Test nejlepších fotoaparátů a jak je vybrat

Obrázek fotoaparátu

Vzpomínky, které prožíváme, můžeme zachytit na fotografiích. Díky nim na vzácné okamžiky nikdy nezapomeneme a můžeme si je připomínat kdykoliv jen budeme chtít. K tomu je zapotřebí i dobrý fotoaparát, aby vaše fotky byly kvalitní a vy si tak mohli uchovat krásnou vzpomínku na nezapomenutelné okamžiky.

Hlavní na fotografování je sice umění fotografa a schopnost nastavit si fotoaparát na aktuální podmínky podle světla, počasí a fotografovaného objektu, pokud však budete mít kvalitní přístroj, na kterém bude snadné požadované parametry nastavit, bude se vám s ním pracovat lépe a častěji po něm sáhnete. Navíc se rychleji naučíte nastavit parametry, jaké zrovna potřebujete a vaše fotografie tak budou kvalitnější.

Tento článek se věnuje především digitálním fotoaparátům, a to hlavně těm pro méně náročné uživatele. Dozvíte se tu ale také i o analogových produktech. Pomůžeme vám vybrat takový fotoaparát, který bude přesně podle vašich představ a bude splňovat veškeré vaše požadavky.

Po přečtení tohoto návodu získáte ucelený náhled na věc. Dozvíte se, co nepodcenit a čemu naopak není potřeba věnovat až zas tak velkou pozornost. Díky tomu si pak můžete zakoupit takový produkt, se kterým můžete zachytit neopakovatelné momenty vašeho života.


Nejlepších 10 fotoaparátů dle hodnocení uživatelů

Vzhled

Název fotoaparátu

Typ

Rozlišení (Mpix)

Optický zoom

Hmotnost (g)

Orientační cena

Aktuální cena

Malý náhled fotoaparátu Nikon D5200

Nikon D5200

zrcadlovka

24,1

3x

555

18 000 Kč

Malý náhled fotoaparátu Nikon D3300

Nikon D3300

zrcadlovka

24,2

5,83x

460

9 500 Kč

Malý náhled fotoaparátu Canon EOS 100D

Canon EOS 100D

zrcadlovka

18

3x

407

10 500 Kč

Malý náhled fotoaparátu Sony Cyber-Shot DSC-RX100

Sony Cyber-Shot DSC-RX100

zrcadlovka

20,2

3,6x

240

9 500 Kč

Malý náhled fotoaparátu Panasonic Lumix DMC-FZ72

Panasonic Lumix DMC-FZ72

ultrazoom

16,1

60x

606

6 500 Kč

Malý náhled fotoaparátu Nikon D7100

Nikon D7100

zrcadlovka

24,1

5,8x

765

22 000 Kč

Malý náhled fotoaparátu Nikon D3200

Nikon D3200

zrcadlovka

24,2

3x

505

9 000 Kč

Malý náhled fotoaparátu Sony Cyber-Shot DSC-HX60

Sony Cyber-Shot DSC-HX60

ultrazoom

20,4

30x

246

6 500 Kč

Malý náhled fotoaparátu Panasonic Lumix DMC-FZ200

Panasonic Lumix DMC-FZ200

ultrazoom

12,1

24x

537

9 500 Kč

Malý náhled fotoaparátu Sony Alpha A6000

Sony Alpha A6000

kompakt s výměnným obj.

24,3

8x

285

15 000 Kč

Testování a recenze fotoaparátů pro rok 2017

Na rozsáhlém testu fotoaparátů zatím pracujeme, jeho vydání předpokládáme v druhé polovině roku 2017. V testu budou také detailní recenze nejlépe bodovaných fotoaparátů. Zatím jsme pro vás připravili tabulku nejlépe hodnocených produktů na základě zkušeností uživatelů. Vždy se jedná o fotoaparáty, které jsou již prověřené množstvím uživatelů. Přesto ale doporučujeme přečíst i recenze na vybraných e-shopech a na Heurece.

Pokud chcete, abychom do testu zařadili nějaký konkrétní fotoaparát, o kterou se zajímáte, napište nám na info@arecenze.cz.

Jak vybrat fotoaparát

1. Rozdělení fotoaparátů

2. Rozlišení snímku

3. Digitální čip

4. Zoom

5. Režimy

6. Paměťová karta

7. Blesk

8. Kamera

9. Velikost

10. Design

11. Baterie

12. Cena

13. Značky

Na trhu je velké množství fotoaparátů všech druhů s mnoha funkcemi. Než si vyberete ten váš, rozhodněte se, k čemu ho chcete užívat. Fotíte rádi krajiny nebo si produkt chcete pořídit, abyste zachytili nejrůznější události a akce? Další otázkou je to, zda preferujete větší, nebo takový, který jednoduše schováte do kasy a můžete vzít kamkoliv.

Pokud patříte mezi fotografy amatéry a fotoaparát máte spíše k pořizování domácích portrétů než na umění, pravděpodobně vám bude stačit automat. Vždy je ale dobré, aby se na něm dalo nastavit ručně pár věcí, jako je například blesk nebo zoom.

Jestli si přístroj chcete brát s sebou na cesty, je dobré také hlídat jeho váhu. Příliš těžký přístroj by se časem pronesl a mohlo by se tak snadno stát, že byste ho raději nechali doma, než brali všude, kde by se mohl hodit.

Dobré je, pokud má fotoaparát hledáček, umožní vám to pohodlné focení i za slunečného počasí, kdy na displej není dobře vidět. U kompaktních fotoaparátů většinou není, u ultrazoomových už často ano, proto pokud se rozhodnete pro tento typ, vyberte ten, který hledáček má.

Kamera u fotoaparátu není nutností a samozřejmostí. Pokud ale víte, že budete chtít s přístrojem také natáčet, pohlídejte si, že vámi vybraný fotoaparát tuto funkci má.

Obecná pravidla pro výběr správného fotoaparátu

  • Ideální druh: Podle pokročilosti uživatele
  • Ideální zoom: Optický zoom
  • Ideální výbava: Hledáček, zoom, manuální nastavení
  • Ideální rozlišení snímku: Alespoň 2 megapixely

1. Rozdělení fotoaparátů

Dříve digitální fotoaparáty nebyly a všichni fotili pouze na analog. S příchodem digitálních přístrojů se od tohoto typu hodně upustilo, ale ještě v dnešní době se najde spoustu nadšenců, kteří preferují analogové fotoaparáty a rádi se vrací do dob, kdy si mohli vlastní snímky sami vyvolávat v komorách. Každý má své výhody a nevýhody a každému bude vyhovovat jiný produkt.

Analogové a instantní

Jejich hlavní kouzlo tkví v momentu překvapení. Vyfotíte fotografii, necháte vyvolat a až pak uvidíte, jestli se povedla. Vyvolané fotografie můžete umístit do alba a vrátit se k nim, kdykoliv budete chtít. Nevýhodou pak může být to, že máte pouze omezený počet snímků, u každého momentu se tedy musíte rozmyslet, jestli to za dokumentaci opravdu stojí. Pořízenou fotografii již nevymažete. Další nevýhodou pak je také fakt, že dokud nevyfotíte celý film, nemůžete fotografie vyvolat. Pokud fotografujete jen zřídka, pořízené snímky se vám do ruky dostanou až za dlouhou dobu.

Analogové fotoaparáty obvykle fotí ve velmi dobré kvalitě, a tak i amatéři pořídí kvalitní snímky, aniž by museli absolvovat složité nastavení. Tento druh je vhodný i pro profesionály, kteří se rádi vracejí ke starým způsobům dokumentace.

Instantní fotografie po zmáčknutí spouště ihned dostanete do ruky a nemusíte čekat, až dopotřebujete celý film. Těmto fotoaparátům se říká také polaroidy. Jsou vhodné jako vzpomínka, snímky jsou ale menší a také mně kvalitní. Náplně do tohoto druhy fotoaparátu jsou poměrně drahé, naopak pořizovací cena přístroje je poměrně nízká

Digitální

Digitální fotoaparáty jsou velice oblíbené z mnoha důvodů. Můžete pořídit téměř libovolný počet snímků, dostanete se k nim kdykoliv a můžete je zpětně mazat. Fotografie se dají jak přenést do počítače, vypálit na CD, tak vybrané snímky můžete vyvolat.

Na druhou stranu ztrácí kouzlo okamžiku a momentu překvapení. Ne každý se pak chce v pohromadě fotografií přebírat a vybírat ty nejpovedenější snímky. Často tak fotografie upadnou v zapomnění.

Ne každý fotoaparát fotí tak dobře jako ten analogový, a hlavně je zde důležitější nastavení. V dnešní době se však dá koupit spoustu druhů produktů v různých úrovních a cenových kategorií, takže je jen na vás, který vyberete.

Tento druh fotoaparátů je vhodný jak pro úplné začátečníky, kteří s fotografováním začínají a nechystají se mu věnovat nikterak do hloubky, tak pro pokročilé uživatele a profesionály, kteří se fotografováním živí.

Kompaktní

Tyto fotoaparáty jsou velmi malé a lehké. Jsou určeny především pro začátečníky a nenáročné fotografy. Tento přístroj si můžete vzít kamkoliv s sebou, protože je velmi dobře skladný a nebudete na sebe naštvaní ani v případě, že ho nevytáhnete.

Tento typ fotoaparátu obvykle nemá hledáček a fotíte tedy pouze pomocí displeje. To může být nevýhodou především za slunečného počasí, kdy na displej téměř nevidíte a nevíte tak, co právě fotografujete.

Ultrazoomové

Tento typ fotoaparátů je určený pro mírně pokročilé fotografy, a to především pro ty, kteří se nespokojí s kompaktním fotoaparátem, ale zrcadlovka je pro něj příliš velká investice, která se nevyplatí. Dá se na něm naučit základy fotografování

Ultrazoomový fotoaparát má více funkcí a dají se na něm nastavit různé parametry. Je o trochu větší než kompakt, ale stále je poměrně skladný, a ne příliš těžký. Ani u tohoto typu fotoaparátu není hledáček samozřejmostí.

Zrcadlovky

Zrcadlovka je určena pro pokročilé uživatele, kteří chtějí pořizovat velice kvalitní snímky, a profesionální fotografy. Umožňuje pokročilejší nastavení a díky tomu je pak fotografie daleko kvalitnější než u jiných fotoaparátů. Výběr zrcadlovky je zároveň trochu složitější a zahrnuje více aspektů, proto jsme zrcadlovkám věnovali samostatný článek.

Pořizovací cena je vysoká, příslušenství je také drahé, uživatel si ale platí za kvalitu. Tyto fotoaparáty jsou poměrně těžké a veliké, neschováte je do kapsy ani do malé kabelky.

Typ

Rozměry

Určení

Výhody

Nevýhody

Kompaktní

malé rozměry

lehčí

úplní začátečníci

+ lehké

+ skladné

+ levné

- nižší kvalita fotografií

Ultrazoomové

střední rozměry

středně těžké

začátečníci i pokročilí

+ skladné

+ dobré snímky

- nevýměnné objektivy

Zrcadlovky

středně velké tělo

těžký objektiv

pokročilí

profesionálové

+ profesionální snímky

+ velké možnosti nastavení

- těžké

- drahé


2. Rozlišení snímku

Ačkoliv je tato hodnota poměrně často přeceňovaná, objevují se i opačné názory, které tvrdí, že důležitost rozlišení je minimální. Pravda je někde uprostřed, rozlišení jistě má své důležité postavení a hraje roli v kvalitě snímků, ale je důležité ho sledovat v souvislosti s kvalitou i dalších parametrů. Rozlišení může být uváděno buď v Mpx (počtu pixelů ze kterých se skládá pořízená fotografie) nebo v poměru počtu vodorovných a svislých pixelů. První varianta může vypadat například takto - 12 Mpx. A druhá například takto - 3 872 x 2 592, tyto hodnoty pak po vynásobení nabídnou počet pixelů, ze kterých se obraz skládá a převedli bychom je na megapixely, výsledná hodnota by nám nabídla stejný formát jako v prvním případě, tentokrát by se však jednalo o 10 Mpx.

U běžných fotoaparátů se pohybuje rozlišení v hodnotách zhruba 10-20 Mpx, což je také hodnota, kterou doporučujeme při výběru volit.


3. Digitální čip

Existuje několik typů. Obecně se dá říct, že čím větší snímač, tím bude snímek kvalitnější. Starší fotoaparáty mají čip méně kvalitní a nedokážou tedy pořídit tak kvalitní fotografie, jako modernější fotoaparáty. Ani na tento údaj ovšem není zcela určující, protože v dnešní době mají fotoaparáty kvalitní čipy a pokud nejste profesionálové, téměř jeho kvalitu nepoznáte.


4. Zoom

Tato funkce vám umožní přiblížit nebo oddálit fotografovaný objekt. Jsou dva druhy zoomů, a to optický a digitální. Digitální je pouhý výřez části fotografie, to znamená, že pak fotografie ztratí na kvalitě. Stejnou a možná i lepší službu pak můžete udělat dodatečně na počítači.

Zajímejte se o optický zoom. Některé fotoaparáty mají zoom přibližně třikrát až čtyřikrát, tento zoom je běžný, základní. Zároveň umožňuje také širokoúhlé fotografování. Pak tu jsou fotografie, které mají větší zoom, a to přibližně deset až dvanáctkrát. Nevýhodou je pak fakt, že s těmito fotoaparáty je obvykle znemožněno širokoúhlé fotografování.

Jde tedy o to, co budete ve fotografování preferovat, jestli chcete hodně přibližovat objekty, což je vhodné například při focení krajiny, nebo radši preferujete širší záběr, například pokud chcete pořizovat fotky především do rodinného alba.


5. Režimy

Každý fotoaparát má automat. Ten umožňuje fotografování především začátečníkům, kteří si s nastavením přístroje nevědí rady. Dají se na něm pořídit velmi dobré fotografie. Pokud jste však pokročilejší uživatel, jistě oceníte manuální nastavení clony a času. S těmito možnostmi bude nastaveno vše přesně tak, jak si představujete a můžete si pak s pořizováním snímků značně vyhrát.

Spousta fotoaparátů nabízí také další režimy, a to například focení v pohybu, portrétové fotografie, makro nebo různé grafické úpravy.

Pokud rádi fotíte do rodinného alba, jistě oceníte také samospoušť, kterou má však drtivá většina digitálních fotoaparátů.

Spoustu grafických úprav, jako je například redukce červených očích, sice můžete udělat i přímo ve fotoaparátu, ale dá se později dodělat také v různých počítačových programech. Oproti tomu například režim makro už nedokážete grafickými úpravami dodělat. Proto pokud chcete pořizovat i takového snímky, dbejte na to, aby váš fotoaparát tento režim měl.

U analogových fotoaparátů si tyto možnosti nastavit nemůžete, většina digitálních fotoaparátů má alespoň některé režimy. Proto se rozmyslete, které jsou pro vás důležité a chcete je využívat a podle toho se můžete rozhodovat při koupi vašeho produktu.


6. Paměťová karta

Čím větší paměťová karta, tím více fotografií budete moct pořídit. Snímky se vždy dají přetáhnout do počítače, takže pokud máte menší paměťovou kartu, není to až tak velký problém. Většinou se do fotoaparátu dá vložit karta, která se používá i do jiných zařízení, popřípadě můžete kdykoliv pořídit novou. Není to tedy kritérium, které by bylo nějak zásadní a není na něj potřeba hledět.


7. Blesk

Blesk má spoustu příznivců i odpůrců. Část profesionálních fotografů s ním nerada fotí. Někdy je ale potřeba a pokud si s ním dokážete vyhrát, můžete pořídit kvalitní snímky.

Dobrou vychytávkou je externí blesk, který funguje tak, že ho nastavíte na strop, který ovšem musí být bílý, a světlo se od něj odrazí. Focený objekt je tak osvětlený a fotografie není přepálená. Opět tato vymoženost funguje pouze na digitálních fotoaparátech, na analogových ne.


8. Kamera

Přestože většina fotoaparátů má i kvalitní kameru, pokud si pořizujete přístroj přímo na natáčení, asi bude lepší pořídit přímo kameru, která je na to primárně určena a bude plnit svou funkci lépe. Fotoaparát je primárně na focení a pokud s ním chcete i natáčet, nedosáhnete profesionálních výsledků. Na obyčejné natáčení však postačí. Ne každý přístroj v sobě kameru má, proto pokud chcete i tuto funkci, při nákupu si ji pohlídejte. Nejsou velké rozdíl mezi kvalitou nahrávání, proto ostatní parametry už nejsou tolik důležité. Kamera je vhodná především pro rodinné natáčení.

9. Velikost

Velikost záleží především na typu fotoaparátu. Kompaktní jsou malé, lehké a skladné, oproti tomu profesionální zrcadlovky jsou veliké a těžké. Je tedy na vás, jestli chcete malý fotoaparát, který budete moct brát všude s sebou ale na úkor toho, že budou fotografie méně kvalitní, nebo spíše preferujete vyšší kvalitu a zároveň větší a těžší fotoaparát.

Ale i u různých typů najdeme větší a menší fotoaparáty. Pokud vybíráte mezi stejně kvalitními fotoaparáty a jeden je větší, druhý menší, je lepší zvolit menší, který se snadněji vejde například do batohu a budete si to tak moct brát s sebou na cesty.

10. Design

Design produktů není to nejdůležitější, neovlivní vám kvalitu fotografií. Přesto na tento parametr spousta lidí hledí. Mnoho prodejců nabízí produkty v různých barevných variantách, je tedy na vás, která se vám bude nejvíce líbit a tu si zvolíte.

Světlejší varianty vypadají velice elegantně, černá barva fotoaparátu zase vypadá profesionálněji. V obchodech můžete koupit také různé polepky a tím svůj fotoaparát dozdobit.

11. Baterie

Fotoaparáty využívají dva systémy napájení. Buďto tužkové baterie, nebo dobíjecí akumulátory. Ani tento parametr není příliš důležitý. Oboje baterky budete muset po nějakém čase vyměnit nebo znovu nabít. Pokud si pořídíte fotoaparát na tužkové baterie, není na škodu zainvestovat do nabíjecích, které vždy můžete dát do nabíječky a znovu použít. Vaše investice se vám pak po nějaké době vrátí.

Akumulátory obecně vydrží o něco kratší dobu. Není ale problém, zakoupit si další a nosit u sebe vždy jeden rezervní nabitý akumulátor v případě, že se ten první vybije.

Akumulátory většinou najdeme u dražších a kvalitnějších fotoaparátů, levnější produkty spíše využívají tužkové baterie.


12. Cena

Než fotoaparát zakoupíte, rozhodněte se, kolik od něj chcete investovat. Kompaktní varianty se dají pořídit poměrně levně, kvalitnější fotoaparáty se mohou vyšplhat až na stovky tisíc. Je to veliká investice, proto se rozhodněte, zda produkt budete opravdu využívat a jestli opravdu chcete radši kvalitnější, nebo vám bude stačit za který utratíte méně peněz.

Cena do 5 000 Kč

V této cenové kategorii seženete jak analogové a instantní fotoaparáty, tak kompaktní digitální produkty. Výhodou je určitě to, že investice není tak nákladná, takže pokud budete přístroj využívat jen zřídka, nebude vám líto velké sumy peněz a ke svým účelům postačí.

Nevýhodou je pak to, že s takovými produkty nikdy nedosáhnete profesionální fotografie. Produkty v této cenové kategorii jsou tedy vhodné především pro nenáročné uživatele.

Cena od 5 000 Kč do 10 000 Kč

Tato cenová kategorie je poměrně přijatelná a dají se v ní najít slušné fotoaparáty, které mají dobrý výkon. Na své si v této kategorii přijdou i náročnější uživatelé, ale ani s takovými produkty nedosáhnete profesionální fotografie

Cena nad 10 000 Kč

Nad tuto cenovou hranici nejde moc lidí. Pro většinu uživatelů je totiž zbytečná. V téhle kategorii najdete velice kvalitní fotoaparáty, které však pokud neumíte využívat všech funkcí, pro vás zbytečné. Jsou vhodné pro náročné uživatele a profesionální fotografy.

Fotoaparáty pro profesionální fotografy se můžou dostat až na několik stovek tisíc korun. Drahé jsou pak hlavně různé příslušenství k samotnému tělu, například nové objektivy.


13. Značky fotoaparátů

Na trhu se nachází celá řady výrobců fotoaparátů různých druhů i funkcí. Je téměř nemožné vyjmenovat všechny. Za několik let si však na trhu vydobyli své místo především tři značky, a to jsou Olympus, Nikon a Canon. Nelze určit, která z nich je nejlepší, často od sebe opisují a všechny nabízí fotoaparáty všech typů.

Uživatelé si obvykle oblíbí jednu značku a té se drží celý život, protože jsou na ni zvyklí. Každá značka má trochu jiné ovládání fotoaparátu a je tedy na vás, co vám bude nejvíce vyhovovat. Rozdíly ale nejsou natolik velké, abyste nemohli vyzkoušet něco nového, přeučení vám zabere jen chvíli.

Olympus

Olympus je japonská značka pojmenovaná po hoře Olymp. Na trhu nabízí celou řadu fotoaparátů a v poslední době se proslavila především novou řadou fotoaparátů PEN, které se kvalitou blíží zrcadlovkám, ale jsou malé a skladné. Tato značka je o trochu levnější než následující dvě a možná právě proto se v poslední době těší velké oblibě.

Canon

Tato značka také pochází z Japonska. Kromě fotoaparátů je známá také výrobou kopírek a tiskáren. V dobách, kdy ještě neměla firma vlastní továrnu na optiku, používala objektivy Nikon. V dnešní době je to jejich hlavní konkurent, alespoň v naší republice.

Nikon

I tako značka je Japonská a sídlí, jako obě předchozí, v Tokiu. V šedesátých letech byla vybrána pro kosmický výzkum a fotoaparát Nikon s sebou vzali kosmonauti Apollo 15 při čtvrtém přistání na měsíci.

Nikon vyrábí celou řadu fotoaparátu nejrůznějších kvalit, ale zaměřuje se spíše na zrcadlovky. Kromě tohoto se firma věnuje dalším optickým přístrojům, jako jsou například mikroskopy.

Jak vám pomohl tento test? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Žebříček a test fotoaparátů
Průměrné hodnocení 4.3 z 19 hlasů

Ke zlepšování našich služeb využíváme na webu souborů cookie. Používáním webu s tím souhlasíte. Více

Na této stránce používáme cookie ke zkvalitnění webu a možnosti nabídnout jeho uživatelům co nejlepší zobrazení tohoto webu. Cookie může být také použita pro měření návštěvnosti jednotlivých stránek. Pokud budete pokračovat v používání této stránky, souhlasíte s tím.

Zavřít