Herní konzole nabízejí nejen skvělý způsob, jak se ponořit do světa videoher, ale také jednoduché ovládání a unikátní zážitky, které zpříjemní váš volný čas. V našem článku se dočtete:
- Proč si koupit kvalitní herní konzoli – dobrá konzole vám zprostředkuje opravdu realistický herní zážitek a nabídne širokou škálu všemožných her a exkluzivit, navíc je i docela lehká a přenosná.
- Počítač vs. herní konzole – počítače vynikají všestranností a možností vylepšení komponent, naopak konzole jsou levnější, déle vám vydrží a umožní skupinové hraní s kamarády.
- Výběr herní konzole podle výrobce – kromě slavného Playstationu od Sony a jeho konkurenta Xbox od Microsoftu se na trhu s konzolemi výrazně podílí i nestárnoucí Nintendo.
- Druhy herních konzolí podle tvaru – většina konzolí bývá koncipována jako stolní modely (PS, Xbox), setkáte se ale i s kapesními handheldy (Nintendo) a renesanci zažívají i nostalgické retro konzole.
- Druhy herních konzolí podle typu hráče – na hraní nejkvalitnější her si pořiďte Playstation 5, naopak na cesty se hodí příruční Nintendo Switch Lite a pro vyzkoušení stovek nových her se vyplatí pořídit předplatné GamePass od Xboxu.
- Důležité parametry – při výběru určitě zohledněte kapacitu úložiště a rozlišení, vyplatí se vzít v úvahu i snímkovou frenvekci a knihovnu her daného výrobce. Určitě budete rovněž chtít možnost multiplayeru či přívětivé uživatelské rozhraní.
- Funkce a pojmy k herním konzolím – terminologie u elektroniky není jednoduchá a vyplatí se tak mrknout do našeho slovníčku, ať rozumíte potřebným pojmům. Některé z nich označují i nadstandardní funkce.
- Příslušenství k herním konzolím – pro uživatele starších Xboxů doporučíme snímací modul Kinect, naopak majetnější hráči si mohou ke svému Playstationu pořídit brýle virtuální reality.
- Ceny herních konzolí – nejlacinější kapesní konzole pořídíte už do 1 000 Kč, pro dobrou stolní konzoli už ale budete muset investovat alespoň pětinásobek a ty nejvýkonnější modely vás vyjdou na více než 10 000 Kč.
Proč si koupit kvalitní herní konzoli
Ať už jste hrami nepolíbený rodič, který pořizuje dětem dárky pod stromeček, či samotář hledající způsob, jak zabít čas, platí, že ne každý se v konzolích vyzná a dost možná přemýšlíte, zda vám koupě stojí za to. V pár větách si tak shrneme, v čem toto elektronické zařízení vyniká:
- Zábava pro každého – každý, kdo si někdy zkusil vzít do rukou konzoli nebo ovladač, vám jistě dá za pravdu, že se u toho člověk nejen pobaví, ale také si skvěle odpočine od všedních starostí. Dnešní technologie navíc nabízí v současné době už takové možnosti, že si s herní konzolí můžete užít opravdu realistický zážitek v nadstandardní kvalitě.
- Široká škála zážitků – herní svět vám umožňuje stát se na chvíli například automobilovým závodníkem, vyzkoušet si pilotovat letadlo nebo bojovat v boxerském ringu se soupeřem. Díky mnoha možnostem ovládání se navíc už dávno nemusíte omezovat na pár tlačítek, ale můžete vzít do rukou volant, pistoli nebo se klidně jen pohybovat před televizí a nechat snímač sledovat vaše pohyby.
- Exkluzivní hry – výrobci konzolí ve snaze konkurovat herním počítačům nezřídka vydávají takzvané ‚‚exkluzivity‘‘. Jde o unikátní tituly, které výrobce vydá pouze na svou vlastní konzoli a tím hodlá hráče nalákat k její koupi. Na počítače tyto hry dorazí obvykle až s několikaletým zpožděním, výjimečně nejsou portovány vůbec. Majitelé herní konzole mají často přístup k řádce skvělých her, o nichž si zastánci počítačů mohou nechat jen zdát.
- Přenosnost – pryč jsou časy těžkých krámů, které musely být zapojeny milionem drátků – moderní stolní konzole jsou malé, skladné a snadno se vám vejdou vedle televize či do úzké skříňky. Nejsou sice přímo určeny k přenášení jako notebook, ale i tak se transportují mnohem snáze než těžká bedna herního počítače. Nesmíme opomenout ani existenci kapesních konzolí, které si s sebou můžete vzít vyloženě kamkoliv.
Počítač vs. herní konzole
Každý může namítnout, že hry lze hrát nejen na herní konzoli, ale i na počítači. Jde o nejzásadnější rivalitu, která již dlouhá léta rozděluje komunitu hráčů. Každá varianta má přitom své přednosti i neduhy, čemuž se budeme věnovat v následujících řádcích:
- Počítač – víceúčelové zařízení k hraní i kancelářské práci; má větší knihovnu her a umožní vylepšovat komponenty či hry modovat, naopak je mnohem dražší a dříve zastará.
- Herní konzole – uzpůsobena k hraní na televizi s ovladačem; je mnohem levnější a déle vydrží, lze hrát i s kamarády ve více hráčích, naopak nabídne menší úložiště či snímkovou frekvenci.
Hry na počítači
Stolní počítač je zařízením, které vám přináší více než jenom hraní her. Můžete na něm pracovat a vykonávat mnohé další činnosti. Mezi výhody bude patřit také to, že herní tituly jsou obvykle vydávány nejdříve pro počítačové hráče. V některých případech se dokonce setkáte i s lepším grafickým zpracováním.
Jenže, abyste si mohli takového herního zážitku dopřávat, počítejte s výraznější investicí než do herní konzole. Kvalitní herní počítač stojí od 30 000 Kč výše podle toho, jak moc jste nároční. A jen málokdy jej udržíte při životě tak dlouho jako herní konzoli.
Hry na herní konzoli
Některé výhody počítačových her se stávají do určité míry nevýhodami her pro herní konzole. Ano, na nové hry si možná chvíli počkáte, na druhou stranu je pak zasunete do herní konzole a pustíte se do hraní. Nemusíte řešit jakoukoliv nekompatibilitu nebo slabý výkon. Hry optimalizované pro herní konzole žádnými takovými neduhy netrpí.
Pokud jde o pořizovací náklady oproti počítači, je konzole podstatně levnějším konkurentem a její životnost může být kolem 5–7 let, aniž byste museli měnit jakýkoliv hardware. U mnoha her navíc oceníte ovládání za pomoci speciálního ovladače. Ten však může být oproti počítačové myši nevhodný například pro strategické hry, o kancelářské práci ani nemluvě.
Hraní her na herní konzoli je zkrátka výjimečné a přináší opravdu nezaměnitelný herní zážitek. V následující tabulce jsme pro vás pro lepší přehlednost ještě shrnuli všechny výhody a nevýhody hraní na počítači a herní konzoli.
Výhody | Nevýhody | |
Počítač | + Pořizovací cena her bývá nižší
+ Hraní online zdarma + Lze vylepšit komponenty + Jednodušší aktualizace her + Více dostupných her + Umožňují modovat + Vyšší snímková frekvence |
– Herní počítače bývají drahé
– Hraní ve dvou hráčích nebývá moc pohodlné – Složitější instalace her – Riziko nekompatibility – Dříve zastarají |
Herní konzole | + Jednoduchá instalace
+ Ergonomický ovladač + Plynulost a stabilita her + Nižší pořizovací cena + Exkluzivní herní tituly + Lepší pro více hráčů + Větší životnost |
– Pořizovací cena her bývá vyšší
– Zpoplatněné síťové služby – Nižší velikost úložiště – Omezenější snímková frekvence – Neumožňují modovat |
Výběr herní konzole podle výrobce
Nemusíte být vyloženě hráč, abyste věděli, že na trhu drží už řádku let oligopol tři hlavní výrobci konzolí: Sony, Microsoft a Nintendo. Právě tyto společnosti a jejich ikonické výrobky si níže podrobně přiblížíme:
- Sony Playstation – přední výrobce; nejlepší a nejoblíbenější konzole, vydává exkluzivity, ale bývá dražší než Xbox, na trhu momentálně vítězí Playstation 5.
- Microsoft Xbox – přímý konkurent Playstationu; nabízí předplatné GamePass a je plně kompatibilní s účty na počítači, na trhu vydává nejvýkonnější konzoli současnosti Xbox Series X.
- Nintendo – zaměřuje se na handheldy a kapesní konzole, ale nový model Switch lze propojit i s televizí, specialitou jsou hry pro více hráčů pohromadě.
Sony Playstation
Nejznámější herní konzolí na světě je PlayStation, za níž stojí společnost Sony. Ta už mnoho let patří mezi přední výrobce nejen herních konzolí, své technologie se snaží neustále vylepšovat a postupně přichází s novějšími a výkonnějšími modely. Novinky sice nevydává tak často, jako například výrobci telefonů, ale i tak jich za posledních zhruba deset let už pár vyšlo. Neobměňují se ovšem každý rok, takže se nemusíte bát, že si dnes koupíte konzoli, která za pár let už bude zastaralá a nenajdete k ní kompatibilní hry.
PlayStation 5
V posledních letech hráče po celém světě zaujal především nejnovější Playstation 5. Edice je dostupná ve dvou verzích. Dražší disponuje Blu-ray mechanikou na přehrávání filmů a pro instalaci médií. Levnější verze je digitální a nemá mechaniku. Hry i další obsah se do ní stahují přes internet.
Sony přišel s pozměněným designem konzole i novou podobou herního ovladače, který nazývá DualSense. Vybavený je například haptickou odezvou, což je pokročilá zpětná vazba schopná rozpoznat intenzitu doteků. Kromě toho se hráči s představením nového Playstationu 5 dočkali SSD technologie pro rychlé načítání dat a 8jádrového procesoru. Nejnovější a vylepšené technologie by měly zařídit ještě intenzivnější zážitek ze hry a plynulý kvalitní obraz.
PlayStation 5 Slim
V září 2023 byla navíc oznámena nová verze Playstationu 5 s podtitulem ‚‚Slim‘‘, která se může chlubit menšími rozměry či větší kapacitou SSD disku. K dispozici je taktéž ve dvou verzích, klasické s mechanikou a digitální bez mechaniky, nicméně oproti staršímu PS5 umožní Blu-ray dodatečně přikoupit. Jde v podstatě o nepatrně vylepšený model PS5, který má právě původní verzi postupně nahradit na pultech obchodů. Nicméně v ‚‚přechodném období‘‘ výrobci pro přehlednost konzoli označují právě přívlastkem Slim.
Starší PlayStationy
A na závěr, pokud nechcete investovat do nejnovějšího modelu, který bývá logicky vždycky nejdražší, kupte si nějaký starší Playstation. I v takovém případě totiž neuděláte chybu a můžete se těšit na skvělý obraz i výkon za lepší cenu. Sáhnout můžete například po Playstation 3, Playstation 4 nebo Playstation 4 Pro za mnohem rozumnější cenu.
Microsoft Xbox
Společnost Microsoft není jen vývojářem populárního operačního systému Windows, ale také výrobcem velice oblíbených herních konzolí, které jsou v podstatě jediným a největším konkurentem Sony PlayStation.
Xbox 360
Tím nejstarším modelem je legendární Xbox 360. Pro ten existují tisíce her nejrůznějšího žánru, navíc ho v dnešní době pořídíte víceméně za pakatel. Zároveň ale jde již o výrazně zastaralou konzoli, kterou nabízí pouze bazary a s prehistorickým HD rozlišením už nikoho nenadchne. K červenci 2024 má být navíc ukončena podpora ze strany Microsoftu, což znamená, že uživatelé již nebudou moci na konzoli nakupovat hry. Doporučujeme tak nad koupí přemýšlet nanejvýš pro malé děti, které si vystačí s hrstkou starších her.
Xbox One
O něco novější nadstavbou je pak Xbox One, který zastaralejší verzi 360 předbíhá hlavně v předkládaném výkonu a poskytuje rozlišení 1 920 x 1 080 pixelů. Při jeho pořízení se nemusíte obávat ztráty her pro Xbox 360, protože si bezpočet z nich zpětně zahrajete i na novějším modelu. Velkým plusem je i pohybový senzor Kinect, který umožňuje hrát řadu tanečních, fitness, ale i sportovních her. Na stránkách elektronických e-shopů už jej však také nenajdete, v úvahu připadá jen prodej z druhé ruky.
Xbox Series X a Series S
No a dostáváme se do současnosti, konkrétně roku 2020, kdy vyšel nejvýkonnější a nejnovější model Xbox Series X. Ten disponuje kompletní Blu-ray mechanikou a umožní hraní v luxusním rozlišení 4K, nezapomeňme i na vysokých 120 FPS s Ray-Tracingem. Microsoft nicméně myslel i na ty, kdo neholdují nejnáročnějším hrám, a vydal rovněž dostupnější variantu Xbox Series S. Ta podporuje pouze digitální kopie her a má nižší výkon, i tak by však měla většinu her bez problému utáhnout.
Většinou tak zkrátka platí to, že s čím přijde jedna společnost, to za chvíli dožene i druhá a naopak. Všechny nejnovější modely jsou na špičkových úrovních, a ať už se rozhodnete pro Playstation, či Xbox, rozhodně neuděláte ani v jednom případě chybu.
Nintendo
Trojici předních hráčů na trhu uzavírá společnost Nintendo. Ta oproti výše uvedeným králům herního světa přináší řadu velice zajímavých novinek. Dokazuje to například herní konzole Nintendo Wii U. Ta totiž představuje nejenom samotnou herní konzoli, ale také speciální ovladač s druhým displejem. Ten můžete při hraní her využít na další přidružené věci.
Originální je kapesní herní konzole Nintendo 3DS. Její název hodně prozrazuje. Tento model se pyšní speciálním 3D displejem, který vám v kombinaci s 3D brýlemi přinese doslova nevšední herní zážitek. 3D obraz se navíc generuje podle toho, kam koukají vaše oči, a tam se zobrazí. Na průběh hry tak můžete pohlížet z libovolné strany.
Určitý kompromis mezi kapesní a stolní herní konzolí představuje v současnosti nejoblíbenější produkt této značky Nintendo Switch. Představit si jej můžete jako klasickou kapesní konzoli, kterou doma připojíte do dokovací stanice a můžete si užít hraní her ve větším rozlišení na své televizi. Až se vydáte někam ven, konzoli jednoduše zase odpojíte a vezmete si ji s sebou. Je to tedy takový přístroj 2v1, který si můžete užívat v každé situaci.
Výrobce | Charakteristika | Nejnovější modely | Starší modely |
Sony Playstation | Přední výrobce, nejlepší a nejvýkonnější konzole, vydává exkluzivity | Playstation 5 (Slim) | Playstation 4 (Pro), Playstation 3 |
Microsoft Xbox | Přímý konkurent, konzole umožní propojit účet s počítačem, nabízí GamePass | Xbox Series X a Xbox Series S | Xbox One, Xbox 360 |
Nintendo | Zaměřuje se na handheldy a kapesní konzole, specialitou jsou hry pro více hráčů na jedné TV | Nintendo Switch (OLED a Lite) | Nintendo Wii U, Nintendo 3DS |
Druhy herních konzolí podle tvaru
Pokud se zahledíte do produktového portfolia většiny e-shopů, zjistíte, že herní konzole jsou omezeným artiklem. Přesto jsou děleny minimálně do dvou základních kategorií, které si přiblížíme trochu více:
- Stolní herní konzole – rozměrný přístroj, vybavený DVD mechanikou a konektory pro ovladače, umožní připojení k internetu, obvykle trvale připojen k televizi.
- Kapesní herní konzole – malá ruční konzole; vhodná na cesty, umožní hraní i bez televizoru a má obvykle přednastavené hry, nedisponuje vysokým rozlišením a musíte myslet na výměnu baterií.
- Retro konzole – specifický typ kapesní konzole, jednoduché zařízení pro nostalgiky a milovníky dob minulých.
Stolní herní konzole
Při nákupu tohoto typu herní konzole si domů přinesete poměrně rozměrný kus elektroniky, který pohodlně připojíte k televizi. Přístroj je vybavený DVD mechanikou pro vložení hry, konektory pro připojení ovladačů, ale také možností napojení na internet. S touto herní konzolí se setkáte pravděpodobně nejčastěji a zajistí vám mimo jiné i multimediální zázemí a možnost využití sociálních sítí v kombinaci s hraním.
Stolní herní konzole je obvykle připojena na stálo k televizoru, takže není počítáno s tím, že bude přenosná, i když to samozřejmě jde.
Kapesní herní konzole
Tento typ herní konzole lze označit za cestovní. Jde totiž o naprostý opak výše popisovaného. Při nákupu získáte malou ruční konzoli, která je kromě ovládacích tlačítek vybavena především displejem. K hraní her tak nepotřebujete žádný televizor ani jiný přístroj. Kapesní herní konzoli si pohodlně strčíte do kapsy a vyrazíte na cesty. Jediné, s čím musíte počítat, je výměna baterií.
Kapesní herní konzole mohou mít přednastavené hry. Takové modely se nazývají jednoúčelové. Případně můžete zvolit verze, do kterých lze instalovat další herní tituly.
Co se týče velikosti displeje, můžete zakoupit výrobky s úhlopříčkou kolem 2,5“ a s rozlišením od 400 x 240 pixelů. Pokud si budete chtít dopřát kvalitnějšího herního zážitku, vsadíte na kapesní herní konzole s displejem větším jak 5“ a s rozlišením až 1 280 x 720 pixelů.
Retro konzole
Mezi kapesními konzolemi se objevují opravdu moderní a výkonné produkty, ale najdeme zde i retro přístroje. Možná si vybavíte ruční modely, které mělo dříve snad každé dítě ještě před érou počítačů a telefonů. Tehdy se na něm hrál například legendární Mario, nebo jste si mohli krmit svého virtuálního mazlíčka.
Možná vás to překvapí, ale retro konzole se dostávají zase do módy a díky tomu podobné přístroje můžete koupit i teď. Samozřejmě se jedná o velice jednoduchá zařízení, ale možná právě v tom spočívá jejich kouzlo.
Druhy herních konzolí podle typu hráče
Ať už konzoli pořizujete pro sebe, či blízkému jako dárek na Vánoce, je důležité vědět, jaké má daný člověk preference, jestli už má s hraním zkušenosti a který model ho nejvíce potěší. Z toho důvodu jsme pro vás seřadili různé motivace, které můžete jako hráč mít a co je v takové situaci nejvhodnější pořídit:
- Chcete hrát ty nejlepší tituly – v tom případě si pořiďte ty nejvýkonnější mašinky, tedy Playstation 5 či Xbox Series X. Jen ty totiž s přehledem utáhnou ty nejlepší tituly s nejkrásnější grafikou, do kterých jejich výrobci nasypali desítky milionů dolarů. Takovýmto hrám říkáme ‚‚AAA‘‘ tituly a reprezentují špičkové hry od těch nejlepších vývojářů, kupříkladu Zaklínač 3, The Last of Us 2 či Uncharted 4. Na jejich plynulé hraní ale potřebujete opravdu výkonný přístroj.
- Chcete vyzkoušet desítky až stovky her – jste typ hráče, co nemá konkrétní preference a vlastně ani moc neví, co ho baví? Chcete spíše po dlouhém pracovním dni přijít domů a prostě si zahrát na konzoli něco nového? V takovém případě vám doporučíme pořídit si Xbox a zaplatit si předplatné GamePass. To je vám za 260 Kč/měsíc poskytne přístup k obří knihovně her – nemusíte si tak každou hru kupovat samostatně, nýbrž můžete vyzkoušet stovky různých her, kdy se vám zachce.
- Chcete na konzoli hrát doma i venku – existují tzv. hybridní konzole, které podporují dvojí typ hraní. Doma ji zapojíte k televizi, stačí však jen vysunout a rázem z ní máte kapesní handheld, který si můžete vzít na cesty. Tomu jsou přizpůsobeny i ovladače, které můžete od displeje libovolně odepnout. Nejlákavější variantou je Nintendo Switch, které lze zakoupit i ve vylepšeném rozlišení OLED. Za zmínku stojí i Valve Steam Deck, jež vám umožní připojit se ke své knihovně na Steamu.
- Chcete malé zařízení na cesty – pokud hodláte hrát převážně na dovolené či při dlouhých přejezdech, pořiďte si čistý kapesní handheld. Jednak na něm pár tisíc ušetříte, jelikož vás nemusí zajímat hybridní hraní na TV, rovněž bude konzole lehčí a skladnější. Přesně pro tyto situace vydala společnost Nintendo model Switch Lite, což je upravená a levnější verze klasického Switche, uzpůsobená právě na pohodlné hraní na cestách.
- Chcete hrát s kamarády na jedné TV – nejste fanouškem online multiplayerů a raději byste hráli s kamarády pěkně postaru, pospolu na jedné televizi? Stačí si prohlédnout sortiment Nintenda, které odjakživa bylo králem skupinových her. Již zmíněné modely Switch a Switch OLED podporují bohaté skupinové hraní, stačí si dokoupit ovladače a pustit se nepřeberné řádky her, často až pro osm hráčů najednou. No a pokud si trochu připlatíte, řadu párty her nabídne i Sony na svém Playstation 5.
- Chcete levné starší zařízení – pokud nemáte velké nároky na grafiku či výkon her a chcete ušetřit pár korun, mrkněte i na starší verze známých konzolí. Takový PS4 či Xbox One ve zkoušce času stále obstojí a zahrajete si na nich bez problému hity jako The Last of Us či sérii Uncharted. Obě konzole by navíc stále měly mít plnou podporu výrobců, kteří teprve pomalu ukončují aktualizace a možnost kupování her pro své ještě starší modely (Xbox 360, PS3).
- Chcete rodinnou konzoli pro menší děti – tady se vyplatí rozhodovat podle přesného věku dítěte. Pro úplně nejmenší caparty určitě pořiďte maličkou kapesní konzoli, za kterou ani příliš neutratíte (do 1 000 Kč). Tyto konzole obsahují předinstalované hry s jednoduchým ovládáním a šetří na grafice, kterou malé dítě opravdu řešit nebude. Pro trošku větší ratolesti zvažte koupi konzolí Nintendo Switch nebo Xbox Series S.
- Chcete střídat PC a konzoli, ale mít spojený účet – jestliže si toužíte zahrát někdy na PC, ale jindy máte chuť to prostřídat a vzít do ruky gamepad, pořiďte si Xbox. Možnost propojení účtů na herních platformách zajišťuje společnost Microsoft, která stojí současně za konzolí i za operačním systémem Windows. Umožní vám tak propojit účty jako Steam, Uplay či GOG.
- Chcete si konzoli jen vyzkoušet, zda vás bude bavit – stalo se vám, že jste u kamaráda viděli v televizi závody Forza Horizon a řekli si, že by mohlo být fajn si to pořídit domů také – ale nevíte, zda vás hraní vtáhne a nechcete tak moc investovat? V takovém případě se vyplatí koupit levnější konzoli, kdyby risk nevyšel. Doporučili bychom vám Xbox Series S, což je méně výkonný model od Microsoftu právě pro méně náročné hráče. Alternativou může být i starší konzole z bazaru, jako Xbox One či PS4.
Důležité parametry
Každý kousek elektroniky skýtá řadu specifických parametrů, jimiž se liší od svých konkurentů – herní konzole v tomto nejsou výjimkou. V této kapitole si tak nastíníme, co při výběru vzít v potaz:
- Rozlišení – moderní konzole nabízejí vysoká rozlišení, jako je Full HD a někdy i 4K. Při výběru konzole nezapomeňte zohlednit i rozlišení vaší televize.
- FPS – čím vyšší hodnota FPS, tím plynulejší je obraz. Většina konzolí dosahuje 30 FPS, ale pro kvalitní a plynulé hraní se doporučují modely s 60 FPS a více, nejsilnější konzole dokonce dosahují 120 FPS.
- Úložiště – kapacita úložiště určuje, kolik her a multimédií můžete mít nainstalovaných naráz. Nejběžnější kapacity pro herní konzole jsou 500 GB a 1 TB.
- Knihovna her – při koupi konzole dostanete několik her zdarma, ale většinu si musíte dokoupit. Každý výrobce má navíc exkluzivní tituly. Při výběru nové konzole zjistěte, zda podporuje zpětnou kompatibilitu pro starší hry.
- Síťové funkce – jsou nezbytné pro online hraní a přístup k digitálním obchodům a komunitám. Využívání je zpoplatněno ročním nebo tříměsíčním členstvím u služeb Playstation Plus nebo Xbox LIVE (podle výrobce).
- Uživatelské rozhraní – především začátečníci ocení přehlednost a jednoduchost ovládání, jako snadná navigace či rychlé spouštění her. Pro jasnou představu o konkrétním modelu si pusťte instruktážní videa.
Rozlišení
Z toho, jak se přední výrobci neustále předhánějí, kdo z nich nabídne hráčům lepší rozlišení, jste určitě poznali, že se jedná o velmi důležitý parametr. Při výběru herní konzole na něj tak určitě nezapomínejte. Dnešní moderní modely zvládnou už opravdu vysoké rozlišení.
Standardem by mělo být Full HD, novější konzole zvládnou i 4K. Kromě rozlišení samotné konzole ovšem nezapomínejte i na rozlišení televizní obrazovky, na které budete hrát. Pokud totiž vaše televize například 4K obraz nepodporuje, takto vysoké rozlišení vám u konzole stejně bude nakonec k ničemu.
FPS
S kvalitou obrazu kromě rozlišení souvisí také hodnota FPS. Jedná se o počet snímků, který zvládne konzole přehrát za jednu vteřinu. Čím vyšší číslo FPS bude, tím plynulejší obraz si můžete užívat.
V současné době takřka všechny konzole zvládají bez problému 30 FPS, což je ale spíše základní hodnota. Na uspokojivé hraní nenáročných her sice postačí, novější pecky se vám ale budou už podstatně sekat. Pro plynulejší zážitek se tak poohlédněte po konzolích s 60 FPS, přičemž nejvýkonnější modely dosahují až 120 FPS. Ty vás ale budou stát už pořádný balík.
Úložiště
Dnešní herní svět je na opravdu vysoké úrovni, což se mimochodem promítá také do velikosti her. Proto při nákupu herní konzole (konkrétně PlayStation a Xbox) pohlížejte na velikost úložiště. To vám prozrazuje, kolik her můžete mít nainstalovaných naráz. Kapacitu samozřejmě můžete využívat i k ukládání multimediálního obsahu. V tomto směru narazíte na dvě nejčastější kapacity. Ta nižší je 500 GB, ta vyšší je pak dvojnásobná (1 TB).
Knihovna her
Standardně při koupi herní konzole najdete v základu několik her, ze kterých si můžete vybírat. Většinu herních titulů si ale budete muset dokoupit. Většinou navíc nestojí pár korun, ale jejich cena se může vyšplhat i nad tisícovku. Vše záleží na tom, kterou z nich budete chtít hrát.
Při výběru herní konzole musíte navíc myslet na to, že jednotlivé značky mají takzvané exkluzivity. Jedná se o exkluzivní hry, které si zahrajete pouze a jenom na modelu dané značky. Pokud tedy toužíte po hraní některé z nich, rozhodněte se pro příslušnou značku, která ji nabízí. Mezi exkluzivity Playstationu patří například Horizon Zero Dawn, The Last Guardian, Gravity Rush 2, Ratchet & Clank a další. Pouze na Xboxu si zahrajete například Forza Motorsport. Dead Rising, Halo Wars a podobně.
Pokud doma nějaké hry na herní konzole už máte a chcete si například koupit pouze nový model, pohlídejte si, jestli nabízí zpětnou kompatibilitu. To znamená, že bude schopný přehrát vaše starší herní tituly.
Síťové funkce
Podpora síťových funkcí je v podstatě nezbytností pro každého, kdo nehodlá hrát jen offline příběhovky. Poskytují totiž nejen přístup k multiplayeru, jenž vám umožní hrát s lidmi z celého světa na jednotné platformě, ale i k digitálním obchodům či online komunitám podporujícím sociální interakci hráčů. Můžete si tak zakoupit různý elektronický obsah, včetně datadisků či menších her, nebo se přes konzoli spojit s kamarády.
Oproti počítačům je však hraní po síti na konzolích zpoplatněno formou ročního nebo tříměsíčního členství. Každý výrobce opět provozuje vlastní službu, konkrétně si můžete předplatit buď Playstation Plus, nebo Xbox LIVE. Nemusíte však zoufat, že by šlo o prachsprosté odírání zákazníků – členství zahrnuje také měsíční nabídku zdarma her. Je však dobré si vždy předem zjistit, jaké možnosti vámi vybraná konzole nabízí.
Uživatelské rozhraní
Nejeden hráč by vám mohl vyprávět, že uživatelsky přívětivé rozhraní není jen příjemným bonusem, nýbrž nezbytností. Při nastavování své konzole ocení zvláště začátečníci přehlednost a jednoduchost ovládání, jež umožní snadné navigování mezi funkcemi a rychlé spouštění her. To šetří čas a usnadňuje orientaci v systému, nemluvě o ušetření pár pocuchaných nervů.
Leckoho potěší i personalizované možnosti nastavení, jako je temné téma pro noční hraní či možnost zvětšení písma pro lidi s horším zrakem. Při výběru ideální konzole tak doporučujeme projít si jednotlivá instruktážní videa, která daný model představí a vy získáte jasnou představu co čekat.
Funkce a pojmy k herním konzolím
Při nákupu herní konzole se setkáte s nejrůznějšími výrazy a pojmy, kterým je vhodné rozumět, abyste měli představu o tom, co si vlastně pořizujete. Některé z těchto výrazů dokonce značí nadstandardní funkce:
- Plug and Play – doslovný překlad „Připoj a hraj“ je celkem výstižný. Se zařízením není spojena jakákoliv instalace nebo konfigurace. Stačí jen připojit všechny kabely a ovladače a můžete se pustit do hraní.
- PSN – touto zkratkou je označována digitální síť společnosti Sony. Konkrétně jde o PlayStation Network.
- Handheld – jiný název pro kapesní herní konzole, které vám umožní hraní her, sledování videí a fotek na cestách.
- Bundle – pod tímto výrazem si představte speciální balíček obsahující nejen herní konzoli, ale jednu hru zdarma.
- Multiplayer – hra pro více hráčů najednou, a to nejen v rámci jedné herní konzole, ale i celého světa. K tomu slouží síťová prostředí jednotlivých modelů.
- FPS – zkratka pro prezentaci počtu snímků za vteřinu. Údaj rozhoduje o tom, jak plynulý bude herní obraz. Z toho vyplývá, že čím větší FPS bude, tím lépe.
- Gamepad – cizojazyčné označení pro ovladač k herní konzoli. Ty nejmodernější mají integrovaná pohybová čidla, reproduktor, ale přenáší také vibrace do vašich rukou. Pro bližší informace si prohlédněte naše srovnání.
- GPS – některé kapesní herní konzole jsou vybaveny GPS modulem snímajícím vaši aktuální polohu. Toho lze samozřejmě využít při hraní her.
Příslušenství k herním konzolím
Kromě dalšího klasického ovladače pro hraní ve více lidech si můžete ke své herní konzoli zakoupit i lepší, nadstandardní příslušenství. To vám přinese podstatně více možností:
- Kinect – starší doplňkový modul pro herní konzole Xbox. Prvek je vybaven speciálními čidly. Ty dokážou snímat váš pohyb během hraní her. Výjimkou není ani provádění určitých příkazů za pomoci vašeho hlasu. S modulem můžete nejen nahrávat průběh své hry, ale i uskutečňovat například videohovory přes Skype a využívat služby podobného typu. Ačkoliv nový již neseženete, na starších konzolích Xbox stále funguje.
- PlayStation VR2 – moderní náhlavní souprava na virtuální realitu pro konzoli PS5, která je vybavena dvěma OLED displeji s 4K zobrazením a 120 FPS. Prostřednictvím jemných vibrací, technologie 3D zvuku a inteligentního sledování očí vás dokonale vtáhne do děje a umožní užít si hry ve zcela novém zážitku. Připravte se ale na pořizovací cenu přes 14 000 Kč.
- Pohybový ovladač – praktická věcička k herní konzoli PlayStation, se kterou můžete hrát například sportovní hry a při jakémkoliv pohybu s tímto ovladačem dojde k přenosu pohybu do virtuální hry. Dokonce se domůžete i praktických vibrací jako zpětných reakcí. Vyrábí se převážně ke staršímu modelu PS4.
- PlaySet Grand Prix – jestliže patříte k milovníkům závodních her a automobilových simulátorů, rozhodně nevynechte příslušenství zvané Grand Prix. Jde o speciální křeslo s ovladači, které vám přinesou pocit, jako byste seděli ve skutečném závodním speciálu. Počítat však musíte s vyšší pořizovací cenou přes 20 000 Kč.
Ceny herních konzolí
Vzhledem k tomu, že na trhu existuje omezené množství herních konzolí, nebudete mít problém vyznat se v pořizovacích nákladech jednotlivých produktů. Jak už bylo zmíněno výše, mezi prověřené a nejlepší výrobce patří samozřejmě společnost Microsoft, Sony a Nintendo. Jejich výrobky můžeme zařadit do čtyř cenových kategorií:
- Cena do 1 000 Kč – kapesní konzole pro nejmenší, nejsou příliš kvalitní a disponují jen hrstkou již předinstalovaných her.
- Cena od 1 000 Kč do 5 000 Kč – základní kapesní konzole a starší konzole, které se již neprodávají (PS3, Xbox 360), rovněž v této relaci zakoupíte většinu příslušenství.
- Cena od 5 000 Kč do 10 000 Kč – nejlepší kapesní modely a kvalitní stolní konzole, většinou ale ty méně výkonné alternativy (Xbox Series S, PS4).
- Cena nad 10 000 Kč – nejvýkonnější stolní konzole (Xbox Series X, PS5) a to nejluxusnější vybavení.
Cena do 1 000 Kč
Za takhle nízkou cenu nepočítejte s tím, že zakoupíte značkovou herní konzoli. Ano, dostane se vám přiměřeného výběru kapesních herních konzolí, které však pochází od obyčejných výrobců a disponují třeba jen jedinou hrou. Jde o herní konzole pro nejmenší. Ty mají velikost displeje kolem 2,7“.
Cena od 1 000 Kč do 5 000 Kč
V této cenové kategorii se vám do výběru dostanou základní modely kapesních herních konzolí od společnosti Nintendo, a to především model 2DS. Do částky 5 000 Kč si spíše zakoupíte bohaté příslušenství, od nejrůznějších multifunkčních ovladačů přes speciální volanty, sluchátka s mikrofonem, pedály až po konstrukce pro vytvoření herního zázemí pro závodníky. Výjimkou nejsou ani rozšiřující datová úložiště.
Cena od 5 000 Kč do 10 000 Kč
V tomto případě na vás čekají už plnohodnotné stolní herní konzole, včetně těch kvalitních kapesních modelů. Starší modely Sony PlayStation i Microsoft Xbox stojí kolem 7 000 Kč a více podle toho, jak velké mají datové uložiště a kolik her je součástí základního balíčku.
Cena nad 10 000 Kč
Nad 10 000 Kč zakoupíte ty nejvýkonnější a nejnovější herní konzole na trhu s největší dostupnou kapacitou uložiště. Vedle toho máte možnost zakoupit i řadu nadstandardního příslušenství, mezi které se řadí například Grand Prix základna pro jezdce a mnohé další.
Cenová kategorie | Co obvykle nabízí | Konkrétní produkty | Pro koho se hodí |
Do 1 000 Kč | Levné kapesní konzole s minimem her a primitivním ovládáním | SUP 400 in 1, PVP 3000, X7M | Pro nejmenší děti |
Od 1 000 Kč do 5 000 Kč | Základní kapesní a starší stolní konzole, rovněž většina příslušenství | Nintendo Switch Lite, Playstation 3, NVIDIA Shield TV | Pro nenáročné hráče a nostalgiky, kteří ocení starší grafiku |
Od 5 000 Kč do 10 000 Kč | Velmi dobré kapesní modely a kvalitní stolní konzole, ač ne ty nejvýkonnější | Xbox Series S, Playstation 4, Nintendo Switch OLED | Pro ty, kteří chtějí pořídit slušnou konzoli za přiměřenou cenu |
Nad 10 000 Kč | Nejvýkonnější stolní konzole | Playstation 5, Xbox Series X | Pro vášnivé hráče, kteří chtějí to nejlepší na trhu |
Dobrý den, můj syn hrozně chce k narozeninám hru God of War, zvládne to i starší konzole PS4 nebo musím pořídit novější?