Menu

Recenze a srovnání Nikon D5600

83,6 % Celkové hodnocení

Rodinný fotoaparát v kategorii Zrcadlovky

Klady

  • Vysoké rozlišení
  • Nízká hmotnost
  • Vysoká citlivost

Zápory

  • Výdrž baterie
  • Tělo z plastu
  • Příliš se neliší od levnější řady D3000
16 500 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje 

Digitální zrcadlovka Nikon D5600 je na trhu od podzimu 2016 ale její kvality společně s poklesem ceny zní dělají zajímavou variantu dodnes. Obraz zpracovává procesor EXPEED 4. Ten dovoluje snímat až 5 snímků za sekundu, což v kontrastu nejnovějších modelů není hodnota zrovna vysoká. Řada 5000 je cílená na náročnější fotografy, než řada 3000, nicméně stále se jedná o přístroj určený spíše pro začátečníky.

APS-C snímač s rozlišením 24,2 MPx (megapixelů) je v kategorii standardem a poskytuje dostatečně velké pixely i pro velmi kvalitní fotografie. Oproti modernějším modelům s novějšími procesory sice nebude fotoaparát schopen redukovat šum při vyšších hodnotách ISO tak dobře, nicméně při ISO 6 400 jsou fotografie stále použitelné.

Nejkratší expoziční čas, který přístroj zvládne, je 1/4000 sekundy. Tento čas vystačí téměř všem začínajícím uživatelům a lze říci, že rychlejší závěrka je pro ně nevyužitelným luxusem. Natáčet lze v rozlišení Full HD při 60 snímcích za sekundu. Neschází výklopný dotykový displej, který umožní focení špatně dostupných míst. Optický hledáček pak poskytuje 95 % pokrytí scény a zvětšení 0,82. To nejsou hodnoty nikterak výborné, nicméně jsou ve své kategorii standardní a negativním směrem nevybočují.

Parametr Tento produkt
Výrobce

Nikon

Formát snímače

APS-C

Typ snímače

CMOS

Velikost snímače (mm)

23,5 x 15,6

Rozlišení snímače (Mpx)

24,2

Optická stabilizace

V objektivu

Typ obrazového procesoru

EXPEED 4

Nejkratší čas závěrky (s)

1/4000

Rychlost sériového snímání (sn/s)

5

Maximální délka expozice (s)

30

Bajonet objektivu

Nikon F

Hledáček

Optický

Pokrytí hledáčku (%)

95

Zvětšení hledáčku (x)

0,82

Velikost displeje (")

3,2

Výklopný displej

Ano

Dotykový displej

Ano

Stavový displej

Ne

Rozlišení videa (max)

1920 x 1080

FPS videa (max)

60

Hodnocení funkcí a baterie

Konektivita je zajištěna klasicky pomocí USB a HDMI konektoru. Neschází možnost připojení externího mikrofonu pro případ natáčení videa. Co je však rozlišností oproti nižší řadě Nikon 3000, tento model má k dispozici modul WiFi. Slot pro paměťové médium je tradičně jeden, osadit do něj lze až SDXC katru. Výdrž baterie dosahuje hodnot 970 snímků na jedno nabití, což je v porovnání s konkurencí poměrně hodně. Nechybí také Bluetooth.

Parametr Tento produkt
Výdrž baterie (počet snímků)

970

Wi-Fi

Ano

USB

Ano

HDMI

Ano

Výstup mikrofonu

Ano

Typ paměťové karty

SD / SDHC / SDXC

Počet paměťových karet

1

Hodnocení konstrukce

Hmotností patří tato zrcadlovka mezi nejlehčí v našem výběru. Váží 415 gramů bez baterie a paměťové karty. S nimi se výsledná hmotnost vyšplhá cca o 50 g výše. I ostatními rozměry pak patří spíše k menším. Vzhledem k jejímu konstrukčnímu materiálu, jímž je plast, na ni budete muset být akorát opatrnější, jelikož je náchylnější k mechanickým poškozením. Na druhou stranu si právě díky němu fotoaparát udržel takto nízkou hmotnost. Grip je trochu hlubší, než u nižších řad, fotoaparát tedy padne lépe do ruky.

Parametr Tento produkt
Materiál těla

Plast

Rozměry (mm)

124 x 97 x 70

Hmotnost (g)

415

Utěsnění (prach/vlhkost)

Ne

Naše hodnocení a závěr

Zástupcem střední třídy produktů společnosti Nikon určených pro začátečníky je model Nikon D5600. Oproti řadě 3000 nabízí také modul WiFi a trochu lépe pracuje s šumem vyvolaným vyššími hodnotami ISO. Ergonomie je o něco lepší, nicméně provedení je stále v plastu.  To znamená lehký, ale také méně odolný fotoaparát.

Pokud byste hledali levnější variantu, která však poskytuje téměř stejné výsledky fotografií, podívejte se na recenzi Nikonu D3500 s větší výdrží baterie, ale bez WiFi modulu.

16 500 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Nikon D5600 | Hodnocení: 83,6 %
Jakub Gulec
Senior redaktor & Head of testing
Jakub se věnuje v naší redakci primárně technologiím. Zrcadlovky patří mezi jeho novější témata, problematice však rozumí na výbornou. V minulosti se poloprofesionálně věnoval fotografování, a tak mu rukama prošly zrcadlovky téměř všech značek. Mimo fotoaparátů se zabývá také elektronikou a nářadím.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze Nikon D5600

Nikon D5600

16 500 Kč Orientační cena