Menu

Nejlepší hodinky 2025 dle recenzí, testů a srovnání

Hodinky jsou nepostradatelnou součástí mnohých z nás. Jejich nošení není jen záležitostí praktickou, ale také estetickou, protože se jedná o poměrně vyhledávaný módní doplněk. Nosit jej totiž můžete k libovolnému typu oblečení a do jakékoliv společnosti.

Hodinky primárně slouží pro zobrazení aktuálního času. A ten je velice důležitý. Například proto, aby vám neujel vlak, abyste věděli, kdy máte vstávat, kdy jste si domluvili schůzku a v mnoha dalších situacích obdobného typu.

Tento produkt zobrazující časové údaje toho však umí daleko více a může se stát vaší důležitou pomůckou i při sportu a jiných aktivitách. Možností je v tomto směru více než dost. A právě článek Jak vybrat hodinky, který jsme pro vás sepsali, se stane vaší vstupní branou k výběru nových hodinek.

Nejlepší hodinky dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Produkt Hodnocení Orientační cena Aktuální cena
Top 1 96 %
Počet recenzí: 57
600 Kč Zobrazit nabídky
Top 2 96 %
Počet recenzí: 51
3 700 Kč Zobrazit nabídky
Top 3 93 %
Počet recenzí: 42
1 500 Kč Zobrazit nabídky
Top 4 96 %
Počet recenzí: 35
1 500 Kč Zobrazit nabídky
Top 5 98 %
Počet recenzí: 14
2 300 Kč Zobrazit nabídky
Top 6 100 %
Počet recenzí: 3
3 600 Kč Zobrazit nabídky
Top 7 98 %
Počet recenzí: 12
4 300 Kč Zobrazit nabídky
Top 8 96 %
Počet recenzí: 11
7 500 Kč Zobrazit nabídky
Top 9 91 %
Počet recenzí: 6
1 900 Kč Zobrazit nabídky
Top 10 100 %
Počet recenzí: 5
2 000 Kč Zobrazit nabídky

Zobrazit další produkty


Jak vybrat hodinky

„Hodinky“ jsou hodně obecným pojmem, za kterým se skrývá bezpočet nejrůznějších modelů. Proto budou první kapitoly směřovat k tomu, abyste si ujasnili, pro koho vlastně hodinky potřebujete. Zároveň musíte vědět, kam je budete nosit.

Teprve poté se můžeme vrhnout na prezentaci důležitých součástí hodinek. Je to určitě typ použitého ciferníku a výrobní materiál. Ten bývá rozdílný nejenom u samotného těla hodinek, ale také u sklíčka a řemínku. Podstatnou roli hraje i aplikovaný hodinový strojek.

V průběhu článku „jak vybrat hodinky“ vám nastíníme nejenom to, jakým způsobem může být zobrazován čas na hodinkách, ale i jak podstatná je voděodolnost takového výrobku. Pak si představíme nejpoužívanější funkce rozšiřující možnosti hodinek. Tohle všechno uzavřeme výčtem cenových nákladů.

Pro koho hodinky budou

To nejobecnější rozdělení hodinek by mělo započít pravděpodobně volbou toho, pro koho tento produkt bude určen. Výrobci svůj nabízený sortiment rozdělují do čtyř základních kategorií, které jsou celkem jasně vypovídající.

  • Pánské hodinky
  • Dámské hodinky
  • Dětské hodinky
  • Hodinky unisex

Na základě tohoto dělení dochází k odlišným podobám hodinek s rozdílnými rozměry a vůbec celkovým charakterem. Je pravdou, že dámské hodinky jsou o něco více jemnější než hodinky pánské. Naopak kategorie unisex je obecnou. Tu lze označit za univerzální. Jde povětšinou o hodinky, které se budou vyjímat na rukou mužů a žen a není poznat, zda by byly něčím výrazné vůči vybranému pohlaví.

Dětské hodinky jsou pak kapitolou samou o sobě. U nich je jasně zpozorovatelná velikost, protože dětské ruce jsou menší než ruce dospělého člověka. Zároveň jsou použity i dětské motivy. Vzhledem k chování a pohybu dětí je u nich obvykle kladen vyšší důraz na celkovou odolnost.

Kam budete hodinky nosit

Po základním dělení hodinek je třeba přistoupit k tomu dalšímu. I toto rozdělení lze do jisté míry považovat za obecnější. Před volbou konkrétního modelu si musíte uvědomit, kam budete hodinky primárně nosit a k čemu je budete využívat. Od tohoto rozhodnutí se totiž odvíjí jejich ostatní vlastnosti. V rámci dělení lze prezentovat hned několik způsobů využití.

  • Společenské hodinky – Jde o elegantní a ručičkové hodinky, které se vám hodí k obleku a působí reprezentativním dojmem. Jejich nedílnou součástí bývá kožený řemínek a důraz kladený na preciznost zpracování.
  • Designové hodinky – Nachází se mezi námi i zákazníci prahnoucí po extravaganci. Ta se promítá nejenom do celkového vzhledu hodinek, ale také do výsledné velikosti. Designové hodinky mohou mít ciferník větší jak 50 milimetrů a jsou spojeny s výraznějšími barvami.
  • Univerzální hodinky – Pokud jste zvyklí nosit hodinky po celý den, to znamená 24 hodin denně a 7 dnů v týdnu, možná právě tyto modely pro vás budou jako stvořené. Hodinky tohoto typu se vyznačují tím, že jsou odolné, zároveň vkusné a mohou být vybaveny řadou dalších funkcí podle toho, jaké jsou vaše nároky.
  • Sportovní hodinky – V jejich případě narazíte nejčastěji na digitální zobrazení času a řadu přidružených funkcí. Mohou to být například stopky, voděodolnost, kompas a mnohé jiné. Celková odolnost materiálu se přenáší i do výrobního materiálu pásku, který rozhodně nebývá kožený. Využít je můžete v rámci nejrůznějších sportovních aktivit.
  • Luxusní hodinky – Tato kategorie se týká spíše sběratelů a milovníků hodinek. Lidí ochotných investovat do nich podstatně vyšší finanční částky, než je běžné. Typickým příkladem jsou limitované edice.
  • Chytré hodinky – Novodobá sekce moderních hodinek. Ty je možné propojit s chytrým telefonem a tím výrazně rozšířit možnosti jejich použití. Jsou vhodné nejenom pro technologické nadšence, ale také pro sportovce. Často jsou zaměňovány s klasickými sporttestery.
  • Kapesní hodinky – Hodinky bez řemínku, které jsou určené opravdu do kapsy. Disponují očkem pro upevnění k oblečení. Využívány jsou výjimečně a narazíte na ně spíše jako na doplňky elegantních oděvů ve vybrané společnosti.

Typ ciferníku

Ciferník je tou nejdůležitější součástí celku, který je označován pojmem „hodinky“. Nepřehlédnutelná plocha sloužící primárně pro zobrazování času. V okamžiku, kdy pominete design konkrétního modelu, bude vás zajímat technické provedení ciferníku. Ten může nabývat hned několika podob.

  • Analogový ciferník – Jde o jeden z nejstarších a nejznámějších typů ciferníku. Čas je zobrazován prostřednictvím hodinových ručiček, které obvykle ukazují kolik je hodin a minut. Někdy dokonce nechybí ani vteřinová ručička.
  • Digitální ciferník – Ten už lze považovat za moderní výrobek a silného konkurenta analogového provedení. Jak už prozrazuje název tohoto ciferníku, je zřejmé, že čas je zobrazován na libovolném displeji ve formě digitálních číslic.
  • Kombinovaný ciferník – Tento ciferník vzniká spojením obou výše zmíněných. To znamená, že hodinky vám zobrazí přesný čas v analogové i digitální podobě.
  • Binární ciferník – Nakonec si necháváme specialitu současné doby. Aktuální čas lze zobrazovat i za pomoci binárního kódu v rámci binární dvojkové soustavy. Abyste byli schopni přečíst čas nebo datum na hodinkách, musíte se nejdříve naučit sčítat v binárním kódu. Tento ciferník je oblíbený spíše u vyznavačů moderních technologií.

Materiál hodinek

Nyní byste měli po přečtení předchozích kapitol přistoupit k výběru hodinek trochu důsledněji. Jestliže máte vyhlédnuté některé modely dle použití a vašeho životního stylu, věnujte dostatek pozornosti také výrobnímu materiálu. A to nejprve tomu, který je použit při zhotovení těla hodinek. V tomto směru máte určitě na výběr.

  • Plast – Materiál využívaný hlavně u sportovních hodinek, a to pro svoji lehkost. Ve většině případů jde o anti alergenní materiál.
  • Aluminium – Materiál procházející chemickou úpravou. Jeho předností je nízká hmotnost.
  • Titan – Tento materiál si oblíbili především alergici, protože jim nezpůsobuje žádné podráždění. Ve prospěch titanu hovoří například tvrdost a nízká váha.
  • Karbon – Materiál používaný hlavně u sportovních nebo vojenských hodinek, kde je třeba vsadit na lehkost, odolnost a pevnost. Karbon je zároveň nehořlavý.
  • Mosaz – Materiál preferovaný pro svůj osobitý a nepřehlédnutelný vzhled. Vzniká spojení zinku a slitiny mědi.
  • Pozlacená ocel – Kovové tělo hodinek, které je opatřeno tenkou vrstvou zlata. Hodinky pak působí luxusním dojmem.
  • Keramika – Materiál spadající do cenově vyšší kategorie. Vyhledávaný je pro svou tvrdost a celkovou atraktivitu.

Materiál sklíčka

Sklíčko je nepostradatelnou součástí hodinek. Jde vesměs o krycí část chránící ciferník před poškozením. I když se to nemusí zdát, jde v podstatě o jeden z nejrizikovějších prvků hodinek, který je při běžném používání namáhán nejvíce. Volba správného materiálu sklíčka se tak promítá nejenom do vzhledu hodinek, kde je na první pohled vidět, že je sklo poškrábané, ale vůbec do jejich celkové životnosti. Při výběru nových hodinek máte možnost volit z poměrně bohatého výběru skel.

  • Plastové sklíčko – Tento typ sklíčka je pravděpodobně nejlevnější a je využíván u levných dětských hodinek. Nejčastěji se používá akrylátové sklíčko.
  • Antireflexní sklíčko – Sklo zabraňující jakýmkoliv nežádoucím odrazům světla. Díky tomu docílíte pohodlné čitelnosti ve všech světelných podmínkách.
  • Minerální sklíčko –Běžný standard cenově dostupných hodinek. Sklo, do kterého se přikládá ještě křemen. Svou odolností převyšuje plastové sklíčko.
  • Sférické sklíčko – Sklíčko s tvarem čočky. To vám zprostředkuje lepší čitelnost ciferníku.
  • Safírové sklíčko – Pravděpodobně nejodolnější materiál skla. Ze všech výše jmenovaných odolává podrápání rozhodně nejvíce.

Materiál řemínku

Poslední typ materiálu, o jaký byste se měli před nákupem nových hodinek zajímat je ten u řemínku. Tento prvek je totiž pevně spjat s vaší rukou, a to v celkem velké ploše, takže je důležité zvolit to správné provedení. A to jak s ohledem na každodenní použití hodinek, tak z pohledu jejich výsledného vzhledu. I zde máte na výběr z několika tradičních materiálů.

  • Textil – Textilní řemínky jsou lehké a levné. Počítat však musíte s tím, že je poměrně jednoduše a rychle zašpiníte. Je na nich vidět opotřebení způsobené nošením a zhrozí riziko přetržení.
  • Plast a pryž – Lehké a voděodolné materiály, které lze svým způsobem přirovnat ke gumě. Jsou součástí spíše sportovních hodinek. Podobné vlastnosti má také silikonový řemínek.
  • Ocel – Kovové řemínky působí elegantním dojmem. A to platí dvojnásob, pokud jsou opatřeny i nějakou povrchovou úpravou. Počítat ale musíte s tím, že jsou těžší.
  • Titan – Důraz kladený na odolnost, nízkou hmotnost a eleganci. Navíc jde o anti alergenní materiál.
  • Kůže – Přírodní materiál působící luxusním dojmem. Obvykle je součástí reprezentativních a společenských hodinek.

Hodinkový strojek

Vzhled je určitě důležitou součástí hodinek. Vždyť tento doplněk může plnit roli reprezentativní a zároveň jej chcete mít na ruce po celý den. O tom není žádných pochyb. Kromě vnějšího designu byste však neměli podceňovat ani to, co se nachází uvnitř hodinek. Srdce produktu, které vás bude informovat minimálně o aktuálním času a možná i dalších věcech. Na mysli máme hodinový strojek. Na trhu objevíte čtyři základní varianty, a právě ty vám popíšeme trochu podrobněji.

  • Quartzový strojek – Ten patří pravděpodobně k těm nejvyskytovanějším u běžně dostupných hodinek. Vyznačuje se tím, že má dobrou přesnost a delší výdrž na baterie. K průměrnému zpoždění dochází v řádu 0,5 vteřiny za den.
  • Digitální strojek – U tohoto typu hodinek se o chod času stará speciální digitální strojek.
  • Mechanický strojek s manuálním nátahem – Tento typ strojku je spojen s energií uloženou v peru. Ta je v podstatě hnací silou mechanického strojku. V závislosti na seřízení se vyznačuje svou přesností. Zpoždění je kolem 2 vteřin za den. Dnes je považován za originální mechanismus uložený do hodinek.
  • Mechanický strojek s automatickým nátahem – Získává energii pohybem rotoru s excentricky rozloženou hmotností. Automatický nátah se od toho mechanické liší mimo jiné ve frekvenci, která je oproti 18 000 kyvů o něco vyšší, cca 21 600 kyvů.

Kromě čtyř nejpoužívanějších hodinových strojů můžete narazit i na dva o něco méně vyhledávané typy. Jedním jsou hodinky se solárním nabíjením. Takový model získává pro svůj chod energie ze slunce. Alternativou je varianta nazývaná Seiko Kinetic. Tento strojen funguje také bez baterie a potřebnou energii obdrží z pohybu ruky.

Voděodolnost

Voděodolnost je jednou z charakteristických vlastností hodinek, o kterou stojí velká spousta zákazníků. Pokud máte požadavek na voděodolné hodinky, měli byste na počátku všeho vědět, co vlastně hledáte. Jestliže jste si mysleli, že stačí nápis „water resistant“, pak jste značně na omylu. Tento výraz pouze prozrazuje, že hodinky budou odolné proti prachu, vlhkosti a stříkající vodě. Nikoliv, že je budete moci potopit do vody. Plně voděodolné hodinky musí totiž obsahovat informaci ATM neboli údaje o atmosférách a barech. Ty objevíte pod zkratkou BAR. Níže uvedené body vám prozradí, jaké hodnoty voděodolnosti je třeba vyhledávat.

  • 3 ATM – Odolnost proti stříkající vodě a dešti se stupněm odolnosti do 30 metrů.
  • 5 ATM – Odolnost proti stříkající vodě, dešti a sprchování se stupněm odolnosti do 50 metrů.
  • 10 ATM – Odolnost proti stříkající vodě, dešti, sprchování a plavání se stupněm odolnosti do 100 metrů.
  • 20 ATM až 100 ATM – Odolnost proti stříkající vodě, dešti, sprchování, plavání a hlubinnému potápění se stupněm odolnosti od 200 do 1 000 metrů.

Funkce

Jak už jsme zmiňovali v průběhu tohoto článku, k hodinkám nelze přistupovat jako k jednorázového doplňku pro zobrazení času. Existuje řada propracovanějších modelů hodinek, které v sobě ukrývají řadu přínosných funkcí. A možná právě na základě nich si zvolíte jiný typ hodinek, než o jakém jste původně uvažovali. Zde máte výpis těch nejpoužívanějších funkcí.

  • Datum – Hodinky jsou schopny zobrazit číselný údaj v podobě aktuálního data.
  • Den v týdnu – Za pomoci písmenné zkratky hodinky ukáží aktuální název dne.
  • Kalendář – Vybrané modely mají naprogramovaný kalendář na několik let dopředu.
  • Světový čas – Kromě tuzemského času si můžete nechat zobrazit také čas světový, a to ve více destinacích.
  • Osvětlení – S pomocí stisku příslušného tlačítka dojde k podsvícení displeje, takže přesný čas zjistíte i v noci. Existují hodinky se samo zhasínacím displejem, ale také ty s automatickým rozsvícením v okamžiku, kdy natočíte hodinky k obličeji. Některé modely hodinek jsou vybaveny ručičkami pokrytými fluorescenčním materiálem, který je ve tmě viditelný.
  • Stopky – Chronogram umožňující stopování času.
  • Tachymetr – Tato funkce dokáže měřit rychlost v kombinaci s chronogramem.
  • Barometr – Hodinky mají v sobě čidlo pro měření barometrického tlaku. Jeho hodnotu pak zobrazíte na displeji.
  • Výškoměr – Čidlo tlaku vám prozradí, v jaké nadmořské výšce se nacházíte.
  • Teploměr – Čidlo snímá teplotu okolí a zobrazuje na hodinkách.
  • Rádiové řízení – Hodinky jsou schopny přijmout radiový signál. Prostřednictvím něho zajišťují stále aktuální a přesný čas.
  • Hloubkoměr – Na hodinkách si zobrazíte hloubku ve vodě. Touto funkcí jsou vybaveny spíše sportovní hodinky.
  • Měření srdečního tepu – Funkce využívaná spíše u sportovních nebo chytrých hodinek. Hlídá váš aktuální tep.
  • Kompas – S pomocí integrovaného kompasu budete schopni zobrazit sever.
  • Kalendář – Vybrané modely mají naprogramovaný kalendář na několik let dopředu.
  • Alarm – Možnost nechat se upozornit na upomínku, hodinový signál, alarm nebo opakovaný alarm.
  • Swiss Made – Označení pro hodinky, které mají více jak 40 % svých součástech vyrobených ve Švýcarsku. Jde o záruku kvality.

Cena

Pořizovací náklady na hodinky se hodně liší. A to především v závislosti na tom, jak moc jste nároční a jak věhlasné kvalitě chcete dát přednost. Je pochopitelné, že ruční práce bude patřit k těm nejdražším vůbec. Jestliže vybíráte hodinky pro běžné nošení, nabízí se hned několik prověřených značek. Jsou mezi nimi Casio, Seiko, Festina, Citizen, Emporio Armani, Gino Rossi, Pierre Lannier, Guess, Bentime, Hugo Boss, Storm, Daniel Klein, Marc Jacobs, Diesel, Victorinox a další.

Cena do 1 000 Kč

Nenároční zákazníci si přijdou na své i s investicí v řádu několika stovek korun. Půjde samozřejmě o kvalitativně levnější provedení. Ať už to budou digitální nebo analogové hodinky. Očekávat můžete ciferník běžné velikosti, jednoduchý řemínek a nic více.

Cena od 1 000 Kč do 10 000 Kč

Jestliže pro vás hodinky nepředstavují jen prostředek pro zobrazení času, ale také reprezentativní prvek, připlaťte si. Vybírat si totiž budete ze značkových modelů, které budou voděodolné, přinesou vám funkce v podobě zobrazení data, světového času a jejich výrobní materiál bude na vyšší úrovni.

Cena od 10 000 Kč do 30 000 Kč

Spokojit se samozřejmě nemusíte jen s běžným standardem. Co takhle vsadit na analogové hodinky, které budou vlastně hodinkami chytrými? Ano, i to lze. Investovat můžete do kvality spjaté se safírovým sklíčkem, velkou voděodolností, solárním pohonem a prvky, jakými jsou barometr, tlakoměr, teploměr a jiné.

Cena nad 30 000 Kč

Při nákupu hodinek se meze téměř nekladou. To ostatně dokazují dražší a věhlasné modely, jakými jsou Zenith, Tag Heuer, Gucci, Omega, Sinn a ostatní. Za hodinky nemusíte dát pouze 30 000 Kč, ale také 1 500 000 Kč. Je však pravdou, že takové hodinky u

Karolína Šerá
Redaktorka
Karolína studuje mediální studia a žurnalistiku spolu s environmentálními studii na Masarykově univerzitě. Tyto obory charakterizují její zájmy a pohled na svět. Psaní se věnuje ve škole, v práci i ve volném čase, v šuplíku má rozepsaných několik knih. Kromě toho vyznává zdravý životní styl, zajímá se o ekologii, ráda sportuje a nejlépe jí je v přírodě.

Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.1 z 85 hlasů

Další oblíbené kategorie