Křupavou a rovnoměrně propečenou krustu vám u řízků nebo sýrů zajistí fritovací hrnce. Pojďte si přečíst náš článek, kde vás provedeme jejich výběrem:
- Fritování vs. smažení – fritované jídlo se připravuje ze všech stran najednou. Dosáhnete tak rovoměrnějšího propečení než u smažení na pánvi.
- Proč koupit fritovací hrnec – jedině ve fritovacím hrnci docílíte skvělé chuti a křupavé krusty. Smažení na pánvi tolik kvalitní není.
- Nevýhody fritovacích hrnců – problematická je likvidace oleje, který se musí odnášet do speciálních kontejnerů. Složitější může být čištění, pokud součástky nelze mýt v myčce.
- Druhy fritovacích hrnců – vybírat si můžete mezi modely s topným tělesem skrytým, ponořeným v oleji nebo rotačními fritézami, které jsou nejefektivnější.
- Důležité parametry – pohlídejte si dostatečně vysoký příkon, aby byl olej rychle nahřátý. Výhodné je také průhledné víko, kterým lze sledovat proces fritování.
- Funkce – mezi nejdůležitější funkce patří regulace teploty a indikátor ohřevu oleje. Zásadní je také filtrace pachu a oleje. Vyhnete se mastnému zápachu i přepáleným drobkům.
- Čištění – pokud nelze vanu na smažení vyjmout, použijte směs octu s vodou na odstranění skvrn. Užitečné jsou také odmašťovače.
- Oblíbené značky – velký výběr fritovacích hrnců nabízí značka Tefal, dále také Sencor, Eta nebo DeLonghi.
- Ceny fritovacích hrnců – nejlevnější modely pořídíte okolo 1 000 korun. Multifunkční zařízení, která fritují, dusí a pečou stojí už několik tisíc.
- Tipy na fritování – používejte správný olej, na smažení se hodí řepkový, má vysoký bod zakouření. Jídlo vkládejte do fritézy, až bude tuk rozehřátý na potřebnou teplotu.
- Likvidace použitého oleje – použité tuky nikdy nevylévejte do dřezu. Usazují se totiž v kanalizaci. Vždy proto olej přelijte do lahve a odneste do kontejneru na použité tuky.
Fritování vs. smažení
Klasickou pánev na smažení má doma nejspíš každý. Mezi její výhody patří nízké pořizovací náklady, snadnost používání a také fakt, že při každém smažení používáte nový olej.
Avšak i fritézy v našich končinách zdomácněly. A není to jen oblibou fastfoodů. Proč tedy uživatelé sahají po fritovacím hrnci, když pánev už doma mají?
- Fritované jídlo se připravuje ze všech stran zároveň. Tím je dosaženo ideálně rovnoměrného propečení, zároveň je příprava jídla rychlejší než na klasické pánvi.
- Zejména u nepravidelně tvarovaných surovin (jako například květák) oceníte, že není nutné je každou chvíli obracet. Lehké promíchání je důležité, rozhodně však není nutné zkoumat, která z pěti stran je nejméně osmažená.
- Fritézy běžně signalizují připravenost k použití. Zejména nejistí kuchaři a kuchařky se tak zbaví obav, že vhodí připravovaný pokrm do příliš chladného či horkého oleje. Takové omyly totiž vedou k zbytečné nasáklosti tukem, nebo naopak ke spáleným okrajům a syrovému středu.
- Fritovací hrnce disponují nastavitelným termostatem. To zabrání nechtěnému přepalování oleje při příliš vysokých teplotách. Při smažení na pánvi je nutné teplotu kontrolovat.
- Pro tuto přípravu jídla nepotřebujete sporák. Fritovací hrnec připojíte do zásuvky, což z něj činí poměrně mobilní zařízení. Není žádný problém odvézt jej do minikuchyňky na chatu nebo ho půjčit na víkend přátelům.
- Ačkoliv se to nezdá, fritované jídlo obsahuje méně tuku než to smažené. Zejména rotační fritézy dokáží připravit křupavější a méně mastné pokrmy než klasické pánve. Dietní zázrak pochopitelně obratem nevykouzlíte, alespoň trochu však svému zažívání ulevíte.
I pánve ale mají své přednosti, jak se můžete přesvědčit v samostatném článku. A aby naše informace o nabídce na trhu byly co nejkomplexnější, připomeneme ještě, že fritovací funkcí disponují i některé multifunkční hrnce.
Proč koupit fritovací hrnec
Lidé si nejčastěji kupují fritovací hrnce z těchto důvodů:
- Lepší chuť – ve fritéze připravíte pokrmy lépe než na klasické pánvi. Fritovací hrnce totiž osmaží jídlo rovnoměrně a rychleji. Docílíte tak křupavější krusty i lepší chuti.
- Snazší příprava – klasické smažení na pánvi je pracnější, jelikož musíte květák či řízky hlídat a obracet. Do fritézy je pouze vložíte a nastavíte si časovač, ulehčíte si tak práci.
- Přesné nastavení teploty – u fritéz si nastavíte přesnou teplotu pro daný pokrm. Nehrozí, že by olej byl příliš horký nebo studený. Při smažení na pánvi byste museli použít teploměr.
Nevýhody fritovacích hrnců
Problematické bývá především čištění nebo likvidace oleje:
- Náročná údržba – levnější modely, které nemají vyjímatelnou nádobu, nelze čistit v myčce. Musíte tak pracně všechny záhyby zbavovat oleje mycími houbičkami.
- Likvidace oleje – tuk musíte zpravidla přelévat, což je nepraktické. Výhodnější jsou zařízení, která umožňují vypouštění oleje. V lahvi jej pak stačí vynést do popelnice na tuky.
- Pach – fritování s sebou nese i nepříjemný olejový pach. Rozhodně si tedy připlaťte za zařízení s kvalitním pachovým filtrem, jinak byste mohli cítit tuk v celém bytě.
Druhy fritovacích hrnců
Fritovací hrnce můžeme z konstrukčního hlediska rozdělit na tři typy:
- Fritovací hrnec se skrytým topným tělesem – nejběžnější typ, u kterého je topné těleso připevněno zespodu fritovací nádoby. Tu nelze vyjmout ani čistit v myčce.
- Fritovací hrnec s topným tělesem ponořeným v oleji – těleso není součástí smažicí vaničky. Lze ji tedy vyjmout a čistit v myčce.
- Rotační fritéza – fritovací koš je v nádobě nakloněn a v průběhu smažení rotuje. Spotřebuje tak méně oleje.
Z obecného hlediska lze tvrdit, že fritovací hrnec se skrytým topným tělesem postačí každému, kdo preferuje občasné smažení pokrmů. Při pravidelném využívání tohoto výrobku je lepší sáhnout po variantě s ponořeným topným tělesem. Kdo si potrpí na kvalitu ve všech směrech, dopřeje si rotační fritézu.
Fritézy jsou někdy nazývány také jako hrnce na smažení, fritéza na olej nebo hrnce na hranolky.
Fritovací hrnec se skrytým topným tělesem
Pravděpodobně jeden z nejběžnějších typů, na který můžete narazit. Jak již název tohoto produktu prozrazuje, jde o fritovací hrnec, v jehož vnitřních útrobách neuvidíte topnou spirálu ohřívající samotný olej. Představte si plastové tělo, v němž je zakomponována nerezová vanička, do níž vkládáte drátěný koš s pochutinami určenými k fritování.
Fritovací hrnec se skrytým topným tělesem vám umožní využít v maximální míře vnitřní prostor. Nikde se vám neplete žádná topná spirála či jiné konstrukční prvky. Tato vanička je nevyjímatelná, protože přesně pod ní je uloženo topné těleso produkující teplo. Nechybí ani termostat, jenž hlídá správnou teplotu oleje, aby nedošlo k jeho přepálení.
Větší fritovací objem má však svůj háček. Vzhledem k tomu, že nerezovou vanu nelze vyndat a v podstatě oddělit od zbývající elektroniky, nemůžete tento fritovací hrnec mýt v myčce na nádobí. Jedinými omyvatelnými prvky jsou drátěný koš nebo snímatelné víko. O zbytek se musíte postarat navlhčeným hadrem a čisticím přípravkem, což je mírně nepraktické a časově náročnější.
Fritovací hrnec s topným tělesem ponořeným v oleji
Opakem výše uvedené fritézy je fritovací hrnec s topným tělesem ponořeným v oleji. Na první pohled jde o trochu rozměrnější spotřebič, který kvůli topnému tělesu nevyužívá v plné míře celý vnitřní prostor. Tento malý neduh kompenzuje značná praktičnost jednotlivých částí. Především vyjímatelná nerezová vanička na smažení. Díky tomu, že její součástí není topné těleso, pohodlně ji vyndáte a umyjete v myčce na nádobí.
Energeticky úspornější je i provoz fritézy. Spirála ohřívá olej napřímo, takže nedochází k žádným tepelným ztrátám. Při zahřívání oleje navíc vzniká speciální chladivá zóna v dolní části fritovacího hrnce, s níž se vyhnete jakémukoliv připalování opadaných částí potravin, třeba strouhanky. Na tuto vlastnost navazuje i další klad fritovacího hrnce s topným tělesem ponořeným v oleji – není třeba často měnit fritovací olej, protože se tak často nepřepaluje.
Rotační fritéza
Třetím typem fritovacího hrnce je rotační fritéza (nazývána též rotofritéza či robofritéza), se kterou se mnozí setkávají pouze sporadicky. Postupně však dochází k rozšiřování nabídky těchto produktů. Výhodou je nižší spotřeba oleje i kvalitnější výsledky fritování.
Rotační fritéza svým vnějším vzhledem připomíná spíše fritovací hrnec se skrytým topným tělesem. Fritovací koš uvnitř je nakloněný tak, že jeden jeho konec je vždy nad úrovní oleje. Koš takto nakloněný v průběhu fritování rotuje.
Potraviny smažené tímto způsobem obsahují podstatně méně oleje a získávají lahodnou křupavou kůrku. Při fritování dojde pohybem koše k ochlazování pochutin. To je dobré pro finální pokrm. nicméně tento druh fritéz potřebuje vyšší výkon k dosažení požadované teploty oleje.
Typ | Výhody | Nevýhody |
Fritovací hrnec se skrytým topným tělesem | + Široký výběr + Maximální využití prostoru + Menší rozměry |
– Složitější údržba |
Fritovací hrnec s topným tělesem ponořeným v oleji | + Snadnější údržba + Méně se připaluje |
– Složitější manipulace
– Větší rozměry |
Rotační fritéza | + Méně tuku v potravinách + Menší spotřeba oleje |
– Menší výběr
– Vyšší cena |
Důležité parametry
Při výběru fritovacího hrnce se mimo jiné podívejte, kolik pojme oleje a zda jej lze vypouštět:
- Příkon – čím vyšší bude, tím rychleji se olej nahřeje. Fritézy mívají příkon v rozmezí 1 000–2 200 W.
- Objem oleje – běžně mívají nádoby na olej objem od 0,5 do 4 litrů. Běžná domácnost vystačí s objemem 1,5 l.
- Množství potravin – údaj se odvíjí od objemu nádoby. Většinou ale fritézy pojmou do tří kilogramů potravin.
- Oddělené zásobníky potravin – umožňují připravovat více druhů pochutin vyžadujících rozdílnou dobu přípravy. Díky oddělenému koši vyjmete jeden z pokrmů dříve než druhý.
- Vyjímatelná nádoba – z hlediska čištění jsou nejlepší fritézy, které umožňují vyjmout smažicí vanu. Můžete ji tak mýt v myčce.
- Průhledné víko – jestliže nechcete stále kontrolovat stav fritované pochutiny, volte průhledná víka, skrze něž můžete proces sledovat.
- Otevírání víka – volte fritézy, které mají víko připevněné k hrnci. Při vyndávání smažených potravin není třeba hledat prostor na odložení horkého mastného víka.
- Vypouštění oleje – Některé modely disponují vylévací trubičkou, což přináší daleko snazší, rychlejší a čistší způsob výměny oleje.
- Tepelně izolovaná držadla – umožní manipulovat s fritézou při smažení bez hrozby popálení.
- Protiskluzové nožičky – zajistí, aby se zařízení nehýbalo, ale stálo pevně na místě. Vyhnete se tak nebezpečí sklouznutí hrnce.
- Displej – lze na něm nastavit teplotu nebo programy pro úpravu pokrmů. Přehledně také na něm přečtete informace.
Příkon
Příkon se udává ve wattech a má vliv na dvě zásadní veličiny – rychlost nahřívání a spotřebu elektrické energie. Dá se tedy říci, že s vyšším příkonem se olej rychleji rozpálí a přístroj bude dříve připraven k provozu. Zároveň u toho ale spotřebuje větší množství energie. U nejlevnějších zařízení počítejte s příkonem v rozmezí 1 000–1 500 W. Dražší modely přesahují i hodnotu 2 000 W. Záleží také na velikostí fritézy, respektive kapacitě oleje, který je nutné rozehřát.
Objem oleje
Velikost nádoby na smažení určuje, kolik litrů oleje se do ní vejde. Na trhu jsou k dispozici produkty s objemem od 0,5 l a zároveň výrobky přesahující hranici 4 l. Před správným výběrem si tak musíte říci, pro kolik členů domácnosti budete pochutiny smažit. Z běžné praxe vychází, že 1,5 l fritovací hrnec vystačí pro čtyři osoby.
Množství potravin
Od objemu vnitřní nádoby a množství oleje se odvíjí také maximální množství potravin, které můžete najednou ve fritéze připravit. Hodnota je udávána v kilogramech (kg). U fritéz napříč kategoriemi se pohybuje od 0,7 po 3 kg. Pro čtyřčlennou domácnost je ideální porce mezi 1 a 1,4 kg.
V tomto směru si uvědomte podstatný fakt, že čím větší objem, tím více jídla najednou připravíte a dopracujete se k méně časté výměně oleje. Zároveň ale roste spotřeba elektrické energie, která je zapotřebí pro rozpálení většího množství tuku.
Funkce
Mezi užitečné funkce patří indikace ohřevu oleje a především filtrace pachu a tuku:
- Indikace ohřevu oleje – upozorní vás, jakmile je olej řádně nahřátý. Levnější modely využívají svítící kontrolku, dražší vás informují skrze digitální displej.
- Regulace teploty – výši teploty lze regulovat pomocí displeje nebo termostatu. Jednotlivé pokrmy totiž vyžadují různé teploty. Obvykle lze teplotu nastavit až na 190°.
- Filtrace – pachový filtr zabrání šíření mastných molekul do okolního vzduchu. Tukový zase oddělí přepálené drobky od zbylého oleje.
- Volba programu – zařízení disponují přednastavenými programy na různé pokrmy. Zvolením daného programu zajistíte správnou přípravu třeba smažených hranolek nebo žampionů.
- Nastavení času – časovač odměří dobu fritování, poté se hrnec vypne.
- Automatické vypnutí – zařízení se samo vypne, pokud ho delší dobu nepoužíváte nebo pokud je topné těleso mimo fritovací hrnec.
- Bezpečnostní pojistka – zajistí, že při hrozícím přehřátí se hrnec automaticky vypne, aby nedošlo ke zkratu.
Filtrace
Zápach z přepáleného oleje není ničím příjemným. Nejlépe se jej zbavíte pomocí filtrů. Naprostým základem je pachový filtr, který zabrání úniku pachu oleje z vnitřní části hrnce ven. Nemusíte se tak bát, že po použití fritézy budete cítit olej po celém bytě. Pachový filtr vydrží zhruba 90 hodin. Poté jej musíte vyčistit nebo vyměnit.
Důležitým filtrem je i tukový. Nejčastěji narazíte na netkanou látku, která zachytává drobky potravin, třeba žmolky strouhanky. Filtr vložíte pod fritovací koš a po skončení smažení, jakmile olej vychladne, jej vytáhnete ven. Doporučujeme, aby filtr přesahoval ven z hrnce, ať jej pohodlně uchopíte. Olej skape dolů a spálené drobky zachytí. Příště tak budete smažit jídlo v čistém oleji. Látkové tukové filtry bývají nicméně jednorázové a musíte je měnit po každém použití.
Užitečný je také filtr na vysrážené páry. Při smažení dochází k nadměrné produkci par, které se primárně usazují na víku. Ta modernější víka jsou vybavena speciálním lapačem, jenž zabraňuje jejich úniku a zároveň má kladný vliv na to, že při otevření víka vám přebytečná voda neskapává do okolních prostor.
Čištění
Používání jakéhokoliv domácího spotřebiče vyžaduje jistou údržbu. A v případě fritovacího hrnce to platí dvojnásob, protože od stavu nerezové nádoby se odvíjí také kvalita připravovaných pochutin. Pravidelné čištění se týká hlavně vnitřní části. Zvenku stačí fritovací hrnec pouze omýt navlhčeným hadrem, případně využít speciálních čisticích přípravků.
Vnitřní očista může být náročnější. Pakliže si pořídíte fritovací hrnec s topným tělesem ponořeným v oleji, máte v tomto směru vyhráno. Nerezovou vanu stačí vyjmout, napustit do ní horkou vodu, nechat odstát, popřípadě doplnit vhodný čisticí přípravek. Praktickou alternativou je i myčka nádobí.
U fritézy se skrytým topným tělesem je to trochu horší a náročnější. Olej je třeba vypustit nebo odlít, tudíž musíte manipulovat s celým hrncem. Při čištění musíte být obzvláště opatrní, protože vana je součástí elektroniky, nejde ji tedy vyjmout a umýt zvlášť. Jinak samotný postup je obdobný, jako jsme popsali výše.
Tipy na čištění
Pokud použijete k čištění fritézy jakoukoliv chemii, nezapomínejte na důkladné vymytí před naplněním novým olejem. Můžete také zkusit následující:
- Ocet naředěný s vodou funguje jako ideální odstraňovač zažloutlých skvrn utvořených na vaně fritézy.
- Speciální škrabky vám pomohou se zbavit připečených kousků potravin na stěnách vany.
- Odmašťovač na nerezové doplňky lze také použít při odstraňování mastnoty z fritézy.
Oblíbené značky
Výběr přístroje ovlivňuje i důvěryhodnost značky. Mezi nejznámější patří:
Tefal – francouzský výrobce se zaměřuje na přístroje do domácnosti, především kuchyně. Z fritovacích hrnců si u něj vyberete základní levné modely nebo naopak dražší multifunkční. Ty zvládnou kromě fritování jídlo také vařit, dusit nebo péct.
Eta – původně česká značka vyrábí především malé domácí spotřebiče. Kromě fritéz od ní do kuchyně pořídíte třeba roboty či mixéry. Koupíte od ní klasické hranaté nerezové fritézy, které lze čistit v myčce.
Sencor – výrobce původem z Japonska prodává spotřební elektroniku za nízké ceny. Koupíte u něj jak základní modely s mechanickým ovládáním, tak i verze s přednastavenými programy a přehledným displejem.
DeLonghi – italská značka je známá především výrobou kávovarů. V jejím záběru jsou však i další kuchyňské spotřebiče včetně fritéz. Pořídíte od ní spíše dražší výkonnější modely včetně varianty s rotační fritézou. Nechybí ani přídavné funkce, jako je vypouštění oleje.
Značka | Specifika | Cenová kategorie | Které druhy nabízí |
Tefal | Multifunkční hrnce
Termostat Mytí v myčce Kontrolka nahřátí |
Střední až vyšší | Základní i multifunkční fritézy |
Eta | Mytí v myčce
Tepelná pojistka Vyšší příkon |
Střední | Fritézy s ponorným topným tělesem |
Sencor | Průhledná víka
Možnost mytí v myčce Vyšší příkon |
Nižší až střední | Fritézy se skrytým i ponořeným topným tělesem |
DeLonhgi | Vypouštění oleje
Mytí v myčce Částečně průhledné víko Vyšší příkon |
Vyšší | Rotační fritézy |
Ceny fritovacích hrnců
Fritovací hrnce nabízí mnoho výrobců, jež na trh přináší produkty odlišné kvality a technických parametrů. Pořizovací náklady lze rozčlenit do tří kategorií:
- Cena do 1 000 Kč – za tuto cenu pořídíte nejlevnější fritovací hrnce. Většinou mají nižší příkon v rozmezí 1 000–1 500 W a skryté topné těleso. Neumyjete je tedy v myčce.
- Cena 1 000–4 000 Kč – v této cenové relaci seženete hrnce s příkonem okolo 2000 W. Zařízení tedy rychleji nahřeje olej.
- Cena nad 4 000 Kč – za nejvyšší cenu pořídíte multifunkční hrnce, které nahradí několik kuchyňských spotřebičů. Kromě fritování zvládnou i péct.
Cena do 1 000 Kč
Tyto fritézy disponují menším příkonem 1 000 W–1 600 W. Ten se samozřejmě promítá do pomalejší přípravy dané potraviny, protože olej se zahřívá delší dobu. U většiny nabízených produktů narazíte na vyjímatelnou nádobu jenom stěží. Jedná se tedy hlavně o fritovací hrnce se skrytým topným tělesem, jež přinesou užitek méně náročným uživatelům. I přes nižší cenovou kategorii očekávejte signalizaci rozpáleného oleje a manuální nastavení teploty oleje.
Cena od 1 000 do 4 000 Kč
Zlatá střední cesta v podobě výkonnějších výrobků kolem cca 1 800 W–2 300 W. S nástupem ceny dochází i k rozšiřování možností samotné fritézy. Některé produkty již disponují digitálním ovládáním. Volit lze převážně fritovací hrnce s topným tělesem ponořeným v oleji, a tedy i vyjímatelnou nádobou na olej. Většinu „friťáků“ za tuto cenu můžete umýt v myčce. Těšit se lze i z řady přínosných funkcionalit, mezi něž patří například praktický časovač.
Cena nad 4 000 Kč
Produkty nad 4 000 Kč jsou kromě vynikajících technických parametrů a odpovídajícího výkonu spjaty také s moderním a nadčasovým designem. V jistých případech jde již o multifunkční fritovací hrnce, které disponují více topnými prvky a mohou nahradit hned několik kuchyňských spotřebičů naráz. Modely přesahující cenou 8 000 Kč lze už pořizovat do méně náročných komerčních prostor.
Cenová kategorie | Co obvykle nabízí | Co obvykle nenabízí | Pro koho se hodí |
Do 1 000 Kč | Modely se skrytým topným tělesem
Zařízení s nižším výkonem |
Rotační hrnce | Pro nenáročné uživatele. |
1 000–4 000 Kč | Modely s ponořeným topným tělesem
Digitální ovládání |
Multifunkční hrnce | Pro náročné uživatele. |
Nad 4 000 Kč | Rotační hrnce
Multifunkční hrnce |
Jednoduché fritovací hrnce | Pro náročné uživatele se zálibou v multifunkčních technologiích. |
Tipy na fritování
Při fritování používejte vhodný olej a dbejte na optimální teplotu tuku:
- Bod zakouření – používejte kvalitní olej s vysokým bodem zakouření (zhruba 170–200°). Poté se totiž začne přepalovat a neměli byste jej konzumovat. Ideální olej na smažení je řepkový (240°). Vyhněte se slunečnicovému, ten má nízký bod zakouření (110°). Alternativou jsou také oleje arašídové, kokosové nebo olivové (ne extra panenské!).
- Optimální teplota oleje – moderní zařízení vám ji ukáží. Pokud to váš přístroj neumožňuje, pořiďte si speciální teploměr. Ideální je teplota 180 °C. Rozhodně by se nemělo z oleje kouřit. Chladnější olej by způsobil pomalé smažení a tím pádem nasáknutí potraviny olejem. Příliš horký olej by zase potraviny na povrchu příliš rychle spálil a uvnitř by zůstala syrová místa.
- Počkejte na rozpálení oleje – jídlo do fritovacího hrnce vkládejte až bude mít tuk správnou teplotu a hlavně pomalu. Olej bude pravděpodobně prskat. A pomalým vkládáním se vyvarujete nepříjemných popálenin.
- Hlídejte si dobu přípravy – vždy se informujte, jak dlouho se které jídlo smaží a nastavte si časovač. Fritovací hrnce jsou daleko rychlejší než smažení na pánvi.
- Filtrujte olej – zbytky odpadlých potravin v tuku by se při dalším smažení neustále přepalovaly.
- Olej využijete opakovaně – stačí tuk pravidelně čistit. Dejte si ale pozor při smažení rybích pokrmů, ty jsou totiž hodně výrazné a ovlivňují chuť oleje.
- Používejte jeden druh oleje – není vhodné tuky míchat.
Likvidace použitého oleje
Pokud nechcete olej používat opakovaně, nebo už jej chcete vyměnit, je třeba použitý tuk správně zlikvidovat. Rozhodně jej nelijte do dřezu či jiného odpadu. Tuk totiž působí v kanalizacích a čističkách odpadních vod velké problémy. Snadno může ucpat i váš odpad.
Použitý olej byste měli slít do lahve nebo sklenice a vyhodit na místo, které je k tomu určené. Ideální je odnést slitý olej do kontejneru na použité potravinové tuky. Tyto kontejnery najdete ve stále větším počtu měst. Pokud kontejner nemáte, zaneste tento odpad na sběrný dvůr. Jestliže ani to není ve vašich silách, vyhoďte jej do klasického směsného odpadu (Zdroj: Ministerstvo životního prostředí).
Dobrý den, nikde v článku jsem se nedozvěděl o dalším druhů fritéz, a to parních, můžete mi napsat názor na tyhle fritézy? Děkuji.