Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších eliptických trenažérů

S postupným rozvojem městského života a rozšířením práce v kancelářích došlo k proměnám způsobů, jakými pracujeme na rozvoji fyzické kondice. Zatímco dříve plně dostačovala manuální práce na venkově nebo v továrně, dnes je zapotřebí speciálních cvičebních strojů.

I proto se v průběhu 20. a počátkem 21. století tolik rozšířily posilovny. Nabízejí obrovské možnosti zvyšování fyzičky a posilování všech myslitelných svalových soustav. Co když se vám však nechce vynakládat zbytečně moc peněz, když stejně používáte jen pár pomůcek? Naštěstí výrobci pamatují i na vás a rozšiřují svou nabídku o stroje do domácnosti. Mezi nimi mají své nezastupitelné místo i eliptické trenažéry.

Jelikož zájem o tyto stroje neustále stoupá, připravili jsme následující článek. Detailně v něm rozebereme nejdůležitější kritéria pro výběr a podíváme se na zoubek cenám. Po prostudování tak budete mít alespoň rámcovou představu o tom, co očekávat, a kolik peněz si připravit.


Nejlepší eliptické trenažéry dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Vzhled Název Výrobce Brzdný systém Orientační cena Aktuální cena
1.
Recenze Norditrack C7.5
Norditrack C7.5 Norditrack Magnetický 32 000 Kč Zobrazit nabídky
2.
Recenze ProForm Endurance 420E
ProForm Endurance 420E ProForm Magnetický 20 000 Kč Zobrazit nabídky
3.
Recenze HouseFit Motio 80 iTrain
HouseFit Motio 80 iTrain HouseFit Magnetický 15 000 Kč Zobrazit nabídky
4.
Recenze HouseFit Motio 70
HouseFit Motio 70 HouseFit Magnetický 12 000 Kč Zobrazit nabídky
5.
Recenze HouseFit Motio 35
HouseFit Motio 35 HouseFit Magnetický 8 000 Kč Zobrazit nabídky
6.
Recenze HouseFit Motio 30
HouseFit Motio 30 HouseFit Magnetický 7 500 Kč Zobrazit nabídky
7.
Recenze HMS H 9249
HMS H 9249 HMS Magnetický 6 500 Kč Zobrazit nabídky
8.
Recenze HouseFit Motio 20
HouseFit Motio 20 HouseFit Magnetický 6 000 Kč Zobrazit nabídky
9.
Recenze HouseFit Motio 15
HouseFit Motio 15 HouseFit Magnetický 4 000 Kč Zobrazit nabídky
10.
Recenze One Fitness Air H 7444
One Fitness Air H 7444 One Fitness Páskový 2 900 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat eliptický trenažér

Ještě předtím, než přikročíte k volbě konkrétních modelů, měli byste si být dobře jisti, že eliptický trenažér skutečně využijete. Z toho důvodu zařazujeme na samotný začátek detailní přehled o principech fungování a skupinách, jimž jsou určeny.

V průběhu samotného nákupu berte ohled zejména na konstrukci a tvar kroku, od nichž se odvíjí jak cena, tak i efektivita cvičení. Zaměřte se též na provedení brzdného systému, šlapacího středu a kloubních spojů. Tato trojice skýtá zásadní vliv na životnost a hlučnost stroje.

Neopomeňte též zkontrolovat nosnost a zejména hmotnost samotného trenažéru, z niž vyčtete i robustnost a kvalitu konstrukce. Při intenzivním tréninku sehrává významnou roli i škála nastavení sklonu a ovládání zátěže. Majitelé menších domácností by se měli zajímat o možnosti manipulace a skládání trenažéru, jež vám mohou ušetřit cenné místo. Patříte-li se mezi náročné zákazníky, ověřte si důkladně šíři nabízených funkcí.

Jako vždycky uzavřeme článek přehledem cen. Na základě analýzy jsme stanovili tři cenové intervaly, v nichž naleznete modely podobných vlastností a určení.

Jak funguje a k čemu slouží?

Ačkoliv možná nevíte, co si pod pojmem eliptický trenažér představit, stačí krátký popis a budete v obraze. S výjimkou běžeckých pásů se jedná o zdaleka nejoblíbenější stroj v domácnostech. Končetiny při cvičení opisují elipsu, čímž dochází k rozložení zátěže do většího počtu svalových skupin. Pohyb na eliptickém trenažéru je na rozdíl od běhu kontinuální, a tak prakticky vůbec nezatěžuje kloubní aparát.

Hlavní úkol trenažéru spočívá v protažení a posílení celého těla. Aerobní charakter cvičení má blahodárný vliv na srdce a cévní systém a napomáhá spalování tuků. Skvěle poslouží všem bez ohledu na hmotnost a věk. Mladí a zdraví jedinci jej užijí pro upevnění kondice, starším a rehabilitujícím zase může pomoci fyzičku zlepšit a posílit ochablé svalstvo.

Konstrukce a tvar kroku

První volba spočívá ve výběru modelu nabízející adekvátní konstrukční řešení a zejména tvarování nášlapné plochy. V současné době lze na trhu volit ze tří různých řešení:

 • setrvačník vzadu a pedály vedle něj
 • setrvačník vpředu
 • nášlapy před setrvačníkem.

Jelikož je tento výběr rozhodující pro vaši spokojenost, rozhodli jsme se každému z typů věnovat samostatnou podkapitolu. Ke zmíněným konstrukčním řešením se v posledních letech přidaly ještě trenažéry s variabilním umístěním pedálů. Doposud si ovšem nenalezly cestu do domácností.

Trenažéry se setrvačníkem vzadu a pedály vedle něj

Jedná se o cenově nejdostupnější skupinu určenou zejména rekreačním sportovcům. Standardně nabízí dvě velikosti rámu s délkou kroku 30 nebo 40 cm. Vybírejte s ohledem na výšku postavy, jelikož 30centimetrový krok je vhodný pouze pro osoby do 170 cm výšky. Díky menším rozměrům stroj umístíte i v jednopokojovém bytě.

Zásadní nevýhodu spatřujeme v nepříliš přirozeném tvaru kroku, jelikož nesedí poměr délky a výšky. Rovněž počítejte s větší vzdáleností nášlapů, což zatěžuje zejména kyčle menších osob.

Trenažéry se setrvačníkem vpředu

Trenažéry se setrvačníkem vpředu představují jakousi střední cestu kombinující přirozenost pohybu a stále ještě relativně drobné rozměry. Pro malou rozteč nášlapů je tato varianta velmi oblíbená v domácnostech. Konstrukční řešení je navíc vhodné i pro vyšší a těžší jedince, jelikož váhu přirozeně rozkládá do pojezdu, nikoliv do rámu.

Trenažéry s nášlapy před setrvačníkem

Patříte mezi profesionální sportovce a zakládáte si domácí fitko? V tom případě se poohlédněte po nejnákladnějším řešení v podobě nášlapů umístěných před setrvačníkem. Minimální rozteč nášlapů a příjemná ergonomie kroků zabezpečuje přirozený a zdraví prospěšný pohyb. Pozor si dávejte snad jen na poněkud prostorově výraznější konstrukci a vysokou hmotnost stroje.

Brzdný systém

Když už se rozjedeme, je třeba mít možnost i zastavit. Pomocí brzd si navíc můžete rychle nastavit požadovanou zátěž. V současné době se využívá dvou základních konstrukčních řešení:

 • magnetické pásy – plynulá změna magnetického odporu podle nastavení, tichý chod, dlouhá životnost, nižší škála nastavitelnosti
 • indukční brzda – cívka s elektromagnetem řízená počítačem, možnost velmi vysoké zátěže, přesnost, malá poruchovost.

Nejlevnější neznačkové kusy jsou osazeny primitivními páskovými brzdami. Vyznačují se krátkou životností a vysokou hlučností. Jejich přítomnost je jasným indikátorem, že se jedná o trenažér, kterému byste se měli vyhnout, pokud si ceníte svého zdraví a peněz.

Šlapací střed

Náležitou pozornost věnujte výběru odpovídajícího systému upevnění pedálů ke kolu. I zde lze volit ze dvou konstrukčních řešení lišících se životností a cenou:

 • miskový střed – ohnutá klika spojující setrvačník a pedál, nízká životnost, vysoká hlučnost
 • ložiskový střed – nášlapy rovnou připojeny k ose uložené v ložisku, dlouhá životnost, nižší hlučnost.

Během nákupu doporučujeme osobně navštívit kamennou prodejnu a vybraný model si důkladně prohlédnout. Někteří vykutálení výrobci totiž často miskový střed překryjí disky, takže na první pohled připomíná ložiska. Jaké pak může být vaše překvapení, když po rozmontování trenažéru zjistíte, že se pod kusem plastu skrývají slaboučké kliky!

Kloubní spoje

Aby všechno správně fungovalo, musí celá konstrukce držet pohromadě pomocí kloubních spojů. Jejich provedení a výdrž má vliv na celkovou kvalitu cvičení, ale i životnost eliptického trenažéru. Na trhu se vyskytují tři základní varianty provedení kloubních spojů:

 • kluzná pouzdra z plastu – nejlevnější, nutnost častého promazávání, vysoká hlučnost, velmi nízká životnost
 • kluzná pouzdra ze slitin a teflonu – bezúdržbová, delší životnost, nižší hlučnost
 • ložiska v kloubních spojích – nejvyšší cena, dlouhá životnost, bezúdržbový provoz.

Na první pohled představují nejlepší volbu modely s ložisky uloženými v kloubních spojích. Vždy se ale snažte před nákupem ověřit úroveň jejich výrobce, neboť kvalita a přesnost se kus od kusu liší. Nezřídka se vám může stát, že na první pohled luxusní ložiskové kloubní spoje budou mít stejnou životnost jako plastová kluzná pouzdra. Jen za ně zaplatíte o několik tisíc více.

Nosnost

Adekvátní pozornost věnujte také nosnosti zvoleného trenažéru. Měla by se odvíjet od nejtěžšího člena domácnosti, který chce na stroji cvičit. Společnosti obvykle udávají nosnost od 90 do 150 kilogramů, ovšem zde záleží pouze na rozhodnutí konkrétního výrobce, jakou cifru uvede.

I z toho důvodu doporučujeme rozhodovat se spíše podle hmotnosti samotného eliptikalu. Ta se totiž odvíjí od kvality a robustnosti použitých součástek. Standardně se pohybuje v následujících intervalech:

 • 30–40 kg – pro občasné použití, drobné osoby do 75 kilogramů
 • 50–60 kg – k rodinnému použití, pro osoby do 100 kilogramů
 • 70–80 kg – pro silový trénink, jedince nad 100 kilogramů.

Nastavení sklonu

Jestliže používáte trenažér k plnění tréninkového plánu, ověřte si, zda nabízí možnost plynulé změny sklonu. Každé vychýlení mění zatížení a umožňuje klást důraz na jiné svalové skupiny. U levnějších modelů musíte sklon nastavit před započetím cvičení manuálně pomocí otočného kolečka a při změnách zastavit. Dražší eliptikaly lze snadno řídit přes vestavěnou obrazovku s dotykovým displejem.

Ovládání zátěže

Rozhodně si ověřte i způsob ovládání zátěže. I zde se volba zužuje na dva základní systémy, které se liší zejména cenou:

 • manuální nastavení – nastavení odporu pomocí kolečka, stupnice odporu
 • elektronické nastavení – řízení přes displej, dotyková tlačítka pro ovládání intenzity, viditelně nastavená škála odporu.

Manipulace a skládání

Máte vyhrazen pouze malý prostor pro umístění svého cvičebního stroje? Potom jistě oceníte trenažér umožňující skládání v podobě sklopení řídítek a postavení do svislé polohy. Výhodná je rovněž přítomnost koleček, s jejich pomocí snadno trenažér přesunete po cvičení tam, kde nebude zabírat zbytečné místo.

Před každým cvičením důsledně zkontrolujte stabilitu stroje. Řádně nastavte aretační nožky, trenažér se nesmí nijak naklánět. Do tréninku se pusťte až po dosažení optimální rovnováhy.

Doplňující funkce

Zákazníci se dneska orientují zejména podle doplňkových funkcí a za své peníze jich očekávají spoustu. Také společnosti vyrábějící eliptické trenažéry se předhánějí v tom, jakými libůstkami své stroje osadí. Z dlouhého seznamu stojí za zmínku zejména následující skupina:

 • snímače tepové frekvence – na rukojetích či hrudních pásech, průběžné zpracování srdeční frekvence
 • propojení s Google maps – zaznačení průjezdu reálnou krajinou
 • připojení k PC – možnost sledování tréninkového procesu pomocí počítačových aplikací
 • integrované konzole – pro sledování internetu.

Cena

Rozhodli jste se s konečnou platností pro nákup nového eliptického trenažéru? Jistě jste srozuměni s tím, že cena za něj nebude zrovna nízká. Právě poslední kapitolu věnujeme jako vždycky cenovému okénku, abyste měli ještě před návštěvou prodejny přehled o tom, kolik peněz potřebujete. Z výsledků naší cenové analýzy vyplývá, že se během nákupu budete pohybovat ve třech základních intervalech.

Cena do 15 000 Kč

Ve skupině do 15 000 Kč naleznete eliptické trenažéry určené pro všechny, kteří se chtějí udržovat v kondici. Valná většina se pyšní kvalitním ložiskovým středem a magnetickými brzdami známými pro svou efektivnost a životnost. Pozor však i na málo kvalitní modely s páskovým systémem. Nosnost se pohybuje od 100 do 150 kilogramů, což potvrzují i poměrně robustní a těžké konstrukce.

Neočekávejte žádnou moderní elektroniku ani příliš podrobný displej. Zkrátka ručně nastavíte všechno, co je zapotřebí, a pustíte se do cvičení. U maximální hranice ale můžete očekávat alespoň měřič tepové frekvence či propojení s počítačem prostřednictvím Bluetooth.

Cena od 15 000 Kč do 30 000 Kč

Druhá kategorie již představuje zajímavou volbu i pro náročnější sportovce. Samozřejmostí bývají nášlapy před setrvačníkem zajišťující přirozený pohyb při cvičení. Ložiska jsou umístěna jak ve šlapacím středu, tak v kloubních spojích, takže jen tak nedojde k jejich povolení. Očekávejte nosnost okolo 150 kilogramů a dostatečně mohutnou konstrukci.

Nedílnou součástí je rovněž ruční nebo hrudní měřič tepové frekvence. Praktický dotykový displej umožňuje dokonalou kontrolu nad cvičením včetně průběžného nastavení sklonu. Díky tomu si lehce vyladíte kompletní tréninkový program na míru.

Cena nad 30 000 Kč

Chcete si vytvořit své domácí fitcentrum pro plnění sportovní přípravy? Poohlédněte se po trenažérech v nejvyšší kategorii. Za ne zrovna malý finanční obnos získáte dokonalé stroje s velkoryse navrženou konstrukcí a bohatou paletou funkcí. Displej bývá vybaven samostatným internetovým prohlížečem, díky němuž můžete sledovat filmy nebo poslouchat hudbu. Prostřednictvím propojení s počítačem lze snadno kontrolovat průběh tréninku a adekvátně měnit zatížení.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.7 z 17 hlasů