Menu

Recenze a srovnání Panasonic Lumix DMC-TZ80

Doporučujeme Při nákupu v kategorii kompaktů do 8000 Kč

Datum doporučení: Listopad 2020

  • 10 snímků za sekundu
  • Velký 30x optický zoom
  • Velká výdrž baterie
  • Horší světelnost objektivu
  • Větší rozměry
  • Malý snímač
7 500 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje 

Model Panasonic Lumix DMC-TZ80 je osazen CMOS snímačem formátu 1/2,3 o rozlišení 18,1 MPx. Jako takový je snímač mezi těmi menšími a tomu odpovídá také kvalita fotografií. Dobrých výsledků docílíte spíše za lepších světelných podmínek. Nejkratší čas závěrky o hodnotě 1/2000 lze v kategorii označit za nadstandardní stejně jako rychlost až 10 snímků za sekundu. Maximální čas závěrky je však nižší, než u dražších modelů a dovolí fotit maximálně 4 sekundy dlouhou expozici.

Neschází stabilizace obrazu, která dopomůže při natáčení videa. To dosahuje maximálního rozlišení 4K při 30 a Full HD rozlišení při 60 snímcích za sekundu. Rozlišení 4K jiný fotoaparát v kategorii z našeho výběru nedosahuje. Objektiv dovoluje extrémní optický zoom s až třicetinásobným přiblížením. V tomto parametru model TZ80 vystupuje z řady a vybízí k využití na výletech do přírody.

Mezi nedostatky se pak řadí nízká světelnost objektivu. Ta při nejkratším ohnisku dosahuje hodnoty f/3,3, za šera budete nuceni pracovat pro dostatek světla s vyššími hodnotami ISO nebo delší závěrkou. Optika je tedy limitujícím faktorem.

Parametr Tento produkt
Výrobce Panasonic
Formát snímače 1/2,3
Typ snímače CMOS
Velikost snímače (mm) 6,17 x 4,55
Plocha snímače (mm^2) 28
Rozlišení (mpx) 18,1
Optická stabilizace V objektivu
Nejkratší čas závěrky (s) 1/2000
Rychlost sériového snímání (s) 10
Maximální délka expozice (s) 4
Hledáček Není
Velikost displeje (") 3
Výklopný displej Ne
Dotykový displej Ano
Stavový displej Ne
Optický zoom (x) 30
Makro od (cm) 3
ISO min 80
ISO max 3 200
Rozlišení videa (px) 3840 x 2160
FPS videa 30

Hodnocení funkcí a baterie

Modelu společnosti Panasonic nechybí standardní konektory USB i HDMI. Potěší WiFi modul umožňující bezdrátové připojení a přenos dat přes internet. Data se ukládají na SD kartu, kterou umístíte do 1 dostupného slotu. Doporučujeme však na focení nosit karty dvě, kdyby se ta první pokazila nebo zaplnila. Výdrž baterie na 320 snímků řadí tento kompakt mezi poměrně vytrvalé přístroje a rozhodně je nadstandardní.

Parametr Tento produkt
Výdrž baterie (počet snímků) 320
Wi-Fi Ano
USB Ano
HDMI Ano
Výstup mikrofonu Ne
Typ paměťové karty SD / SDHC / SDXC
Počet paměťových karet 1

Hodnocení konstrukce

V ohledu konstrukčního řešení je možné konstatovat, že vzhledem ke svým kvalitám a velmi slušnému vybavení fotoaparát zůstává naprosto kompaktní a nabízí velmi příznivé rozměry. Co se týče hmotnosti, řadí se mezi průměr a 206 gramů by nemělo možnosti manipulace výrazně ovlivňovat. Zatěsnění proti dešti model nemá, doporučujeme jej tedy do přírody nosit ve voděodolném pouzdře.

Parametr Tento produkt
Materiál těla Neuvedeno
Rozměry (mm) 112 x 64 x 38
Hmotnost (g) 282
Utěsnění (prach/vlhkost) Ne

Naše hodnocení a závěr

Panasonic Lumix DMC-TZ80 je poměrně rozporuplný přístroj. Některé parametry jsou velmi nadstandardní, některé právě naopak. Dobře vyhoví při dobrých světelných podmínkách (za dne) a díky velkému třicetinásobnému zoomu se skvěle hodí na výlety a dovolené. Vyfotíte tak bez ztráty na kvalitě i velmi vzdálené objekty. Světelnost objektivu je však horší a ve tmě dobrých výsledků nedosáhnete.

Pozitivně chápeme velkou výdrž baterie i možnost natáčení 4K videa. Vyklápěcí displej sice osazen není, ten integrovaný má však dotykovou funkci. Pokud se spokojíte s nižším rozlišením, pomalejší závěrkou a potřebujete trochu ušetřit, můžete si přečíst recenzi modelu Sony CyberShot DSC-HX60.

7 500 Kč Orientační cena

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Pokud potřebujete odpověď co nejdříve, napište na diskusní portál Zodpovíme.cz, kde odpovídá více odborníků.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Panasonic Lumix DMC-TZ80

Panasonic Lumix DMC-TZ80

7 500 Kč Orientační cena