Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších Hi-fi systémů

Ukázka produktu ve srovnání hi-fi systémů

Hi-fi systém představuje audio zařízení skládající se z několika prvků, s pomocí kterých dochází k přehrávání hudby. Tyto výrobky jsou většinou součástí domácností nebo kancelářských prostor. Nabývají odlišných velikostí a zároveň technických parametrů.

Ten správný Hi-fi systém byste měli volit především na základě toho, do jaké místnosti jej uložíte a co od něj očekáváte. Mnohdy můžete na výraz Hi-fi systém narazit pod označením Hi-fi věž.

Abyste si užili opravdu dokonalý poslech hudby a mluveného slova, musíte vědět, na jaké vlastnosti tohoto zvukového zařízení se zaměřit. V článku Jak vybrat Hi-fi systém vám popíšeme od A až do Z a tím usnadníme vaši finální volbu při nákupu.


Nejlepší Hi-fi systémy dle hodnocení a recenzí uživatelů

Vzhled Název Systém  Orientační cena Aktuální cena
Recenze Panasonic SC-PM250EC Panasonic SC-PM250EC Mikro 2 400 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Panasonic SC-PM250EG Panasonic SC-PM250EG Mikro 2 400 Kč Zobrazit nabídky
Recenze ONKYO CS-265 ONKYO CS-265 Mikro 5 500 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Panasonic SC-AKX200E Panasonic SC-AKX200E Mini 4 700 Kč Zobrazit nabídky
Recenze BLAUPUNKT MS30BT BLAUPUNKT MS30BT Mikro 2 700 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Panasonic SC-PMX80EG Panasonic SC-PMX80EG Mikro 6 300 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Pioneer X-HM32V Pioneer X-HM32V Mini 6 500 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Panasonic SC-HC200EG Panasonic SC-HC200EG Mikro 2 400 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Panasonic SC-PMX90EG Panasonic SC-PMX90EG Mikro 6 600 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Sharp XL-B510BK Sharp XL-B510BK Mikro 1 900 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat Hi-fi systém

Hi-fi systémy, to je obecné označení pro řadu nejrůznějších výrobků. Abychom je co nejvíce konkretizovali, představíme vám hned v úvodu rozdíl mezi mini a mikro systémem. Zmíníme se o kladných a záporných vlastnostech obou variant.

Prozradíme vám, že mezi nejdůležitější části Hi-fi systému patří hlavně zesilovač a reproduktory. Příjemným doplňkem je také radiopřijímač a jeho možnosti. Důležitém kritériem při výběru nového Hi-fi systému bude samozřejmě konektivita, kterou byste neměli v žádném případě podceňovat.

V závěrečných kapitolách se budeme věnovat i jednotlivým funkcím. Ty celkem bohatě rozšiřují použití těchto propracovaných audio systémů. Chybět nebude ani zmínka o cenách dostupného sortimentu na aktuálním trhu.

Mini vs. mikro systémy

Hi-fi systém je nejenom zařízením vydávajícím požadovaný zvuk, ale také designovým prvkem vašeho interiéru. Proto se na výběr tohoto přístroje pojďme podívat nejprve z pohledu vzhledu. V současnosti máte možnost vybírat z bezpočtu nejrůznějších výrobních materiálů a podob. Někdo zvolí extravagantní až kosmické výrobky, jinému bude naopak vyhovovat imitace dřeva nebo hliník. To už je otázkou vašeho osobního vkusu.

V případě velikosti narazíte u Hi-fi systémů na dvojí dělení.

 • Mikro systémy
 • Mini systémy

Mikro systémy

Menší provedení Hi-fi systémů zaměřené především na úsporu místa. Zároveň je dbáno na to, aby nedocházelo k výraznějším ztrátám v ohledu kvality zvuku. Tyto energeticky úspornější modely jsou spíše nenápadným doplňkem daných prostor, jakými bývají menší pokoje, ložnice, kuchyně apod. S mikro systémy nejenom že ušetříte místo na polici či kdekoliv jinde, ale za Hi-fi systém zaplatíte i menší pořizovací cenu.

K negativům této varianty patří hlavně nižší výkon. Pokud si nepřiplatíte za dražší model, dostane se vám zhoršené kvality výstupního zvuku. Mikro systémy navíc nepřekypují spoustou doplňkových funkcí, jako je tomu u mini systémů.

Mini systémy

Větší a robustnější Hi-fi sestavy, které vám sice zaberou více místa, to se však promítne v lepším zvukovém projevu. O ten se stará hlavně větší výkon a samo sebou i rozměrnější reproduktory. Z hlediska vybavenosti jednotlivých modelů máte k dispozici množství doplňkových funkcí. Bez sebemenšího problému tak ozvučíte větší prostory.

U mini systému se ale připravte na to, že si za něj jednoduše připlatíte.

Zesilovač

Jedním ze zásadních prvků celého zařízení je zesilovač. V jeho případě hraje podstatou roli výkon. Ten je udáván ve Wattech pod zkratkou „W“.

Výkon zesilovače samozřejmě úměrně souvisí i s celkovou účinností reproduktorů. Teprve poté budete schopni docílit ideálního zvukového projevu, navíc i dostatečně hlasitého. Pokud vám jde o běžný poslech hudby, vystačíte si s výkonem zesilovače od 16 do 25 W. Jestliže ale dáváte přednost hlasitějším zvukům, pak sáhněte po výkonnějších variantách s hodnotou 50 W a vyšší.

Reproduktory

Reproduktory jsou po zesilovači hned druhou důležitou součástí, na kterou byste se měli zaměřit. I v jejich případě hraje výkon podstatnou roli. Jeho rozmezí je od 4 do cca 3 500 W, podle toho, jak kvalitnímu a výkonnému Hi-fi systému dáte zelenou. Od toho se také odráží celkové rozměry reproduktorů. S růstem výkonu jednoduše narůstá i celková velikost. Mini i mikro systémy jsou nejčastěji vybaveny dvěma reproduktory.

Vedle výkonu si pohlídejte i typ tohoto audio doplňku. Narazit totiž můžete na trojí dělení.

 • Širokopásmové reproduktory
 • Dvoupásmové reproduktory
 • Třípásmové reproduktory

Širokopásmové reproduktory

Tento typ reproduktorů se vyskytuje především u levnějších Hi-fi systémů. Jde o univerzální řešení. Jeden reproduktor je schopen zahrát výšky i basy, takže svým způsobem umí vše v jednom. To se však promítá do celkově slabší kvality zvukového projevu.

Dvoupásmové reproduktory

Ideální varianta pro většinu zákazníků. Součástí Hi-fi systémů jsou dva reproduktory, jeden pro výšky, druhý naopak pro basy. Oba se pak velice dobře doplňují a přináší posluchači kvalitní zvukový výstup. Vynikající zvuk se pojí s příjemným poměrem mezi cenou a výkonem.

Třípásmové reproduktory

Třípásmové Hi-fi systémy patří z pohledu kvality zvuku asi k tomu nejlepšímu, dva základní reproduktory totiž doplňuje ještě jeden v podobě subwooferu. Ten si poradí hlavně s nižšími tóny. Za třípásmové reproduktory si samozřejmě připlatíte nejvíce.

Přehrávače

Mini systémy a mikro systémy vám umožní poslech libovolného zvuku. Aby došlo k jeho šíření za pomoci reproduktorů, musíte mít možnost vybrané skladby na něčem přehrát. K tomu slouží asi ta nejviditelnější část Hi-fi systémů, kterou je přehrávač. Existuje hned několik typů přehrávačů:

 • Hi-fi systém s přehrávačem CD
 • Hi-fi systém s přehrávačem DVD
 • Hi-fi systém s přehrávačem Blu-ray

Většina moderních zařízení umožňuje přehrávat skladby uložené na flashdisku. K tomu slouží konektor USB. Výjimkou není ani připojení dalších externích zařízení. Této oblasti se však budeme věnovat později.

U CD, DVD a Blu-ray přehrávačů můžete narazit také na údaj „počet CD v měniči“. Ten udává, kolik disků můžete najednou vložit do Hi-fi přehrávače.

Hi-fi systém s přehrávačem CD

Jde o nejzákladnější provedení Hi-fi systémů. Moderní přehrávače si na CD nosiči poradí nejenom s klasickou audio stopou, ale i MP3 skladbami, kterých můžete mít na CD uloženo velké množství. Tato verze produktu je cenově nejdostupnější.

Hi-fi systém s přehrávačem DVD

Tento model Hi-fi systému vám přináší daleko širší možnosti. Kromě přehrávání CD si poradí také s DVD. Na DVD nosič se vejde podstatně početnější hudební repertoár. Přehrávače DVD umí i formáty, jakými jsou MP3, WMA nebo DivX. Omezovat se nemusíte ani typem disku – DVD, DVD+R/RW a DVD-R/RW.

Hi-fi systém s přehrávačem Blu-ray

Jde pravděpodobně o nejdražší variantu Hi-fi systému. Zvládá přehrávat nejenom CD a DVD, ale i Blu-ray disky.

Radiopřijímač

Většina Hi-fi systémů vám umožní přehrát nejenom vámi zvolenou hudbu, ale zajistí i poslech radiových stanic. V tomto případě můžete využívat FM a AM tuner. Vestavěný radiopřijímač nemusí být samozřejmostí, takže pokud o tento doplněk stojíte, raději si jeho přítomnost ověřte.

U radiopřijímače je vhodné zajímat se o několik přidružených funkcí:

 • Paměť pro radiové stanice – Umožní vám uložit stanici do paměti, ke které se pak dostanete rychle s pomocí stisku jediného tlačítka. Úložný prostor čítá kolem 20 – 50 radiostanic.
 • RDS – Systém prezentující název Radio Data System. S jeho pomocí jsou přenášeny doplňkové informace z FM vysílačů zobrazující se na displeji vaší Hi-fi věže.
 • DAB+ – Zkratka pro Data Audio Broadcasting. Jde o digitální rozhlasovou technologii určenou pro plošné vysílání rozhlasových stanic.
 • Automatické ladění – Hi-fi systém za vás automaticky naladí stanice, které si následně můžete uložit do paměti.

Displej a ovládání

Každý Hi-fi systém je vybaven displejem patřičné velikosti. I ty nejlevnější mikro systémy mají alespoň základní zobrazovací plochu. Na té prezentují například číslo aktuálně přehrávané skladby. Většina je však vybavena většími displeji, na kterých bez sebemenšího problému přečtete název skladby, zjistíte dobu přehrávání a mnohé další informace. Nechybí samozřejmě ani zobrazení času.

U dražších Hi-fi systémů se můžete setkat s displeji, které nejsou černobílé či monochromatické, ale dokonce barevné. Pak vám dané zařízení může zobrazovat například malé náhledy přehrávaného alba a fotografie.

Ovládání Hi-fi systémů je ve většině případů řešeno prostřednictvím mechanických tlačítek na Hi-fi věži. Využívat ale můžete i jiné a mnohem pohodlnější způsoby.

 • Dotykový displej – Displej s dotykovou vrstvou.
 • Dálkové ovládání – U dnešních modelů je dálkové ovládání v podstatě nezbytností, přehrávání hudby můžete měnit třeba z pohodlí gauče.
 • Mobilní telefon – Některé vybrané modely jsou schopny komunikovat i s vaším mobilním telefonem. Podporovány jsou obvykle zařízení s operačním systémem Android nebo iOS.

Možnosti připojení

Vámi vybíraný Hi-fi systém nemusíte používat pouze pro příjem radiových stanic nebo přehrávání hudby z CD, DVD a Blu-ray disku. Většina těchto audio přístrojů disponuje rozsáhlejší konektivitou. Ta vám umožňuje připojení dalších externích zařízení a zvukového příslušenství. Níže naleznete výčet tohoto nejpoužívanějšího.

 • USB – Porty, prostřednictvím kterých připojíte například MP3 přehrávač, mobilní telefon, flashdisk či jiný typ datového uložiště pro přehrávání hudby.
 • Slot na paměťové karty – Do Hi-fi systému můžete vložit paměťovou kartu odpovídajícího typu s uloženými hudebními skladbami.
 • 3,5 mm jack sluchátkový – Konektor pro připojení sluchátek.
 • 6,3 mm jack mikrofonní – Konektor pro připojení mikrofonu.
 • Anténa – Konektor pro připojení externí antény. Na tu budete schopni chytat velké množství AM a FM radiových stanic.
 • AUX – Vstupní konektor pro připojení externího audio zařízení.

Ve výčtu konektivity by šlo samozřejmě pokračovat. Některé Hi-fi systémy jsou vybaveny ještě digitálním optickým vstupem, RCA vstupem, RCA výstupem, konektory pro připojení subwooferu či HDMI. Vybrané modely Hi-fi systémů lze připojit i do vaší sítě. K tomu naopak slouží LAN konektor nebo připojení Wifi antény.

Kapitolou samou o sobě jsou pak Hi-fi systémy s dokovacími stanicemi. Do těch lze vložit například zařízení Apple iPod, ze kterého pohodlně spustíte jakoukoliv skladbu.

Funkce

U levnějších Hi-fi systémů na moc funkcí nenarazíte. Pokud si však připlatíte, můžete se potěšit zajímavým rozšířením moderního audio přístroje. Níže uvádíme několik vybraných funkcí, o které možná budete mít zájem.

 • Ekvalizér – Systém umožňující změnit zvukový projev na základě aktuálně poslouchané hudby. Týká se to povětšinou výšek, basů apod. Některé Hi-fi věže mají dokonce manuální režim ladění. Typickými příklad jsou režimy rock, pop, classic, jazz atd.
 • Sleep Timer – S pomocí této funkce si nastavíte časový úsek, po kterém dojde k vypnutí Hi-fi systému. Tento doplněk je vhodný například, když před spánkem posloucháte svou oblíbenou hudbu.
 • Budík – Moderní Hi-fi systémy lze využívat i jako velice příjemné budíky. Stačí si nastavit čas probuzení. To může proběhnout za zvuku rádia nebo oblíbené písně z CD a externího nosiče.
 • Nastavení hodin – U vybraných Hi-fi systémů lze objevit funkci automatického nastavení hodin, a to nejenom podle rozhlasu, ale například s pomocí internetu. Ruční nastavení času je dnes už naprostou samozřejmostí.
 • Osvícení – Některé Hi-fi systémy jsou vybaveny i světelnými efekty. Ty obvykle pulzují v rytmu právě přehrávané hudby.
 • Karaoke – Zábavná funkce pro ty, kdo se chtějí s přáteli či s rodinou věnovat karaoke a touží po pohodlném ovládání dané písně, popřípadě možnosti změny tóniny apod.

Cena

Jednotlivé Hi-fi systémy se od sebe liší nejenom výše popisovanými technickými parametry a funkcemi. Je to také pořizovací cena, která do značné míry určuje to, jaké kvalitě zvuku a vybavenosti přístroje dáte přednost. Každý zákazník má trochu jiné nároky na poslech hudby. Ať už patříte k těm méně nebo více náročným, vždy se snažte vybírat ze značek prověřených a kvalitních.

Moderní Hi-fi systémy vyrábí například společnosti LG, Panasonic, Phillips, Pioneer, Sony, ONKYO, Yamaha, Harman-Kardon, ECG a další. S těmito produkty s největší pravděpodobností nešlápnete vedle při volbě jakékoliv cenové kategorie.

Cena do 5 000 Kč

Nejlevnější Hi-fi systémy lze pořídit už od 1 500 Kč. Jde však o méně výkonné modely s parametry kolem 2 x 5 W. Pokud si trochu připlatíte, získáte hodnotu RMS až 20 – 30 W. V této cenové třídě není kladen důraz na propracovanost designu. Z hlediska ovládání a možnosti poslechu hudby vám ale nic nebude chybět. Nejčastěji půjde o Hi-fi systémy vybavené přehrávačem CD, který si bez problému poradí i s MP3 soubory.

Cena od 5 000 Kč do 10 000 Kč

Do popředí vašeho zájmu se dostanou výkonnější Hi-fi systémy s parametrem až 120 W u RMS. Vybrané modely jsou schopny přehrávat DVD nosiče a umožní vám spustit formáty MP3/WMA/JPEG/DivX a další. U radiopřijímače nechybí funkce RDS. Některé produkty mají dokonce dokovací stanice nebo konektor HDMI, čelní USB porty atd. Dostupné jsou nejenom mikro systémy, ale také mini systémy.

Cena od 10 000 Kč do 20 000 Kč

V případě této cenové kategorie se do vašeho hledáčku dostanou také oblíbené Hi-fi systémy tvořené pouze jedním velkým a výkonným reproduktorem s integrovaným přehrávačem v horní části. Na přetřes přichází designové Hi-fi systémy s výkonem převyšujícím 1 000 W. Přístupné jsou technologie Bluetooth a Wifi. Zároveň si poradí s Blu-ray disky a všechny potřebné informace zobrazují na dostatečně velkém OLED displeji. Dopřávat si budete možnosti ovládat svůj zakoupený Hi-fi systém prostřednictvím chytrého telefonu.

Cena nad 20 000 Kč

Milovník hudby si určitě rád připlatí, a to nejenom za vysoký výkon reproduktorů, ale hlavně za kvalitu šířené hudby. Mikro systémy v této cenové třídě umí pracovat v podstatě s každým formátem. Disponují velkým množstvím vstupů a výstupů, mají anti-vibrační nožičky, hliníkové tělo a velký přehledný displej. Ty nejdražší Hi-fi systémy mohou svou cenou překračovat hranici 180 000 Kč.