Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších fotopastí

Aktualizováno:
Říjen 2020
Autor:
Michaela Černá

Ukázka produktu ve srovnání fotopastí

Fotopasti jsou velice oblíbeným nástrojem pro skryté zaznamenávání obrazového materiálu lidí či zvířat. Ve své podstatě jde o specifické digitální fotoaparáty, které sází hlavně na vysoký stupeň maskování.

Jejich použití je hodně univerzální. Setkat se s nimi můžete především v lese a v přírodě, kde je třeba sledovat průchod zvěře či nepovolaných osob. Právě druhý příklad vybízí k tomu, aby člověk využíval fotopasti jako bezpeřnostní prve například před zloději kolem domu nebo v daném prostoru.

Ať už je váš záměr pořízení fotopasti jakéhokoliv rázu, určitě se vám budou hodit praktické informace spojené s výběrem tohoto fotografického zařízení. Pokud tedy váháte nad koupí produktu, začtěte se do následujícího článku. V jednotlivých kapitolách vám představíme všechny důležité součásti fotopasti, na které je třeba se zaměřit a poradíme vám krok po kroku, jak vybrat a čemu věnovat největší pozornost.


Nejlepší fotopasti dle hodnocení a recenzí uživatelů

Vzhled Název Rozlišení (Mpix) Orientační cena Aktuální cena
Recenze ScoutGuard SG520 PRO
ScoutGuard SG520 PRO 12 2 800 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Bunaty FULL HD GSM
Bunaty FULL HD GSM 12 7 500 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Bunaty FULL HD
Bunaty FULL HD 12 5 300 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Doerr SnapSHOT MINI
Doerr SnapSHOT MINI 5 3 500 Kč Zobrazit nabídky
Recenze ScoutGuard Predator X
ScoutGuard Predator X 12 2 800 Kč Zobrazit nabídky
Recenze BUNATY WIDE FULL HD
BUNATY WIDE FULL HD 12 6 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze ScoutGuard SG560K-12mHD
ScoutGuard SG560K-12mHD 12 4 700 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Forestcam Tiny
Forestcam Tiny 12 3 500 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Bunaty Mini Full HD
Bunaty Mini Full HD 16 3 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Platinium Fotopast ProfiGuard LCDHC-802A
Platinium Fotopast ProfiGuard LCDHC-802A 16 2 200 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat fotopast

Ke správnému pochopení fungování fotopasti je důležité znát několik jejích částí a parametrů. S těmi vás postupně seznámíme v tematicky zaměřených kapitolách. Hned na úvod se pustíme do popisu PIR čidla, které je ve své podstatě takovým pomyslným spouštěcím impulsem pro fotopast.

Vysvětlíme vám, k čemu je dobré zorné pole a z jakých modelů nočního snímání můžete na současném trhu vybírat. Významnou součástí fotopasti je bezpochyby GSM modul. Mezi zásadní parametry lze zařadit také paměť pro pořízené záznamy.

Nakonec se dozvíte i přibližné pořizovací ceny fotopastí, takže budete mít přehled o tom kolik jaká výbava stojí.

PIR čidlo

PIR čidlo je nepostradatelnou částí fotopasti. Jde o prvek, který hlídá pohyb v zorném poli. Pokud k němu dojde, PIR čidlo vyvolá reakci a spustí spoušť fotoaparátu. Ten provede potřebný foto záznam. U PIR čidla není sice tolik z čeho vybírat, protože každý výrobce používá své technologie, jež jsou velice obdobné, přesto byste neměli podceňovat jeden z údajů.

Tím je vzdálenost, na jakou dokáže PIR čidlo s jistotou zaznamenat pohyb, ať už jde o zvíře nebo člověka. O správném snímání do jisté míry rozhoduje také to, do jaké výšky umístíte fotopast.

Vzhledem k tomu, že se nejčastěji připevňuje ke stromu či podobným věcem v případě, je ideální výškou 1,8 – 2,5 metru nad zemí. Potom lze docílit požadovaného záběru PIR čidla ve vzdálenosti 10 – 20 metrů. Při nákupu fotopasti proto s touto informací kalkulujte.

Zajímat byste se mimo jiné měli i o to, za jak dlouho PIR čidlo dokáže reagovat a vyvolat stisk spouště. Tento údaj je velice důležitý kvůli tomu, aby vám daný objekt nezmizel ze záběru. Čím kratší doba to bude, tím lépe. Délka tohoto časového úseku je od 0,4 do 1,2 sekundy.

Zorné pole

Zorné pole neboli úhel záběru je další vlastností vámi pořizované fotopasti. Pod těmito výrazy si můžete představit jediné. Předem definovaný úhel, ve kterém je PIR čidlo schopno zachytit požadovaný pohyb. Vzhledem k tomu, že na trhu narazíte na výrobky s odlišnými úhly záběru, přinášíme vám jednoduchou pomůcku pro výběr toho správného údaje.

 • Zorný úhel 43° až 60° – Slouží hlavně při snímání větší vzdálenosti od fotopasti. Ta je na hranici 10 – 15 metrů nebo ji překračuje. Tento rozsah úhlů do jisté míry přispívá k tomu, že jsou pořizovány kvalitnější fotografie.
 • Zorný úhel 100° – Ten vám přijde vhod, když chcete PIR čidlem snímat spíše kratší vzdálenost do 5 metrů od fotopasti. Pak nachází tento parametr své největší a nejlepší uplatnění.

Noční snímání

Fotopasti jsou využívány nejenom ve dne, ale také v noci, kde mají možná ještě větší význam. Účel použití si musíte uvědomit už před samotným nákupem, protože podle toho budete přihlížet k výslednému počtu diod. V tomto případě narazíte na dva typy osvitu diodami.

 • Vlnová délka 850 nm – Tento osvit diod je vhodný spíše pro monitorování a fotografování zvěře. Důvod je prostý. Při pořízení snímku na základě impulsu od PIR čidla dochází k lehkému začervenání diod. Ty mohou být spatřitelné lidským okem, zvěř každopádně nevyplaší. Zvláště pak když je fotopast umístěna v dostatečné výšce. Osvit 850 nm je vhodný pro snímání větších vzdáleností.
 • Vlnová délka 940 nm – Druhý údaj, na který můžete v produktových nabídkách narazit. V tomto případě je nasvícení řešeno tak, že lidské oko v podstatě nic nepostřehne. I z toho důvodu je osvit 940 nm využíván hlavně při ochraně majetku nebo sledování neoprávněného pohybu lidí. Počítat však musíte s tím, že osvit má dosah zhruba do 10 metrů. Hodí se tedy spíše na kratší vzdálenosti.

Rozlišení

Fotopast, to není jenom PIR čidlo a noční snímání zabalené v maskovaném obalu. Jednou z podstatných součástí zařízení je integrovaný fotoaparát pořizující výsledné snímky. I na jeho parametry byste se měli zaměřit. Vzhledem k tomu, že vše je řízeno automatikou, dobu expozice a podobné věci řešit nemusíte. To vše si fotoaparát vyhodnotí sám.

Vy můžete ovlivnit maximálně tak celkové rozlišení digitální fotografie. To je udáváno v mega pixelech pod zkratkou MPx. Tento údaj vypovídá o tom, kolik skutečných pixelů se bude na fotografii nacházet. Ty vznikají násobkem šířky a výšky fotografie v pixelech. Čím vyšší rozlišení fotoaparátu bude, tím lepšího a detailnějšího snímku se vám dostane.

Rozlišení snímačů započíná na 5 Mpx a stoupá výše k těm nejvýkonnějším fotopastem, které mají 20 Mpx a výše.

Výjimkou samozřejmě není ani možnost nahrávat video záznamy se zvukem. U těch dražších modelů dosáhnete kvality Full HD neboli 1 920 x 1 080 pixelů.

Kapacita paměti

V okamžiku, kdy fotopast vyfotí požadovaný snímek, měli byste se zajímat o to, kam jej uloží. U většiny produktů je to řešeno prostřednictvím integrované paměti či paměťových karet, které lze vkládat do přístroje. Využívány jsou jak SD karty, tak MMC karty. Jediné, co je třeba hlídat je podpora velikosti paměťového média. Některé fotopasti umí pracovat jen s menšími paměťmi. Nejčastěji narazíte na tyto kapacity.

 • 8 GB
 • 16 GB
 • 32 GB
 • 64 GB
 • 128 GB

Pokud máte fotopast s větším rozlišením fotoaparátu, myslete na to, že jednotlivé snímky budou zabírat více místa v paměti.

Displej

Mezi technickými parametry fotopasti narazíte také na přiměřeně velkou zobrazovací plochu. Ta je řešena obvykle prostřednictvím dvoupalcových barevných LCD displejů, které jsou uschovány pod voděodolným maskovacím krytem. To vám umožní prohlédnout si fotky hned na místě a zároveň provést například odpovídající nastavení zařízení. K tomu zase slouží ovládací mechanická tlačítka.

GSM modul

I když budete fotografie pořízené fotopastí prohlížet na paměťové kartě s maximální pravidelností, možná by vás mohl zajímat také integrovaný GSM modul. Jde o prvek, který představuje v podstatě mobilní bránu. Vše funguje velice jednoduše. Do fotopasti vložíte SIM kartu a pouze si vyberete, jakým způsobem budete dostávat pořízené snímky.

 • MMS zpráva – Po vyfocení je snímek odesílán na předem zadané telefonní číslo jako obrazová zpráva.
 • Email – Pokud máte na SIM kartě předplacený datový tarif, lze fotografii obdržet prostřednictvím emailu.

Pokud budete využívat GSM modul aktivně, okamžitě zjistíte, zda se zvíře nebo člověk pohybuje ve vámi vyhrazeném prostoru. Při používání této technologie nezapomínejte jen na dostatečně vysoký kredit předplacené karty či odpovídající mobilní tarif, ale ještě na jednu věc. Řada fotopastí vám totiž umožní nastavit si maximální počet zaslaných fotografií. Tím eliminujete příliš vysoké náklady na jejich provoz.

Konektivita

Moderní fotopasti nabízejí několik možností, jak se bezdrátově připojit. To vám umožní okamžité prohlížení smínků, aniž byste se museli fotopasti dotknout a vyndávat z ní SD kartu. Pokud by vám GSM modul nevyhovoval, je tu několik dalších možností konektivity:

 • Bluetooth
 • Wi-Fi
 • USB Port

Vzhled

Nakonec nepodceňujte ani barevné provedení fotopasti vzhledem k tomu, že má jít o nenápadný doplněk exteriérových prostor. Tomu samozřejmě odpovídají i maskovací designy. Ty v přírodě jenom velice stěží rozpoznáte. Obvykle si můžete vybírat ze zeleného, hnědého nebo šedého zabarvení podle toho, na jaké místo fotopast umístíte.

Baterie

Provoz fotopastí je samozřejmě řešen bez nutnosti jakéhokoliv napájecího kabelu. Je to pochopitelné z principu umístění těchto fotografických přístrojů. Součástí vnitřních útrob fotopasti jsou proto akumulátorové články. Nejčastěji se používají lithiové baterie. Jejich počet závisí na konkrétním modelu, ale pohybuje se mezi 6 – 12 bateriemi.

U nich vás bude asi nejvíce zajímat jejich celková výdrž. Ta je velice individuální záležitostí podle toho, k jakým účelům budete fotopast využívat. Pokud to bude jen jako na past na zloděje, mohou vám baterie sloužit klidně půl roku až rok. Jestliže bude docházet k pravidelnému snímání zvěře, a ještě k odesílání fotografií prostřednictvím GSM modulu, pak počítejte s kratší životností.

Funkce a příslušenství

Součástí moderních fotopastí může být i řada praktického příslušenství, doplňků a integrovaných funkcí. Některé z těchto prvků lze dokoupit, jiné se nachází v sadě. Níže udávíme výčet těch nejpraktičtějších z nich.

 • Bluetooth technologie – S pomocí tohoto rozhraní budete schopni fotopast nastavit například přes chytrý mobilní telefon, a to zcela bezdrátově.
 • Wifi – Fotopast vám může zasílat pořízené fotografie přes bezdrátovou Wifi síť, ke které bude připojena.
 • USB port – K požadovaným snímkům nebo nastavení se můžete dostat skrze USB kabel.
 • Externí napájení – Dražší fotopasti vám umožní připojit externí napájení a tím prodloužit jejich celkovou dobu provozu.
 • Časosběrné snímky – Fotopast umí pořizování časosběrných snímků.
 • Zámek pro fotopast – Ocelový doplněk umožňuje přichytit fotopast pevně k danému předmětu, v přírodě to může být ke stromu. Zámek minimálně znepříjemní krádež zloději.
 • Dálkové ovládání – S pomocí dálkového ovládání můžete ovládat fotopast na dálku. Například pořizovat snímky nebo měnit nastavení.
 • Skříňky – Kovové skříňky představují praktické vaničky. Ty připevníte na daný objekt a pohodlně do nich umístíte fotopast.

Cena

Na trhu je hned několik profesionálních výrobců, kteří se zaměřují na kvalitní fotopasti. Jejich pořizovací ceny se samozřejmě odlišují v závislosti na tom, jak výkonný model si pořídíte a tím pádem, co od něho očekáváte. Při nákupu byste měli vybírat především ze značek Acorn, Evolveo, Bunaty, ScoutGuard, Denver, Bushnell, Spypoint, UOvision, Duramaxx, Braun Phototechnik, Moultrie a další.

Cena do 3 000 Kč

V této cenové kategorii pořídíte ty nejlevnější fotopasti, které se budou prezentovat dosvitem do 10 – 12 metrů, rozlišením fotoaparátu do 8 – 10 Mpx a většími zornými úhly. Obvykle disponují jen základní výbavou a jejich maskování není na takové úrovni, jako u dražších modelů

Cena od 3 000 Kč do 6 000 Kč

Fotopasti s lepšími senzory, rozlišením fotoaparátu až 12 Mpx a s možností nahrávat Full HD videa se zvukem. Moderní výrobky mají delší dosvit 13 – 15 metrů a dokonce si můžete vybírat mezi variantami 850 nm a 940 nm. V nabídne jsou modely s lepším maskováním, kvalitnějším provedením a praktickým uchycením.

Cena od 6 000 Kč do 10 000 Kč

Za tuto cenu si pořídíte fotopasti s GSM modulem, které vám pomohou monitorovat nejenom zvířata, ale také ochrání váš majetek před zloději. Jedná se o precizně řešené fotopasti. Ty mají dosvit až 20 metrů, rozlišení fotoaparátu 20 Mpx a jsou schopny vydržet v provozu spoustu měsíců.

Cena nad 10 000 Kč

Profesionální fotopasti s pořizovacími náklady přesahujícími hranici 20 000 Kč. Jde o výrobky s okamžitou rychlospouští, jednoduchým ovládáním na dálku, GSM modulem a velkým počtem LED diod pro osvětlení. To zajišťuje prvotřídní záběry ve tmě. Nechybí ani technologie Bluetooth a mnohé další.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Fotopasti
Průměrné hodnocení 4.3 z 61 hlasů