Fitness náramek je celkem širokým pojmem vzhledem k tomu, kolik charakterově odlišných modelů na trhu existuje. Proto vám fitness náramky představíme v širokém záběru tak, aby vaše finální volba byla co nejsnazší. K tomu přispěje také bohatý výpis všemožných funkcí a samozřejmě i základní přehled o pořizovacích nákladech.
- Typy nositelné elektroniky – Kromě fitness náramků můžete vybírat ještě z chytrých hodinek či sporttesterů. Každé přístroje nabízejí lehce odlišné vlastnosti.
- Proč koupit kvalitní chytrý/fitness náramek – Bude vás motivovat k pohybu a zajistí podporu oblíbených sportovních aktivit, při kterých díky nízké hmotnosti a menším rozměrům nebude na obtíž.
- Nevýhody chytrých/fitness náramků – Nejsou tak přesné jako chytré hodinky či sporttestery, proto je nutné brát výsledky měření s rezervou. Obvykle také mají menší množství funkcí.
- Výběr podle využití – Tento doplněk vám může měřit ušlé kroky, vystoupaná patra a spálené kalorie, nebo také částečně nahradit mobilní telefon například bezkontaktní platbou či možností sledovat nová upozornění.
- Materiál – Vybírat můžete mezi kovovými a plastovými fitness náramky. Nezapomeňte zvolit dostatečnou odolnost dle podmínek, kterým produkt hodláte vystavovat.
- Displej – Ve většině případů už fitness náramky displej mají a předhánějí se mezi sebou jeho velikostí. Zpravidla bývá dotykový.
- Dobíjení a výdrž baterie – Každý model nabízí jinou výdrž od 30 až do 20 dní. Výdrž záleží na způsobu využívání.
- Kompatibilita – Pro přehled o údajích a statistikách se hodí možnost připojit fitness náramek k telefonu nebo počítači. Ověřte si, že bude kompatibilní právě s vaším zařízením.
- Funkce – Jsou jednou z nejdůležitějších součástí fitness náramků. Zajímejte se například o krokoměr, pohybový senzor, měření tepu či spálených kalorií, nastavení denních cílů atd.
- Oblíbené značky – Je to například Garmin, Fitbit, Polar, UMAX, Huawei či Xiaomi.
- Cena – U fitness náramků většinou platí, že čím je cena vyšší, tím je přístroj kvalitnější a disponuje více funkcemi.
Typy nositelné elektroniky
Na trhu se objevuje nepřeberné množství nositelných věciček na ruku. Existuje několik základních druhů, které popíšeme v této kapitole a prozradíme jejich základní rozdíly.
- Fitness náramky – Těm se věnujeme v tomto článku, někdy označují také jako chytré náramky. Velikostně patří k nejmenším, leckdy jde jen o tenký pásek s miniaturním displejem. Nabízí praktické sportovní funkce. Výsledky měření je však třeba brát s rezervou.
- Sportovní hodinky a sporttestery – Jde o odnož chytrých hodinek, zaměřují se však především na zaznamenávání sportovní aktivity a mohou sloužit jako osobní trenér.
- Chytré hodinky – Jde vlastně o takovou prodlouženou ruku mobilního telefonu. Více než na sledování sportovní aktivity se zaměřují na informování například o příchozích hovorech z telefonu, snadno si na nich přečtete i SMS zprávu.
Fitness/chytré náramky
Jde o produkt, kterému se věnuje tato stránka. Fitness náramek najdete také pod názvem chytrý, neboli smart náramek. Často nedisponují tolika funkcemi jako sporttestery a sportovní hodinky, případně chytré hodinky. Fitness náramek dokáže fungovat jako krokoměr, k tomu ale skrývá některé další funkce jako možnost spárování s mobilním telefonem, kontrolu spánkového režimu, výpočet spálených kalorií a podobně.
Můžeme o nich mluvit jako o základním a nejlevnějším výrobku, který má jako hlavní účel motivovat uživatele k pohybu. Výsledky měření je však nutné brát s rezervou.
Sportovní hodinky
Sportovní hodinky se díky rychlému technologickému vývoji prakticky prolínají s produkty označovanými jako sporttestery, rozdíly vymizely. Jde o odnož chytrých hodinek, které jsou více zaměřené právě na zaznamenávání sportovní aktivity a mohou sloužit jako osobní trenér.
Měření tepu, ušlých kroků či kontrola spánkového režimu jsou doplněné ještě navíc i GPS senzorem, a měření se tak dá považovat za výrazně přesnější. Je ale nutné dodat, že jde o poměrně dražší skupinu produktů.
Chytré hodinky
Jak už jsme psali výše, chytré hodinky jsou příbuzné těm sportovním, ale více než na sledování sportovní aktivity se zaměřují na informování například o příchozích hovorech z telefonu, snadno si na nich přečtete i SMS zprávu. Jak jde vidět, jde vlastně o takovou prodlouženou ruku mobilního telefonu.
I chytré hodinky ale dokáží nabídnout některé funkce shodné se sporttestery. Mnohdy ale nemají vyloženě sportovní design a jejich pořizovací náklady bývají zpravidla vyšší.
Typ zařízení | Výhody | Nevýhody |
Fitness/chytré náramky | + Malé
+ Lehké + Nízká cena |
– Omezené množství funkcí
– Méně přesné měření
|
Sportovní hodinky | + Mnoho funkcí
+ GPS modul |
– Vyšší cena
– Větší rozměry
|
Chytré hodinky | + Propojení s chytrým telefonem
+ Elegantní design |
– Vyšší cena
– Méně sportovních funkcí
|
Proč koupit kvalitní chytrý/fitness náramek
Podívejte se, proč je dobré investovat do kvalitního modelu.
- Motivace k pohybu – Fitness náramky obvykle měří denní aktivitu, čímž motivují uživatele k pohybu. Některé kvalitnější modely umožňují stanovit i denní cíle.
- Nízká hmotnost – Typickou vlastností fitness náramků je nízká hmotnost a kompaktní rozměry, což jsou faktory, které mohou být při sportování prospěšné.
- Dostupná cena – Protože na rozdíl od sportovních či chytrých hodinek mají fitness náramky spíše omezené funkce, mohou naproti tomu nabídnout příznivější pořizovací cenu.
- Podpora oblíbených aktivit – Pokud pravidelně provozujete nějaký sport a chtěli byste své výkony měřit, pak jistě najdete kvalitní fitness náramek, který vám to umožní.
- Trasování – Kvalitní fitness náramky umí zaznamenávat vaši trasu v reálném čase. Většina modelů sice vyžaduje GPS z telefonu, ty nejmodernější varianty ale už mají i vlastní GPS.
- Dobře čitelný displej – Doménou fitness náramků jsou oproti chytrým hodinkám menší rozměry. Některé modely ale nabízí velký čitelný displej, jiné zase always-on displej.
- Dlouhá výdrž baterie – Na rozdíl od chytrých hodinek nabízí kvalitní fitness náramky delší výdrž baterie v řádu několika dnů až týdnů.
Nevýhody chytrých/fitness náramků
Jako každý produkt mají i chytré/fitness náramky své nevýhody.
- Méně přesné měření – Často nedisponují tolika funkcemi a technologiemi jako sporttestery, a proto je nutné brát výsledky měření s rezervou
- GPS není samozřejmostí – Oproti chytrým hodinkám, které obvykle vlastní GPS mají, na ni u fitness náramků narazíte jen zřídka.
- Často chybí podpora NFC plateb – Absence bezkontaktních plateb je pro většinu fitness náramků typická. Narazíte na ni obvykle jen u dražších modelů.
Výběr podle využití
Při prvním pohledu na produktové nabídky fitness náramků zjistíte, že jsou to doslova desítky modelů s odlišnými funkcemi a rozdílnými pořizovacími cenami. Jenže jaký náramek si vybrat? Vaše cesta k získání odpovědi začíná právě teď.
Nejprve byste si měli uvědomit, co od tohoto výrobku vlastně očekáváte. Tím poměrně výrazně omezíte šířku sortimentu vhodného právě pro vás. V tomto případě lze fitness náramky dělit do tří kategorií definovaných dle pořizovací ceny a vlastností, které nabízejí.
- Levné fitness/chytré náramky – Jejich primárním úkolem bude počítání kroků během dne a vyhodnocování statistik. Připravte se na nižší přesnost.
- Středně drahé fitness/chytré náramky – Náramky budou kromě krokoměru měřit také spálené kalorie a tep. Bez problému zaznamenají váš spánek.
- Drahé fitness/chytré náramky – Náramky s největší výbavou, možností přijímání hovorů, zaznamenáním přesné trasy pohybu a mnohými dalšími vymoženostmi. Důraz je kladen na vysokou přesnost pohybových funkcí.
Pokud si stále nejste jisti, do jaké skupiny se zařadit, začtěte se do dalších kapitol věnujících se jednotlivým parametrům do hloubky.
Důležité parametry
V této kapitole se blíže zaměříme na jednotlivé důležité parametry, které byste měli při výběru fitness náramku zohlednit.
- Výrobní materiál – Narazíte na plastové (silikonové, gumové) náramky nebo na kovové varianty.
- Displej – Ve většině případů už fitness náramky displej mají a předhánějí se mezi sebou jeho velikostí. Zpravidla bývá dotykový.
- Výdrž baterie – Integrovaná baterie v náramku zajišťuje provoz na 5 až 25 dnů v závislosti na její kapacitě. u některých modelů je baterie vyměnitelná, ta mívá delší výdrž, ale je třeba časem koupit novou.
- Kompatibilita – Fitness náramky komunikují s mobilním telefonem za pomoci bezdrátové technologie Bluetooth. Obvykle jsou kompatibilní s operačními systémy iOS i Android, raději si to ale vždy ověřte.
Výrobní materiál
Nejprve se zaměřte na to, z jakého materiálu je fitness náramek zhotoven. Jde přece jenom o produkt, který budete nosit během celého dne a možná ho nesundáte z ruky ani na noc. Minimálně do té doby, než jej bude třeba nabít. Vybraný materiál by měl být příjemný na omak, protože s ním bude v kontaktu vaše pokožka. V této souvislosti se nabízí dvě varianty řešení.
- Plastové fitness/chytré náramky – Patří mezi ně gumové a silikonové náramky, vyznačují se nízkou hmotností a nízkou cenou. Nejde ale o příliš elegantní řešení.
- Kovové fitness/chytré náramky – Jejich doménou je atraktivní vzhled, připomínají klasické hodinky. Jsou ale těžší a obvykle také dražší.
Plastové fitness/chytré náramky
Plast, guma, silikon. To jsou nejčastější materiály, na které narazíte v této kategorii. Ve prospěch takových výrobků hovoří především nízká hmotnost, někdy můžete mít pocit, že fitness náramek téměř vůbec necítíte na ruce. Dokazují to hmotnosti začínající na 20 gramech. Jejich klady ocení také alergici, protože silikon je daleko šetrnější ke kůži a nedráždí ji. Vybírat si dokonce můžete z velkého množství nejrůznějších barevných variant.
Na druhou stranu může někomu vadit až příliš „levný“ vzhled plastového fitness náramku. Ten působí spíše sportovním dojmem, nikoliv elegantním.
Kovové fitness/chytré náramky
Ty jsou opakem těch silikonových. To znamená, že kovový náramek mnohem více připomíná pásek od luxusních hodinek a má jednoduše styl. Počítat však musíte s vyšší hmotností, ta může dosahovat i ke stovce gramů v závislosti na konkrétním materiálu. Některé vybrané kousky jsou navíc i dražší než plastová varianta.
U spousty fitness náramků lze hlavní tělo oddělit od pásku, což může poměrně jednoduše vyřešit vaše dilema. Odlišné pásky budete střídat jako na běžícím páse.
Vlastnosti výrobního materiálu
Ať už se rozhodnete pro plast nebo kov, vždy se zajímejte o několik základních vlastností fitness náramku. Ty rozšiřují především možnosti použití takového produktu.
- Odolnost proti vodě
- Odolnost proti prachu
- Zvýšená odolnost proti poškrábání
- Odolnost proti občasným nárazům
Náramky s těmito vlastnostmi v podstatě nemusíte sundávat z ruky a je možné je nosit kdykoliv a při čemkoliv. Dokonale odolávají nadbytečné míře potu a lze s nimi bez problému plavat.
Displej
Dříve se prodávaly chytré náramky jak s displejem, tak bez něj. Dnes už se v sortimentu s náramky bez displeje téměř nesetkáte, trend je spíše opačný, displeje čím dál více zvětšovat. Na displeji si pak můžete prohlížet všechny naměřené údaje, stejně tak i notifikace z telefonu. Dlouhodobé statistiky a podrobné informace si ale stejně budete muset prohlížet v aplikaci v telefonu.
Displeje jsou u moderních fitness náramků často barevné, dotykové a mají solidní rozlišení. Stále ale narazíte na modely s černobílým displejem, který pro někoho může být decentnější.
Na trhu se objevují také modely, které displej nemají vůbec, příkladem jsou například Whoop náramky. Jedná se vlastně jen o senzor, který sbírá data a přenáší je do telefonu. Na zápěstí tedy žádné metriky nezjistíte.
Výdrž baterie
Výdrž baterie bude jedním z parametrů, ke kterému budete jistě také přihlížet. Jen málokdo chce řešit neustálé výměny baterií nebo nabíjení. V tomto směru vás pravděpodobně mile překvapíme, protože fitness náramky mají oproti jiným zařízením podobného typu celkem slušnou výdrž. Ta se obvykle odvíjí od toho, jaký typ akumulátoru je použit.
- Integrovaná baterie – Náramek s tímto akumulátorem stačí připojit k nabíječce a skrze USB port nabíjet kupříkladu z notebooku. Nabíjecí proces je rychlý v řádu desítek minut. Výdrž se pak pohybuje kolem 5 – 25 dnů v závislosti na využívání jednotlivých funkcí.
- Vyjímatelná baterie – Některé modely fitness náramků jsou vybaveny klasickou knoflíkovou baterií CR1632. Ta je malých rozměrů a nabízí dlouhou životnost. Řádově jde o několik měsíců až rok. Její obměna je velice snadná a nenáročná.
Na nutnost dobití či výměnu baterie vás náramek sám včas upozorní.
Kompatibilita
Moderní fitness náramky je třeba vnímat nejenom jako sportovní doplněk na ruce, ale hlavně jako sběrné nosiče dat. A právě tato data je třeba vyhodnocovat a pracovat s nimi. K tomu už neslouží samotný náramek, který vám maximálně zobrazí počet kroků a další jednoduché údaje. Abyste docílili lepších statistických grafů, musíte fitness náramek propojit s chytrým telefonem.
Proto si před nákupem konkrétního modelu ověřte kompatibilitu s vaším zařízením. Zajímat byste se měli především o funkčnost s danou platformou. (Ze zdroje: Recenzetesty.cz)
- Android
- iOS
Fitness náramky komunikují s mobilním telefonem za pomoci bezdrátové technologie Bluetooth. K zobrazení dat vám obvykle poslouží aplikace dodávaná výrobcem náramku, popřípadě nějaká alternativní. Z ní můžete ostatně nastavovat i funkce náramku a jednotlivé notifikace.
Právě odpovídající kompatibilita vám zaručí, že si na displeji fitness náramku zobrazíte například zmeškaný hovor, SMS zprávu, upozornění z nejrůznějších messengerů nebo upomínku v kalendáři. To vše v kombinaci s praktickým zavibrováním.
Funkce
Tato kapitola se pro vás z praktického hlediska stane pravděpodobně nejcennější. Naleznete v ní totiž popis často využívaných funkcí fitness náramků. Během chvilky si uděláte představu o tom, zda vám vyhovují a stojíte o ně, nebo ne.
- Pohybový senzor – Ten zapíná displej náramku. Když zvednete ruku, abyste se podívali, kolik je hodin, automaticky dojde k rozsvícení displeje.
- Krokoměr – Fitness náramek zaznamenává vaše ušlé kroky. Přesnost této funkce se liší v závislosti na pořizovacích nákladech daného modelu. Odlišnosti však nemusí být velké.
- Ušlá vzdálenost – Kromě počtu kroků zjistíte také celkovou ušlou vzdálenost v metrech či kilometrech.
- Měření tepu – Spousta náramků je vybavena speciálním čidlem na spodní části, která přichází do kontaktu s rukou. S pomocí tlačítka na displeji můžete vyvolat měření tepu. V rámci výsledku je však třeba počítat s jistými odchylkami, ty mohou být způsobeny potem a dalšími okolnostmi. Někdy je využívána i kompatibilita s hrudním pásem.
- Spálené kalorie – Orientační zobrazení spálených kalorií v daném časové úseku.
- Kvalita spánku – Chytré fitness náramky dokáží monitorovat jednotlivé fáze vašeho spánku. Ty můžete následně porovnávat. Díky tomu lze využít například probuzení za pomoci vibrací náramku ve fázi lehkého spánku.
- Nastavení denních cílů – S pomocí aplikace v mobilním telefonu si nastavíte denní cíl, například v rámci ušlé vzdálenosti či počtu kroků. O těch budete informování skrze náramek.
- Stopky – Slouží ke stopování času například při sportovních aktivitách, ale také při vaření.
- Vystoupaná patra – Fitness náramky s barometrickým výškoměrem dokáží počítat také patra, která jste během dne vystoupali. Většina produktů vychází z hodnoty jednoho patra ve výši asi tří metrů.
- Vibrace – Těmi se můžete budit, nechat upozorňovat na příchozí zprávy a hovory nebo je využijete k upoutání vaší pozornosti při dlouhodobé nečinnosti – této funkci se říká Sedentery Reminder (Zdroj: Yourdictionary.com). Náramek vás tak může motivovat například k tomu, abyste se šli projít.
- Záznam trasy – Náramek je schopen zaznamenávat vaši trasu v reálném čase. Musí k tomu ale být vybaven GPS modulem, nebo umět využít GPS z telefonu.
- Měření rychlosti – Fitness náramek vám prozradí vaši aktuální rychlost.
- Bezkontaktní platby – V současné době se už i na našem trhu objevují modely umožňující bezkontaktní platby pomocí technologie NFC.
- Přehrávání hudby – Některé náramky umožňují ovládání hudebního přehrávače ve spárovaném telefonu, nebo dokonce nahrání hudebních souborů přímo do paměti zařízení. Po připojení bezdrátových sluchátek tak můžete poslouchat hudbu při cvičení a nemusíte hlídat, kde máte telefon.
Pokud chcete docílit všech výše uvedených funkcí, zajímejte se o fitness náramky s bohatou výbavou, jakou je barometr, gyroskop, GPS, akcelerometr, výškoměr, senzor okolního světla a senzor srdečního tepu.
Sportovní režimy
Fitness náramky podporují různé sportovní aktivity, od těch nejzákladnějších, jako je chůze, běh či cyklistika, až po ty méně obvyklé, jako je třeba veslování nebo jóga. Pokud pravidelně provozujete nějaký sport a chtěli byste mít své výkony pod dohledem, zohledněte i tuto skutečnost při svém výběru. Přehled podporovaných sportů výrobci ke každému náramku poskytují.
U většiny modelů se setkáte i s plaváním. Náramky jsou totiž voděodolné. Při pobytu ve vodě se displej zpravidla uzamkne, aby nedošlo proudem vody k nechtěnému přepínání funkcí.
Oblíbené značky
Inspirujte se ostatními uživateli a podívejte se na značky, které patří mezi dlouhodobě oblíbené.
- Huawei – Tato značka si mezi fitness náramky udržuje velkou popularitu. Její modely jsou cenově dostupné a spolehlivé, což potvrzují i uživatelé v recenzích. Obvykle disponují množstvím funkcí a propracovanými mobilními aplikacemi, takže je jejich použití snadné.
- Fitbit – Náramky této značky patří rovněž mezi oblíbené, a to nejen skrze jejich obvykle atraktivní tenký design. Obvykle nabízejí efektivní funkce pro hlídání fyzické kondice.
- Garmin – Po této značce uživatelé obvykle sáhnou tehdy, kdy touží po lepší přesnosti měření či celkově lepší kvalitě zpracování. Garmin vyrábí také dětské modely.
Zaměřit se můžete také na značky Xiaomi, TomTom, Polar, Razer, Samsung, CellurLine, Technaxx a další.
Cena
Fitness náramky prezentují produkty, u kterých zákonitě platí, že s přibývajícími funkcemi a kvalitou provedení roste úměrně i výsledná cena. Na trhu existuje řada kvalitních a nekvalitních výrobků. Následující kapitola nabízí porovnání chytrých náramků podle různých hladin pořizovacích cen.
Cena do 1 000 Kč
Už při ceně do 1 000 Kč si na své přijde spousta nenáročných zákazníků. Jednu část takové nabídky budou tvořit fitness náramky bez displeje, tu druhou pak modely se základním OLED a AMOLED displejem menších rozměrů. K dispozici budete mít krokoměr, u dražších náramků i měřič tepu.
Cena od 1 000 do 2 000 Kč
Ten, kdo si připlatí, dostane kvalitnější produkt z pohledu výrobních materiálů. Dále je to například monitoring kalorií, výzva k aktivitě, zobrazení příchozích zpráv a sledování tělesných aktivit. Daleko více je u těchto fitness náramků kladen důraz na originální vzhled.
Cena od 2 000 do 3 000 Kč
Při investici nad 2 000 Kč se dopracujete ke značkovým produktům značky Garmin a Fitbit, u kterých vítězí přesnější měření hodnot. Příjemné jsou funkce Bluetooth s dosahem až 40 metrů, dlouhá výdrž v řádu několika dnů, voděodolnost 5ATM a vyšší rozlišení displeje s vynikající čitelností.
Cena nad 3 000 Kč
Tato cenová kategorie je primárně určena pro aktivní sportovce prahnoucí po té nejvyšší kvalitě a vyhodnocování získaných údajů. Narazit můžete na velké dotykové displeje, tvary produktů připomínající spíše hodinky než sportovní náramky, bezpočet nejrůznějších funkcí, nízkou hmotnost a další. V mnohých ohledech tyto fitness náramky zastoupí chytré telefony. Ty nejdražší modely atakují hranici 7 000 Kč.
Cenová relace | Co obvykle nabízí | Co obvykle nenabízí |
Cena do 1 000 Kč | Základní modely
Většina běžných funkcí Menší displej |
Velký displej
Pokročilé funkce Zabudovaná GPS |
Cena od 1 000 do 2 000 Kč | Kvalitnější materiály
Monitoring kalorií Monitoring spánku Zobrazení notifikací |
Pokročilé funkce
Velký dosah Bluetooth |
Cena od 2 000 do 3 000 Kč | Voděodolnost
Delší výdrž baterie Vyšší rozlišení Větší dosah Bluetooth |
Vychytávky pro sportovce
Velký displej |
Cena nad 3 000 Kč | Vychytávky pro sportovce
Pokročilé funkce Velký displej Vynikající rozlišení Nízká hmotnost Pokročilé statistiky výkonů |
Základní modely
Nekvalitní materiály |
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli musí být chytrý náramek spárovaný s telefonem, aby se zaznamenaly všechny aktivity. Tedy jestli musím mít při běhání telefon s sebou, nebo mi stačí jen hodinky, které všechno uloží do paměti a doma si všechny údaje najdu na mobilu.
Děkuji, Svoboda