Jak vybrat fotopast
Pokud jste se s fotopastí ještě nesetkali, její fungování a principy vám vysvětlíme hned v první kapitole. Při samotném výběru je dobré dbát na několik různých parametrů, s těmi vás postupně seznámíme. Hned na úvod se pustíme do popisu PIR čidla, které je ve své podstatě takovým pomyslným spouštěcím impulsem pro fotopast.
Vysvětlíme vám, k čemu je dobré zorné pole a z jakých modelů nočního snímání můžete na současném trhu vybírat. Významnou součástí fotopasti je bezpochyby GSM modul, bez něj totiž nelze zařídit okamžitý přenos zachycených snímků. Nakonec se dozvíte i přibližné pořizovací ceny fotopastí, takže budete mít přehled o tom, kolik jaká výbava stojí.
Jak vybrat fotopast stručně:
- Záleží na účelu využití – Vždy se řiďte primárně tím, proč si fotopast vlastně pořizujete a kam ji chcete umístit. Od toho se budou odvíjet požadované parametry.
- Volte neviditelný přísvit – Pokud chcete, aby fotopast v noci nezahlédlo lidské oko, vlnová délka přísvitu musí být vyšší než 950 nm.
- Okamžité odesílání snímků – Fotopasti s GSM modulem vám zachycené fotky ihned odešlou na mobil nebo e-mail.
- Rozmyslete si umístění – Podle toho budete zhruba vědět, na jak velkou vzdálenost by měla fotopast fungovat.
- Důležité bude i rozlišení – Není důležité objekt pouze vyfotit, ale potom také rozpoznat, co že to na tom snímku vůbec je.
- Některé funkce a příslušenství se může hodit – Zámek chrání zařízení před krádeží, s externím napájením se zase nemusíte starat o výměnu baterií.
Jak funguje fotopast?
Fotopast je vlastně téměř klasický digitální fotoaparát s tím rozdílem, že je zamaskovaný, aby nešel vidět, a snímek vyfotí pouze při zachyceném pohybu. Funguje tedy tak, jako kdyby za foťákem někdo číhal a celé dny a noci čekal, až se před ním někdo objeví a on mohl zmáčknout spoušť. Přístroj ale nikoho nepotřebuje, protože vše funguje zcela automaticky.
Jednoduše jej nastražíte na místo sledování a necháte pracovat. Až fotopast pozná, že se do jejího záběru přiblížil nějaký objekt, zmáčkne spoušť a udělá fotografii nebo rovnou krátkou video sekvenci snímků. Modernější zařízení s GMS modulem navíc zvládnou poslat snímky z místa přímo na váš telefon nebo e-mail. Vy tak budete mít přehled, kdo se ve vámi hlídané oblasti pohybuje.
Využití fotopastí
Tyto nenápadné automatické přístroje lze využívat téměř na cokoliv, zpravidla se ale setkáte s následujícími způsoby využití:
- Sledování zvířat – Pro tyto účely ji využívají hlavně myslivci. V takovém případě bývá delší dobu na jednom místě někde v lese nebo na poli. Zvířata se jí nebojí ani ji nevycítí, takže se k ní mohou v klidu přiblížit.
- Ochrana majetku – Fotopasti instalují také majitelé různých objektů, staveb nebo sezónních chat. Pro nachytání zloděje je fotopast naprosto ideální. Nafocené snímky pak lze použít jako důkazní materiál.
Na způsob využití byste měli myslet už před nákupem fotopasti. Pro jednotlivé účely pro vás totiž mohou být důležitější rozdílné parametry. Při pozorování zvěře vám přijde vhod například pozorování na delší vzdálenosti, u ochrany majetku zase oceníte vyšší rozlišení snímků, aby se dal v případě nachytání viníka rozpoznat jeho obličej.

Fotopast vs. kamerový systém
Pokud chcete chránit především svůj majetek, nabízí se otázka, zda za tímto účelem pořídit fotopast nebo raději kamerový systém. Oba způsoby si samozřejmě najdou svoje příznivce i odpůrce. Zařízení většinou také fungují na docela odlišném principu – u kamerového systému chcete, aby lidé věděli, že jsou pozorováni. Jsou tedy vhodnější pro odrazení pachatele, ale ne pro jejich odhalení.
Zařízení |
Výhody |
Nevýhody |
Fotopast

|
+ Nižší cena
+ Nejsou vidět
+ Jednoduchá instalace a ovládání
+ Dlouhá výdrž baterie |
– Pouze statické
– Neodradí zloděje
– Většinou pouze fotografie nebo krátký video záznam |
Kamerový systém

|
+ Mohou zloděje odradit
+ Delší videozáznam
+ Lepší pozorování |
– Složitá instalace
– Většinou je potřeba připojení el. energie
– Jsou viditelné
– Vyšší cena |
PIR čidlo
PIR čidlo je nepostradatelnou částí fotopasti. Jde o prvek, který hlídá pohyb v zorném poli. Pokud k němu někdo dojde, PIR čidlo vyvolá reakci a spustí spoušť fotoaparátu. Čidlo měří infračervené záření vyzařující z objektů v zorném poli. Nemusíte se tedy bát, že by ho ovlivňovaly například hýbající se větve ve větru. Pohybující se objekt totiž musí vyzařovat nějaké teplo, aby jej čidlo zachytilo (Zdroj: Wikipedia).
U PIR čidla není sice tolik z čeho vybírat, protože každý výrobce používá své technologie, jež jsou velice obdobné, přesto byste neměli podceňovat dva údaje – vzdálenost, na jakou dokáže PIR čidlo s jistotou zaznamenat pohyb, ať už jde o zvíře nebo člověka, a pak také zorný úhel.
Kromě toho by vás mělo zajímat, za jak dlouho PIR čidlo dokáže reagovat a vyvolat stisk spouště. Tento údaj je velice důležitý kvůli tomu, aby vám daný objekt nezmizel ze záběru, nebo ho fotopast naopak nevyfotila moc brzy, kdy je v záběru například pouze jeho noha. Ideálně by se měl pohybovat kolem 0,5 až 1 vteřiny.
Vzdálenost zaznamenání pohybu
Se vzdáleností souvisí dvě věci: jak daleko může objekt od kamery být, aby zvládla fotopast zaregistrovat jeho pohyb, a na jakou dálku se může vzdálit, aby byl člověk nebo zvíře na fotografii stále čitelný. Na tu první má vliv právě PIR čidlo, ta druhá se odvíjí od venkovních podmínek a rozlišení fotoaparátu.
Nejčastěji se setkáte s dosahem od 12 do 20 metrů. Na trhu narazíte i na zařízení, která zvládnou zaznamenat pohyb do zhruba 30 metrů, za ty si ale připlatíte. Musíte si pak také pohlídat, zda má fotopast odpovídající rozlišení, aby byl objekt i na takovou vzdálenost vůbec rozpoznatelný.
TIP: Pro docílení co nejvyšší vzdálenosti je třeba fotopast umístit ideálně 1,8 až 2,5 metru nad zemí. Z toho důvodu se fotopasti nejčastěji připevňují ke stromu nebo například ke sloupu.
Zorné pole
V souvislosti s PIR čidlem je dobré také sledovat zorné pole neboli úhel záběru fotopasti. Pod těmito výrazy si můžete představit jediné. Předem definovaný úhel, ve kterém je PIR čidlo schopno zachytit požadovaný pohyb. Vzhledem k tomu, že na trhu narazíte na výrobky s odlišnými úhly záběru, přinášíme vám jednoduchou pomůcku pro výběr toho správného údaje.
- Zorný úhel 43° až 60° – Slouží hlavně při snímání větší vzdálenosti od fotopasti. Ta je na hranici 10 až 15 metrů, nebo ji překračuje. Tento rozsah úhlů do jisté míry přispívá k tomu, že jsou pořizovány kvalitnější fotografie.
- Zorný úhel 100° – Ten vám přijde vhod, když chcete PIR čidlem snímat spíše kratší vzdálenost do 5 metrů od fotopasti. Pak nachází tento parametr své největší a nejlepší uplatnění.

Noční snímání
Fotopasti jsou využívány nejenom ve dne, ale také v noci, kde mají možná ještě větší význam. Aby mohly fotit za tmy, používají přísvit. Ten by měl být v ideálním případě pro lidské oko neviditelný, jinak je fotopast pro ochranu majetku zcela nepoužitelná. Zloděj by ji totiž mohl ve tmě lehce zahlédnout. Z toho důvodu si pohlídejte vlnovou délku světla.
- Vlnová délka 850 nm – Tento osvit diod je vhodný spíše pro monitorování a fotografování zvěře. Důvod je prostý. Při pořízení snímku na základě impulsu od PIR čidla dochází k lehkému začervenání diod. Ty mohou být spatřitelné lidským okem, zvěř každopádně nevyplaší. Zvláště pak když je fotopast umístěna v dostatečné výšce. Osvit 850 nm je vhodný pro snímání větších vzdáleností.
- Vlnová délka 940 nm – Druhý údaj, na který můžete v produktových nabídkách narazit. V tomto případě je nasvícení řešeno tak, že lidské oko v podstatě nic nepostřehne. I z toho důvodu je osvit 940 nm využíván hlavně při ochraně majetku nebo sledování neoprávněného pohybu lidí. Počítat však musíte s tím, že osvit má dosah zhruba do 10 metrů. Hodí se tedy spíše na kratší vzdálenosti.
GSM modul
I když budete fotografie pořízené fotopastí prohlížet na paměťové kartě s maximální pravidelností, možná by vás mohl zajímat také integrovaný GSM modul. Jde o prvek, který představuje v podstatě mobilní bránu. Vše funguje velice jednoduše. Do fotopasti vložíte SIM kartu a pouze si vyberete, jakým způsobem budete dostávat pořízené snímky.
- MMS zpráva – Po vyfocení je snímek odesílán na předem zadané telefonní číslo jako obrazová zpráva.
- Email – Pokud máte na SIM kartě předplacený datový tarif, lze fotografii obdržet prostřednictvím emailu.
Pokud budete využívat GSM modul aktivně, okamžitě zjistíte, zda se zvíře nebo člověk pohybuje ve vámi vyhrazeném prostoru. Při používání této technologie nezapomínejte jen na dostatečně vysoký kredit předplacené karty či odpovídající mobilní tarif, ale ještě na jednu věc. Řada fotopastí vám totiž umožní nastavit si maximální počet zaslaných fotografií. Tím eliminujete příliš vysoké náklady na jejich provoz.
Fotopast s GSM modulem posílá do vašeho telefonu nebo e-mailu snímky skrze bezdrátovou síť. Nejčastěji zařízení podporují 3G nebo 4G sítě. V každém případě musí být přístroj v dosahu signálu. Pokud jej totiž umístíte mimo něj, bude vám tato funkce k ničemu.
Fotopast s GSM modulem
Fotopast bez GSM modulu
Rozlišení
Fotopast, to není jenom PIR čidlo a noční snímání zabalené v maskovaném obalu. Jednou z podstatných součástí zařízení je integrovaný fotoaparát pořizující výsledné snímky. I na jeho parametry byste se měli zaměřit. Vzhledem k tomu, že vše je řízeno automatikou, dobu expozice a podobné věci řešit nemusíte. To vše si fotoaparát vyhodnotí sám.
Vy můžete ovlivnit maximálně tak celkové rozlišení digitální fotografie. To je udáváno v mega pixelech pod zkratkou MPx. Tento údaj vypovídá o tom, kolik skutečných pixelů se bude na fotografii nacházet. Údaj vzniká násobkem šířky a výšky fotografie v pixelech. Čím vyšší rozlišení fotoaparátu bude, tím lepšího a detailnějšího snímku se vám dostane.
Rozlišení snímačů začíná na 5 Mpx a stoupá výše k těm nejvýkonnějším fotopastem, které mají 20 Mpx a výše. Výjimkou samozřejmě není ani možnost nahrávat videozáznamy se zvukem. U těch dražších modelů dosáhnete kvality Full HD neboli 1 920 x 1 080 pixelů.
Napájení a baterie
Podle způsobu využití volte také vhodný typ napájení. Často s ním jde ruku v ruce i výdrž baterie, klasické baterie mají totiž určité limity a lze je doplnit o další zdroje, aby zvládla fotopast fungovat co nejdéle. Zaměřte se tedy na obě vlastnosti.
- Typ napájení – Fotopasti nejčastěji funguje na baterie, někdy se ale dají vylepšit připojením na externí zdroj nebo solární panel.
- Výdrž baterie – Závisí především na tom, jak často bude fotopast pořizovat snímky. Vydrž se zpravidla pohybuje v řádu týdnů až měsíců.
Typ napájení
Provoz drtivé většiny fotopastí je řešen bez nutnosti jakéhokoliv napájecího kabelu. Je to pochopitelné z principu umístění těchto fotografických přístrojů.
- Baterie – Na baterie funguje drtivá většina fotopastí. Nejčastěji narazíte na modely s 2 až 8 AA bateriemi, výjimečně je to i 12 kusů.
- Externí zdroj – Napojení na externí zdroj si vyžaduje kabel navíc. Přídavná baterie nebývá v základním balení a musíte ji dokupovat.
- Solární panel – Dodá nepřetržitý přísun energie, nebývá ale součástí základní výbavy fotopastí a jeho koupě je finančně náročnější.
Baterie
Do fotopastí se tak nejčastěji dávají různé typy lithiových baterií v několika kusech. Jejich počet závisí na konkrétním modelu, ale pohybuje se mezi 6 až 12 bateriemi. U některých modelů najdete i vlastní akumulátorové články, to bývá ale spíše výjimečné.
Externí zdroj
Fotopast se dá napájet i z externího zdroje. Existují například různé externí baterie pro fotopasti, ty si ale musíte většinou dokoupit, zajistí vám ale celkově mnohem delší výdrž. Baterie se pak umístí někde blízko místa, kam jste fotopast nastražili a propojí se kabelem. Zkontrolujte si, zda má přístroj vhodnou zdířku na takové napojení, to by mělo být ale samozřejmostí.
Solární panel
Další variantou pro dlouhodobější napájení fotopastí je napojení na solární panel, který dodává přístroji nepřetržitý zdroj energie. Díky němu se pak nemusíte starat o výměnu baterií. Někdy bývá dokonce součástí balení, jindy ho musíte dokupovat. Samostatně ho pořídíte od zhruba jednoho do tří tisíc korun.
Solární panel však musíte umístit někde v okolí fotopasti. Zvyšuje se tak šance, že si nastraženého pomocníka všimne nezvaný návštěvník. Pokud chcete použít fotopast pro ochranu majetku, dejte si pořádný pozor, kam ji se solárním panelem umístíte.
Typ napájení |
Výhody |
Nevýhody |
Baterie |
+ Schovají se v těle fotopasti
+ Nenápadné
+ Není potřeba žádný kabel |
– Potřeba pravidelné výměny
– Při časté činnosti se rychle vybíjí
– Musí se dokupovat/dobíjet |
Externí zdroj |
+ Delší výdrž
+ Není potřeba tak často vyměňovat baterie
+ Na trhu různé varianty |
– Potřeba připojení přes kabel
– Musí být poblíž fotopasti
– Je třeba ho dokoupit |
Solární panel |
+ Nepřetržitý přísun energie
+ Levný provoz
+ Není třeba vyměňovat baterie |
– Více nápadný
– Vysoká pořizovací cena
– Nebývá součástí základního balení |
Výdrž baterie
U baterií vás bude asi nejvíce zajímat jejich celková výdrž. Ta je velice individuální záležitostí podle toho, k jakým účelům budete zařízení využívat. Baterie u fotopasti na zloděje vydrží často klidně i půl roku, protože pouze nečinně čeká na signál. Jestliže bude docházet k pravidelnému snímání zvěře a ještě k odesílání fotografií prostřednictvím GSM modulu, pak počítejte s kratší životností.
Doba výdrže se odvíjí také od koupeného typu a značky baterií. Z toho důvodu u samotných fotopastí nenajdete údaj, který by vám napověděl, s jakou výdrží můžete počítat. Doporučujeme se řídit například počtem vložených baterií. Zařízení s 12 AA bateriemi vydrží logicky déle než fotopast, do které se vejdou pouze 4 AA baterie.
Ovládání a možnosti nastavení
Nainstalovat a nastavit fotopast není nic složitého. I ti méně technologicky zdatní tuhle činnost zvládnou za pár minut. Nastavení vám značně ulehčí displej, na kterém budete tlačítky volit pouze přítomné položky. U levnějších modelů si budete muset vystačit se samostatnými tlačítky bez obrazovky, ale ovládání na nich bývá mnohdy tak jednoduché, že displej ani nebudete potřebovat.
Další možností je pak vzdálené ovládání přes aplikaci v mobilu. Tuto variantu nabízejí spíše dražší a složitější modely. Pro lepší představu vám uvedeme pár možností nastavení, mezi nimiž lze u většiny fotopastí volit.
- Volba mezi fotografií a videem – Nastavíte si, zda chcete, aby při detekci pohybu zařízení udělalo fotografii nebo rovnou kratší video sekvenci snímků.
- Focení jen v určitém čase – Můžete si navolit, aby fotopast fungovala například pouze v noci. Většinou přímo na displeji nastavíte přesný čas od kdy do kdy má pracovat.
- Délka prodlevy – Abyste zamezili neustálému focení při pohybu před snímačem, dá se nastavit doba, jak dlouho počká přístroj před vyfocením první a další fotografie. Nastavíte-li si například délku prodlevy 2 minuty, v okamžik vyfocení snímku se fotopast na 2 minuty „vypne“ a další snímek v případě pohybu vyfotí zase až po uplynutí této doby.
- Velikost rozlišení – Nemusíte využívat plné rozlišení objektivu. Fotografie s nižším rozlišením například zaberou méně paměti.
Displej
Mezi technickými parametry fotopasti narazíte také na přiměřeně velkou zobrazovací plochu. Ta je řešena obvykle prostřednictvím dvoupalcových barevných LCD displejů, které jsou uschovány pod voděodolným maskovacím krytem. Přítomnost displeje je vždy výhodou, můžete si totiž prohlédnout fotky hned na místě, a zároveň vám ulehčí práci s nastavováním zařízení. U levnějších modelů si musíte vystačit pouze s mechanickými tlačítky pro ovládání.
Některé přístroje jsou však tak jednoduché, že pro jejich nastavení není často displej ani potřeba. V mnoha případech ho může nahradit ovládání přes mobilní aplikaci, které často uživatelé hodnotí jako nejpohodlnější.
Konektivita
Moderní fotopasti nabízejí několik možností, jak se bezdrátově připojit. To vám umožní okamžité prohlížení snímků, aniž byste se museli fotopasti dotknout a vyndávat z ní SD kartu. Pokud by vám GSM modul nevyhovoval, je tu několik dalších možností konektivity:
Kapacita paměti
V okamžiku, kdy fotopast vyfotí požadovaný snímek, byste se měli zajímat o to, kam jej uloží. U většiny produktů je to řešeno prostřednictvím integrované paměti či paměťových karet, které lze vkládat do přístroje. Využívány jsou jak SD karty, tak MMC karty. Jediné, co je třeba hlídat, je podpora velikosti paměťového média. Některé fotopasti umí pracovat jen s menšími paměťmi. Nejčastěji narazíte na tyto kapacity.
- 8 GB
- 16 GB
- 32 GB
- 64 GB
- 128 GB
Pokud máte fotopast s větším rozlišením fotoaparátu, myslete na to, že jednotlivé snímky budou zabírat více místa v paměti. Obecně by si ale s přehledem vystačíte i s menší kapacitou karty. Na 8 GB paměťovou kartu se vejde až 6 – 8 tisíc fotografií.
Vzhled
Nakonec nepodceňujte ani barevné provedení fotopasti vzhledem k tomu, že má jít o nenápadný doplněk exteriérových prostor. Tomu samozřejmě odpovídají i maskovací designy. Ty v přírodě jenom velice stěží rozpoznáte. Obvykle si můžete vybírat ze zeleného, hnědého nebo šedého zabarvení podle toho, na jaké místo fotopast umístíte.
Cena
Na trhu je hned několik profesionálních výrobců, kteří se zaměřují na kvalitní fotopasti. Jejich pořizovací ceny se samozřejmě odlišují v závislosti na tom, jak výkonný model si pořídíte a tím pádem, co od něho očekáváte. Při nákupu byste měli vybírat především ze značek Acorn, Evolveo, Bunaty, ScoutGuard, Denver, Bushnell, Spypoint, UOvision, Duramaxx, Braun Phototechnik, Moultrie a další. V následující kapitole si představíme porovnání fotopastí podle cenových relací ve kterých je můžete pořizovat.
Cena do 3 000 Kč
V této cenové kategorii pořídíte ty nejlevnější fotopasti, které se budou prezentovat dosvitem do 10 až 12 metrů, rozlišením fotoaparátu do 8 až 10 Mpx a většími zornými úhly. Obvykle disponují jen základní výbavou a jejich maskování není na takové úrovni, jako u dražších modelů
Cena od 3 000 do 6 000 Kč
Fotopasti s lepšími senzory, rozlišením fotoaparátu až 12 Mpx a s možností nahrávat Full HD videa se zvukem. Moderní výrobky mají delší dosvit 13 až 15 metrů a dokonce si můžete vybírat mezi variantami 850 nm a 940 nm. V nabídne jsou modely s lepším maskováním, kvalitnějším provedením a praktickým uchycením.
Cena od 6 000 do 10 000 Kč
Za tuto cenu si pořídíte fotopasti s GSM modulem, které vám pomohou monitorovat nejenom zvířata, ale také ochrání váš majetek před zloději. Jedná se o precizně řešené fotopasti. Ty mají dosvit až 20 metrů, rozlišení fotoaparátu 20 Mpx a jsou schopny vydržet v provozu spoustu měsíců. V této cenové kategorii by vás mohly zaujmout například fotopasti Bunaty, které jsou na trhu velmi oblíbené a patří k osvědčeným značkám.
Cena nad 10 000 Kč
Profesionální fotopasti s pořizovacími náklady přesahujícími hranici i 20 000 Kč. Jde o výrobky s okamžitou rychlospouští, jednoduchým ovládáním na dálku, GSM modulem a velkým počtem LED diod pro osvětlení. To zajišťuje prvotřídní záběry ve tmě. Nechybí ani technologie Bluetooth a mnohé další.
Když bude venku foukat a stromy se budou hýbat ve větru, nebude to pro fotopasti matoucí? Bude pak pořád fotit snímky kvůli pohybujícím se větvím?