Test a recenze
nejlepších glukometrů
a jak je vybrat

Recenze

Glukometr je nenahraditelným pomocníkem především pro lidi s diabetem čili pro ty, kdo se potýkají s nesprávnou hladinou cukru v krvi. Tento kapesní nástroj slouží k tomu, aby vám v co nejkratším čase sdělil orientační hodnotu cukru v krvi. Vy na základě takového výsledku můžete následně aplikovat potřebnou dávku inzulinu.

Na trhu lze vybírat z relativně velkého množství glukometrů. Ty se liší hlavně svou kvalitou a přesností měření. Vzhledem k tomu, že jsou určeny pro domácí užití, je kladen velký důraz na jednoduchost měření, které musí zvládnout i ti nejstarší senioři.

Výběr glukometru pro cukrovkáře můžete zjednodušit prostřednictvím tohoto článku. Představíme vám v něm glukometry z nejširšího úhlu pohledu a prozradíme, jaké parametry a vlastnosti těchto výrobků jsou žádoucí.


Vzhled Název Codefree Orientační cena Aktuální cena
Recenze GlucoLab Glukometr a 25 ks test. proužků + 25 lancet GlucoLab Glukometr a 25 ks test. proužků + 25 lancet ne 400 Kč Zobrazit nabídky
Recenze SD Codefree Glukometr 50 proužků SD Codefree Glukometr 50 proužků ano 600 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Accu-Chek Performa Nano Kit, glukomer + príslušenstvo 1 set Accu-Chek Performa Nano Kit, glukomer + príslušenstvo 1 set ne 700 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Diamond Prima Glukometr Diamond Prima Glukometr ne 400 Kč Zobrazit nabídky
Recenze FreeStyle Optium Neo Glukometr FreeStyle Optium Neo Glukometr ne 900 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Beurer Glukometr GL 50 Beurer Glukometr GL 50 ano 1 200 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Wellion CALLA LIGHT Glukometr set Wellion CALLA LIGHT Glukometr set ano 400 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Wellion LUNA DUO Glukometr set Wellion LUNA DUO Glukometr set ano 400 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Beurer Glukometr GL 50 EVO Beurer Glukometr GL 50 EVO ano 1 700 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Beurer Glukometr GL 42 Beurer Glukometr GL 42 ano 900 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat glukometr

 1. Z čeho se skládá glukometr
 2. Přesnost měření
 3. Velikost displeje
 4. Glukometry označované „codefree“
 5. Funkce
 6. Správné měření
 7. Cena

V následujících kapitolách se budeme glukometrům věnovat celkem podrobně. Nežli se však pustíme do jejich důkladnějšího popisu, vysvětlíme vám, jak takový přístroj vlastně funguje. S tím bude souviset i představení jeho nejdůležitějších částí.

Zjistíte, jak je to s přesností měření a také tím, jak zobrazovat naměřené hodnoty nebo jakým funkcím byste měli dát přednost. V nadcházejících kapitolách neopomeneme ani na několik málo rad spojených se správným měřením hladiny cukru v krvi.

Na závěr vám představíme glukometry podle ceny, abyste si mohli udělat obrázek o tom, jak nákladné tyto produkty jsou a kolik vlastně stojí jejich používání.

1. Z čeho se skládá glukometr

Glukometry jsou z principu uživatelsky jednoduchými typy přístrojů, které by měl být schopen ovládat každý člověk. Jediné, co k měření hladiny cukru v krvi potřebujete je glukometr a měřící proužky. Velice často je využíváno i odběrové pero.

 • Glukometr – Přístroj sloužící k vyhodnocení hladiny cukru v krvi. Tu je schopen změřit v řádu vteřin. Výsledek je prezentován na základě kapilární krve.
 • Odběrové pero – Abyste získali krev z prstu, je vhodné vlastnit odběrové pero, které svým vzhledem připomíná to klasické. Jeho špička je opatřena jehlou. Pero nabijete a „střelíte“ jej do prstu.
 • Lacenta – Alternativa odběrového pera. Součást glukometru majícího výměnné jehly. Kromě prostoru pro jejich umístění disponuje také vystřelovacím mechanismem pro rychlý a bezbolestný vpich do prstu.
 • Měřící proužky – Nepostradatelné příslušenství glukometrů. Na proužky je aplikována krev z prstu a ten je následně zasunut do glukometru. Nutno zdůraznit, že každý glukometr, respektive daná modelová řada používá přesně dané měřící proužky, takže aplikovat nemůžete žádné jiné.

Glukometr je z principu fungování určen především pro lidi, kteří se potýkají s cukrovkou, ať už je jakéhokoliv rázu a výše. Měření lze samozřejmě provádět i několikrát denně. V závislosti na výši hladiny cukru v krvi je pak aplikována příslušná dávka inzulínu. Abyste docílili těch nejoptimálnějších hodnot, měli byste kromě inzulínu změnit i svůj životní styl.

 • Více pravidelného pohybu
 • Lepší stravovací návyky
 • Dostatečný pitný režim

2. Přesnost měření

Vzhledem k tomu, že hladina glukózy v těle člověka je velice důležitým údajem, je třeba sledovat její odpovídající hodnotu. Proto je při nákupu glukometru kladen jeden z největších důrazů hlavně na přesnost daného zařízení. Nutno podotknout, že ta povětšinou neodpovídá profesionálním lékařským přístrojům, je však na dostatečně vysoké úrovni.

Moderní zařízení mají odchylku měření do 0,8 nmol/l. Této hodnoty je dosaženo hlavně u certifikovaných výrobků, na které byste se měli při výběru zaměřit. Rozhodně se vyhněte jakýmkoliv jiným nabízeným produktům.

V tomto směru vám ještě sdělíme, jaké jsou ideální hodnoty množství cukru v krvi.

 • Hladina cukru v krvi by se měla pohybovat mezi 4 – 5 nmol/l
 • Onemocnění zvané „cukrovka“ se vyskytuje při hodnotách nad 7 nmol/l

3. Velikost displeje

Ovládání glukometru je obvykle velice snadné a samotné měření je mnohdy realizováno jen prostřednictvím stisku jediného tlačítka. O to větší důraz byste pak měli dávat zobrazovací ploše neboli displeji. Velikost obrazovky musí být dostatečná, abyste co nejpohodlněji přečetli nejenom hodnotu hladiny cukru v krvi, ale i další přidružené údaje.

Nároky na velikost displeje jsou logické. Cukrovkou v největším zastoupení trpí hlavně postarší občané, a ti mají obvykle problémy se zrakem. Špatně přečtené hodnoty totiž mohou natropit spoustu problémů.

Většina glukometrů bývá vybavena LCD displejem, výjimkou není ani LED zobrazení naměřených hodnot.

4. Glukometry označované „codefree“

Při prohlížení produktových nabídek jednotlivých výrobců můžete narazit na modely označované výrazem „codefree“. Jde o glukometry, u nichž odpadá potřeba kalibrovat přístroj kódovacím čipem. A to při každém rozbalení nových měřicích proužků.

V žádném případě nejde o výrobky s horšími měřícími schopnosti. Pouze o takové, které se vám snaží zjednodušit měření.

5. Funkce

Glukometr je sice jednoúčelový přístroj s jasně daným výsledkem použití, přesto u něj můžete narazit na několik doplňkových funkcí přicházejících vhod. Lepší a bohatší výbava se samozřejmě týká hlavně vybavenějších a dražších modelů. Zde je výčet přínosných funkcí.

 • Paměť – Glukometr je vybaven pamětí pro ukládání naměřených výsledků. S jednotlivými hodnotami se obvykle pojí datum a čas měření. Kapacita paměti může být v řádu jednotek, ale také desítek úložných míst. Díky tomu si můžete pohodlně prohlížet naměřené výsledky zpětně.
 • Hlasové přehrávání výsledků – Tuto funkci ocení především postarší občané. Glukometr je schopen mluveným slovem prezentovat hodnoty měření.
 • Chytré glukometry – Drahé modely jsou kromě měření schopny sami určit, jakou hodnotu inzulínu byste si měli píchnout a tento údaj vám sdělí na displeji.
 • Bluetooth – Glukometr je schopen přenášet naměřená data prostřednictvím bezdrátové technologie Bluetooth, a to do počítače a chytrého telefonu.
 • Indikátor – Některé modely glukometrů vás upozorní například na vybitou baterii nebo za vás pohlídají vadný měřící proužek.
 • Připomínání testu – Tuto funkci ocení hlavně senioři. Glukometr je bude informovat o tom, že je nutné provést pravidelné měření hladiny cukru v krvi. Využíván je k tomu akustický signál.
 • Průměrné hodnoty – Glukometry umožňují zobrazit uživateli průměrnou hodnotu glukózy v daném časovém období. Nejčastěji to bývá po 7, 14, 30 a více dnů.

6. Správné měření

S nově pořízeným glukometrem se musíte naučit zacházet. K tomu vám obvykle poslouží přiložený návod. Vedle něho je dobré znát i pár informací o tom, jak správně používat glukometr. Abyste docílili co nejpřesnějších výsledků, stačí se držet několika níže uvedených postupů.

 • Před odběrem krve si důkladně omyjte ruce a následně je osušte.
 • Krev odebírejte zásadně z konečků prstů.
 • Abyste docílili požadované kapky krve, mějte ruce dostatečně zahřáté.
 • Krev se z vpichu nesnažte vymačkávat násilím. Pokud neteče, zkuste za chvíli nový vpich.

7. Cena

Glukometry nejsou sice přehnaně drahým měřícím přístrojem, přesto mohou být jejich pořizovací náklady překážkou hlavně pro starší seniory. I z toho důvodu jsou velice často využívány služby pojišťoven, které na ně přispívají částkami v řadu stovek korun na jeden glukometr použitelný v několika následujících letech. Výjimkou nejsou ani příspěvky na měřící proužky. Jejich počet se liší podle konkrétního typu pacienta.

 • Těhotné diabetičky – od 400 do 1 000 proužků
 • Pacienti léčení perorálními antidiabetiky – do 100 proužků za rok
 • Pacienti léčení inzulínem – od 400 do 1 000 proužků

Při výběru glukometru byste měli klást důraz na kvalitu provedení promítající se do délky životnosti přístroje a na přesnost měření. Mezi prověřené značky patří Beurer, Medisana, GlucoLab, EasyGluco a další.

Při nákupu musíte hledět nejenom na výdaje za samotný glukometr, ale i na cenu za měřící proužky, která je různá podle typy glukometru.​

Cena do 500 Kč

Nižší pořizovací náklady jsou spojeny především s méně kvalitními glukometry s minimálním množství funkcí. I přesto dokáží podávat celkem přesné výsledky. Za cenu do 500 Kč pořídíte i spoustu příslušenství pro glukometry, mezi které se řadí například sterilní lancety, odběrové pero nebo měřící proužky.

Cena od 500 Kč do 1 000 Kč

Glukometry pro měření cukru v krvi s velikostně přijatelným LCD displejem a možností ukládat naměřené hodnoty. Řada těchto produktů disponuje dokonce podsvícením. Součástí balení bývají proužky a náhradní jehly.

Cena od 1 000 Kč do 2 000 Kč

Značkové glukometry, u kterých je kladen velký důraz na přesnost naměřených hodnot. Řada těchto výrobků umožňuje zobrazovat průměrné hodnoty v daném časovém období, má velký a dobře čitelný displej a je prodávána v tzv. verzi „codefree“.

Cena nad 2 000 Kč

V tomto případě jde o glukometry s řadou přidružených funkcí, jakými jsou akustické připomenutí, alarm vysoké hladiny cukru v krvi, rychlé měření do 5 sekund a technologie Bluetooth pro přenos dat do počítače nebo mobilního telefonu.

Jak vám pomohl tento článek? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Glukometry
Průměrné hodnocení 4.5 z 34 hlasů