Jak vybrat gramofon
Nákup gramofonu není zrovna nejsnazší záležitostí, proto se můžete při jeho výběru inspirovat tímto článkem. Níže najdete stručný souhrn toho, co se v jednotlivých kapitolách dozvíte.
- Proč koupit kvalitní gramofon – pouze na gramofonu si můžete poslechnout LP desky a vychutnat si tak originální analogové nahrávky bez digitálních úprav. Gramofon se navíc může stát zajímavým doplňkem vašeho interiéru a podpořit retro atmosféru.
- Nevýhody gramofonů – desky musíte na gramofonu měnit ručně. Také je nutné dbát na pravidelnou údržbu a výměnu opotřebovaných součástí.
- Typy gramofonů – vybírat můžete mezi klasickými se zabudovanými reproduktory, Hi-Fi gramofony nebo DJ gramofony. Liší se různými vlastnostmi, jako jsou kvalita zvuku či odolnost.
- Předzesilovač – některé gramofony ho mají zabudovaný přímo zabudovaný v sobě, k jiným ho musíte připojit externě. Tento zesilovač slouží k úpravě nízkých a vysokých tónů, čímž se zvyšuje kvalita zvukového výstupu.
- Náhon – u klasických a Hi-Fi gramofonů převažuje řemínkový náhon, u DJ gramofonů k mixování a skrečování dominuje přímý náhon.
- Rychlost otáček – liší se podle velikosti vinylové desky, nejčastěji narazíte na možnost přepínání mezi 33,5 a 45 otáčkami za minutu.
- Raménko – tvar raménka má vliv na kvalitu zvukového výstupu. Rovné raménko má trochu horší výstup, ale je vhodné pro starší a poškrábané desky. Zahnuté raménko je ideální pro nové desky, zvukový výstup je mnohem kvalitnější.
- Přenoska – nejdůležitější část celého gramofonu, převádí pohyb jehly na elektrický signál. Existují pizoelektrické a elektromagnetické přenosky.
- Ovládání – u modelů s automatickým nebo poloautomatickým ovládáním se o většinu úkonů vůbec starat nemusíte. Někdo ale dává přednost gramofonům s tradičním ručním ovládáním, kde si vše nastavujete sami.
- Materiál a konstrukce – k výrobě šasi se používají plasty, kovy nebo dřevo. Konstrukce by měla být co nejodolnější. Nejméně odolné jsou plasty.
- Funkce a příslušenství – nejčastěji se jedná o USB port, Bluetooth či dálkové ovládání.
- Ceny – pořízení gramofonu je investice v řádech tisíců korun. Nenároční zákazníci si bez problémů vyberou v rozmezí 10–20 000 Kč, dražší modely za desítky tisíc korun už jsou určeny skutečně náročným zákazníkům a profesionálům.
Milovníkům hudby doporučujeme nahlédnout i na samostatná srovnání mixážních pultů, reproduktorů, partyboxů nebo Hi-Fi systémů.
Konstrukce gramofonu
Proč koupit kvalitní gramofon
Pokud jste zvyklí poslouchat hudbu jen na Spotify či YouTube, tak si možná říkáte, zda má vůbec smysl kupovat v dnešní době gramofon. Tyto přístroje mají ale jedinečné vlastnosti:
- Unikátní kvalita zvuku – kvalita zvuku na vinylových deskách je nesrovnatelně vyšší v porovnání s CD či online poslechem. Nahrává se na ně totiž v původní kvalitě bez dodatečných úprav, takže je výsledný zvukový výstup skutečně autentický.
- Jediný zdroj originálního analogu – s uvedenou kvalitou zvukového výstupu souvisí také to, že čistý analogový záznam si z internetu zkrátka nestáhnete.
- Nádech minulosti – pokud máte slabost pro retro přístroje a zařizujete si domácnost v tomto stylu, gramofon by vám rozhodně neměl chybět.
Nevýhody gramofonů
Než si pořídíte gramofon, měli byste vzít v potaz i pár nevýhod, které se pojí s jeho nákupem a používáním:
- Nutnost měnit ručně desky – oproti přehrávání z mobilu či PC, kde se přehrávají písně automaticky, musíte u gramofonu vyměnit LP fyzicky, pokud si chcete pustit jiného interpreta či album.
- Pravidelná údržba – o gramofon se musíte starat. Kromě pravidelného otírání od prachu byste měli občas vyměnit přenosku nebo opotřebovaný hrot. Opotřebování těchto součástí poznáte snadno podle výrazného zhoršení kvality zvuku.
Typy gramofonů
Vaším základním odrazovým můstkem by se měl stát typ gramofonu. Trh totiž přináší poměrně široký výběr jednotlivých modelů, které se liší svým zpracováním a poskytovanou kvalitou zvuku. Je velký rozdíl, zda si na gramofonu občas přehrajete svoji oblíbenou LP desku, jestli jej budete využívat i k digitalizaci záznamu z vinylových desek, nebo k profesionálnímu poslechu. To má samozřejmě vliv také na celkové pořizovací náklady.
Na trhu narazíte nejčastěji na tři základní typy gramofonů:
- Klasický gramofon se zabudovanými reproduktory – hodí se k domácímu použití, ocení ho spíše nenároční uživatelé.
- Hi-Fi gramofon – ocení ho i náročnější a pokročilejší posluchači.
- DJ gramofon – má podobnou kvalitu zvuku jako Hi-Fi gramofon, bývá ale mnohem odolnější a hodí se k mixování.

Obecně platí, že má-li gramofon vše zabudované v sobě (nejen níže zmiňované reproduktory, ale také rádio, budík apod.), bude jeho cena sice nižší, ale kvalita samotného přehrávání horší.
Klasický gramofon s reproduktory
Nejprve začneme popisem toho nejzákladnějšího modelu. Jeho primárními uživateli budou nenároční posluchači. Jde vesměs o univerzální a kompaktní produkt, který obsahuje nejenom samotný gramofon, ale také zabudované reproduktory, v lepším případě ještě přehrávač CD disků nebo FM/AM rádio.
Výkon, potažmo hudební přednes takového zařízení patří k naprostému průměru a nelze od něj očekávat nic výjimečného. Proto si jej pořizují zákazníci, kterým stačí pustit vinylovou desku a dále už nedbají na preciznost výstupu.
All-in-one gramofon
U klasických gramofonů občas narazíte také na označení all-in-one. Znamená to, že gramofon má v sobě vše, co k jeho provozu potřebujete. Stačí tedy koupit jedno zařízení, nemusíte vybírat například samostatný předzesilovač nebo externí reproduktory. Pokud si chcete desky na gramofonu pouštět jen občas, máte na něj vyhrazený omezený prostor a nechcete se trápit výběrem ostatních komponentů, pak po takovém typu určitě sáhněte.
Hi-Fi gramofon
Tento model je primárně zaměřen na pokročilejší, ba dokonce profesionální poslech. Obvykle jde o gramofon bez jakýchkoliv integrovaných reproduktorů a ostatních prvků. O to více je kladen důraz na volbu jednotlivých doplňků majících vliv na kvalitu zvuku.
Jak prozrazuje název této skupiny gramofonů, hodí se toto hudební zařízení i do Hi-Fi soustavy, kde tvoří její plnohodnotnou součást. Zde jsou pořizovací náklady samozřejmě vyšší. Vliv na to má také fakt, že si ke gramofonu musíte pořídit ještě další komponenty tvořící celou sestavu. Je to například receiver, zesilovač a reproduktory.
Pokud si chcete ke kvalitnímu gramofonu pořídit i kvalitní komponenty, rozhodně se podívejte i na naše srovnání Hi-Fi systémů a výběr nejlepších reproduktorů.
DJ gramofon
Tento typ gramofonu je podobný Hi-Fi variantě, jen s tím rozdílem, že je kladen podstatně vyšší důraz na celkovou odolnost zařízení. Tyto produkty slouží pro mixování hudby, skrečování a podobným činnostem. Disponují pokročilými funkcemi, jako je kontrola a uzamykání rychlosti otáček. Zacházení s takovým přístrojem je celkově náročnější. V tomto případě je pro využití maximálního potenciálu gramofonu zapotřebí dokoupit ještě mixážní pult. V závěru se však pyšní vysoce kvalitním zvukem.
Tento typ je určen spíše pro specifickou skupinu lidí zabývajících se tvorbou mixované hudby, nikoliv pro domácí užití.
DJ gramofon
Předzesilovač
Předzesilovač je pojmem, se kterým se u výběru konkrétního gramofonu rozhodně setkáte. Jde ve své podstatě o speciální elektrický zesilovač. Je potřeba u gramofonů s elektromagnetickými přenoskami, které vytvářejí výstup s nízkým napětím. Právě s předzesilovačem jste schopni jej bez jakéhokoli šumu zesílit. Tento signál je následně šířen prostřednictvím reproduktorů.
Narazit můžete na dvojí provedení gramofonů:
- Gramofon s předzesilovačem – disponuje linkovými vstupy a není potřeba doplňovat cokoliv dalšího.
- Gramofon bez předzesilovače – v jeho případě je nutné gramofon napojit k zesilovači, a to prostřednictvím vstupu označeného jako phono.
Gramofony také můžete kombinovat i s externími předzesilovači. S nimi se vám dostane daleko větších možností z pohledu zvukového výstupu.
Náhon
S primární volbou použití gramofonu souvisí i náhon neboli pohon, který zaručuje otáčení talíře. Náhon gramofonu je v současnosti realizován prostřednictvím dvou odlišných principů:
- Řemínkový náhon – funguje podobně jako klínový řemen u automobilu, řemen propojuje motor s otočným talířem, běžný u klasických a Hi-Fi gramofonů, časem ale vyžaduje výměnu.
- Přímý náhon – pohonná jednotka je součástí otočného talíře, běžný u DJ gramofonů, mnohem vyšší odolnost.

Řemínkový náhon
Jestliže máte alespoň základní povědomí o tom, jak funguje klínový řemen u automobilu, velice jednoduše si představíte také princip otáčení talíře u gramofonu s řemínkovým náhonem. Motor neboli pohonná jednotka hudebního přístroje je primárně uložena mimo otočný talíř. S ním je propojena za pomoci onoho řemínku.
Chcete-li docílit minimálních vibrací na otáčející se desku, pak volte oddělení od šasi gramofonu. Tento princip fungování je běžný jak pro klasické gramofony, tak pro ty Hi-Fi. Velkou odlišností bude pouze konkrétní umístění motoru a preciznost jeho oddělení, což se následně promítne do kvality zvuku.
V případě řemínkového náhonu počítejte s tím, že je třeba řemínek jednou za čas vyměnit, protože dochází k jeho opotřebení ve smyslu „vytahání“ a gramofon ztrácí na přesnosti otáček.
Přímý náhon
Pod přímým náhonem si představte pohonnou jednotku jako součást otáčejícího se talíře. Tato technologie je spojena s dokonalým řízením otáček a s nastavováním nejrůznějších parametrů. Varianta přímého náhonu je typická pro DJ gramofony, jen výjimečně ji naleznete také u klasických a Hi-Fi gramofonů.
Přímý náhon je nejen bohatě nastavitelný a umožňuje řízení krouticího momentu, ale jeho výhodou je také celková odolnost, která je zapotřebí při mixování hudby, potažmo při tzv. skrečování. Proto se objevuje nejčastěji u profesionálních přehrávačů.
Rychlost otáček
Při nákupu gramofonu by vás měla zajímat také rychlost otáček. Tento údaj je prezentován v otáčkách za minutu a je spjat s přehráváním konkrétního průměru vinylové desky. V případě rychlosti otáček můžete narazit na několik variant. Pro přehlednost jsme vám je shrnuli do níže uvedené tabulky.
Většina současných gramofonů podporuje rychlost přehrávání 33,3 a 45 otáček za minutu. K přepínání mezi nimi slouží manuální přepínač. Změnu rychlosti otáček lze provést i tak, že vyměníte řemínek o příslušné velikosti. S tímto poněkud náročnějším procesem dosáhnete pravděpodobně té nejvyšší přesnosti při přehrávání.
Velikost desky |
Rychlost otáček |
Typ desky |
30 cm (12″) |
33,3 nebo 45 otáček/min |
45minutové LP desky, single desky |
25 cm (10″) |
33,3 nebo 78 otáček/min |
45minutové LP desky / 3minutové LP desky (šekalové) |
17,5 cm (7″) |
45 otáček/min |
Single desky, maxi single |
Raménko
Raménko gramofonu představuje nosný prvek, na kterém je umístěna přenoska s jehlou. Tato část gramofonu se nachází mimo otáčející se desku a je vybavena speciálním držadlem. S ním umístíte raménko nad „elpíčko“.
Na trhu můžete narazit na rovná a zahnutá ramínka. S těmi se pojí určité klady a zápory:
- Rovné raménko – samotný název prozrazuje tvar raménka. K jeho přednostem patří vysoká přesnost udržení stopy v drážce desky. Jeho nevýhodou je horší zvukový projev. Je ale vhodnější volbou pro starší a třeba trochu poškrábané desky. Raménko se spíš udrží v drážce a zvuk tolik nepřeskakuje.
- Zahnuté raménko – zde si můžete vybírat mezi jednoduchým zakřivením na konci raménka a dvojitým, připomínajícím písmeno „S“. Právě ony záhyby přispívají k lepšímu sklonu a nastavení snímače. Taková vlastnost se pozitivně promítá do hudebního výstupu. Pakliže však použijete až příliš poškrábanou gramofonovou desku, hrozí vyskočení ramínka z desky.
Nejčastějším výrobním materiálem raménka je plast, kov nebo karbon.
Rovné raménko
Zahnuté raménko
Přenoska
Přenoska je umístěna na konci raménka a její hlavní náplní je vlastní tvorba zvuku z vinylové desky. Existují zde dvě varianty provedení:
- Piezoelektrická přenoska – levnější varianta, setkáte se s ní především u klasických gramofonů. Často je označována pojmy krystalová a keramická. S nižší pořizovací cenou souvisí zhoršený zvukový výstup. K nevýhodám patří také rychlejší opotřebení přehrávaných desek, protože tato přenoska vyžaduje větší tlak hrotu.
- Elektromagnetická přenoska – prvek označovaný zkratkou MC a MM může být s pohyblivou cívkou nebo magnetem. V kombinaci s kvalitním Hi-Fi gramofonem dokáže zajistit vynikající zvukový projev. Frekvenční rozsah se pohybuje mezi 20–20 000 Hz.
Přenoska představuje nejdůležitější část celého gramofonu. Jedná se vlastně o měnič, který převádí pohyb jehly gramofonu v drážce desky na elektrický signál. Možná i z toho důvodu je na kvalitu této části kladen pravděpodobně ten největší důraz. To, že je přenoska důležitou součástí raménka, dokazuje např. její přesná hmotnost a přítlak úměrný právě danému raménku.
Ovládání
U ovládání gramofonu se můžete setkat se třemi mechanismy:
- Automatické ovládání – jestliže v životě dáváte přednost automatizaci, která většinu úkonů provádí za vás, oceníte automatický režim. Pouhé jediné tlačítko se postará o to, že gramofon začne hrát a na konci desky skončí.
- Poloautomatické ovládání – pojem „poloautomatický“ se týká hlavně stavu dokončení přehrávání vinylové desky. Zde se raménko automaticky zvedá, popřípadě dojde k vypnutí samotného gramofonu. Poloautomatické ovládání může být dotaženo ještě do takového režimu, že se raménko vrací na svoji původní polohu.
- Manuální ovládání – při přehrávání nepočítejte s žádnými automatickými funkcemi. LP desku musíte do gramofonu vložit, gramofon spustit, raménko uchopit a přesunout nad desku. Opačný postup je třeba realizovat i po dokončení přehrávání, kdy se deska točí stále dál a raménko se samo nevrací. Pokud jej zapomenete manuálně vypnout, bude se raménko otáček na konci desky v nekonečné stopě, a tím bude docházet k většímu opotřebení hrotu i desky.
Materiál a konstrukce
Tělu gramofonu se říká šasi. Představuje základní nosnou část celého přístroje a nese všechny ostatní komponenty. Kromě toho se stará o částečné tlumení vibrací, které jsou pro fungování gramofonu nežádoucí. I jen nepatrné kolísání jednotlivých komponentů by mělo negativní vliv na výslednou kvalitu zvuku. Z toho důvodu musí být z pevného a odolného materiálu, při výběru na to dbejte.
Šasi bývá nejčastěji řešeno využitím sendvičových konstrukcí z kovů, dřeva a plastů. Nejlevnější, ale zároveň nejméně kvalitní, bývají plastové konstrukce. Za kvalitní dřevo si připlatíte, má ale mnohem lepší vlastnosti. Při volbě gramofonu se zkrátka vždy držte pravidla, že čím mohutnější a pevnější tělo, tím lépe.
Funkce a příslušenství
Moderní gramofony jsou primárně určeny pro přehrávání vinylových desek. Za pomoci některých funkcí a doplňků lze jejich možnosti využití rozšířit.
- CD mechanika a FM rádio – jde o výsadu klasických gramofonů prezentujících specifický celek „vše v jednom“. Takový gramofon je vybaven CD mechanikou a FM rádiem. Často nechybí ani reproduktory umožňující okamžité využívání produktu.
- USB – port je součástí gramofonů vhodných pro digitalizaci obsahu vinylových desek. Využíván je také u DJ gramofonů umožňujících přehrávání MP3 a mixování hudby.
- Bluetooth – gramofon s Bluetooth vám umožní reprodukovat hudbu za pomoci bezdrátových reproduktorů.
- Dálkové ovládání – některé gramofony lze ovládat za pomoci dálkového ovladače. Týká se to především výrobků s automatickým ovládáním.
- Výstupy – tyto hudební přístroje nabízí odlišné typů výstupů, mezi které patří hlavně cinch, AUX a 3,5 mm Jack.
V rámci funkcí konkrétního produktu můžete narazit na vybavení umožňující nastavení boční síly na hrot a jejího přítlaku, výměnu přenosky a hraní pozpátku.
Ceny
Gramofony jsou produkty s poměrně širokou škálu vstupních nákladů. Pořídit si můžete gramofony od 2 000 Kč, ale také výrobky přesahující hranici 250 000 Kč. Nutno podotknout, že taková technika je určena pro skutečné vyznavače kvalitní hudby. Pro informaci vám přinášíme rozpis cen do několika nejčastějších kategorií. Právě z nich si uděláte představu o tom, co si pořizujete.
Abyste při volbě konkrétního gramofonu nešlápli úplně vedle, držte se spíše prověřených značek, mezi něž patří Ommitronic, CROSLEY, Ricatech, Soundmaker, Stanton, Technisat, Lenco, THORENS, Sencor a jim podobné.
Cena do 10 000 Kč
Patříte-li mezi nenáročné posluchače hudby, pak v rámci investice do 10 000 Kč pořídíte vyhovující gramofon. S největší pravděpodobností půjde o jeho klasickou podobu se zabudovanými reproduktory a možná i FM rádiem a přehrávačem CD. Tento kompaktní balíček je obvykle vykoupen horší kvalitou poslechu.
Cena od 10 000 do 20 000 Kč
Připlatíte-li si téměř dvojnásobnou částku, dostáváte se k daleko lepšímu výběru konkrétních produktů. Kromě klasických gramofonů narazíte také na ty Hi-Fi, kde je preferováno například manuální ovládání a vestavěný předzesilovač.
Cena od 20 000 do 40 000 Kč
V popředí vašeho zájmu se pomalu ale jistě začnou objevovat prověření výrobci gramofonů s mnohaletou praxí v tomto oboru. V této cenové kategorii můžete zakoupit DJ gramofony určené pro náročnější mixování hudby, tzn. gramofony s přímým náhonem. Součástí moderních výrobků budou elektromagnetické přenosky.
Cena nad 40 000 Kč
Tato finanční hladina je určena náročným posluchačům a lidem, kteří vyžadují profesionální zařízení. Jak jsme zmínili výše, ceny se mohou šplhat ke 250 000 Kč, kde dostanete tu nejlepší kvalitu na trhu. Takové gramofony nevynikají pouze perfektním zpracováním a nadstandardními doplňky, ale také originálním designy, ať už jde o ty kovové, nadčasové, nebo ze vzácného masivního dřeva.
Cenová kategorie |
Co obvykle nabízí |
Co obvykle nenabízí |
Pro koho se hodí / pro jaký účel se hodí |
Do 10 000 Kč |
Kompaktní gramofony v klasické podobě, často s reproduktory, případně rádiem |
Kvalita zvuku není příliš dobrá |
Pro nenáročné uživatele |
Od 10 000 do 20 000 Kč |
Kromě klasických gramofonů i Hi-Fi gramofony |
Nenarazíte na gramofony pro profesionály |
Pro uživatele, kterým vyhovuje manuální ovládání |
Od 20 000 do 40 000 Kč |
DJ gramofony s elektromagnetickou přenoskou |
Klasické gramofony |
Na mixování hudby |
Nad 40 000 Kč |
Profesionální gramofony, často s jedinečným designem |
Klasické gramofony |
Pro náročné posluchače a profesionály |
Údržba gramofonu
Pokud chcete, aby vám zakoupený gramofon vydržel co nejdéle a neztrácel na své kvalitě, musíte se o něj pravidelně starat a občas mu věnovat trošku času. Nelekejte se, rozhodně ho nemusíte každý den leštit a pečovat o něj, ale zejména pokud si pořídíte dražší model, rozhodně se vyplatí mu věnovat pár minut času navíc.
- Primárně byste měli dbát na čistotu samotného šasi a hrotu.
- Jednou za čas je potřeba promazat ložiska talíře s motorkem a také se věnovat údržbě řemínku a ostatních pohyblivých částí. S manuálem a trochou zručnosti všechny úkony zvládnete samostatně.
- Na čištění ovšem používejte pouze správná speciální maziva a čisticí prostředky. Zakoupíte je na internetu nebo ve specializovaných prodejnách.
- Pokud si nejste jisti, nejprve se poraďte s odborníky, nebo jim rovnou celou údržbu svěřte. Při nesprávném zacházení můžete totiž způsobit nakonec ještě více škody než užitku.
Dobrý den, mohli by jste mi prosím doporučit vhodné reproduktory ke gramofonu Audio Technica AT-LP120-USB ( na domácí poslech) nejlépe do 5 000. Děkuji