Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších gamepadů

Ukázka produktu ve srovnání gamepadů

Už dlouhá léta se táhne spor mezi milovníky hraní na počítače a konzolích. Mnozí argumentují tím, že jedině kombinace klávesnice a myši zajistí dostatečnou přesnost ovládání. Druzí zase oceňují větší flexibilitu a možnost využití 360° ovládání na gamepadech. Pravda je, jako vždy, někde uprostřed.

Je ovšem fakt, že i počítačoví hráči si mnohdy s klasickými ovladači nevystačí a dva ovládací kloboučky zkrátka potřebují. Právě jim jsou určeny výrobky, umožňující uplatnění mechanismů dobře známých z konzolí i u PC.

V textu Jak vybrat gamepad se právě na tyto herní periférie zaměříme. Rozebereme si detailně ty nejdůležitější aspekty sehrávající roli při jejich výběru. Po přečtení článku byste tak měli vědět, jak gamepad vybrat, tak, abyste získali to, co od něj očekáváte.


Nejlepší gamepady dle hodnocení a recenzí uživatelů

Vzhled Název Platforma Propojení​ Orientační cena Aktuální cena
Recenze Sony DualShock 4 V2
Sony DualShock 4 V2 Play Station 4 Bezdrátové 1 100 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Sony DualShock 4
Sony DualShock 4 Play Station 4 Bezdrátové 1 300 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Microsoft Xbox One S Wireless Controller
Microsoft Xbox One S Wireless Controller Xbox One X. Xbox One S, Xbox One, Windows 10 Bezdrátové 1 200 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Microsoft Xbox One Wireless Controller
Microsoft Xbox One Wireless Controller Xbox One X. Xbox One S, Xbox One Bezdrátové 1 200 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Sony DualShock 3
Sony DualShock 3 Play Station 3 Bezdrátové 1 200 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Microsoft Xbox 360 Wireless Controller NSF-00002
Microsoft Xbox 360 Wireless Controller NSF-00002 XBox 360 Bezdrátové 850 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Esperanza EG102
Esperanza EG102 PC, PS3 Kabelové 100 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Gembird JPD-WDV-01
Gembird JPD-WDV-01 Play Station 3 Bezdrátové 500 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Microsoft Xbox One Wireless Elite Controller
Microsoft Xbox One Wireless Elite Controller Xbox One Bezdrátové 4 500 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Tracer TRJ-208 Shogun
Tracer TRJ-208 Shogun PC Kabelové 200 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat gamepad

Úplně první volbou je výběr správného typu zařízení podle platformy. Výrobky pro jednotlivé konzole i počítače se totiž mnohdy zásadně liší. Vyplatí se též zamyslet se nad tím, jaký druh her si užíváte nejčastěji.

Zásadní význam má i rozhodnutí mezi drátovými a bezdrátovými přístroji. V souvislosti s oblíbenými hrami se zmíníme i o optimálním počtu tlačítek. Produkt by měl být rozhodně kompatibilní s využívaným operačním systémem. Třešničkou na dortu bývají i nejrůznější dodatečné funkce či příslušenství.

Jako vždy se mrkneme na zoubek i cenám. Stejně jako ostatní produkty na trhu, můžeme i gamepady rozčlenit do několika cenových pásem s vlastními specifiky.

Platforma

Hlavní roli sehrává použitá platforma. Nejširší nabídka herních periférií je logicky pro počítače. Majitelé konzolí totiž dostávají adekvátní podporované náčiní spolu se svou mašinou. I tak někdy mohou dostat chuť zkusit si něco jiného. V současné době tedy na trhu rozlišujme ovladače určené pro několik druhů platforem:

  • PC
  • PlayStation
  • XBOX
  • Nintendo Wii

PC

Jak již bylo řečeno výše, nejširší nabídku mají počítačoví hráči. Ti se totiž nemusejí ohlížet na specifika konzolového rozhraní a mohou ke svému mazlíkovi připojit všechny výrobky podporující formát USB.

V případě že hrajete na legendárních strojích, jež nejsou nejrozšířenějším formátem vybaveny, existují speciální řadiče nebo možnost připojení přes tzv. gameport. Pozor si ovšem musíte dávat na podporu operačních systémů. Ne každý výrobek je dnes možné připojit k počítači, na němž běží třeba stařičké Windows 98.

XBOX

Konzole XBOX využívají ke svému chodu operační systém Windows ze stejné dílny Microsoftu. V zásadě tedy můžete využít prakticky všechny gamepady určené pro počítače s tímto operačním systémem. Zapomenout však musíte na bezdrátový provoz, jež je možný pouze s oficiální periférií.

Pozor se vyplatí dávat i na generaci konzolí. Nejmodernější Xbox One totiž nepodporuje zařízení určené pro starší druhy operačních systémů.

Sony PlayStation

Vlajková loď Sony sice taktéž využívá systému USB pro připojení svých ovladačů, využívá však svůj vlastní operační systém. Japonský gigant navíc jen velmi nerad rozšiřuje podporu mimo výrobky z vlastní stáje. Proto jste v zásadě nuceni hrát výhradně s originálním ovladačem. Přístroje pro počítače v tomto případě nevyužijete.

Nintendo Wii

Aby byl náš přehled nejvýznamnějších platforem kompletní, zmíníme i konzoli Nintendo Wii. Ta je však navržena pro úplně jiný druh hraní, s čímž souvisí i podoba specifických ovladačů. Klasický počítačový gamepad byste patrně nejen že nepřipojili, on by s největší pravděpodobností ani nenašel žádné smysluplné uplatnění.

Oblíbené hry

Dobře se před nákupem podívejte do své herní knihovny na tituly, které hrajete nejčastěji. Našli jste zálibu v akčních hrách? Potom je vám prakticky jedno, jaký model zakoupíte. Milujete rozsáhlá online RPG? V tom případě zcela jistě oceníte přístroje s velkým množstvím libovolně nastavitelných tlačítek. Jsou vašimi favority sportovní či letecké simulátory? Poohlížejte se po výrobcích kladoucích důraz na dobrou ergonomii a přesné snímání pohybů.

Samozřejmě, že si můžete zahrát jakoukoliv hru s jakýmkoliv vybavením. Zážitek ovšem nebude nikdy takový, jako když nákup periférie přizpůsobíte svým oblíbeným hříčkám.

A pokud byste někdy dostali chuť zahrát si i v reálu, doporučujeme k přečtení náš článek Jak vybrat RC model.

Počet tlačítek

S druhem oblíbených her jde v ruku v ruce i požadovaný počet tlačítek. Ten se obvykle pohybuje v rozmezí od 6 do 14. Mnohem důležitější ovšem je, kolik z této cifry je tlačítek programovatelných, tedy že k nim lze přiřadit libovolnou funkci dle vašeho výběru. Taková svoboda se hodí zejména proto, že každý hráč potřebuje ke své spokojenosti něco jiného. Obecně platí, že čím více tlačítek, tím lépe.

Při výběru se rozhodně vyplatí si přístroj důkladně osahat. Každý model nabízí trochu jiné uspořádání ovládacích prvků. Vyzkoušejte si, zda vám dobře sedí v ruce a zda jsou všechna tlačítka umístěna podle vašich představ.

Dnes již běžným standardem jsou křížové ovladače a kloboučky. Ty nacházejí hlavní využití ve hrách, vyžadujících plynulé otáčení o 360°.

Drát nebo bezdrát?

Kdysi bylo všechno jasné – ovladač musel být bezprostředně propojen s počítačem prostřednictvím portu. S masivním rozšířením systémů Bluetooth ovšem výrazně stoupá obliba bezdrátových ovladačů. Hrejte v jaké poloze chcete, protože nikde nepřekáží žádné dráty. Bezdrátová zařízení využívají dva základní druhy akumulátorů:

  • Vyměnitelné tužkové baterie – potřeba neustálého nahrazování, delší výdrž na jedno dobití, nižší hmotnost
  • Dobíjecí akumulátor – nižší výdrž, vyšší hmotnost, nutno pamatovat na dobití

Pokud vaše volba padla na bezdrátový provoz, zkontrolujte, zda v blízkosti konzole nejsou žádné další podobné aparáty. Mohou se totiž navzájem rušit, takže se setkáte s výpadky signálu či omezení funkčnosti.

Ačkoliv můžete vnímat drátové výrobky jako přežitek, není to úplně pravda. Jestliže patříte mezi aktivní hráče a účastníte se různých soutěží a klání, jistě oceníte stálost signálu a univerzální možnosti připojení. Gamepady s kabely lze navíc přehazovat mezi PC a XBOXem podle libosti.

Podpora operačních systémů

PC hráči by se mělo ohlížet i na podporu operačních systémů. Majitelé počítačů se staršími verzemi Windows si musí dávat dobrý pozor na to, zdaje jejich favorit určen i pro jejich miláčka. Jestliže používáte kupříkladu systém Linux nebo Mac OS, buďte při nákupu ještě ostražitější.

Dodatečné funkce

S rostoucí cenou stoupá i vybavenost rozličnými funkcemi. Nebývá jich mnoho, v zásadě jen dvě nejdůležitější, výrazně však mohou ovlivnit zážitek ze hry:

  • Vibration Feedback – vibrace při intenzivnějších herních podnětech (střelba, rychlá jízda)
  • Headset port – možnost propojení se sluchátky

Cena

Protože není gamepad jako gamepad, prozkoumali jsme pro vás trh a vytvořili tři cenové hladiny, ve kterých se nachází drtivá většina přístrojů. Se stoupající cenou se liší svým ergonomickým provedením, hmotností i funkčním vybavením.

Cena do 400 Kč

V nejlevnější kategorii do 400 korun se nacházejí ovladače určené pro PC a starší typy konzolí PlayStation 3 a Xbox 360. Jedná se o drátové i bezdrátové modely, s průměrným počtem 12 tlačítek. Zapomenout musíte na vibrace i jakékoliv dodatečné funkce.

Cena od 400 Kč do 800 Kč

V druhém ranku naleznete luxusnější zařízení. Mnohé z nich jsou určeny i pro potřeby nejnovějších konzolí. Obvykle se vyznačují výrazně lepší ergonomií a pogumováním nejcitlivějších částí. Některé výrobky je dokonce možné propojit se smartphony a využít pro hraní mobilní her.

Cena nad 800 Kč

Nejdražší periférie nacházejí své využití u nejnovějších konzolí a počítačů. Samozřejmostí je precizně provedená ergonomie, takže můžete hrát dlouhé hodiny, aniž by vás bolely ruce. Počet tlačítek se pohybuje okolo horní hranice 16 a samozřejmostí jsou i vibrace.

Nejdražší kusy navíc umožňují připojení sluchátek, případně jsou kompletně rozebíratelné. Díky tomu si můžete vyměnit část, která vlivem námahy „odešla“ aniž byste zbytečně investovali do nového ovladače.