Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších HDD disků

Aktualizováno:
Říjen 2020
Autor:
Kamila Lorenzová

Recenze WD Elements Portable 2TB, WDBU6Y0020BBK-WESN

TOP Produkt

WD Elements Portable 2TB, WDBU6Y0020BBK-WESN

2 200 Kč

Orientační cena

Výpočetní technika se stala nedílnou součástí každodenních procesů kohokoliv z nás. V poslední době však přibývají stále větší nároky na celkovou kapacitu úložného prostoru. Jedno z řešení, jak úložný prostor například v počítači rozšířit, představuje pevný disk. Ten si můžete buď pořídit jako interní variantu, nebo sáhnout po externím disku. Mnohým z vás dokonce nejde ani tak o rychlost, která je doménou SSD disků, jako spíše o velikost úložiště.

Právě velká kapacita představuje největší výhodu klasických HDD disků, které se používají už více než šedesát let. Za ta léta se mnohé změnilo, ale tato osvědčená technologie si dokázala svůj význam udržet dodnes. Stále se se hojně využívají v noteboocích, stolních počítačích, ale také v serverech a velkých úložištích. Právě HDD disky vám totiž umožní bezpečně archivovat bezpočet fotografií, zvukových a vizuálních multimédií, souborů, databází a podobných věcí.

Výběr HDD disku je založen hlavně na podrobnější znalosti jednotlivých parametrů. Teprve pak si můžete pořídit model, který bude vašim účelům svědčit nejvíce. S touto podrobnou volbou vám pomůže právě tento článek.


Nejlepší HDD disky dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Vzhled Název Kapacita (TB) Provedení Orientační cena Aktuální cena
1.
Recenze WD Elements Portable 2TB, WDBU6Y0020BBK-WESN
WD Elements Portable 2TB, WDBU6Y0020BBK-WESN 2 Externí 2 200 Kč Zobrazit nabídky
2.
Recenze Seagate 1TB, ST1000DM010
Seagate 1TB, ST1000DM010 1 Interní 1 100 Kč Zobrazit nabídky
3.
Recenze WD 1TB, 3.5", SATAIII/600, 7200rpm, 64MB, WD10EZEX
WD 1TB, 3.5", SATAIII/600, 7200rpm, 64MB, WD10EZEX 1 Interní 1 200 Kč Zobrazit nabídky
4.
Recenze Verbatim Store 'n' Go 1TB, 2,5", USB 3.0, 53023
Verbatim Store 'n' Go 1TB, 2,5", USB 3.0, 53023 1 Externí 1 500 Kč Zobrazit nabídky
5.
Recenze WD Elements Portable 1TB WDBUZG0010BBK-WESN
WD Elements Portable 1TB WDBUZG0010BBK-WESN 1 Externí 1 500 Kč Zobrazit nabídky
6.
Recenze ADATA HD650 1TB, 2,5", USB3.0, AHD650-1TU3
ADATA HD650 1TB, 2,5", USB3.0, AHD650-1TU3 1 Externí 1 500 Kč Zobrazit nabídky
7.
Recenze Seagate Expansion 4TB, USB3.0, STEB4000200
Seagate Expansion 4TB, USB3.0, STEB4000200 4 Externí 3 100 Kč Zobrazit nabídky
8.
Recenze WD Elements Portable 4TB, WDBU6Y0040BBK-WESN
WD Elements Portable 4TB, WDBU6Y0040BBK-WESN 4 Externí 3 500 Kč Zobrazit nabídky
9.
Recenze Toshiba 3TB, DT01ACA300
Toshiba 3TB, DT01ACA300 3 Interní 2 000 Kč Zobrazit nabídky
10.
Recenze WD 4TB, 3,5'', SATAIII, 64MB, WD40EFRX
WD 4TB, 3,5'', SATAIII, 64MB, WD40EFRX 4 Interní 3 100 Kč Zobrazit nabídky


Jak vybrat HDD disk

Největší dilema při výběru pevného disku představuje asi rozhodování se, zda koupit HDD nebo SSD disk. Jejich podrobné srovnání, výhody a nevýhody každého z nich jsme podrobně popsali v článku Jak vybrat pevný disk. Pokud jste se již rozhodli, že HDD disk pro vás představuje lepší variantu, protože raději dáte přednost například velikosti úložiště před rychlostí zápisu a čtení, pak jste tu správně. Tento článek vám podrobně představí, na co se při jeho výběru zaměřit.

Nejprve si představíme hlavní formáty provedení, respektive fyzické velikosti pevných disků HDD. Teprve poté se zaměříme na jejich důležité parametry, mezi které rozhodně patří kapacita nebo počty otáček.

Při výběru nového HDD byste měli myslet na vyrovnávací paměť, ale také na samotné komunikační rozhraní. Prostřednictvím něho totiž budete připojovat disk k počítači. V tomto směru zmíníme obě dvě varianty – interní a externí verze.

Abyste měli povědomí o tom, kolik peněz zaplatíte za HDD disk, neopomeneme ani na orientační přehled pořizovacích nákladů v závěru tohoto článku.

Výhody a nevýhody HDD disku

Jak už jsme zmínili výše, nebudeme se věnovat podrobnému srovnání HDD a SSD disků, případně i nejnovější variantě SSHD disku. Pouze vám připomeneme hlavní výhody a nevýhody HDD disku. Díky tomu si mimo jiné uvědomíte, na co se při jeho výběru zaměřit a v jakých parametrech by rozhodně neměl zaostávat. V opačném případě by totiž bylo lepší sáhnout spíše po jiném typu pevného disku. Kupovat si totiž například HDD disk s opravdu malým úložištěm za vysokou cenu opravdu nemá smysl. Nevýhody vám naopak prozradí, co mu případně můžete s klidným svědomím odpustit.

Typ disku HDD SSD
Výhody + Velké kapacity

+ Nízká cena za GB

+ Delší životnost

+ Rychlejší přístup k datům

+ Tichý provoz

+ Odolnější

Nevýhody – Hlučnější

– Pomalejší zápis a čtení dat

– Náchylnější k poškození

– Vyšší cena

– Omezené množství zápisu dat

– Používáním klesá výkon

Jednotlivé výhody a nevýhody HDD disku vám teď nyní podrobněji popíšeme.

Výhody

 • Nízká cena. Ne vždy platí, že HDD disky musí být nejlevnější, pokud ovšem cenu přepočítáte na jeden GB, téměř vždy vám v tomto poměru vyjdou nejlépe.
 • Velká kapacita. Většina HDD disků nabízí opravdu slušnou kapacitu, kterou byste u SSD disků jen těžko hledali, nebo byste za ni museli zaplatit majlant.
 • Delší životnost. Nemá žádný omezený počet zápisů. Navíc ve většině případů odchází postupně a upozorní vás na to, takže máte čas si cenná data přesunout jinam.

Nevýhody

 • Jsou pomalejší. Hodí se hlavně tam, kde je potřeba uchovávat velké množství dat, ke kterým nepotřebujete rychlý přístup.
 • Vyšší hlučnost. Mechanické části se při zápisu otáčí, takže musíte počítat s tím, že to půjde trochu slyšet.
 • Náchylné na poškození. U HDD disku je větší šance, že se jim při pádu něco stane, protože se poškodí mechanické části disku.

Formát provedení

Pod pojmem formát provedení si představte velikost pevného disku. Na tento parametr byste se měli zaměřit pravděpodobně jako na první. Je to hlavně kvůli tomu, do jakého zařízení hodláte HDD disk umístit. Formát provedení je nejčastěji prezentován v palcích. Pokud jde o klasické HDD, setkáte se obvykle s těmito používanými rozměry.

 • HDD o velikosti 2,5“ – Menší vyhotovení pevných disků, které se primárně využívá v noteboocích a mini počítačích, kde je kladen důraz na úsporu místa.
 • HDD o velikosti 3,5“ – Klasická velikost pevného disku užívaná hlavně ve stolních počítačích. Často jsou v tomto rozměru vyráběny také externí disky, nejenom ty interní.
 • Kapitolou samou jsou pak HDD disky určené do serverů a datových či síťových uložišť, kam je možné vkládat obě dvě varianty, jak 2,5“, tak 3,5“.

Kapacita úložiště

Vzhledem k tomu, že pevný disk HDD slouží primárně pro ukládání dat, je jeho kapacita logicky jedním z nejdůležitějších parametrů vůbec. V tomto směru máte celkem na výběr. Rozsah kapacit je pestrý a platí zde, že s narůstající kapacitou dochází i k pozvolnému nárůstu pořizovací ceny. Při výběru vždy myslete i na určitou rezervu, ať nemusíte za pár měsíců kupovat nový nebo další.

Dnes už je běžným standardem, že na trhu narazíte na pevné disky s kapacitou minimálně 512 GB. S přihlédnutím k tomu, že na takovém disku poběží operační systém, aplikace a zároveň budete vyžadovat ještě prostor pro vaše osobní data, jde v podstatě o tu nejmenší doporučovanou variantu.

S požadavkem na ukládání hudby, videa a ostatních multimédií samozřejmě dochází k potřebě vyšších kapacit. Pořídit si můžete disky s řádově stovkami GB. Ty největší HDD disponují kapacitou kolem 8 TB až 16 TB, což je pro zajímavost cca 8 000 GB až 16 000 GB. A to už je doslova nadstandardní úložný prostor.

Pro lepší přehlednost doplníme následující.:

 • 1 GB = 1 024 MB
 • 1TB = 1 024 GB

Počet otáček

Na rozdíl od SSD disků se u těch HDD setkáte ještě s jedním důležitým údajem, kterým je počet otáček. Je to způsobeno technologií výroby pevného disku. Počet otáček samozřejmě souvisí s celkovou rychlostí disku a do jisté míry může mít vliv také na hlučnost, ať už v klidu nebo při zátěži. Ta se u většiny kvalitních modelů pohybuje v rozmezí od 23 dB do 31 dB.

Pokud jde o počet otáček, narazíte s největší pravděpodobností na čtyři dostupné údaje.

 • Počet otáček 5 400 – Nejnižší hodnota, která bývá velice často využívána u notebooků.
 • Počet otáček 7 200 a 10 000 – Průměrný a zvýšený počet otáček nacházející své pevné místo hlavně u stolních počítačů.
 • Počet otáček 15 000 – Pevné disky určené pro profesionální použití s vyššími nároky kladenými na rychlost čtení a zápisu dat.

Maximální rychlosti čtení pevných disků se pohybují kolem 500 – 1700 MB za sekundu a více. Maximální rychlosti zápisu pevných disků se pohybují mezi 400 – 1300 MB za sekundu a více.

Vyrovnávací paměť

Vyrovnávací paměť je často opomíjeným parametrem při výběru klasického pevného disku HDD. Přitom i tento údaj má poměrně zásadní vliv na celkovou rychlost a funkčnost disku. Jak už prozrazuje název této paměti, jejím hlavním úkolem je vyrovnávání, a to rozdílu mezi pravidelným tokem dat z magnetických hlav disku a nepravidelným tokem dat sběrnice. S rostoucími nároky na rychlost HDD samozřejmě rostou i požadavky na vyšší vyrovnávací paměť. Ta je mimochodem udávána v MB a mnohdy na ni narazíte pod pojmem „cache“.

Standardně se u HDD disků setkáte s vyrovnávací pamětí kolem 12 MB až 128 MB. Náročnější zákazníci však mohou sáhnout i po variantách s velikostí vyrovnávací paměti vyšší jak 512 MB.

Rozhraní

Vědět byste měli také to, že při nákupu pevného disku HDD se budete rozhodovat mezi dvěma verzemi provedení. První je interní pevný disk určený pro vložení do počítače, notebooku nebo serveru. Druhou variantou je externí disk, který je obvykle umístěn v ochranném obalu a můžete jej sebou přenášet bez jakýchkoliv problémů. Nejčastějším výrobním materiálem těchto ochranných rámečků jsou plast nebo hliník. Externí disk se tak může stát i módní záležitostí. Jde o velice vyhledávané a praktické zálohovací úložiště.

Rozdíl mezi těmito rozhraními není jenom v tom, jak disky fyzicky vypadají, ale i v tom, jakým způsobem je připojíte k počítači. Existuje totiž několik typů rozhraní, se kterými souvisí také odlišné rychlosti přenosu dat.

Rozhraní interních disků

 • SATA sběrnice – Na tu můžete narazit ve třech variantách vyhotovení. Nejstarší a téměř nepoužívané SATA I měly přenosovou rychlost 150 MB/s, provedení SATA II má přenosovou rychlost 300 MB/s a nejnovější verze SATA III má maximální přenosovou rychlost 600 MB/s.
 • SAS sběrnice – Ta je využívána hlavně v případě serverových pevných disků. Tomu také odpovídá přenosová rychlost až 1 200 MB/s.
 • M.2 rozhraní – Moderní rozhraní v provedení NVMe nebo PCIe, které je schopno zajistit přenosovou rychlost až 4 000 MB/s.

Rozhraní externích disků

 • USB 2.0 – USB port nacházející se v dnešní době ještě na spoustě výpočetní techniky. Přenosová rychlost je cca 480 MB/s.
 • USB 3.0 – Nejnovější verze USB konektoru, který dokáže zajistit přenosovou rychlost až 5 000 MB/s.
 • Firewire – Speciální konektor nacházející se hlavně v menších ultraboocích. Přenosová rychlost dosahuje hodnot 400 až 800 MB/s.
 • Thunderbolt – Jeho využití je hlavně v profesionálním serverovém prostředí. Maximální přenosová rychlost je kolem 10 000 MB/s. To znamená, začíná minimálně tam, kde ostatní končí.

Cena

Všechny výše uvedené parametry zásadním způsobem ovlivňují pořizovací cenu pevného disku HDD. Ta se může pohybovat od 500 Kč, ale s přehledem přesáhne částku až 100 000 Kč. Vždy záleží na tom, zda takový disk využijete k nenáročným soukromým účelům nebo bude plnit roli v profesionální sféře.

V každém případě je vhodné volit z prověřených výrobců HDD. Ti vám do jisté míry zaručují kvalitu a dlouhou životnost disku. Mezi ně patří rozhodně Kingstone, Seagate, ADATA, Western Digital, Samsung, Toshiba, Transcend, Intel a další. Každý z výrobců navíc předkládá i odlišné způsoby zabezpečení vašich dat, ke kterým je také dobré přihlížet. Nejde pouze o softwarová řešení, ale i použité technologie. S těmi například docílíte efektivnějšího a účinnějšího provozu HDD.

Pořizovací náklady pevných disků určených primárně pro domácí účely lze rozdělit do následujících cenových úseků.

Cena do 1 000 Kč

V této cenové kategorii pořídíte ty nejlevnější pevné disky HDD s nejnižší kapacitou kolem 512 MB. Takové disky mají rychlost kolem 5 400 otáček za minutu, disponují 16 MB cache pamětí a jsou primárně určeny pro nenáročné uživatele.

Cena od 1 000 Kč do 5 000 Kč

Do výběru se vám dostanou jak 2,5“ disky do notebooků, tak klasické 3,5“ HDD. Počet otáček u takových disků naroste k hranici 7 200 ot./min. Rapidním způsobem se navýší také celkové kapacity pohybující se od 1TB do 4TB. Dále je to 256 MB vyrovnávací paměť, která se promítne do celkové rychlosti disku.

Cena od 5 000 Kč do 10 000 Kč

Kromě pevných disků s interním rozhraním SATA III narazíte také na modely SAS. Volit můžete disky pro náročné užívání vhodné pro NAS. Kapacity takového úložiště se budou s přehledem pohybovat kolem 10 TB. Nejčastěji se setkáte s profesionálními výrobci, jakými jsou Seagate a Western Digital.

Cena nad 10 000 Kč

Při vyšší investici máte záruku nákupu hlavně serverových disků. Kapacity nad 12 TB, vysoká vyrovnávací paměť nad 512 MB a maximální počet otáček nad 10 000 ot./s nejsou v tomto směru ničím neobvyklým. Není se proto čemu divit, že ceny speciálních pevných HDD přesahují hodnotu až 100 000 Kč.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.2 z 35 hlasů