradiční ruční hoblíky.

Výběr elektrického hoblíku musíte vždy přizpůsobit tomu, co od takového nástroje očekáváte, kde s ním budete pracovat a jak intenzivně. Tento článek se vám stane praktickým návodem k tomu, jak vybrat elektrický hoblík vhodný právě pro vás. Navede vás krok po kroku nejdůležitějšími parametry pro výběr nejvhodnějšího produktu.


Nejlepší elektrické hoblíky dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Vzhled Název Hodnocení Orientační cena Aktuální cena
1.
Recenze Makita 1806B
Makita 1806B 97 %
Počet recenzí: 93
15 000 Kč Zobrazit nabídky
2.
Recenze PARKSIDE PEH 30 C3
PARKSIDE PEH 30 C3 89 %
Počet recenzí: 194
900 Kč Zobrazit nabídky
3.
Recenze Makita KP0800
Makita KP0800 93 %
Počet recenzí: 37
4 000 Kč Zobrazit nabídky
4.
Recenze PROCRAFT PE1300
PROCRAFT PE1300 73 %
Počet recenzí: 7
2 600 Kč Zobrazit nabídky
5.
Recenze EXTOL PREMIUM 8893405
EXTOL PREMIUM 8893405 93 %
Počet recenzí: 10
3 100 Kč Zobrazit nabídky
6.
Recenze Makita 1911B
Makita 1911B 90 %
Počet recenzí: 15
7 800 Kč Zobrazit nabídky
7.
Recenze GRAPHITE 59G680
GRAPHITE 59G680 98 %
Počet recenzí: 9
3 200 Kč Zobrazit nabídky
8.
Recenze PARKSIDE PERFORMANCE PPHA 20-Li A1 bez aku
PARKSIDE PERFORMANCE PPHA 20-Li A1 bez aku 84 %
Počet recenzí: 8
1 400 Kč Zobrazit nabídky
9.
Recenze Triton 958282
Triton 958282 100 %
Počet recenzí: 5
13 900 Kč Zobrazit nabídky
10.
Recenze DeWALT D26500K
DeWALT D26500K 86 %
Počet recenzí: 4
8 900 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat elektrický hoblík

Při nákupu elektrického hoblíku je dobré znát hlavní rozdíly mezi elektrickou a akumulátorovou verzí. S oběma vás v krátkosti seznámíme a prozradíme, na jaké parametry byste se měli zaměřit před samotným pořízením. Je to určitě dostatečný příkon a hmotnost elektrického hoblíku. Zajímat vás bude i šířka hoblování, hloubka úběru nebo to, jakými funkcemi jsou vybaveny moderní nástroje tohoto typu. Dozvíte se, jak brousit nože a vůbec pracovat s elektrickým hoblíkem.

Nakonec padne i zmínka o doplňcích a příslušenství, které rozšiřuje pracovní užití tohoto nářadí. Mimo jiné vám nastíníme i to, v jakých cenových relacích se pohybují hoblíky odpovídajících parametrů.

Pokud si zrovna nově vybavujete svou dílnu a patříte mezi zručné kutily, možná využijete vedle hoblíku také úhlovou brusku nebo frézku. Oběma druhům nářadí jsme se také podívali na zoubek ve speciálních srovnáních.

Napájení

Na začátku si jasně uvědomte, kde budete elektrický hoblík pravidelně využívat. Jde především o to, jestli se v daných prostorách nachází elektrická zásuvka na 230 V či nikoliv. Tímto narážíme na napájení hoblíku. Vybírat si můžete ze dvou variant – elektrické a akumulátorové.

Elektrický hoblík

Hoblík napájený z elektrické sítě. Jeho součástí je dostatečně dlouhý kabel, který připojíte do zásuvky, popřípadě k prodlužovacímu kabelu, a nářadí můžete plnohodnotně využívat. Díky přísunu napětí lze u těchto modelů docílit vyššího výkonu. Je pravdou, že většina současných produktů tvoří právě verze s elektrickým napájením.

Aku hoblík

Akumulátorový hoblík je napájen za pomoci baterie. Obvykle jde o Li-ion akumulátorové články s příslušnou kapacitou. Provoz takového hoblíku je samozřejmě omezen v délce trvání několika desítek minut. Stejnou nebo i delší dobu může trvat i nabíjení baterie. Součástí aku hoblíku je proto nejenom nabíječka, ale mnohdy i náhradní baterie, které vám umožní v podstatě nepřetržitou práci.

Výhodou aku hoblíku je to, že v daném prostoru nepotřebujete za každou cenu elektrickou zásuvku. Na druhou stranu neočekávejte přehnané výkony. Ani s výběrem dostupných modelů to nebude až tak horké. Ceny jsou v porovnání s parametrově shodnými elektrickými hoblíky vyšší.

Hmotnost

Pravidelnost využití elektrického hoblíku se dotýká i samotné konstrukce tohoto pracovního náčiní. Na mysli máme především celkovou hmotnost. Pokud budete s hoblíkem pracovat delší dobu, určitě pocítíte každé kilo navíc, i když za vás většinu práce odvede elektrické ústrojí.

Váhu elektrického hoblíku tak považujte za důležitý údaj. Ty nejnižší hmotnosti začínají kolem 2,5 kilogramů. Opačnou stranu pak tvoří produkty s hmotností přes 10 kilogramů. Zlatou střední třídou jsou výrobky s váhou kolem 3,5 až 6 kilogramů. Velký vliv na tento parametr má i skutečnost, jak výkonný model a s jakými technickými parametry si pořídíte.

Příkon

Příkon je jasně vypovídající hodnotou o tom, jak výkonné a silné zařízení budete mít. Příkon je uváděn ve wattech a v technických údajích na něj narazíte pod značkou „W“. Příkon prozrazuje nejenom informaci o spotřebě výrobku, ale i to, jaký vám nabídne výkon.

Levnější elektrické hoblíky mají příkon kolem 600 W. Ty nejdražší mohou naopak dosahovat příkonu přes 2 kW. Při výběru hoblíku pro domácí hobby použití je vhodné pohybovat se někde mezi hodnotami 700 až 1 000 W.

K příkonu musíte přihlížet ještě z jednoho zásadního důvodu, a tím je hoblovací šířka, která s ním jde ruku v ruce. Šířce záběru se budeme věnovat v následující kapitole.

Šířka hoblování

Šířka hoblování neboli šířka záběru či hoblovací šířka. Pod všemi těmito názvy můžete objevit podstatný parametr elektrického hoblíku. Tento údaj prozrazuje, jakou šířku opracujete na jeden zátah. Často se šířka promítá i do celkové hmotnosti produktu a jeho pořizovacích nákladů.

Šířka hoblování se pohybuje od 65 milimetrů a může přesahovat hranici 300 milimetrů u velkého typu nářadí. Nejčastěji narazíte při výběru základního hoblíku na šířku záběru 82 mm, za zlomovou považujeme hodnotu 100 milimetrů. Pokud potřebujete čas od času renovovat dřevěné dveře či ohoblovat pár prken a desek, určitě si vystačíte se šířkou do této hodnoty. Jestliže budete hoblík využívat intenzivněji, volte záběr nad 100 milimetrů.

Hloubka úběru

Další z provozních parametrů, který bude hrát při výběru elektrického hoblíku podstatnou roli. Úběr udává, jak silnou vrstvu je hoblík schopen sebrat z opracovávaného materiálu na jeden zátah. Z logiky věci tedy vyplývá, že čím větší úběr je, tím dříve dřevěný produkt zhoblujete nebo srazíte. Vyšší drážka výrazně urychluje jakoukoliv práci.

Na druhou stranu musíte počítat s tím, že s větší hloubkou vyvinete více fyzické síly a hoblování se stává nepřesným (objevuje se zvlněný povrch). Velikost drážky lze obvykle nastavit po milimetrech, takže si ji určíte sami podle toho, jaký kus dřeva budete opracovávat.

Pro domácí použití si s přehledem vystačíte s hloubkou úběru do 3 milimetrů. Pokud vám bude elektrický hoblík sloužit především k profesionální práci, může tato hloubka být ještě o dost větší.

Kompaktní vs. tesařské hoblíky

Po přečtení výše uvedených kapitol máte nyní základní povědomí o důležitých parametrech elektrických hoblíků. Nastává tedy nejvyšší čas, seznámit vás s rozdělením těchto výrobků dle mnohých specializovaných obchodů.

Kompaktní hoblíky

Do této kategorie produktů se řadí většina modelů se šířkou záběru do 100 milimetrů, jde o hoblíky vhodné pro běžné hobby použití. Tomu také odpovídá i samotná konstrukce a princip fungování za pomoci řemenového převodu. Kompaktní hoblíky jsou často opatřeny prvky, které umožňují připevnění na speciální podstavce. Díky tomu pak vznikají stacionární elektrické hoblíky.

Kompaktní varianta má velkou výhodu především v nižší pořizovací ceně, která tyto modely předurčuje pro použití u domácích kutilů a nenáročných řemeslníků.

Tesařské hoblíky

Modely určené k profesionálnímu využití. To lze zpozorovat nejenom na výkonném motoru kolem 2 až 3 kW, ale i na šířce záběru 200 až 300 milimetrů. K přenosu velké síly jsou zapotřebí kvalitní nože, ale i vnější obal zhotovený z hliníku. Tesařské hoblíky zvládnou dlouhou zátěž a mnohdy je není třeba ani mazat. Jejich primárními uživateli jsou často profesionální tesaři, jak prozrazuje sám název.

Nože

Každý určitě správně tuší, že o proces hoblování se stará nejenom elektromotor, ale hlavně hoblovací nože. Jak jsme již naznačili, elektrický hoblík funguje tak, že se uvnitř přístroje otáčí ústrojí s nožem, který postupně ve vysokých otáčkách odstraňuje opracovávaný materiál. Často se nože prodávají ve dvojicích. Mezi základní materiály, ze kterých se nože vyrábějí, řadíme rychlořeznou ocel a tvrdokov.

Materiál Vlastnosti
rychlořezná ocel ostřejší a nabízí hladší opracování povrchu, není křehká
tvrdokov nejčastěji karbid wolframu, delší životnost a snadnější na údržbu (méně broušení), křehčí materiál

Někteří výrobci nabízejí také speciální typy nožů, které nedisponují rovnou řezací plochou, ale mají vybrání. Profilové nože zvládnou vytvořit například vlnky a spirály a mají také v některých případech lepší funkční vlastnosti.

Výměny nožů

Při pravidelné práci musíte kontrolovat kvalitu ostří. Ta se totiž úměrně promítá do vzhledu opracovávaného výrobku.

A jak poznat, že je nejvyšší čas na výměnu nožů? V okamžiku, kdy se elektromotor začne pomalu zahřívat, nebo dokonce přehřívat. Při sebemenším pohybu s hoblíkem budete cítit čím dál větší odpor. Otáčky půjdou pomalu dolů.

Vzhledem k tomu, že nože jsou oboustranně zbroušené pod úhlem 45°, lze je po ztupení jedné hrany jednoduše a rychle otočit. Pro uvolnění se používá inbus nebo speciální klíč výrobce. Pokud ztupíte i druhou stranu, je nutné nože nabrousit nebo vyměnit. Výměnu byste měli provádět také ihned potom, co s elektrickým hoblíkem narazíte třeba na hřebík a dojde k odštípnutí nože.

Funkce a příslušenství

Elektrické hoblíky jsou vybaveny řadou nejrůznějších doplňků a funkcí, které přispívají k jejich pohodlnějšímu a všestrannějšímu užívání. Abyste měli představu, čím vším mohou být vámi zvolené modely vybaveny, začtěte se do následujících řádků.

 • Výhoz a odsávání hoblin – Některé přístroje nabízejí možnost výhozu hoblin, u lepších modelů můžete snadno zvolit mezi výhozem pravou i levou stranou (někdy je potřeba záslepka jedné strany), případně zadem. Piliny je následně možné odsávat připojením vysavače. Tato funkce je součástí hlavně kompaktních elektrických hoblíků, u nichž vznikají menší hobliny. Ty jsou okamžitě odsávány pryč z hoblované plochy.
 • Vak na hobliny – Pokud nemáte k dispozici žádné odsávací zařízení, lze k příslušnému otvoru připojit libovolně velký vak na hobliny. Ten po naplnění odpojíte a hobliny vysypete.
 • V-drážky – Praktický výřez ve tvaru písmene V na spodní ploše hoblíku, který umožňuje velmi snadno srazit ostré hrany obrobku přesně v požadovaném úhlu.
 • Vodicí lišta a dorazy – Lišta slouží ke zpřesnění hoblované části dřeva. Často se uchycuje k hraně desky. Vynikající doplněk pro utváření přesných drážek. Na trhu jsou také paralelní dorazy s nastavitelným náklonem. Dobrým pomocníkem je i hloubkový doraz, který zajistí opravdu přesnou práci a úběr materiálu.
 • Bezpečnostní spínač – Zabraňuje nechtěnému zapnutí, musí se sepnout dva spínače zároveň.
 • Aretace spínače – Spínač tohoto typu je vhodný pro leváky i pro praváky.
 • Transportní box – Součástí dražších elektrických hoblíků jsou i plastové kufry, ve kterých můžete nástroj přenášet s dalšími doplňky.
 • Pogumovaná rukojeť – Měkká guma na povrchu madla přístroje zajišťuje pohodlnější úchop a také dokáže tlumit vibrace, které zapříčiňují bolesti ruky při delší práci.
 • Odkládací opěrka/botka – Drobný prvek v zadní části hoblíku, kterým se lépe kontroluje kontakt s opracovávaným materiálem. Brání poškození hoblované plochy i nože při odložení elektrického hoblíku.
 • Nářadí – Nezbytné nástroje pro údržbu hoblíku, například inbusy a speciální klíče pro jednoduchou výměnu nožů. Ideální je, pokud má přístroj přímo na těle speciální místo pro uložení nejčastěji používaného nářadí. Dobrým pomocníkem jsou i svorky, které pomohou s pevným uchycením opracovávaného předmětu.

Vedle nákupu různého příslušenství počítejte s tím, že čas od času bude zapotřebí vyměnit některé další části elektrického hoblíku. Máme na mysli především spotřební materiál – náhradní nože rozdílné kvality, držáky nožů, uhlíky, řemeny a pěnové podložky.

Servis a záruka

Zejména pokud si kupujete dražší nářadí z kategorie profesionálních tesařských elektrických hoblíků, zapomínat byste neměli ani na podstatné součásti produktu, kterými jsou servis a záruka. Zjistěte si, jakou formou a jak rychle probíhá případná reklamace a oprava hoblíku, neméně důležitá je i dostupnost adekvátních náhradních dílů. Pozornost zaměřte také na délku záruky. Základní lhůta by měla být dva roky, u dražších modelů ale narazíte třeba i na pětiletou záruku.

Jak používat hoblík

Nakonec se vám bude hodit i několik praktických rad souvisejících se správným použitím elektrického hoblíku. Než se pustíte do prvního hoblování, věnujte pozornost těmto bodům. Jejich obsah přispěje také ke zvýšení vaší bezpečnosti.

 • Ještě než začnete pracovat se samotným hoblíkem, velmi dobře si upevněte obráběný materiál (ideálně svorkami) a vyndejte z něj veškeré hřebíky, šrouby a další části, které by mohly elektrické nářadí poškodit.
 • Nastavte si hloubku úběru a také směr výhozu pilin, pokud to váš model dovoluje. Případně napojte hubici vysavače nebo prachový sáček.
 • Hoblík zapojte do elektrické sítě (pokud nepracujete s aku modelem) a zapněte ještě dříve, než jej položíte na dřevo. Teprve až po roztočení nožů lze hoblovat. Hoblík nejdříve přiložte přední stranou na dřevo a posouvejte jej postupně a lehce. Není potřeba příliš tlačit.
 • Až ucítíte záběr nožů a bude viditelná zhoblovaná plocha, můžete začít víc tlačit na přední stranu hoblíku a pustit se do kompletního opracování. Na závěr je potřeba tlačit více na zadní stranu s použitím odkládací opěrky pro zamezení poškození obrobku.
 • Myslete na to, že dřevěné plochy je vhodné hoblovat po směru vláken dřeviny.
 • Pro vytvoření přesných drážek používejte dorazy a vodící lištu, srážení hran vám usnadní V-drážky.

Cena

Elektrické hoblíky oproti těm klasickým ručním představují vyšší investici. Na druhou stranu vám proces hoblování značným způsobem ulehčí. Pořizovací náklady se liší hlavně v závislosti na konkrétním typu hoblíku. Mezi ty levnější patří určitě kompaktní hoblíky, dražší budou tesařské s vyšším výkonem. V případě volby výsledné značky můžeme doporučit jen ty prověřené – DeWalt, Makita, Extol, Bosch, Hitachi, Hecht, Narex, Black & Decker, Einhell, Festool a Sharks

Cena do 1 000 Kč

Nejlevnější elektrické hoblíky startují na ceně kolem 750 korun. Jde o produkty s menším příkonem cca 600 W. Jejich hmotnost se pohybuje v rozmezí 3 až 4 kilogramů. Z hlediska technického zpracování neočekávejte nic významného. Používány jsou především levnější plasty.

Cena od 1 000 do 2 000 Kč

V této cenové relaci se dočkáte hlavně pestřejšího výběru z pohledu značek a modelových řad. Většina elektrických hoblíků bude mít příkon cca 850 W, variabilní hloubku úběru do 2 až 2,5 milimetru a šířku hoblování do 100 milimetrů.

Cena od 2 000 do 5 000 Kč

Sem spadají kvalitní elektrické hoblíky s příkonem až 1 000 W a hloubkou úběru až 3,5 milimetru. V tomto případě si budete vybírat nástroje s řadou bohatého příslušenství, kam patří možnost odsávání a vak na hobliny. S vyšším výkonem očekávejte i vyšší hmotnost až 6 kilogramů. Často jsou prodávány celé sety uschované v praktickém kufru.

Cena nad 5 000 Kč

Při ceně nad 5 000 Kč padne volba na profesionální náčiní pro náročnější a intenzivnější hoblování. Mnohdy jde o velké nářadí s hmotností přesahující 18 kilogramů, příkonem nad 2 500 W a šířkou záběru přes 300 milimetrů. Takové elektrické hoblíky mohou stát i více než 50 000 Kč.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4 z 69 hlasů