Test a recenze nejlepších gramofonů a jak je vybrat

Obrázek gramofonu

Gramofon je hudební zařízení sloužící k přehrávání vinylových desek. V minulosti šlo o často používaný nástroj, který si poradil s patřičným analogovým zvukovým záznamem na LP desce. Boom těchto originálních přístrojů se v poslední době opět navrací, a proto máte jedinečnou příležitost, pořídit si ten správný model.

Současné gramofony jsou především nostalgií převlečenou do moderního kabátku s řadou nejrůznějších přínosných funkcí. Abyste si dokázali pořídit gramofon, který vás svým zvukovým projevem bude ohromovat v jakémkoliv okamžiku, poradíme vám s jeho výběrem.

Gramofony můžete využívat nejenom k amatérskému a profesionálnímu poslechu, ale také při mixování hudby. Je pouze na vás samotných, jakým prioritám dáte přednost. Načerpejte z našeho článku dostatek informací a vyberte si gramofon se vším, co od něj očekáváte.


Nejlepších 10 gramofonů dle hodnocení a recenzí uživatelů

Vzhled

Název gramofonu

Reproduktory

Rychlost (ot./min)

Orientační cena

Aktuální cena

Malý náhled gramofonu Audio-Technica AT-LP5

Audio-Technica AT-LP5

Ne

33,3/45

12 000 Kč

Malý náhled gramofonu Sencor STT 016

Sencor STT 016

Ano

33,3/45/78

 4 000 Kč

Malý náhled gramofonu Audio-Technica AT-LP60-USB

Audio-Technica AT-LP60-USB

Ne

33,3/45

4 000 Kč

Malý náhled gramofonu Roadstar HIF-1899

Roadstar HIF-1899

Ano

33,3/45/78

4 000 Kč

Malý náhled gramofonu Ricatech RMC350

Ricatech RMC350

Ano + amplion

33,3/45/78

5 500 Kč

Malý náhled gramofonu ION Mustang LP

ION Mustang LP

Ano

33/45/78

4 500 Kč

Malý náhled gramofonu Denver VPL-120

Denver VPL-120

Ano

33,3/45/78

1 600 Kč

Malý náhled gramofonu Lenco TT-28

Lenco TT-28

Ano

33,3/45

1 900 Kč

Malý náhled gramofonu ION Max LP

ION Max LP

Ano

33,3/45/78

2 500 Kč

Malý náhled gramofonu Ricatech RTT21

Ricatech RTT21

Ano

33,3/45/78

1 500 Kč

Testování a recenze gramofonů pro letošní rok

V současnosti zpracováváme podrobný test gramofonů. Jeho vydání předpokládáme v druhé polovině roku. V testu budou také recenze nejlépe bodovaných gramofonů. Zatím jsme pro vás připravili tabulku nejlépe hodnocených produktů na základě zkušeností uživatelů. Vždy se jedná o gramofony, které jsou již prověřené množstvím uživatelů. Přesto ale doporučujeme přečíst i recenze na vybraných e-shopech a na Heurece.

Pokud chcete, abychom do testu zařadili nějaký konkrétní gramofon, o který se zajímáte, napište nám na info@arecenze.cz.

Jak vybrat gramofon

1. Typ gramofonu

2. Předzesilovače

3. Náhon

4. Rychlost otáček

5. Raménka

6. Přenoska

7. Ovládání

8. Funkce

9. Ceny

Nákup gramofonu není zrovna nejsnazší záležitostí. Toto důmyslné hudební zařízení pro přehrávání vinylových desek může totiž nabývat mnoha podob. Jednotlivé modely se liší dle konkrétní výbavy. Ta by měla korespondovat hlavně s vašimi požadavky, co se týče výsledné kvality zvuku a jednotlivých funkcí.

V tomto směru vám přinášíme přehledný a souhrnný přehled informací, prostřednictvím kterých vás seznámíme s jednotlivými typy gramofonů a vysvětlíme význam těch nejdůležitějších pojmů. Zjistíte, jaké jsou vhodné otáčky pro přehrávání konkrétních vinylových desek, dozvíte se, jaká se používají raménka a přenosky a v neposlední řadě okusíte funkce novodobých gramofonů.

Pomůžeme vám s výběrem tohoto poměrně specifického hudebního produktu. V jeho případě byste si měli být jisti, co od něj vlastně očekáváte. Teprve taková investice se vám navrátí v podobě dokonalého poslechu. Zjistěte si o gramofonech co možná nejvíce informací na jednom jediném místě.


1. Typ gramofonu

Vaším základním odrazovým můstkem by se měl stát typ gramofonu. Trh totiž přináší poměrně široký výběr jednotlivých modelů, které se liší svým zpracováním a poskytovanou kvalitou zvuku. Je velký rozdíl, zda si na gramofonu občas přehrajete svoji oblíbenou LP desku nebo jestli jej budete využívat i k digitalizaci záznamu z vinylových desek nebo k profesionálnímu poslechu. To má samozřejmě vliv také na celkové pořizovací náklady. Obecně platí, že má-li gramofon vše zabudované v sobě (nejen níže zmiňované reproduktory ale také rádio, budík apod.), bude jeho cena sice nižší, ale kvalita samotného přehrávání horší.

Z pohledu rozdělení narazíte pravděpodobně na tři základní typy gramofonů:

 • Klasický gramofon se zabudovanými reproduktory
 • Hi-Fi gramofon
 • DJ gramofon

Klasický gramofon se zabudovanými reproduktory

Nejprve začneme popisem toho nejzákladnějšího modelu. Jeho primárními uživateli budou nenároční posluchači. Jde vesměs o univerzální a kompaktní produkt, který obsahuje nejenom samotný gramofon, ale také zabudované reproduktory, v lepším případě ještě přehrávač CD disků nebo FM/AM rádio.

Výkon, potažmo hudební přednes takového zařízení patří k naprostému průměru a nelze od něj očekávat nic výjimečného. Proto si jej pořizují zákazníci, kterým stačí pustit vinylovou desku a dále už nedbají na preciznost výstupu.

Hi-Fi gramofon

Tento model je primárně zaměřen na pokročilejší, ba dokonce profesionální poslech. Obvykle je zhmotněn ve formě gramofonu bez jakýchkoliv integrovaných reproduktorů a ostatních prvků. O to více je kladen důraz na volbu jednotlivých doplňků majících vliv na perfektní zvuk.

Jak prozrazuje název této skupiny gramofonů, hodí se hudební zařízení i do Hi-Fi soustavy, kde tvoří její plnohodnotnou součást. Zde jsou pořizovací náklady samozřejmě vyšší. Vliv na to má také fakt, že si ke gramofonu musíte pořídit ještě další komponenty tvořící celou sestavu. Je to například receiver, zesilovač a reproduktory.

DJ gramofon

Tento typ gramofonu je podobný tomu Hi-Fi, jen s tím rozdílem, že je kladen podstatně vyšší důraz na celkovou odolnost zařízení. Tyto produkty slouží pro mixování hudby, skrečování a podobné věci. Disponují pokročilými funkcemi jako kontrola a uzamykání rychlosti otáček. Dochází u nich k náročnějšímu zacházení s celým přístrojem. V tomto případě je pro využití maximálního potenciálu gramofonu zapotřebí dokoupit ještě mixážní pult. V závěru se však pyšní vysoce kvalitním zvukem.

Tento typ je určen spíše pro specifickou skupinu lidí zabývajících se tvorbou mixované hudby, nikoliv pro domácí užití.


2. Předzesilovače

Předzesilovač je pojmem, se kterým se u výběru konkrétního gramofonu rozhodně setkáte. Jde ve své podstatě o speciální elektrický zesilovač. Je potřeba u gramofonů s elektromagnetickými přenoskami, které vytvářejí výstup s nízkým napětím. Právě s předzesilovačem jste schopni jej bez jakéhokoli šumu zesílit. Tento signál je následně šířen prostřednictvím reproduktorů.

Narazit můžete na dvojí provedení gramofonů:

 • Gramofon s předzesilovačem – Takový produkt disponuje linkovými vstupy a není potřeba doplňovat cokoliv dalšího.
 • Gramofon bez předzesilovače – V jeho případě je nutné gramofon napojit k zesilovači, a to prostřednictvím vstupu označeného, jako phono.

Gramofony také můžete kombinovat i s externími předzesilovači. S nimi se vám dostane daleko větších možností z pohledu zvukového výstupu.


3. Náhon

S primární volbou použití gramofonu souvisí i náhon neboli pohon, který zaručuje otáčení talíře. Náhon gramofonu je v současnosti realizován prostřednictvím dvou odlišných principů. S nimi vás seznámíme trochu podrobněji.

Řemínkový náhon

Jestliže máte alespoň základní povědomí o tom, jak funguje klínový řemen u automobilu, velice jednoduše si představíte také princip otáčení talíře u gramofonu s řemínkovým náhonem. Motor neboli pohonná jednotka hudebního přístroje je primárně uložena mimo otočný talíř. S ním je propojena za pomoci onoho řemínku.

Chcete-li docílit minimálních vibrací na otáčející se desku, pak volte oddělení od šasi gramofonu. Tento princip fungování je běžný jak pro klasické gramofony, tak pro ty Hi-Fi. Velkou odlišností bude pouze konkrétní umístění motoru a preciznost jeho oddělení, což se následně promítne do kvality zvuku.

V případě řemínkového náhonu počítejte s tím, že je třeba řemínek jednou za čas vyměnit, protože dochází k jeho opotřebení ve smyslu "vytahání" a gramofon ztrácí na přesnosti otáček.

Přímý náhon

Pod přímým náhonem si představte pohonnou jednotku jako součást otáčejícího se talíře. Tato technologie je spojena s dokonalým řízením otáček a s nastavováním nejrůznějších parametrů. Model náhonu je zcela vlastní pro DJ gramofony, jen výjimečně jej naleznete také u klasických a Hi-Fi gramofonů.

Je to způsobeno jednou zásadní věcí. Přímý náhon je nejenom bohatě nastavitelný a umožňuje řízení krouticího momentu. Jeho výhodou je celková odolnost, která je zapotřebí při mixování hudby, potažmo při tzv. "skrečování". Proto se objevuje nejčastěji u profesionálních přehrávačů.


4. Rychlost otáček

Při nákupu gramofonu by vás měla zajímat také rychlost otáček. Tento údaj je prezentován v otáčkách za minutu a je spjat s přehráváním konkrétního průměru vinylové desky. Z hlediska rychlosti otáček můžete narazit na tyto varianty:

 • 33,3 otáček za minutu – Tato rychlost se vztahuje k deskám o průměru 25 (10“) a 30 (12“) centimetrů. Nejčastěji jde o dlouhohrající LP desky.
 • 45 otáček za minutu – Rychlost využívaná u desek o průměru 30 (12“) a 17,5 (7“) centimetrů. Typickými představiteli jsou singly, maxi singly a rozšířené singly.
 • 78 otáček za minutu – Rychlost určená k přehrávání postarších desek o průměru 25 (10“) centimetrů. Jde o tříminutové desky označované jako šekalové desky.

Většina současných gramofonů podporuje první dvě zmiňované rychlosti přehrávání. K přepínání mezi nimi slouží manuální přepínač. Změnu rychlosti otáček lze provést i tak, že vyměníte řemínek o příslušné velikosti. S tímto náročnějším procesem je na druhou stranu dosaženo pravděpodobně té nejvyšší přesnosti při přehrávání.


5. Raménka

Nepřehlédnutelná a zároveň velice podstatná součást gramofonu. Raménko gramofonu představuje nosný prvek, na kterém je umístěna přenoska s jehlou. Tato část gramofonu se nachází mimo otáčející se desku. Tento doplněk je vybaven speciálním držadlem. S ním umístíte raménko nad "elpíčko".

Na trhu můžete narazit na rovná a zahnutá ramínka. S těmi se pojí určité klady a zápory:

 • Rovné raménko – Samotný název prozrazuje tvar ramínka. K jeho přednostem patří vysoká stabilita z pohledu udržení stopy v drážce desky. Jeho nevýhodou je horší zvukový projev. Je ale vhodnější volbou pro starší a třeba trochu poškrábané desky. Raménko se spíš udrží v drážce a zvuk tolik nepřeskakuje.
 • Zahnuté raménko – Zde si můžete vybírat mezi jednoduchým zakřivením na konci ramínka a tím dvojitým, připomínajícím písmeno „S“. Právě ony záhyby přispívají k lepšímu sklonu a nastavení snímače. Taková vlastnost se pozitivně promítá do hudebního výstupu. Pakliže však použijete až příliš poškrábanou gramofonovou desku, hrozí vyskočení ramínka z desky.

Nejčastějším výrobním materiálem raménka je plast, kov nebo karbon.


6. Přenoska

Od raménka je to jen velice malý krůček k přenosce. Ta je umístěna na konci ramínka a její hlavní náplní je vlastní tvorba zvuku z vinylové desky. Možná i z toho důvodu je na kvalitu této části kladen pravděpodobně ten největší důraz.

To, že je přenoska důležitou součástí raménka, dokazuje například její přesná hmotnost a přítlak úměrný právě danému ramínku. Začtete-li se do parametrů vámi porovnávaných gramofonů, narazíte ve spojení s přenoskou na dva modely provedení.

 • Piezoelektrická přenoska - Jedná se o levnější variantu. Setkáte se s ní především u klasických gramofonů. Často je označována pojmy krystalová a keramická. S nižší pořizovací cennou do 600 Kč samozřejmě souvisí zhoršený zvukový výstup. K nevýhodám patří také rychlejší opotřebení přehrávaných desek, protože tato přenoska vyžaduje větší tlak hrotu. 
 • Elektromagnetická přenoska - Tam, kde piezoelektrické přenosky cenově končí, ty elektromagnetické začínají. Prvek označovaný zkratkou MC a MM může být s pohyblivou cívkou nebo magnetem. V kombinaci s kvalitním Hi-Fi gramofonem dokáže zajistit vynikající zvukový projev. Frekvenční rozsah se pohybuje mezi 20 až 20 000 Hz.

7. Ovládání

Ať už o gramofonech víte hodně či málo, za všech okolností určitě oceníte pohodlnější a snazší ovládání. Na mysli máme především změnu rychlosti, zprovoznění hudebního přístroje, nastavení přenosky, raménka a vůbec vkládání LP desek.

Ovládání gramofonu lze z tohoto pohledu rozdělit do tří kategorií:

 • Automatické ovládání – Jestliže v životě dáváte přednost automatizaci, která většinu úkonů provádí za vás, oceníte automatický režim. Pouhé jediné tlačítko se postará o to, že gramofon začne hrát a na konci desky skončí.
 • Poloautomatické ovládání – Pojem „poloautomatický“ se týká hlavně stavu dokončení přehrávání vinylové desky. Zde se ramínko automaticky zvedá, popřípadě dojde k vypnutí samotného gramofonu. Poloautomatické ovládání může být dotaženo ještě do takového režimu, že se raménko vrací na svoji původní polohu.
 • Manuální ovládání – Název tohoto ovládání o mnohém vypovídá. Při přehrávání nepočítejte s žádnými automatickými funkcemi. LP desku musíte do gramofonu vložit, pustit gramofon, uchopit ramínko a přesunout nad desku. Opačný postup je třeba realizovat i po dokončení přehrávání, kdy se deska točí stále dál a ramínko se samo nevrací.

8. Funkce a doplňky

Moderní gramofony jsou primárně určeny pro přehrávání vinylových desek. Za pomoci některých funkcí a doplňků lze jejich možnosti ještě více rozšířit. Abyste měli povědomí o tom, co přináší tato novodobá hudební zařízení, představíme vám pár důležitých pojmů.

 • CD mechanika a FM rádio – Jde o výsadu klasických gramofonů prezentujících specifický celek „vše v jednom“. Takový gramofon je vybaven CD mechanikou a FM rádiem. Často nechybí ani reproduktory umožňující okamžité využívání produktu.
 • USB – Port je součástí gramofonů vhodných pro digitalizaci obsahu vinylových desek. Využíván je také u DJ gramofonů umožňujících přehrávání MP3 a mixování hudby.
 • Bluetooth – Gramofony vybavené touto funkcí umožňují reprodukovat hudbu za pomoci bezdrátových reproduktorů.
 • Dálkové ovládání – Některé gramofony lze ovládat za pomoci dálkového ovladače. Týká se to především výrobků s automatickým ovládáním.
 • Výstupy – Tyto hudební přístroje nabízí odlišné typů výstupů, mezi které patří hlavně cinch, AUX a 3,5 mm jack.

V rámci funkcí konkrétního produktu můžete narazit na vybavení umožňující nastavení boční síly na hrot a jejího přítlaku, výměnu přenosky a hraní pozpátku.


9. Ceny

Gramofony jsou sortimentem, který má poměrně široký záběr z pohledu vstupních nákladů. Pořídit si můžete produkty od 2 000 Kč, ale také výrobky přesahující hranici 250 000 Kč. Nutno podotknout, že taková technika je určena pro skutečné vyznavače kvalitní hudby.

Pro informaci vám přinášíme rozpis cen do několika nejčastějších kategorií. Právě z nich si uděláte představu o tom, co si pořizujete.

Abyste při volbě konkrétního gramofonu nešlápli úplně vedle, držte se spíše prověřených značek, mezi něž patří Ommitronic, CROSLEY, Ricatech, Soundmaker, Stanton, Technisat, Lenco, THORENS, Sencor a jim podobné.

Cena do 10 000 Kč

Patříte-li mezi nenáročné posluchače hudby, pak v rámci investice do 10 000 Kč pořídíte vyhovující gramofon. S největší pravděpodobností půjde o jeho klasickou podobu se zabudovanými reproduktory a možná i FM rádiem a přehrávačem CD. Tento kompaktní balíček je obvykle vykoupen kvalitou zmiňovaného poslechu.

Cena od 10 000 Kč do 20 000 Kč

Připlatíte-li si téměř dvojnásobnou částku, dostáváte se k daleko lepšímu výběru konkrétních produktů. Kromě klasických gramofonů narazíte také na ty Hi-Fi, kde je preferováno například manuální ovládání a vestavěný předzesilovač.

Cena od 20 000 Kč do 40 000 Kč

V popředí vašeho zájmu se pomalu ale jistě začnou objevovat prověření výrobci gramofonů s mnohaletou praxí v tomto oboru. V této cenové kategorii můžete zakoupit DJ gramofony určené pro náročnější mixování hudby. Tzn. gramofony s přímým náhonem. Součástí moderních výrobků budou elektromagnetické přenosky.

Cena nad 40 000 Kč

Tato finanční hladina je určena náročným posluchačům a lidem, kteří vyžadují profesionální zařízení. Jak jsme zmínili výše, ceny se mohou šplhat ke 250 000 Kč, kde dostanete tu nejlepší kvalitu na trhu. Takové gramofony nevynikají pouze perfektním zpracováním a nadstandardními doplňky, ale také originálním designy, ať už jde o ty kovové, nadčasové nebo ze vzácného masivního dřeva.

Jak vám pomohl tento test? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Gramofony
Průměrné hodnocení 4.3 z 43 hlasů