Srovnávací test a recenze
nejlepších grafických karet

Ukázka produktu ve srovnání grafických karet

Grafické karty jsou neodmyslitelnou komponentou jakékoliv výpočetní techniky. Svoji důležitou roli sehrávají nejenom ve stolních počítačích, kde jsou mimochodem žádanější, ale také v noteboocích. A k čemu je vlastně takový doplněk zapotřebí?

Grafická karta primárně zvyšuje grafický výkon počítače. To znamená, že umožňuje rychlejší, plynulejší a lepší zpracování grafiky, která může být zhmotněna v nejrůznějších podobách. Jsou to nejenom počítačové hry, ale i zpracování videa a ostatní multimédia.

Výběru grafické karty je třeba věnovat jistou pozornost, protože na trhu se nachází spousta výkonově odlišných modelů pro rozdílné zaměření. Pokud tedy hledáte vhodnou grafickou kartu do svého počítače, začtěte se do článku Jak vybrat grafickou kartu.


Vzhled Název Typ grafické karty Orientační cena Aktuální cena
Recenze MSI GeForce GTX 1060 ARMOR 6G OCV1 MSI GeForce GTX 1060 ARMOR 6G OCV1 herní 8 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze MSI GeForce GTX 1050 Ti 4GT OC MSI GeForce GTX 1050 Ti 4GT OC herní 5 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze MSI GeForce GTX 1060 ARMOR 3G OCV1 MSI GeForce GTX 1060 ARMOR 3G OCV1 herní 7 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze MSI GeForce GTX 1060 GAMING X 6G MSI GeForce GTX 1060 GAMING X 6G herní 9 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Sapphire Radeon RX 580 NITRO+ 8GB DDR5 11265-01-20G Sapphire Radeon RX 580 NITRO+ 8GB DDR5 11265-01-20G herní 8 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze MSI GeForce RTX 2080 Ti GAMING X TRIO MSI GeForce RTX 2080 Ti GAMING X TRIO herní 35 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze ASUS DUAL-GTX1060-O6G 90YV09X0-M0NA00 ASUS DUAL-GTX1060-O6G 90YV09X0-M0NA00 herní 8 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Gigabyte GV-RX580GAMING-8GD Gigabyte GV-RX580GAMING-8GD herní 7 500 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Gainward GeForce GTX 1070 Ti 8GB DDR5 426018336-3989 Gainward GeForce GTX 1070 Ti 8GB DDR5 426018336-3989 herní 12 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze MSI GeForce GTX 1070 Ti ARMOR 8G MSI GeForce GTX 1070 Ti ARMOR 8G herní 12 000 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat grafickou kartu

 1. Typy grafických karet
 2. Grafický čip
 3. Paměť
 4. Ostatní důležité parametry
 5. Kompatibilita
 6. Konektivita
 7. Cena

Nejprve začneme tím nejdůležitějším. První kapitola bude věnována základnímu rozdělení grafických karet dle jejich použití. Teprve poté se zaměříme na detailnější popis jednotlivých parametrů karet. Je to například použitý grafický čip, paměť a mnohé další věci.

Podstatné je zmínit také kompatibilitu grafické karty, včetně její konektivity. Ta rozhoduje o tom, k jakému zařízení budete schopni grafickou kartu připojit. Poslední kapitolu si vyčleníme na představení pořizovacích cen této nepostradatelné komponenty výpočetní techniky.

1. Typy grafických karet

Grafickou kartu můžete využívat k nejrůznějším věcem. A právě díky tomu vzniká v podstatě základní dělení těchto výrobků. Každý zákazník má na tento výpočetní prvek trochu odlišné nároky a na základě nich by měl volit konkrétní model. V základu rozlišujeme tři typy grafických karet.

 • Grafické karty pro kancelářské využití
 • Grafické karty pro počítačové hry
 • Grafické karty pro profesionální použití

Grafické karty pro kancelářské využití

Pokud se na svém počítači věnujete pouze kancelářským činnostem, pak na výkon grafické karty budete mít v podstatě minimální nároky. Ba co více, mnohdy se spokojíte s výkonem integrované grafické karty, která je obvykle nedílnou součástí hlavně notebooků. U stolních počítačů však není žádnou výjimkou.

Pokud lpíte na dobrém multimediálním výkonu v rámci kancelářské práce, jsou tyto grafické karty ideální volbou. V jejich prospěch jasně hovoří nižší pořizovací náklady od 1 000 Kč do 3 000 Kč, ale také menší spotřeba.

Jako nevýhodu lze zmínit právě menší grafický výkon, který by nemusel korespondovat s některými grafickými programy, takže tuto volbu důkladně zvažte. Musíte vědět, co v rámci kancelářských činností na počítači budete provádět.

Grafické karty pro počítačové hry

Naprosto odlišným typem komponenty je grafická karta určená pro počítačové hráče. Právě ta disponuje dostatečným výkonem pro plynulé hraní her a překreslování. S pomocí takového doplňků docílíte vynikajícího herního zážitku. O to se starají především výkonné grafické čipy, dobré chlazení a vyšší paměť. U grafických karet pro hráče je do jisté míry kladen důraz také na vzhledové zpracování karty.

Tyto přednosti si samozřejmě vybírají svoji daň, která má podobu vyšších pořizovacích nákladů a větší spotřeby elektrické energie.

Grafické karty pro profesionální použití

Třetí a celkem specifickou kategorií jsou grafické karty pro profesionální užití. Pod tímto výrazem si můžete představit náročné zpracování videa, ale také nejrůznějších objektů. Tyto karty povětšinou využívají architekti, designéři a jim podobní. Zkrátka lidé pracující s více monitory najednou a využívající vysokého zobrazovacího rozlišení. Tyto grafické karty cílí hlavně na výkon a nastavitelnost.

Jejich nevýhodou může být vyšší cena. I když přináší vysoký grafický výkon, nejsou primárně vhodné na hraní počítačových her. Jejich potenciál je trochu někde jinde. Takže pořízením profesionální grafické karty jednoduše nezabijete dvě mouchy jednou ranou.

2. Grafický čip

Grafický čip je nepostradatelnou součástí celé grafické karty. Ve své podstatě jde o základní stavební kámen celého výkonu. Právě zvolená modelová řada grafického čipu určuje to, co vám grafická karta bude moci nabídnout. V tomto směru se na trhu setkáte se dvěma výrobci grafických čipů. Každý z nich samozřejmě produkuje odlišné modely.

 • AMD
 • NVidia

S výkonem grafického čipu pochopitelně roste i pořizovací cena grafické karty.

3. Paměť

Ruku v ruce s grafickou kartou jde také velikost grafické paměti. Její hodnota víceméně rozhoduje o tom, kolik dat najednou je schopna grafická karta zpracovat. Z logiky věci tedy vyplývá, že větší paměť přináší i lepší grafické výsledky.

Pokud jste nenároční z pohledu grafických prací, stačí vám karta s celkovou pamětí kolem 2 GB. Jestliže jsou vaším cílem náročnější počítačové hry nebo dokonce profesionální užití, pak se odrážejte od hranice 6 GB a výše. Dnes máte možnost zakoupit špičkové grafické karty s grafickou pamětí nad 12 GB.

4. Ostatní důležité parametry

I když jsou grafický čip a grafická paměť pravděpodobně těmi nejpodstatnějšími údaji v technických parametrech vámi vybrané grafické karty, rozhodně byste neměli podceňovat ani řadu ostatních informací. Minimálně je dobré vědět, co dalšího je prezentováno ve spojení s grafickými kartami.

 • Spotřeba grafické karty – Ta udává celkovou spotřebu této počítačové komponenty. Obvykle to bývá ve Wattech značených zkratkou „W“. Čím menší údaj, tím menší spotřeba. Na druhou stranu je třeba počítat s tím, že výkonnější grafické karty budou mít i vyšší spotřebu elektrické energie.
 • Šířka paměťové sběrnice – Tento parametr prezentuje to, kolik bitů projde za daný časový úsek. Čím vyšší šířka paměťové sběrnice, tím lépe.
 • Hlučnost – Pozornost můžete věnovat také hlučnosti grafické karty. Ta je udávána v decibelech pod zkratkou dB.
 • Chlazení – Vybírat si můžete mezi dvěma modely chlazení. Pasivní chlazení je realizováno prostřednictvím hliníkového bloku a je v podstatě nejtišší variantou vůbec. Opakem něho je aktivní chlazení, které je daleko účinnější a řešené s pomocí ventilátorů. Ty samozřejmě vydávají určitý hluk. V případě notebooků lze chlazení řešit chladičem umístěným pod notebookem.
 • Frekvence jádra – Frekvence grafického jádra je dalším výkonnostním parametrem udávaným v MHz. Čím vyšší číslo bude, tím výkonnější kartu si pořizujete.

5. Kompatibilita

Při výběru grafické karty byste neměli opomíjet na to, aby vámi zvolený model byl kompatibilní s daným stolním počítačem. Vaším odrazovým můstkem se v tomto směru stane rozhraní, prostřednictvím kterého připojíte kartu na základní desku počítače. Nejčastěji se můžete setkat se dvěma typy provedení.

 • AGP rozhraní – Je využíváno u starších počítačů
 • PCI rozhraní – Je aplikováno u moderní výpočetní techniky a je spojeno s odpovídajícím výkonem

I když zjistíte vhodnou kompatibilitu grafické karty s vaším počítačem, raději se informujte také o jejích celkových rozměrech, aby se karta vešla do počítačové skříně. Může se totiž stát, že máte atypické provedení skříně nebo základní desku plnou jiných komponent.

6. Konektivita

Na tuto kapitolu nepohlížejte z pohledu připojení k počítači. Konektivitou máme na mysli fakt, jaká další zařízení budete schopni připojit k samotné grafické kartě. Jde například o monitor, projektor, televizi a ostatní zařízení. Nejčastěji se setkáte se třemi používanými konektory.

 • HDMI – Jeden z nejpoužívanějších portů vůbec, kterým je vybavena velká spousta elektroniky na současném trhu. S pomocí konektoru HDMI budete schopni přenášet obraz se zvukem.
 • DVI – Oproti HDMI jde technologicky o postarší provedení portu. Ten je obvykle využíván tam, kde se připojí starší zařízení vybavená jen tímto portem. Mnohem lepšího výsledku docílíte s konektorem HDMI.
 • DisplayPort – Další z moderních typů portů, na který velice často narazíte po zkratkou DP. Obdoba konektoru HDMI vyskytující se nejčastěji u monitorů.

7. Cena

Náklady na grafickou kartu jsou přímo úměrné tomu, k čemu tuto výpočetní komponentu budete primárně využívat. Rozlišovat lze samozřejmě několik cenově odlišných kategorií. Ať už se najdete v jakékoliv z nich, vždy volte grafické karty od profesionálních výrobců. Ti jsou totiž zárukou požadovaných kvalit a výkonů. Mezi často vyhledávané značky patří například ASUS, MSI, Gigabyte, Sapphire, Matrox, Zotac a další.

Cena do 1 000 Kč

V této ceně zakoupíte nejlevnější grafické karty sloužící spíše pro kancelářské práce. Nemůžete od nich proto očekávat žádný závratný výkon. Jejich grafická paměť bude do 2 GB a šířka paměťové sběrnice bude maximálně 128 bit.

Cena od 1 000 Kč do 5 000 Kč

Za tuto cenu se nabízí už daleko lepší výběr a do hledáčku se vám dostanou také herní grafické karty. Ty budou mít podstatně větší paměť až 4 GB a šířku paměťové sběrnice nad 128 bit. Dražší grafické karty budou spojeny s aktivním chlazením za pomoci dvou ventilátorů.

Cena od 5 000 Kč do 15 000 Kč

Vzrůstající grafický výkon samozřejmě roste i s pořizovací cenou. Grafická paměť až 8 GB, šířka paměťové sběrnice až 192 bit a více propracovaný design. Tuto investici do grafické karty ocení nejenom hráči, ale také profesionální uživatelé pracující s grafikou.

Cena nad 15 000 Kč

Grafické karty s cenou nad 15 000 Kč už představují skutečný grafický luxus. Pakliže byste do této výpočetní komponenty investovali řádově desítky tisíc korun, překročí tyto prvky možnosti mnoha běžných uživatelů. Jen si to představte sami, grafické karty s pamětí nad 12 GB, šířkou paměťové sběrnice nad 384 bit a řadou dalších nadstandardních funkcí.

Jak vám pomohl tento článek? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Grafické karty
Průměrné hodnocení 4 z 24 hlasů