Jak vybrat elektrostimulátor
Ještě před samotným nákupem byste měli dobře vědět, k čemu zařízení potřebujete? Jste sportovci vyžadující dokonalou péči o své tělo nebo naopak chcete hubnout? Potřebujete rehabilitovat a ošetřující lékař vám elektrostimulátor doporučil jako vhodnou pomůcku? Ať tak či tak, svého favorita v nabídce naleznete.
Určitě berte na vědomí rozdíly mezi přístrojem pro domácí a profesionální užití. Kvůli několikaminutové masáži po výkonu určitě nemusíte kupovat drahou hračku určenou do rukou profi masérů. Svou roli sehrává i počet elektrod, zejména s ohledem na množství času, jež stimulací strávíte. Adekvátní pozornost věnujte též počtu programů a nastavitelných funkcí.
Doporučujeme si také zvolit optimální systém napájení. Rozhodujte se zejména podle toho, jak častou a dlouhou stimulaci si plánujete dopřávat. Důkladně ověřte všechny doplňující informace a pátrejte po náležitých certifikacích od zdravotnických organizací. Jedině tak budete mít jistotu, že si dlouhodobým používáním nepřivodíte komplikace.
Na závěr jako vždy nabídneme i klasické cenové okénko. Najdete v něm výsledky naší analýzy, s jejíž pomocí jsme identifikovali tři základní cenové intervaly. Díky tomu budete alespoň zběžně vědět, kolik peněz si vlastně máte připravit.
Účel
První logický krok spočívá ve volbě optimálního zařízení podle účelu. Odvíjí se od něj jak množství nabízených funkcí, tak i partie, o něž pečuje. Obecně lze rozlišit čtyři základní oblasti, v nichž elektrostimulátory nacházejí své praktické upotřebení:
- sport – pro amatérské a profesionální sportovce, navržení ke zvýšení síly svalů a jejich kapacity k podávání odpovídajících sportovních výkonů, stavěny na zátěž přesahující 5 hodin týdně
- fitness – pro nadšence do posilování a zvyšování fyzické kondice, k budování svalové hmoty a tvarování těla
- hubnutí – pro zpevnění těla, relaxaci a prokrvení svalů, eliminaci tukových polštářků a posílení svalstva
- rehabilitace – k léčebným účelům, odlehčení od bolesti, relaxace a masáž svalstva při bolestech zad, kolen či artróze.
Někdy mezi pomocníky k hubnutí a fitness účelům zařazujeme i výrobky mající podobu opasků nebo jiných částí oděvu. Jsou určeny pro zpevnění těla v oblasti břicha a s jejich pomocí je možné tělo posilovat i při vykonávání jiných prací. Díky akumulátorovému nabíjení a konstrukci obepínající celé tělo, se můžete svobodně pohybovat bez obav, že byste někde zakopávali o dráty.
Rozhodně doporučujeme účel nákupu nepodceňovat. Každý model sice do jisté míry kombinuje všechny čtyři funkce, jedna ale vždy dominuje. Elektrostimulátor, jehož hlavním účelem je ulevit od bolesti tak sice napomůže zpevnění a posílení svalů, ale nikdy ne stejně kvalitně jako zařízení určené výhradně pro sportovce.
Domácí, či profesionální?
Plánujete se občas pořádně namasírovat po náročném dni nebo pracujete jako profesionální sportovní masér? Podle odpovědi na otázku budete jistě volit v trochu jiném cenovém a funkčním zařazení. Dostupní pomocníci se standardně dělí do dvou základních skupin:
- domácí elektrostimulátory – nižší cena, menší šířka funkcí, stavěny na méně intenzivní zátěž a delší časové prodlevy, drobnější hmotnost
- profesionální elektrostimulátory – vysoká cena, výraznější rozměry a hmotnost, výrazná paleta funkcí, stavěny pro několik hodin provozu denně.
Zdá se vám lákavá myšlenka zakoupení profesionálního zařízení pro domácí použití? Raději si tento plán dobře promyslete, neboť dodatečné funkce s největší pravděpodobností nebudete stejně umět využít. Neodborným zásahem si nadto můžete místo pomoci ještě uškodit.
Počet elektrod
Během výběru neopomíjejte ani počet elektrod, které se starají o samotný průběh masáže. Volit lze ze tří samostatných systémů vynikající rozdílnými vlastnostmi i efektivitou:
- 2 elektrody – možnost masáže dvou svalových skupin současně při plné efektivitě
- 4 elektrody – možnost masáže čtyř svalových skupin současně při plné efektivitě
- 2 + 2 elektrody – možnost masáže dvou rozdílných svalových skupin různými programy.
Zakoupili jste si výrobek se dvěma elektrodami, ale rádi byste si řádně promasírovali a uvolnili hned čtyři? Žádný problém, jen se připravte na to, že efektivita bude pouze poloviční. Profesionálům věnujícím se sportovcům či bodybuilderům doporučujeme poohlížet se výhradně po modelech 2 + 2, v opačném případě budou masáže příliš zdlouhavé.
Množství a druhy programů
Každý přístroj je vybaven určitým počtem přednastavených programů. Jejich charakter se liší podle účelu a určení pro do domácnosti či profesionálního prostředí. Ohled berte zejména na to, zda nabídka režimů odpovídá tomu, co potřebujete. Obecně platí, že čím kvalitnější přístroj kupujete, tím větší škálu programů a různorodých možností získáte.
U kteréhokoli z programů můžete volit z několika stupňů intenzity. Renomované společnosti ke všemu svou nabídku neustále rozšiřují o další a další možnosti, které se aktivují během aktualizace interního softwaru.
Napájení
Mezi důležité parametry bezesporu řadíme i druh napájení. Vždyť k čemu by vám stimulátor byl, kdybyste neměli dostatek energie k jeho užívání? I zde se hojně uplatňují tři různé varianty, jež se liší hlavně svou cenovkou:
- AA nebo AAA baterie – nízká pořizovací cena, pro dvě elektrody, určeny pro méně výkonné modely, pořizování nových baterií se časem prodražuje
- dobíjecí akumulátory – u střední třídy, 3–20 hodin provozu na jedno nabití, nižší náklady na provoz, během dobíjení nelze používat
- rychlonabíjecí sektorové baterie – nejvyšší pořizovací cena, u produktů pro profesionály, možnost práce během nabíjení.
Certifikace a zdravotní omezení
Elektrostimulátory jsou považovány za lékařský nástroj, jelikož přicházejí do přímého styku s tělem, jehož fungování navíc přímo ovlivňují. Za všech okolností se vyhýbejte nákupu zařízení bez náležitých certifikací, i kdyby jejich cena působila sebevýhodněji! V nejlepším případě riskujete nízkou účinnost, v tom horším si můžete uškodit.
Před prvním použitím si důkladně pročtěte specifikace, v nichž jsou uvedena jistá omezení. Masážní přístroje nejsou určeny osobám trpícím epilepsií, těhotným a kojícím ženám nebo jedincům s kardiostimulátorem či srdeční arytmií.
Cena
Pro naše zdraví by nemělo být nic drahé. Na druhé straně, kdo by nechtěl ušetřit? Mnohdy totiž rozhodují zdánlivé drobnosti a jedna nepotřebná funkce vyšroubuje ceny do nebeských výšin. Abyste se takovémuto omylu vyhnuli, podívali jsme se dostupným modelům pořádně na zoubek a zařadili je do tří cenových intervalů. Jen letmým pohledem získáte přehled o tom, jak vysoký finanční obnos byste si při nákupu měli připravit.
Cena do 500 Kč
Za cenovku do 500 korun získáte levný základ, který odvede spolehlivou práci při masáži po náročném dni či zpevnění požadovaných partií těla. Modely spadající do této skupiny jsou určeny pro domácí upotřebení, neboť standardně neoplývají příliš širokou škálou funkcí a technologií. Dvě diody se postarají o shodný počet svalových skupin současně. Za zmínku ovšem stojí, že zejména zařízení u horní hranice dovolují zakoupit dvě náhradní elektrody a potom stejně efektivně obsluhovat čtyři svalové skupiny současně.
Napájení bývá standardně řešeno prostřednictvím tužkových baterií. Prvotní investice sice není příliš vysoká, ale provoz se časem nepříjemně prodraží. Samozřejmostí jsou náležité certifikace potvrzují možnost využití při rehabilitacích či léčebných procedurách. Maximální počet režimů činí šest v různé intenzitě (přibližně deseti stupních). Více bohužel neočekávejte.
Cena od 500 do 1 500 Kč
Střední skupina přístrojů stojí někde uprostřed mezi domácími a profesionální nástroji. Použity mohou být stejně dobře jak při zpevňování postavy, tak během zvyšování fyzické kondice amatérských i profesionálních sportovců. Základem jsou čtyři diody rozdělené do dvou oddělených systémů. Díky tomu můžete posilovat dvě svalové partie najednou pomocí dvou různých programů.
Na rozdíl od jednodušších protějšků se setkáte s praktickým LCD displejem umožňujícím pohodlné a rychlé nastavení všeho potřebného. Nechybí ani časovač, s jehož pomocí určíte, jak dlouho má masáž trvat v horizontu od 5 do 100 minut. Provoz probíhá na tužkové baterie, některé modely jsou ale vybaveny i dobíjecími akumulátory. Ty sice stojí o něco málo více peněz, investice se však vrátí v podobě peněz ušetřených za rezervní baterie. Počet programů zde dosahuje až šesti desítek, takže svému zmoženému tělu dodáte přesně to, co potřebuje.
Cena nad 1 500 Kč
Za cenovku začínající na 1 500 korunách a končící někde u 10 000 Kč získáte profesionální nástroj, jehož služeb využijete hlavně v profesionálním prostředí. Mnohá zařízení bývají vybavena dokonce i 8 elektrodami se 4 oddělenými systémy, a tak umožňují masírovat hned čtyři svalové skupiny naráz.
Množství programů přesahuje stovku a většinu lze navíc individualizovat. Provoz je zajištěn tužkovými bateriemi, akumulátory nebo rychlonabíjecími bateriemi. Na své si tak přijdou jak profesionální sportovci vyžadující tu nejlepší péči, tak jedinci bojujícími s chronickými bolestmi páteře.