Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších Hi-fi systémů

Aktualizováno:
Prosinec 2020
Autor:
Kamila Lorenzová

Poslech hudby, audioknih, podcastů a jiných nejrůznějších zvukových nahrávek si můžeme užívat dnes už na mnoha zařízeních. Někdo dává přednost sluchátkům, jiní mají rádi, když se tóny linou celým domem, kanceláří nebo jiným prostorem. Právě za tímto účelem si lidé nejčastěji pořizují Hi-fi systémy, známé také pod označením Hi-fi věže. Jedná se o zařízení, které nejčastěji tvoří samotná základní krabička s reproduktory. Ty vedle ní stojí většinou samostatně, ale mohou v ní být i zabudované. V oné základní části se nachází hned několik prvků, které si zvládnou přebrat uložené informace i z tak malého zařízení, jako je CD nebo flash disk, a přeměnit je na líbivou hudbu. Právě kvalita těchto prvků poté určuje, jak čistý nebo hlasitý zvuk si můžeme poslechnout.  

Ten správný Hi-fi systém byste měli volit především na základě toho, do jaké místnosti jej uložíte a co od něj očekáváte. Milovníci hlasité hudby by se měli například zaměřit na výkon zesilovače i reproduktorů. Od zmíněné kvality se většinou bude odvíjet také pořizovací cena zařízení. Ta se může u Hi-fi systémů vyšplhat v některých případech opravdu vysoko. Neměli byste tak samotný výběr brát na lehkou váhu. S volbou správného produktu vám může pomoci náš žebříček nejoblíbenějších Hi-fi systému.

Abyste si užili opravdu dokonalý poslech hudby a mluveného slova, musíte vědět, na jaké vlastnosti tohoto zvukového zařízení se zaměřit. V článku Jak vybrat Hi-fi systém vám ho popíšeme od A až do Z, a tím snad usnadníme vaši finální volbu při nákupu.


Nejlepší Hi-fi systémy dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Vzhled Název Systém  Orientační cena Aktuální cena
1.
Recenze Panasonic SC-PM250EC
Panasonic SC-PM250EC Mikro 2 500 Kč Zobrazit nabídky
2.
Recenze Panasonic SC-PMX90EG
Panasonic SC-PMX90EG Mikro 7 000 Kč Zobrazit nabídky
3.
Recenze Panasonic SC-PMX92EG
Panasonic SC-PMX92EG Mikro 7 700 Kč Zobrazit nabídky
4.
Recenze Panasonic SC-PM250EG
Panasonic SC-PM250EG Mikro 2 600 Kč Zobrazit nabídky
5.
Recenze Sony CMT-SBT20
Sony CMT-SBT20 Mikro 3 000 Kč Zobrazit nabídky
6.
Recenze Panasonic SC-HC200EG
Panasonic SC-HC200EG Mikro 2 700 Kč Zobrazit nabídky
7.
Recenze BLAUPUNKT MS30BT
BLAUPUNKT MS30BT Mikro 2 600 Kč Zobrazit nabídky
8.
Recenze Denon RCD-N10 CEOL
Denon RCD-N10 CEOL Mikro 12 000 Kč Zobrazit nabídky
9.
Recenze Sony GTK-XB5
Sony GTK-XB5 Mini 4 800 Kč Zobrazit nabídky
10.
Recenze Panasonic SC-MAX3500EK
Panasonic SC-MAX3500EK Mini 12 000 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat Hi-fi systém

Obecně se při nákupu těchto zařízení setkáte s rozdělením do dvou kategorií na mini a mikro systémy. Pro ulehčení výběru vám v tomto článku představíme jejich jednotlivé výhody a nevýhody, ať se můžete rozhodnout, který typ je pro vás ten pravý.

Prozradíme vám, že mezi nejdůležitější části Hi-fi systému patří hlavně zesilovač a reproduktory. Příjemným doplňkem je také radiopřijímač a jeho možnosti. Důležitém kritériem při výběru nového Hi-fi systému bude samozřejmě konektivita, kterou byste neměli v žádném případě podceňovat.

V závěrečných kapitolách se budeme věnovat i jednotlivým funkcím. Ty celkem bohatě rozšiřují použití těchto propracovaných audio systémů. Chybět nebude ani zmínka o cenách dostupného sortimentu na aktuálním trhu.

Co znamená označení Hi-fi?

Název Hi-fi věž nebo Hi-fi systém už určitě slyšel každý. Nejedná se totiž o žádnou inovativní novinku posledních let. Koneckonců samotný pojem Hi-fi se používá už od 50. let 20. století a označuje vysokou věrnost reprodukce akustického signálu (Zdroj: Wikipedia). To znamená, že by zařízení měla přenášet zvuk co nejlépe a nejkvalitněji, v ideálním případě by neměl být slyšet žádný šum a zkreslení.

Kvalita přenosu zvuku se dá ovšem jednou hodnotou vyjádřit jen těžko. Zatím nejspolehlivější způsob, jak posoudit kvalitu zvukového zařízení, je jeho poslech. Při nákupu přes internet bohužel nemáte možnost vyzkoušet zařízení na vlastní uši. V tomto článku vám proto představíme více parametrů, které o kvalitě Hi-fi systému mnohé vypovídají.

Mini vs. mikro systémy

I když samotná označení jednotlivých typů Hi-fi systémy trochu zkreslují, opravdu se nejedná o žádná miniaturní zařízení, která se vám vejdou do kapsy u kalhot. Názvy tedy berte trochu s rezervou. Pravděpodobně vznikly v době, kdy vynález těchto zařízení představoval opravdové zmenšení přehrávačů zvuku. Dnes se pod pojmy mini a mikro skrývají spíše systémy, které lze velikostí přirovnat zhruba k menšímu rádiu.

Při výběru nezapomínejte, že označení mini a mikro se týká pouze velikosti „skříňky“, která tvoří základ celého zařízení. Celkovou velikost sestavy poté zvyšují hlavně často rozměrné reproduktory, o kterých si povíme později.

V případě velikosti narazíte u Hi-fi systémů na dvojí dělení:

 • Mikro systémy
 • Mini systémy

Mikro systémy

Jedná se o menší provedení Hi-fi systémů zaměřené především na úsporu místa. Oproti mini systémům mívají většinou méně nenápadný vzhled a stávají se spíše doplňkem daných místností, jakými bývají menší pokoje, ložnice, kuchyně apod.

S mikro systémy nejenom že ušetříte místo na polici či kdekoliv jinde, ale potěší vás jistě jejich zpravidla nižší pořizovací cena. V zásadě se můžete setkat s jejich dvojím provedením. Vyrábí se buď mikrosystémy se zabudovanými neboli integrovanými reproduktory, nebo se jedná o samostatnou věž s oddělenými reproduktory. Ty mohou velikost celého systému mnohonásobně zvětšit. 

K negativům této varianty patří hlavně nižší výkon. Pokud si nepřiplatíte za dražší model, dostane se vám zhoršené kvality výstupního zvuku. Mikro systémy navíc nepřekypují spoustou doplňkových funkcí, jako je tomu u mini systémů.

Mini systémy

Mini systémy jsou větší a robustnější Hi-fi sestavy, které vám sice zaberou více místa, což se však promítne v lepším zvukovém projevu. O ten se stará hlavně větší výkon a samo sebou i rozměrnější reproduktory. Z hlediska vybavenosti jednotlivých modelů máte k dispozici množství doplňkových funkcí. Bez sebemenšího problému tak ozvučíte větší prostory.

U mini systému se ale připravte na to, že si za něj jednoduše připlatíte.

Zesilovač

Mezi jeden z nejzákladnějších prvků celého zařízení, který zásadním způsobem ovlivňuje kvalitu přehrávaného zvuku, patří zesilovač. V jeho případě hraje podstatou roli výkon. Ten je udáván ve Wattech pod zkratkou „W“.

Výkon zesilovače samozřejmě úměrně souvisí i s celkovou účinností reproduktorů. Teprve ve spojení s kvalitními reproduktory docílíte ideálního zvukového projevu, navíc i dostatečně hlasitého. Pokud vám jde o běžný poslech hudby, vystačíte si s výkonem zesilovače od 16 do 25 W. Jestliže ale dáváte přednost hlasitějším zvukům, pak sáhněte po výkonnějších variantách s hodnotou 50 W a vyšší.

Výkon by se měl odvíjet také od velikosti prostoru, kde chcete Hi-fi systém využívat. Tady platí přímá úměra – čím větší místnost, tím větší výkon.

Reproduktory

Reproduktory jsou po zesilovači hned druhou důležitou součástí, na kterou byste se měli zaměřit. I v jejich případě hraje výkon také podstatnou roli. Jeho rozmezí je od 4 do cca 3 500 W podle toho, jak kvalitnímu a výkonnému Hi-fi systému dáte zelenou. Od toho se také odráží celkové rozměry reproduktorů.

S růstem výkonu se zvětšuje i celková velikost. Mini i mikro systémy jsou nejčastěji vybaveny dvěma reproduktory.

Vedle výkonu si pohlídejte i typ tohoto audio doplňku. Narazit totiž můžete na trojí dělení:

 • Širokopásmové reproduktory
 • Dvoupásmové reproduktory
 • Třípásmové reproduktory

Širokopásmové reproduktory

Tento typ reproduktorů se vyskytuje především u levnějších Hi-fi systémů. Jde o univerzální řešení. Jeden reproduktor je schopen zahrát výšky i basy, takže svým způsobem umí vše v jednom. To se však promítá do celkově slabší kvality zvukového projevu. Pokud vám jde o kvalitu zvuku, širokopásmovým reproduktorům se raději vyhněte.

Dvoupásmové reproduktory

Ideální varianta pro většinu zákazníků. Součástí Hi-fi systémů jsou dva reproduktory. Jeden se stará o přehrávání výšek, druhý naopak o basy. Oba se pak velice dobře doplňují a přináší posluchači kvalitní zvukový výstup. Vynikající zvuk se pojí s příjemným poměrem mezi cenou a výkonem.

Třípásmové reproduktory

Třípásmové Hi-fi systémy patří z pohledu kvality zvuku asi k těm nejlepším. Dva základní reproduktory totiž doplňuje ještě jeden v podobě subwooferu, který si poradí hlavně s nižšími tóny. Za třípásmové reproduktory si samozřejmě připlatíte nejvíce. Při výběru navíc na Hi-fi systémy s třípásmovými reproduktory moc často nenarazíte.

Přehrávače

Mini systémy a mikro systémy vám umožní poslech libovolného zvuku. Aby došlo k jeho šíření za pomoci reproduktorů, musíte mít možnost vybrané skladby na něčem přehrát. Řada lidí i dnes nedá dopustit na pouštění CD a DVD. K tomu slouží asi ta nejviditelnější část Hi-fi systémů, kterou je přehrávač. Existuje hned několik typů přehrávačů:

 • Hi-fi systém s přehrávačem CD
 • Hi-fi systém s přehrávačem DVD
 • Hi-fi systém s přehrávačem Blu-ray

Většina moderních zařízení umožňuje přehrávat skladby uložené na flashdisku. K tomu slouží konektor USB. Výjimkou není ani připojení dalších externích zařízení. Této oblasti se však budeme věnovat později.

U CD, DVD a Blu-ray přehrávačů můžete narazit také na údaj „počet CD v měniči“. Ten udává, kolik disků můžete najednou vložit do Hi-fi přehrávače. V případě většího počtu nemusíte své oblíbené disky neustále vydělávat a ručně měnit, můžete mezi nimi pouze přepínat na ovládacím panelu. To snižuje riziko jejich poškození a poškrábání.

Hi-fi systém s přehrávačem CD

Jde o nejzákladnější provedení Hi-fi systémů. Moderní přehrávače si na CD nosiči poradí nejenom s klasickou audio stopou, ale i MP3 skladbami, kterých můžete mít na CD uloženo velké množství. Tato verze produktu je cenově nejdostupnější.

Hi-fi systém s přehrávačem DVD

Tento model Hi-fi systému vám přináší daleko širší možnosti. Kromě přehrávání CD si poradí také s DVD. Na DVD nosič se vejde podstatně početnější hudební repertoár. Přehrávače DVD umí i formáty, jakými jsou MP3, WMA nebo DivX. Omezovat se nemusíte ani typem disku, tyto systémy jsou kompatibilní s DVD, DVD+R/RW i DVD-R/RW.

Hi-fi systém s přehrávačem Blu-ray

Jde pravděpodobně o nejdražší variantu Hi-fi systému. Zvládá přehrávat nejenom CD a DVD, ale i Blu-ray disky. S těmi se dnes již skoro nesetkáme, ale pokud nějaké doma vlastníte, byla by škoda je nevyužít.

Radiopřijímač

Většina Hi-fi systémů vám umožní přehrát nejenom vámi zvolenou hudbu, ale zajistí i poslech radiových stanic. V tomto případě můžete využívat FM a AM tuner. Vestavěný radiopřijímač nemusí být samozřejmostí, takže pokud o tento doplněk stojíte, raději si jeho přítomnost ověřte.

U radiopřijímače je vhodné zajímat se o několik přidružených funkcí:

 • Paměť pro radiové stanice – Umožní vám uložit stanici do paměti, ke které se pak dostanete rychle stiskem jediného tlačítka. Úložný prostor čítá kolem 20 až 50 radiostanic.
 • RDS – Systém prezentující název Radio Data System. S jeho pomocí jsou přenášeny doplňkové informace z FM vysílačů zobrazující se na displeji vaší Hi-fi věže.
 • DAB+ – Zkratka pro Data Audio Broadcasting. Jde o digitální rozhlasovou technologii určenou pro plošné vysílání rozhlasových stanic.
 • Automatické ladění – Hi-fi systém za vás automaticky naladí stanice, které si následně můžete uložit do paměti.

Displej a ovládání

Každý Hi-fi systém je vybaven displejem patřičné velikosti. I ty nejlevnější mikro systémy mají alespoň základní zobrazovací plochu. Na té prezentují například číslo aktuálně přehrávané skladby. Většina je však vybavena většími displeji, na kterých bez sebemenšího problému přečtete název skladby, zjistíte dobu přehrávání a mnohé další informace. Většinou nechybí ani zobrazení času.

U dražších Hi-fi systémů se můžete setkat s displeji, které nejsou černobílé či monochromatické, ale dokonce barevné. Pak vám dané zařízení může zobrazovat například malé náhledy přehrávaného alba a fotografie.

Ovládání Hi-fi systémů je ve většině případů řešeno prostřednictvím mechanických tlačítek na Hi-fi věži. Využívat ale můžete i jiné a mnohem pohodlnější způsoby.

 • Dotykový displej – Displej s dotykovou vrstvou.
 • Dálkové ovládání – U dnešních modelů je dálkové ovládání v podstatě nezbytností, přehrávání hudby můžete měnit třeba z pohodlí gauče.
 • Mobilní telefon – Některé vybrané modely jsou schopny komunikovat i s vaším mobilním telefonem. Podporovány jsou obvykle zařízení s operačním systémem Android nebo iOS.

Možnosti připojení

Při výběru se zaměřte mimo jiné i na konektivitu přístroje. I to nejkvalitnější zařízení vám bude pravděpodobně k ničemu, když zjistíte, že si na něm nemáte co pustit.

Vámi vybíraný Hi-fi systém nemusíte používat pouze pro příjem radiových stanic nebo přehrávání hudby z CD, DVD a Blu-ray disků. Výrobcům samozřejmě dochází, že tyto formy přehrávání se postupně stávají hudbou minulosti a přizpůsobují zařízení nejnovějším trendům a technologiím. Většina těchto audio přístrojů tak naštěstí disponuje rozsáhlou konektivitou. Ta vám umožňuje připojení řady externích zařízení a zvukového příslušenství. Níže naleznete výčet toho nejpoužívanějšího.

 • USB – Porty, prostřednictvím kterých připojíte například MP3 přehrávač, mobilní telefon, flashdisk či jiný typ datového úložiště pro přehrávání hudby.
 • Slot na paměťové karty – Do Hi-fi systému můžete vložit paměťovou kartu odpovídajícího typu s uloženými hudebními skladbami.
 • 3,5mm jack sluchátkový – Konektor pro připojení sluchátek nebo takzvaného AUX kabelu.
 • 6,3mm jack mikrofonní – Konektor pro připojení mikrofonu.
 • Anténa – Konektor pro připojení externí antény. Na tu budete schopni chytat velké množství AM a FM radiových stanic.
 • AUX – Vstupní konektor pro připojení externího audio zařízení.

Ve výčtu konektivity by šlo samozřejmě pokračovat. Některé Hi-fi systémy jsou vybaveny ještě digitálním optickým vstupem, RCA vstupem, RCA výstupem, konektory pro připojení subwooferu či HDMI. Vybrané modely Hi-fi systémů lze připojit i do vaší sítě. K tomu naopak slouží LAN konektor nebo připojení Wi-Fi antény.

Kapitolou samou o sobě jsou pak Hi-fi systémy s dokovacími stanicemi. Do těch lze vložit například zařízení Apple iPod, ze kterého pohodlně spustíte jakoukoliv skladbu.

Funkce

U levnějších Hi-fi systémů na moc funkcí nenarazíte. Pokud si však připlatíte, můžete se potěšit zajímavým rozšířením moderního audio přístroje. Níže uvádíme několik vybraných funkcí, o které možná budete mít zájem.

 • Ekvalizér – Systém umožňující změnit zvukový projev na základě aktuálně poslouchané hudby. Týká se to povětšinou výšek, basů apod. Některé Hi-fi věže mají dokonce manuální režim ladění. Typickými příklad jsou režimy rock, pop, classic, jazz atd.
 • Sleep Timer – S pomocí této funkce si nastavíte časový úsek, po kterém dojde k vypnutí Hi-fi systému. Tento doplněk je vhodný, například když před spánkem posloucháte svou oblíbenou hudbu.
 • Budík – Moderní Hi-fi systémy lze využívat i jako velice příjemné budíky. Stačí si nastavit čas probuzení. To může proběhnout za zvuku rádia nebo oblíbené písně z CD či externího nosiče.
 • Nastavení hodin – U vybraných Hi-fi systémů lze objevit funkci automatického nastavení hodin, a to nejenom podle rozhlasu, ale například s pomocí internetu. Ruční nastavení času je dnes už naprostou samozřejmostí.
 • Osvícení – Některé Hi-fi systémy jsou vybaveny i světelnými efekty. Ty obvykle pulzují v rytmu právě přehrávané hudby.
 • Karaoke – Zábavná funkce pro ty, kteří se chtějí s přáteli či s rodinou věnovat karaoke a touží po pohodlném ovládání dané písně, popřípadě možnosti změny tóniny apod.

Cena

Jednotlivé Hi-fi systémy se od sebe liší nejenom výše popisovanými technickými parametry a funkcemi. Je to také pořizovací cena, která do značné míry určuje to, jaké kvalitě zvuku a vybavenosti přístroje dáte přednost. Každý zákazník má trochu jiné nároky na poslech hudby. Ať už patříte k těm méně nebo více náročným, vždy se snažte vybírat z prověřených a kvalitních značek.

Moderní Hi-fi systémy vyrábí například společnosti LG, Panasonic, Phillips, Pioneer, Sony, ONKYO, Yamaha, Harman-Kardon, ECG a další. S těmito produkty s největší pravděpodobností nešlápnete vedle při volbě jakékoliv cenové kategorie.

Cena do 5 000 Kč

Nejlevnější Hi-fi systémy lze pořídit už od zhruba 1 500 Kč. Jde však o méně výkonné modely s parametry kolem 2 x 5 W. Pokud si trochu připlatíte, získáte hodnotu RMS až 20 – 30 W. V této cenové třídě není kladen důraz na propracovanost designu. Z hlediska ovládání a možnosti poslechu hudby vám ale nic nebude chybět. Nejčastěji půjde o Hi-fi systémy vybavené přehrávačem CD, který si bez problému poradí i s MP3 soubory.

Cena od 5 000 Kč do 10 000 Kč

Do popředí vašeho zájmu se dostanou výkonnější Hi-fi systémy s parametrem až 120 W u RMS. Vybrané modely jsou schopny přehrávat DVD nosiče a umožní vám spustit formáty MP3/WMA/JPEG/DivX a další. U radiopřijímače nechybí funkce RDS. Některé produkty mají dokonce dokovací stanice nebo konektor HDMI, čelní USB porty atd. Dostupné jsou nejenom mikro systémy, ale také mini systémy.

Cena od 10 000 Kč do 20 000 Kč

V případě této cenové kategorie se setkáte i s Hi-fi systémy, které bude tvořit pouze jeden velkým a výkonný reproduktor s integrovaným přehrávačem v horní části. Za tuto částku už pořídíte i velmi designové Hi-fi systémy s výkonem převyšujícím 1 000 W. Přístupné jsou mimo jiné technologie Bluetooth a Wi-Fi. Zároveň si poradí s Blu-ray disky a všechny potřebné informace zobrazují většinou na dostatečně velkém displeji. U těchto zařízení se už považuje za samozřejmost, že je můžete ovládat i pomocí chytrého telefonu.

Cena nad 20 000 Kč

Milovník hudby si určitě rád připlatí, a to nejenom za vysoký výkon reproduktorů, ale hlavně za kvalitu šířené hudby. Mikro systémy v této cenové třídě umí pracovat v podstatě s každým formátem. Disponují velkým množstvím vstupů a výstupů, mají anti-vibrační nožičky, hliníkové tělo a velký přehledný displej. Ty nejdražší Hi-fi systémy mohou svou cenou překračovat hranici i 180 000 Kč.

Jak postavit vlastní Hi-fi sestavu

Můžete si buďto koupit kompletní Hi-fi systém, případně k němu dokoupit některé komponenty, nebo si ho postavit celý podle sebe. Pokud se ale v hudebních zařízeních moc nevyznáte, tuhle možnost vám moc nedoporučujeme. Pečlivé sestavení opravdu kvalitně znějící Hi-fi sestavy může být totiž mnohem složitější, než by se na první pohled mohlo zdát.

V základu budete vybírat z těchto komponentů:

 • Reproduktory – Jsou nejdůležitější součástí celé sestavy a nejvíce ovlivní výsledný zvuk.
 • Stereo receiver – Spojuje funkci přehrávače a zesilovače. Pokud si ho pořídíte, stačí pak už jen zapojit bedny.
 • Zesilovač – Slouží k zesílení signálu z přehrávačů a dále jej posílá do reproduktorů.
 • Subwoofer – Může doplňovat reprosoustavy a slouží k reprodukci zvuků na nízkých frekvencích. Dodá hudbě hloubku.
 • Kabely – Pokud to s poslechem hudby myslíte opravdu vážně, je dobré investovat i do kvalitních kabelů. Připravte se ovšem na to, že některé stojí i desítky tisíc korun.

Nejdůležitější roli hraje vždy rovnováha jednotlivých komponentů, která je stejně důležitá, jako jejich jednotlivá kvalita. Rovnováha se ovšem těžko definuje a neexistuje žádný spolehlivý návod, jak jí stoprocentně dosáhnout.

Nelehký úkol sestavení Hi-fi systému můžete svěřit také do rukou odborníků. Existují dokonce speciální Hi-fi poslechová studia, kde si v dokonalém akustickém prostředí můžete vyzkoušet, jak znějí jednotlivé komponenty a jak k sobě ladí.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4 z 49 hlasů