Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších filtračních konvic

Ukázka produktu ve srovnání filtračních konvic

Voda je jednou z nejzákladnějších složek, které potřebujeme ke každodennímu žití. Ne každý je však ochoten konzumovat balenou vodu. Velice oblíbená je kohoutková voda. Jenže, co dělat v okamžiku, kdy vaše voda z vodovodu nepatří k těm nejkvalitnějším?

Pak se vám nabízí bezpočet možností a jednou z nich jsou právě filtrační konvice. Jejich název do značné míry prozrazuje, k čemu primárně slouží. Tyto nenápadné produkty dokáží vyčistit vodu od nežádoucích látek a zároveň ji zbaví nepříjemného zápachu chlóru apod.

Filtrační konvice jsou tak ideální volbou především pro rekreanty, kteří jezdí na své chaty nepravidelně a voda v jejich potrubí delší dobu stojí. Využívat je lze hojně i v moderních a městských domácnostech. Kvalitu vody je možné zlepšovat v podstatě kdekoliv. Náš článek Jak vybrat filtrační konvici vám pomůže s nákupem tohoto produktu.


Nejlepší filtrační konvice dle hodnocení a recenzí uživatelů

Vzhled Název Objem (l) Orientační cena Aktuální cena
Recenze Brita Marella XL Brita Marella XL 3,5 350 Kč Zobrazit nabídky
Recenze BWT Vida BWT Vida 2,6 200 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Brita Marella Cool Brita Marella Cool 2,4 350 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Brita Style Maxtra Plus Brita Style Maxtra Plus 2,4 600 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Brita Elemaris cool Meter Brita Elemaris cool Meter 2,4 1 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze BWT Penguin BWT Penguin 2,7 500 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Brita Elemaris Meter XL Brita Elemaris Meter XL 3,5 850 Kč Zobrazit nabídky
Recenze BWT Slim BWT Slim 3,6 400 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Brita Aluna Cool Memo Brita Aluna Cool Memo 2,4 450 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Aquaphor Prestiž Aquaphor Prestiž 2,8 450 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat filtrační konvici

Filtrační konvice nepředstavují žádné složité zařízení, přesto je vhodné o nich vědět co nejvíce informací. A právě k tomu vám poslouží tento článek. Samotnému fungování filtrační konvice se budeme věnovat v úvodní kapitole.

Po ní budou následovat tři další zaměřené hlavně na zásadní parametry tohoto produktu. Je to tvar konvice, objem a filtry. I v jejich případě je vhodné zmínit několik důležitých informací. Závěr článku bude věnován orientačním cenám filtračních konvic

Fungování filtrační konvice

Filtrační konvice představuje na první pohled klasickou konvici. Může však nabývat i tvarů nejrůznějších láhví nebo speciálních boxů. Jak prozrazuje její název, hlavní součástí je filtr skládající z dílčích částí. Právě tato oblast filtrační konvice má za následek jediné. A tím je přečištění vody. K tomu dochází obvykle v několika postupných úrovních.

První filtrační stupeň prezentuje jemný síťový filtr. Ten slouží primárně k zachytávání větších nečistot ve vodě, jakými jsou usazeniny a jim podobné prvky.

Druhý filtrační stupeň je spojen s použitím speciální technologie. Konkrétně jde o tu iontovou, se kterou se zbavíte vodního kamene a zároveň se nepřipravíte o látky důležité pro tělo. Mezi ně patří vápník a hořčík.

Po aplikování iontové technologie následuje složka aktivního uhlí. V rámci tohoto čistícího úkonu jsou odstraněny další zbývající látky promítající se především do nevábné chuti vody. Nakonec je prováděno finální filtrování. To je spjato s odstraněním i těch nejmenších usazenin.

A výsledek? Tím je čistá voda, která je svou kvalitou a čistotou v podstatě nesrovnatelná s tím, jaká byla na vstupu kohoutku.

Takto vyčištěnou vodu můžete rovnou pít, použít k přípravě kávy či čaje, nebo z ní pomocí výrobníku sody vyrobit perlivou vodu. Na výrobníky sody jsme se zaměřili v samostatném článku Jak vybrat výrobník sody.

Výhody vs. nevýhody

Poté co víte, jak funguje základní proces filtrování u filtrovacích konvic, je vhodné zmínit ještě ty nejpodstatnější výhody a nevýhody takového produktu. Právě následující body vás mohou přesvědčit nebo odradit o nákupu nové filtrační konvice.

Výhody filtrační konvice:

 • Náklady na jeden litr filtrované vody se pohybují kolem 1 Kč až 2 Kč.
 • Nemusíte řešit nošení balené vody domů a následnou likvidaci prázdných plastových láhví.
 • Díky odstraňování vodního kamene docílíte prodloužené životnosti u mnohých dalších kuchyňských spotřebičů. Typickým příkladem je rychlovarná konvice.
 • Snadná údržba a výměna filtrů.

Nevýhody filtrační konvice:

 • Filtrovat nelze naprosto každou vodu. Třeba tu příliš železitou ze studně na chalupě nemusíte i přes vší snahu dokonale vyčistit. U té městské nebudete mít pravděpodobně nikde žádný problém, respektive u té z vodovodního řádu.
 • Filtrační konvice i přes několik filtračních procesů nedokáží připravit tak dokonalou vodu rovnající se kvalitě té kojenecké. Před jejím použitím se vyplatí ji ještě převařit.

Tvar

Při prvním nahlédnutí do produktových nabídek mnohých výrobců zjistíte, že na výběr máte z bezpočtu nejrůznějších tvarů filtračních konvic. Volit tak můžete nejenom na základě vlastního vkusu, ale třeba i barevného ladění s ostatními prvky interiéru.

Vedle klasických filtračních konvic připomínajících konvice rychlovarné můžete narazit minimálně na dva další typy.

 • Filtrační karafy – Jde spíše o elegantní a designovou záležitost, která vynikne na libovolném stole nebo kuchyňské lince.
 • Filtrační láhve – Mají menší a kompaktnější rozměry, takže je primárně využijete hlavně při pohybových aktivitách, sportu, turistice a podobně.

Objem

V okamžiku, kdy víte, k čemu, jak a kde chcete filtrační konvice používat, přichází na přetřes volba správného objemu. V jeho případě si pohlídejte dva zásadní termíny. Ty je třeba rozlišovat.

 • Objem přefiltrované vody – Jde o kapacitu čisté vody, kterou získáte nalitím nepřefiltrované vody.
 • Celkový objem filtrační konvice – Do něj je zahrnut nejenom objem již přefiltrované vody, ale také té určené k filtraci.

Obvykle narazíte na celkový objem vody, proto si dejte tu práci a v technických parametrech vyhledejte i údaj o objemu přefiltrované vody. Spousta filtračních konvic má celkový objem do kapacity 2,4 litru. Z toho je však objem přefiltrované vody jen 1,4 litru, takže s tím je třeba při nákupu počítat.

V závislosti na použití filtrační konvice se v podstatě nemusíte omezovat, protože existují i velká provedení čítající celkový objem 8,5 litru s tím, že získat můžete až 5,5 litru čisté přefiltrované vody.

Filtry

Filtry jsou nedílnou součástí filtračních konvic. Proto se při nákupu hotového produktu zajímejte také o to, kolik peněz vlastně stojí jejich výměna. Jejich životnost je obvykle spojena s určitým množstvím přefiltrované vody, popřípadě s časovým úsekem do jednoho měsíce.

Většina filtračních konvic je navíc opatřena ukazatelem, kolik plných nádob bude výrobek schopen ještě přečistit. Dražší modely dokonce umí prezentovat přesnější počet litrů vody, které dále přečistíte. V tomto směru můžete rozlišovat dva typy indikátorů.

 • Mechanický indikátor výměny filtru
 • Elektronický indikátor výměny filtru

Samotné filtrování vody probíhá celkem rychle v řádu několika desítek vteřin podle celkového objemu konvice, takže na čistou vodu nebude zbytečně dlouho čekat.

Cena

Filtrační konvice pořídíte za velice přijatelnou cenu. Pokud máte větší ambice při přípravě čisté vody, můžete si připlatit za určitý nadstandard, ať už je to větší kapacita nádoby nebo důkladnější filtrační proces. Vybírat byste měli z prověřených značek, mezi které patří Aquaphor, Laica, BRITA, Dewberry, Oasa, Xavax a další.

Cena do 500 Kč

Nejlevnější filtrační konvice a malé sportovní nádoby zakoupíte do ceny 500 Kč. Půjde o modely s celkovým objemem do 2,6 litru. Očekávat nemůžete žádné moderní designy a přepychové materiály. Přesto takové konvice splní svůj účel.

Cena od 500 Kč do 1 000 Kč

Moderní vzhled, objem až 3,7 litru, několikastupňové filtrace a výběr z mnoha barevných variant. Toho všeho se vám dostane, pokud si alespoň trochu připlatíte. Filtrační konvice v této cenové skupině představují zlatou střední třídu.

Cena od 1 000 Kč do 2 000 Kč

Speciální boxy na filtrování vody s větším objemem nebo kvalitní přenosné láhve určené pro náročnější pohybové aktivity. Přesně takové filtrační konvice a nádoby zakoupíte do ceny 2 000 Kč. Velký důraz je kladen na použití lepších výrobních materiálů.

Cena nad 2 000 Kč

Špičkové a důmyslné technologie čištění v kombinaci s nerezovými a skleněnými designy stojí nad 2 000 Kč. Mnohastupňové čištění, ekonomický provoz a velká kapacita. Náklady na pořízení takových výrobků se mohu šplhat k částkám až 8 000 Kč.