Menu

Recenze a srovnání Panasonic Lumix DMC-TZ80

Doporučujeme Při nákupu v kategorii kompaktů do 8000 Kč

Datum doporučení: Listopad 2020

80,6 % Celkové hodnocení
  • 10 snímků za sekundu
  • Velký 30x optický zoom
  • Velká výdrž baterie
  • Horší světelnost objektivu
  • Větší rozměry
  • Malý snímač
7 700 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje 

Model Panasonic Lumix DMC-TZ80 je osazen CMOS snímačem formátu 1/2,3 o rozlišení 18,1 MPx. Jako takový je snímač mezi těmi menšími a tomu odpovídá také kvalita fotografií. Dobrých výsledků docílíte spíše za lepších světelných podmínek. Nejkratší čas závěrky o hodnotě 1/2000 lze v kategorii označit za nadstandardní stejně jako rychlost až 10 snímků za sekundu. Maximální čas závěrky je však nižší, než u dražších modelů a dovolí fotit maximálně 4 sekundy dlouhou expozici.

Neschází stabilizace obrazu, která dopomůže při natáčení videa. To dosahuje maximálního rozlišení 4K při 30 a Full HD rozlišení při 60 snímcích za sekundu. Rozlišení 4K jiný fotoaparát v kategorii z našeho výběru nedosahuje. Objektiv dovoluje extrémní optický zoom s až třicetinásobným přiblížením. V tomto parametru model TZ80 vystupuje z řady a vybízí k využití na výletech do přírody.

Mezi nedostatky se pak řadí nízká světelnost objektivu. Ta při nejkratším ohnisku dosahuje hodnoty f/3,3, za šera budete nuceni pracovat pro dostatek světla s vyššími hodnotami ISO nebo delší závěrkou. Optika je tedy limitujícím faktorem.

Parametr Tento produkt
Výrobce Panasonic
Formát snímače 1/2,3
Typ snímače CMOS
Velikost snímače (mm) 6,17 x 4,55
Plocha snímače (mm^2) 28
Rozlišení (mpx) 18,1
Optická stabilizace V objektivu
Nejkratší čas závěrky (s) 1/2000
Rychlost sériového snímání (s) 10
Maximální délka expozice (s) 4
Hledáček Není
Velikost displeje (") 3
Výklopný displej Ne
Dotykový displej Ano
Stavový displej Ne
Optický zoom (x) 30
Makro od (cm) 3
ISO min 80
ISO max 3 200
Rozlišení videa (px) 3840 x 2160
FPS videa 30

Hodnocení funkcí a baterie

Modelu společnosti Panasonic nechybí standardní konektory USB i HDMI. Potěší WiFi modul umožňující bezdrátové připojení a přenos dat přes internet. Data se ukládají na SD kartu, kterou umístíte do 1 dostupného slotu. Doporučujeme však na focení nosit karty dvě, kdyby se ta první pokazila nebo zaplnila. Výdrž baterie na 320 snímků řadí tento kompakt mezi poměrně vytrvalé přístroje a rozhodně je nadstandardní.

Parametr Tento produkt
Výdrž baterie (počet snímků) 320
Wi-Fi Ano
USB Ano
HDMI Ano
Výstup mikrofonu Ne
Typ paměťové karty SD / SDHC / SDXC
Počet paměťových karet 1

Hodnocení konstrukce

V ohledu konstrukčního řešení je možné konstatovat, že vzhledem ke svým kvalitám a velmi slušnému vybavení fotoaparát zůstává naprosto kompaktní a nabízí velmi příznivé rozměry. Co se týče hmotnosti, řadí se mezi průměr a 206 gramů by nemělo možnosti manipulace výrazně ovlivňovat. Zatěsnění proti dešti model nemá, doporučujeme jej tedy do přírody nosit ve voděodolném pouzdře.

Parametr Tento produkt
Rozměry (mm) 112 x 64 x 38
Hmotnost (g) 282
Utěsnění (prach/vlhkost) Ne

Naše hodnocení a závěr

Panasonic Lumix DMC-TZ80 je poměrně rozporuplný přístroj. Některé parametry jsou velmi nadstandardní, některé právě naopak. Dobře vyhoví při dobrých světelných podmínkách (za dne) a díky velkému třicetinásobnému zoomu se skvěle hodí na výlety a dovolené. Vyfotíte tak bez ztráty na kvalitě i velmi vzdálené objekty. Světelnost objektivu je však horší a ve tmě dobrých výsledků nedosáhnete.

Pozitivně chápeme velkou výdrž baterie i možnost natáčení 4K videa. Vyklápěcí displej sice osazen není, ten integrovaný má však dotykovou funkci. Pokud se spokojíte s nižším rozlišením, pomalejší závěrkou a potřebujete trochu ušetřit, můžete si přečíst recenzi modelu Sony CyberShot DSC-HX60.

7 700 Kč Orientační cena
Autor: Jakub Gulec, Michaela Černá | Datum: | Produkt: Panasonic Lumix DMC-TZ80 | Hodnocení: 80,6 %
Jakub Gulec je v naší redakci v roli technického redaktora. Fotoaparáty se zabývá přes půl roku, v minulosti se však věnoval poloprofesionálně focení. V rukou měl kdejaký fotoaparát, ať už kompaktní, zrcadlovku nebo kompakt s výměnným objektivem, fototechnice tak dobře rozumí. Kromě fotoaparátů má v péči také celou řadu témat zaměřených na elektroniku či elektrické nářadí.
Technický redaktor

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Pokud potřebujete odpověď co nejdříve, napište na facebook skupinu, kde radí i další uživatelé a odborníci.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Panasonic Lumix DMC-TZ80

Panasonic Lumix DMC-TZ80

7 700 Kč Orientační cena