V tomto článku vám poradíme, jak postupovat při výběru elektrického sporáku.
- Proč koupit kvalitní elektrický sporák – ušetří vám čas při vaření i provozní náklady. Navíc nabídne optimální objem podle toho, pro kolik strávníků nejčastěji vaříte.
- Nevýhody elektrických sporáků – zpravidla se neobejdete bez třífázového střídavého proudu, který sporáky vyžadují k napájení. U indukčních sporáků pak budete mít omezený výběr nádobí.
- Vestavný, nebo volně stojící sporák – rozhodují dispozice. Podle volného místa si jako první určete, jaký rozměr sporáku hledáte, nejčastěji se vyrábí široké 50 a 60 centimetrů.
- Výběr podle rozměrů – rozměry a s těmi se pojící objem se bude odvíjet od počtu lidí v domácnosti i podle toho, jak často pečete.
- Druhy sporáků – u elektrických sporáků se setkáte s litinou, sklokeramikou nebo indukcí. Nejefektivnější je indukce, nejlevnější litina. Sklokeramiku považujeme za takový střed, který ale může někomu vyhovovat nejvíce.
- Důležité parametry – zkontrolujte příkon a způsob napájení, elektrický sporák až na výjimky vyžaduje napájení třífázovým střídavým proudem. Myslete i na bezpečnost, dětský zámek nebo chlazení dvířek u trouby ocení zejména maminky nenechavých ratolestí.
- Funkce varné desky – některé z nich vám vaření zpříjemní i usnadní, jiné zase zajistí snadnější čištění. Bude se vám hodit třeba časovač, dotykový ovládací panel nebo flexi zóna.
- Trouba – sledujte velikost trouby a objem podle toho, pro kolik strávníků nejčastěji vaříte. Zohledněte užitečné funkce a způsob čištění.
- Oblíbené značky – inspirujte se spokojenými uživateli a vsaďte na značky, které patří dlouhodobě mezi oblíbené. Jsou jimi například AEG, Mora, Amica, Electrolux nebo Gorenje.
- Cena – s ohledem na velikost, design či preferované funkce můžete vybírat elektrické sporáky od 6 000 Kč a po více než 20 000 Kč.
Pokud máte jasno v typu varné desky a volíte indukci, pak si můžete rovnou prohlédnout naše srovnání indukčních sporáků.
Proč koupit kvalitní elektrický sporák
Ať už vybíráte sporák do nové kuchyně, nebo chcete nahradit váš stávající, před samotným nákupem si přečtěte, proč je dobré investovat do kvalitního spotřebiče.
- Ušetří čas při vaření – mezi kvalitní sporáky patří rozhodně ty indukční, na nichž je vaření rychlejší. Oproti plynovým vařičům s nimi strávíte v kuchyni až o 30 % méně času.
- Ušetří provozní náklady – zmíněná indukční deska je mnohem efektivnější než například deska sklokeramická. Zahřívá totiž přímo hrnec, pánvičku či jiný druh nádobí, nikoliv celou desku, čímž šetří náklady na provoz.
- Optimální objem – kvalitní sporák lze vybírat z více velikostí, tudíž si můžete objem zvolit podle vašich potřeb a počtu členů v domácnosti.
- Kvalitní trouba – sporák není jen o varné desce, důležitá je také trouba, její provedení i funkce, mezi které patří například parní pečení nebo poměrně žádané samočištění.
- Snadná údržba – kromě samočištění trouby se vyplatí hledět i na povrchový materiál celého sporáku, který v případě nerezu může být náchylný na otisky.
Nevýhody elektrických sporáků
Jako každý produkt mají i elektrické sporáky své nevýhody, o nichž se více dozvíte v odrážkách níže.
- Většinou se neobejdete bez třífázového střídavého proudu – jen málokteré modely lze napájet klasickým dvoufázovým střídavým proudem. Některé sporáky lze sice přizpůsobit na toto připojení, ale výrazně se vám omezí možnosti při vaření a používání plotýnek.
- U indukce narazíte na menší výběr nádobí – zvolíte-li elektrický indukční sporák, pak budete muset vybírat speciální feromagnetické nádobí. Čeká vás tudíž menší výběr, než kdyby jste se na druh nádobí nemuseli ohlížet.
Vestavný, nebo volně stojící sporák
Jako první si ujasněte, jaké konstrukční řešení sporáku zvolíte. Záležet bude na proporčních dispozicích vaší kuchyně i osobní preferenci.
- Vestavný sporák – trouba a varná deska jsou zvlášť, obojí zabudované v kuchyňské lince. Výjimečně spolu umí komunikovat, dnes už však fungují spíše samostatně, stejně tak se i kupují zvlášť.
- Volně stojící sporák – klasická varianta, kdy se jedná o jeden spotřebič. Jednodušeji se instaluje a nepotřebujete mít nijak zvlášť přizpůsobenou linku.
Každý z nich má své výhody i nevýhody. Obecně vám můžeme doporučit, že pokud zařizujete novou kuchyň, sáhněte raději po vestavné variantě. Někdy ale okolnosti tuhle možnost nedovolí a volně stojící model se hodí víc.
Vestavný sporák
Pořízení vestavného sporáku většinou znamená, že si koupíte zvlášť troubu a varnou desku. Hlavní výhoda pak spočívá v tom, že si je můžete umístit kamkoliv chcete a nemusí být nutně u sebe. Pokud se vám navíc rozbije pouze jeden ze spotřebičů, jednoduše ho vyměníte. Když ale přestane fungovat například trouba u volně stojícího sporáku, musíte se ji buď pokusit opravit, nebo vyhodit celý spotřebič.
Vestavný sporák je vhodnou volbou v případě, že máte v kuchyni hodně místa nebo například zařizujete kuchyň novou a máte možnosti si rozvrhnout umístění spotřebičů. V ideálním případě pak troubu umístěte do úrovni pasu, což je mnohem bezpečnější a praktičtější, než ji mít u země.
Volně stojící sporák
Spojení trouby a varné desky do jednoho spotřebiče bylo dříve naprostým standardem v každé domácnosti. Ani dnes ovšem tahle varianta nevymizela. Volně stojící sporák zvolte v případě, pokud máte méně místa v kuchyni, nebo se častěji stěhujete. Samostatný sporák si totiž můžete jednoduše odnést sebou a většinou nevyžaduje ani žádné stavební úpravy.
Po volně stojícím modelu s největší pravděpodobností také sáhnou všichni, kdo už podobný sporák doma mají a pouze jej chtějí nahradit novým. Nemusíte se bát, že by šlo o nějaké zastaralé nebo horší řešení. Na trhu najdete moderní i výkonné modely. Právě volně stojícímu sporáku se věnuje celý tento článek.
Výběr podle rozměrů
Hned poté, co se rozhodnete, že volně stojící sporák pro vás představuje nejlepší variantu, zaměřte se na volbu jeho rozměrů, respektive jeho šířky, protože výška a hloubka jsou pro všechny modely stejné (85 x 60 cm). Sporáky se nejčastěji vyrábí ve dvou standardizovaných velikostech:
- Šířka 50 centimetrů – častější varianta, vystačí si s ním drtivá většina všech domácností i s větším počtem členů.
- Šířka 60 centimetrů – zabere vám kuchyni více místa, ale zase často poskytne větší prostor na vaření a troubu o objemu až 70 litrů.
Užší varianta automaticky neznamená, že byste se automaticky museli spokojit s malou troubou. I sporáky široké 50 cm mohou mít velmi objemnou troubu a naopak.
Druhy sporáků
V základu dělíme sporáky na plynové a elektrické, tedy podle zdroje tepla, který využívají. Existují pak ještě sporáky kombinované, ty mají klasicky elektrickou troubu a plynovou varnou desku, kombinují tedy plyn i elektřinu. Při výběru zdroje tepla většinou zkrátka rozhoduje jejich dostupnost ve vaší kuchyni. Více se o jednotlivých typech dozvíte zde. My se v tomto článku věnujeme především elektrickému sporáku.
Elektrické modely se dále ještě dělí podle různých typů plotýnek. Varné desky jsou buď z litiny nebo povrch tvoří sklokeramika. Jako sklokeramické se většinou označují pouze plotýnky s topným tělesem, ale nenechte se zmást, i indukční varné desky jsou vlastně ze sklokeramiky. Vždy tedy při výběru pečlivě zkoumejte, jaký ohřev vlastně kupujete.
- Indukce – má nejmenší tepelnou ztrátu a největší efektivitu, ohřívá rovnou plochu hrnce, její povrch je jinak studený. Musíte na ni mít speciální nádobí.
- Sklokeramika s topným tělesem – nepotřebujete na ni žádné speciální nádobí a bývá levnější než indukce. Má ale zase o něco vyšší tepelnou ztrátu a hůře se udržuje.
- Litinové plotýnky – nejstarší, dnes už méně používaná varianta. Má nejvyšší tepelnou ztrátu, někdo na ně však nedá dopustit. Hodí se například na chatu.
Indukce
Stále větší oblibu mezi zákazníky získávají především indukční varné desky. Jedná se o nejmodernější a nejefektivnější variantu vaření. Nemají téměř žádné zbytkové teplo, protože se neohřívá samotná plocha, ale přímo přiložené nádobí. Kromě toho jsou i velmi výkonné a zvládnou opravdu rychlý ohřev.
Indukce má ale i své nevýhody. Mezi ty patří především vyšší pořizovací cena a nutnost použít speciální nádobí. Pokud tedy přecházíte z jiného typu varné desky na indukci, připravte se také na investici v podobě koupě nové kuchyňské výbavy. Staré hrnce by vám totiž na indukci nemusely fungovat.
Sklokeramika s topným tělesem
Sklokeramické varné desky můžeme označit za takové předchůdce indukce. Pod označením sklokeramický sporák se nejčastěji skrývají ty s topným tělesem, kde se plocha varné desky nahřívá a teplo dále předává přiloženému nádobí. Stále mají poměrně dobrou účinnost i efektivitu, i když ztrátové teplo je o něco vyšší než u desek indukčních. Na druhou stranu na ně lze využít jakékoliv nádobí a jsou levnější.
U varných desek s topným tělesem je potřeba počítat také se složitějším čištěním. Protože se plocha zahřívá, cokoliv vám na ni vyteče, se okamžitě připálí. Nejedná se ale o žádnou katastrofu a běžné čisticí prostředky by si s připáleninou měly lehce poradit.
Litinové plotýnky
Sporáky s litinovými plotýnkami už patří spíše do minulosti. Na trhu je ovšem stále najdete a dokonce se většinou jedná o nejlevnější variantu. Jejich nevýhodou jsou ale naopak vysoké náklady na provoz. Litinovým plotýnkám totiž hodně dlouho trvá, než se rozehřejí, a pak i nejdéle chladnou. Ze všech typů jsou tedy nejméně efektivní a teplo se nedá moc dobře regulovat.
Typ varné desky | Výhody | Nevýhody |
---|---|---|
Indukční | + Vysoká efektivita
+ Rychle chladnou + Nejrychlejší ohřev |
– Vyšší pořizovací cena
– Nutnost speciálního nádobí |
Sklokeramická | + Lze použít jakékoliv nádobí
+ Nižší pořizovací cena |
– Pomalejší ohřev než u indukce
– Horší údržba než u indukce |
Litinová | + Velmi odolné
+ Nízká pořizovací cena |
– Hodně zbytkového tepla
– Málo účinné a neefektivní – Náročná údržba |
Důležité parametry
V této kapitole se zaměříme na důležité parametry, které je nezbytné brát při výběru elektrického sporáku v potaz.
- Příkon – čím vyšší bude příkon, tím více bude sporák efektivní a o to kratší dobu budete čekat na jeho rozehřátí.
- Energetický štítek – vyčtete z něj důležité údaje a informace o energetické třídě, objemu trouby a její spotřebě.
- Způsob napájení a zapojení elektrického sporáku – sporáky zpravidla vyžadují napájení třífázovým střídavým proudem, některé výjimky si pak vystačí i dvoufázovým připojením.
- Design a ovládání – jelikož budete mít sporák v kuchyni vždy na očích, zohledněte i jeho design. Ovládání pak vybírejte podle toho, co je pro vás z uživatelského hlediska příjemnější.
- Bezpečnost – do jisté míry ji zajišťují bezpečnostní pojistky nebo třeba zpracování trouby a vícevrstvé sklo.
Příkon
Jeden z nejdůležitějších parametrů při výběru elektrického sporáku s troubou je právě příkon.
- 8 kW – dostatečný příkon u elektrického sporáku, ty nejvýkonnější mají i 12 kW.
- Vypovídá o výkonu – čím je příkon vyšší, tím kratší dobu budete čekat na rozehřátí sporáku.
- S příkonem roste i spotřeba – doporučujeme se ale řídit spíše energetickou třídou spotřebiče.
Příkon je udáván ve wattech a má značný vliv na výkon spotřebiče. Čím vyšší hodnota příkonu bude, tím rychleji se bude sporák rozehřívat. Hodnota se u elektrických sporáků nejčastěji pohybuje mezi 6 až 10 kW.
Elektrický sporák s příkonem 8 kW už můžeme považovat za opravdu výkonný. Ty nejvýkonnější pak dosahují i 10 až 12 kW, většinou takový příkon najdete hlavně u indukce. Naopak litinové mívají příkon nižší kolem 6 až 8 kW. I proto u nich musíte déle čekat na rozehřátí.
Je sice pravda, že se stoupajícím výkonem roste také míra spotřeby elektrické energie, ale není potřeba z něčeho takového mít obavy. V tomto ohledu je mnohem důležitější sledovat spíše energetickou třídu, která vypovídá o efektivitě spotřebiče.
Energetický štítek
Stejně jako u většiny ostatních domácích spotřebičů, i v případě elektrického sporáku nám výběr do jisté míry ulehčuje fakt, že výrobci jsou povinni u každého z nich uvádět energetický štítek. U sporáků najdete stejný štítek, jakým jsou opatřeny trouby. Informace o varné desce na nich proto nenajdete. Dozvíte se na něm alespoň důležité informace o energetické třídě, objemu trouby a její spotřebě (Zdroj: Eon.cz).
Typ trouby
Vlevo nahoře energetického štítku najdete ikonku, která určuje, zda se jedná o plynovou nebo elektrickou troubu. Pokud si pořídíte čistě elektrický sporák, bude tam vždy obrázek s kabelem. Plynovou troubu v kombinaci s elektrickou varnou deskou nabízejí kombinované sporáky.
Energetická třída
Elektrické sporáky se řadí do energetické třídy od A+++ po D. Vždy platí pravidlo, že čím vyšší třída, tím je spotřebič úspornější a efektivnější. Nejčastěji se setkáte s energetickou třídou A. V takovém případě se jedná už o kvalitní sporák a nemusíte ho zatracovat jen kvůli tomu, že nespadá do té úplně nejvyšší třídy.
Objem trouby
V levém dolním rohu štítku najdete informaci o objemu trouby. Neexistuje žádná špatná nebo správná varianta. Měla by zkrátka odpovídat vašim potřebám. Zamyslete se tedy nad tím, pro kolik lidí a v jakém objemu obvykle pečete a podle toho vybírejte. Trouba do 45 litrů vystačí zhruba pro 2 osoby, objem 45 až 70 l využijí 2 až 3 osoby a pro početnou domácnost, kde bydlí 4 a více osob, doporučujeme volit objem nad 70 l.
Objem trouby | Využití |
---|---|
Do 45 litrů | 1-2 osoby |
45 – 70 litrů | 2-3 osoby |
nad 70 litrů | 4 a více osob |
Spotřeba
V pravém dolním rohu se dozvíte o přibližné spotřebě trouby. Ta nemusí nutně souhlasit s energetickou třídou, protože platí, že objemnější trouby mívají většinou také větší spotřebu. Objemná trouba v energetické třídě A tak může mít ročně vyšší spotřebu, než menší trouba spadající do stejné třídy. Na druhou stranu se vám do ní vejde více jídla a upečete toho víc naráz.
Uvedená spotřeba na štítku se týká trouby. Informaci o tom, kolik energie ročně si zhruba vezme varná deska, na štítku nenajdete. Nemusíte se ale obávat, počítá se totiž s tím, že plotýnky využíváte pouze několik desítek minut denně a taková spotřeba je poměrně zanedbatelná. Můžeme vám ovšem prozradit, že nejúspornější je indukce, následuje ji sklokeramika s topným tělesem a nejméně úsporné jsou litinové plotýnky.
Způsob napájení a zapojení elektrického sporáku
Podle toho, jakou přípojku máte v kuchyni, sledujte požadavky na napájení spotřebiče.
- Napájení třífázovým střídavým proudem – vyžaduje drtivá většina sporáků na trhu.
- Napájení dvoufázovým střídavým proudem – umožňují jen některé elektrické sporáky s méně výkonnými plotýnkami.
Téměř všechny elektrické sporáky vyžadují napájení třífázovým střídavým proudem. To znamená, že potřebují připojení na napětí 380 – 400 V. Před nákupem se proto ujistěte, že máte v kuchyni zabudovanou potřebnou přípojku. V opačném případě se poraďte s elektrikářem.
Některé modely je sice možné přizpůsobit k napájením klasickým dvoufázovým střídavým proudem 230 V, ale omezíte tím částečně jejich výkon. Na druhou stranu některé méně výkonné sporáky s litinovými deskami umožňují připojení na 230 V bez omezení provozu.
Design a ovládání
Při výběru sporáku byste neměli podceňovat ani jeho design a zejména pak způsob ovládání s ohledem na bezpečnost.
- Způsob ovládání – na výběr máte dotykové ovládání nebo otočné knoflíky. Některým sporákům dnes už nechybí ani displej.
- Design – klasikou je bílý elektrický sporák, narazíte ale i na moderní nerezový sporák nebo model v černé barvě. Zakoupit můžete i retro elektrický sporák.
- Bezpečnost – máte-li domácnosti s malými dětmi, pak by sporáku neměly chybět bezpečnostní pojistky. Hodit se budou například zamačkávací otočná kolečka.
I když se způsob ovládání může zdát jako maličkost, představte si, že si zvolíte skvěle výkonný sporák s moderními funkcemi, ale absolutně vám nebude vyhovovat způsob nastavování a ovládání. Nakonec by takový spotřebič byl spíše přítěží než skvělým služebníkem.
Pokud víte, že vám vůbec nevyhovuje například dotykové ovládání, volte raději sporák s knoflíky a otočnými kolečky. Tato možnost je vhodnější především pro starší lidi, kteří na varnou desku například špatně vidí a těžko by se trefovali na dotykový panel. Hodit se může také displej, který vám například zobrazí čas pečení nebo aktuální teplotu.
Design spotřebiče už se bude odvíjet čistě podle vašich preferencí. Zamyslete se například nad tím, který barva se vám nejvíce hodí do kuchyně. Na trhu se nejčastěji setkáte s bílou, černou nebo stříbrnou. Výjimkou ale dnes nejsou ani retro varianty, které mohou mít krémovou barvu a designově upravené knoflíky i celkový vzhled.
Bezpečnost
Existují různé dětské pojistky a ochrany, před koupí si tak zkontrolujte, zda něco z toho spotřebič má.
- Dětská pojistka ovládání – otočné knoflíky mívají zamačkávací pojistku, která zabraňuje případnému zapnutí či přenastavení ovládání dětmi.
- Vícevrstvé sklo – chrání před popálením o rozehřátou troubu.
Především v domácnostech s malými dětmi by se nemělo zapomínat na dostatečné zajištění spotřebiče. Co se ovládání týče, knoflíky by měly mít alespoň nějaké pojistky. Děti mají totiž v oblibě mačkání čudlíků a otáčení koleček, čímž by mohli nechtíc zapnout troubu nebo varnou desku.
Dobrou volbou jsou v tomto případě zamačkávací otočná kolečka, která musíte nejprve vysunout a až poté s nimi můžete otáčet. Dobře zabezpečeno proti dětem bývá také dotykové ovládání. V rámci se trouby se pak vyplatí investovat do modelu, které je opatřeno vícevrstvým sklem dvířek, které minimalizuje možnost popálení.
Funkce varné desky
Téměř všechny domácí spotřebiče kromě svého původního účelu už přinášejí i něco navíc. Jiné to není ani u varných desek. Přinášíme vám proto přehled nejrůznějších funkcí, které vám mohou ulehčit vaření nebo jej alespoň zpříjemnit. Tyto vychytávky najdete u sklokeramických a indukčních desek. Litinové sporáky toho kromě ohřevu moc nesvedou.
- Časovač – ohlídá za vás předem nastavený čas vaření. Po jeho uplynutí vás buď deska upozorní, nebo se dokonce sama vypne.
- Booster – krátkodobě zvýší výkon spotřebiče na maximum. Umožňuje například rychle dosáhnout bodu varu.
- Flexi zóna – umožňuje spojit dvě varné zóny v jednu. Na velkou plochu pak můžete postavit objemný hrnec.
- Funkce Pauza – setkat se s ní můžete také pod názvem Stop and Go. Jedním stiskem tlačítka vaření zastavíte a po návratu jej můžete zase zapnout a pokračovat se stejným nastavením.
- Rozpoznání velikosti hrnce – deska pozná velikost nádobí a přizpůsobí tomu ohřev. Dokáže pak ohřívat pouze plochu, na které se hrnec nachází a nedochází ke zbytečným únikům energie.
- Indikátor zbytkového tepla – i po vypnutí ohřevu vás deska bude stále informovat o tom, která její část je stále rozpálená a je potřeba si na ni dávat pozor.
- Dětská pojistka – po její aktivaci se uzamkne ovládání a dítě nebude moci nijak změnit nastavení, nebo nechtěně zapnout desku.
- Dotykový ovládací panel – je výsadou zejména indukčních varných desek, ostatní typy ohřevu se ovládají spíše standardně pomocí otočných knoflíků na přední straně spotřebiče.
- Komunikace s odsavačem par – funkce se často označuje jako Hob2Hood. Díky ní komunikuje odsavač par s varnou deskou, která na začátku vaření automaticky zapne a rozsvítí odsavač par a nastaví optimální odtah podle intenzity vašeho vaření. Odsavač lze samozřejmě stále ovládat i manuálně.
Trouba
Jelikož je sporák vlastně spojením dvou spotřebičů do jednoho, při výběru byste se měli vedle varné desky zaměřit i na troubu. Vaší pozornosti by neměly uniknout zejména tyto parametry:
- Velikost trouby a objem – vybírejte s ohledem na počet členů v domácnosti, případně s ohledem na velikost nádobí, aby se vám dovnitř pohodlně vešlo a nemuseli jste kupovat nové.
- Typ ohřevu – na výběr máte ventilátor, který je nutné používat spolu s vrchním nebo spodním ohřevem, a kruhové topné těleso, u kterého nedochází k mísení chutí a vůní.
- Další užitečné funkce – gril, parní pečení, teleskopické výsuvy, rozmrazování nebo teplotní sonda, všechny tyto funkce se vám mohou hodit.
- Způsoby čištění – vsaďte na modely se samočištěním, které ušetří spoustu času a námahy při drhnutí připálenin.
Základní hodnoty parametrů vyčtete z energetického štítku sporáku. V této kapitole se dozvíte, jak s nimi naložit a co byste při pečlivém výběru trouby neměli vynechat. Pokud často pečete, chcete mít opravdu vychytanou troubu a při jejím výběru si dát opravdu záležet, přečtěte si také náš článek Jak vybrat troubu. V něm se dozvíte o tomto spotřebiči opravdu vše od A do Z.
Velikost trouby a objem
Objem trouby vychází z velké části z její velikosti. Jak už bylo řečeno v kapitole o energetickém štítku, v tomto případě se rozhodujte hlavně podle toho, kolik členů v domácnosti žije a jak často pečete.
- 45 až 50 litrů – tento objem je dostačující zejména pro jednotlivce a páry, případně pro rodiny, které příliš často nevaří. Takovým objemem se vyznačují menší modely, které jsou prostorově méně náročné.
- 50 až 65 litrů – objem ideální pro 3člennou domácnost. Jde o standardní sporáky, mezi nimiž je největší výběr. Mají standardní velikost.
- Okolo 70 litrů – velké elektrické sporáky o šířce 60 cm mívají větší objem trouby až 70 litrů. Takové modely jsou vhodné pro 4 a vícečlenné rodiny.
Vedle objemu se pak zaměřte ale také na konkrétní vnitřní rozměry trouby. Pokud už máte kuchyň vybavenou a pouze kupujete nový sporák, zkontrolujte si, zda vám do nové trouby budou sedět staré plechy. Před koupí si vše pečlivě přeměřte, ať máte jistotu, že se vám vybavení do trouby spolehlivě vejde, nebo naopak nebudete muset zbytečně dokupovat nové s většími rozměry.
Ventilátor vs. kruhové topné těleso
Horkovzdušné trouby mohou být dvojího typu. Ačkoliv jsou rozdíly mezi nimi docela výrazné, často se zaměňují a ne všichni se v nich při výběru vyznají. Obě varianty mají za úkol rovnoměrně rozhánět horký vzduch troubě a udržovat v celém prostoru stejnou teplotu. Díky tomu pak můžete pak například péct více jídel najednou, což šetří čas i energii.
Ventilátor
Samotný základní ventilátor bývá častěji v levnějších modelech. Takový ventilátor pouze rozhání teplý vzduch, který ohřívá jiný zdroj tepla. Nefunguje tedy samostatně a je nutné ho používat například s vrchním nebo spodním ohřevem. Takový typ pečení bývá vhodný maximálně pro dvě úrovně plechů. Pro rovnoměrnější propečení se doporučuje v průběhu mezi sebou vyměnit polohy plechů.
Kruhové topné těleso
Od klasického ventilátoru se liší tím, že vhání do trouby již ohřátý vzduch. To umožňuje lepší cirkulaci teplého vzduchu a pečení i více než dvou vrstev najednou. Zároveň nedochází k mísení chutí a vůní mezi jednotlivými vrstvami, takže klidně můžete péct zároveň maso i moučník.
Důležité funkce a programy
Většina elektrických trub dnes už nabízí mnoho moderních funkcí a pečících programů, které vám ulehčí přípravu jídel a přizpůsobí proces pečení rozdílným pokrmům.
- Gril – patří mezi základní funkce elektrické trouby. Umožňuje ji kruhová spirála v horní části trouby, která zajistí například křupavou kůžičku při pečení masa. Nejlepší je v kombinaci s otočným rožněm pro rovnoměrné opečení.
- Rozmrazování – pozvolný a šetrný proces k rozmrazování potravin. Podobnou funkci umožňují například i mikrovlnné trouby.
- Parní pečení – horký vzduch je zvlhčován parou, což zabraňuje vysoušení potravin. Hodí se například k přípravě pečiva.
- Teleskopické vysouvání plechu – výrazně zvyšuje komfort a bezpečnost při vysouvání horkých roštů během pečení. Umožňuje vám vysunout plech bez nutnosti jeho přidržování, nemusíte se bát vyklopení.
- Teplotní sonda – jedná se o vpichovací teploměr do masa, který je součástí trouby a umí s ní komunikovat. Aktuální teplotu pak můžete například pozorovat na displeji, což vám například umožní připravovat steaky jako profesionál.
- Ochlazování dvířek – další funkce zvyšující bezpečnost při pečení. Dvířka od trouby nejsou pak horká, což ocení zejména rodiče malých dětí, které by se o troubu mohly popálit.
- Osvětlení – v moderních troubách by mělo být samozřejmostí. Díky němu lépe vidíte dovnitř a máte přehled o tom, co se v troubě děje i bez jejího otevírání.
- Tiché zavírání – funkce hladkého zavírání (značená například SoftClosing) zajistí, že se dvířka trouby vždy dovírají tiše, pomalu a šetrně.
- Úložný prostor – nachází se typicky pod troubou ve spodní části sporáku. Hodí se pro uskladnění plechů a dalšího příslušenství k pečení.
Údržba trouby a čištění
Jednu z nejdůležitějších funkcí, kterou byste měli u své nové trouby opravdu vyžadovat, je samočištění. Ušetří vám totiž velkou spoustu času a námahy při drhnutí připálenin. Na trhu existují trouby s různým způsoby samočištění a každé funguje trošku jinak a má trochu odlišnou efektivitu. V této kapitole vám je podrobněji popíšeme, ať se můžete lépe rozhodnout.
- AquaClean – jiný název pro parní čištění, které odstraňuje nečistoty z vnitřní části trouby pomocí horké páry. Dovnitř jednoduše nalijete vodu a zapnete příslušný program. Nečistoty uvolněné párou pak po skončení a vychladnutí jednoduše setřete.
- Pyrolýza – tento způsob je založený na extrémně vysokých teplotách. Trouba je vybavena opravdu odolným vnitřním materiálem, který zvládne teploty kolem 500 °C. Během procesu se všechny nečistoty uvnitř spálí a zbyde z nich pouze popel. Ten pak po skončení jednoduše setřete hadříkem.
- Katalýza – v případě katalytického čištění mají vnitřní stěny trouby speciální samočisticí povrch. Ten se za určitých podmínek aktivuje a sám na sobě spálí zbytky tuku a mastnoty. Nevýhoda spočívá v tom, že takové stěny mají pouze omezenou životnost a po zhruba 5 až 6 letech potřebují vyměnit. Většinou jsou stěny navíc napevno, takže jejich výměna není vůbec jednoduchá a uživatel ji sám nezvládne a musí se obrátit na nějaký servis.
Oblíbené značky
Inspirujte se spokojenými uživateli a vsaďte na značky, jejichž výrobky patří dlouhodobě mezi oblíbené.
- Amica – tato značka nabízí elektrické sporáky z nízké a střední cenové kategorie. Její výrobky tak ocení především méně nároční a běžní uživatelé, kteří netouží po sporáku s doplňkovými funkcemi. Zakoupit můžete sporáky se sklokeramickou, litinovou i indukční varnou deskou.
- Mora – je to ryze česká značka, která na trhu působí už téměř 200 let. Nabízí sporáky zejména z nízké a střední cenové relace, a to zejména se sklokeramickými varnými deskami, ale najdete zde i několik modelů s litinovou či indukční varnou deskou. Sporáky této značky se vyznačují poměrně velkou troubou o objemu až 70 litrů.
- Beko – sporáky značky Beko patří mezi velmi oblíbené, a to nejen pro jejich cenovou dostupnost, ale také pro sympatický design. Beko nabízí sporáky s šířkou 50 i 60 cm, takže si vyberou méně nároční uživatelé i rodiny, které připravují větší objem jídla.
- Electrolux – v portfoliu této značky naleznete sporáky s indukční a sklokeramickou deskou, které spadají zejména do střední a vyšší cenové relace. Některým však nechybí displej, funkce grilu, rozmrazování nebo funkce SteamBake pro snadné vykynutí a pečení domácího pečiva.
Cena
Cena elektrického sporáku se bude odvíjet zejména od typu varné desky. Litinové a sklokeramické patří mezi levnější varianty, za indukci si už docela připlatíte. Záležet bude také na vybrané značce. Doporučujeme nakupovat od známých a osvědčených prodejců, mezi které patří například Mora, Amica, AEG, Beco, Electrolux a další.
Cena do 10 000 Kč
Ceny za elektrický sporák začínají už zhruba na 5-6 tisících, což je opravdu lákavá cena, když si navíc uvědomíte, že za ni pořídíte vlastně dva spotřebiče v jednom – troubu i varnou desku. Ty nejlevnější sporáky bývají většinou litinové, kde nízké pořizovací náklady většinou později vyváží dražší provoz a nízká efektivita. Sporáky do deseti tisíc pak většinou mají pouze základní funkce a nižší příkon.
Cena od 10 000 do 15 000 Kč
V této cenové kategorii se na trhu pohybuje asi nejvíce nabídek. Nad 10 tisíc už pořídíte elektrický sporák s dobrým výkonem i pokročilejšími funkcemi. Většina modelů bude mít sklokeramickou varnou desku s topným tělesem. Ve výbavě bývá už i displej a funkce samočištění u trouby.
Cena nad 15 000 Kč
Mezi sporáky na trhu najdete samozřejmě i takové, které překračují hranici 15 tisíc korun. Většinou se jedná o sporáky s indukční varnou deskou nebo se sklokeramikou a opravdu našlapanou troubou. Nabízí nejmodernější funkce a vychytávky. Takovému sporáku by už neměly chybět vychytané bezpečnostní prvky, teplotní sonda v troubě a samozřejmě ani samočištění.
Cenová hladina | Co obvykle nabízí | Co obvykle nenabízí |
Cena do 10 000 Kč | Základní modely
Nižší příkon Menší objem Nízká efektivita Základní funkce |
Velký výběr
Dobrý výkon Pokročilé funkce Doplňková výbava |
Cena od 10 000 do 15 000 Kč | Velký výběr
Dobrý výkon Pokročilé funkce Doplňková výbava |
Nejnovější vychytávky
Vybavené trouby o velkém objemu |
Cena nad 15 000 Kč | Pokročilé modely
Indukční nebo sklokeramická varná deska Vybavená trouba o velkém objemu Teplotní sonda Další vychytávky |
Základní modely
Trouby bez pokročilých funkcí Trouby bez bezpečnostních prvků |
Můžu elektrický sporák připojit i na 230 V?