Test a recenze nejlepších externích disků a jak je vybrat

Obrázek pevného disku

Pevný disk se stává stále oblíbenější variantou rozšíření vestavěné paměti multimediálních zařízení. Na trhu se můžete setkat například s notebooky, které disponují naprosto základní pamětí, která nabídne místo pouze pro instalaci nutných aplikací. Pokud vlastníte takové zařízení nebo prostě chcete jen uchovat svá data v bezpečí mimo počítač, pevný disk je pro vás ideální volba.

Následující článek vám usnadní orientaci v poměrně složité problematice výběru správné varianty a pomůže vám tak vyznat se v množství technických pojmů. Po jeho přečtení budete schopni z každé kapitoly vybrat pro vás nejvíce vyhovující řešení, čímž se dopracujete k ideální kombinaci parametrů a vyberete externí disk přesně podle vašich představ. Pokud tedy uvažujte o koupi externího disku, ale váháte nad výběrem jednotlivých druhů, pak je tu pro vás náš poradce.


Nejlepších 10 externích disků dle hodnocení a recenzí uživatelů

Vzhled

Název disku

Kapacita (GB)

Otáčky za minutu

Orientační cena

Aktuální cena

Malý náhled HDD disku Seagate Expansion 3TB

Seagate Expansion 3TB

3 000

7 200

3 200 Kč

Malý náhled HDD disku Western Digital Elements Portable 1TB

Western Digital Elements Portable 1TB

1 000

5 400

1 800 Kč

Malý náhled HDD disku Western Digital Elements 750GB

Western Digital Elements 750GB

750

5 400

1 400 Kč

Malý náhled HDD disku Western Digital Elements Portable 1.5TB

Western Digital Elements Portable 1.5TB

1 500

5 400

2 200 Kč

Malý náhled HDD disku ADATA HD650 1TB

ADATA HD650 1TB

1 000

5 400

1 800 Kč

Malý náhled HDD disku Verbatim Store 'n' Go 1TB

Verbatim Store 'n' Go 1TB

1 000

5 400

1 800 Kč

Malý náhled HDD disku ADATA HD710 1TB

ADATA HD710 1TB

1 000

5 400

2 000 Kč

Malý náhled HDD disku Verbatim 500GB

Verbatim 500GB

500

5 400

1 400 Kč

Malý náhled HDD disku TRANSCEND StoreJet 25M3 1TB

TRANSCEND StoreJet 25M3 1TB

1 024

5 400

2 000 Kč

Malý náhled HDD disku Maxtor (Samsung) M3 Portable 2TB

Maxtor (Samsung) M3 Portable 2TB

2 048

5 400

2 500 Kč

Testování a recenze externích disků pro letošní rok

V současnosti zpracováváme podrobný test externích disků. Jeho vydání předpokládáme v druhé polovině roku. V testu budou také recenze nejlépe bodovaných disků. Zatím jsme pro vás připravili tabulku nejlépe hodnocených produktů na základě zkušeností uživatelů. Vždy se jedná o disky, které jsou již prověřené množstvím uživatelů. Přesto ale doporučujeme přečíst i recenze na vybraných e-shopech a na Heurece.

Pokud chcete, abychom do testu zařadili nějaký konkrétní disk, o který se zajímáte, napište nám na info@arecenze.cz.

Jak vybrat externí disk

1. Rozdíl mezi klasickým pevným diskem a externím diskem

2. Velikost úložiště

3. Typ disku

4. Rozměry

5. Připojení

6. Parametry

7. Design a materiál

8. Cena

  • Naprosto nejdůležitějším parametrem vašeho výběru by měla být velikostní kapacita vybíraného disku (viz kapitola velikost)
  • Podle vašich potřeb zvolte vyhovující rozměry, pokud plánujte disk přenášet, zvolte raději kapesní variantu (viz kapitola o rozměrech)
  • Zvolte dostačující rychlost přenosu (viz kapitola rychlost přenosu)
  • Po výběru ověřte správnost volby podle dostupných internetových recenzí uživatelů

1. Rozdíl mezi klasickým pevným diskem a externím diskem

Pro začátek je nutné uvést pro správné pochopení celé problematiky rozdíl mezi klasickým pevným diskem a tím externím. Oba druhy slouží ke stejnému účelu, tedy k ukládání dat. V podstatě jediný rozdíl spočívá v tom, že klasický pevný disk se nachází zabudovaný uvnitř každého počítače nebo notebooku a ten externí je možné připojit prostřednictvím různých technologií a rozšířit tak právě onu vestavěnou základní paměť. Výhodou externích disků je pak samozřejmě to, že data na nich jsou lehce přenositelná a bezpečněji uložená.


2. Velikost úložiště

Jak bylo řečeno hned v úvodu textu, kapacita úložiště vašeho disku je logicky nejdůležitějším parametrem, který přímo ovlivňuje váš výběr. Nelze určit obecně platnou správnou velikost disku, ale všeobecně doporučujeme volit zařízení s minimální kapacitou 250 GB. Tyto disky slouží především pro kancelářské využití a ukládání menších souborů. Pokud plánujete disk využívat jako záložní zdroj paměti pro zálohování částí vašeho počítače, je vhodné volit kapacitu minimálně 1 TB (1000 GB). Nezapomínejte také na to, že s vyšším objemem dat nahraným na disku se budou zpomalovat jeho reakce po připojení k počítači. Větší kapacita vám tak umožní logicky ukládání více souborů, ale při jejím obsazení se může podstatně zpomalit práce s jednotkou.


3. Typ disku

Dalším zásadním parametrem, podle kterého lze externí disky dělit, je jejich provedení. Primárně disky dělíme na HDD a SSD, nyní se podíváme na jejich přesnější popis, výhody a nevýhody.

HDD disky

Fungují na bázi mechanického pohybu, který je vykonáván na základě připojení k elektrickému napájení. Největší výhodou těchto disků je jejich relativně nižší cena a neomezený počet zápisů. Naopak nevýhody HDD disků bývají spojovány především s podstatně nižší rychlostí než u konkurenčního SSD, s hlučností a vyšší spotřebou.

Výhody

Nevýhody

+ nízká cena

+ neomezený počet zápisů

- nižší rychlost

- vysoká spotřeba

- vysoká hlučnost

SSD disky

Díky jiné provozní technologii, která nevyžaduje pohyb mechanických částí jsou SSD disky skladnější, nabízejí vyšší rychlost, odolnost a nízkou spotřebu, svoji roli může hrát také to, že se u nich nevyskytuje téměř žádná hlučnost. Za jejich nevýhodou je považována vysoká cena ve srovnání s SSD a také omezený počet zápisů. S tímto neduhem se však nově vyráběné disky již vypořádávají, a tak není pro běžné uživatele při správném používání reálným mínusem.

Výhody

Nevýhody

+ skladné

+ rychlé a odolné

+ nízká spotřeba

- vyšší cena

- omezený počet zápisů

Disky pro herní konzole

Možná vás překvapí, že existují i speciální varianty externích disků určených pro rozšíření úložiště především herních konzolí. Tyto disky jsou vyladěné přímo na míru, pro dokonalý herní výkon a nabízejí tak velmi vhodnou variantu pro hráče, kterým nestačí kapacita interního úložiště jejich herní konzole. Herní disky jsou navíc většinou poměrně cenově dostupné a s jejich výskytem se tak můžete setkat i ve střední cenové kategorii. Pokud patříte mezi náruživé hráče, určitě možnost dodatečného externího disku pro vaši konzoli zvažte.


4. Rozměry

Podle rozměrů lze disky rozdělit do tří kategorií. Jejich rozměry jsou udávány v palcích a můžete se setkat s velikostmi 1.8“, 2.5“ a 3.5“. Pří volbě správné velikosti opět velmi záleží na vašich preferencích a účelech, ke kterým plánujete disk využívat. Logicky platí, že menší disky jsou vhodnější pro přenos dat a jsou mobilnější než ty větší. V úvahu je pak třeba vzít také to, že disky 1.8“ a 2.5“ jsou napájeny pomocí USB kabelu z počítače a 3.5“ je určen pro nabíjení pomocí adaptéru ze zásuvky. Díky tomu je vhodný spíše k záloze dat a předchozí dva rozměry k jejich přenosu.

Podle velikosti lze tedy rozdělit pevné disky v podstatě na dvě hlavní kategorie:

Stolní, nepřenosné disky

Jsou trvale umístěné v blízkosti počítače a jsou charakteristické velkými rozměry (většinou 3,5“). Většinou nabízejí v poměru cena ku kapacitě lepší poměr než disky přenosné. Tím, že jsou permanentně v provozu, může dojít při jejich provozu k přehřívání, a proto je vhodné volit výrobky například z hliníkového materiálu (přidat hypertextový odkaz na materiál).

Kapesní disky

Malé a přenosné disky jsou samozřejmě praktičtější díky svým rozměrům, ale obvykle nenabízejí tolik výhodný poměr ceny ku dostupné kapacitě. Jsou vhodnou volbou, pokud jejich prostřednictvím plánujete přenášet velké objemy dat a nechcete mít disk trvale připojeny k počítači.

Stolní disky

Kapesní disky

Nabízejí dobrý poměr velikosti úložiště ku ceně, ale jsou kvůli svým rozměrům nemobilní

Praktické díky rozměrům, ale relativně dražší


5. Připojení

Téměř všechny disky disponují připojením prostřednictvím USB 2.0 nebo 3.0, ale můžete se setkat i s méně častými variantami jako eSTATA, FireWire nebo Thunderbolt.

USB

Nejpoužívanější a nejznámější způsob připojení, který se jeví jako ideální volba pro běžné uživatele. Nutné je však rozeznávat mezi jednotlivými generacemi USB. USB 1.0 je k vidění velmi zřídka, a i vy byste se mu měli při své volbě vyvarovat, protože nabízí velmi nízkou rychlost a přenos dat v současných velikostech by na této platformě mohl trvat velmi dlouhou dobu.

Minimálním standardem, na kterém byste tedy měli trvat je USB 2.0, které vám nabídne již slušnou přenosovou rychlost a vystačíte si s ním, pokud nebudete přesouvat extrémně velikostně náročné soubory. Pokud si nevystačíte ani s tímto standardem, pak využijte USB třetí generace, které disponuje opravdu velmi vysokou rychlostí a dovolí vám převádět soubory i té největší velikosti. Při této volbě je však důležité ověřit, zda vaše zařízení, do kterého budete disk připojovat disponuje konektorem pro tento druh USB. USB 3.0 je totiž sice kompatibilní a připojitelné i přes starší verze, ale rychlost připojení se pak snižuje.

eSTATA

Nepříliš rozšířená varianta připojení. Nabízí rychlost přenosu o něco vyšší než USB 2.0, ale zůstává pomalejší než nejnovější USB. Pro běžné účely tak postačí naprosto bez problémů. Největší nevýhodou je to, že prostřednictvím tohoto druhu připojení nelze externí disky napájet, a proto je nutné vlastnit zvláštní dobíjecí kabel pro napájení z elektrické sítě.

FireWire

Stejně jako eSTATA nabízí vyšší přenosovou rychlost než USB 2.0. Používá se například u kamer, takže jeho využití určitě ocení uživatelé, kteří plánují disk využívat pro přenos vysoce kvalitních a velikostně náročných videosouborů. Problémem je, že toto připojení není příliš často podporováno ze strany počítačů a notebooků, a proto nastává situace, kdy je nutné dokoupit speciální řadič, který kompatibilitu zařídí. U FireWire se můžete stejně jako u USB setkat s několika generacemi. Orientace ve výkonu jednotlivých druhů je však usnadněná samotným názvem, kdy nejstarší FireWire 400 nabízí rychlost 400 Mbit/s a nejnovější Firewire 3200 nabízí 3200 Mbit/s. Číslo za názvem generace tedy vyjadřuje teoretickou maximální rychlost přenosu.

Thunderbolt

Připojení vyvinuté společností Intel nabízí nejrychlejší možnost přenosu, ale díky své vysoké ceně není příliš často používáno.

Wi-fi

Bezdrátové disky disponují funkcí, která umožňuje připojení pomocí Wi-Fi sítě. Tato možnost vás sice omezuje pouze na přenosovou rychlost, kterou síť disponuje, nicméně v některých případech se může absence nutnosti vlastnit kabel jevit jako velmi praktická záležitost. Obrovskou výhodou těchto disků je pak také to, že se mohou připojit i k jiným chytrým zařízením než počítačům a notebookům, takže můžete jejich pomocí rozšířit například paměť svého chytrého telefonu nebo tabletu.


6. Parametry

U disků nezáleží až tak na vzhledu, jako spíš na jejich schopnostech. Při výběru byste se proto měli zaměřit zejména na následující parametry disků.

Rychlost přenosu

Rychlost přenosu je do značné míry ovlivněna výše zmiňovaným způsobem připojení, protože například USB 3.0 nabízí logicky vyšší přenosovou rychlost než USB 2.0. Rychlost přenosu dat je u pevných disků vyjádřená v otáčkách za minutu. Problémem může být, že výrobci velmi často tyto údaje uvádí buď zkreslené, anebo se s jejich zveřejňováním vůbec neobtěžují. Pokud jsou však k dispozici nebo dohledatelné, je vhodné volit disky s rychlostí alespoň 5400 otáček za minutu.

U větších a sofistikovanějších zařízení je pak vhodné volit alespoň 7200 otáček za minutu. Jak již bylo zmiňováno, otáčky nejsou jediným determinantem výsledné rychlosti, protože záleží také na druhu připojení. Ve finále tak může disk s rychlostí 5400 otáček s lepším připojením fungovat rychleji než disk se 7200 otáčkami připojený přes starší technologii.

Vyrovnávací paměť

Ačkoliv se nejedná o klíčový parametr, může vyrovnávací paměť ovlivnit rychlost zápisu dat na disk. Jedná se totiž o jakousi mezipaměť, která ukládá data před okamžikem, než jsou zapsána na disk. Tato paměť je udávána v MB a vyšší počet MB znamená rychlejší zápis dat. Správné pochopení celé této problematiky je pro běžného zákazníka složité a zbytečné. Postačí vám informace, že pro běžné účely stačí volit disky s vyrovnávací pamětí okolo 16 MB. Nároční uživatele mohou volit i hodnoty okolo 64 MB a pro téměř profesionální využití se dají sehnat i disky s pamětí 256 MB a více.

Přístupová rychlost

Přístupová rychlost disku vyjadřuje dobu, kterou disk po připojení k médiu potřebuje k tomu, aby byl připraven číst nebo zapisovat data. Tato rychlost je měřena v milisekundách a čím nižší je její hodnota, tím rychleji je disk schopen se připojit. U HDD disků je běžná přístupová rychlost okolo pěti milisekund. Rychlejší SSD disky mohou disponovat rychlostí i v řádu setin milisekundy.

Zabezpečení

Základní možností zabezpečení externího disku je jeho zaheslování. Při použití určitého softwaru je možné zaheslovat téměř každý disk. Speciální formou zabezpečení je šifrování dat, které může fungovat buď softwarově pomocí procesoru počítače nebo hardwarově na základě samostatného procesoru zabudovaného uvnitř disku. Tato ochrana pomocí samostatného procesoru v praxi zrychluje výslednou rychlost přenosu dat, takže se může jednat o vítanou možnost.


7. Design a materiál

Poslední samostatnou kapitolou je materiál a design pevných disků. Materiál, barva nebo celkový design nemá samozřejmě žádný vliv na funkčnost disku, ale nemusí nutně vyjadřovat jen vaše estetické preference. Některé disky totiž v základní výbavě disponují například ochrannými obaly, které je mohou ochránit při případném pádu nebo nárazu, anebo jsou vytvořeny z vysoce odolných materiálů.

Pokud jste tedy milovníci tohoto trendu, nastoleného u multimediálních zařízení v posledních letech, určitě podobnou variantu oceníte. Nejčastěji používaným materiálem pro výrobu disků je plast, ale můžete se setkat například i se skleněnými nebo hliníkovými konstrukcemi, které dobře pracují s provozním teplem, které z disku při provozu uniká.


8. Cena

Cena je samozřejmě klíčovým parametrem, podle kterého se řídí při výběru téměř každý zákazník. Často se používá měřítko, které do poměru uvádí cenu ku kapacitě úložiště a ve finále tak tímto poměrem získáváte informaci o ceně za jeden MB úložného prostoru. Tento výpočet je samozřejmě hrubě zjednodušen a pomůže vám pouze pokud vám nezáleží na rychlosti a všeobecné kvalitě disku, ale pouze na jeho kapacitních možnostech. Následující kapitola vám proto nabídne podrobnější náhled na celou cenovou problematiku externích disků.

Do 2 000 Kč

V této cenové kategorii obvykle najdete produkty v kapacitě okolo 500 GB až 1 TB, které jsou určené především pro přenášení prostých dat a k jejich občasnému využívaní. Bohatě vystačí například pro přenos jakýchkoliv kancelářských souborů, které jednak nejsou náročné na kapacitu, ale také jejich přenos není nikterak náročný. V drtivé většině se jedná o pomalejší HDD disky a většinou disponují pouze možností připojení přes USB. Produkty v této cenovce tedy doporučujeme především uživatelům, kteří kladou na disk pouze základní nároky a neplánují ho využívat často, pro náročné operace.

Od 2 000 Kč do 5 000 Kč

Nabízejí nejlepší volbu pro většinu běžné populace, která má na externí disky větší než základní požadavky, ale je pro ni důležitý poměr ceny a výkonu. Standardně nabízejí kapacitu v rozsahu zhruba 2 TB až 5 TB a pokryjí tak kapacitní nároky většiny uživatelů. Poměrně často se u nich můžete setkat také s rozšířenými možnostmi připojení a poměrně vysokou rychlostí. Běžně se vyrábí i z kvalitnějších materiálů než jen plastu a poměrně často jsou zde zastoupeny i disky z kategorie SSD.

Od 6 000 Kč

V této cenovce můžete najít opravdu velmi širokou škálu produktů, protože nejdražší externí disky se mohou s cenou vyšplhat až ke stovkám tisíc korun. Obvykle se jedná o výrobky, které jsou vhodné do firemních prostředí, kde jsou na objem a rychlost přenášených dat kladeny nejvyšší nároky. Často disponují tyto disky téměř nevyčerpatelnou kapacitou úložného prostoru, několika konektory pro připojení a výbornou rychlostí. Hodí se především pro každodenní využívaní, kde se investice uživatelům vrátí v podobě ušetřeného času a dlouhé trvanlivosti kvalitních výrobků.

Jak vám pomohl tento test? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Externí disky
Průměrné hodnocení 4.4 z 70 hlasů