Fotopasti jsou skvělými pomocníky při hlídání majetku nebo monitoringu zvěře. V tomto článku probereme:
Jak funguje fotopast?
Fotopast je vlastně maskovaný digitální fotoaparát. Když fotopast detekuje pohyb, zachytí snímek nebo rovnou krátkou video sekvenci. Modernější zařízení s GMS modulem navíc zvládnou poslat snímky z místa přímo na váš telefon nebo e-mail. Stačí do zařízení vložit SIM kartu a vybrat, zda chcete snímky dostávat na e-mail nebo prostřednictvím MMS.
Proč koupit kvalitní fotopast
Fotopasti jsou pořizovány především ke sledování zvěře, ale zvládnou také hlídat váš majetek na soukromém pozemku. K jejich hlavním výhodám patří:
- Cenová dostupnost – ve srovnání s kamerami bývají fotopasti levnější, můžou tedy splnit účel a zároveň vám ušetřit peníze.
- Nejsou vidět – pro sledování zvěře i nachytání pachatele je stěžejní maskování fotopasti.
- Dlouhá výdrž baterie – vzhledem k jednoduché funkci vydrží baterie mnohem déle, než u kamery. U některých modelů nejdeme i solární nabíjení.
- Jednoduchá instalace a ovládání – stačí fotopast připevnit na vhodné místo a čekat.
Nevýhody fotopastí
Před nákupem fotopasti zvažte následující nevýhody jejího používání:
- Neodradí zloděje – narozdíl od moderní kamery umístěné na viditelném místě skrytá fotopast nikoho od loupeže nebo vandalismu neodradí.
- Pouze statické – fotopast se nezvládne otáčet a monitoruje tak pouze jedno zorné pole.
- Jen fotografie nebo krátký záznam – k zachycení delšího videa fotopast stačit nebude.
Výběr fotopasti podle účelu
Hlavní dva důvody ke koupi fotopasti jsou pozorování zvířat a ochrana majetku.
- Fotopasti na pozorování zvěře – není u nich tolik důležité maskování, ale jejich vzdálenost dosvitu a dosah pohybového senzoru.
- Fotopasti k ochraně majetku – s vysokým rozlišením kvůli rozeznání pachatele a správným přísvitem k dokonalému maskování.
Fotopasti na pozorování zvěře
K pozorování zvěře nemusíte moc řešit rozměry ani barevné provedení fotopasti. Na rozdíl od zlodějů totiž zvěř k designu fotopasti vnímavá není. Pro pozorování na větší dálku je stěžejní větší vzdálenost dosvitu. Stejně tak hlídejte dosah pohybového senzoru, jelikož aby vznikly kvalitní snímky na větší dálku, musí být tyto dva parametry v souladu.
K ochraně majetku
Za tímto účelem vybírejte fotopast, kterou zloděj či vandal jen těžko odhalí. Důležité je dobré maskování a menší rozměry. Myslete však na to, že menší rozměry mohou znamenat méně místa pro baterii a tudíž její menší výdrž. Pro identifikaci pachatele je také důležité dobré rozlišení fotoaparátu. Pokud chcete dostat upozornění okamžitě po zachycení, modely s GSM modulem vám ihned zašlou snímek.
Aby fotopast v noci nezahlédlo lidské oko, je třeba vybírat takovou, která má vlnovou délku přísvitu vyšší než 950 nm. Často se však u těchto modelů setkáte s nižší kvalitou přisvícení na delší vzdálenost, takže je umisťujte tam, kde se cílové objekty budou pohybovat ideálně do vzdálenosti 10 metrů.
Druhy fotopastí podle možnosti prohlížení snímků
Dražší modely s GSM modulem zvládnou okamžitě odeslat snímek na email nebo přes MMS. Levnější fotopasti tuto funkci nenabízí.
- Fotopast s odesíláním snímků – ihned vám odešle pořízený snímek.
- Fotopast bez odesílání snímků – snímky jsou k dispozici na paměťové kartě.
Fotopast s odesíláním snímků
Pokud potřebujete okamžité upozornění o pohybu, díky vložené SIM kartě zvládne fotopast s GSM modulem obrázek ihned odeslat do vašeho zařízení. Fotopasti s touto funkcí patří k těm dražším modelům a sejdou se vám především při hlídání majetku.
Fotopast bez odesílání snímků
Pokud se spokojíte s tím, že snímky uvidíte až při prohlížení paměťové karty, odměnou vám bude nižší pořizovací cena fotopasti.
Důležité parametry
Při výběru fotopasti se zaměřte na následující parametry a volte takovou, která bude vyhovovat vašim potřebám.
- PIR čidlo – detekuje pohyb objektů vyzařujících teplo.
- Vzdálenost zaznamenání pohybu – udává na jakou dálku fotopast zachytí objekt.
- Zorné pole – úhel záběru, ve kterém fotopast zachytí objekt.
- Noční snímání – některé modely mají přísvit neviditelný pro lidské oko, jiné půjdou vidět.
- GSM modul – odešle okamžitě snímky na email nebo prostřednictvím MMS.
- Rozlišení – udává, do jaké míry bude snímaný objekt rozpoznatelný.
- Napájení – baterie lze doplnit externím zdrojem nebo solárním panelem.
- Kapacita paměti – fotky s vyšším rozlišením zaberou více místa v paměti.
PIR čidlo
PIR čidlo hlídá pohyb v zorném poli. Přesněji řečeno detekuje infračervené záření a když zaznamená objekt vyzařující teplo zapne spoušť fotoaparátu. Nemusíte se tedy bát, že by ho ovlivňovaly například hýbající se větve ve větru (Zdroj: Wikipedia).
U PIR čidla byste neměli podceňovat vzdálenost, na jakou dokáže s jistotou zaznamenat pohyb a zorný úhel. Stěžejní je i doba za jakou PIR čidlo dokáže reagovat a vyvolat stisk spouště. Tento údaj je důležitý proto, aby vám daný objekt nezmizel ze záběru, nebo ho fotopast naopak nevyfotila moc brzy, kdy je v záběru například pouze jeho noha. Ideálně by se měl pohybovat kolem 0,5 až 1 vteřiny.

Když bude venku foukat a stromy se budou hýbat ve větru, nebude to pro fotopasti matoucí? Bude pak pořád fotit snímky kvůli pohybujícím se větvím?