Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších herních konzolí

Ukázka produktu ve srovnání herních konzolí

Zábava by měla být součástí života každého z nás. Nabývat může nejrůznějších podob. Jednu z nich přináší také herní konzole. Speciální elektronika, kterou připojíte k televizoru a budete skrze ni moci hrát bezpočet herních titulů.

Skvělá grafika, vynikající ovladatelnost, a především nekonečné množství zábavy. Takové jsou herní konzole dělící se jen na velice omezené množství kategorií. O to více byste měli vědět to, jaká vám přinese to největší uspokojení a naplní očekávání herního zážitku.

Přečtěte si článek Jak vybrat herní konzoli a pořiďte si bezkonkurenční zdroj zábavy zhmotněné v podobě simulátorů, akčních stříleček, dobrodružných strategií, závodů nebo oddechových herních titulů. Na své si přijde doopravdy každý.


Nejlepší herní konzole dle hodnocení a recenzí uživatelů

Vzhled Název Typ Orientační cena Aktuální cena
Recenze Sony PlayStation 4 Pro 1TB Sony PlayStation 4 Pro 1TB Playstation 11 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Sony PlayStation 4 Slim 500GB Sony PlayStation 4 Slim 500GB Playstation 7 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Microsoft Xbox One S 500GB Microsoft Xbox One S 500GB Xbox 5 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Microsoft Xbox One S 1TB Microsoft Xbox One S 1TB Xbox 6 500 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Nintendo Switch Nintendo Switch Nintendo 8 500 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Microsoft Xbox One X 1TB Microsoft Xbox One X 1TB Xbox 12 500 Kč Zobrazit nabídky
Recenze NEW Nintendo 2DS XL NEW Nintendo 2DS XL Nintendo 3 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Sony PlayStation 4 Ultimate Player Edition 1TB Sony PlayStation 4 Ultimate Player Edition 1TB Nintendo 8 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Sony PlayStation 4 500GB Sony PlayStation 4 500GB Playstation 7 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Sony PlayStation Classic Sony PlayStation Classic Sony 1 800 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat herní konzoli

S herními konzolemi vás seznámíme opravdu důsledně. Nejprve ale začneme tím, že vám vysvětlíme hlavní rozdíl mezi hraním her na počítači a prostřednictvím herních konzolí. Dále se zaměříme na rozdělení těchto výrobků – stolní vs. kapesní herní konzole.

Jednu celou kapitolu budeme věnovat typům herních konzolí, důležitému uložišti, ale i přidruženým funkcím a slovníku pojmů, se kterými se při nákupu této elektroniky můžete běžně setkat. Opomínat nebudeme ani na příslušenství k herním konzolím. To bývá mnohdy velice praktické, nápadité a rozšiřuje možnosti hry.

Závěr bude jako obvykle patřit orientačním cenovým nákladům na nákup nové herní konzole.

Večer plný zábavy si ale můžete užívat i bez obrazovky, Pro větší počet hráčů jsou vhodnější deskové hry, které nabízejí úplně jinou zábavu.

Počítač vs. herní konzole

Každý čtenář tohoto článku může určitě namítnout, že hry lze hrát nejenom na herní konzoli, ale i na počítači. Ano, tomu tak opravdu je. A právě srovnání obou možností se budeme věnovat v následujících řádcích. Popíšeme vám hlavní klady a zápory toho či onoho řešení.

Hry na počítači

Stolní počítač je zařízením, které vám přináší více než jenom hraní her. Můžete na něm pracovat a vykonávat mnohé další činnosti. Mezi výhody bude patřit také to, že herní tituly jsou obvykle vydávány nejdříve pro počítačové hráče. V některých případech se dokonce setkáte i s lepším grafickým zpracováním.

Jenže, abyste si mohli takového herního zážitku dopřávat, počítejte s výraznější investicí než do herní konzole. Kvalitní herní počítač stojí od 30 000 Kč výše podle toho, jak moc jste nároční. A jen málokdy jej udržíte při životě tak dlouho, jako například herní konzoli.

Hry na herní konzoli

Některé výhody počítačových her se stávají do určité míry nevýhodami her pro herní konzole. Ano, na nové hry si možná chvíli počkáte, na druhou stranu je pak zasunete do herní konzole a pustíte se do hraní. Nemusíte řešit jakoukoliv nekompatibilitu nebo slabý výkon. Hry optimalizované pro herní konzole žádnými takovými neduhy netrpí.

Pokud jde o pořizovací náklady oproti počítači, je konzole podstatně levnějším konkurentem a její životnost může být kolem 5 – 7 let, aniž byste museli měnit jakýkoliv hardware. U mnoha her navíc oceníte ovládání za pomoci speciálního ovladače. Ten však může být oproti počítačové myši nevhodný například pro strategické hry.

Hraní her na herní konzoli je zkrátka výjimečné a přináší opravdu nezaměnitelný herní zážitek.

Stolní vs. kapesní herní konzole

Pokud se zahledíte do produktového portfolia většiny e-shopů zjistíte, že herní konzole jsou omezeným artiklem. Přesto jsou děleny minimálně do dvou základních kategorií, které si přiblížíme trochu více.

Stolní herní konzole

Při nákupu tohoto typu herní konzole si domů přinesete poměrně rozměrný kus elektroniky, který pohodlně připojíte k televizi. Přístroj je vybavený DVD mechanikou pro vložení hry, konektory pro připojení ovladačů, ale také možností napojení na internet. S touto herní konzolí se setkáte pravděpodobně nejčastěji a zajistí vám mimo jiné i multimediální zázemí a možnost využití sociálních sítí v kombinaci s hraním.

Stolní herní konzole je obvykle připojena na stálo k televizoru, takže není počítáno s tím, že bude přenosná, i když to samozřejmě jde.

Kapesní herní konzole

Tento typ herní konzole lze označit za cestovní. Jde totiž o naprostý opak výše popisovaného. Při nákupu získáte malou ruční konzoli, která je kromě ovládacích tlačítek vybavena především displejem. K hraní her tak nepotřebujete žádný televizor ani jiný přístroj. Kapesní herní konzoli si pohodlně strčíte do kapsy a vyrazíte na cesty. Jediné co, tak musíte počítat s aplikováním baterií.

Kapesní herní konzole mohou mít přednastavené hry. Takové modely se nazývají jednoúčelové. Popřípadě můžete zvolit verze, do kterých lze instalovat další herní tituly.

Co se týče velikosti displeje, můžete zakoupit výrobky s úhlopříčkou kolem 2,5“ a s rozlišením od 400 x 240 pixel. Pokud si budete chtít dopřát kvalitnějšího herního zážitku, vsadíte na kapesní herní konzole s displejem větším jak 5“ a s rozlišením až 1280 x 720 pixel.

Typy herních konzolí

Doposud jsme herní konzole popisovali tak trochu obecně. Nyní už se zaměříme na konkrétní modely a rozdělení. To je možné provést proto, že na trhu narazíte hlavně na tři hlavní výrobce těchto zařízení, kteří svým způsobem ovlivňují celý trh. Jsou to tyto tři společnosti.

 • SONY
 • Microsoft
 • Nintendo

SONY PlayStation

Nejznámějším výrobkem společnosti SONY jsou herní konzole PlayStation. V současné době je velice populární a cenově dostupnou verzí herní konzole PlayStation 3. Ta je díky své delší historii spojena s velkou podporou nejrůznějších her a s důrazem kladeným na multiplayer za pomoci služby PlayStation NetWork. S pomocí tohoto produktu se dočkáte přehrávání DVD a Blu-ray disků, ale také HD rozlišení 1280 x 720 pixel.

Ti náročnější zákazníci vsadí spíše na aktuální model PlayStation 4, který je o poznání lepší. Vliv na to má například speciální ovladač Dualshock 4 nebo snímač pohybu PlayStation Eye. Hlavní předností vylepšené verze je bezpochyby výkon, takže dopřávat si můžete bezkonkurenčního herního zážitku, včetně Full HD rozlišení 1920 x 1080 pixel.

Výrobce SONY samozřejmě nezapomíná ani na hráče vyskytující se často na cestách. Pro ně má připravený model PlayStation Vita, který má 5“ OLED displej a ovládání po jeho obou stranách. Na této kapesní herní konzoli si můžete užívat her z modelů PlayStation 3 a PlayStation 4.

Microsoft Xbox

Společnost Microsoft není jen vývojářem populárního operačního systému Windows, ale také výrobcem dvou velice oblíbených herních konzolí, které jsou v podstatě jediným a největším konkurentem SONY PlayStation.

Tím zastaralejším modelem je Xbox 360. Pro ten existují tisíce her nejrůznějšího žánru. To vše spojeno s přijatelnými cenami. Rozlišení na výstupu je 1280 x 720 pixel a možnost dokoupení pohybového senzoru Kinect dělá z této herní konzole kvalitní přístroj spjatý i s nízkou pořizovací cenou.

Novější nadstavbou je pak Xbox ONE, který zastaralejší verzi 360 předbíhá hlavně v předkládaném výkonu a poskytuje rozlišení 1920 x 1080 pixel. Při jeho pořízení se nemusíte obávat, protože si zpětně zahrajete bezpočet her pro Xbox 360. Zpětná kompatibilita je v tomto směru řešena na výbornou. Velkým plusem je však onen zmiňovaný pohybový senzor Kinect. Nyní ale ve svojí druhé generaci. To znamená, že hrát můžete například řadu tanečních, fitness, ale i sportovních her.

Nintendo

Trojici předních hráčů na trhu uzavírá společnost Nintendo. Ta oproti výše uvedeným králům herního světa přináší řadu velice zajímavých novinek. Dokazuje to například herní konzole Nintendo Wii U. Ta je totiž vybavena nejenom samotnou herní konzolí, ale také speciálním ovladačem s druhým displejem. Ten můžete při hraní her využít na další přidružené věci.

Originální je kapesní herní konzole Nintendo 3DS. Její název hodně prozrazuje. Tento model se pyšní speciálním 3D displejem, který vám v kombinaci s 3D brýlemi přinese doslova nevšední herní zážitek. 3D obraz se navíc generuje podle toho, kam koukají vaše oči a tam se zobrazí. Na průběh hry tak můžete pohlížet z libovolné strany.

Uložiště

Dnešní herní svět je na opravdu vysoké úrovni, což se mimochodem promítá také do velikost her. Proto při nákupu herní konzole (konkrétně PlayStation a Xbox) pohlížejte na velikost uložiště. To vám prozrazuje, kolik her budete mít nainstalovaných najednou. Kapacitu samozřejmě můžete využívat i k ukládání multimediálního obsahu. V tomto směru narazíte na dvě nejčastější kapacity. Ta nižší je 500 GB, ta vyšší je pak dvojnásobná 1 TB.

Funkce a slovník pojmů

Při nákupu herní konzole se setkáte s nejrůznějšími výrazy a pojmy, kterým je vhodné rozumět, abyste měli představu o tom, co si vlastně pořizujete. Některé z těchto výrazů dokonce značí nadstandardní funkce. Informace čerpejte z níže uvedených bodů.

 • Plug and Play – Doslovný překlad Připoj a hraj je celkem výstižný. Se zařízením není spojena jakákoliv instalace nebo konfigurace. Stačí jen připojit všechny kabely a ovladače a můžete se pustit do hraní.
 • PSN – Touto zkratkou je označována digitální síť společnosti SONY. Konkrétně jde o PlayStation Network.
 • Handheld – Jiný název pro kapesní herní konzole, které vám umožní hraní her, sledování videí a fotek na cestách.
 • Bundle – Pod tímto výrazem si představte speciální balíček obsahující nejenom herní konzoli, ale jednu hru zdarma.
 • Multiplayer – Hra pro více hráčů najednou, a to nejenom v rámci jedné herní konzole, ale i celého světa. K tomu slouží síťová prostředí jednotlivých modelů.
 • FPS – Zkratka pro prezentaci počtu snímků za vteřinu. Údaj rozhoduje o tom, jak plynulí bude herní obraz. Z toho vyplývá, že čím větší FPS bude, tím lépe.
 • Gamepad – Cizojazyčné označení pro ovladač k herní konzoli. Ty nejmodernější mají integrovaná pohybová čidla, reproduktor, ale přenáší také vibrace do vašich rukou.
 • GPS – Některé kapesní herní konzole jsou vybaveny GPS modulem snímajícím vaši aktuální polohu. Toho lze samozřejmě využít při hraní her.

Příslušenství

Především ty stolní herní konzole prezentují jeden typ elektroniky, který připojíte k televizoru. Kromě dalšího klasického ovladače pro hraní ve více lidech si však můžete zakoupit i lepší, nadstandardní příslušenství. To vám přinese podstatně více možností.

 • EYE kamera – Tento doplňkový modul je určený pro herní konzole PlayStation. Prvek je vybaven speciálními čidly. Ty dokáží snímat váš pohyb během hraní her. Výjimkou není ani provádění určitých příkazů za pomoci vašeho hlasu. S modulem EYE můžete dokonce nahrávat i průběh vaší hry.
 • Kinect – Obdoba EYE kamery jen s tím rozdílem, že doplněk je primárně určen pro herní konzole Xbox. Kromě výše uvedeného lze prostřednictvím tohoto prvku uskutečňovat například video hovory přes skype a využívat služby podobného typu.
 • Pohybový ovladač – Praktická věcička k herní konzoli PlayStation, se kterou můžete hrát například sportovní hry a při jakémkoliv pohybu s tímto ovladačem dojde k přenosu pohybu do virtuální hry. Dokonce se domůžete i praktických vibrací jako zpětných reakcí.
 • PlaySet Grand Prix – Jestliže patříte k milovníkům závodních her a automobilových simulátorů, rozhodně nevynechte příslušenství zvané Grand Prix. Jde o speciální křeslo s ovladači, které vám přinesou pocit, jako byste seděli ve skutečném závodním speciálu. Počítat však musíte s vyšší pořizovací cenou přes 20 000 Kč.

Cena

Vzhledem k tomu, že na trhu existuje omezené množství herních konzolí, nebudete mít problém vyznat se v pořizovacích nákladech jednotlivých produktů. Jak už bylo zmíněno v jedné z předchozích kapitol, mezi prověřené a nejlepší výrobce patří samozřejmě společnost Microsoft, SONY a Nintendo.

Cena do 1 000 Kč

Za takhle nízkou cenu nepočítejte s tím, že zakoupíte značkovou herní konzoli. Ano, dostane se vám přiměřeného výběru kapesních herních konzolí, které však pochází od obyčejných výrobců a disponují třeba jen jedinou hrou. Jde o herní konzole pro nejmenší. Ty mají velikost displeje kolem 2,7“.

Cena od 1 000 Kč do 5 000 Kč

V této cenové kategorii se vám do výběru dostanou základní modely kapesních herních konzolí od společnosti Nintendo, a to především model 2DS. Do částky 5 000 Kč si spíše zakoupíte bohaté příslušenství, od nejrůznějších multifunkčních ovladačů, přes speciální volanty, sluchátka s mikrofonem, pedály, až po konstrukce pro vytvoření herního zázemí pro závodníky. Výjimkou nejsou ani rozšiřující datová uložiště.

Cena od 5 000 Kč do 10 000 Kč

V tomto případě na vás čekají už plnohodnotné stolní herní konzole, včetně těch kvalitních kapesních modelů. SONY PlayStation i Microsoft Xbox stojí kolem 7 000 Kč a více podle toho, jak velké mají datové uložiště a kolik her je součástí základního balíčku.

Cena nad 10 000 Kč

Nad 10 000 Kč zakoupíte ty nejvýkonnější herní konzole na trhu s největší dostupnou kapacitou uložiště. Vedle toho máte možnost zakoupit i řadu nadstandardního příslušenství, mezi které se řadí například Grand Prix základna pro jezdce a mnohé další.