Test nejlepších gamepadů | Recenze 2023 | Arecenze.cz
Menu

Test nejlepších gamepadů dle recenzí 2023

Aktualizováno:
Květen 2023
Autor:
Karolína Šerá

Gamepady neboli herní ovladače rozšiřují možnosti hraní na počítačích a konzolích. Ačkoli někteří uživatelé preferují pro ovládání kombinaci klávesnice s myší, jiní s radostí sáhnou spíše po gamepadech. Ty totiž nabízí větší flexibilitu a možnost 360° ovládání, což je v některých hrách nezbytné.

Gamepady jsou uzpůsobené tak, aby dobře padly do rukou, a zajistily tak co nejpohodlnější ovládání hry. Jsou vybaveny mnoha tlačítky, z nichž některá jdou dokonce programovat. Nejvýraznějším poznávacím znakem je však jeden nebo dva ovládací kloboučky neboli joysticky, které je možné naklonit do všech stran, což přináší jedinečné pocity z hraní.

Pokud jste se rozhodli pořídit si gamepad, může vám kromě tabulky nejoblíbenějších modelů pomoct také článek Jak vybrat gamepad. Rozebereme v něm ty nejdůležitější aspekty sehrávající roli při výběru toho pravého. Vysvětlíme rozdíly mezi drátovými a bezdrátovými modely a zmíníme i nadstandardní doplňkové funkce. Po přečtení článku byste měli vědět, jak vybrat gamepad tak, abyste získali přesně to, co od něj očekáváte.


Nejlepší gamepady dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Vzhled Název Hodnocení Orientační cena Aktuální cena
1.
Recenze PlayStation DualShock 4 V2 PS719870050
PlayStation DualShock 4 V2 PS719870050 95 %
Počet recenzí: 215
2 200 Kč Zobrazit nabídky
2.
Recenze PlayStation 5 DualSense PS719399605
PlayStation 5 DualSense PS719399605 95 %
Počet recenzí: 45
2 000 Kč Zobrazit nabídky
3.
Recenze PlayStation 5 DualSense PS719827597
PlayStation 5 DualSense PS719827597 100 %
Počet recenzí: 14
1 900 Kč Zobrazit nabídky
4.
Recenze Microsoft Xbox Series Wireless Controller QAT-00002
Microsoft Xbox Series Wireless Controller QAT-00002 92 %
Počet recenzí: 15
1 900 Kč Zobrazit nabídky
5.
Recenze PlayStation 5 DualSense Edge PS719444190
PlayStation 5 DualSense Edge PS719444190 95 %
Počet recenzí: 2
6 000 Kč Zobrazit nabídky
6.
Recenze Microsoft Xbox Series Wireless Controller QAS-00002
Microsoft Xbox Series Wireless Controller QAS-00002 88 %
Počet recenzí: 12
1 600 Kč Zobrazit nabídky
7.
Recenze Microsoft Xbox Series Wireless Controller + adaptér 1VA-00002
Microsoft Xbox Series Wireless Controller + adaptér 1VA-00002 93 %
Počet recenzí: 8
2 000 Kč Zobrazit nabídky
8.
Recenze Microsoft Xbox Wireless Controller Elite Series 2 4IK-00002
Microsoft Xbox Wireless Controller Elite Series 2 4IK-00002 100 %
Počet recenzí: 3
3 700 Kč Zobrazit nabídky
9.
Recenze PlayStation 5 DualSense PS719828099
PlayStation 5 DualSense PS719828099 100 %
Počet recenzí: 4
2 100 Kč Zobrazit nabídky
10.
Recenze Backbone One PS5 0860003568200
Backbone One PS5 0860003568200 Zatím nehodnoceno 4 600 Kč Zobrazit nabídky

Zobrazit další produkty


Jak vybrat gamepad

Úplně první volbou je výběr správného typu zařízení podle platformy. Výrobky pro jednotlivé konzole i počítače se totiž mnohdy zásadně liší. Vyplatí se též zamyslet se nad tím, jaký druh her si užíváte nejčastěji, a právě tomu uzpůsobit výběr gamepadu, aby byl požitek ze hry co nejlepší.

Zásadní význam má i rozhodnutí mezi drátovými a bezdrátovými gamepady. V souvislosti s oblíbenými hrami se zmíníme i o optimálním počtu tlačítek. Produkt by měl být rozhodně kompatibilní s využívaným operačním systémem. Třešničkou na dortu bývají i nejrůznější dodatečné funkce či příslušenství. Jako vždy se podíváme na zoubek i cenám. Stejně jako ostatní produkty na trhu můžeme i gamepady rozčlenit do několika cenových pásem.

Tip: Pokud ještě doma nemáte žádnou platformu, mohlo by se vám nejprve hodit naše srovnání herních konzolí.

Platforma

Hlavní roli sehrává použitá platforma. Nejširší nabídka herních periferií je logicky pro počítače, majitelé konzolí totiž dostávají adekvátní podporované příslušenství spolu se svým novým zdrojem zábavy. I tak někdy mohou dostat chuť zkusit si něco jiného. V současné době tedy na trhu rozlišujme ovladače určené pro několik druhů platforem:

  • PC
  • PlayStation
  • XBOX
  • Nintendo Wii
  • Nintendo Switch

PC

Jak již bylo řečeno výše, nejširší nabídku mají počítačoví hráči. Ti se totiž nemusejí ohlížet na specifika konzolového rozhraní a mohou ke svému přístroji připojit všechny modely podporující formát USB.

V případě, že hrajete na legendárních strojích, jež nejsou nejrozšířenějším formátem vybaveny, existují speciální řadiče nebo možnost připojení přes tzv. gameport. Pozor si ovšem musíte dávat na podporu operačních systémů. Ne každý výrobek je dnes možné připojit k počítači, na němž běží třeba stařičké Windows 98.

Microsoft Xbox

Konzole Xbox využívají ke svému chodu operační systém Windows ze stejné dílny Microsoftu. V zásadě tedy můžete využít prakticky všechny gamepady určené pro počítače s tímto operačním systémem. Zapomenout však musíte na bezdrátový provoz, ten je možný pouze s oficiální periferií.

Pozor se vyplatí dávat i na generaci konzolí. Nejmodernější Xbox One totiž nepodporuje zařízení určené pro starší druhy operačních systémů.

Sony PlayStation

Vlajková loď Sony sice taktéž využívá systému USB pro připojení svých ovladačů, používá však svůj vlastní operační systém. Japonský gigant navíc jen velmi nerad rozšiřuje podporu mimo výrobky z vlastní stáje. Proto jste v zásadě nuceni hrát výhradně s originálním ovladačem. Přístroje pro počítače v tomto případě nevyužijete.

Nintendo Wii

Aby byl náš přehled nejvýznamnějších platforem opravdu obsáhlý, zmíníme i konzoli Nintendo Wii. Ta je však navržena pro úplně jiný druh hraní, s čímž souvisí i podoba specifických ovladačů. Klasický počítačový gamepad byste patrně nejen že nepřipojili, on by s největší pravděpodobností ani nenašel žádné smysluplné uplatnění. Ovladače pro tuto konzoli jsou konstruovány především pro citlivost na pohyb, můžete s nimi tedy například cvičit či tancovat.

Nintendo Switch

Poměrně nově jsou na trhu k dostání i platformy Nintendo Switch, které jsou jakýmsi kompromisem mezi herními konzolemi a přenosnými herními zařízeními. Jedná se o tablet se samostatně použitelnými ovladači, které jsou kompatibilní pouze s touto domácí platformou.

Oblíbené hry

Dobře se před nákupem podívejte do své herní knihovny na tituly, které hrajete nejčastěji. Našli jste zálibu v akčních hrách? Potom je vám prakticky jedno, jaký model zakoupíte. Milujete rozsáhlá online RPG? V tom případě jistě oceníte přístroje s množstvím libovolně nastavitelných tlačítek. Jsou vašimi favority sportovní či letecké simulátory? Poohlížejte se po výrobcích kladoucích důraz na dobrou ergonomii a přesné snímání pohybů, zde se také budou více hodit dva joysticky nežli jeden.

Samozřejmě, že si můžete zahrát jakoukoliv hru s jakýmkoliv vybavením. Zážitek ovšem nebude nikdy takový, jako když nákup periferie přizpůsobíte svým oblíbeným hrám. Teprve pak vás opravdu vtáhnou do děje. A pokud byste někdy dostali chuť zahrát si i v reálu, doporučujeme k přečtení náš článek Jak vybrat RC model.

Tlačítka a ergonomie

S druhem oblíbených her jde v ruku v ruce i požadovaný počet tlačítek. Ten se obvykle pohybuje v rozmezí od 6 do 14. Mnohem důležitější ovšem je, kolik z této cifry je tlačítek programovatelných, tedy zda k nim lze přiřadit libovolnou funkci dle vašeho výběru. Taková svoboda se hodí zejména proto, že každý hráč potřebuje ke své spokojenosti něco jiného. Obecně platí, že čím více tlačítek, tím lépe.

Dnes již běžným standardem jsou křížové ovladače a kloboučky zvané joysticky. Ty nacházejí hlavní využití ve hrách vyžadujících plynulé otáčení o 360°. Zaměřte se také na to, zda jsou tlačítka na gamepadu analogová, či digitální. Analogová přinášejí ozvláštnění tím, že reagují také na sílu stisku.

Při výběru gamepadu se rozhodně vyplatí si přístroj důkladně osahat. Každý model nabízí trochu jiné uspořádání ovládacích prvků. Vyzkoušejte si, zda vám dobře sedí v ruce a jestli jsou všechna tlačítka umístěna podle vašich představ. Měli byste na všechna s přehledem dosáhnout, i pokud máte například menší ruce či krátké prsty.

Drát, nebo bezdrát?

Kdysi bylo všechno jasné – ovladač musel být bezprostředně propojen s počítačem prostřednictvím portu. S masivním rozšířením systémů Bluetooth ovšem výrazně stoupá obliba bezdrátových ovladačů. Záleží však na vašich preferencích, po jakém typu připojení sáhnete.

Bezdrátové gamepady

Bezdrátově připojené gamepady přináší vyšší svobodu při hraní. Můžete hrát v jaké poloze chcete, nikde nepřekáží žádné dráty. Bezdrátová zařízení se připojují pomocí Bluetooth, jak již bylo zmíněno, a využívají dva základní druhy akumulátorů:

  • Vyměnitelné tužkové baterie – potřeba neustálého nahrazování, delší výdrž na jedno dobití, nižší hmotnost
  • Dobíjecí akumulátor – nižší výdrž, vyšší hmotnost, nutno pamatovat na dobití

Pokud vaše volba padla na bezdrátový provoz, zkontrolujte, zda v blízkosti konzole nejsou žádné další podobné aparáty. Mohou se totiž navzájem rušit, takže se nejspíš čas od času setkáte s výpadky signálu či omezením funkčnosti.

Drátové gamepady

Ačkoliv můžete vnímat drátové výrobky jako přežitek, není to tak úplně pravda. Jestliže patříte mezi aktivní hráče a účastníte se různých soutěží a klání, jistě oceníte stálost signálu a univerzální možnosti připojení, což drátové gamepady nabízejí. Gamepady s kabely lze navíc podle libosti přepojovat mezi PC a Xboxem.

Výhody a nedostatky každého typu jsme pro přehlednost shrnuli v následující tabulce:

Typ dle připojení Výhody Nevýhody
Bezdrátové gamepady + Neomezují pohyb

+ Nepřekáží kabely

 Nutno dobíjet

 Možné výpadky signálu

Drátové gamepady + Stálost signálu

+ Není potřeba dobíjet

 Dráty mohou překážet

Podpora operačních systémů

Počítačoví hráči by se měli ohlížet i na podporu operačních systémů. Majitelé počítačů se staršími verzemi Windows si musí dávat dobrý pozor na to, zda-li je jejich favorit určen i pro jejich přístroj a nebude mít problém s kompatibilitou. Jestliže používáte kupříkladu systém Linux nebo Mac OS, buďte při nákupu ještě ostražitější.

Dodatečné funkce

S rostoucí cenou gamepadu stoupá i vybavenost rozličnými funkcemi. Nebývá jich mnoho, výrazně však mohou ovlivnit zážitek ze hry. Vibrace a programovatelná tlačítka oceníte ve více typech her, dotykový panel či displej u dražších modelů už nemusí využít všichni hráči.

  • Vibration Feedback – Gamepad produkuje vibrace při intenzivnějších herních podnětech, například při střelbě či jízdě mimo vyznačený terén. Tím napomůže k autentickému pocitu ze hry.
  • Headset port – Představuje možnost propojení gamepadu se sluchátky.
  • Programovatelná tlačítka – Tato funkce umožní naprogramovat si ovládání gamepadu podle vašich představ, aby tlačítka sloužila přesně k vašim preferovaným funkcím.
  • Herní režimy – Ovladač lze přizpůsobit danému typu hry, například při těch závodních se zvyšuje citlivost stisku.
  • Pohybové senzory – Značí, že je ovladač citlivý na pohyb, a vybrané hry tak ovládáte také například nakloněním gamepadu do stran.
  • Dotykový panel – Některé gamepady disponují také touchpadem pro ovládání dotykem či tahem, což přináší pokročilé možnosti ve hře.
  • Displej – Na gamepadu může být umístěn i malý displej, který přijde vhod třeba při otevírání inventáře ve hře.
  • Reproduktor – Určité modely umí vydávat dodatečné zvuky ze hry.
  • Držák na telefon – Pokud hrajete na telefonu, bude se vám hodit držák, do nějž smartphone umístíte, a nemusíte ho tak mít položený.

Cena

Protože není gamepad jako gamepad, prozkoumali jsme pro vás trh a vytvořili tři cenové hladiny, ve kterých se nachází drtivá většina přístrojů. Se stoupající cenou se liší svým ergonomickým provedením, hmotností i funkčním vybavením.

Cena do 400 Kč

V nejlevnější kategorii do 400 korun se nacházejí ovladače určené pro PC a starší typy konzolí PlayStation, Xbox i Nintendo. Jedná se o drátové i bezdrátové modely s průměrným počtem 12 tlačítek. Zapomenout musíte na vibrace i jakékoliv dodatečné funkce.

Cena od 400 Kč do 800 Kč

V druhém ranku naleznete luxusnější zařízení. Mnohá z nich jsou určena i pro potřeby nejnovějších konzolí. Obvykle se vyznačují výrazně lepší ergonomií a pogumováním nejcitlivějších částí. Některé výrobky je dokonce možné propojit se smartphony a využít pro hraní mobilní her. Počet tlačítek zde dosahuje i 15.

Cena nad 800 Kč

Nejdražší periferie nacházejí své využití u nejnovějších konzolí a počítačů. Samozřejmostí je precizně provedená ergonomie, takže můžete hrát dlouhé hodiny, aniž by vás bolely ruce. Bývají většinou bezdrátové. Počet tlačítek se pohybuje okolo horní hranice 16 a samozřejmostí jsou i vibrace.

Nejdražší kusy navíc umožňují připojení sluchátek, případně jsou kompletně rozebíratelné. Díky tomu si můžete vyměnit část, která vlivem námahy „odešla“, aniž byste zbytečně investovali do nového ovladače.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.5 z 22 hlasů