Menu

Recenze a srovnání Panasonic Lumix DMC-TZ80

v kategorii Kompakty

Klady

  • 4K fotografie z videa
  • Velký 30x optický zoom
  • Velká výdrž baterie

Zápory

  • Horší světelnost objektivu
  • Větší rozměry
  • Malý snímač
8 000 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje 

Model Panasonic Lumix DMC-TZ80 je osazen CMOS snímačem formátu 1/2,3 o rozlišení 18,1 MPx. Jako takový je snímač mezi těmi menšími a tomu odpovídá také kvalita fotografií. Dobrých výsledků docílíte spíše za lepších světelných podmínek. Nejkratší čas závěrky o hodnotě 1/2000 lze v kategorii označit za nadstandardní stejně jako rychlost až 10 snímků za sekundu. Maximální čas závěrky je však nižší, než u dražších modelů a dovolí fotit maximálně 4 sekundy dlouhou expozici.

Neschází stabilizace obrazu, která dopomůže při natáčení videa. To dosahuje maximálního rozlišení 4K při 30 a Full HD rozlišení při 60 snímcích za sekundu. Rozlišení 4K jiný fotoaparát v kategorii z našeho výběru nedosahuje. Objektiv dovoluje extrémní optický zoom s až třicetinásobným přiblížením. V tomto parametru model TZ80 vystupuje z řady a vybízí k využití na výletech do přírody.

Mezi nedostatky se pak řadí nízká světelnost objektivu. Ta při nejkratším ohnisku dosahuje hodnoty f/3,3, za šera budete nuceni pracovat pro dostatek světla s vyššími hodnotami ISO nebo delší závěrkou. Optika je tedy limitujícím faktorem.

Parametr Tento produkt
Výrobce

Panasonic

Formát snímače

1/2,3

Typ snímače

CMOS

Velikost snímače (mm)

6,17 x 4,55

Rozlišení snímače (Mpx)

18,1

Optická stabilizace

V objektivu

Nejkratší čas závěrky (s)

1/2000

Rychlost sériového snímání (sn/s)

10

Maximální délka expozice (s)

4

Hledáček

Elektronický

Velikost displeje (")

3

Výklopný displej

Ne

Dotykový displej

Ano

Stavový displej

Ne

Optický zoom (x)

30

Makro od (cm)

3

ISO min

80

ISO max

3 200

Rozlišení videa (max)

3840 x 2160

FPS videa (max)

30

Hodnocení funkcí a baterie

Modelu společnosti Panasonic nechybí standardní konektory USB i HDMI. Potěší WiFi modul umožňující bezdrátové připojení a přenos dat přes internet. Data se ukládají na SD kartu, kterou umístíte do 1 dostupného slotu. Doporučujeme však na focení nosit karty dvě, kdyby se ta první pokazila nebo zaplnila. Výdrž baterie na 320 snímků řadí tento kompakt mezi poměrně vytrvalé přístroje a rozhodně je nadstandardní.

Parametr Tento produkt
Výdrž baterie (počet snímků)

320

Wi-Fi

Ano

USB

Ano

HDMI

Ano

Výstup mikrofonu

Ne

Typ paměťové karty

SD / SDHC / SDXC

Počet paměťových karet

1

Hodnocení konstrukce

V ohledu konstrukčního řešení je možné konstatovat, že vzhledem ke svým kvalitám a velmi slušnému vybavení fotoaparát zůstává naprosto kompaktní a nabízí velmi příznivé rozměry. Co se týče hmotnosti, řadí se mezi průměr a 206 gramů by nemělo možnosti manipulace výrazně ovlivňovat. Zatěsnění proti dešti model nemá, doporučujeme jej tedy do přírody nosit ve voděodolném pouzdře.

Parametr Tento produkt
Rozměry (mm)

112 x 64 x 38

Hmotnost (g)

282

Utěsnění (prach/vlhkost)

Ne

Názory expertů

Kompaktní fotoaparát Panasonic LUMIX TZ80 je v souladu s hodnoceními expertů fotoaparátem vhodným na cestování. Odborníci tímto směrem pochvalují velký optický zoom, možnost využití 4K fotografií produkovaných z videa, ale také solidní výdrž baterie.

Na druhou stranu však ze svých testů uvádí a demonstrují na ukázkových fotografiích, jak špatně si tento fotoaparát vede ve tmě. Kvůli malému a méně výkonnému senzoru a procesoru tento model ve tmě produkuje poměrně výrazně zrnité fotografie.

Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným produktům

Za drobnou odlišnost, kterou velké množství konkurenčních zařízení nedisponuje, lze považovat focení prostřednictvím 4K videozáznamu. Fotoaparát při spuštění tohoto režimu vytvoří krátký videozáznam při 50 snímcích za sekundu v rozlišení 4K a umožní vám si mezi snímky vybrat kýžený záběr. Tato funkce je hodnotná zejména při focení rychlých akcí. Velký optický zoom pomůže přiblížit vzdálené objekty a je u tohoto modelu také nadstandardní.

Na druhou stranu musíme zmínit kratší výdrž baterie ve srovnání s některými konkurenčními modely, na druhou stranu je toto něco, s čím se u kompaktních fotoaparátů musí počítat, protože zobrazení na displeji je energeticky náročné. Také rozměrově patří toto zařízení mezi větší a těžší modely, naopak stranou snímače bohužel patří mezi ty menší.

Naše hodnocení a závěr

Panasonic Lumix DMC-TZ80 je poměrně rozporuplný přístroj. Některé parametry jsou velmi nadstandardní, některé právě naopak. Dobře vyhoví při dobrých světelných podmínkách (za dne) a díky velkému třicetinásobnému zoomu se skvěle hodí na výlety a dovolené. Vyfotíte tak bez ztráty na kvalitě i velmi vzdálené objekty. Světelnost objektivu je však horší a ve tmě dobrých výsledků nedosáhnete.

Pozitivně chápeme velkou výdrž baterie i možnost natáčení 4K videa. Vyklápěcí displej sice osazen není, ten integrovaný má však dotykovou funkci. Pokud se spokojíte s nižším rozlišením, pomalejší závěrkou a potřebujete trochu ušetřit, můžete si přečíst recenzi modelu Sony CyberShot DSC-HX60.

8 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Panasonic Lumix DMC-TZ80
Jakub Gulec
Senior redaktor & Head of testing
Jakub se v naší redakci specializuje na technická témata. V článku o kompaktních fotoaparátech vám vysvětlí nejen vliv velikosti snímače na kvalitu fotek, ale také fungování zoomu. Jeho články najdete mimo jiné u zrcadlovek, mobilních telefonů a notebooků.

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze Panasonic Lumix DMC-TZ80

Panasonic Lumix DMC-TZ80

8 000 Kč Orientační cena