Fondue v podobě kousků masa, roztavené čokolády či sýra dokáže zpestřit jak večeři, tak party pro přátele. Následující článek vám poradí, na co si při výběru dát pozor:
- Co je to fondue – jako fondue se označují pokrmy, ale i způsob jejich přípravy, tedy tavení sýru a čokolády. Výjimkou je maso, které se vaří nebo frituje.
- Proč si koupit fondue – je to ideální pohoštění na večírek pro více lidí nebo i dezert při romantické večeři. Ozvláštní vám běžné stolování.
- Nevýhody fondue – gurmánský zážitek vyžaduje při přípravě fondue kvalitní suroviny, které ale bývají dražší. Pokud chcete soupravu s příslušenstvím pro více lidí, počítejte s vyšší investicí.
- Druhy fondue – připravit si můžete sýrové, masové a čokoládové varianty. Každá však vyžaduje určitý způsob přípravy i druh tavicí nádoby, ve které pokrm zahříváte.
- Výběr fondue podle konstrukce – můžete si vybírat z celistvých keramických setů na čokoládu, varianty se stojánkem, pod který dáte i silnější hořák nebo elektrické verze s termostatem.
- Důležité parametry – při výběru myslete na druh materiálu, ne všechny jsou vhodné pro veškeré fondue. Důležitý je také způsob ohřevu, třeba svíčka se hodí pouze pro čokoládu.
- Příslušenství – standardně jsou součástí setu vidličky, navíc ale můžete získat misky nebo talíře na omáčky, ovoce a chleba.
- Oblíbené značky – fondue můžete vybírat i podle důvěryhodnosti výrobce. Sety pořídíte třeba od Lamartu, Eva Collection, Tescomy nebo značky Banquet.
- Ceny fondue – za pár set korun pořídíte malé keramický sety na svíčku. Elektrické verze s bohatým příslušenstvím pro více osob mohou stát i několik tisíc korun.
- Bezpečnost přípravy – při přípravě fondue manipulujete s horkým jídlem i otevřeným ohněm. Dávejte proto pozor na děti a kupujte jen stabilní sety, jinak hrozí převrhnutí a případně i požár.
Co je to fondue
Sety na fondue (vyslovujeme „fondy“) využijete zejména na tavení sýru a čokolády. Můžete v něm ale připravovat i maso. Pojďme si však nejprve říct, co pojem fondue znamená:
Výraz fondue představuje nejen pochoutku, originálně z taveného sýra, ale také samotnou přípravu jídla. Má francouzsko-švýcarský původ a traduje se, že to byli právě pastýři, kteří tavili v horách sýr v kotlících a namáčeli do něj kousky chleba. Doplňovali ho také o zeleninu a my dnes můžeme použít i kousky masa. Současné sety na fondue obsahují i vidličky, na které napíchnete pečivo, zeleninu, maso, ale i ovoce. Hodí se tak skvěle na večírky o více lidech.
O fondue se často dočtete, že se nevaří předem, ale připravuje během samotné konzumace. To ale není úplně přesné. Svíčka i hořáky se využívají spíše k udržení tekuté konzistence sýru a čokolády. Proto je zvykem, že se suroviny roztaví, v případě oleje rozpálí na sporáku, a až poté přenesou nebo přelijí do nádoby na fondue. Výjimkou bývají výkonné elektrické sety, které vydají dostatek tepla na přípravu jídla přímo v hrnci.
Proč si koupit fondue
Pomocí setu na fondue připravíte skvělou večeři a dezerty. Využijete je ale i v dalších situacích:
- Občerstvení na večírek – fondue, zvláště sýrové nebo masové, zazáří na každém večírku. Návštěvníci mohou jen tak uzobávat nebo se přímo navečeřet. Fritování masového fondue a následné párování s omáčkami může být i zábava.
- Romantická večeře – čokoládové fondue, ve kterém namáčíte ovoce, je ideálním zakončením romantické večeře. Zpestříte si tak domácí rande.
- Atrakce pro děti – děti zbožňují, když mohou cokoli dělat samy. Díky fondue mohou samostatně máčet ovoce nebo chleba v kotlíku. Jídlo pro ně bude i zábava.
Nevýhody fondue
Sety na fondue žádné velké nevýhody nemají, pár faktorů ale může být problematických:
- Dražší suroviny – příprava fondue se prodraží, pokud si chcete dopřát gurmánský zážitek. Kvalitní vysokoprocentní čokoláda, tučné sýry nebo bio maso totiž stojí více peněz.
- Vyšší pořizovací cena – fondue sety seženete sice i za pár set korun, ale rozpustíte v nich jen čokoládu. Pokud chcete vyzkoušet všechny druhy, musíte si pořídit dražší univerzální sadu.
- Kalorická jídla – fondue jako pokrm je výborný, ale poněkud tučný. Sýrovou variantu, aby byla chutná, připravíte z velmi tučných sýrů. Dietní jídla tedy nečekejte.
Druhy fondue
Pokud se zaměříme na fondue jako na pokrm, můžeme si vybírat ze tří druhů:
- Čokoládové fondue – hodí se jako dezert pro větší partu i na romantickou večeři ve dvou. K podávání stačí i malé keramické misky.
- Sýrové fondue – původní variantu nejlépe připravíte ve větší litinové nebo keramické nádobě. Typicky si do roztaveného sýra namáčíte chléb.
- Masové fondue – méně známou verzi představují tepelně upravené kousky masa ve vývaru nebo oleji. Nejlépe se připravuje ve větších nerezových nádobách.
Čokoládové fondue
Sladká varianta představuje jednoduchý a efektivní dezert. Stačí totiž pouze rozehřát čokoládu (bílou, hořkou či mléčnou) s trochou smetany a do ní namáčet ovoce podle chuti. Nebojte se ale použít třeba sušenky nebo kousky lívanců. Pro finální křupnutí můžete vše obalit ještě v posypce z oříšků. Pokud chystáte večer pro dospělé, nebojte se čokoládu ozvláštnit rumem nebo kávou.
Pro přípravu sladkého fondue vystačíte i se základními keramickými sety s čajovou svíčkou. Jedná se o nejlevnější varianty. Plamen svíčky však čokoládu rozhodně neroztaví. Počítejte s tím, že sladkou směs musíte připravit v rendlíku na sporáku a následně ji do misky na fondue přelít. Aby směs zůstala co nejdéle tekutá, doporučujeme mističku předem nahřát v troubě.
Sýrové fondue
Jedná se o sýr roztavený v kotlíku, což byla původní varianta pokrmu fondue. Typicky se jí s opečeným chlebem ve větším počtu lidí. Potěší tak každou vaši návštěvu. Pro přípravu sýrového fondue se hodí větší litinové kotlíky či pánve se smaltovou úpravou. S keramikou ale také nešlápnete vedle. Tyto materiály rozvádí rovnoměrně teplo, nehrozí tak připálení. Pozor si ale dejte na nerez. V něm by se sýr mohl přiškvařit.
U sýrového fondue je praktické využít set, jehož nádobu lze použít i na sporáku. Omáčku na bázi sýra, vína, škrobu a koření v něm rovnou připravíte a následně jen přenesete do stojánku. Doporučujeme si pořídit sety elektrické nebo s hořáky, které dokáží udržet sýr roztavený. Čajová svíčka je na hutnou omáčku slabá. Museli byste jídlo sníst velmi rychle nebo jej opakovaně přihřívat na sporáku, což je nepraktické.
Masové fondue
Méně známá je třetí varianta fondue, a to masová. Pro přípravu se hodí vepřové, hovězí, drůbež, ale i ryby. Kousky masa naložíte v oblíbeném koření a pak upravíte buď v oleji, nebo ve vývaru. Jelikož je potřeba, aby tekutiny byly opravdu horké, je dobré si je rozehřát předem na sporáku. Hořáky či termostaty by totiž studený olej ohřívaly dlouhou dobu. Proto je jako materiál nejlepší nerezová ocel nebo litina, v těch se na rozdíl od keramiky běžně vaří.
Pokud se rozhodnete pro masové fondue, počítejte s delší přípravou. Kousky masa totiž buď opékáte na vidličkách v rozpáleném oleji, nebo čekáte, až se uvaří ve vývaru. Masové fondue doplňte o čerstvou zeleninu, omáčky nebo čatní. Při konzumaci ale buďte opatrní. Kovová napichovátka, na kterých maso opékáte, budou rozpálená. Mohli byste si tak spálit jazyk.
Výběr fondue podle konstrukce
Konstrukci setu vybírejte podle toho, který typ fondue chcete připravovat. Pro čokoládové vystačíte s malým keramickým. Sýrové a masové vyžadují větší nádoby:
- Fondue jako jeden celek – méně praktická varianta menších rozměrů, která se hodí pro čokoládové fondue.
- Fondue se stojanem – umožňuje oddělit vrchní nádobu od zbytku konstrukce, což usnadní manipulaci i čištění. Svíčku či hořák umístíte doprostřed stojanu.
- Elektrické fondue – obsahuje termostat, kterým regulujete teplotu. Musí být tedy zapojené do elektřiny. Vrchní nádoba někdy bývá oddělitelná od zbytku konstrukce.
Fondue jako jeden celek
Zpravidla se jedná o malé keramické fondue sety, které využijete na roztavenou čokoládu. Tvarem často připomínají přesýpací hodiny. V dolní polovině fondue se nachází malý otvor, kam vložíte svíčku jako zdroj tepla. Tato varianta patří mezi ty nejlevnější a méně praktické. Prostor pro svíčku je malý, tudíž čokoláda nevydrží tak dlouho tekutá. Jednolitý celek se navíc hůře čistí.
Fondue se stojanem
Tato konstrukce se obvykle skládá ze stojanu z nerezové oceli, do kterého se vloží vrchní nádoba. Seženete jak malé konstrukce s keramickou mističkou na čokoládové fondue, tak robustnější litinové nebo nerezové mísy na sýrovou a masovou variantu. Pod nádobu doprostřed stojanu pak vložíte zdroj tepla, obvykle svíčku nebo silnější hořák. Výhodou této konstrukce je, že misku lze snadno a samostatně přenášet. To ulehčí i čištění.
Elektrické fondue
Součástí elektrické konstrukce je termostat s ovládacím prvkem pro regulaci teploty. Nemusíte tak kupovat ani svíčky ani gelové hořáky. Na druhou stranu je třeba zařízení zapojit do elektřiny, jinak nebude hřát. Nádoba, ze které se fondue jí, může být oddělitelná od této základny, což opět usnadní manipulaci i mytí. Některé základny s termostatem připomínají menší přenosné plotýnky.
Typ konstrukce | Výhody | Nevýhody | Pro koho se hodí |
Fondue jako jeden celek | Skladné
Vhodné na čokoládu Nízká cena |
Horší manipulace i čištění
Menší rozměry |
Pro ty, kdo chtějí dělat jen čokoládové fondue |
Fondue se stojanem | Oddělitelná vrchní nádoba
Různé rozměry Snadná manipulace |
Vyšší cena
Nutno dokupovat svíčky nebo náplň do hořáků |
Pro ty, kdo chtějí dělat různé druhy fondue |
Elektrické fondue | Termostat pro regulaci teploty
Bez svíčky, hořáku Lepší zahřátí |
Vyšší cena
Nutná elektřina Vrchní nádoba nemusí být oddělitelná |
Pro ty, kdo chtějí co největší komfort |
Důležité parametry
Při výběru fondue se zaměřte na materiál zařízení a zamyslete se nad počtem osob, pro které budete pokrm připravovat:
- Materiál – vybírat si můžete mezi keramikou, litinou se smaltem či bez, nerezem a plastem. Materiál volte podle toho, jaký druh fondue chcete připravovat.
- Zdroj tepla – malé keramické sety nahřejete svíčkou, větší litinové či nerezové zase hořákem. Moderní varianty fungují na elektřinu.
- Uchopovací madla – mohou být součástí vrchní nádoby na fondue. Chrání před popálením a usnadňují manipulaci. Nehrozí tak, že vám mísa při přenášení vyklouzne z rukou.
- Velikost – vybírat si můžete z malých setů pro jednoho, dva lidi nebo větších, ze kterých se nají i vaši přátelé či rodina.
Materiál
Druh fondue zpravidla určuje, z jakého materiálu by měl být set k přípravě vyrobený. Vybírat můžete z těchto druhů:
- Keramika – využijete ji zejména na čokoládové, případně sýrové fondue, směs se v ní díky dobré vodivosti tepla nepřipálí.
- Litina – je univerzální materiál, ve kterém připravíte všechny druhy fondue. Litinové sety ale bývají rozměrnější, hodí se tak na větší porce.
- Nerez – velmi dobře se v ní připravují vývary, hodí se tedy na vaření a smažení masového fondue. Sýr a čokoláda by se v ní ale mohly přiškvařit.
- Plast – některé fondue sety mají tělo z plastu, horní miska však bývá třeba nerezová. Dbejte, aby plast byl kvalitní a tepluvzdorný.
- Nepřilnavý povrch – nepřilnavé nebo jiné speciální dno najdete často u nerezových fondue. Zajistí, že i v tomto materiálu můžete tavit čokoládu a sýr bez připálení.
Keramika
Z keramiky bývá vyrobené buď celistvé fondue, nebo jen vrchní miska. Povrch keramiky bývá zpravidla potažený glazurou, která materiál chrání. Výhodou keramiky je, že dobře a rovnoměrně rozvádí teplo, jídlo se tak nebude připalovat. Na druhou stranu je křehká a špatně snáší teplotní rozdíly. Mohla by časem prasknout. Sety na fondue z keramiky mívají menší rozměry, tudíž se hodí spíše pro čokoládovou variantu.
Litina
Představuje univerzální materiál, který snese vysoké teploty a rovnoměrně rozvádí teplo. Je tak vhodný pro přípravu všech druhů fondue. Všimněte si ale, zda je litinová mísa potažená smaltem. V opačném případě je třeba ji vymazat olejem a vypéct. Jinak by brzy zrezivěla. Výhodou litiny je její stabilita. Nemusíte se tak zvláště při přípravě oleje pro masové fondue bát, že by se převrhla. Zároveň je ale těžká, což může vadit při manipulaci.
Nerez
Nerez neboli nerezová ocel je hygienický materiál, který se velmi dobře čistí. Nicméně nerozvádí teplo zcela rovnoměrně, takže se mohou vytvářet horká místa, ve kterých by se roztavené pokrmy mohly připálit. Z tohoto důvodu se nerez nehodí pro přípravu sýrového a čokoládového fondue. Mléčné produkty se totiž rychle spálí. Vhodná je naopak pro rozpálený olej či horký vývar na masovou verzi fondue.
Plast
Při výběru setu na fondue můžete narazit i na plastový materiál, ovšem neděje se to příliš často. Z plastu je však vyrobeno pouze tělo zařízení, samotná miska bývá zpravidla z nerezu nebo jiného materiálu. I tak si ale pohlídejte, zejména u levných méně známých značek, že se jedná o odolný plast. Jinak by se mohlo zařízení roztavit.
Materiál vnitřní nádoby | Typ fondue |
Keramika | Čokoládové, sýrové |
Litina | Čokoládové, sýrové, masové |
Nerez | Masové |
Nepřilnavý povrch | Čokoládové, sýrové, masové |
Zdroj tepla
Směs v nádobě můžete udržovat horkou pomocí svíčky, hořáku nebo elektřiny:
- Svíčka – využívá se u malých keramických setů. Hodí se pouze pro udržení tekuté čokolády, která má nízký bod tání. Na zahřívání oleje nebo sýra svíčka rozhodně nestačí.
- Hořák – představuje silnější zdroj tepla, který najdete u litinových a nerezových setů. Hořáky lze plnit tekutým plynem nebo pastami a gely. Musíte je ale pravidelně doplňovat.
- Elektřina – moderní varianta umožní silnější zahřívání i pohodlnou regulaci teploty. Elektrické sety najdete ve všech rozměrech i variantách, ale lze je používat jen poblíž zásuvky.
Zdroj tepla | Výhody | Nevýhody |
Čajová svíčka | Atmosféra ohně
Nepotřebujete zásuvku Na čokoládové fondue |
Svíčky je nutné dokupovat
Jsou relativně slabé Spíše na menší porce |
Hořák | Silnější než svíčka
Nepotřebujete zásuvku Na všechny typy fondue |
Může být nebezpečný pro děti
Nutné dokupovat palivo |
Elektřina | Na všechny typy fondue
Snadná regulace teploty Silnější zahřívání |
Elektřina ubírá na atmosféře
Nelze použít bez zásuvky |
Velikost
Velikost soupravy na fondue volte podle toho, kolik lidí z něj bude jíst v jeden čas. Pro romantické večeře s dezertem v podobě čokoládového fondue vám vystačí malá keramická varianta, ovšem na party pro rodinu a přátelé už budete potřebovat rozměrnější set. Nejmenší zařízení vystačí obvykle pro dvě, maximálně čtyři osoby. Větší s napichovátky a mističkami využije až deset lidí. Ovšem jejich cena už je vyšší.
Příslušenství
Součástí zejména větších souprav bývají napichovátka, talířky a misky. To oceníte, pokud připravujete fondue jako večeři pro více hostů:
- Napichovátka, vidličky – napíchnete na ně ovoce, chléb či maso, které ponoříte do misky. Mohou mít různobarevné rukojetě, každý tak pozná svůj příbor.
- Misky – strávníci je využijí na odkládání ovoce či chleba nebo samotné vidličky. Můžete je také naplnit omáčkami, do kterých namočíte masové fondue.
- Talíře – mají různé tvary i velikosti. Většinou jsou keramické a mohou být rozdělené na několik částí, abyste si na ně odděleně naservírovali třeba více omáček a dipů.
- Víko – slouží jako uzávěr na misku, když vám zbyla třeba roztavená čokoláda nebo sýr. Pokud je nádoba odnímatelná, můžete jídlo skladovat v lednici.
- Držák na vidličky – jedná se o prstenec, který umístíte na okraj nádoby. Chrání vás nejen před prskajícím olejem, ale díky záhybům do něj můžete odložit vidličky.
Oblíbené značky
Fondue sety můžete vybírat i podle popularity značky. Mezi nejznámější patří:
- Lamart – původem francouzská značka se zaměřuje výhradně na nádobí a kuchyňské vybavení. Seženete od ní třeba masomlýnky. Její fondue sety bývají především nerezové a smaltové s hořáky. Běžně je využijete při večeři pro více osob.
- Eva Collection – od této značky pořídíte nejen různé fondue sety, ale také vybavení do kuchyně, jako jsou pánve, ale i vývrtky na víno. Nabízí jak keramické fondue pro dva, tak větší litinové i nerezové nádoby s bohatým příslušenstvím.
- Tescoma – známý výrobce kuchyňských, cukrářských a pekařských potřeb nezapomíná ani na fondue. Nabízí malé elektrické a keramické verze, ve kterých nejlépe rozpustíte zejména čokoládu.
- Banquet – značka se specializuje na vybavení do kuchyní a jídelen. Koupíte od ní zejména nádobí vhodné pro stolování nebo třeba hrnce. Fondue sety vyrábí buď celistvé keramické, nebo se stojánkem. Bývají spíše menší, hodí se pro 2–4 osoby.
Značka | Specifika | Cenová kategorie | Které druhy nabízí |
Lamart | Sety pro více osob
Bohaté příslušenství Barevná napichovátka |
Střední až vyšší | Všechny druhy fondue
S hořákem |
Eva Collection | Různé velikosti
Bohaté příslušenství Rukojeť pro přenášení |
Střední až vyšší | Na všechny druhy fondue
S hořákem i na svíčku |
Tescoma | Sety pro 2–4 lidi
Rukojeť pro přenášení Vidličky Regulace teploty |
Nižší až střední | Na čokoládové fondue
Elektrické i na svíčku |
Banquet | Sety pro 2–4 lidi
Barevné vidličky Se stojánkem i celistvé |
Nižší | Na čokoládové fondue
Na svíčku |
Ceny fondue
Nejlevněji vyjdou malé fondue sety na čokoládu. Za rozměrnější varianty na sýr a maso si obvykle připlatíte:
- Cena do 500 Kč – za pár set korun pořídíte spíše malé keramické fondue, ve kterém pomocí svíčky zahřejte pouze čokoládu. Hodí se pro ty, kdo chtějí fondue set na dezerty.
- Cena 500–1 500 Kč – v tomto rozmezí pořídíte fondue sadu jak na sladká, tak slaná jídla pro větší počet osob. Zahřejete je pomocí hořáků nebo elektřiny, což je lepší zdroj tepla než svíce.
- Cena nad 1 500 Kč – za nejvyšší cenu pořídíte rozměrnější sety s bohatým příslušenstvím a elektrickým ohřevem. Hodí se pro ty, kdo chtějí často připravovat fondue pro více lidí.
Cena do 500 Kč
Za nejnižší cenu pořídíte prosté keramické sety na fondue, které se hodí zejména pro přípravu sladkého dezertu z čokolády. Za přibližně 300 korun koupíte buď celistvou keramickou variantu, nebo verzi se stojánkem. Zdroj tepla nejčastěji bývá svíčka, ojediněle však narazíte i na hořáky. Tyto sady se většinou hodí pro dvě až čtyři osoby. Pokud si však chcete dopřát větších porcí a širšího výběru materiálů, investujte několik stokorun navíc. Pak si budete moci dopřát i masové fondue.
Cena 500–1 500 Kč
V této cenové kategorii si můžete vybírat z více druhů velikostí a především materiálů. Výjimkou nejsou jak keramické, tak nerezové a litinové nádoby, ve kterých připravíte čokoládové, sýrové i masové fondue. S cenou zároveň rostou i rozměry setů. Pořídíte soupravy až pro osm osob, což využijete třeba při večerním posezení s přáteli. Jako zdroj tepla převládají hořáky, ojediněle narazíte i na elektrické verze s termostatem, který vám umožní přesněji regulovat teplotu.
Cena nad 1 500 Kč
Pokud jste opravdoví nadšenci do fondue, využijete i soupravy z různých materiálů za několik tisíc. V této kategorii nejčastěji seženete velká bytelná zařízení s hořákem nebo elektrickým ohřevem. Výjimkou není ani bohaté příslušenství v podobě vidliček, misek a talířků. Tyto sety se hodí při častém vaření pro více osob. V klasických nádobách připravíte spíše masové a sýrové fondue, ovšem pro čokoládové si můžete pořídit speciální fontánu. Ta je ale určená spíše pro požitkáře tělem i duší.
Cenová kategorie | Co obvykle nabízí | Co obvykle nenabízí | Pro koho se hodí |
Cena do 500 Kč | Malé keramické sady
Ohřev pomocí svíčky Čokoládové fondue |
Nerezové a litinové sady
Příslušenství Sety pro více lidí |
Pro nenáročné uživatele, kteří chtějí připravovat čokoládové fondue |
Cena 500–1 500 Kč | Keramické, litinové i nerezové sady
Sety pro více lidí Ohřev pomocí hořáku |
Široké příslušenství
Malé keramické sady |
Pro běžné uživatele |
Cena nad 1 500 Kč | Rozměrnější sety všech materiálů
Elektrický ohřev Široké příslušenství |
Keramické soupravy pro dva
Ohřev pomocí čajové svíčky |
Pro náročné uživatele, kteří chtějí připravovat všechny druhy fondue |
Bezpečnost přípravy
Fondue se často připravují za pomoci otevřeného ohně, proto přinášíme pár bezpečnostních tipů:
- Pozor na horký olej – zejména při styku s vodou prská, proto dbejte zvýšené opatrnosti. Rozhodně nenechávejte ruce či odhalené části těla přímo nad nádobou.
- Maso dostatečně propečte – při fritování i vaření masa ve vývaru dbejte na dostatečně dlouhou tepelnou úpravu. Syrové maso totiž může obsahovat nebezpečné bakterie (Zdroj: SZPI).
- Nenechávejte děti u fondue samotné – zvláště používáte-li jako zdroj tepla svíčku nebo hořák. Děti se mohou snadno ohněm popálit nebo na sebe převrhnout mísu s pokrmem.
- Keramické nádoby nezahřívejte prázdné – to platí i pro kameninové misky, mohly by totiž prasknout. Pokud vám čokoláda dochází a vidíte na dno, vypněte zdroj tepla.
- Dbejte na pečlivou údržbu – nemyjte sadu v myčce, pokud to výrobce nedovoluje. Pokud používáte elektrické fondue, nedopusťte, aby se při čištění do základny dostala voda.
- Všímejte si stability soupravy – nikdy nekupujte sadu, která se vám zdá příliš křehká nebo nestabilní. Mohla by se při používání převrhnout a způsobit požár.
- Hořák nikdy nesfukujte – oheň bezpečně uhasíte přiložením víčka, které je vždy součástí kahanu.
Dobrý den, narazila jsem na pár článků o fondue a chtěla bych dát jeden dceři k Vánocům. Vím, že mají rádi jak čokoládu, tak sýry. Potřebovala bych tedy nějaký univerzální. Děkuji za pomoc.