Test 10 nejlepších filtračních konvic 2021 | Recenze & Jak vybrat |
Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších filtračních konvic

Aktualizováno:
Září 2021
Autor:
Iveta Polášková

Pitný režim je pro lidský organismus a jeho správnou funkci neocenitelný. A je to právě čistá voda, která je doporučována jako nejpřirozenější a nejvhodnější, ať už kohoutková, nebo balená. Bohužel ne každý má přístup ke kvalitní vodě podle svých představ, někdo je nespokojený s její chutí a vůní, někdo má strach z nadměrné koncentrace chloru.

Jednou z možností, jak se podobných problémů zbavit, je nákup prověřené vody balené. Toto řešení se však v delším časovém úseku stává poněkud nákladným a kvůli hromadě plastových lahví i neekologickým. Další variantu představují právě filtrační konvice. Tyto nenápadné produkty dokáží vyčistit vodu od nežádoucích látek a zároveň ji zbaví nepříjemného chlorového zápachuv (Zdroj: JPlast). Navíc jsou k dostání v mnoha designových provedeních, takže představují i zajímavý interiérový doplněk.

Filtrační konvice mohou být ideální volbou například pro rekreanty, kteří jezdí na své chaty nepravidelně a voda jim tak v potrubí delší dobu stojí. Využívat je lze hojně i v moderních a městských domácnostech. Kvalitu vody je možné zlepšovat v podstatě kdekoliv. Náš článek Jak vybrat filtrační konvici vám pomůže s nákupem tohoto produktu.


Nejlepší filtrační konvice dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Vzhled Název Hodnocení Orientační cena Aktuální cena
1.
Recenze Brita Marella Cool
Brita Marella Cool 93 %
Počet recenzí: 491
1 800 Kč Zobrazit nabídky
2.
Recenze Brita Marella XL
Brita Marella XL 94 %
Počet recenzí: 207
1 400 Kč Zobrazit nabídky
3.
Recenze Brita Elemaris Meter XL
Brita Elemaris Meter XL 94 %
Počet recenzí: 285
1 800 Kč Zobrazit nabídky
4.
Recenze Brita Marella Maxtra+
Brita Marella Maxtra+ Zatím nehodnoceno 480 Kč Zobrazit nabídky
5.
Recenze Brita Maxtra Style Plus 2,4l
Brita Maxtra Style Plus 2,4l 93 %
Počet recenzí: 45
1 900 Kč Zobrazit nabídky
6.
Recenze BWT Vida 2,6 l 3 x filtr
BWT Vida 2,6 l 3 x filtr 95 %
Počet recenzí: 40
1 200 Kč Zobrazit nabídky
7.
Recenze Brita Maxtra Style XL 3,6l
Brita Maxtra Style XL 3,6l 99 %
Počet recenzí: 12
800 Kč Zobrazit nabídky
8.
Recenze Brita Aluna Cool Memo
Brita Aluna Cool Memo 88 %
Počet recenzí: 96
700 Kč Zobrazit nabídky
9.
Recenze Brita Aluna
Brita Aluna 94 %
Počet recenzí: 17
500 Kč Zobrazit nabídky
10.
Recenze BWT Vida MEI 2,6 l
BWT Vida MEI 2,6 l 93 %
Počet recenzí: 1
500 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat filtrační konvici

Filtrační konvice nepředstavují žádné složité zařízení, přesto však neuškodí zjistit si před nákupem několik informací. Hned v první kapitole se budeme věnovat principu jejich fungování, a abychom vám dopřáli nezaujatý pohled, shrneme si jejich výhody i nevýhody.

Poté bude následovat několik dalších kapitol zaměřených hlavně na zásadní parametry tohoto produktu. Shrneme, jaké typy konvic se na trhu vyskytují, a prozradíme, jakým údajům věnovat pozornost při určování vhodného objemu. Nejdůležitější součástí konvice jsou filtry, takže i těm jsme popřáli sluchu v samostatné kapitole, kde mimo jiné prozradíme, jak fungují indikátory jejich výměny, a zmíníme i jejich speciální typy.

Neopomněli jsme ani otázku uživatelského komfortu, který sice není nejpodstatnějším kritériem, ale často má vliv na celkovou spokojenost s výrobkem. Závěr článku bude věnován orientačním cenám filtračních konvic. Pokud rádi pijete vodu perlivou, doporučíme k pročtení článek Jak vybrat výrobník sody.

Fungování filtrační konvice

Filtrační konvice připomíná na první pohled klasickou konvici. Může však nabývat i tvarů nejrůznějších lahví nebo speciálních boxů. Jak už prozrazuje název, jejím srdcem je filtr skládající z dílčích vrstev. Má samozřejmě vliv na jediný účel filtrační konvice, kterým je přečištění vody. K tomu dochází obvykle v několika postupných úrovních.

 • První filtrační stupeň prezentuje jemný síťový filtr. Ten slouží primárně k zachytávání větších nečistot ve vodě, jakými jsou usazeniny a jim podobné prvky.
 • Druhý filtrační stupeň je spojen s použitím speciální technologie. Konkrétně jde o tu iontovou, se kterou se zbavíte vodního kamene a zároveň se nepřipravíte o látky důležité pro tělo. Mezi ně patří vápník a hořčík.
 • Po aplikování iontové technologie následuje třetí stupeň – vrstva aktivního uhlí. Ta pracuje na principu adsorbce, tedy nalepení nechtěných částic na pórovitý povrch vrstvy. V rámci tohoto procesu jsou odstraněny další látky promítající se především do nevábné chuti vody, především chlor.
 • Nakonec je pomocí jemného síta prováděna finální filtrace. Ta je spjata s odstraněním i těch nejmenších usazenin.

A výsledek? Tím je čistá voda, která je svou kvalitou a čistotou v podstatě nesrovnatelná s tím, jakou jsme natočili z kohoutku. Takto vyčištěnou vodu můžete rovnou pít, použít k přípravě kávy či čaje (kterým také dodá lahodnější příchuť), nebo z ní pomocí výrobníku sody vyrobit perlivou vodu.

Výhody vs. nevýhody

Když teď víte, jak funguje základní proces filtrování u filtračních konvic, je vhodné zmínit ještě ty nejpodstatnější výhody a nevýhody takového produktu. Právě následující body vás mohou přesvědčit k nákupu nové filtrační konvice, nebo od něj odradit.

Výhody filtrační konvice:

 • Zlepšení kvality vody, odstranění přebytečného chloru.
 • Náklady na jeden litr filtrované vody se pohybují kolem 2 Kč.
 • Nemusíte řešit nošení balené vody domů a následnou likvidaci prázdných plastových láhví.
 • Díky změkčení vody a odstraňování vodního kamene docílíte prodloužené životnosti u mnohých dalších kuchyňských spotřebičů. Typickým příkladem je rychlovarná konvice.
 • Zlepšení chuti a vůně, které se následně promítají také do aromatu čaje nebo kávy.
 • Řada z modelů je zároveň působivým designovým doplňkem.
 • Snadná údržba a výměna filtrů.

Nevýhody filtrační konvice:

 • Filtrovat nelze naprosto každou vodu. Třeba tu příliš železitou ze studně na chalupě nemusíte i přes vší snahu dokonale vyčistit. U té městské, respektive u té z vodovodního řádu nebudete mít pravděpodobně nikde žádný problém.
 • Po jisté době bude nutné vyměnit filtr za nový, což přináší další výdaje.
 • Některé filtry vás mohou připravit také o důležité minerály.
 • Tyto konvice i přes několik filtračních procesů nedokáží připravit dokonalou vodu, která se kvalitou rovná kojenecké. Před jejím použitím pro děti se tedy vyplatí ji ještě převařit.
 • Filtrace snižuje pH vody, čímž přispívá k překyselení organismu. Není také vhodné používat filtrovanou vodu pro chov akvarijních ryb.
 • Je nutné počítat s tím, že překapání vody chvíli trvá. Většina konvic ale dokáže přefiltrovat litr vody v řádu desítek sekund.

Tvar

Při prvním nahlédnutí do produktových nabídek mnohých výrobců zjistíte, že na výběr máte z bezpočtu nejrůznějších tvarů filtračních konvic. Volit tak můžete nejenom na základě vlastního vkusu, ale třeba i vizuálního ladění s ostatními prvky interiéru.

 • Filtrační konvice – Klasický typ připomínající konvice rychlovarné.
 • Filtrační karafy – Jde spíše o elegantní a designovou záležitost, která vynikne na libovolném stole nebo kuchyňské lince.
 • Filtrační láhve – Mají menší a kompaktnější rozměry, takže je primárně využijete hlavně při pohybových aktivitách, sportu a podobně. Existují také speciální odolné typy, které využijete během turistických expedic a pití vody přímo z přírodních zdrojů.

Materiál

Co se materiálu konvic týče, moc variant na trhu není. Víko i filtrační patrona jsou zpravidla z plastu. Samotnou konvici můžete pořídit ve dvou provedeních.

 • Plastová – Bude o něco levnější. Protože plast je lehký, je jako materiál vhodný pro výrobu konvic nebo filtračních lahví, které jsou určené k přenášení. Velkou výhodou je odolnost proti pádu, nádoby z tvrdého plastu jsou téměř nerozbitné. Na druhou stranu jsou však náchylnější na poškrábání a další drobné kazy.
 • Skleněná – Je z materiálu s lepší životností, takže vám déle vydrží jako nová. Navíc je sklo zpravidla součástí designově propracovanějších modelů. Na druhou stranu se však taková konvice může snadno rozbít. A pokud sháníte objemnější model, bude také těžká a manipulace s ní dá drobnějším osobám zabrat.

Objem

V okamžiku, kdy víte, k čemu, jak a kde chcete filtrační konvice používat, přichází na přetřes volba správného objemu. V jeho případě si pohlídejte dva zásadní termíny. Ty je třeba rozlišovat.

 • Objem přefiltrované vody – Jde o kapacitu čisté vody, kterou získáte nalitím nepřefiltrované vody.
 • Celkový objem filtrační konvice – Do něj je zahrnut nejenom objem již přefiltrované vody, ale také té, která se zatím nachází nad filtrem.

V popisu produktu obvykle narazíte na celkový objem vody, proto si dejte tu práci a v technických parametrech vyhledejte i údaj o objemu přefiltrované vody. Spousta filtračních konvic má například celkovou kapacitu 2,4 litru. Z toho je však objem přefiltrované vody jen 1,4 litru, což vás může nemile překvapit.

Poměr objemu přefiltrované vody a celkového objemu se mění v závislosti na tvaru konvice. Přibližné hodnoty můžete vidět v následující tabulce:

Celkový objem (l) Objem přefiltrované vody (l)
1,5–2 11,2
2–3 1,2–1,4
34 1,72
4 a více 2 a více

V závislosti na použití filtrační konvice se v podstatě nemusíte omezovat, protože existují i velká provedení nabízející celkový objem 8,5 litru s tím, že získat můžete až 5,5 litru čisté přefiltrované vody. Objem můžete také sladit s rychlovarnou konvicí, v tom případě zajistíte, že nebudete muset do konvice čerpat vodu na několik dávek.

Filtry

Filtry jsou nedílnou součástí filtračních konvic. Proto se při nákupu hotového produktu zajímejte také o to, kolik peněz vlastně stojí jejich výměna. Jejich životnost je obvykle spojena s určitým množstvím přefiltrované vody, popřípadě s časovým úsekem do jednoho měsíce.

Většina filtračních konvic je navíc opatřena ukazatelem, kolik plných nádob bude výrobek schopen ještě přečistit. Dražší modely dokonce umí prezentovat přesnější počet litrů vody, které dále přečistíte. V tomto směru můžete rozlišovat dva typy indikátorů.

 • Mechanický indikátor výměny filtru – Praktický kalendář, na kterém si ručně nastavíte datum výměny. Při každém použití tak můžete sledovat, kolik dnů vám ještě zbývá.
 • Elektronický indikátor výměny filtru – Při výměně stisknete spouštěcí tlačítko a systém už počítá sám. Nutnosti výměny je signalizována pomocí různobarevných kontrolek. Výhodou u některých elektronických indikátorů je to, že mimo dobu používání berou v potaz také množství přefiltrované vody nebo její tvrdost.

Speciální typy filtrů

Protože nabídka výrobců se stále rozšiřuje, na trhu dnes najdete i filtry, které jdou ve snaze zkvalitnit naše nápoje ještě dál. Jedná se například o tyto novinky.

 • Mineralizéry – Filtry, které obohacují vodu o ionty hořčíku.
 • Ionizátory – Konvice s tímto filtrem produkují alkalickou, tedy zásaditější vodu.

Důležitou otázkou filtrů a filtračních konvic je jejich vzájemná kompatibilita. Někteří výrobci nabízejí konvice kompatibilní pouze s jedním, a to jejich typem filtru. Do konvic jiných výrobců můžete dokoupit i alternativy, které jsou často levnější. Zde je pouze na vašem zvážení, jak moc si dovolíte experimentovat.

Uživatelský komfort

V předchozích kapitolách jsme se soustředili na podstatné náležitosti filtračních konvic. Zde nám zůstal prostor pro detaily, které sice nejsou stěžejní pro výběr, ale mohou napomoci snazšímu používání nebo údržbě. A jsou to právě tyto drobnosti, na co se tak snadno zapomíná.

 • Průtočné víčko – Víčko, které nepotřebuje manuální rozevření. Sklopí se samo pod proudem vody.
 • Možnost uložení v lednici – Pokud si chcete vychutnat vodu vychlazenou, ohlídejte si také, zda výrobce v manuálu nevaruje před uložením konvice v lednici. Nemusíte se bát, není to příliš časté. Mnoho výrobců naopak nabízí konvice, které se optimálně vejdou do dvířek většiny lednic.
 • Možnost mytí v myčce – Pro někoho zbytečná, pro někoho důležitá informace. Zde je však na místě připomenout, že víčka vybavená indikátorem výměny filtru nepatří do myčky nikdy!
 • Protiskluzové dno – Pro lepší stabilitu a bezpečnost jsou některé výrobky vybavené protiskluzovou úpravou.
 • Náhradní filtry v balení – Detail, který vám na několik měsíců ušetří výdaje za nové filtry.

Cena

Filtrační konvice pořídíte za velice přijatelnou cenu. Pokud máte větší ambice při přípravě čisté vody, můžete si připlatit za určitý nadstandard, ať už je to větší kapacita nádoby nebo důkladnější filtrační proces. Vybírat byste měli z prověřených značek, mezi které patří Aquaphor, Laica, BRITA, Dewberry, Oasa, Xavax a další.

Cena do 500 Kč

Nejlevnější filtrační konvice a malé sportovní nádoby zakoupíte do ceny 500 Kč. Půjde o modely s celkovým objemem do 2,6 litru. Očekávat nemůžete žádné moderní designy a přepychové materiály. Přesto takové konvice splní svůj účel.

Cena od 500 Kč do 1 000 Kč

Moderní vzhled, objem až 3,7 litru, několikastupňové filtrace a výběr z mnoha barevných variant. Často je doplňkem indikátor životnosti filtru. Toho všeho se vám dostane, pokud si alespoň trochu připlatíte. Filtrační konvice v této cenové skupině představují zlatou střední třídu.

Cena od 1 000 Kč do 2 000 Kč

Speciální boxy na filtrování vody s větším objemem nebo kvalitní přenosné láhve určené pro náročnější pohybové aktivity. Přesně takové filtrační konvice a nádoby zakoupíte do ceny 2 000 Kč. Velký důraz je kladen na použití lepších výrobních materiálů.

Cena nad 2 000 Kč

Špičkové a důmyslné technologie čištění v kombinaci s nerezovými a skleněnými designy stojí nad 2 000 Kč. Mnohastupňové čištění, ekonomický provoz a velká kapacita. V této kategorii najdeme také lahve určené pro expediční účely. A pokud je potřeba povýšit úpravu vody na vyšší stupeň, narazíme zde také na konvice destilační. Náklady na pořízení takových výrobků se mohu šplhat k částkám až 8 000 Kč.

Použité a další zajímavé zdroje

https://cs.wikipedia.org/wiki/Vodn%C3%AD_filtr

https://www.uofmhealth.org/health-library/ta3912

HAVLÍK, Bořivoj. Pijeme zdravě?. Praha: Sdružení českých spotřebitelů, c2006. Průvodce spotřebitele. ISBN 80-239-7677-X.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.1 z 115 hlasů