Tento článek slouží jako průvodce výběrem elektrického hoblíku. Níže se můžete podívat na stručné shrnutí jednotlivých kapitol.
- Proč koupit elektrický hoblík – pracuje se s ním o poznání rychleji, příjemněji a přesněji než s ručním hoblíkem.
- Nevýhody elektrických hoblíků – hlavní nevýhodou je vyšší pořizovací cena. Povrch navíc musíte hoblovat vždy dvakrát (nahrubo a najemno).
- Druhy elektrických hoblíků – volit lze mezi kompaktními, které jsou určeny na hobby použití, a výkonnějšími tesařskými, které používají hlavně profesionálové.
- Napájení – většina modelů je napájena ze sítě, protože je tím zajištěno větší napětí (a tím pádem i výkon). Hoblíky s akumulátorem se tak často nevidí, ale jsou vhodné tam, kde nemáte k dispozici elektrickou zásuvku.
- Hmotnost – vyšší hmotnost komplikuje manipulaci, ale zase se pojí s vyšším výkonem. Ideální je zlatý střed mezi 3,5–6 kg.
- Příkon – nepřímo udává výkonnost elektromotoru. Na domácí použití byste se měli pohybovat v rozmezí alespoň 700–1 000 W.
- Šířka hoblování – aneb jakou šířkou ohoblujete na jeden zátah. Na domácí použití stačí 100 mm, profesionálové budou potřebovat 200–300 mm.
- Hloubka úběru – jak silnou vrstvu uberete na jeden zátah. U modelů na domácí použití se standardně pohybuje do 3 mm, profesionální hoblíky jsou logicky schopny ubrat mnohem víc.
- Nože – vybírat lze mezi noži z rychlořezné oceli, které jsou velmi ostré a odolné, mezi tvrdokovem, který má lepší životnost, ale je křehčí.
- Řemeny a elektronika – vyladěná elektronika je potřebná k tomu, aby se motor rozbíhal hladce a bez nárazů. Řemeny jsou zase nezbytné k přenosu energie na nože.
- Funkce a příslušenství – v praxi se vám může hodit hlavně výhoz a odsávání pilin, V-drážky, aretace spínače nebo pogumovaná rukojeť.
- Bezpečnost – při práci s hoblíkem byste měli mít rukavice, brýle, respirátor a chrániče sluchu.
- Ceny – většina domácích kutilů bude vybírat v rozmezí 2 000–5 000 Kč, nicméně dá se sehnat i levnější hoblík na příležitostné hoblování.
Na hoblování by se vám mohla hodit také hoblovka s protahem, těm jsme věnovali srovnání na samostatné stránce. Pokud si zrovna nově vybavujete svou dílnu a patříte mezi zručné kutily, možná využijete vedle hoblíku také úhlovou brusku nebo frézku.
Proč koupit elektrický hoblík
Práce s elektrickým hoblíkem se od použití klasických ručních hoblíků poněkud liší. Hoblovací nože v tomto případě odebírají vrstvu materiálu jen ve chvíli, kdy se přímo dotýkají dřeva. Obvykle tak musíte povrch hoblovat dvakrát. I tak mají mnoho výhod:
- Tvorba detailů je jednodušší – rýhy, drážky a žlábky vytvoříte mnohem snadněji než s ručním hoblíkem. Výsledky práce budou obvykle i přesnější.
- Hoblování jde rychleji – týká se to jak tvorby detailů, tak i obyčejného hoblování plochy.
- Méně námahy – elektrický hoblík udělá většinu práce za vás, takže se nadřete podstatně méně než s klasickým hoblíkem.
Nevýhody elektrických hoblíků
Samozřejmě nesmíme opomenout ani několik nevýhod, které se pojí s pořízením a používáním elektrických hoblíků:
- Dražší než ruční hoblík – pořizovací náklady jsou u elektrické varianty hoblíku logicky vyšší.
- Povrch hoblujete dvakrát – nejprve musíte ohladit hrubé nedokonalosti, ve druhé fázi pak hoblujete najemno. Tím se liší o ručních hoblíků.
Druh hoblíku | Výhody | Nevýhody |
Elektrický hoblík | + Rychlejší práce
+ Méně námahy + Většinou i přesnější |
– Vyšší pořizovací náklady
– Většinou je nutné povrch hoblovat dvakrát (nahrubo a poté najemno) |
Ruční hoblík | + Nižší cena
+ Citlivější ke dřevu (méně narušuje jeho strukturu) |
– Práce trvá déle
– Namáhavější – Dobré výsledky vyžadují trpělivost |
Druhy elektrických hoblíků
Mnoho specializovaných obchodů dělí elektrické hoblíky do těchto dvou základních kategorií:
- Kompaktní hoblíky – vhodné pro hobby využití, menší záběr (do 100 mm), lze je upevnit na podstavec, hlavní výhodou je nižší cena.
- Tesařské hoblíky – modely pro profesionály, mají větší záběr (200–300 mm) i silnější motor, zvládnou velkou zátěž, jsou ale dražší.
Kompaktní hoblíky
Do této kategorie produktů se řadí většina modelů se šířkou záběru do 100 mm, jde o hoblíky vhodné pro běžné hobby použití. Tomu také odpovídá i samotná konstrukce a princip fungování za pomoci řemenového převodu. Kompaktní hoblíky jsou často opatřeny prvky, které umožňují jejich připevnění na speciální podstavce. Díky tomu pak vznikají stacionární elektrické hoblíky.
Kompaktní varianta hoblíku má velkou výhodu především v nižší pořizovací ceně, která tyto modely předurčuje pro použití u domácích kutilů a nenáročných řemeslníků. Nejsou ovšem stavěny na velkou nepřetržitou zátěž.
Tesařské hoblíky
Modely určené k profesionálnímu využití. To lze zpozorovat nejenom na výkonném elektromotoru s příkonem mezi 2 000–3 000 W, ale i na šířce záběru 200–300 mm. K přenosu velké síly jsou zapotřebí kvalitní nože a vnější obal zhotovený z hliníku. Tesařské hoblíky zvládnou velkou zátěž a mnohdy je není třeba ani mazat.
U těchto hoblíků je potřeba počítat také s vyšší hmotností a pořizovací cenou. Jejich primárními uživateli jsou často profesionální tesaři.
Druh elektrického hoblíku | Výhody | Nevýhody | Cenová hladina | Pro jaký účel se hodí |
Kompaktní | Nižší cena, možnost upevnění na podstavec | Menší záběr, ne tak výkonný motor | V nižších nebo středních cenových hladinách | Do domácí dílny |
Tesařský | Velký záběr, silný motor, odolná konstrukce | Těžší, vyšší pořizovací náklady | Obvykle ve vysokých cenových hladinách | K profesionálnímu využití |
Napájení
Při výběru hoblíku byste měli zohlednit, zda ho budete používat v místě s elektrickou zástrčkou. Od toho se bude odvíjet jeho napájení. Vybírat lze ze dvou variant:
- Hoblíky se síťovým napájením – potřebují elektrickou zásuvku, nejsou tedy tolik mobilní, ale zase mají vyšší výkon.
- Akumulátorové hoblíky – pohání je akumulátor, nepotřebují tedy zásuvku, ale výkon mají zpravidla nižší.
Hoblíky se síťovým napájením
Součástí hoblíků se síťovým napájením je dostatečně dlouhý kabel. Ten připojíte do zásuvky, popřípadě k prodlužovacímu kabelu, a nářadí můžete plnohodnotně využívat. Díky přísunu napětí lze u těchto modelů docílit mnohem vyššího výkonu. Je pravdou, že většina současných produktů na trhu tvoří právě verze se síťovým napájením.
Akumulátorové hoblíky
Akumulátorový hoblík je napájen za pomoci baterie. Obvykle jde o Li-Ion (lithium-iontové) akumulátorové články s příslušnou kapacitou. Provoz takového hoblíku je samozřejmě omezen v délce trvání několika desítek minut. Stejnou nebo i delší dobu může trvat i nabíjení baterie. Součástí aku hoblíku je proto nejenom nabíječka, ale mnohdy i náhradní baterie, které vám umožní v podstatě nepřetržitou práci.
Výhodou aku hoblíku je to, že v daném prostoru nepotřebujete za každou cenu elektrickou zásuvku. Při práci vám také nebude překážet přívodní kabel. Na druhou stranu neočekávejte nijak oslnivé výkony. Pořizovací ceny akumulátorových hoblíků jsou navíc v porovnání s parametrově shodnými síťovými hoblíky vyšší.
Hmotnost
Při výběru elektrického hoblíku byste měli zohlednit i hmotnost.
- Cca 2,5 kg – nejlehčí hoblíky na trhu, nejsou ale moc výkonné.
- 3,5–6 kg – zlatý střed, s těmito produkty se dá ještě dobře manipulovat.
- Nad 10 kg – nejtěžší hoblíky, mají sice silný motor, ale při manipulaci se nadřete.
Pravidelnost využití elektrického hoblíku se dotýká i samotné konstrukce tohoto pracovního náčiní. Na mysli máme především celkovou hmotnost. Pokud budete s hoblíkem pracovat delší dobu, určitě pocítíte každé kilo navíc, i když za vás většinu práce odvede elektrické ústrojí.
Příkon
Příkon je jasně vypovídající hodnotou o tom, jak výkonné a silné zařízení budete mít. Je vždy uveden ve wattech a v technických údajích na něj narazíte pod značkou „W“. Příkon prozrazuje nejenom informaci o spotřebě výrobku, ale nepřímo reflektuje i to, jak výkonný má elektromotor.
Levnější elektrické hoblíky mají příkon kolem 600 W. Ty nejdražší mohou naopak dosahovat příkonu přes 2 000 W. Při výběru hoblíku pro domácí hobby použití je optimální pohybovat se někde mezi hodnotami 700–1 000 W.
K příkonu musíte přihlížet ještě z jednoho zásadního důvodu, a tím je hoblovací šířka, která s ním jde ruku v ruce.
Příkon | Charakteristika hoblíků |
Cca 600 W | Nejlevnější modely, poměrně slabé, vhodné jen na nenáročné použití |
700–1 000 W | Zlatá střední třída, dostatečně výkonné pro hobby účely |
Nad 2 000 W | Nejdražší a nejvýkonnější hoblíky, vhodné pro profesionály |
Šířka hoblování
Šířku hoblování můžete najít také pod označením šířka záběru či hoblovací šířka. Tento údaj prozrazuje, jakou šířku hoblík opracuje na jeden zátah.
- 65 mm – nejnižší hodnota, moc často se s ní nesetkáte.
- 82 mm – šířka hoblování u základních modelů, jen na nárazové použití.
- 100 mm – ideální pro hobby využití.
- 200–300 mm – vhodné pro intenzivní hoblování.
Šířka hoblování se často promítá i do celkové hmotnosti produktu a jeho pořizovacích nákladů.
Hloubka úběru
Úběr udává, jak silnou vrstvu je hoblík schopen sebrat z opracovávaného materiálu na jeden zátah.
- Do 3 mm – standardní u hobby modelů.
- Až 24 mm – takto velký úběr nabízí jen některé profesionální modely.
Z logiky věci vyplývá, že čím je úběr větší, tím dříve dřevěný produkt ohoblujete nebo srazíte. Na druhou stranu musíte počítat s tím, že s větší hloubkou vyvinete více fyzické síly a hoblování se tak stává nepřesným (objevuje se zvlněný povrch). Velikost drážky lze obvykle pohodlně nastavit po milimetrech, takže si ji určíte sami podle toho, jaký kus dřeva budete opracovávat.
Nože
Každý určitě správně tuší, že o proces hoblování se stará nejenom elektromotor, ale hlavně hoblovací nože. Jak jsme již naznačili, elektrický hoblík funguje tak, že se uvnitř přístroje otáčí ústrojí s nožem, který postupně ve vysokých otáčkách odstraňuje opracovávaný materiál.
U hoblovacích nožů je potřeba počítat s tím, že se časem otupí. Musíte je pak vyměnit, případně je stačí otočit. K tomu slouží nože vybavené dvojitou čepelí. Mezi základní materiály, ze kterých se hoblovací nože vyrábějí, patří rychlořeznou ocel a tvrdokov.
Někteří výrobci nabízejí také speciální typy nožů, které nedisponují rovnou řezací plochou, ale mají vybrání. Profilové nože zvládnou vytvořit například vlnky a spirály a mají také v některých případech lepší funkční vlastnosti.
Materiál nože | Vlastnosti |
Rychlořezná ocel | Velmi ostrá, není křehká, nabízí hladší opracování povrchu |
Tvrdokov (karbidy) | Chemicky jde nejčastěji o karbid wolframu, delší životnost, snadný na údržbu (nemusí se tak často brousit), je ale křehčí |
Řemeny a elektronika
Nezbytnou součástí elektrického hoblíku je řemen, který se stará o přenos energie z elektromotoru na hoblovací hlavu a pohání tak nože. Navíc také redukuje otáčky motoru a přizpůsobuje je rychlosti řezání nožů. Setkat se můžete s řemeny tří typů:
- Ploché řemeny
- Klínové řemeny
- Zubové řemeny
O bezproblémový chod hoblovací hlavy se pak stará vyladěná elektronika. Ta odpovídá za její hladký rozběh a tlumí nárazy, které při startu vznikají. Pokud se tedy hoblík rozběhne nečekaně prudce, nemusíte nárazy tlumit manuálně rukama. Elektronika pomůže i s regulací otáček, kontroluje přetížení elektrické sítě a brzdí hlavu při doběhu.
V případě hlubšího úběru se postará i o to, aby otáčky při práci neklesaly. Díky tomu vám pomůže dosáhnout výsledků maximální kvality.
Funkce a příslušenství
Elektrické hoblíky jsou vybaveny řadou nejrůznějších doplňků a funkcí, které přispívají k jejich komfortnímu a všestrannějšímu užívání.
- Výhoz a odsávání hoblin – některé přístroje nabízejí možnost výhozu hoblin. U lepších modelů můžete snadno zvolit mezi výhozem pravou i levou stranou (někdy je potřeba záslepka jedné strany), případně zadem. Piliny je následně možné odsávat připojením externího vysavače. Tato funkce je součástí hlavně kompaktních hoblíků, u nichž vznikají menší hobliny. Ty jsou okamžitě odsávány pryč z hoblované plochy.
- Vak na hobliny – nemáte-li k dispozici žádné odsávací zařízení, lze k příslušnému otvoru připojit libovolně velký vak na hobliny. Ten po naplnění odpojíte a hobliny vysypete.
- V-drážky – praktický výřez ve tvaru písmene V na spodní ploše hoblíku, který umožňuje velmi snadno srazit ostré hrany obrobku přesně v požadovaném úhlu.
- Vodicí lišta a dorazy – pomůže vám materiál naprosto přesně a rovnoměrně ohoblovat. Často se uchycuje k hraně desky. Vynikající doplněk pro utváření přesných drážek či žlábků. Na trhu jsou také paralelní dorazy s nastavitelným náklonem. Dobrým pomocníkem je i hloubkový doraz, který zajistí opravdu přesnou práci a úběr materiálu.
- Bezpečnostní spínač – bezpečnostní prvek zabraňuje nechtěnému zapnutí. Pro zapnutí hoblíku se musí sepnout dva spínače zároveň.
- Aretace spínače – spínač tohoto typu je vhodný pro leváky i pro praváky.
- Transportní box – součástí dražších elektrických hoblíků jsou i plastové kufry, ve kterých můžete nástroj přenášet s dalšími doplňky. Také díky němu přístroj snadněji uskladníte.
- Pogumovaná rukojeť – měkká guma na povrchu madla přístroje zajišťuje pohodlnější úchop a také dokáže tlumit vibrace, které mohou zapříčinit bolesti ruky při delší práci.
- Odkládací opěrka (botka) – drobný prvek v zadní části hoblíku, kterým se lépe kontroluje kontakt s opracovávaným materiálem. Brání poškození hoblované plochy i nože při odložení elektrického hoblíku.
- Nářadí – nezbytné nástroje pro údržbu hoblíku, například inbusy a speciální klíče pro jednoduchou výměnu nožů. Ideální je, pokud má přístroj přímo na těle speciální místo pro uložení nejčastěji používaného nářadí. Dobrým pomocníkem jsou i svorky, které pomohou s pevným uchycením opracovávaného předmětu.
Bezpečnost
Při práci s elektrickým hoblíkem dbejte na bezpečnost a používejte vždy ochranné pomůcky:
- Pracovní rukavice – ideální je sáhnout po pogumovaných rukavicích, které vám práci usnadní. Zároveň vám musí umožnit mít v prstech dostatečný cit.
- Brýle – ochrání vaše oči proti létajícím úlomkům dřeva a pilinám.
- Respirátor (rouška) – zajistí, že se prach a jemné piliny nedostanou do vašich dýchacích cest.
- Chrániče sluchu – vhodné, zejména pokud pracujete s výkonným strojem s vysokou hlučností. Pro práci v prašném prostředí zvolte omyvatelné špunty.
Servis a záruka
Na servis a záruku byste neměli zapomínat zejména v případě, že si kupujete dražší nářadí z kategorie profesionálních tesařských elektrických hoblíků. Zjistěte, jakou formou a jak rychle probíhá případná reklamace a oprava hoblíku. Neméně důležitá je i dostupnost náhradních dílů. Pozornost zaměřte také na délku záruky. Základní lhůta by měla být 2 roky, u dražších modelů ale narazíte třeba i na prodlouženou 5letou záruku.
Ceny
Elektrické hoblíky představují oproti těm ručním vyšší investici. Pořizovací náklady se liší hlavně v závislosti na konkrétním typu hoblíku. Mezi ty levnější patří určitě kompaktní hoblíky, dražší budou tesařské s vyšším výkonem.
V případě volby výsledné značky můžeme doporučit jen ty prověřené, mezi které se řadí DeWalt, Makita, Extol, Bosch, Hitachi, Hecht, Narex, Black & Decker, Einhell, Festool a Sharks.
Cena do 1 000 Kč
Nejlevnější elektrické hoblíky startují na pořizovací ceně kolem 750 Kč. Jde o produkty s nižším příkonem do 600 W. Jejich hmotnost se pohybuje v rozmezí 3–4 kg. Z hlediska technického zpracování neočekávejte nic významného. Používány jsou především levnější plasty.
Cena od 1 000 do 2 000 Kč
V této cenové relaci se dočkáte hlavně pestřejšího výběru z pohledu značek a modelových řad. Většina elektrických hoblíků bude mít příkon kolem 850 W, variabilní hloubku úběru do 2–2,5 mm a šířku hoblování do 100 mm. S těmito modely už si vcelku dobře vystačíte na občasné hoblování.
Cena od 2 000 do 5 000 Kč
Sem spadají kvalitní elektrické hoblíky s příkonem kolem 1 000 W a hloubkou úběru až 3,5 mm. V tomto případě si budete vybírat nástroje s řadou bohatého příslušenství, kam patří například možnost odsávání a vak na hobliny. S vyšším výkonem zákonitě očekávejte i vyšší hmotnost dosahující až 6 kg. Často jsou prodávány celé sety uschované v praktickém kufru.
Cena nad 5 000 Kč
Při ceně nad 5 000 Kč padne volba na profesionální náčiní pro náročnější a intenzivnější hoblování. Mnohdy jde o velké nářadí s hmotností přesahující 18 kg, příkonem nad 2 500 W a šířkou záběru přes 300 mm. Takto vybavené elektrické hoblíky mohou stát i více než 50 000 Kč.
Jak používat elektrický hoblík
Nakonec se vám bude hodit i několik praktických rad souvisejících se správným použitím elektrického hoblíku. Než se pustíte do prvního hoblování, věnujte pozornost těmto bodům. Jejich obsah přispěje také ke zvýšení vaší bezpečnosti během práce.
- Ještě než začnete pracovat se samotným hoblíkem, velmi dobře si upevněte obráběný materiál (ideálně svorkami) a vyndejte z něj veškeré hřebíky, šrouby a další části, které by mohly elektrické nářadí poškodit.
- Nastavte si hloubku úběru a také směr výhozu pilin, pokud to váš model dovoluje. Případně napojte hubici vysavače nebo sáček na piliny.
- Hoblík zapojte do elektrické sítě (pokud nepracujete s akumulátorovým modelem) a zapněte ještě dříve, než jej položíte na dřevo. Teprve až po roztočení nožů lze hoblovat. Zabráníte tak nebezpečnému zpětnému rázu.
- Hoblík nejdříve přiložte přední stranou na dřevo a posouvejte jej postupně a lehce. Není potřeba příliš tlačit.
- Až ucítíte záběr nožů a bude viditelná zhoblovaná plocha, můžete začít trochu víc tlačit na přední stranu hoblíku a pustit se do kompletního opracování povrchu.
- Na závěr je potřeba tlačit více na zadní stranu s použitím odkládací opěrky pro zamezení poškození obrobku.
- Myslete na to, že dřevěné plochy je vhodné hoblovat vždy po směru vláken dřeviny.
- Pro vytvoření přesných drážek používejte dorazy a vodící lištu, srážení hran vám usnadní V-drážky.
- Širší plochu hoblujte vždy v překrývajících se pásech.
- Při práci s elektrickým hoblíkem používejte vždy ochranné pomůcky, jako jsou rukavice, ochranné brýle a respirátor.
Údržba a výměna nožů
Při pravidelné práci s elektrickým hoblíkem musíte kontrolovat kvalitu ostří. Ta se totiž úměrně promítá do vzhledu opracovávaného výrobku. A jak poznat, že je nejvyšší čas na výměnu nožů? Je to v okamžiku, kdy se elektromotor začne pomalu zahřívat, nebo dokonce přehřívat. Při sebemenším pohybu s hoblíkem budete pociťovat čím dál větší odpor. Otáčky pak půjdou pomalu dolů.
- Vzhledem k tomu, že nože jsou oboustranně zbroušené pod úhlem 45°, lze je po ztupení jedné hrany jednoduše a rychle otočit.
- Pro uvolnění se používá inbus nebo speciální klíč výrobce.
- Pokud se otupí i druhá strana, je nutné nože nabrousit nebo vyměnit.
- Výměnu byste měli provádět také ihned potom, co s elektrickým hoblíkem narazíte třeba na hřebík a dojde k odštípnutí nože.
Dobrý den, ráda bych manželovi koupila elektrický hoblík jako překvapení. Má už sice ruční hoblík, ale není s ním úplně spokojený a chtěl by něco lepšího. Můžete mi dát tip na nějaký cenově dostupný model? Dala jsem si strop do cca 3 000 Kč. Nepotřebuje nic extrémně výkonného nebo nějakou speciální výbavu, spíš jen hoblík, co mu urychlí a usnadní práci.