Recenze 10 nejlepších herních konzolí | Test 2023 | Arecenze.cz
Menu

Recenze 10 nejlepších herních konzolí z testu 2023

Aktualizováno:
Autor:
Kamila Lorenzová

Zábava by měla být součástí života každého z nás. Přiznejme si to – všichni, kdo si někdy zkusili vzít do rukou konzoli nebo ovladač, nám jistě dají za pravdu, že se u toho člověk nejen pobaví, ale také si skvěle odpočine od všedních starostí. Dnešní technologie navíc nabízí v současné době už takové možnosti, že si s herní konzolí můžete užít opravdu realistický zážitek v nadstandardní kvalitě. Herní svět vám umožňuje stát se na chvíli například automobilovým závodníkem, vyzkoušet si pilotovat letadlo nebo bojovat v boxerském ringu se soupeřem. Díky mnoha možnostem ovládání se navíc už dávno nemusíte omezovat na pár tlačítek, ale můžete vzít do rukou volant, pistoli nebo se klidně jen pohybovat před televizí a nechat snímač sledovat vaše pohyby.

Skvělá grafika, vynikající ovladatelnost, a především nekonečné množství zábavy. Takové jsou herní konzole dělící se jen na velice omezené množství kategorií. Na trhu navíc najdete jen málo opravdu osvědčených výrobců, kteří si už několik let drží svoje vedoucí pozice a těší se oblibě nepřeberného množství hráčů. Méně možností ovšem ne vždy znamená snadnější výběr. Už teď vám můžeme prozradit, že většinou záleží hlavně na osobních preferencích a na tom, k čemu primárně budete chtít konzoli používat. Více vám o tom řekne náš článek Jak vybrat herní konzoli. Po jeho přečtení si určitě uděláte jasno.

Ať už se chystáte koupit konzoli pro sebe, nebo vybíráte dárek pro vaše ratolesti či kamarády, s výběrem by vám mohl pomoci i následující žebříček aktuálně nejoblíbenějších herních konzolí.


Nejlepší herní konzole dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Produkt Hodnocení Orientační cena Aktuální cena
Top 1 96 %
Počet recenzí: 190
20 600 Kč Zobrazit nabídky
Top 2 91 %
Počet recenzí: 32
17 500 Kč Zobrazit nabídky
Top 3 97 %
Počet recenzí: 31
13 200 Kč Zobrazit nabídky
Top 4 93 %
Počet recenzí: 58
10 200 Kč Zobrazit nabídky
Top 5 97 %
Počet recenzí: 105
19 600 Kč Zobrazit nabídky
Top 6 92 %
Počet recenzí: 138
11 300 Kč Zobrazit nabídky
Top 7 94 %
Počet recenzí: 168
9 800 Kč Zobrazit nabídky
Top 8 93 %
Počet recenzí: 4
17 600 Kč Zobrazit nabídky
Top 9 95 %
Počet recenzí: 21
7 500 Kč Zobrazit nabídky
Top 10 69 %
Počet recenzí: 8
19 200 Kč Zobrazit nabídky

Zobrazit další produkty


Jak vybrat herní konzoli

S herními konzolemi vás seznámíme opravdu důsledně. Nejprve ale začneme tím, že vám vysvětlíme hlavní rozdíl mezi hraním her na počítači a prostřednictvím herních konzolí. Dále se zaměříme na rozdělení těchto výrobků – stolní vs. kapesní herní konzole.

Jednu celou kapitolu budeme věnovat typům herních konzolí, důležitému uložišti, ale i přidruženým funkcím a slovníku pojmů, se kterými se při nákupu této elektroniky můžete běžně setkat. Opomínat nebudeme ani příslušenství k herním konzolím. To bývá mnohdy velice praktické, nápadité a rozšiřuje možnosti hry. Mluvíme například o gamepadech, neboli herních ovladačích, které dostanete v základním vybavení, ale můžete je vyměnit i za vlastní. Pro tyto případy jsme připravili samostatné srovnání gamepadů.

Závěr bude jako obvykle patřit orientačním cenovým nákladům na nákup nové herní konzole.

Večer plný zábavy si ale můžete užívat i bez obrazovky. Pro větší počet hráčů jsou vhodnější deskové hry, které nabízejí úplně jinou zábavu.

Počítač vs. herní konzole

Každý čtenář tohoto článku může určitě namítnout, že hry lze hrát nejenom na herní konzoli, ale i na počítači. Ano, tomu tak opravdu je. A právě srovnání obou možností se budeme věnovat v následujících řádcích. Popíšeme vám hlavní klady a zápory toho či onoho řešení.

Hry na počítači

Stolní počítač je zařízením, které vám přináší více než jenom hraní her. Můžete na něm pracovat a vykonávat mnohé další činnosti. Mezi výhody bude patřit také to, že herní tituly jsou obvykle vydávány nejdříve pro počítačové hráče. V některých případech se dokonce setkáte i s lepším grafickým zpracováním.

Jenže, abyste si mohli takového herního zážitku dopřávat, počítejte s výraznější investicí než do herní konzole. Kvalitní herní počítač stojí od 30 000 Kč výše podle toho, jak moc jste nároční. A jen málokdy jej udržíte při životě tak dlouho, jako například herní konzoli.

Hry na herní konzoli

Některé výhody počítačových her se stávají do určité míry nevýhodami her pro herní konzole. Ano, na nové hry si možná chvíli počkáte, na druhou stranu je pak zasunete do herní konzole a pustíte se do hraní. Nemusíte řešit jakoukoliv nekompatibilitu nebo slabý výkon. Hry optimalizované pro herní konzole žádnými takovými neduhy netrpí.

Pokud jde o pořizovací náklady oproti počítači, je konzole podstatně levnějším konkurentem a její životnost může být kolem 5–7 let, aniž byste museli měnit jakýkoliv hardware. U mnoha her navíc oceníte ovládání za pomoci speciálního ovladače. Ten však může být oproti počítačové myši nevhodný například pro strategické hry.

Hraní her na herní konzoli je zkrátka výjimečné a přináší opravdu nezaměnitelný herní zážitek. V následující tabulce jsme pro vás pro lepší přehlednost ještě shrnuli všechny výhody a nevýhody hraní na počítači a herní konzoli.

Počítač Herní konzole
Výhody + Pořizovací cena her bývá nižší

+ Hraní online zdarma

+ Lze vylepšit komponenty

+ Jednodušší aktualizace her

+ Více dostupných her

+ Jednoduchá instalace

+ Ergonomický ovladač

+ Plynulost a stabilita her

+ Nižší pořizovací cena

+ Exkluzivní herní tituly

+ Lepší pro více hráčů

Nevýhody – Herní počítače bývají poměrně drahé

– Hraní ve dvou hráčích nebývá moc pohodlné

– Složitější instalace

– Pořizovací cena her bývá vyšší

– Zpoplatněné síťové služby

– Omezenější možnosti

Stolní vs. kapesní herní konzole

Pokud se zahledíte do produktového portfolia většiny e-shopů, zjistíte, že herní konzole jsou omezeným artiklem. Přesto jsou děleny minimálně do dvou základních kategorií, které si přiblížíme trochu více.

Stolní herní konzole

Při nákupu tohoto typu herní konzole si domů přinesete poměrně rozměrný kus elektroniky, který pohodlně připojíte k televizi. Přístroj je vybavený DVD mechanikou pro vložení hry, konektory pro připojení ovladačů, ale také možností napojení na internet. S touto herní konzolí se setkáte pravděpodobně nejčastěji a zajistí vám mimo jiné i multimediální zázemí a možnost využití sociálních sítí v kombinaci s hraním.

Stolní herní konzole je obvykle připojena na stálo k televizoru, takže není počítáno s tím, že bude přenosná, i když to samozřejmě jde.

Kapesní herní konzole

Tento typ herní konzole lze označit za cestovní. Jde totiž o naprostý opak výše popisovaného. Při nákupu získáte malou ruční konzoli, která je kromě ovládacích tlačítek vybavena především displejem. K hraní her tak nepotřebujete žádný televizor ani jiný přístroj. Kapesní herní konzoli si pohodlně strčíte do kapsy a vyrazíte na cesty. Jediné, s čím musíte počítat, je výměna baterií.

Kapesní herní konzole mohou mít přednastavené hry. Takové modely se nazývají jednoúčelové. Popřípadě můžete zvolit verze, do kterých lze instalovat další herní tituly.

Co se týče velikosti displeje, můžete zakoupit výrobky s úhlopříčkou kolem 2,5“ a s rozlišením od 400 x 240 pixelů. Pokud si budete chtít dopřát kvalitnějšího herního zážitku, vsadíte na kapesní herní konzole s displejem větším jak 5“ a s rozlišením až 1280 x 720 pixelů.

Retro konzole

Mezi kapesními konzolemi se objevují opravdu moderní a výkonné produkty, ale najdeme zde i retro přístroje. Možná si vybavíte ruční modely, které mělo dříve snad každé dítě ještě před érou počítačů a telefonů. Tehdy se na něm hrál například legendární Mario, nebo jste si mohli krmit svého virtuálního mazlíčka. Možná vás to překvapí, ale retro konzole se dostávají zase do módy a díky tomu podobné přístroje můžete koupit i teď. Samozřejmě se jedná o velice jednoduchá zařízení, ale možná právě v tom spočívá jejich kouzlo.

Typy herních konzolí

Doposud jsme herní konzole popisovali tak trochu obecně. Nyní už se zaměříme na konkrétní modely a rozdělení. To je možné provést proto, že na trhu narazíte hlavně na tři hlavní výrobce těchto zařízení, kteří svým způsobem ovlivňují celý trh. Jsou to tyto tři společnosti.

  • SONY
  • Microsoft
  • Nintendo

SONY PlayStation

Nejznámějším výrobkem společnosti SONY jsou herní konzole PlayStation. Tento název už jste určitě někdy slyšeli, produkty od této společnosti jsou totiž známé téměř po celém světě. A není divu. Už mnoho let patří mezi přední výrobce nejen herních konzolí. Technologie se snaží neustále vylepšovat a postupně přichází s novějšími a výkonnějšími modely. Novinky sice nevydávají tak často, jako například výrobci telefonů, ale i tak jich za posledních zhruba deset let už pár vyšlo. Neobměňují se ovšem každý rok, takže se nemusíte bát, že si dnes koupíte konzoli, která za pár let už bude zastaralá a nenajdete k ní kompatibilní hry.

V posledním roce hráče po celém světě zaujal především nejnovější Playstation 5. Edice je dostupná ve dvou verzích. Dražší disponuje Blue-ray mechanikou na přehrávání filmů a pro instalaci médií. Levnější verze je digitální a nemá mechaniku. Hry i další obsah se do ní stahují přes internet. Sony přišel s pozměněným designem konzole i novou podobou herního ovladače, který nazývá DualSense. Vybavený je například haptickou odezvou, což je pokročilá zpětná vazba schopná rozpoznat intenzitu doteků. Kromě toho se hráči s představením nového Playstationu 5 dočkali SSD technologie pro rychlé načítání dat a 8jádrového procesoru. Nejnovější a vylepšené technologie by měly zařídit ještě intenzivnější zážitek ze hry a plynulý kvalitní obraz.

Pokud nechcete investovat do nejnovějšího modelu, který bývá logicky vždycky nejdražší, kupte si nějaký starší Playstation. I v takovém případě totiž neuděláte chybu a můžete se těšit na skvělý obraz i výkon za lepší cenu. Sáhnout můžete například po Playstation 3, Playstation 4 nebo Playstation 4 Pro.

Výrobce SONY samozřejmě nezapomíná ani na hráče vyskytující se často na cestách. Pro ně má připravený model PlayStation Vita, který má 5“ OLED displej a ovládání po obou jeho stranách. Na této kapesní herní konzoli si můžete užívat také her ze stolních modelů. Na domácí hraní tak můžete klidně využívat například Playstation 4 a na dovolenou, do auta nebo na cesty si vezmete cestovní model Vita a nemusíte kupovat hry zvlášť.

Microsoft Xbox

Společnost Microsoft není jen vývojářem populárního operačního systému Windows, ale také výrobcem dvou velice oblíbených herních konzolí, které jsou v podstatě jediným a největším konkurentem SONY PlayStation.

Tím zastaralejším modelem je Xbox 360. Pro ten existují tisíce her nejrůznějšího žánru. To vše spojeno s přijatelnými cenami. Rozlišení na výstupu je 1280 x 720 pixelů a možnost dokoupení pohybového senzoru Kinect dělá z této herní konzole kvalitní přístroj spjatý i s nízkou pořizovací cenou.

O něco novější nadstavbou je pak Xbox ONE, který zastaralejší verzi 360 předbíhá hlavně v předkládaném výkonu a poskytuje rozlišení 1920 x 1080 pixelů. Při jeho pořízení se nemusíte obávat ztráty her pro Xbox 360, protože si bezpočet z nich zpětně zahrajete i na novějším modelu. Zpětná kompatibilita je v tomto směru řešena na výbornou. Velkým plusem je však onen zmiňovaný pohybový senzor Kinect. Nyní ale ve svojí druhé generaci. To znamená, že hrát můžete například řadu tanečních, fitness, ale i sportovních her.

Největší konkurenci pro Playstation ještě do nedávna představoval model Xbox One X. V době svého vzniku se prezentoval jako nejvýkonnější herní konzole na světě. V roce 2020 ovšem vyšel ještě výkonnější a novější model Xbox Series X. Většinou prostě platí to, že s čím přijde jedna společnost, to za chvíli dožene i druhá a naopak. Všechny nejnovější modely jsou na špičkových úrovních a ať už se rozhodnete pro Playstation či Xbox, rozhodně neuděláte ani v jednom případě chybu.

Nintendo

Trojici předních hráčů na trhu uzavírá společnost Nintendo. Ta oproti výše uvedeným králům herního světa přináší řadu velice zajímavých novinek. Dokazuje to například herní konzole Nintendo Wii U. Ta  totiž představuje nejenom samotnou herní konzoli, ale také speciální ovladač s druhým displejem. Ten můžete při hraní her využít na další přidružené věci.

Originální je kapesní herní konzole Nintendo 3DS. Její název hodně prozrazuje. Tento model se pyšní speciálním 3D displejem, který vám v kombinaci s 3D brýlemi přinese doslova nevšední herní zážitek. 3D obraz se navíc generuje podle toho, kam koukají vaše oči, a tam se zobrazí. Na průběh hry tak můžete pohlížet z libovolné strany.

Určitý kompromis mezi kapesní a stolní herní konzolí představuje v současnosti nejoblíbenější produkt této značky Nintendo Switch. Představit si jej můžete jako klasickou kapesní konzoli, kterou doma připojíte do dokovací stanice a můžete si užít hraní her ve větším rozlišení na vaší televizi. Až se vydáte někam ven, konzoli jednoduše zase odpojíte a vezmete si ji s sebou. Je to tedy takový přístroj 2v1, který si můžete užívat v každé situaci.

Rozlišení

Z toho, jak se přední výrobci neustále předhánějí, kdo z nich nabídne hráčům lepší rozlišení, jste určitě poznali, že se jedná o velmi důležitý parametr. Při výběru herní konzole na něj tak určitě nezapomínejte. Dnešní moderní modely zvládnou už opravdu vysoké rozlišení. Standardem by mělo být Full HD, novější konzole zvládnou i 4K. Kromě rozlišení samotné konzole ovšem nezapomínejte i na rozlišení televizní obrazovky, na které budete hrát. Pokud totiž vaše televize například 4K obraz nepodporuje, takto vysoké rozlišení vám u konzole stejně bude nakonec k ničemu.

S kvalitou obrazu kromě rozlišení souvisí také hodnota FPS. Jedná se o počet snímků, který zvládne konzole přehrát za jednu vteřinu. Čím vyšší číslo FPS bude, tím plynulejší obraz si můžete užívat. Konzole v soušasné době zvládají bez problému 30 FPS, novější nabízí i 60 FPS.

Uložiště

Dnešní herní svět je na opravdu vysoké úrovni, což se mimochodem promítá také do velikost her. Proto při nákupu herní konzole (konkrétně PlayStation a Xbox) pohlížejte na velikost uložiště. To vám prozrazuje, kolik her budete mít nainstalovaných najednou. Kapacitu samozřejmě můžete využívat i k ukládání multimediálního obsahu. V tomto směru narazíte na dvě nejčastější kapacity. Ta nižší je 500 GB, ta vyšší je pak dvojnásobná 1 TB.

Funkce a slovník pojmů

Při nákupu herní konzole se setkáte s nejrůznějšími výrazy a pojmy, kterým je vhodné rozumět, abyste měli představu o tom, co si vlastně pořizujete. Některé z těchto výrazů dokonce značí nadstandardní funkce. Informace čerpejte z níže uvedených bodů.

  • Plug and Play – Doslovný překlad „Připoj a hraj“ je celkem výstižný. Se zařízením není spojena jakákoliv instalace nebo konfigurace. Stačí jen připojit všechny kabely a ovladače a můžete se pustit do hraní.
  • PSN – Touto zkratkou je označována digitální síť společnosti SONY. Konkrétně jde o PlayStation Network.
  • Handheld – Jiný název pro kapesní herní konzole, které vám umožní hraní her, sledování videí a fotek na cestách.
  • Bundle – Pod tímto výrazem si představte speciální balíček obsahující nejenom herní konzoli, ale jednu hru zdarma.
  • Multiplayer – Hra pro více hráčů najednou, a to nejenom v rámci jedné herní konzole, ale i celého světa. K tomu slouží síťová prostředí jednotlivých modelů.
  • FPS – Zkratka pro prezentaci počtu snímků za vteřinu. Údaj rozhoduje o tom, jak plynulý bude herní obraz. Z toho vyplývá, že čím větší FPS bude, tím lépe.
  • Gamepad – Cizojazyčné označení pro ovladač k herní konzoli. Ty nejmodernější mají integrovaná pohybová čidla, reproduktor, ale přenáší také vibrace do vašich rukou.
  • GPS – Některé kapesní herní konzole jsou vybaveny GPS modulem snímajícím vaši aktuální polohu. Toho lze samozřejmě využít při hraní her.

Příslušenství

Především ty stolní herní konzole prezentují jeden typ elektroniky, který připojíte k televizoru. Kromě dalšího klasického ovladače pro hraní ve více lidech si však můžete zakoupit i lepší, nadstandardní příslušenství. To vám přinese podstatně více možností.

  • EYE kamera – Tento doplňkový modul je určený pro herní konzole PlayStation. Prvek je vybaven speciálními čidly. Ty dokáží snímat váš pohyb během hraní her. Výjimkou není ani provádění určitých příkazů za pomoci vašeho hlasu. S modulem EYE můžete dokonce nahrávat i průběh vaší hry.
  • Kinect – Obdoba EYE kamery jen s tím rozdílem, že doplněk je primárně určen pro herní konzole Xbox. Kromě výše uvedeného lze prostřednictvím tohoto prvku uskutečňovat například video hovory přes skype a využívat služby podobného typu.
  • Pohybový ovladač – Praktická věcička k herní konzoli PlayStation, se kterou můžete hrát například sportovní hry a při jakémkoliv pohybu s tímto ovladačem dojde k přenosu pohybu do virtuální hry. Dokonce se domůžete i praktických vibrací jako zpětných reakcí.
  • PlaySet Grand Prix – Jestliže patříte k milovníkům závodních her a automobilových simulátorů, rozhodně nevynechte příslušenství zvané Grand Prix. Jde o speciální křeslo s ovladači, které vám přinesou pocit, jako byste seděli ve skutečném závodním speciálu. Počítat však musíte s vyšší pořizovací cenou přes 20 000 Kč.

Hry

Už teď asi víte, že vybírání té správné konzole není opravdu žádná hračka. Pokud už se vyznáte ve všech důležitých pojmech, máte přehled o předních výrobcích, důležitých parametrech a dalším příslušenství, situaci navíc ještě zkomplikují samotné hry. Standardně při koupi herní konzole najdete v základu několik her, ze kterých si můžete vybírat. Většinu herních titulů si ale budete muset dokoupit. Většinou navíc nestojí pár korun, ale jejich cena se může vyšplhat i nad tisícovku. Vše záleží na tom, kterou z nich budete chtít hrát.

Při výběru herní konzole musíte navíc myslet na to, že jednotlivé značky mají takzvané exkluzivity. Jedná se o exkluzivní hry, které si zahrajete pouze a jenom na modelu dané značky. Pokud tedy toužíte po hraní některé z nich, rozhodněte se pro příslušnou značku, která ji nabízí. Mezi exkluzivity Playstationu patří například Horizon Zero Dawn, The Last Guardian, Gravity Rush 2, Ratchet & Clank a další. Pouze na Xboxu si zahrajete například Forza Motorsport. Dead Rising, Halo Wars a podobně.

Pokud doma nějaké hry na herní konzole už máte a chcete si například koupit pouze nový model, pohlídejte si, jestli nabízí zpětnou kompatibilitu. To znamená, že bude schopný přehrát vaše starší herní tituly.

Cena

Vzhledem k tomu, že na trhu existuje omezené množství herních konzolí, nebudete mít problém vyznat se v pořizovacích nákladech jednotlivých produktů. Jak už bylo zmíněno v jedné z předchozích kapitol, mezi prověřené a nejlepší výrobce patří samozřejmě společnost Microsoft, SONY a Nintendo.

Cena do 1 000 Kč

Za takhle nízkou cenu nepočítejte s tím, že zakoupíte značkovou herní konzoli. Ano, dostane se vám přiměřeného výběru kapesních herních konzolí, které však pochází od obyčejných výrobců a disponují třeba jen jedinou hrou. Jde o herní konzole pro nejmenší. Ty mají velikost displeje kolem 2,7“.

Cena od 1 000 Kč do 5 000 Kč

V této cenové kategorii se vám do výběru dostanou základní modely kapesních herních konzolí od společnosti Nintendo, a to především model 2DS. Do částky 5 000 Kč si spíše zakoupíte bohaté příslušenství, od nejrůznějších multifunkčních ovladačů, přes speciální volanty, sluchátka s mikrofonem, pedály, až po konstrukce pro vytvoření herního zázemí pro závodníky. Výjimkou nejsou ani rozšiřující se datová uložiště.

Cena od 5 000 Kč do 10 000 Kč

V tomto případě na vás čekají už plnohodnotné stolní herní konzole, včetně těch kvalitních kapesních modelů. Starší modely SONY PlayStation i Microsoft Xbox stojí kolem 7 000 Kč a více podle toho, jak velké mají datové uložiště a kolik her je součástí základního balíčku.

Cena nad 10 000 Kč

Nad 10 000 Kč zakoupíte ty nejvýkonnější a nejnovější herní konzole na trhu s největší dostupnou kapacitou uložiště. Vedle toho máte možnost zakoupit i řadu nadstandardního příslušenství, mezi které se řadí například Grand Prix základna pro jezdce a mnohé další.

Kamila Lorenzová
Redaktorka
Kamila studuje magisterský stupeň oboru mediálních a komunikačních studií na Masarykově univerzitě. Kromě psaní ji baví hlavně cestování a objevování nových míst a kultur. Vyžívá se v zimních sportech, focení a sledování módních trendů v mnoha odvětvích. Když zrovna není v práci, tráví nejraději čas s přáteli a rodinou.

Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.3 z 62 hlasů