Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších filtračních konvic

Aktualizováno:
Červenec 2020
Autor:
Iveta Polášková

Ukázka produktu ve srovnání filtračních konvic

Pitný režim je pro lidský organismus a jeho správnou funkci neocenitelný. A je to právě čistá voda, která je doporučována jako nejpřirozenější a nejvhodnější, ať už kohoutková nebo balená (Zdroj: Vím, co jím). Bohužel ne každý má přístup ke kvalitní vodě podle svých představ. Ať už je nespokojený „pouze“ s její chutí a vůní, nebo má strach z nadměrné koncentrace chloru, je pro něj pití takové vody nepříjemné a může být i nezdravé.

Jednou z možností, jak se podobných strachů zbavit, je nákup prověřené vody balené. Toto řešení se však v delším časovém úseku stává poněkud nákladným. Navíc je nutné po každém nákupu vyhazovat další a další plastové lahve, což se zejména ekologickým duším pochopitelně příčí.

Další variantu představují právě filtrační konvice. Jejich název do značné míry prozrazuje, k čemu primárně slouží. Tyto nenápadné produkty dokáží vyčistit vodu od nežádoucích látek a zároveň ji zbaví nepříjemného chlorového zápachu.

Filtrační konvice tak mohou být ideální volbou například pro rekreanty, kteří jezdí na své chaty nepravidelně a voda jim tak v potrubí delší dobu stojí. Využívat je lze hojně i v moderních a městských domácnostech. Kvalitu vody je možné zlepšovat v podstatě kdekoliv. Náš článek Jak vybrat filtrační konvici vám pomůže s nákupem tohoto produktu.


Nejlepší filtrační konvice dle hodnocení a recenzí uživatelů

Vzhled Název Objem (l) Orientační cena Aktuální cena
Recenze Brita Marella XL
Brita Marella XL 3,5 350 Kč Zobrazit nabídky
Recenze BWT Vida
BWT Vida 2,6 200 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Brita Marella Cool
Brita Marella Cool 2,4 350 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Brita Style Maxtra Plus
Brita Style Maxtra Plus 2,4 600 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Brita Elemaris cool Meter
Brita Elemaris cool Meter 2,4 1 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Aquaphor Provance
Aquaphor Provance 4,2 450 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Brita Elemaris Meter XL
Brita Elemaris Meter XL 3,5 850 Kč Zobrazit nabídky
Recenze BWT Slim
BWT Slim 3,6 400 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Brita Aluna Cool Memo
Brita Aluna Cool Memo 2,4 450 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Aquaphor Prestiž
Aquaphor Prestiž 2,8 450 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat filtrační konvici

Filtrační konvice nepředstavují žádné složité zařízení, přesto nebude na škodu zjistit si o nich co nejvíce informací. A právě k tomu vám poslouží tento článek. Samotnému fungování filtrační konvice se budeme věnovat hned v první kapitole.

Po ní bude následovat několik dalších zaměřených hlavně na zásadní parametry tohoto produktu. Je to tvar konvice, objem a filtry. I v jejich případě je vhodné zmínit několik důležitých informací. Neopomněli jsme ani otázku uživatelského komfortu. Závěr článku bude věnován orientačním cenám filtračních konvic.

Fungování filtrační konvice

Filtrační konvice připomíná na první pohled klasickou konvici. Může však nabývat i tvarů nejrůznějších lahví nebo speciálních boxů. Jak už prozrazuje název, jejím srdcem je filtr skládající z dílčích vrstev. Má samozřejmě vliv na jediný účel filtrační konvice, kterým je přečištění vody. K tomu dochází obvykle v několika postupných úrovních.

 • První filtrační stupeň prezentuje jemný síťový filtr. Ten slouží primárně k zachytávání větších nečistot ve vodě, jakými jsou usazeniny a jim podobné prvky.
 • Druhý filtrační stupeň je spojen s použitím speciální technologie. Konkrétně jde o tu iontovou, se kterou se zbavíte vodního kamene a zároveň se nepřipravíte o látky důležité pro tělo. Mezi ně patří vápník a hořčík.
 • Po aplikování iontové technologie následuje třetí stupeň – vrstva aktivního uhlí. Ta pracuje na principu adsorbce, tedy nalepení nechtěných částic na pórovitý povrch vrstvy. V rámci tohoto procesu jsou odstraněny další látky promítající se především do nevábné chuti vody, především chlor.
 • Nakonec je pomocí jemného síta prováděna finální filtrace. Ta je spjata s odstraněním i těch nejmenších usazenin.

A výsledek? Tím je čistá voda, která je svou kvalitou a čistotou v podstatě nesrovnatelná s tím, jakou jsme natočili z kohoutku.

Takto vyčištěnou vodu můžete rovnou pít, použít k přípravě kávy či čaje (kterým také dodá lahodnější příchuť), nebo z ní pomocí výrobníku sody vyrobit perlivou vodu. Na výrobníky sody jsme se zaměřili v samostatném článku Jak vybrat výrobník sody.

Výhody vs. nevýhody

Když teď víte, jak funguje základní proces filtrování u filtračních konvic, je vhodné zmínit ještě ty nejpodstatnější výhody a nevýhody takového produktu. Právě následující body vás mohou přesvědčit k nákupu nové filtrační konvice nebo od něj odradit.

Výhody filtrační konvice:

 • Zlepšení kvality vody, odstranění přebytečného chloru.
 • Náklady na jeden litr filtrované vody se pohybují kolem 2 Kč.
 • Nemusíte řešit nošení balené vody domů a následnou likvidaci prázdných plastových láhví.
 • Díky změkčení vody a odstraňování vodního kamene docílíte prodloužené životnosti u mnohých dalších kuchyňských spotřebičů. Typickým příkladem je rychlovarná konvice.
 • Zlepšení chuti a vůně, které se následně promítá také do aromatu čaje nebo kávy.
 • Řada z modelů je zároveň působivým designovým doplňkem.
 • Snadná údržba a výměna filtrů.

Nevýhody filtrační konvice:

 • Filtrovat nelze naprosto každou vodu. Třeba tu příliš železitou ze studně na chalupě nemusíte i přes vší snahu dokonale vyčistit. U té městské, respektive u té z vodovodního řádu nebudete mít pravděpodobně nikde žádný problém.
 • Po jisté době bude nutné vyměnit filtr za nový, což přináší další výdaje.
 • Některé filtry vás mohou připravit také o důležité minerály.
 • Tyto konvice i přes několik filtračních procesů nedokáží připravit dokonalou vodu, která se kvalitou rovná kojenecké. Před jejím použitím pro děti se tedy vyplatí ji ještě převařit.
 • Je nutné počítat s tím, že překapání vody chvíli trvá. Většina konvic ale dokáže přefiltrovat litr vody v řádu desítek sekund.

Tvar

Při prvním nahlédnutí do produktových nabídek mnohých výrobců zjistíte, že na výběr máte z bezpočtu nejrůznějších tvarů filtračních konvic. Volit tak můžete nejenom na základě vlastního vkusu, ale třeba i vizuálního ladění s ostatními prvky interiéru.

 • Filtrační konvice – Klasický typ připomínající konvice rychlovarné.
 • Filtrační karafy – Jde spíše o elegantní a designovou záležitost, která vynikne na libovolném stole nebo kuchyňské lince.
 • Filtrační láhve – Mají menší a kompaktnější rozměry, takže je primárně využijete hlavně při pohybových aktivitách, sportu a podobně. Existují také speciální odolné typy, které využijete během turistických expedic a pití vody přímo z přírodních zdrojů.

Objem

V okamžiku, kdy víte, k čemu, jak a kde chcete filtrační konvice používat, přichází na přetřes volba správného objemu. V jeho případě si pohlídejte dva zásadní termíny. Ty je třeba rozlišovat.

 • Objem přefiltrované vody – Jde o kapacitu čisté vody, kterou získáte nalitím nepřefiltrované vody.
 • Celkový objem filtrační konvice – Do něj je zahrnut nejenom objem již přefiltrované vody, ale také té, která se zatím nachází nad filtrem.

V popisu produktu obvykle narazíte na celkový objem vody, proto si dejte tu práci a v technických parametrech vyhledejte i údaj o objemu přefiltrované vody. Spousta filtračních konvic má například celkovou kapacitu 2,4 litru. Z toho je však objem přefiltrované vody jen 1,4 litru, což vás může nemile překvapit.

V závislosti na použití filtrační konvice se v podstatě nemusíte omezovat, protože existují i velká provedení nabízející celkový objem 8,5 litru s tím, že získat můžete až 5,5 litru čisté přefiltrované vody.

Filtry

Filtry jsou nedílnou součástí filtračních konvic. Proto se při nákupu hotového produktu zajímejte také o to, kolik peněz vlastně stojí jejich výměna. Jejich životnost je obvykle spojena s určitým množstvím přefiltrované vody, popřípadě s časovým úsekem do jednoho měsíce.

Většina filtračních konvic je navíc opatřena ukazatelem, kolik plných nádob bude výrobek schopen ještě přečistit. Dražší modely dokonce umí prezentovat přesnější počet litrů vody, které dále přečistíte. V tomto směru můžete rozlišovat dva typy indikátorů.

 • Mechanický indikátor výměny filtru – praktický kalendář, na kterém si ručně nastavíte datum výměny. Při každém použití tak můžete sledovat, kolik dnů vám ještě zbývá.
 • Elektronický indikátor výměny filtru – při výměně stisknete spouštěcí tlačítko a systém už počítá sám. Nutnosti výměny je signalizována pomocí různobarevných kontrolek. Výhodou u některých elektronických indikátorů je to, že mimo dobu používání berou v potaz také množství přefiltrované vody nebo její tvrdost.

Protože nabídka výrobců se stále rozšiřuje, na trhu dnes najdete i filtry, které jdou ve snaze zkvalitnit naše nápoje ještě dál. Jedná se například o tyto novinky.

 • Mineralizéry – filtry, které obohacují vodu o ionty hořčíku.
 • Ionizátory – konvice s tímto filtrem produkují alkalickou, tedy zásaditější vodu.

Důležitou otázkou filtrů a filtračních konvic je jejich vzájemná kompatibilita. Někteří výrobci nabízejí konvice kompatibilní pouze s jedním, a to jejich typem filtru. Do konvic jiných výrobců můžete dokoupit i alternativy, které jsou často levnější. Zde je pouze na vašem zvážení, jak moc si dovolíte experimentovat.

Uživatelský komfort

V předchozích kapitolách jsme se soustředili na podstatné náležitosti filtračních konvic. Zde nám zůstal prostor pro detaily, které sice nejsou stěžejní pro výběr, ale mohou napomoci snazšímu používání nebo údržbě. A jsou to právě tyto drobnosti, na co se tak snadno zapomíná.

 • Průtočné víčko – víčko, které nepotřebuje manuální rozevření. Sklopí se samo pod proudem vody.
 • Možnost uložení v lednici – pokud si chcete vychutnat vodu vychlazenou, ohlídejte si také, zda výrobce v manuálu nevaruje před uložením konvice v lednici. Nemusíte se bát, není to příliš časté. Mnoho výrobců naopak nabízí konvice, které se optimálně vejdou do dvířek většiny lednic.
 • Možnost mytí v myčce – pro někoho zbytečná, pro někoho důležitá informace. Zde je však na místě připomenout, že víčka vybavená indikátorem výměny filtru nepatří do myčky nikdy!
 • Protiskluzové dno – pro lepší stabilitu a bezpečnost jsou některé výrobky vybavené protiskluzovou úpravou.
 • Náhradní filtry v balení – detail, který vám na několik měsíců ušetří výdaje za nové filtry.

Cena

Filtrační konvice pořídíte za velice přijatelnou cenu. Pokud máte větší ambice při přípravě čisté vody, můžete si připlatit za určitý nadstandard, ať už je to větší kapacita nádoby nebo důkladnější filtrační proces. Vybírat byste měli z prověřených značek, mezi které patří Aquaphor, Laica, BRITA, Dewberry, Oasa, Xavax a další.

Cena do 500 Kč

Nejlevnější filtrační konvice a malé sportovní nádoby zakoupíte do ceny 500 Kč. Půjde o modely s celkovým objemem do 2,6 litru. Očekávat nemůžete žádné moderní designy a přepychové materiály. Přesto takové konvice splní svůj účel.

Cena od 500 Kč do 1 000 Kč

Moderní vzhled, objem až 3,7 litru, několikastupňové filtrace a výběr z mnoha barevných variant. Často je doplňkem indikátor životnosti filtru. Toho všeho se vám dostane, pokud si alespoň trochu připlatíte. Filtrační konvice v této cenové skupině představují zlatou střední třídu.

Cena od 1 000 Kč do 2 000 Kč

Speciální boxy na filtrování vody s větším objemem nebo kvalitní přenosné láhve určené pro náročnější pohybové aktivity. Přesně takové filtrační konvice a nádoby zakoupíte do ceny 2 000 Kč. Velký důraz je kladen na použití lepších výrobních materiálů.

Cena nad 2 000 Kč

Špičkové a důmyslné technologie čištění v kombinaci s nerezovými a skleněnými designy stojí nad 2 000 Kč. Mnohastupňové čištění, ekonomický provoz a velká kapacita. V této kategorii najdeme také lahve určené pro expediční účely. A pokud je potřeba povýšit úpravu vody na vyšší stupeň, narazíme zde také na konvice destilační. Náklady na pořízení takových výrobků se mohu šplhat k částkám až 8 000 Kč.


Použité a další zajímavé zdroje:

https://www.vimcojim.cz/magazin/clanky/o-zdravi/Co-pit-kazdy-den-a-co-radeji-vynechat__s10012x19281.html

https://prima.iprima.cz/zpravodajstvi/voda-z-kohoutku-je-k-piti-vetsinou-vhodna-metody-jak-zjistit-kvalitu-snizit-riziko

https://cs.wikipedia.org/wiki/Vodn%C3%AD_filtr

http://www.ovodarenstvi.cz/clanky/jakou-vodu-pit