Nejprve byste si měli ujasnit, zda už jsou golfky skutečně vhodné pro vaše dítko. Zjistíte to snadno podle toho, zda dítě již umí samo sedět. Při výběru byste se pak jako první měli zaměřit na co, v jakém terénu budete chtít s kočárkem nejčastěji jezdit. Ne každé golfky se totiž hodí do každého terénu, drtivá většina je určena především pro jízdu ve městě, čemuž odpovídají i typické vlastnosti golfek.
Poté se můžete začít rozhlížet po ideálním modelu pro vás a vaše dítě. Zaměřte se na počet a typ koleček a sledujte, zda jsou golfky vybaveny odpružením. Možná ani odpružení nebudete potřebovat – vše souvisí s tím, kde budete chtít nejčastěji jezdit. Pro jízdu po městských chodnících odpružení potřeba není. Myslete ale na komfort dítěte a preferujte variantu s polohovatelnou zádovou opěrkou a nánožníkem.
Jako rodič pak zohledněte, jak se s golfkami manipuluje. To ovlivňuje nejen hmotnost kočárku, ale také rukojeť nebo možnost složení jednou rukou. Sledujte také, zda golfky splňují bezpečnostní normy a zda jsou vybaveny pásem. Nakonec si přečtěte, v jakých cenových hladinách lze tyto kočárky zakoupit, abyste si mohli lépe stanovit váš rozpočet. A před nákupem si raději pročtěte uživatelské recenze.
Jak vybrat golfový kočárek stručně:
- Zvažte, zda jsou golfky pro vaše dítě vhodné. Pokud ještě neumí samo sedět, raději s nimi vyčkejte.
- Zohledněte budoucí využití a terén, v jakém budete s golfkami jezdit. Podle toho vybírejte mezi modely do města, nebo do terénu.
- Zaměřte se také na to, jaká mají golfky kola a zda jsou případně odpružené. Ve městě na rovných chodnících se obejdete i bez odpružení, v parku už se ale bude hoti.
- Pamatujte, že golfový kočárek by měl mít polohovatelnou opěrku zad a nohou. Stejně tak nezbytná je i boudička, která dítko ochrání před sluncem a nepřízní počasí.
- S ohledem na manipulaci sledujte zpracování rukojeti a zohledněte skladnost a hmotnost kočárku.
- V neposlední řadě zvažte, jaké příslušenství využijete. Oceníte například velký košík, držák na pití, slunečník nebo pláštěnku či síťku proti hmyzu.
- Stanovte si rozpočet a vyberte několik kandidátů, k nimž si vyhledejte uživatelské recenze. Nezapomeňte na to, že každé golfky by měly splňovat bezpečnostní normy.
Základní rozdělení kočárků
Při výběru kočárku hraje rozhodující roli věk dítěte. Zatímco pro novorozence jsou určeny klasické hluboké a kombinované kočárky s autosedačkou, golfové kočárky využijete až pro odrostlejší děti. Vedle golfových kočárků však existují také sportovní kočárky, které se na první pohled mohou zdát doslova totožné, ale není tomu tak. Abyste si mohli udělat lepší představu o tom, čím se od sebe kočárky liší, podívejte se do tabulky.
Typ kočárku | Věk dítěte | Výhody | Nevýhody |
Hluboký | Od narození do 6 měsíců |
|
|
Kombinovaný | Od narození do 3 let |
|
|
Sportovní | Od 6 měsíců do 3 let |
|
|
Golfky | Od 6 měsíců do 3 až 4 let |
|
|
Určení – kdy pořídit golfový kočárek
Skrze konstrukční řešení jsou golfové kočárky určeny dětem, které již zvládnou samostatně sedět. K tomu dochází obvykle okolo půl roku dítěte a výše. Většina modelů na trhu je určena pro děti od 6 měsíců až po zhruba 3 až 4 roky věku. Spíše než na horní věkovou hranici se ale dívejte na maximální hmotnost dítěte – většinou je to okolo 15 kilogramů. Pamatujte, že není bezpečné v golfkách vozit těžší dítě, než pro jaké je kočárek určený.
Pořízení golfového kočárku doporučujeme jednoduše tehdy, kdy dítě odroste z klasické korbičky, začne pomalu chodit a v kočárku už nechce trávit tolik času. Neměl by ale nahrazovat klasický sportovní kočárek, spíše jej doplňovat – a to zejména na kratších procházkách, na dovolené, při cestování a zkrátka v situacích, kdy nejlépe využijete jejich základní vlastnosti, tedy skladnost, nízkou hmotnost a snadnou manipulaci.
Terén – kde budete golfky používat
Velmi důležitou roli při výběru golfového kočárku hraje budoucí využití. Přestože jsou jeho hlavními výhodami skladnost, nízká hmotnost a snadná manipulace, které jej předurčují pro využití ve městě, existuje i další varianta. Tou je o něco robustnější golfový kočárek do terénu. První typ je pochopitelně lehčí a taky levnější, avšak podle ceny se nerozhodujte. Před výběrem si raději ujasněte, kde budete s golfkami jezdit.
Golfový kočárek do města
Golfky do města poznáte podle lehké konstrukce. Jedná se o typické stoupence golfových kočárků, které v nabídce převažují. Díky své nízké hmotnosti vynikají snadnou manipulací, navíc se dají zpravidla během chvilky složit. Jsou tak uzpůsobeny pro bezproblémový pohyb a přesun po městě. Své využití nachází kdykoliv si potřebujete něco zařídit, nakoupit nebo jen přejet přes celé město ke kamarádce či do mateřského kroužku.
V tomto případě je ale potřeba pamatovat na to, že golfky do města nemají odpružená kolečka, a proto se hodí skutečně jen pro jízdu na rovném povrchu. V terénu by městský golfový kočárek neposkytl dítěti patřičný komfort a i pro rodiče by byla manipulace poměrně obtížná.
Golfový kočárek do terénu
Golfový kočárek do terénu je o něco robustnější verzí modelu do města. Kvalitnějšímu zpracování konstrukce však odpovídá i vyšší cena, která se pohybuje nad hranicí 3 000 Kč. Jsou určené na výlety do přírody a vycházky v náročnějším terénu. Mívají často nafukovací odpružená kola, která dobře kompenzují nerovnosti povrchu a v případě potřeby tlumí nárazy.
Co do odolnosti se ale golfky do terénu nemohou rovnat sportovním kočárkům, které mívají o poznání silnější konstrukci a další prvky předurčující jejich využití v přírodě. Pokud hledáte model pouze pro jízdu v terénu a víte, že jej ve městě nevyužijete, zapřemýšlejte raději o sportovním kočárku.
Kolečka
U vhodného využití golfového kočárku ještě zůstaneme. S ohledem na terén byste totiž měli při výběru přihlédnout i ke kolům, respektive k jejich výrobnímu materiálu a počtu, v jakém se na kočárku nachází. Narazit přitom můžete hned na tři typy.
- Plastová kolečka – Nevhodná do přírody, patří pouze do města. Nejméně tlumí nárazy a na chodníku mohou vydávat nepříjemný drnčivý zvuk.
- Nafukovací kolečka – Dobře se uplatní v náročnějším terénu, jelikož dobře tlumí otřesy a absorbují nerovnosti povrchu. Stejně tak se ale hodí i do města. Kočárky s nafukovacími koly ale bývají robustnější, a proto od nich ve městě nelze očekávat tak snadnou manipulaci či dobrou skladnost.
- Gelová, pěnová a bezdušová kolečka – Určená spíše do parku a přírody, ale komfortní jsou i na městských chodnících. Perfektně tlumí nárazy, ale odpadá u nich riziko defektu, takže s sebou nemusíte nosit doplňkovou výbavu.
Nafukovací kolečka tedy mají své jisté výhody, pro které na ně někteří rodiče nedají dopustit. Je ale potřeba myslet na to, že u nafukovacích koleček může vzniknout defekt, a tak je vhodné mít pro případ potřeby u sebe i pumpičku a sadu záplat.
Počet kol
Ve většině případů mají golfové kočárky typicky 4 kola. Díky tomu jsou stabilní a zároveň dobře ovladatelné. Najdete také varianty s 8 koly, které zajišťují dobré kopírování terénu i obratné zatáčení. Pokud byste narazili na model mající jen 3 kola, je u něj riziko, že se bude při změně těžiště převracet. Pokud preferujete model, který vyniká opravdu snadnou manipulací, vybírejte z golfových kočárků s většími kolečky.
Odpružení
Pohodlí a komfort dítěte při jízdě ovlivňuje odpružení koleček. I tento prvek úzce souvisí s využitím golfového kočárku, vybírejte tedy s ohledem na to, v jakém prostředí se budete nejčastěji pohybovat. K dostání jsou golfky, které mají odpružení všech kol, případně jen zadních, nebo žádné.
- Odpružení všech kol – Takové golfky volte v případě, že s nimi budete každodenně zdolávat cesty s výmoly a občas s nimi vyrazíte i do přírody.
- Odpružení zadních kol – Golfky s odpruženými zadními koly jsou ideální, pokud do přírody vyrazíte jen jednou za čas a po většinu času se zdržujete spíše ve městě.
- Kola bez odpružení – Kočárek bez odpružení vám bohatě postačí, pokud bydlíte ve městě a nemáte v plánu se s ním pohybovat nikde jinde.
Otočná kolečka a možnost aretace
Ve městě musíte být s kočárkem neustále ve střehu – občas je potřeba se někomu vyhnout, tu a tam potřebujete přejít silnici nebo se dostat včas do MHD. Většina golfových kočárků do města má proto možnost otočení koleček o 360 stupňů, což vám dává naprostou volnost pohybu.
A kdy zvolit pevná kola? Ta doporučujeme zejména sportovně aktivním rodičům. Po rovném terénu se vám s nimi bude jezdit rychle a plynule, ideální jsou tedy v případě, že budete chtít s kočárkem také občas běhat nebo bruslit. Naopak ale nepočítejte s tím, že s takovým kočárkem rychle změníte směr jízdy, to s pevnými koly chvíli trvá.
Aretace
U některých golfových kočárků se setkáte s možností aretace, obvykle otočných předních kol. Jde o variantu, u které lze přední kola zablokovat tak, aby byla pevná a vůbec se neotáčela. Vypnutím aretace se naopak budou kola otáčet kolem své osy. Aretace tedy usnadňuje jízdu v terénu, ale zároveň umožňuje dobré manévrování.
Zádová opěrka a opěrka nohou
Otázka komfortu je při výběru golfového kočárku důležitá. Záleží, kam s ním budete nejčastěji jezdit a jak dlouho v něm tedy dítě bude sedět. Některé golfky nabízí polohovatelnou opěrku zad i nohou. Hodí se pro případy, kdy bude dítě v kočárku také odpočívat, díky polohování bude mít vždy optimální komfort a bude se v kočárku cítit dobře. U golfových kočárků rozlišujeme možnosti polohování následovně:
- Některé golfky mají možnost nastavit opěrku zad do jakékoliv polohy. Jde o kvalitní modely, ve kterých si dítě může i zdřímnout, aniž by to mělo neblahý vliv na jeho vývoj.
- Časté jsou také golfky s nastavitelnou opěrkou zad do určité výšky/polohy. Možností nastavení je zpravidla více, například 3 až 4.
Polohovatelné opěrky ale mají i další funkci. Jsou důležité pro správný vývoj páteře a zádového svalstva dítěte, protože ve spánku by mělo dítě vždy ležet ve sklopené poloze. A to platí především pro maličké děti, které ještě nemají dostatečně vyvinuté svaly a kosti na zádech.
Nánožník
U některých golfek je polohovatelná také opěrka nohou neboli nánožník. I zde může jít buďto o libovolné polohování, nebo o možnost nastavení do několika předem daných poloh. Pozor ale na to, že ne každé golfky nánožníkem disponují. Přitom hraje velkou roli co do komfortu dítěte, uleví unaveným nožkám a zabraňuje jejich odkrvení.
Rukojeť
Rukojeť ovlivňuje to, jak pohodlně se vám bude s kočárkem jezdit. Pokud je příliš nízko nebo vysoko, mohly by vás po čase kvůli nesprávnému držení rukou a těla začít bolet záda a výlet s kočárkem pak budete spíše proklínat. Myslete proto i na váš komfort, doporučujeme sáhnout po golfovém kočárku s polohovatelnou rukojetí. Vyzkoušejte také, jak vám rukojeť padne do ruky a zda se pohodlně drží.
V případě rukojeti si všímejte také toho, zda jde je rozdělená na dvě části, nebo tvoří jeden celek. Dříve byla typickým znakem golfových holí právě rukojeť rozdělená na dvě části, avšak s takovým kočárkem se špatně manipuluje jednou rukou. Spojená rukojeť naproti tomu umožňuje i pohodlné ovládání golfek jednou rukou, což se s malým dítětem rozhodně vyplatí.
Přehazovací rukojeť
Při výběru si všímejte také toho, zda je rukojeť u golfového kočárku přehazovací. Díky této funkci může totiž dítě sedět po i proti směru jízdy, což může přijít vhod například když dítě spí nebo mu svítí sluníčko přímo do obličeje.
Bezpečnost
Při výběru si dejte pozor na levné golfky, které nemají polohovatelnou opěrku zad a leckdy ani boudičku. U ověřených výrobců je ale obvykle nenajdete. Každý kočárek, a tedy i golfky musí splňovat jisté bezpečností normy. Model, jenž prokazatelně úspěšně prošel testy a vyhovuje normám poznáte podle příslušného označení. Bývá opatřen štítkem s následujícím odkazem:
- Norma ČSN EN 1888
Brzdy
Brzdy kočárku úzce souvisí s bezpečností a u golfek by měly být zpravidla součástí. Ovládají se buďto přímo na rukojeti, nebo přišlápnutím na některém kolečku. I v tomto případě je dobré, pokud máte možnost si obě provedení rovnou i vyzkoušet v obchodě. Pak se budete moci lépe rozhodnout, které řešení vám vyhovuje.
Bezpečnostní pás
Bezpečnostní pásy jsou v golfovém kočárku nutností. Za nejspolehlivější je označován pětibodový pás, ale tříbodový je rovněž velice spolehlivý a zároveň i komfortní pro dítě. Sledujte, jak se pásy zapínají a zda jsou dostatečně měkké, aby dítě netlačily při jízdě. Je dobré, pokud jsou vybaveny posuvným polstrováním, které předejde odření náchylné dětské pokožky.
Nosnost
Nosnost golfového kočárku obvykle odpovídá hmotnosti dítěte ve 3 až 4 letech. Většina modelů je určena pro děti s hmotností okolo 15 kilogramů, ale narazíte i na golfky s nosností přes 20 kg. Vždy je dobré se o nosnosti kočárku informovat, abyste jej v průběhu užívání zbytečně nepřetěžovali. Robustnější sportovní golfky mívají obvykle nosnost vyšší, avšak záleží, nejen do jakého věku dítěte budete chtít kočárek využívat, ale hlavně v jakém terénu.
Nosnost kočárku je v praxi dobré zohlednit v případě, že vyrážíte s dítkem na nákupy. Výrobci totiž obvykle uvádí celkovou nosnost kočárku, do které je tedy potřeba započítat i možný náklad. Vždy proto vyhraďte dostatečnou váhovou rezervu, abyste kočárek nepřetěžovali. U některých modelů pak ale najdete také informaci o nosnosti samotného sedátka pro dítě.
Skladnost a hmotnost
Skladnost je jednou z hlavních předností golfových kočárků. Ve složeném stavu se podobají typicky golfovým holím, odtud také pochází i jejich označení. Přestože jsou golfky zpravidla velice dobře skladné, i tak je potřeba dopředu počítat s nějakým prostorem, do kterého budete kočárek ukládat.
Zjistěte si proto velikost golfového kočárku ve složeném stavu, ať si můžete doma vyměřit potřebné místo pro jeho uložení. Pochopitelně však nejde jen o volný prostor v komoře či skříni, rozměry ve složeném stavu zohledněte také pro možný převoz autem, se kterým je rovněž potřeba v dnešní době počítat.
Skládání golfek
Pokud máte možnost, pak tento parametr doporučujeme u golfek vyzkoušet osobně. Každá žena nebo rodič má jinou fyzickou sílu, navíc zde do jisté míry hraje roli i samotná hmotnost kočárku. Ideálně si proto zkuste, jak snadno se golfky skládají a zda je možné je složit bez toho, aniž byste z nich museli odstraňovat některý prvek či součást. Hledejte zkrátka rychlé a jednoduché řešení, výrobci tuto funkci označují jako Rozložení jednou rukou.
Hmotnost golfového kočárku
Hmotnost golfového kočárku se odvíjí zejména od výrobního materiálu a celkového zpracování konstrukce. Lehké golfky mají tu výhodu, že se s nimi velice dobře manipuluje a díky nízké hmotnosti je lze i snadno složit. Dejte zde ovšem pozor na to, že nízká váha golfek jde u levnějších modelu ruku v ruce s kvalitou – lehké golfky mají obvykle pouze páskové polohování zad, což sice sníží pořizovací cenu, ale současně i komfort pro dítě.
Menší nevýhodou je, že golfky s kvalitněji zpracovaným polohováním bývají skrze vyšší nároky na materiál a proces zpracování dražší a také těžší. Nejedná se však o závratné rozdíly. Aby se vám s kočárkem ve městě dobře manipulovalo, neměla by jeho hmotnost přesáhnout 10 kilogramů. Lehčí golfky mohou vážit okolo 5 až 7 kg.
Příslušenství a doplňky
Na doplňky golfového kočárku byste při výběru rozhodně neměli zapomenout. Pomáhají totiž zvyšovat komfort dítěte či rodiče na cestách a při jízdě s kočárkem. Jaké příslušenství u golfek využijete a s čím se dnes můžete na trhu setkat?
- Pultík – Je praktický pro odkládání pitíčka nebo svačiny. Zastupuje současně i madlo.
- Pláštěnka na golfky – U kvalitnějších modelů najdete pláštěnku jako součást balení. Vždy je ale možné ji samostatně dokoupit.
- Síťka proti hmyzu – Ochrání dítě před otravnými komáry nebo hmyzem.
- Nánožník na zimu – Praktický a velmi účinný pomocník do zimy. Udrží nohy dítěte v teple.
- Slunečník na kočárek – Rovněž praktický pomocník, akorát na léto. Vhodný zejména při přímých slunečních paprscích a v parných létech.
- Držák na lahvičku – Pokud součástí golfek není pultík s otvorem pro umístění lahvičky, pak se držák rozhodně hodí. Nemusíte pak neustále vytahovat pitíčko z tašky.
- Prostorný košík – Košík pod sedací částí kočárku se vždy hodí. Můžete do něj schovat nezbytnosti nebo hračky pro dítko, stejně tak ale i nákup, pro který jste společně vyrazili.
Boudička
Součástí každého golfového kočárku je samozřejmě i boudička. Je dobré, pokud je možné ji polohovat – lépe pak umožní zastínit dítě před sluncem nebo jej ochránit před nepřízní počasí (déšť, vítr a podobně). Ideální jsou materiály, které se snadno čistí. Narazit můžete také na golfky, které mají v boudičce průhledný otvor, skrze které vidíte na dítě.
Cena
Abyste si mohli snáze stanovit rozpočet, přiblížíme vám v řádcích níže jednotlivé cenové relace, ve kterých dnes můžete golfky zakoupit. Dozvíte se, jaké základní parametry byste měli očekávat od levného kočárku, nebo co vám naopak může nabídnout nějaká dražší varianta.
Vždy je každopádně dobré sáhnout po modelu od ověřené značky, se kterou již mají uživatelé dobré zkušenosti. K nejoblíbenějším značkám golfových kočárků dnes aktuálně patří výrobci Petite&Mars, Babypoint, ZOPA, Chicco, Joie, HAUCK, Cybex, nebo známý Britax.
Cena do 1 500 Kč
Kočárků je dnes na trhu celá řada, a tak jdou někteří výrobci uživatelům naproti lákavě nízkou cenou. Záleží, co od golfového kočárku očekáváte, i takto levný kočárek může dobře pokrýt vaše požadavky. Pravděpodobně však půjde o ne zrovna bytelný model, který bude mít obyčejná plastová kolečka bez odpružení. U rukojeti se dočkáte jen základního rozděleného zpracování, skrze které se s kočárkem nedá dobře manipulovat jednou rukou.
Stejně tak bude omezený i komfort pro dítě. Očekávejte jen základní polohování do předem stanovených pozic, případně pevnou zádovou opěrku, kterou ale nedoporučujeme, pokud chcete nechat dítě v kočárku spát. Z této cenové kategorie vybírejte, pokud hledáte jen základní golfky pro občasné použití, očekáváte především nízkou hmotnost a dobrou skladnost. Jde o modely ideální na cestování.
Cena od 1 500 Kč do 3 000 Kč
Ve střední cenové kategorii najdete největší zastoupení kvalitních golfových kočárků do města. Od těchto modelů již můžete očekávat komfort pro sebe i pro dítě. Takřka samozřejmostí je libovolně polohovatelná zádová opěrka, kterou je možné nastavit až do plného lehu, nánožník nebo odnímatelné madlo s pultíkem. Půjde o modely s pogumovanými kolečky s aretací, povětšinou bez odpružení.
Tato cenová kategorie zahrnuje obecně golfové kočárky s hmotností okolo 5 až 8 kilogramů a nosností do 15 kg. Na první pohled mají o něco robustnější konstrukci, avšak stále jsou dobře skladné, snadno ovladatelné a vhodné pro městské pochůzky. Tomu ostatně odpovídá i moderní design a praktické doplňky, které těmto golfáčům obvykle nechybí.
Cena nad 3 000 Kč
Jestliže hledáte golfový kočárek, který by poskytl dítěti i vám komfort i při jízdě v terénu, pak byste si měli pro nákup vyhradit alespoň 3 000 Kč. Vsaďte na bytelnější modely s odpruženými gumovými či nafukovacími koly. Rukojeť by měla být jednotná a kočárek by měl disponovat doplňkovým příslušenstvím, které se při sportu či nepřízni počasí mohou hodit. Očekávat můžete vyšší nosnost, a to okolo 20 kg.
Ovšem dejte pozor, v této nejvyšší cenové relaci najdete dva typy produktů – jednak jde o zmíněné kvalitní sportovní golfové kočárky, ale také poměrně drahé designové modely do města. Záleží tedy na vašich preferencích a pružnosti rozpočtu.