Hledáte vhodný způsob, jak ukládat data a zároveň mít možnost je jednoduše přenášet? Ideálním řešením je externí disk. Poradíme vám, jaké jsou mezi jednotlivými disky rozdíly, jakou kapacitu vybrat podle způsobu využití či jaké další parametry byste při výběru měli sledovat.
Proč si pořídit externí disk
Ke koupi externího disku vás může vést hned několik důvodů.
- Úložiště na zážitky – dříve se fotky tiskly. V době špičkových fotomobilů za se ale fotky hromadí více než dříve, a ne vše chceme tisknout. Stačit by vám měl disk s 1 až 2 TB.
- Videotéka k televizi – na externí disk si můžete nahrát vaše oblíbené filmy či videa a přehrávat si je z disku přímo na televizi. Většině uživatelů vyhoví disk se 2 TB, pro 4K rozlišení ale volte větší disk.
- Pracovní úložiště – externí disk se běžně využívá také pro přenos pracovních dat, nebo uchovávání archivních souborů. Potřebná kapacita je individuální.
Výběr vhodného externího disku podle účelu využití
Na počátku by mělo stát rozhodnutí, k čemu chcete externí disk používat. Jiná kapacita bude stačit nenáročnému uživateli, který občas potřebuje zálohovat kancelářské soubory, jinou bude požadovat zapálený filmový nadšenec či profesionální fotograf.
- Záloha dat v domácnosti i ve firmě – pakliže potřebujete externí disk pouze na zálohování dat, které nebudete často používat, můžete zvolit pomalejší HDD variantu. Ta nabízí výrazně lepší poměr ceny a kapacity. Takové disky využijete v domácnosti nebo i ve firmách, protože bez obtíží seženete i modely s kapacitou kolem 20 TB.
- Rozšíření úložiště počítače – v případě, že chcete využít externí disk pro rozšíření úložiště vašeho počítače, zaměřte se na rychlejší variantu SSD. Takové disky neslouží pouze k záloze, ale můžete z nich přímo spouštět aplikace. Počítejte ale s tím, že jejich kapacita bude výrazně nižší než u HDD disků.
- Časté přenášení dat – jestliže budete disk často nosit sebou, zaměřte na velikost a hmotnost disku. Na cestování jsou ideální menší disky s kapacitou do 5 TB. Kvůli časté manipulaci také oceníte modely, které mají zvýšenou odolnost a odolají prachu či vodě.
Druhy externích disků podle technologie
Zásadním parametrem, podle kterého lze externí disky dělit, je jejich provedení. Primárně je dělíme na HDD a SSD. Jestliže má sloužit disk k dlouhodobému uchováváni dat, volte levnější a trvanlivější HDD disky. Pro účely rychlého přístupu k souborům se zaměřte na SSD.
- HDD disky – výhodou je jejich relativně nižší cena a neomezený počet zápisů. Naopak nevýhody HDD disků bývají spojovány především s podstatně nižší rychlostí, hlučností, vyšší spotřebou a náchylností k poškození pádem či otřesem.
- SSD disky – jsou skladnější, nabízejí vyšší rychlost, odolnost, nízkou spotřebu a téměř žádnou hlušnost. Za nevýhodu je považována vysoká cena a ve srovnání s HDD nižší kapacita úložiště.
Typ externího disku |
Výhody | Nevýhody |
HDD | + Nízká pořizovací cena
+ Vyšší kapacita úložiště |
– Výrazně nižší přenosové rychlosti
– Vyšší hlučnost – Náchylnost na poškození |
SSD | + Rychlejší přenosové rychlosti
+ Vyšší mechanická odolnost + Menší rozměry i hmotnost |
– Vyšší pořizovací cena
– Menší maximální kapacita úložiště |
TIP: SSD disky se hodí pro ukládání her, operačních systému či často používaných souboru. HDD disky jsou vhodnější pro zálohu a ukládání filmů, fotek a dalších dokumentů.
Důležité parametry externích disků
Externí disky dnes využívají nenároční uživatelé i profesionálové. Nabídka je široká a jednotlivé modely se liší v celé řadě různých parametrů.
- Velikost úložiště – pro pracovní soubory a krátkodobý přenos dat je lepší volit menší a rychlejší disk typu SSD s 1 TB prostoru. Pro dlouhodobé ukládání filmů naopak nemusí stačit ani 2 TB. Pro zálohu velkého objemu dat lze využít i HDD disky s kapacitou nad 10 TB.
- Rychlost disku – pokud potřebujete z disku například jen přehrávat filmy nebo na něj zálohovat soubory, na rychlosti nebude záležet. Pro práci při střihu videí, přenášení souborů mezi počítači a podobné účely ale volte spíše rychlejší SSD disky.
- Formát – disky lze rozdělit do tří kategorií – 1,8“, 2,5“ a 3,5“. Menší jsou vhodnější pro přenos dat a jsou mobilnější. V úvahu je třeba vzít také to, že disky 1,8“ a 2,5“ jsou napájeny pomocí USB kabelu z počítače a 3,5“ je určen pro nabíjení pomocí adaptéru ze zásuvky.
- Připojení – doporučujeme se zaměřit na disky, které disponují USB-C konektorem. Takový disk typu SSD je pak standardně možné připojit i k mobilu. Konektor USB-C je nejuniverzálnější, u HDD disků se ale nebojte ani klasického USB.
- Rozměry a hmotnost – velkoobjemové HDD disky váží i přes jeden kilogram a mají výraznější rozměry, jejich místo je však na pracovním stole. Pro přenášení se hodí HDD disky s menší kapacitou nebo SSD disky, které se obvykle vejdou do 100 gramů.
- Odolnost – je důležitý parametr hlavně v případě, že disk budete často přenášet. SSD disky jsou všeobecně odolnější vůči nárazům. Roli hraje i materiál, z kterého je disk vyroben. Odolnější modely disponují certifikací IP55 či IP65, která zaručuje odolnost proti vodě a prachu.
- Příslušenství – mezi oblíbené doplňky patří pouzdra, která poskytují ochranu například před prachem, vodou či otřesy. Dále různé kabely, kterými můžete zvýšit uživatelský komfort při používání, protože v balení jsou většinou jen méně kvalitní a krátké kabely.
Ceny externích disků
Pořizovací cena je velmi důležitou součástí nákupního rozhodování. Externí disky lze podle hodnoty rozdělit do tří kategorií.
- Do 2 500 Kč – v této kategorii obvykle najdete produkty s kapacitou do 2 TB, které jsou určené především pro přenášení prostých dat a k jejich občasnému využívání. Bohatě vystačí například pro přenos jakýchkoliv kancelářských souborů. Většinou se jedná o pomalejší HDD disky či SSD disky s malou kapacitou.
- Od 2 500 do 6 000 Kč – nabízejí nejlepší volbu pro většinu běžné populace, která má na externí disky větší než základní požadavky, ale je pro ni důležitý poměr ceny a výkonu. Standardně nabízejí kapacitu zhruba do 8 TB a pokryjí tak nároky většiny uživatelů. Poměrně často se u nich můžete setkat také s rozšířenými možnostmi připojení a vysokou rychlostí. Běžně se vyrábí i z kvalitnějších materiálů než jen z plastu a často jsou zde zastoupeny i SSD disky.
- Nad 6 000 Kč – v této cenovce najdeme velmi širokou škálu produktů. Obvykle se jedná o výrobky, které jsou vhodné do firemních prostředí, kde jsou na objem a rychlost přenášených dat kladeny nejvyšší nároky. Často tyto disky disponují téměř nevyčerpatelnou kapacitou úložného prostoru, několika konektory pro připojení a výbornou rychlostí.
Cenová kategorie | Co obvykle nabízí | Co obvykle nenabízí | Pro koho se hodí |
Do 2 500 Kč | Kapacitu běžně do 2 TB, menší přenosové rychlosti a HDD provedení | Velkou kapacitu úložiště a vysoké přenosové rychlosti | Pro lidi, kteří chtějí dostupný disk pro přenášení souborů či rozšíření úložiště počítače |
Od 2 500 Kč do 6 000 Kč | Velké kapacity, vyšší rychlosti a možnost výběru mezi SSD a HDD | Extrémní velikosti úložiště pro firemní účely | Pro uživatele, kteří hledají spolehlivý a rychlý disk |
Nad 6 000 Kč | Extrémně velké úložiště i rychlost | Nízkou cenu | Pro náročné jednotlivce a firmy, kteří mají velké nároky na kapacitu a rychlost |
Kolik GB mohu naráz nahrát na externí disk?