Test HDD disků | Recenze nejlepších 2023 | Arecenze.cz
Menu

Test a recenze nejlepších HDD disků 2023

Aktualizováno:
Květen 2023
Autor:
Jakub Gulec, Kamila Lorenzová

Výpočetní technika se stala nedílnou součástí každodenních procesů kohokoliv z nás. V poslední době však přibývají stále větší nároky na celkovou kapacitu úložného prostoru. Jedno z řešení, jak úložný prostor například v počítači rozšířit, představuje pevný disk. Ten si můžete buď pořídit jako interní variantu, nebo sáhnout po externím disku. Mnohým z vás dokonce nejde ani tak o rychlost, která je doménou SSD disků, jako spíše o velikost úložiště.

Právě velká kapacita představuje největší výhodu klasických HDD disků, které se používají už více než šedesát let. Za ta léta se mnohé změnilo, ale tato osvědčená technologie si dokázala svůj význam udržet dodnes. Stále se hojně využívají ve stolních počítačích, ale také v serverech a velkých úložištích. Právě HDD disky vám totiž umožní bezpečně archivovat bezpočet fotografií, zvukových a vizuálních multimédií, souborů, databází a podobných objemných dat.

Výběr HDD disku je založen hlavně na podrobnější znalosti jednotlivých parametrů. Teprve pak si můžete pořídit model, který bude vašim účelům svědčit nejvíce. S touto podrobnou volbou vám pomůže právě tento článek.


Nejlepší HDD disky dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Vzhled Název Kapacita (TB) Formát Určení Orientační cena Aktuální cena
1.
Recenze WD Gold DC HA750 10TB
WD Gold DC HA750 10TB 10 3,5" Pracovní stanice a datacentra 6 100 Kč Zobrazit nabídky
2.
Recenze Seagate Exos 7E8 6TB
Seagate Exos 7E8 6TB 6 3,5" Pracovní stanice a datacentra 4 600 Kč Zobrazit nabídky
3.
Recenze Seagate BarraCuda 8TB
Seagate BarraCuda 8TB 8 3,5" Domácí a kancelářské použití 3 400 Kč Zobrazit nabídky
4.
Recenze WD Red Pro 6TB
WD Red Pro 6TB 6 3,5" NAS a datacentra 4 700 Kč Zobrazit nabídky
5.
Recenze Seagate IronWolf 2TB
Seagate IronWolf 2TB 2 3,5" NAS a datacentra 1 700 Kč Zobrazit nabídky
6.
Recenze Seagate Seahawk 1TB
Seagate Seahawk 1TB 1 3,5" Kamerové systémy 1 100 Kč Zobrazit nabídky
7.
Recenze Seagate BarraCuda 1TB
Seagate BarraCuda 1TB 1 3,5" Domácí a kancelářské použití 900 Kč Zobrazit nabídky
8.
Recenze Toshiba Desktop PC 1TB
Toshiba Desktop PC 1TB 1 3,5" Domácí a kancelářské použití 1 000 Kč Zobrazit nabídky
9.
Recenze Seagate BarraCuda Laptop 5TB
Seagate BarraCuda Laptop 5TB 5 2,5" (notebook) Domácí a kancelářské použití 4 800 Kč Zobrazit nabídky
10.
Recenze Seagate BarraCuda Laptop 1TB
Seagate BarraCuda Laptop 1TB 1 2,5" (notebook) Domácí a kancelářské použití 1 400 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat HDD disk

Největší dilema při výběru pevného disku představuje rozhodnutí, zda koupit levné ale pomalé HDD nebo rychlé ale drahé SSD. Každá z těchto variant má své pro a proti, na jejich charakteristiky se ve zkratce podíváme v kapitole níže. Podrobné srovnání najdete v článku Jak vybrat pevný disk. Externí HDD disky jsme popsali v samostatném článku Jak vybrat externí disk.

Pokud jste se již rozhodli, že HDD disk pro vás představuje lepší variantu, protože vám záleží primárně na velikosti disku a jeho životnosti, nebo máte jen omezený rozpočet, pokračujte ve čtení tohoto článku, ve kterém si postupně projedeme základní charakteristiky určující vhodný výběr HDD disku.

Představíme si také rozměrové formáty disků, podíváme se na jejich rychlosti a vysvětlíme si, proč jsou pomalejší než modernější SSD varianty. Vysvětlíme si, proč je rychlost otáčení disku důležitá a jak se liší produktové řady jednotlivých výrobců, protože jejich rozdělení se může zdát poněkud nepřehledné. Při výběru zohledněte mimo kapacity a rychlosti také vyrovnávací paměť a doplňkové funkce.

Výhody a nevýhody HDD disku

Jak jsme již předestřeli, srovnání SSD a HDD disků provedeme pouze stranou těch nejdůležitějších parametrů. Ty vám poradí, jestli volíte HDD disk dobře, nebo byste se měli raději zaměřit na disky typu SSD.

Typ HDD SSD
Výhody + Velká kapacita
+ Nízká cena
+ Dlouhá životnost
+ Velmi vysoká rychlost
+ Bezhlučný provoz
+ Vysoká odolnost
Nevýhody – Hlučné

– Vyšší spotřeba elektřiny
– Náchylné na vibrace

– Vysoká cena
– Kratší životnost
– Používáním klesá výkon

Formát provedení

Pod označením formát provedení rozumíme velikost pevného disku. Běžně se disky vyrábí ve formátech 3,5 palců (3,5″) a 2,5 palců (2,5″). V minulosti se vyráběly jak disky menší, tak i větší, tyto dvě hodnoty se však standardizovaly.

HDD ve formátu 3,5″ jsou určeny pro stolní počítače, NAS, datacentra a servery, zatímco 2,5 palcové varianty patří do notebooků, protože jsou menší. Větší disky jsou samozřejmě levnější, dosahují vyšších přenosových rychlostí a často jsou také odolnější. Samozřejmě jsou však také větší a generují větší množství tepla a hluku.

TIP: Při výběru disku zkontrolujte, že na něj máte ve vaší počítačové skříni prostor. Pokud tomu tak není, budete muset dokoupit také rámeček s úchytem. HDD disk by měl být ve skříni vždy dobře uchycen.

Rozhraní

V případě interních HDD budete mít při výběru před očima dvě rozdílná označení. Jedním je SAS, tedy rozhraní určené pro servery a tím druhým je SATA III, nebo také SATA 6 Gb/s. Na rozhraní si dejte při výběru obzvlášť pozor, SAS disky nelze povětšinou do běžných počítačů připojit.

V případě externích HDD, kterými se zabýváme podrobněji v článku externí disky, slouží k připojení konektory typu USB. Externí disk je obvykle umístěn v ochranném obalu a můžete jej sebou přenášet bez větších problémů, nikdy by nám však neměl spadnout na zem. Údery a vibrace nedělají HDD diskům dobře, ať jsou externí nebo interní.

Rozhraní HDD disků

  • SATA sběrnice – Na tu můžete narazit ve třech variantách vyhotovení. Nejstarší a téměř nepoužívané SATA I měly přenosovou rychlost 150 MB/s, provedení SATA II má přenosovou rychlost 300 MB/s a nejnovější verze SATA III má maximální přenosovou rychlost 600 MB/s. Volit mezi nimi nemusíte, všechny moderní HDD podporují SATA III.
  • SAS sběrnice – Ta je využívána hlavně v případě serverových pevných disků. Tomu také odpovídá přenosová rychlost až 1 200 MB/s. SAS nelze připojit k SATA konektoru v běžném počítači.

Kapacita úložiště

Primárním významem HDD je v dnešní době to, aby sloužil jako levný a kapacitní úložný prostor. Jeho kapacita je tedy primárním parametrem pro výběr. Velikost disků se pohybuje od 1 TB po 18 TB a každý rok dochází k zvyšování horní hranice. V menším objemu se vyrábí ještě také 500 GB varianty, od této výroby se ale upouští, protože nepřináší žádné reálné benefity oproti levným SSD diskům.

Před výběrem vhodné kapacity si uvědomte, co vše chcete na disk uložit. Pokud s oblibou ukládáte na disk filmy, kór ty ve 4K rozlišení, pak počítejte s minimálně 30 GB místa na jediný film. Do 1 TB úložiště se takových filmů vejde pouze 30. Obdobně jsou na tom pracovní stanice projektantů, grafiků a zejména editorů videí. Pro jednoduchou orientaci jsme vytvořili následující tabulku. Vždy však volte na základě vlastních požadavků.

Určení Minimální smysluplná velikost (TB) Maximální smysluplná velikost (TB)
Kancelářské 1 2
Domácí 1 4
Pracovní stanice 2 8
NAS a datacentra 4 18

I když se rozhodnete pořídit disk typu HDD, důrazně doporučujeme jej využívat v kombinaci s SSD diskem. Ten by měl sloužit minimálně pro operační systém a nejčastěji využívané programy. Pokud bude operační systém s náročnějšími programy umístěn na disku typu HDD, bude provoz skutečně pomalý.

Vyrovnávací paměť

Vyrovnávací paměť je často opomíjeným parametrem při výběru klasického pevného disku HDD. Přitom i tento údaj má poměrně zásadní vliv na celkovou rychlost a funkčnost disku. Jak už prozrazuje název této paměti, jejím hlavním úkolem je vyrovnávání, a to rozdílu mezi pravidelným tokem dat z magnetických hlav disku a nepravidelným tokem dat sběrnice.

S rostoucími nároky na rychlost HDD samozřejmě rostou i požadavky na vyšší vyrovnávací paměť. Ta je mimochodem udávána v MB a mnohdy na ni narazíte pod pojmem „cache“. Standardně se u HDD disků setkáte s vyrovnávací pamětí kolem 64 MB až 256 MB. Náročnější zákazníci však mohou sáhnout i po variantách s velikostí vyrovnávací pamětí 512 MB.

Větší vyrovnávací paměť se většinou neaplikuje. Pro nejnáročnější uživatele často z řad provozovatelů serverů jsou připraveny specializované kombinace HDD a SSD disků (SSHD).

Počet otáček

Na rozdíl od SSD disků se u těch HDD setkáte ještě s jedním důležitým údajem, kterým je počet otáček. HDD se totiž skládá z plotnového disku a čtecí hlavy. Disk se otáčí kolem vlastní osy a hlava z něj čte nebo na něj zapisuje vaše data. Z logiky věci tedy jasně vyplývá, že rychleji otáčející se disk bude také rychlejší stranou datového přenosu.

V minulosti proběhly experimenty s disky s rychlostí až 15 000 otáček za minutu, tyto se však příliš neuchytily z důvodu své zvýšené poruchovosti. Dnes se hodnoty ustálily na 5 400, 5 900 a 7 200 otáčkách za minutu a ne vždy platí, že vyšší otáčky znamenají automaticky vyšší rychlost přenosu dat.

Rychlost disku

Rychlost čtení a zápisu na disk si podrobněji rozebereme v následující kapitole věnované přímo jednotlivým řadám HDD od zavedených výrobců. Předně je však potřeba říci, že i když se může zdát rozdíl mezi HDD a SATA SSD poměrně malý, počet MB přenesených za sekundu není jediným ukazatelem výkonu.

Tím skutečně zásadním je IOPS, tedy počet náhodných čtení za sekundu. Tento počet se u HDD pohybuje v řádech stovek, u SSD v řádech desítek až stovek tisíc a čím vyšší je, tím rychlejší bude odezva disku na váš požadavek. Rozdíl spočívá mezi SSD a HDD také v latenci, tedy prodlevou mezi zadáním příkazu a jeho provedením. To se pohybuje u SSD v řádech setin až desetin milisekund, u HDD pak až okolo 10 milisekund.

Výrobci HDD

Celosvětově fungují již dlouhodobě pouze dva výrobci spotřebitelských HDD disků a do budoucna jich s nejvyšší pravděpodobností s ústupem technologie HDD už přibývat nebude. Všeobecně tedy můžete volit pouze mezi disky společnosti Seagate a Western Digital (WD). Každý z těchto výrobců dělí disky na produktové řady, každá je specificky určena pro jiné využití. Podrobněji se podíváme na produktové řady níže.

Seagate

Společnost Seagate se zabývá výrobou HDD disků od roku 1980, jedná se tedy o tradičního výrobce. Mimo HDD vyrábí Seagate také SSD a mnoho dalších komponent pro PC, datová centra a servery. Všeobecně lze považovat komponenty tohoto výrobce za lepší stranou poměru ceny a výkonu, samozřejmě také vysoce spolehlivé.

Řada Určení Maximální kapacita (TB) Maximální rychlost (MB/s) Životnost  (milionů MTBF) Datový tok ročně (TB)
BarraCuda Domácí a kancelář 14 250 300
Skyhawk Kamerové systémy 18 260 2,0 550
Ironwolf Datová úložiště 18 260 1,2 300
Exos Servery a kritická infrastruktura 18 270 2,5 550

BarraCuda

Modely této řady jsou primárně určeny pro domácí a kancelářské počítače. Nepředpokládá se nepřerušovaný provoz, pro tyto účely jsou určeny spíše disky IronWolf a Exos. Poměr ceny a výkonu je nepřekonatelný.

Skyhawk

Řada Skyhawk je určena pro provozovatele kamerových zabezpečovacích systémů. Disky jsou projektovány k nepřerušovanému provozu, jejich životnost je velmi vysoká. Ostatně výrobce slibuje provoz až 2 000 000 hodin, než dojde k poruše. Datový tok ročně dosahuje až 550 TB.

Ironwolf

Disky řady Ironwolf jsou řešením pro NAS a datová centra. Maximální kapacita je velmi vysoká, životnost před poruchou by měla být až po 1 200 000 hodin. Také roční datový tok dosahuje až 300 TB.

Exos

Řada Exos je určena jak pro velká datová centra a archivy, tak také pro servery a kritickou infrastrukturu. Disky jsou vybaveny těmi nejmodernějšími technologiemi, vyznačují se maximální kvalitou a dlouhou životností. Ta je ostatně definována dobou mezi poruchami 2 500 000 hodin. Roční přepis dat dosahuje hodnoty 550 TB. Specializované modely dosahují rychlosti až 550 MB/s.

Western Digital

Leckoho možná překvapí, že se společnost Western Digital při svém zrodu okolo roku 1970 zabývala primárně výrobou procesorů a polovodičových součástí. Teprve okolo roku 1980 se WD rozhodlo vyrábět také HDD, u kterých zůstalo dodnes. Společnost nabízí produkty rozdělené do 5 řad, každá je určena k jinému využití. Stejně jako Seagate i WD vyrábí také SSD disky a komplexní serverová řešení.

V odborné společnosti se HDD s označením WD považují za spolehlivější a odolnější, i když čísla slibují obě společnosti směrem odolnosti stejné. Pokud tedy hledáte disk pro běžný provoz počítače, či menšího serveru, pak je pravděpodobně lepším řešením levnější a rychlejší Seagate. Naopak pro kritickou infrastrukturu a velká datová úložiště může být zajímavější variantou Western Digital.
Řada Určení Maximální kapacita (TB) Maximální rychlost (MB/s) Životnost  (milionů MTBF) Datový tok ročně (TB)
Blue Domácí a kancelář 6 215
Black Domácí a kancelář 10 263
Red Datová úložiště 18 272 1,0 300
Purple Kamerové systémy 18 272 1,5 360
Gold Servery a datová úložiště 18 269 2,5 550
Ultrastar Servery a datová úložiště 14 267 2,5 550

Blue

Western Digital vydává řadu Blue jako disky určené spíše pro domácí či kancelářské využití bez předpokladu na hraní her. Ostatně většina těchto disků se se svou rychlostí pohybuje kolem 140 MB/s. Maximální kapacita je nízká, životnost výrobce neudává stejně jako roční datový tok.

Black

Řada WD Black má sloužit pro domácí i kancelářské využití s nároky na rychlejší a stabilnější provoz, tedy i na hraní her. Rychlost u nejvyšších modelů dosahuje až 263 MB/s, kapacita je větší, ale životnost disků a roční datový tok výrobce neudává.

Red

Odpovědí na řadu Seagate Ironwolf jsou produkty s označením Red. Ty jsou určeny pro datová úložiště zejména typu NAS. Výrobce definuje provozní dobu mezi poruchami hodnotou až 1 000 000 hodin, přičemž datový rok by neměl ročně převýšit 300 TB. Disky jsou větší, než v řadách Blue a Black.

Purple

Stejně jako řada Seagate Seahawk také WD Purple slouží pro účely ukládání záznamů bezpečnostních kamer. Rychlost dosahuje až 272 MB/s, doba mezi poruchami se dle výrobce pohybuje na úrovní 1 500 000 hodin provozu a roční datový tok by neměl překročit 360 TB.

Gold

Nejvyšší řada WD Gold je již poměrně drahá na pořízení a do domácího prostředí nepřináší žádné zásadní benefity, v tom serverovém jsou však tyto disky stejně zajímavé, jako v datacentrech. Přináší celou řadu vylepšení, z nichž je uživatelsky nejviditelnější dlouhá životnost až 2 500 000 hodin provozu, stejně jako roční datový tok až 550 TB. Disky jsou samozřejmě výrazně spolehlivější a odolnější, než ostatní řady WD.

Ultrastar

Stejně jako řada Gold i řada Ultrastar je určena pro servery a datacentra. Rozdíl spočívá v tom, že WD Ultrastar se vyrábí jak s konektorem pro PC (SATA III), tak ve variantě s konektorem pro servery (SAS). Rozdílné jsou také specifické možnosti ukládání dat na disku. Běžný uživatel mezi řadou Gold a Ultrastar příliš rozdíl nerozezná.

Cena

Všechny výše uvedené parametry zásadním způsobem ovlivňují pořizovací cenu pevného disku HDD. Ta se může pohybovat od 500 Kč, ale s přehledem se vyšplhá až do výše desetitisíců korun. Vždy záleží na tom, zda takový disk využijete k nenáročným soukromým účelům nebo bude plnit roli v profesionální sféře.

Každý z výrobců předkládá i odlišné způsoby zabezpečení vašich dat, ke kterým je také dobré přihlížet. Nejde pouze o softwarová řešení, ale i použité technologie. S těmi například docílíte efektivnějšího a účinnějšího provozu HDD. Pořizovací náklady pevných disků určených primárně pro domácí účely lze rozdělit do následujících cenových úseků.

Cena do 1 000 Kč

V této cenové kategorii pořídíte ty nejlevnější pevné disky HDD s kapacitou kolem 1 TB. Běžně mají tyto disky 5 400 otáček za minutu a disponují 64 MB cache pamětí. Jsou primárně určeny pro nenáročné uživatele do domácnosti.

Cena od 1 000 Kč do 5 000 Kč

Do výběru se vám dostanou jak 2,5″ disky do notebooků, tak klasické 3,5″ HDD. Počet otáček u takových disků naroste k hranici 7 200 ot./min. Rapidním způsobem se zvýší také celkové kapacity pohybující se od 1 TB do 6 TB. Dále je to 256 MB vyrovnávací paměť, která se promítne do celkové rychlosti disku. Mimo domácích disků jsou k dispozici také ostatní řady, ať už určené do pracovních stanic, datacenter nebo kamerových systémů.

Cena nad 5 000 Kč

Kromě pevných disků s interním rozhraním SATA III narazíte také na modely SAS. Volit můžete disky pro náročné užívání vhodné pro NAS. Kapacity takového úložiště se budou s přehledem pohybovat kolem 18 TB. Dostupná je dlouhá životnost, datové toky až 550 TB ročně, zvýšená odolnost a zabezpečení dat, ale také vyšší rychlost zápisu a čtení. Nejdražší disky se mohou pohybovat až v řádech desítek tisíc korun.

Často kladené otázky k HDD diskům

Jak a jaký vybrat HDD disk?

Při výběru HDD disku je potřeba se nejprve zaměřit na to, k jakému účelu má sloužit. Pro běžné úložiště osobního počítače či méně náročné kancelářské využití vystačí i ty nejlevnější typy disků řad Seagate BarraCude či WD Blue. Pro NAS a datová úložiště nejlépe vyhoví řady Seagate Ironwolf a WD Red, kamerové systémy si porozumí se Seagate Seahawk a WD Purple, Servery zase s řadami Seagate Exos či WD Gold / Ultrastar. Výběr nejlepších HDD disků najdete v našem článku.

Mám vyměnit HDD za SSD?

Pokud je součástí vašeho systému pouze disk typu HDD, rozhodně doporučujeme jej doplnit o druhý typu SSD. Na tento disk nainstalujete operační systém a nejčastěji používané programy. Tím se vám podaří výkon vašeho počítače mnohonásobně zvýšit. Pokud se jedná o starší notebook, je možné, že disponuje pouze HDD diskem. V takovém případě nemůžete sice HDD doplnit o další disk, můžete jej ale vyměnit za SATA SSD. Výběr nejlepších SSD disků najdete na naší stránce.

Jsou HDD disky odolnější než SSD?

Dost záleží, z jakého pohledu budeme odolnost disku hodnotit. Pokud se zaměříme na mechanickou odolnost této komponenty, tak je na tom výrazně lépe modernější SSD varianta. Otřesy a rány mohou HDD poškodit velmi snadno. Na druhou stranu celková trvanlivost HDD disku je výrazně delší a data na něm zůstanou uchována i po desítky let.

Použité a další zajímavé zdroje

ŠOUL, Vladimír. Záznam dat pomocí pevných a SSD disků. Strakonice, 2012. Bakalářská práce. Bankovní institut vysoká škola, a. s. Vedoucí práce Ing. Růžička Bohuslav, CSc.

SLÁDEK, Petr. Disková pole RAID a jejich budoucnost v éře SSD. Praha, 2012. Diplomová práce. Vysoká škola ekonomická v Praze, Fakulta informatiky a statistiky. Vedoucí práce Ing. Petr Koubský, CSc.

URBAN, Ondřej. Konstrukce NAS serveru jako open-source hardware. České Budějovice, 2015. Bakalářská práce. Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Přírodovědecká fakulta. Vedoucí práce Mgr Jiří Pech Ph.D.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.2 z 56 hlasů