Menu

Recenze a srovnání Sony Cyber-shot RX100

Foťák do kapsy v kategorii Kompakty

Klady

  • Větší snímač 1/CX
  • Vysoké rozlišení
  • Dobrá výdrž baterie

Zápory

  • Absence WiFi připojení
  • Schází vyklápěcí displej
  • Menší optický zoom
9 500 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje 

Kompaktní fotoaparát Sony Cyber-shot RX100 disponuje CMOS snímačem většího formátu 1/CX o rozlišení 20,2 MPx. Z pohledu snímače tak nic nebrání vzniku poměrně kvalitních fotografií s patřičným probarvením a solidním zvládnutím korekce šumu. Fotoaparát umí samozřejmě pořídit i videozáznam, u kterého je schopný nabídnout rozlišení 1920 x 1080 pixelů při 60 snímcích za sekundu. S ohledem na svou cenu tak ve spojení se stabilizací obrazu nabízí vcelku nadstandardní parametry.

Objektiv dovede docílit 3,6násobného přiblížení bez využití digitálního zoomu. Jedná se o hodnotu spíše průměrnou, avšak většině uživatelů dostačující. Kdo však využívá kompaktní fotoaparát jako dalekohled na vycházkách přírodou, mohl by být dostupným zvětšením zklamán. Světelnost objektivu lze označit s hodnotou f/1,8 za lehce nadprůměrnou a dovolí focení i za horších světelných podmínek.

Nejkratší čas závěrky 1/2000 sekundy vyhoví všem uživatelům a s ohledem na cenu tohoto modelu jej lze označit za nadprůměrný. Stejně tak tomu je u maximální délky expozice. Snímač dovede scénu zabírat až po dobu 30 sekund, to umí málokterý z kompaktů. Sériové snímání zaznamená až 10 snímků za sekundu, rovněž množství nadstandardní. V praxi to znamená svižnou a plynulou práci bez čekání.

Parametr Tento produkt
Výrobce

Sony

Formát snímače

1/CX

Typ snímače

CMOS

Velikost snímače (mm)

13,2 x 8,8

Rozlišení snímače (Mpx)

20,2

Optická stabilizace

Ano

Nejkratší čas závěrky (s)

1/2000

Rychlost sériového snímání (sn/s)

10

Maximální délka expozice (s)

30

Hledáček

Není

Velikost displeje (")

3

Výklopný displej

Ne

Dotykový displej

Ne

Stavový displej

Ne

Optický zoom (x)

3,57

Makro od (cm)

5

ISO min

100

ISO max

25 600

Rozlišení videa (max)

1920 x 1080

FPS videa (max)

60

Hodnocení funkcí a baterie

Sony CyberShot RX100 je vybaven slotem umožňujícím zapojit USB i HDMI kabel. Naopak slabinou je bohužel absence WiFi připojení. Výdrž akumulátoru se podle výrobce pohybuje okolo 330 pořízených fotek na jedno nabití, to je výsledek velmi dobrý. Oproti předchozím pozitivům vybočuje displej, který není výklopný ani dotykový.

Parametr Tento produkt
Výdrž baterie (počet snímků)

330

Wi-Fi

Ne

USB

Ano

HDMI

Ano

Výstup mikrofonu

Ne

Typ paměťové karty

SD / SDHC / SDXC

Počet paměťových karet

1

Hodnocení konstrukce

Konstrukce foťáku je vyrobená z hliníku, který vykazuje poměrně dobrou odolnost a zároveň by se měl promítat do nízké hmotnosti. V případě tohoto produktu je hmotnost 213 gramů spíše průměrná, nicméně přístroj působí stabilně, odolně a elegantně. Rozměrově nelze označit model za rozměrově nadprůměrný, kompaktnost mu však neschází.

Parametr Tento produkt
Materiál těla

Hliník

Rozměry (mm)

102 x 59 x 36

Hmotnost (g)

213

Utěsnění (prach/vlhkost)

Ne

Naše hodnocení a závěr

Fotoaparát Sony Cyber-shot RX100 patří mezi nejlevnější modely s rozměrem snímače 1/CX. Díky tomu může nabídnout výhody větší plochy pixelů, tedy i lepší redukci šumu při vyšších hodnotách ISO. Nabízí špičkové parametry ve všech směrech, což je jeho hlavní doména. Mezi negativa můžeme zařadit malý optický zoom a absenci vyklápěcího displeje či WiFi. Náročnější uživatelé, kterým se řada RX100 líbí se mohou zaměřit na o mnoho generací novější model Sony CyberShot DSC-RX100 VII.

9 500 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Sony Cyber-shot RX100
Jakub Gulec
Senior redaktor & Head of testing
Jakub se v naší redakci specializuje na technická témata. V článku o kompaktních fotoaparátech vám vysvětlí nejen vliv velikosti snímače na kvalitu fotek, ale také fungování zoomu. Jeho články najdete mimo jiné u zrcadlovek, mobilních telefonů a notebooků.

Diskuze a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud máte důležitou zprávu a očekáváte naši odpověď, oslovte nás přes e-mail.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze Sony Cyber-shot RX100

Sony Cyber-shot RX100

9 500 Kč Orientační cena