Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších glukometrů

Aktualizováno:
Srpen 2020
Autor:
Eliška Srncová

Ukázka produktu ve srovnání glukometrů

Lidé nemocní s cukrovkou mají jistá omezení a především si musejí hladinu cukru v krvi pravidelně hlídat. To je naštěstí dnes už velmi jednoduché a není potřeba kvůli tomu chodit denně do nemocnice. O změření se postarají jednoduché malé přístroje zvané glukometry.

Tento kapesní nástroj slouží k tomu, aby vám v co nejkratším čase sdělil orientační hodnotu cukru v krvi. Vy na základě takového výsledku můžete následně aplikovat potřebnou dávku inzulinu. Domácí měření samozřejmě nedokáže plně nahradit profesionální zdravotnické přístroje. Snaží se být především rychlé a jednoduché na používání, což je v porovnání s velkými laboratorními analyzátory na úkor přesnosti, a je proto důležité ani tak nevynechávat návštěvy lékaře a nechat se alespoň jednou ročně změřit odborníkem.

Pravidelným měřením dokážete předejít hypoglykémii. A s výběrem takového glukometru vám pomůžeme v následujícím článku. Představíme vám v něm glukometry z nejširšího úhlu pohledu a prozradíme, jaké parametry a vlastnosti těchto výrobků jsou žádoucí.


Nejlepší glukometry dle hodnocení a recenzí uživatelů

Vzhled Název Codefree Paměť Orientační cena Aktuální cena
Recenze Diamond Prima Glukometr
Diamond Prima Glukometr Ne Ano 350 Kč Zobrazit nabídky
Recenze GlucoLab glukometr
GlucoLab glukometr Ne Ano 400 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Abbot FreeStyle Optium Neo Glukometr
Abbot FreeStyle Optium Neo Glukometr Ne Ano 900 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Beurer Glukometr GL 50
Beurer Glukometr GL 50 Ano Ano 1 100 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Wellion Calla Light Glukometr set
Wellion Calla Light Glukometr set Ano Ano 900 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Wellion Luna Duo Glukometr set
Wellion Luna Duo Glukometr set Ano Ano 500 Kč Zobrazit nabídky
Recenze SD-GlucoNavii NFC glukometr
SD-GlucoNavii NFC glukometr Ano Ano 550 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Element Auto Coding glukometr
Element Auto Coding glukometr Ano Ano 450 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Beurer Glukometr GL 50 EVO
Beurer Glukometr GL 50 EVO Ano Ano 1 800 Kč Zobrazit nabídky
Recenze SD-Codefree Plus glukometr
SD-Codefree Plus glukometr Ano Ano 600 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat glukometr

V následujících kapitolách se budeme glukometrům věnovat celkem podrobně. Vysvětlíme vám, jak takový přístroj vlastně funguje, zjistíme, jak je to s přesností měření a jaké funkce můžete očekávat. Doplníme ještě několik rad, abyste domácí měření prováděli správně, a rozdělíme přístroje do jednotlivých cenových kategorií.

Je důležité si najít výrobek, který se vám bude snadno ovládat, a u kterého vám bude vyhovovat nejen cena přístroje, ale také cena proužků, které budete muset opakovaně dokupovat.

Z čeho se skládá glukometr

Glukometry jsou z principu uživatelsky jednoduchými přístroji, které by měl být schopen ovládat každý člověk. Jediné, co k měření hladiny cukru v krvi potřebujete, je  glukometr, měřicí proužky a odběrové pero.

 • Glukometr – Přístroj sloužící k vyhodnocení hladiny cukru v krvi. Tu je schopen změřit v řádu vteřin. Odběr probíhá z bříška prstu.
 • Lanceta – Sterilní jehla, která slouží k odběru krve a je určená k jednorázovému použití. Disponuje vystřelovacím mechanismem pro rychlý a bezbolestný vpich do prstu, stejně jako odběrové pero.
 • Odběrové pero – Odběrové pero svým vzhledem připomíná to klasické. Dovnitř se ovšem vkládá sterilní jehla. Některá pera mají dokonce zásobník, nemusíte tak pokaždé hledat novou jehlu a ušetříte místo, pokud pero berete s sebou například do práce. Pero nabijete a „střelíte“ jej do prstu. Díky rychlosti nejde o nijak bolestivý proces. Toto příslušenství není vždy součástí balení, někdy je třeba jej dokoupit zvlášť. Lepší jsou varianty s nastavitelnou hloubkou vpichu. Pero si v žádném případě s nikým nepůjčujte a nevyměňujte. Jde o velmi osobní předmět určený pro potřeby pouze jednoho pacienta.
 • Měřicí proužky – Nepostradatelné příslušenství glukometrů. Na proužek je aplikována krev z prstu a ten je následně zasunut do glukometru. Nutno zdůraznit, že každý glukometr, respektive daná modelová řada používá jiné měřicí proužky, nejsou univerzální.

Přesnost měření

Při nákupu glukometru je kladen velký důraz na přesnost daného zařízení. I malá odchylka může výrazně ovlivnit následnou léčbu. Domácí měřiče se svou přesností samozřejmě nemůžou srovnávat s profesionálními lékařskými přístroji. Většinou se ale jejich odchylka pohybuje do 0,8 nmol/l, což je dostačující.

Rozhodně byste se při výběru měli zabývat pouze přístroji s oficiální zdravotnickou certifikací. Ty ostatní vám potřebnou přesnost nezaručí.

» TIP: Pokud budete chtít přesnost zkontrolovat, lze to pomocí kalibrace, ale také je dobré se přesvědčit, zda dodržujete správný postup měření popsaný v návodu. S každým modelem se totiž může zacházet lehce jinak.

Velikost displeje

Ovládání glukometru je obvykle velice snadné a k samotnému měření mnohdy stačí stisknout jediné tlačítko. Některé modely se spustí dokonce automaticky po zasunutí měřicího proužku. O to větší důraz byste proto měli klást na zobrazovací plochu neboli displeji. Velikost obrazovky musí být dostatečná, abyste co nejpohodlněji přečetli nejenom hodnotu hladiny cukru v krvi, ale i další přidružené údaje.

Nároky na velikost displeje jsou logické. Cukrovkou v největším zastoupení trpí hlavně senioři, a ti mívají také problémy se zrakem. Vysoká hladina cukru v krvi může navíc způsobit rozmazané vidění či dokonce poškodit zrak. Špatně přečtené hodnoty potom mohou natropit spoustu problémů. Výrobci se na to snaží myslet a většina glukometrů mívá i podsvícení displeje. Pokročilé modely disponují dokonce zvukovým výstupem, kdy vám přístroj sám přečte naměřený výsledek.

Funkce

Glukometr je sice jednoúčelový přístroj s jasně daným výsledkem použití, přesto u něj můžete narazit na několik doplňkových funkcí. Lepší a bohatší výbavu poskytnou samozřejmě především dražší modely.

 • Paměť – Glukometr, který má svou vlastní vnitřní paměť, si dokáže zapamatovat několik posledních naměřených výsledků. Kapacita paměti může být v řádu jednotek, ale také desítek úložných míst.
 • Bluetooth – Jakmile má váš měřič vnitřní paměť, je většinou také možné jej nějakým způsobem propojit s počítačem nebo telefonem, kde si uložené výsledky můžete zpětně prohlížet. Nejčastější možností propojení je Bluetooth, starší zařízení fungují přes infračervené záření, případně se objevuje ještě drátová varianta.
 • Hlasové přehrávání výsledků – Tuto funkci jsme naťukli již v předchozí kapitole. Glukometr je schopen mluveným slovem prezentovat hodnoty měření, což ocení především uživatelé se slabým zrakem.
 • Codefree – Přístroje označené jako „codefree“ zjednoduší vaši práci v tom, že odpadá nutnost kalibrace kódovacím čipem. Zatímco u klasických modelů bude potřeba měřič kalibrovat při každém nově otvíraném balení měřicích proužků, u codefree produktů vám tato starost odpadá.
 • Chytré glukometry – Drahé modely jsou kromě měření schopny samy určit, jakou hodnotu inzulínu byste si měli píchnout a tento údaj vám sdělí na displeji.
 • Automatické vypnutí – Glukometr se sám vypne po určité době nečinnosti. Obvykle je to v řádu několika desítek vteřin.
 • Indikátor – Některé modely glukometrů vás upozorní například na vybitou baterii, nebo za vás pohlídají vadný měřicí proužek.
 • Alarm – Přístroje vybavené touto funkcí vás zvukem samy informují o tom, že je nutné provést měření. Nemusíte tak na kontroly sami myslet, ani si nastavovat zvláštní budík například na telefonu.
 • Průměrné hodnoty – Vybrané měřiče dokážou zobrazit průměrnou hodnotu glukózy v daném časovém období. Nejčastěji to bývá pro 7, 14, 30 a více dnů.
 • Podsvícení displeje – Pro lepší čitelnost a snadné používání i v noci jsou displeje glukometrů doplňovány o podsvícení.
 • Měření dalších hodnot – Pokročilé přístroje dokážou měřit více hodnot zároveň, nejen hladinu cukru. Pacientům, kteří trpí vícero chorobami, přijde vhod možnost měření také cholesterolu, hladiny kyseliny močové nebo hemoglobinu.

Další parametry na zvážení

Pokud procesem výběru dojdete až sem, máte téměř vyhráno. Nyní na vás čeká jen pár posledních parametrů, které již nejsou úplně zásadní, ale i tak se vyplatí jejich hodnotu alespoň zkontrolovat.

Výdrž baterie

Zatímco některé přístroje zvládnou na jeden zátah tisíce měření, jiné se pohybují spíše v rozmezí stovek. Rozdíl je také v tom, zda najdete v přístroji baterii dobíjecí nebo klasickou vyměnitelnou (například tužkové baterie). Při druhé zmiňované variantě počítejte s o něco větší hmotností.

Velikost a tvar

Rozměry glukometrů jsou vesměs podobné. Liší se pouze v několika centimetrech. Pokud máte v požadavcích větší a čitelnější displej, logicky se tím zvětší přístroj i celkově. Na výběr budete mít z několika tvarů, od kulatých destiček až po podlouhlé měřiče připomínající televizní ovladač.

Množství krve

Přístroje se liší i tím, kolik krve potřebují k jednomu změření. Čím lepší a dražší přístroj, tím menší množství této vzácné tekutiny vám odebere. Nicméně všechny hodnoty jsou velmi nízké, vždy jde maximálně o několik kapek.

Doba měření

Když se nebudete moci rozhodnout mezi dvěma podobnými přístroji, mohla by vám pomoci doba měření. Obecně měří glukometr velmi rychle, průměrná doba se pohybuje kolem pěti vteřin, ale existují i rychlejší a pomalejší varianty.

Příslušenství

Samozřejmostí ke každému glukometru je pouzdro, ve kterém si můžete přístroj i další doplňky k němu uchovávat. Doporučujeme tam vždy měřič poctivě vracet, přeci jen jde o citlivé vybavení, které je lepší chránit.

Správné měření

S nově pořízeným glukometrem se musíte naučit zacházet. K tomu vám obvykle poslouží přiložený návod. Pár pravidel platí ale obecně pro jakýkoli přístroj:

⇒ Před odběrem krve si důkladně omyjte ruce teplou vodou a následně je osušte. Glukóza se totiž vylučuje potem, což by mohlo ovlivnit výsledky měření. Teplá voda navíc pomůže rozproudit krev. Dezinfekce není nutná a zejména jódová dezinfekce může dokonce zkreslit naměřené hodnoty.

⇒ Krev odebírejte z bříška prstu, ideálně ze strany, kde je nižší bolestivost. Některé modely umožňují odběr také z předloktí či ze stehna.

⇒ Abyste docílili požadované kapky krve, mějte ruce dostatečně zahřáté. Pomůže také bříško prstu před vpichem promasírovat.

⇒ Krev se z vpichu nesnažte vymačkávat, dojde tím ke smíchání krve s tkáňovým mokem. Pokud neteče, zkuste za chvíli nový vpich.

⇒ U odběrového pera s nastavitelnou hloubkou vpichu začínejte od nejnižší hodnoty, podle potřeby (neteče dostatek krve) můžete hloubku zvyšovat. Nižší hodnoty s sebou nesou také menší bolestivost a minimální zjizvení tkáně.

⇒ Pokud nemáte glukometr s pamětí nebo možností uložení údajů do telefonu či počítače, naměřené hodnoty si zapisujte i s časem a datem měření, popřípadě dalšími detaily.

U zdravého člověka by se hladina cukru měla pohybovat v rozmezí 4–5 nmol/l. Onemocnění zvané cukrovka se vyskytuje tehdy, pokud vám měřič ukáže více jak 7 nmol/l.

Nejčastější chyby

 • prošlé nebo špatně skladované (např. zvlhlé či přehřáté) testovací proužky
 • nezkalibrovaný nebo špinavý glukometr
 • příliš malá kapka krve

Cena

Glukometry nejsou sice nijak drahé, nicméně i přesto mohou být jejich pořizovací náklady překážkou, hlavně pro seniory.  U těžších případů cukrovky, tedy ve chvíli, kdy diabetik používá například inzulinové pero nebo pumpu, přispívají pojišťovny 500 Kč na jednodušší model glukometru, 1 000 Kč na pokročilejší variantu. Pro získání příspěvku musíte mít glukometr předepsaný lékařem, nárok máte na jeden přístroj za šest let. U cukrovky druhého typu bez větších komplikací bohužel nárok na příspěvek nevzniká, stav pacienta totiž oficiálně nevyžaduje průběžné měření cukru v krvi. Pro lepší přehled o vašem zdravotním stavu se ale vyplatí do glukometru zainvestovat.

Podle závažnosti onemocnění máte nárok také na diagnostické proužky, opět je musí předepsat lékař. U lehčích případů se jedná o 100 kusů za rok, horní hranice se ale může vyšplhat až na 1 800 kusů (zde se jedná například o dětské diabetiky a těhotné diabetičky). Po vyčerpání tohoto fondu si musíte další proužky hradit sami, popřípadě se můžete informovat u své pojišťovny, zda není na jejich pořízení možné využít některý z fondů prevence (Zdroj: Naše zdravotnictví).

Při výběru glukometru byste měli klást důraz na kvalitu provedení promítající se do délky životnosti přístroje a přesnosti měření. Mezi prověřené značky patří Beurer, Medisana, GlucoLab, EasyGluco a další. Při nákupu musíte hledět nejenom na výdaje za samotný glukometr, ale i na cenu za měřicí proužky.

Cena do 500 Kč

Nižší pořizovací náklady jsou spojeny především s méně kvalitními glukometry s minimálním množství funkcí. I přesto dokáží podávat celkem přesné výsledky. Za cenu do 500 Kč pořídíte i spoustu příslušenství pro glukometry, mezi které se řadí například sterilní lancety, odběrové pero nebo měřicí proužky.

Cena od 500 Kč do 1 000 Kč

Glukometry pro měření cukru v krvi s velikostně přijatelným LCD displejem a možností ukládat naměřené hodnoty. Řada těchto produktů disponuje dokonce podsvícením. Součástí balení bývají proužky a náhradní jehly.

Cena od 1 000 Kč do 2 000 Kč

Značkové glukometry, u kterých je kladen velký důraz na přesnost naměřených hodnot. Řada těchto výrobků umožňuje zobrazovat průměrné hodnoty v daném časovém období, má velký a dobře čitelný displej a je prodávána v tzv. verzi codefree.

Cena nad 2 000 Kč

V tomto případě jde o glukometry s řadou přidružených funkcí, jakými jsou akustické připomenutí, alarm vysoké hladiny cukru v krvi, rychlé měření do 5 sekund a technologie Bluetooth pro přenos dat do počítače nebo mobilního telefonu.

Alternativy

Vývoj jde stále kupředu, a to se týká i měření krevního cukru. Dnes už jsou k dostání pohodlnější a méně invazivní varianty, než je glukoměr, nedá se ale říct, že by těmto přístrojům již odzvonilo. Do karet jim stále ještě hraje relativně dostupná cena (v porovnání s ostatními způsoby monitorování glykemie) a přesnost měření.

Laserové glukometry a glukometry s laserovou lancetou

Před časem byly na českém trhu k dostání také glukometry a laserovou lancetou. V současnosti (leden 2020) se tyto glukometry nenabízejí, jejich výhodou ale byla menší invazivnost při odběru krve, kterou oceňovali zejména lidé se silnou cukrovkou, kteří si musejí měřit glykemii každých pár hodin a místa odběru (především bříška prstů) tím opravdu trpí.

Jednou z variant ve vývoji je také laserový glukometr, který by byl zcela neinvazivní a hladinu cukru v krvi zjišťoval pouze prostřednictvím kontaktu s kůží.

Senzory

Senzory jsou používanou, ale bohužel velmi nákladnou alternativou glukometru. Jejich využití je vhodné zejména pro silné diabetiky, u kterých je žádoucí neustále monitorování glykemie. Některé senzory pouze sbírají data a ty je možné následně vyhodnotit, jiné fungují jako plnohodnotná náhrada glukometru, kdy můžete díky čtečce údaje o krevním cukru získat v reálném čase. U pacientů s inzulinovou pumpou mohou být spojené i s tímto přístrojem a spustit například krizové upozornění, či dokonce automaticky nastavit dodávku inzulinu.

Senzory mají více a méně invazivní varianty. Jednou formou je senzor uložený do podkoží, kde vydrží i několik měsíců, existují také senzory přilepené na kůži, které ale zasahují do jejího povrchu jehlou. Nejméně invazivní je potom forma „nálepky“, která do kůže nijak nezasahuje a data sbírá zhruba dva týdny. Nevýhodou neinvazivních senzorů je nižší přesnost měření, zejména rychlé změny v hladině cukru se nemusí okamžitě projevit.