Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších grafických karet

Aktualizováno:
Březen 2021
Autor:
Kamila Lorenzová

Grafické karty jsou neodmyslitelnou komponentou jakékoliv výpočetní techniky. Svoji důležitou roli sehrávají nejenom ve stolních počítačích, kde jsou mimochodem žádanější, ale také v noteboocích. A k čemu je vlastně takový doplněk zapotřebí?

Grafická karta primárně zvyšuje grafický výkon počítače. To znamená, že umožňuje rychlejší, plynulejší a lepší zpracování grafiky, která může být zhmotněna v nejrůznějších podobách. Jsou to nejenom počítačové hry, ale i zpracování videa a ostatní multimédia. Právě účel jejich použití představuje nejdůležitější kritérium při správném výběru. Pokud tedy chcete vylepšit svůj počítač, protože máte v plánu hrát náročné počítačové hry, zaměříte se na úplně odlišnou kategorii produktů než ti, kdo potřebují stříhat videa.

Výběru grafické karty je třeba věnovat jistou pozornost, protože na trhu se nachází spousta odlišných modelů pro rozdílná zaměření. Rozhodně se nevyplatí řídit pravidlem, že to nejdražší zboží je automaticky nejlepší. Záleží totiž hned na několika okolnostech, a je tak dobré se v problematice dobře orientovat. Pokud tedy hledáte vhodnou grafickou kartu do svého počítače, začtěte se do článku Jak vybrat grafickou kartu. V něm vám poradíme, na které parametry se při výběru zaměřit a proč je například důležité brát ohled i na procesor počítače.


Nejlepší grafické karty dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Vzhled Název Grafický čip Velikost paměti (Gb) Výkon (Passmark) Orientační cena Aktuální cena
1.
Recenze ASUS TUF Radeon RX 6900 XT O16G GAMING
ASUS TUF Radeon RX 6900 XT O16G GAMING AMD 16 25698 57 000 Kč Zobrazit nabídky
2.
Recenze GIGABYTE AORUS GeForce RTX 3080 MASTER 10G
GIGABYTE AORUS GeForce RTX 3080 MASTER 10G Nvidia 10 24155 44 000 Kč Zobrazit nabídky
3.
Recenze GIGABYTE Radeon RX 6800 XT GAMING OC 16G
GIGABYTE Radeon RX 6800 XT GAMING OC 16G AMD 16 24011 37 000 Kč Zobrazit nabídky
4.
Recenze MSI GeForce RTX 3070 GAMING TRIO
MSI GeForce RTX 3070 GAMING TRIO Nvidia 8 21668 29 000 Kč Zobrazit nabídky
5.
Recenze GIGABYTE Radeon RX 6800 GAMING OC 16G
GIGABYTE Radeon RX 6800 GAMING OC 16G AMD 16 21231 32 000 Kč Zobrazit nabídky
6.
Recenze ASUS DUAL GeForce RTX 3060 Ti 8G
ASUS DUAL GeForce RTX 3060 Ti 8G Nvidia 8 19622 20 000 Kč Zobrazit nabídky
7.
Recenze GIGABYTE Radeon RX 6700 XT EAGLE 12G
GIGABYTE Radeon RX 6700 XT EAGLE 12G AMD 12 18517 30 000 Kč Zobrazit nabídky
8.
Recenze MSI GeForce RTX 3060 VENTUS 2X 12G
MSI GeForce RTX 3060 VENTUS 2X 12G Nvidia 12 16529 17 000 Kč Zobrazit nabídky
9.
Recenze MSI GeForce GTX 1660 VENTUS XS OC
MSI GeForce GTX 1660 VENTUS XS OC Nvidia 6 11591 16 000 Kč Zobrazit nabídky
10.
Recenze MSI GeForce GTX 1650 VENTUS XS D6 4G
MSI GeForce GTX 1650 VENTUS XS D6 4G Nvidia 4 7747 8 000 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat grafickou kartu

Nejprve začneme tím nejdůležitějším. První kapitola bude věnována základnímu rozdělení grafických karet dle jejich použití. Teprve poté se zaměříme na detailnější popis jednotlivých parametrů karet. Je to například použitý grafický čip, paměť a mnohé další věci.

Podstatné je zmínit také kompatibilitu grafické karty včetně její konektivity. Ta rozhoduje o tom, k jakému zařízení budete schopni grafickou kartu připojit. Poslední kapitolu si vyčleníme na představení pořizovacích cen této nepostradatelné komponenty výpočetní techniky.

Typy grafických karet

V první řadě je potřeba představit základní dělení grafických karet. Může být totiž integrovaná nebo dedikovaná. Integrovaná používá operační paměť počítače a jedná se zpravidla o levnější variantu. Naopak dedikovaná má vlastní videopaměť a bývá tím pádem i výkonnější.

Grafickou kartu si každý pořizuje za trošku jiným účelem. Někdo chce vylepšit svůj počítač, aby mohl hrát náročnější hry, jiní zase potřebují například lepší podmínky pro stříhání videí a podobně. Právě díky tomu vzniká v podstatě základní dělení těchto výrobků. Každý zákazník má na tento výpočetní prvek trochu odlišné nároky a na základě nich by měl volit konkrétní model. V základu rozlišujeme tři typy grafických karet.

 • Grafické karty pro kancelářské využití
 • Grafické karty pro počítačové hry
 • Grafické karty pro profesionální použití

Grafické karty pro kancelářské využití

Pokud se na svém počítači věnujete pouze kancelářským činnostem, pak na výkon grafické karty budete mít v podstatě minimální nároky. Ba co více, mnohdy se spokojíte s výkonem integrované grafické karty, která je obvykle nedílnou součástí hlavně notebooků. Často ji ale najdete i u stolních počítačů.

Pokud lpíte na dobrém multimediálním výkonu v rámci kancelářské práce, jsou tyto grafické karty ideální volbou. V jejich prospěch jasně hovoří nižší pořizovací náklady od 1 000 Kč do 3 000 Kč, ale také menší spotřeba.

Jako nevýhodu lze zmínit právě menší grafický výkon, který by nemusel korespondovat s některými grafickými programy, takže tuto volbu důkladně zvažte. Musíte vědět, co v rámci kancelářských činností na počítači budete provádět.

Grafické karty pro počítačové hry

Naprosto odlišným typem komponenty je grafická karta určená pro počítačové hráče. Právě ta disponuje dostatečným výkonem pro plynulé hraní her a překreslování. S pomocí takového doplňku docílíte vynikajícího herního zážitku. O to se starají především výkonné grafické čipy, dobré chlazení a vyšší paměť. U grafických karet pro hráče je do jisté míry kladen důraz také na vzhledové zpracování karty.

Tyto přednosti si samozřejmě vybírají svoji daň, která má podobu vyšších pořizovacích nákladů a větší spotřeby elektrické energie. Co se týče pořizovacích nákladů, budou se odvíjet hlavně od výkonu karty. Pokud si pořizujete grafickou kartu právě za účelem hraní her, nezapomínejte, že záleží nejen na tom, jak často hrajete, ale také jaké hry chcete hrát. Hráči strategií, mezi které patří například League of Legends či StarCraft II, nepotřebují tak vysoký výkon jako hráči stříleček Call of Duty či RPG Word of Warcraft, Zaklínač a podobně.

Grafické karty pro profesionální použití

Třetí a celkem specifickou kategorií jsou grafické karty pro profesionální užití. Pod tímto výrazem si můžete představit náročné zpracování videa, ale také nejrůznějších objektů. Tyto karty povětšinou využívají architekti, designéři a jim podobní. Zkrátka lidé pracující s více monitory najednou a využívající vysokého zobrazovacího rozlišení. Tyto grafické karty cílí hlavně na výkon a nastavitelnost.

Největší nevýhodou profesionálních grafických karet může být vyšší cena. I když přináší vysoký grafický výkon, nejsou primárně vhodné na hraní počítačových her. Jejich potenciál je trochu někde jinde. Takže pořízením profesionální grafické karty jednoduše nezabijete dvě mouchy jednou ranou.

Profesionální a nejvýkonnější grafické karty se nejvíce hodí také pro těžbu kryptoměn. V takovém případě by paměť grafické karty neměla být nižší než 4 GB a při jejím výběru byste se měli řídit takzvaným hash rate. Tuto informaci ovšem výrobce většinou neuvádí, a proto po nich musíte pátrat na specializovaných stránkách. Obecně ale platí, že pokud chcete grafickou kartu využívat primárně pro těžbu kryptoměn, určitě byste na ní neměli šetřit.

Grafický čip

Grafický čip je nepostradatelnou součástí celé grafické karty. Ve své podstatě jde o základní stavební kámen celého výkonu. Právě zvolená modelová řada grafického čipu určuje, co vám grafická karta bude moci nabídnout. V tomto směru se na trhu setkáte se dvěma výrobci grafických čipů. Každý z nich samozřejmě produkuje odlišné modely.

 • AMD
 • NVidia

Není ani tak důležité, kdo čip vyrábí, a nemůžeme vám s jistotou říct, který výrobce je jednoznačně lepší. O jeho kvalitě vám totiž nejvíce prozradí právě výkon. Počítejte ale s tím, že s výkonem grafického čipu pochopitelně roste i pořizovací cena grafické karty.

Paměť

Při výběru té správné grafické karty byste se měli zaměřit také na velikost grafické paměti. Její hodnota víceméně rozhoduje o tom, kolik dat najednou je grafická karta schopna zpracovat. Z logiky věci tedy vyplývá, že větší paměť přináší i lepší grafické výsledky.

Pokud jste nenároční z pohledu grafických prací, stačí vám karta s celkovou pamětí kolem 2 GB. Jestliže jsou vaším cílem náročnější počítačové hry nebo dokonce profesionální užití, pak se odrážejte od hranice 6 GB a výše. Dnes máte možnost zakoupit špičkové grafické karty s grafickou pamětí nad 12 GB.

Ostatní důležité parametry

I když jsou grafický čip a grafická paměť pravděpodobně těmi nejpodstatnějšími údaji v technických parametrech vámi vybrané grafické karty, rozhodně byste neměli podceňovat ani řadu ostatních informací. Minimálně je dobré vědět, co dalšího je prezentováno ve spojení s grafickými kartami.

Spotřeba grafické karty

Udává celkovou spotřebu této počítačové komponenty. Obvykle to bývá ve wattech značených zkratkou „W“. Čím menší údaj, tím menší spotřeba. Na druhou stranu je třeba počítat s tím, že výkonnější grafické karty budou mít i vyšší spotřebu elektrické energie.

Myslete na to, že ty nejvýkonnější grafické karty „ukousnou“ dost wattů. To znamená, že pokud nemáte dostatečné napájení, karta vám v počítači ani nemusí jet. Obecně doporučovaný minimální výkon je 450 W, ty nejvyšší řady si ale mohou říct i o mnohem více. Při výběru grafické karty tak věnujte pozornost kolonce udávající takzvané TDP.

Šířka paměťové sběrnice

Tento parametr prezentuje to, kolik bitů projde za daný časový úsek. Čím je sběrnice širší, tím se více dat za jeden takt dostane z paměti zpět do jádra a naopak. Její hodnota se obvykle pohybuje kolem 64, 128 nebo 192 bitů. U výkonnějších modelů může být pak 256/384bitová.

Chlazení

Existují až 3 typy chlazení grafických karet. Nejčastěji se setkáte s pasivním a aktivním chlazením. Ty nejvýkonnější grafické karty pak mohou fungovat i na principu vodního chlazení, ale s tím se na trhu téměř nesetkáte.

 • Pasivní chlazení – jedná se o nejtišší variantu bez přítomného ventilátoru. Hodí se pro multimediální grafické karty, které nejsou tak vytížené. Funguje prostřednictvím hliníkového bloku, který vyměňuje pouze teplo s okolním vzduchem. 
 • Aktivní chlazení – systém je ochlazován pomocí ventilátoru. Z toho důvodu je proces o něco hlučnější, ale také mnohem účinnější. Aktivní chlazení se využívá například u výkonnějších herních grafických karet.
 • Vodní chlazení – varianta vhodná zejména pro fanoušky taktování (navyšování výkonu počítače) a pro nejvýkonnější grafické karty. Funguje také pomocí ventilátoru, který ochlazuje radiátor s tekutinou a ta chladí grafiku.

V případě notebooků lze chlazení řešit chladičem umístěným pod notebookem.

Hlučnost

Pozornost můžete věnovat také hlučnosti grafické karty. Ta je udávána v decibelech pod zkratkou dB. Obecně platí, že grafické karty s aktivním chlazením bývají hlučnější, ale zase výkonnější. Hlučnost grafiky by se v ideálním případě měla pohybovat okolo 40 dB.

Frekvence jádra

Frekvence grafického jádra je dalším výkonnostním parametrem udávaným v MHz. Značí množství operací, které je karta schopná vypočítat za jednu vteřinu. Čím vyšší číslo bude, tím výkonnější kartu si pořizujete.

Nové technologie

Výrobci se samozřejmě snaží grafické karty neustále vylepšovat. Zejména hráče počítačových her budou určitě zajímat nejnovější technologie, které nabízí ty nejnovější grafiky. Souvisí zejména s plynulostí a kvalitou obrazu při hraní. Ne všechny hry ovšem tyto technologie podporují. Z toho důvodu berte níže popsané technologie pouze jako informační a nestavějte na nich primárně svůj výběr grafické karty. Jde spíše o zajímavé doplňky.

 • G-Sync – jedná se o technologii od výrobce NVidia. Využívá různé frekvence pro obnovení obrazu a nedrží se pouze fixní obnovovací frekvence 60krát za sekundu, jak je tomu u většiny LCD monitorů. Přizpůsobení frekvencí zajistí, že obrazovka netrpí trháním obrazu a eliminuje lagy obrazu. 
 • Ray-tracing – někteří jej označují za svatý grál herní grafiky. Simuluje fyzikální chování světla, a přináší tak renderování ve filmové kvalitě v reálném čase i do těch vizuálně nejnáročnějších her. Tuto technologii podporuje v současnosti jen malé množství her (tudíž není stěžejní pro výběr grafické karty). 

Kompatibilita

Při výběru grafické karty byste neměli opomíjet na to, aby vámi zvolený model byl kompatibilní s daným stolním počítačem. Vaším odrazovým můstkem se v tomto směru stane rozhraní, prostřednictvím kterého připojíte kartu na základní desku počítače. Nejčastěji se můžete setkat se dvěma typy provedení.

 • AGP rozhraní – Je využíváno u starších počítačů
 • PCI rozhraní – Je aplikováno u moderní výpočetní techniky a je spojeno s odpovídajícím výkonem

I když zjistíte vhodnou kompatibilitu grafické karty s vaším počítačem, raději se informujte také o jejích celkových rozměrech, aby se karta vešla do počítačové skříně. Může se totiž stát, že máte atypické provedení skříně nebo základní desku plnou jiných komponent.

Pozor na kompatibilitu s procesorem

Při výběru grafické karty byste se měli také řídit procesorem v počítači. Ať už pořizujete kartu k příslušnému procesoru, nebo máte teprve v plánu nějaký vybírat, rozhodně nezapomínejte na to, že tyto dva komponenty spolu úzce souvisí. Procesor do grafické karty totiž posílá příkazy, podle kterých následně grafická karta vytváří snímky a posílá je do monitoru. Je tedy velmi důležité, aby oba tyto komponenty byly zhruba na stejné výkonnostní úrovni. V opačném případě se totiž můžete potýkat s dvěma následujícími problémy.

 • Procesor je výkonnější než grafická karta – V takovém případě procesor posílá příkazy moc rychle a karta je nestíhá zpracovávat. Vzniká tak určitá prodleva a špatná grafická karta pak ovlivňuje výkon celého počítače.
 • Procesor je slabší než grafická karta – Při této situaci zase grafická karta zpracovává informace rychleji, než je procesor zvládá posílat. Ani taková skutečnost není ideální, protože grafická karta pak nemá co na práci a neposílá obraz do monitoru. Kvůli tomu může docházet k sekání obrazu neboli takzvaným „lagům“.

Konektivita

Na tuto kapitolu nepohlížejte z pohledu připojení k počítači. Konektivitou máme na mysli fakt, jaká další zařízení budete schopni připojit k samotné grafické kartě. Jde například o monitor, projektor, televizi a ostatní zařízení. Nejčastěji se setkáte se třemi používanými konektory.

 • HDMI – Jeden z nejpoužívanějších portů vůbec, kterým je vybavena velká spousta elektroniky na současném trhu. S pomocí konektoru HDMI budete schopni přenášet obraz se zvukem.
 • DVI – Oproti HDMI jde technologicky o postarší provedení portu. Ten je obvykle využíván tam, kde se připojí starší zařízení vybavená jen tímto portem. Mnohem lepšího výsledku docílíte s konektorem HDMI.
 • DisplayPort – Další z moderních typů portů, na který velice často narazíte po zkratkou DP. Obdoba konektoru HDMI vyskytující se nejčastěji u monitorů.

Cena

Náklady na grafickou kartu jsou přímo úměrné jejímu výkonu. Nezapomínejte, že si musíte hlavně rozmyslet, k čemu ji budete používat, ať zbytečně nevyhodíte několik desítek tisíc za kartu, jejíž výkon nebudete schopni využít. Pokud tedy například stavíte kancelářský počítač, na kterém chcete primárně pracovat s internetem a balíkem Office, stačí vám základní modely za pár tisícovek.

Rozlišovat lze samozřejmě několik cenově odlišných kategorií. Ať už se najdete v jakékoliv z nich, vždy volte grafické karty od profesionálních výrobců. Ti jsou totiž zárukou požadovaných kvalit a výkonů. Mezi často vyhledávané značky patří například ASUS, MSI, Gigabyte, Sapphire, Matrox, Zotac a další.

Cena do 1 000 Kč

V této ceně zakoupíte nejlevnější grafické karty sloužící spíše pro kancelářské práce. Nemůžete od nich proto očekávat žádný závratný výkon, ale pro základní úkony na počítači úplně stačí. Jejich grafická paměť bude dosahovat 2 GB a šířka paměťové sběrnice bude maximálně 128bitová.

Cena od 1 000 Kč do 5 000 Kč

Za tuto cenu se nabízí už daleko lepší výběr a do hledáčku se vám dostanou také herní grafické karty. Ty budou mít podstatně větší paměť až 4 GB a šířku paměťové sběrnice nad 128 bit. Dražší grafické karty budou spojeny s aktivním chlazením za pomoci dvou ventilátorů.

Cena od 5 000 Kč do 15 000 Kč

Vzrůstající grafický výkon samozřejmě roste i s pořizovací cenou. Grafická paměť až 8 GB, šířka paměťové sběrnice až 192 bit a více propracovaný design. Tuto investici do grafické karty ocení nejenom hráči, ale také profesionální uživatelé pracující s grafikou.

Cena nad 15 000 Kč

Grafické karty s cenou nad 15 000 Kč už představují skutečný grafický luxus. Pakliže byste do této výpočetní komponenty investovali řádově desítky tisíc korun, překročí tyto prvky možnosti mnoha běžných uživatelů. Jen si to představte sami, grafické karty s pamětí nad 12 GB, šířkou paměťové sběrnice nad 384 bit a řadou dalších nadstandardních funkcí.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.1 z 75 hlasů