Menu

Recenze a srovnání Sony Cyber-shot RX100

Doporučujeme Při nákupu v kategorii kompaktů nad 8000 Kč

Datum doporučení: Listopad 2020

85,9 % Celkové hodnocení
  • Větší snímač 1/CX
  • Vysoké rozlišení
  • Dobrá výdrž baterie
  • Absence WiFi připojení
  • Schází vyklápěcí displej
  • Menší optický zoom
9 500 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje 

Kompaktní fotoaparát Sony Cyber-shot RX100 disponuje CMOS snímačem většího formátu 1/CX o rozlišení 20,2 MPx. Z pohledu snímače tak nic nebrání vzniku poměrně kvalitních fotografií s patřičným probarvením a solidním zvládnutím korekce šumu. Fotoaparát umí samozřejmě pořídit i videozáznam, u kterého je schopný nabídnout rozlišení 1920 x 1080 pixelů při 60 snímcích za sekundu. S ohledem na svou cenu tak ve spojení se stabilizací obrazu nabízí vcelku nadstandardní parametry.

Objektiv dovede docílit 3,6násobného přiblížení bez využití digitálního zoomu. Jedná se o hodnotu spíše průměrnou, avšak většině uživatelů dostačující. Kdo však využívá kompaktní fotoaparát jako dalekohled na vycházkách přírodou, mohl by být dostupným zvětšením zklamán. Světelnost objektivu lze označit s hodnotou f/1,8 za lehce nadprůměrnou a dovolí focení i za horších světelných podmínek.

Nejkratší čas závěrky 1/2000 sekundy vyhoví všem uživatelům a s ohledem na cenu tohoto modelu jej lze označit za nadprůměrný. Stejně tak tomu je u maximální délky expozice. Snímač dovede scénu zabírat až po dobu 30 sekund, to umí málokterý z kompaktů. Sériové snímání zaznamená až 10 snímků za sekundu, rovněž množství nadstandardní. V praxi to znamená svižnou a plynulou práci bez čekání.

Parametr Tento produkt
Výrobce Sony
Formát snímače 1/CX
Typ snímače CMOS
Velikost snímače (mm) 13,2 x 8,8
Plocha snímače (mm^2) 116
Rozlišení (mpx) 20,2
Optická stabilizace V objektivu
Nejkratší čas závěrky (s) 1/2000
Rychlost sériového snímání (s) 10
Maximální délka expozice (s) 30
Hledáček Není
Velikost displeje (") 3
Výklopný displej Ne
Dotykový displej Ne
Stavový displej Ne
Optický zoom (x) 3,57
Makro od (cm) 5
ISO min 100
ISO max 25 600
Rozlišení videa (px) 1920 x 1080
FPS videa 60

Hodnocení funkcí a baterie

Sony CyberShot RX100 je vybaven slotem umožňujícím zapojit USB i HDMI kabel. Naopak slabinou je bohužel absence WiFi připojení. Výdrž akumulátoru se podle výrobce pohybuje okolo 330 pořízených fotek na jedno nabití, to je výsledek velmi dobrý. Oproti předchozím pozitivům vybočuje displej, který není výklopný ani dotykový.

Parametr Tento produkt
Výdrž baterie (počet snímků) 330
Wi-Fi Ne
USB Ano
HDMI Ano
Výstup mikrofonu Ne
Typ paměťové karty SD / SDHC / SDXC
Počet paměťových karet 1

Hodnocení konstrukce

Konstrukce foťáku je vyrobená z hliníku, který vykazuje poměrně dobrou odolnost a zároveň by se měl promítat do nízké hmotnosti. V případě tohoto produktu je hmotnost 213 gramů spíše průměrná, nicméně přístroj působí stabilně, odolně a elegantně. Rozměrově nelze označit model za rozměrově nadprůměrný, kompaktnost mu však neschází.

Parametr Tento produkt
Materiál těla Hliník
Rozměry (mm) 102 x 59 x 36
Hmotnost (g) 213
Utěsnění (prach/vlhkost) Ne

Naše hodnocení a závěr

Fotoaparát Sony Cyber-shot RX100 patří mezi nejlevnější modely s rozměrem snímače 1/CX. Díky tomu může nabídnout výhody větší plochy pixelů, tedy i lepší redukci šumu při vyšších hodnotách ISO. Nabízí špičkové parametry ve všech směrech, což je jeho hlavní doména. Mezi negativa můžeme zařadit malý optický zoom a absenci vyklápěcího displeje či WiFi. Náročnější uživatelé, kterým se řada RX100 líbí se mohou zaměřit na o mnoho generací novější model Sony CyberShot DSC-RX100 VII.

9 500 Kč Orientační cena
Autor: Jakub Gulec, Michaela Černá | Datum: | Produkt: Sony Cyber-shot RX100 | Hodnocení: 85,9 %
Jakub Gulec je v naší redakci v roli technického redaktora. Fotoaparáty se zabývá přes půl roku, v minulosti se však věnoval poloprofesionálně focení. V rukou měl kdejaký fotoaparát, ať už kompaktní, zrcadlovku nebo kompakt s výměnným objektivem, fototechnice tak dobře rozumí. Kromě fotoaparátů má v péči také celou řadu témat zaměřených na elektroniku či elektrické nářadí.
Technický redaktor

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Pokud potřebujete odpověď co nejdříve, napište na facebook skupinu, kde radí i další uživatelé a odborníci.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Sony Cyber-shot RX100

Sony Cyber-shot RX100

9 500 Kč Orientační cena