Filtrační konvice z technického hlediska nepředstavují žádné složité zařízení, přesto však neuškodí zjistit si před nákupem několik informací. V tomto článku vás proto provedeme výběr krok za krokem.
- Jak funguje filtrační konvice – Ujasněte si, zda je filtrační konvice to, co hledáte. Funguje na principu několikastupňové filtrace, jejímž výsledkem je čistá a chutnější voda.
- Proč koupit kvalitní filtrační konvici – Filtrování vede ke zlepšení kvality vody a odstranění přebytečného chloru. Filtrovaná voda má navíc oproti kohoutkové také lepší chuť a vůni a hodí se i do spotřebičů.
- Nevýhody filtračních konvic – Filtrovat nelze naprosto každou vodu, například příliš železitou, navíc filtrovaná voda nemá kojeneckou kvalitu. V konvici je také nutné měnit filtry a dokupovat nové.
- Výběr podle tvaru a využití – Zvažte, zda si pořídíte filtrační konvici, karafu nebo sportovní lahev. Jednotlivá provedení se liší jednak svým tvarem, ale především využitím. Zatímco konvice a karafy využijete doma, lahve se hodí na cestování či sport.
- Důležité parametry – Vyberte materiál a objem, filtrační konvice a láhve se vyrábí zejména z plastu, ekologičtějším řešením je ale skleněná karafa, na cesty se hodí lahve do 1 litru, naopak do domácnosti sáhněte po objemu nad 1 litr. Zkontrolujete také, jaký typ filtrů vybraný výrobek používá.
- Vybavení a funkce – Vybraná filtrační konvice se musí dobře obsluhovat. Uživatelský komfort zvyšuje například digitální displej, nálevka, možnost mytí v myčce, náhradní filtry v balení a podobně.
- Oblíbené značky – Vsaďte na ověřené značky, mezi které patří například Laica, Aquaphor, Brita, Philips, Dewberry, Oasa, Xavax a další.
- Cena – Konvici pořídíte už od 150 Kč, cena se však může vyšplhat i na více než 2 000 Kč. Před nákupem si raději přečtěte uživatelské recenze, které jsou na internetu k dohledání.
Pokud rádi pijete vodu perlivou, doporučíme vám k pročtení také článek Jak vybrat výrobník sody.
Jak funguje filtrační konvice
Filtrační konvice připomíná na první pohled klasickou rychlovarnou konvici, avšak s tím rozdílem, že zpravidla vidíte na obsah uvnitř. Může však nabývat i tvarů nejrůznějších lahví, karaf nebo speciálních čepovacích boxů. Jak už prozrazuje název, jejím srdcem je filtr skládající z dílčích vrstev. Má samozřejmě vliv na jediný účel filtrační konvice, kterým je přečištění vody. K tomu dochází obvykle v několika postupných úrovních.
- První filtrační stupeň prezentuje jemný síťový filtr. Ten slouží primárně k zachytávání větších nečistot ve vodě, jakými jsou usazeniny a jim podobné prvky.
- Druhý filtrační stupeň je spojen s použitím speciální technologie. Konkrétně jde o tu iontovou, se kterou se zbavíte vodního kamene a zároveň se nepřipravíte o látky důležité pro tělo. Mezi ně patří vápník a hořčík.
- Po aplikování iontové technologie následuje třetí stupeň – vrstva aktivního uhlí. Ta pracuje na principu adsorbce, tedy nalepení nechtěných částic na pórovitý povrch vrstvy. V rámci tohoto procesu jsou odstraněny další látky promítající se především do nevábné chuti vody, za kterou stojí především chlor.
- Nakonec je pomocí jemného síta prováděna finální filtrace. Ta je spjata s odstraněním i těch nejmenších usazenin.
A výsledek? Tím je čistá voda, která je svou kvalitou, chutí a čistotou v podstatě nesrovnatelná s tím, jakou jsme natočili z kohoutku. Takto vyčištěnou vodu můžete rovnou pít, hodí se ale také k přípravě kávy či čaje (kterým současně dodá i lahodnější příchuť), nebo z ní pomocí výrobníku sody vyrobit perlivou vodu.
Proč koupit kvalitní filtrační konvici
Když teď víte, jak funguje základní proces filtrování u filtračních konvic, je vhodné zmínit ještě ty nejpodstatnější výhody, které vám přinese investice do kvalitního produktu.
- Dodržujete pitný režim – Pitný režim je pro lidský organismus a jeho správnou funkci neocenitelný. A je to právě čistá voda, která je doporučována jako nejpřirozenější a nejvhodnější, ať už kohoutková, nebo balená.
- Zlepší kvalitu i chuť kohoutkové vody – Filtrační média vedou ke zlepšení kvality vody a odstranění přebytečného chloru. Navíc má filtrovaná voda oproti kohoutkové také lepší chuť a vůni, které se následně promítají také do aromatu čaje nebo kávy.
- Levnější než balená voda – Náklady na jeden litr filtrované vody se pohybují kolem 2 Kč.
- Méně námahy – Díky filtrační konvici nemusíte řešit nošení balené vody domů a následnou likvidaci prázdných plastových láhví. Filtrační konvice se navíc snadno udržuje, je potřeba ji vyplachovat i měnit filtry.
- Filtrovaná voda se hodí i do spotřebičů – Díky změkčení vody a odstraňování vodního kamene docílíte prodloužené životnosti u mnohých dalších kuchyňských spotřebičů. Typickým příkladem je rychlovarná konvice nebo žehlička.
- Atraktivní doplněk na stole – Řada modelů je zároveň působivým designovým doplňkem, který vás bude doprovázet u stolování.
Nevýhody filtračních konvic
Jako každý produkt mají i filtrační konvice své nevýhody, které vám přiblížíme v následujících bodech.
- Filtrovat nelze naprosto každou vodu – Třeba tu příliš železitou ze studně na chalupě nemusíte i přes vší snahu dokonale vyčistit. U té městské, respektive u té z vodovodního řádu, nebudete mít pravděpodobně nikdy žádný problém.
- Potřeba měnit filtry – Po jisté době bude nutné vyměnit filtr za nový, což přináší další výdaje.
- Filtrování vody zabere čas – Je nutné počítat s tím, že překapání vody chvíli trvá. Většina konvic ale dokáže přefiltrovat litr vody v řádu desítek sekund.
- Filtrovaná voda není kojenecká – Tyto konvice i přes několik filtračních procesů nedokáží připravit dokonalou vodu, která se kvalitou rovná kojenecké. Před jejím použitím pro děti se tedy vyplatí ji ještě převařit. Některé filtry navíc mohou vodu připravit také o důležité minerály.
- Nevhodné pro akvaristy – Filtrace snižuje pH vody, čímž přispívá k překyselení organismu. Není také vhodné používat filtrovanou vodu pro chov akvarijních ryb.
Výběr podle tvaru a využití
Při prvním nahlédnutí do produktových nabídek mnohých výrobců zjistíte, že na výběr máte z bezpočtu nejrůznějších tvarů filtračních konvic. Volit tak můžete nejenom na základě vlastního vkusu, ale třeba i budoucího využití či vizuálního ladění s ostatními prvky interiéru.
- Filtrační konvice – Klasický typ připomínající rychlovarné konvice. Mohou mít zaoblené i ostřejší hrany, typická je pro ně nálevka a držák. Jsou ideální volbou do rodinných domácností.
- Filtrační karafy – Jde spíše o elegantní a designovou záležitost, která vynikne při stolování na libovolném stole nebo kuchyňské lince. Vhodné jsou ale také jako doplněk k wellness procedurám nebo do kanceláře. Karafy mívají obvykle menší objem než filtrační konvice.
- Filtrační láhve – Mají menší a kompaktnější rozměry, takže je primárně využijete hlavně při pohybových aktivitách, sportu, kempování a podobně. Existují také speciální odolné typy, které využijete během turistických expedic a pro pití vody přímo z přírodních zdrojů.
Důležité parametry
Při výběru filtrační konvice byste se měli zaměřit na několik důležitých parametrů, které shrnujeme v této kapitole.
- Materiál – K dispozici máte nejčastěji filtrační konvice z plastu a ze skla. Existují také varianty z nerezové oceli, které jsou určeny převážně pro komerční účely.
- Objem – V rámci tohoto parametru rozlišujeme objem přefiltrované vody a celkový objem filtrační konvice. Existují jak kompaktní, tak i XXL modely.
- Filtry – Jsou nezbytnou součástí každé filtrační konvice a musí se měnit. Jejich životnost je obvykle spojena s určitým množstvím přefiltrované vody, popřípadě s časovým úsekem do jednoho měsíce.
Materiál
Co se materiálu konvic týče, moc variant na trhu není. Víko i filtrační patrona jsou zpravidla z plastu. Samotnou konvici, karafu či lahev ale můžete pořídit ve více materiálových provedeních – na výběr máte nejčastěji plast a sklo, k dostání jsou ale i filtrační lahve z nerezové oceli. Výběr by se měl odvíjet především od budoucího využití. Na sport je vhodnější plast, zatímco pro použití v domácnosti máte takřka volnou ruku.
- Plast – V závislosti na kvalitě materiálu se používá pro výrobu levných i dražších filtračních konvic. Protože je plast lehký, je jako materiál vhodný pro výrobu cestovních konvic nebo filtračních lahví, které jsou určené k přenášení. Velkou výhodou je odolnost proti pádu, nádoby z tvrdého plastu jsou téměř nerozbitné. Na druhou stranu jsou však náchylnější na poškrábání a další drobné kazy. Ze zdravotní škodlivosti dnes již nemusíte mít strach, filtrační konvice se vyrábí z nezávadných moderních plastových materiálů.
- Sklo – Řadí se mezi materiály s lepší životností, takže vám konvice déle vydrží jako nová. Navíc je sklo zpravidla součástí designově propracovanějších modelů, a tak se hodí spíše pro použití v domácnosti než na cestování. Na druhou stranu se však taková konvice může snadno rozbít. A pokud sháníte objemnější model, bude konvice také těžká a manipulace s ní dá drobnějším osobám zabrat.
- Nerezová ocel – Vysoce leštěná nerezová ocel, která se hodí pro potravinářské účely, se využívá také pro výrobu velkých filtračních konvic určených do kolektivů. Materiál je odolný vůči korozi, odolá vodní páře, vlhkosti vzduchu i povětrnostním vlivům, a tak se nerezové konvice dají používat i venku, například při kempování v přírodě. Z oceli bývají vyrobené také vnitřní stěny filtračních outdoorových lahví.
Objem
V okamžiku, kdy víte, k čemu, jak a kde chcete filtrační konvici používat, přichází na přetřes volba správného objemu. V jeho případě si pohlídejte dva zásadní termíny. Ty je třeba rozlišovat.
- Objem přefiltrované vody – Jde o kapacitu čisté vody, kterou získáte nalitím nepřefiltrované vody.
- Celkový objem filtrační konvice – Do něj je zahrnut nejenom objem již přefiltrované vody, ale také té, která se zatím nachází nad filtrem.
V popisu produktu obvykle narazíte na celkový objem vody, proto si dejte tu práci a v technických parametrech vyhledejte i údaj o objemu přefiltrované vody. Spousta filtračních konvic má například celkovou kapacitu 2,4 litru. Z toho je však objem přefiltrované vody jen 1,4 litru, což vás může ve výsledku nemile překvapit.
Poměr objemu přefiltrované vody a celkového objemu se mění v závislosti na tvaru konvice. Přibližné hodnoty můžete vidět v následující tabulce:
Celkový objem (l) | Objem přefiltrované vody (l) |
1,5–2 | 1–1,2 |
2–3 | 1,2–1,4 |
3–4 | 1,7–2 |
4 a více | 2 a více |
V závislosti na použití filtrační konvice se v podstatě nemusíte omezovat, protože existují i velká a XXL provedení nabízející celkový objem 8,5 litru s tím, že získat můžete až 5,5 litru čisté přefiltrované vody. Objem můžete také sladit s rychlovarnou konvicí, v tom případě zajistíte, že nebudete muset do konvice čerpat vodu na několik dávek.
Filtry
Filtry jsou nedílnou součástí filtračních konvic. Proto se při nákupu hotového produktu zajímejte také o to, kolik peněz vlastně stojí jejich výměna. Jejich životnost je obvykle spojena s určitým množstvím přefiltrované vody, popřípadě s časovým úsekem do jednoho měsíce. Obvykle se životnost filtru pohybuje v rozsahu 150–300 litrů dle výrobce.
Speciální typy filtrů
Protože nabídka výrobců se stále rozšiřuje, na trhu dnes najdete i filtry, které jdou ve snaze zkvalitnit naše nápoje ještě dál. Jedná se například o tyto novinky.
- Mineralizéry – Filtry, které obohacují vodu o ionty hořčíku.
- Ionizátory – Konvice s tímto filtrem produkují alkalickou, tedy zásaditější vodu.
Důležitou otázkou filtrů a filtračních konvic je jejich vzájemná kompatibilita. Někteří výrobci nabízejí konvice kompatibilní pouze s jedním, a to jejich typem filtru. Do některých konvic jiných výrobců můžete dokoupit i alternativy, které jsou často levnější. Zde je pouze na vašem zvážení, jak moc si dovolíte experimentovat.
Indikátor výměny filtru
Většina filtračních konvic je navíc opatřena ukazatelem, kolik plných nádob bude výrobek schopen ještě přečistit. Dražší modely dokonce umí prezentovat přesnější počet litrů vody, které dále přečistíte. V tomto směru můžete rozlišovat dva typy indikátorů.
- Mechanický indikátor výměny filtru – Praktický kalendář, nebo chcete-li počítadlo, na kterém si ručně nastavíte datum výměny. Při každém použití tak můžete sledovat, kolik dnů vám ještě zbývá.
- Elektronický indikátor výměny filtru – Při výměně stisknete spouštěcí tlačítko a systém už počítá sám. Nutnosti výměny je signalizována pomocí různobarevných kontrolek. Výhodou u některých elektronických indikátorů je to, že mimo dobu používání berou v potaz také množství přefiltrované vody nebo její tvrdost.
Vybavení a funkce
V předchozích kapitolách jsme se soustředili na podstatné náležitosti filtračních konvic. Zde nám zůstal prostor pro detaily, které sice nejsou stěžejní pro výběr, ale mohou napomoci snazšímu používání nebo údržbě. Některé jsou součástí i nejlevnějších modelů, za jiné si budete muset více připlatit.
- Průtočné víčko – Víčko, které nepotřebuje manuální otevření. Sklopí se samo pod proudem vody.
- Možnost uložení v lednici – Pokud si chcete vychutnat vodu vychlazenou, ohlídejte si také, zda výrobce v manuálu nevaruje před uložením konvice v lednici. Nemusíte se bát, není to příliš časté, avšak u velkých a XXL modelů byste mohli narazit. Mnoho výrobců však nabízí konvice, které se optimálně vejdou do dvířek většiny lednic.
- Možnost mytí v myčce – Pro někoho zbytečná, pro někoho velice důležitá informace. Zde je však na místě připomenout, že víčka vybavená indikátorem výměny filtru nebo dokonce digitálním displejem nepatří do myčky, nikdy!
- Protiskluzové dno – Pro lepší stabilitu a bezpečnost jsou některé výrobky vybavené protiskluzovou úpravou. Tuto drobnost najdete i u mnoha levnějších modelů a pro použití v domácnosti se jedná o velice praktickou vychytávku.
- Náhradní filtry v balení – Detail, který vám na několik měsíců ušetří výdaje za nové filtry. Navíc máte i vzor pro budoucí zakoupení nových filtrů, díky čemuž si můžete být jisti 100% kompatibilitou.
- Odměrka – Klasická stupnice, kterou můžete znát z běžných rychlovarných konvic. Ukazuje zbývající množství přefiltrované vody v konvici.
- Digitální displej – Doplněk, který je výsadou dražších designových modelů. Viditelně vás upozorní na to, až bude potřeba vyměnit filtr. Kromě toho v závislosti na provedení může displej zobrazovat kvalitu (tvrdost) vody nebo přesný obsah (počet litrů) přefiltrované vody.
- Víčko s pítkem – Od sportovní lahve se očekává, že bude mít co nejsnazší použití. V tom vynikají i sportovní láhve s filtrem, které jsou opatřeny víčkem s praktickým pítkem. Při sportu tak vynaložíte jen minimální úsilí k tomu, abyste se mohli napít čisté přefiltrované vody.
- Poutko – Součástí sportovních lahví bývá také poutko, pomocí kterého lahev snadno připnete například k batohu.
QR kód a mobilní aplikace
Na trhu dnes můžete narazit i na moderní filtrační konvice, karafy či lahve, ke kterým výrobce nabízí také bezplatnou mobilní aplikaci. Součástí takového výrobku je QR kód, který jednoduše naskenujete do aplikace po jejím stažení a nainstalování. Díky této vychytávce již nebudete muset myslet na výměnu filtru, aplikace vás prostřednictvím notifikací sama upozorní. V aplikaci můžete zároveň sledovat dodržování pravidelného pitného režimu.
Oblíbené značky
Dnes na trhu existuje velké množství výrobců, avšak ne všichni mají dlouholetou tradici a ne každý využívá moderní technologie zaručující ty nejlepší výsledky filtrace vody. Vybírat byste proto měli z osvědčených výrobců, kteří neustále vyvíjí nové technologie a hledí zejména na maximální ochranu zdraví a ekologii.
- Brita – Značka Brita nabízí snad největší výběr filtračních konvic u nás na trhu. Najdete u ní jak základní modely za příznivou cenu, tak i pokročilé filtrační konvice s moderními prvky, jako je například čidlo, které měří průtok vody i čas, ukáže výměnu filtru po přefiltrování 100 litrů vody, nebo po 4 týdnech.
- Aquaphor – V portfoliu této značky naleznete dražší filtrační konvice, přičemž základní modely startují na ceně 350 Kč. Její filtry obsahují unikátní, patentovaná vlákna nové generace, které čistí vodu a brání růstu bakterií, čímž se voda stává chutnější.
- Philips – Tato značka je známá spíše z oblasti elektroniky a technologií. Nabízí však také filtrační konvice, které se pyšní velmi dobrým poměrem ceny a výkonu.
Mezi další prověřené značky filtračních konvic patří Laica, Dewberry, Oasa, Xavax a další.
Cena
Filtrační konvice pořídíte za velice přijatelnou cenu. Nejlevnější možností jsou sportovní láhve s filtrem vhodné na cestování a sport a malé filtrační karafy. Pokud však máte při přípravě čisté vody větší ambice, můžete si připlatit za určitý nadstandard, ať už je to větší kapacita nádoby nebo důkladnější filtrační proces.
Cena do 500 Kč
Nejlevnější filtrační konvice a malé sportovní nádoby zakoupíte do ceny 500 Kč. Půjde o modely s celkovým objemem do 2,6 litru. Očekávat nemůžete nijak moderní design ani přepychové materiály. Přesto takové konvice najdou své využití a splní svůj účel, a to zejména u jednotlivců či v nenáročných domácnostech.
Cena od 500 do 1 000 Kč
Moderní vzhled, objem až 3,7 litru, několikastupňové filtrace a výběr z mnoha barevných variant. Často je doplňkem indikátor životnosti filtru. Toho všeho se vám dostane, pokud si alespoň trochu připlatíte. Filtrační konvice v této cenové skupině představují zlatou střední třídu a od těch nejlevnějších výrobků se liší o něco sofistikovanějšími technologiemi.
Cena od 1 000 do 2 000 Kč
Speciální boxy na filtrování vody s větším objemem nebo kvalitní přenosné láhve určené pro náročnější pohybové aktivity. Přesně takové filtrační konvice a nádoby zakoupíte do ceny 2 000 Kč. Velký důraz je kladen na použití lepších výrobních materiálů.
Cena nad 2 000 Kč
Špičkové a důmyslné technologie čištění v kombinaci s nerezovými a skleněnými designy stojí nad 2 000 Kč. Mnohastupňové čištění, ekonomický provoz a velká kapacita. V této kategorii najdeme také lahve určené pro expediční účely. A pokud je potřeba povýšit úpravu vody na vyšší stupeň, narazíme zde také na konvice destilační. Náklady na pořízení takových výrobků se mohu šplhat k částkám až 8 000 Kč.
Cenová relace | Co obvykle nabízí | Co obvykle nenabízí |
Cena do 500 Kč | Základní modely
Nízký objem Levné materiály |
Mnohastupňové čištění
Velká kapacita |
Cena od 500 do 1 000 Kč | Konvice a karafy
Z plastu i ze skla Větší kapacita Indikátor výměny filtru |
Pokročilé technologie
Destilační konvice |
Cena od 1 000 do 2 000 Kč | Elektronický indikátor výměny filtru
Filtrační lahve na sport Kvalitní materiály |
Základní varianty
Nekvalitní materiály Destilační konvice |
Cena nad 2 000 Kč | Mnohastupňové čištění
Velká kapacita Lahve pro expediční účely Destilační konvice |
Základní varianty
Nekvalitní materiály Destilační konvice |
Údržba
Z hygienického hlediska je důležité filtrační konvici pravidelně udržovat. Nestačí pouze nalévat a vylévat vodu, která se pročistí přes filtr, protože by se na stěnách nádoby mohl po čase začít tvořit bakteriální povlak. Údržba filtrační konvice je přitom nadmíru jednoduchá. Spočívá v několika málo krocích.
- Odmontujte víko a nálevku a obě součásti dobře omyjte horkou vodou a trochou klasického mycího prostředku.
- Vyjměte filtr a odložte jej bokem. Filtr se obvykle neumývá chemickými prostředky, můžete jej ale opláchnout pod čistou tekoucí vodou.
- Horkou vodou a mycím přípravkem poté vymyjte sběrnou nádobu konvice a nechejte ji samovolně vyschnout.
- Nakonec filtrační konvici složte a nezapomeňte hlídat životnost filtru.
Dobrý den, zajímalo by mě, zda je možné do lahve Laica Flow’n Go použít i speciální filtr pro mikroplasty, který značka nabízí. Děkuji za odpověď.