Srovnávací test a recenze
nejlepších glukometrů

Aktualizováno:
Září 2019
Autor:
Anna Jílková

Ukázka produktu ve srovnání glukometrů

Lidé nemocní s cukrovkou mají jistá omezení a především si musejí hladinu cukru v krvi pravidelně hlídat. To je naštěstí dnes už velmi jednoduché a není potřeba kvůli tomu chodit denně do nemocnice. O změření se postarají jednoduché malé přístroje zvané glukometry.

Tento kapesní nástroj slouží k tomu, aby vám v co nejkratším čase sdělil orientační hodnotu cukru v krvi. Vy na základě takového výsledku můžete následně aplikovat potřebnou dávku inzulinu. Domácí měření samozřejmě nedokáže plně nahradit profesionální zdravotnické přístroje. Snaží se být především rychlé a jednoduché na používání, což je v porovnání s velkými laboratorními analyzátory na úkor přesnosti, a je proto důležité ani tak nevynechávat návštěvy lékaře a nechat se alespoň jednou ročně změřit odborníkem.

Pravidelným měřením dokážete předejít hypoglykémii. A s výběrem takového glukometru vám pomůžeme v následujícím článku. Představíme vám v něm glukometry z nejširšího úhlu pohledu a prozradíme, jaké parametry a vlastnosti těchto výrobků jsou žádoucí.


Nejlepší glukometry dle hodnocení a recenzí uživatelů

Vzhled Název Codefree Orientační cena Aktuální cena
Recenze SD Codefree Glukometr 50 proužků SD Codefree Glukometr 50 proužků ano 700 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Diamond Prima Glukometr Diamond Prima Glukometr ne 400 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Abbot FreeStyle Optium Neo Glukometr Abbot FreeStyle Optium Neo Glukometr ne 800 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Beurer Glukometr GL 50 Beurer Glukometr GL 50 ano 1 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Wellion CALLA LIGHT Glukometr set Wellion CALLA LIGHT Glukometr set ano 700 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Wellion LUNA DUO Glukometr set Wellion LUNA DUO Glukometr set ano 500 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Beurer Glukometr GL 50 EVO Beurer Glukometr GL 50 EVO ano 1 700 Kč Zobrazit nabídky
Recenze SD-GlucoNavii NFC glukometr SD-GlucoNavii NFC glukometr ano 500 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Contour Plus glukometr Contour Plus glukometr ano 1 200 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Accu-Chek Performa Kit glukometr Accu-Chek Performa Kit glukometr ano 850 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat glukometr

V následujících kapitolách se budeme glukometrům věnovat celkem podrobně. Vysvětlíme vám, jak takový přístroj vlastně funguje, zjistíme, jak je to s přesností měření a jaké funkce můžete očekávat. Doplníme ještě několik rad, abyste domácí měření prováděli správně, a rozdělíme přístroje do jednotlivých cenových kategorií.

Je důležité si najít výrobek, který se vám bude snadno ovládat, a u kterého vám bude vyhovovat nejen cena přístroje, ale také cena proužků, které budete muset opakovaně dokupovat.

Z čeho se skládá glukometr

Glukometry jsou z principu uživatelsky jednoduchými typy přístrojů, které by měl být schopen ovládat každý člověk. Jediné, co k měření hladiny cukru v krvi potřebujete, je glukometr, měřící proužky a odběrové pero.

 • Glukometr – Přístroj sloužící k vyhodnocení hladiny cukru v krvi. Tu je schopen změřit v řádu vteřin. Výsledek je prezentován na základě kapilární krve.
 • Odběrové pero – Odběrové pero svým vzhledem připomíná to klasické. Jeho špička je ale opatřena jehlou. Pero nabijete a „střelíte“ jej do prstu. Díky rychlosti nejde o nijak bolestivý proces. Toto příslušenství není vždy součástí balení, někdy je třeba jej dokoupit zvlášť. Lepší jsou varianty s nastavitelnou hloubkou vpichu. Pero si v žádném případě s nikým nepůjčujte a nevyměňujte. Jde o velmi osobní předmět určený pro potřeby pouze jednoho pacienta.
 • Lanceta – Alternativou k odběrovému peru je lanceta. Zatímco pero opláchnete a používáte dále znovu, lanceta je na jednorázové použití. Disponuje také vystřelovacím mechanismem pro rychlý a bezbolestný vpich do prstu.
 • Měřicí proužky – Nepostradatelné příslušenství glukometrů. Na proužky je aplikována krev z prstu a ten je následně zasunut do glukometru. Nutno zdůraznit, že každý glukometr, respektive daná modelová řada používá jiné meřicí proužky, nejsou univerzální.

Přesnost měření

Při nákupu glukometru je kladen velký důraz na přesnost daného zařízení. I malá odchylka může výrazně ovlivnit následnou léčbu. Domácí měřiče se svou přesností samozřejmě nemůžou srovnávat s profesionálními lékařskými přístroji. Většinou se ale jejich odchylka pohybuje do 0,8 nmol/l, což je dostačující.

Rozhodně byste se při výběru měli zabývat pouze přístroji s oficiální zdravotnickou certifikací. Ty ostatní vám potřebnou přesnost nezaručí.

» TIP: Pokud budete chtít přesnost zkontrolovat, lze to pomocí kalibrace, ale také je dobré se přesvědčit, zda dodržujete správný postup měření popsaný v návodu. S každým modelem se totiž může zacházet lehce jinak.

Velikost displeje

Ovládání glukometru je obvykle velice snadné a samotné měření je mnohdy realizováno jen prostřednictvím stisku jediného tlačítka. Některé modely se spustí dokonce automaticky po zasunutí měřicího proužku. O to větší důraz byste pak měli dávat zobrazovací ploše neboli displeji. Velikost obrazovky musí být dostatečná, abyste co nejpohodlněji přečetli nejenom hodnotu hladiny cukru v krvi, ale i další přidružené údaje.

Nároky na velikost displeje jsou logické. Cukrovkou v největším zastoupení trpí hlavně postarší občané, a ti mají obvykle problémy se zrakem. Špatně přečtené hodnoty totiž mohou natropit spoustu problémů. Výrobci se na to snaží myslet a většina glukometrů mívá i podsvícení displeje. Pokročilé modely disponují dokonce zvukovým výstupem, kdy vám přístroj sám přečte naměřený výsledek.

Funkce

Glukometr je sice jednoúčelový přístroj s jasně daným výsledkem použití, přesto u něj můžete narazit na několik doplňkových funkcí. Lepší a bohatší výbavu poskytnou samozřejmě především dražší modely.

 • Paměť – Glukometr, který má svou vlastní vnitřní paměť, si dokáže zapamatovat několik posledních naměřených výsledků. Kapacita paměti může být v řádu jednotek, ale také desítek úložných míst.
 • Bluetooth – Jakmile má váš měřič vnitřní paměť, je většinou také možné jej nějakým způsobem propojit s počítačem nebo telefonem, kde si uložené výsledky můžete zpětně prohlížet. Nejčastější možností propojení je Bluetooth, starší zařízení fungují přes infračervené záření, případně se objevuje ještě drátová varianta.
 • Hlasové přehrávání výsledků – Tuto funkci jsme naťukli již v předchozí kapitole. Glukometr je schopen mluveným slovem prezentovat hodnoty měření, což ocení především postarší uživatelé.
 • Codefree – Přístroje označené jako „codefree“ zjednoduší vaši práci v tom, že odpadá nutnost kalibrace kódovacím čipem. Zatímco u klasických modelů bude potřeba měřič kalibrovat při každém nově otvíraném balení měřicích proužků, u codefree produktů vám tato starost odpadá.
 • Chytré glukometry – Drahé modely jsou kromě měření schopny samy určit, jakou hodnotu inzulínu byste si měli píchnout a tento údaj vám sdělí na displeji.
 • Automatické vypnutí – Glukometr se sám vypne po daném časovém úseku nečinnosti. Obvykle je to v řádu několika desítek vteřin.
 • Indikátor – Některé modely glukometrů vás upozorní například na vybitou baterii, nebo za vás pohlídají vadný měřící proužek.
 • Alarm – Přístroje vybavené touto funkcí vás zvukem samy informují o tom, že je nutné provést měření. Nemusíte tak na kontroly sami myslet, ani si nastavovat zvláštní budík například na telefonu.
 • Průměrné hodnoty – Vybrané měřiče dokážou zobrazit průměrnou hodnotu glukózy v daném časovém období. Nejčastěji to bývá pro 7, 14, 30 a více dnů.
 • Podsvícení displeje – Pro lepší čitelnost a snadné používání i v noci jsou displeje glukometrů doplňovány o podsvícení.
 • Měření dalších hodnot – Pokročilé přístroje dokážou měřit více hodnot zároveň, nejen hladinu cukru. Pacientům, kteří trpí vícero chorobami, přijde vhod možnost měření také cholesterolu, hladiny kyseliny močové nebo hemoglobinu.

Další parametry na zvážení

Pokud procesem výběru dojdete až sem, máte téměř vyhráno. Nyní na vás čeká jen pár posledních parametrů, které již nejsou úplně zásadní, ale i tak se vyplatí jejich hodnotu alespoň zkontrolovat, když už podle nich nebudete svůj nákup kompletně orientovat.

Výdrž baterie

Zatímco některé přístroje zvládnou na jeden zátah v řádu tisíc měření, jiné se pohybují spíše v rozmezí stovek. Rozdíl je také v tom, zda najdete v přístroji baterii dobíjecí nebo klasickou vyměnitelnou (například tužkové baterie). Při druhé zmiňované variantě počítejte s o něco větší hmotností.

Velikost a tvar

Rozměry glukometrů jsou vesměs podobné. Liší se pouze v několika centimetrech. Pokud máte nároky na větší a čitelnější displej, logicky se tím zvětší přístroj i celkově. Na výběr budete mít z několika tvarů, od kulatých destiček až po podlouhlé měřiče připomínající televizní ovladač.

Množství krve

Přístroje se liší i tím, kolik krve potřebují k jednomu změření. Čím lepší a dražší přístroj, tím menší množství této vzácné tekutiny vám odebere. Nicméně všechny hodnoty jsou velmi nízké, vždy jde maximálně o několik kapek a není třeba se obávat velké ztráty.

Doba měření

Když se nebudete moci rozhodnout mezi dvěma podobnými přístroji, mohla by vám pomoci doba měření. Obecně měří glukometr velmi rychle, průměrná doba se pohybuje kolem pěti vteřin, ale existují i rychlejší a pomalejší varianty.

Příslušenství

Samozřejmostí ke každému glukometru je pouzdro, ve kterém si můžete přístroj i další doplňky k němu uchovávat. Doporučujeme tam vždy měřič poctivě vracet, přeci jen jde o citlivé vybavení, které je ve lepší si chránit.

Správné měření

S nově pořízeným glukometrem se musíte naučit zacházet. K tomu vám obvykle poslouží přiložený návod. Pár pravidel platí ale obecně pro jakýkoli přístroj a ty jsme vám sem sepsali.

⇒ Před odběrem krve si důkladně omyjte ruce a následně je osušte. Dezinfekci nepoužívejte.

⇒ Krev odebírejte zásadně z konečků prstů. Při vpichu do bříška prstu je obtížnější kapku dostat na měřicí proužek.

⇒ Abyste docílili požadované kapky krve, mějte ruce dostatečně zahřáté.

⇒ Krev se z vpichu nesnažte vymačkávat násilím. Pokud neteče, zkuste za chvíli nový vpich.

U zdravého člověka by se hladina cukru měla pohybovat v rozmezí 4–5 nmol/l. Onemocnění zvané cukrovka se vyskytuje tehdy, pokud vám měřič ukáže více jak 7 nmol/l.

Cena

Glukometry nejsou sice nijak drahé, nicméně i přesto mohou být jejich pořizovací náklady překážkou, hlavně pro starší seniory. I z toho důvodu jsou velice často využívány služby pojišťoven, které na ně přispívají částkami v řadu stovek korun na jeden glukometr použitelný v několika následujících letech. Výjimkou nejsou ani příspěvky na měřicí proužky. Jejich počet se liší podle konkrétního typu onemocnění. Vždy výběr prodiskutujte s diabetologem, ne všechny glukometry jsou vhodné pro všechny pacienty. Navíc právě lékař vám musí přístroj předepsat.

Při výběru glukometru byste měli klást důraz na kvalitu provedení promítající se do délky životnosti přístroje a přesnosti měření. Mezi prověřené značky patří Beurer, Medisana, GlucoLab, EasyGluco a další. Při nákupu musíte hledět nejenom na výdaje za samotný glukometr, ale i na cenu za měřicí proužky.

Cena do 500 Kč

Nižší pořizovací náklady jsou spojeny především s méně kvalitními glukometry s minimálním množství funkcí. I přesto dokáží podávat celkem přesné výsledky. Za cenu do 500 Kč pořídíte i spoustu příslušenství pro glukometry, mezi které se řadí například sterilní lancety, odběrové pero nebo měřící proužky.

Cena od 500 Kč do 1 000 Kč

Glukometry pro měření cukru v krvi s velikostně přijatelným LCD displejem a možností ukládat naměřené hodnoty. Řada těchto produktů disponuje dokonce podsvícením. Součástí balení bývají proužky a náhradní jehly.

Cena od 1 000 Kč do 2 000 Kč

Značkové glukometry, u kterých je kladen velký důraz na přesnost naměřených hodnot. Řada těchto výrobků umožňuje zobrazovat průměrné hodnoty v daném časovém období, má velký a dobře čitelný displej a je prodávána v tzv. verzi codefree.

Cena nad 2 000 Kč

V tomto případě jde o glukometry s řadou přidružených funkcí, jakými jsou akustické připomenutí, alarm vysoké hladiny cukru v krvi, rychlé měření do 5 sekund a technologie Bluetooth pro přenos dat do počítače nebo mobilního telefonu.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Glukometry
Průměrné hodnocení 4.3 z 44 hlasů