Srovnávací test a recenze
nejlepších elektrických hoblíků

Ukázka produktu ve srovnání elektrických hoblíků

Každý domácí kutil nebo zručný řemeslník potřebuje čas od času upravit dřevěný materiál libovolného tvaru. Jednou z takových činností je i hoblování, srážení hran a drážkování. To dnes už nemusíte provádět ručně a svépomocí. Nápomocen vám bude elektrický hoblík.

Nářadí primárně určené ke srovnávání dřevěných povrchů. Jeho značnou výhodou je fakt, že není nutné vyvíjet hodně síly k provedení daného úkonu. O to se postará vnitřní část hoblíku poháněná elektřinou. Kvůli tomu tyto výrobky masivně nahrazují tradiční ruční hoblíky.

Výběr elektrického hoblíku musíte vždy přizpůsobit tomu, co od takového nástroje očekáváte, kde s ním budete pracovat a jak intenzivně. Tento článek se vám stane praktickým návodem k tomu, jak vybrat elektrický hoblík vhodný právě pro vás. Navede vás krok po kroku nejdůležitějšími parametry pro výběr nejvhodnějšího produktu.


Nejlepší elektrické hoblíky dle hodnocení a recenzí uživatelů

Vzhled Název Příkon (W) Šířka hoblování (mm) Orientační cena Aktuální cena
Recenze HECHT 1790 HECHT 1790 900 82 1 200 Kč Zobrazit nabídky
Recenze MAKITA KP0800 MAKITA KP0800 620 82 3 200 Kč Zobrazit nabídky
Recenze MAKITA 1806B MAKITA 1806B 1 200 170 11 500 Kč Zobrazit nabídky
Recenze EXTOL Premium 8893403 EP 1300 EXTOL Premium 8893403 EP 1300 1 300 110 2 700 Kč Zobrazit nabídky
Recenze BOSCH PHO 1500 BOSCH PHO 1500 550 82 1 700 Kč Zobrazit nabídky
Recenze BOSCH PHO 2000 BOSCH PHO 2000 680 82 2 300 Kč Zobrazit nabídky
Recenze EXTOL Premium 8893402 EP 850 EXTOL Premium 8893402 EP 850 860 82 1 500 Kč Zobrazit nabídky
Recenze BOSCH GHO 6500 BOSCH GHO 6500 650 82 3 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Bosch GHO 26-82 0.601.5A4.301 Bosch GHO 26-82 0.601.5A4.301 710 82 4 400 Kč Zobrazit nabídky
Recenze NAREX EDH 82 NAREX EDH 82 900 82 5 000 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat elektrický hoblík

Při nákupu elektrického hoblíku je dobré znát hlavní rozdíly mezi elektrickou a akumulátorovou verzí. S oběma vás v krátkosti seznámíme a prozradíme, na jaké parametry byste se měli zaměřit před samotným pořízením.

Je to určitě dostatečný příkon a hmotnost elektrického hoblíku. Zajímat vás bude i šířka hoblování, hloubka úběru nebo to, jakými funkcemi jsou vybaveny moderní nástroje tohoto typu. Dozvíte se, jak brousit nože a vůbec pracovat s elektrickým hoblíkem.

Nakonec padne i zmínka o doplňcích a příslušenství, které rozšiřuje pracovní užití tohoto nářadí. Mimo jiné vám nastíníme i to, v jakých cenových relacích se pohybují hoblíky odpovídajících parametrů.

Pokud si zrovna nově vybavujete svou dílnu a patříte mezi zručné kutily, možná využijete vedle hoblíku také úhlovou brusku nebo frézku. Oběma druhům nářadí jsme se také podívali na zoubek ve speciálních srovnáních.

Napájení

Na začátku si jasně uvědomte, kde budete elektrický hoblík pravidelně využívat. Jde především o to, jestli se v daných prostorách nachází elektrická zásuvka na 230 V či nikoliv. Tímto narážíme na napájení hoblíku. Vybírat si můžete ze dvou variant.

 • Elektrický hoblík
 • Aku hoblík

Elektrický hoblík

Hoblík napájený z elektrické sítě. Jeho součástí je dostatečně dlouhý kabel, který připojíte do zásuvky, popřípadě k prodlužovacímu kabelu a nářadí můžete plnohodnotně využívat. Díky přísunu napětí lze u těchto modelů docílit vyššího výkonu. Je pravdou, že většina současných produktů tvoří právě verze s elektrickým napájením.

Aku hoblík

Akumulátorový hoblík je napájen za pomoci baterie. Obvykle jde o Li-Ion akumulátorové články s příslušnou kapacitou. Provoz takového hoblíku je samozřejmě omezen v délce trvání několika desítek minut. Stejnou dobu může trvat i nabíjení baterie. Součástí aku hoblíku je proto nejenom nabíječka, ale mnohdy i náhradní baterie, která vám umožní v podstatě nepřetržitou práci.

Výhodou aku hoblíku je to, že v daném prostoru nepotřebujete za každou cenu elektrickou zásuvku. Na druhou stranu neočekávejte přehnané výkony. Ani s výběrem dostupných modelů to nebude až tak horké. Ceny jsou v porovnání s parametrově shodnými elektrickými hoblíky vyšší.

Hmotnost

Pravidelnost využití elektrického hoblíku se dotýká i samotné konstrukce tohoto pracovního náčiní. Na mysli máme především celkovou hmotnost. Pokud budete s hoblíkem pracovat delší dobu, určitě pocítíte každé kilo navíc, i když za vás většinu práce odvede elektrické ústrojí.

Váhu elektrického hoblíku tak považujte za důležitý údaj. Ty nejnižší hmotnosti začínají kolem 2,7 kilogramů. Opačnou stranu pak tvoří produkty s hmotností přes 10 kilogramů. Zlatou střední třídou jsou výrobky s váhou kolem 3,5 – 6 kilogramů. Velký vliv na tento parametr má také to, jak výkonný model si pořídíte a s jakými technickými parametry.

Příkon

Příkon je jasně vypovídající hodnotou o tom, jak výkonné a silné zařízení budete mít. Příkon je uváděn ve wattech a v technických údajích na něj narazíte pod zkratkou „W“. Příkon prozrazuje nejenom to, jakou spotřebu výrobek má, ale i to, jaký vám nabídne výkon.

Levnější elektrické hoblíky mají příkon kolem 600 W. Ty nejdražší mohou naopak dosahovat příkonu přes 1 300 W. Při výběru hoblíku pro domácí hobby použití je vhodné pohybovat se někde mezi těmito hodnotami 700 – 1 000 W.

K příkonu musíte přihlížet ještě z jednoho zásadního důvodu, a tím je hoblovací šířka, která s ním jde ruku v ruce. Šířce záběru se budeme věnovat v následující kapitole.

Šířka hoblování

Šířka hoblování neboli hoblovací šířka a šířka záběru. Pod všemi těmito názvy můžete objevit podstatný parametr elektrického hoblíku. Tento údaj prozrazuje, jakou šířku najednou zhoblujete. Často se šířka promítá i do celkové hmotnosti produktu a jeho pořizovacích nákladů.

Šířka hoblování se pohybuje od 65 milimetrů a může přesahovat hranici 200 milimetrů u velkého typu nářadí. Zlomový je údaj 100 milimetrů. Pokud potřebujete čas od času renovovat dřevěné dveře či ohoblovat pár prken a desek, určitě si vystačíte se šířkou do této hodnoty. Jestliže budete hoblík využívat intenzivněji, volte záběr nad 100 milimetrů.

Hloubka úběru

Další z provozních parametrů, který bude hrát při výběru elektrického hoblíku podstatnou roli. Úběr udává, jak silnou vrstvu je hoblík schopen sebrat na jeden zátah. Z logiky věci tedy vyplývá, že čím větší záběr je, tím dříve dřevěný produktu zhoblujete nebo srazíte. Vyšší drážka výrazně urychluje jakoukoliv práci.

Na druhou stranu musíte počítat s tím, že s větší hloubkou záběru vyvinete více fyzické síly a hoblování se stává nepřesným. Velikost drážky lze obvykle nastavit po milimetrech, takže si ji určíte sami podle toho, jaký kus dřeva budete opracovávat.

Pro domácí použití si s přehledem vystačíte s hloubkou úběru v rozmezí 0 – 3 milimetry. Pokud vám bude elektrický hoblík sloužit především k profesionální práci, může tato hloubka překračovat hranici až 24 milimetrů.

Kompaktní vs. tesařské hoblíky

Po přečtení výše uvedených kapitol máte nyní základní povědomí o důležitých parametrech elektrických hoblíků. Nastává tedy nejvyšší čas, seznámit vás s rozdělením těchto výrobků dle mnohých specializovaných obchodů.

 • Kompaktní hoblíky
 • Tesařské hoblíky

Kompaktní hoblíky

Do této kategorie produktů se řadí většina modelů se šířkou záběru do 100 milimetrů. Hoblíky vhodné pro běžné použití. Tomu také odpovídá i samotná konstrukce a princip fungování za pomoci řemenového převodu. Kompaktní hoblíky jsou často opatřeny prvky umožňující připevnění na speciální podstavce. Díky tomu pak vznikají stacionární elektrické hoblíky.

Kompaktní varianta má průměrnou řeznou rychlost zubů kolem 25 – 30 m/s. Jejich velkou výhodou je především nižší pořizovací cena. Ta je předurčuje pro použití u domácích kutilů a nenáročných řemeslníků.

Tesařské hoblíky

Modely určené k profesionálnímu využití. To lze zpozorovat nejenom na výkonném motoru kolem 2 – 3 kW, ale i na šířce záběru 200 – 300 milimetrů. K přenosu velké síly jsou zapotřebí kvalitní nože, ale i vnější obal zhotovený z hliníku. Tesařské hoblíky zvládnou dlouhou zátěž a mnohdy je není třeba ani mazat. Jejich primárními uživateli jsou často tesaři, jak prozrazuje sám název.

Funkce a příslušenství

Elektrické hoblíky jsou vybaveny řadou nejrůznějších doplňků a funkcí, které přispívají k jejich pohodlnějšímu a všestrannějšímu užívání. Abyste měli představu, čím vším mohou být vámi zvolené modely vybaveny, začtěte se do následujících řádků.

 • Odsávání hoblin – Tento prvek je součástí hlavně kompaktních elektrických hoblíků. U těch vznikají menší hobliny. Ty jsou okamžitě odsávány pryč z hoblované plochy. Odsávání lze napojit z boku nebo ze zadní části. O odsávání se starají vysavače.
 • Vak na hobliny – Pokud nemáte k dispozici žádné odsávací zařízení, lze k příslušenému otvoru připojit libovolně velký vak na hobliny. Ten po naplnění odpojíte a hobliny vysypete.
 • Vodicí lišta – Lišta slouží ke zpřesnění hoblované části dřeva. Často se uchycuje k hraně desky. Vynikající doplněk pro utváření přesných drážek. Na trhu jsou také paralelní dorazy s náklonem.
 • Aretace spínače – Spínač tohoto typu je vhodný pro leváky i pro praváky.
 • Box – Součástí dražších elektrických hoblíků jsou i plastové kufry, ve kterých můžete nástroj přenášet s dalšími doplňky.

Vedle nákupu odlišného příslušenství počítejte s tím, že čas od času bude zapotřebí vyměnit některé další části elektrického hoblíku. Máme na mysli především spotřební materiál – náhradní nože rozdílné kvality, držáky nožů, uhlíky, řemeny a pěnové podložky.

Výměny nožů

Každý určitě správně tuší, že o proces hoblování se stará nejenom elektromotorek, ale hlavně hoblovací nože. Při pravidelné práci musíte kontrolovat kvalitu ostří. Ta se totiž úměrně promítá do vzhledu dřevěného výrobku.

A jak poznat, že je nejvyšší čas na výměnu nožů? V okamžiku, kdy se elektromotor začne pomalu zahřívat nebo dokonce přehřívat. Při sebemenším pohybu s hoblíkem budete cítit čím dál větší odpor. Otáčky půjdou pomalu dolů.

Vzhledem k tomu, že nože jsou oboustranně zbroušené pod úhlem 45°, lze je po ztupení jedné hrany jednoduše a rychle otočit. Pokud ztupíte i druhou stranu, je nutné nože nabrousit. Výměnu byste měli provádět také ihned potom, co s elektrickým hoblíkem narazíte třeba na hřebík a dojde i k malému oštípnutí nože.

Jak používat el. hoblík

Nakonec se vám hodí i několik praktických rad souvisejících se správným použitím elektrického hoblíku. Než se pustíte do prvního hoblování, věnujte pozornost těmto bodům. Jejich obsah přispěje také ke zvýšení vaší bezpečnosti.

 • Myslete na to, že dřevěné plochy je vhodné hoblovat po vláknech dřeviny.
 • Hoblík zapněte ještě dříve, než jej položíte na dřevo. Teprve až po roztočení nožů lze hoblovat.
 • Elektrický hoblík přiložte na dřevo lehce a netlačte.
 • Až ucítíte záběr nožů a bude viditelná zhoblovaná plocha, můžete začít tlačit na hoblík a pustit se do opracování.

Cena

Elektrické hoblíky oproti těm klasickým ručním představují vyšší investici. Na druhou stranu vám proces hoblování značným způsobem ulehčí. Pořizovací náklady se liší hlavně v závislosti na konkrétním typu hoblíku. Mezi ty levnější patří určitě kompaktní hoblíky, dražší budou ty tesařské s vyšším výkonem. V případě volby výsledné značky můžeme doporučit jen ty prověřené – DeWalt, Makita, Extol, Bosch, Hitachi, Hecht, Narex, Black & Decker, Einhell, Festool a Sharks

Cena do 1 000 Kč

Nejlevnější elektrické hoblíky startují na ceně kolem 750 korun. Jde o produkty s menším příkonem cca 600 W. Jejich hmotnost se pohybuje v rozmezí 3,2 – 3,6 kilogramů. Z hlediska technického zpracování neočekávejte nic významného. Používány jsou především levnější plasty.

Cena od 1 000 Kč do 2 000 Kč

V této cenové relaci se dočkáte hlavně pestřejšího výběru z pohledu značek a modelových řad. Většina elektrických hoblíků bude mít příkon cca 850 W, variabilní hloubku úběru do 2 – 2,5 milimetru a šířku hoblování do 100 milimetrů.

Cena od 2 000 Kč do 5 000 Kč

Kvalitní elektrické hoblíky s příkonem až 1 000 W a hloubkou úběru 0 – 3,5 milimetrů. V tomto případě si budete vybírat nástroje s řadou bohatého příslušenství, kam patří možnost odsávání a vak na hobliny. S vyšším výkonem očekávejte i vyšší hmotnost až 6 kilogramů. Často jsou prodávány celé sety uschované v praktickém kufru.

Cena nad 5 000 Kč

Při ceně nad 5 000 Kč padne volba na profesionální náčiní pro náročnější a intenzivnější hoblování. Mnohdy jde o velké nářadí s hmotností přesahující 18 kilogramů s příkonem nad 2 500 W a šířkou záběru přes 300 milimetrů. Takové elektrické hoblíky stojí více jak 50 000 Kč.