Menu

Nejlepší hokejky 2024: Srovnání podle testů a recenzí

Aktualizováno:
Autor:
Kateřina Šichová

Nagano 98. Obrovský výbuch radosti, který vrcholí mohutnými oslavami na Staroměstském náměstí, když se hokejisté vrací z olympiády a na krku jim visí zlaté medaile. Doba, kdy celý národ nemluví o ničem jiném než o zlatých hoších. Ani dnes asi nenaleznete Čecha, který by nevěděl, co se tehdy stalo.

Od té doby již v řekách uplynulo mnoho vody a většina slavné generace se postupně odebrala do hokejového důchodu. Popularita ledového sportu si však u nás stabilně udržuje vysokou úroveň a s tím souvisí i nemalý počet mladých hokejistů. Máte doma také malého Jágra nebo Haška? Chodíte si sami občas zahrát s kamarády? V tom případě jistě víte, jak podstatnou roli hrají správná výstroj a kvalitní hokejka.

Z toho důvodu jsme se rozhodli podívat běžně dostupným holím na zoubek. Výsledkem našeho snažení je článek Jak vybrat hokejku, v němž naleznete nejdůležitější kritéria pro správný výběr hokejky. Po jeho prostudování byste měli mít alespoň rámcový přehled, na co se při nákupu náčiní soustředit.


Nejlepší hokejky dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Produkt Hodnocení Orientační cena Aktuální cena
Top 1 Zatím nehodnoceno 10 300 Kč Zobrazit nabídky
Top 2 100 %
Počet recenzí: 1
4 300 Kč Zobrazit nabídky
Top 3 Zatím nehodnoceno 5 500 Kč Zobrazit nabídky
Top 4 Zatím nehodnoceno 5 500 Kč Zobrazit nabídky
Top 5 100 %
Počet recenzí: 1
8 900 Kč Zobrazit nabídky
Top 6 Zatím nehodnoceno 6 700 Kč Zobrazit nabídky
Top 7 92 %
Počet recenzí: 4
1 200 Kč Zobrazit nabídky
Top 8 Zatím nehodnoceno 10 300 Kč Zobrazit nabídky
Top 9 Zatím nehodnoceno 8 300 Kč Zobrazit nabídky
Top 10 Zatím nehodnoceno 8 300 Kč Zobrazit nabídky

Zobrazit další produkty


Jak vybrat hokejku

Již na první pohled lze poznat, že kritérií pro správný výběr není kdovíjak závratný počet. Co byste též očekávali od zahnutého kusu dřeva nebo kompozitu? V prvé řadě je ovšem důležité znát rozdíl mezi klasickými a brankářskými holemi. Postup při jejich nákupu je totiž trochu odlišný.

Ještě před volbou konkrétního typu byste měli vědět, na jakou stranu hrajete, což zjistíte prakticky okamžitě při prvním uchopení hole do rukou. Důležitou roli hraje i použitý materiál, určující životnost, ale i ovladatelnost hole.

Nezapomeňte se soustředit ani na tvrdost a délku hokejky, jež mají rozhodující vliv na to, jak dobře se vám bude hrát. V neposlední řadě zvolte správné zahnutí čepele odpovídající přesně vašemu stylu hry.

Zapomenout jsme nemohli ani na zařazení klasického cenového okénka. Celý segment trhu jsme rozdělili do několika cenových pásem. S jejich pomocí byste měli snadno a rychle zjistit, jak kvalitní hůl za své peníze můžete očekávat.

A když už vyberete hokejku, nezapomeňte svého hokejistu doma vybavit také pořádnými zimními bruslemi.

Klasické a brankářské hole

Zhlédla se vaše ratolest v legendární české brankářské škole a chce napodobit její nejslavnější zástupce? V prvé řadě se budete muset poohlédnout po speciálních holích určených pro muže v maskách.

Hlavním parametrem, zcela specifickým pro brankářské náčiní, je délka tzv. příložníku, tedy rozšířené části hole jdoucí až k patce čepele. K nákupu si proto nezapomeňte přinést měřidlo a příložník si pořádně změřit. Správně byste tak měli učinit na zadní straně hole.

Obecně se rozlišují čtyři délky příložníku podle věku a výšky hráče:

 • YOUTH 46–53 cm pro hráče do 120 cm (do 7 let)
 • JUNIOR 53–58 cm pro hráče 120–149 cm (6–12 let)
 • INTERMEDIATE 59–62 cm pro hráče 140–164 cm (11–16 let)
 • SENIOR 63–72 cm pro hráče nad 167 cm (od 14 let)

Při nákupu konkrétního modelu byste k tomuto rozdělení měli přihlížet, rozhodně však neplatí absolutně. Mnohem důležitější jsou konkrétní míry vás nebo vaší ratolesti, spíše než obecné tabulky. Jestliže tedy váš malý hokejista měří v 5 letech více než 120 centimetrů, neotálejte s nákupem modelu třídy Junior.

Strana

Klíčovým parametrem je strana zahnutí čepele. Výhodou je, že ji zjistíte okamžitě poté, co nástroj uchopíte do ruky. Chcete-li mít tuto informaci ještě před samotným nákupem, velmi dobře poslouží třeba obyčejná lopata. Zkrátka jde o to, kam dáváte ruce.

Zahnutí doleva či doprava se určuje podle toho, která ruka je dole. Je-li níže levá ruka, potřebuje levou hokejku, jestliže je tomu naopak, poohlédněte se po čepeli zahnuté na druhou stranu. Napadlo-li vás zakoupit hůl náhodně, rychle si svůj plán rozmyslete. Špatně zvolená strana totiž zásadním způsobem omezí možnost použití hole. Je to stejné, jako byste leváka nutili psát pravou.

Při nákupu se neřiďte tím, která ruka je dominantní při psaní a dalších činnostech. Držení hole nebo lopaty tomu ne vždy odpovídá.

Materiál

Pamatujete si ještě, jak jste se s kamarády proháněli na zamrzlém rybníku se starými dřevěnými holemi? Pak vězte, že tento materiál ještě není ani zdaleka zapomenut, a i někteří profesionálové na něj nedají dopustit. Stále více se však prosazují lehčí moderní zpracování. V současné době se v obchodech setkáte s holemi za dvou základních druhů materiálu:

 • Dřevo
 • Kompozit

Dřevo

Možná se stále ještě držíte utkvělé představy, že nákupem dřevěné hokejky se vrátíte do jakési doby kamenné. Opak je ovšem pravdou, neboť dřevo se i dnes těší velké oblibě široké hokejové veřejnosti. Samozřejmě v mírné úpravě – lisované dřevo hole doplňuje sklolaminátová čepel, jež vydrží i méně šetrné zacházení.

Dřevěné hole mají několik velkých výhod. Jsou výrazně levnější než jejich kompozitové protějšky. Dřevo lze navíc velmi jednoduše upravit řezáním nebo broušením, díky čemuž jakékoliv vady na kráse snadno a rychle odstraníte. Sklolaminátové čepele vydrží mnohem déle než kompozit.

Významnou vadu na kráse představuje sklon k lámání a poněkud vyšší hmotnost. Hůl má též tendenci nepříjemně těžknout vlivem vlhkosti a vody. Počítejte i s obtížnější manipulací a nižší přesností přihrávek a střel.

Kompozit

Modernější kompozitový materiál začíná v posledních letech odsouvat klasické dřevo do pozadí. Již několik let bezpečně drží primát v prodejnosti. Oproti dřevu má hned několik podstatných výhod.

Za zmínku stojí hlavně podstatně nižší hmotnost, usnadňující manipulaci a držení. Materiál je velmi tuhý, nemusíte se tedy bát nadměrné lámavosti, rovněž je zcela imunní vůči působení vody. Samozřejmostí je vyšší přesnost střel i přihrávek. Díky široké nabídce na trhu si navíc snadněji najdete model plně odpovídající vašim požadavkům.

Novodobý materiál je samozřejmě výrazně dražší než klasické dřevo. Násada a čepel jsou méně odolné, takže počítejte s jejich rychlejším opotřebením, případně lámavostí. Kompozit postupně měkne, nevyhnete se tedy nákupu nových holí v pravidelných intervalech.

Tvrdost

Jedním z nejdůležitějších parametrů vůbec je tvrdost. Přímo totiž ovlivňuje, jak dobře se vám bude hrát. Čím měkčí hůl je, tím snadněji ji prohnete, u velmi tvrdých hokejek zase musíte vynaložit výraznou sílu. I zde je možné se setkat s rozptylem tvrdosti dle věku dítěte:

 • YOUTH – 30–40 (3–7 let)
 • JUNIOR – 45–55 (7–13 let)
 • INTERMEDIATE – 60–70 (11–16 let)
 • SENIOR – 75–120 (od 14 let)

Jste vy nebo vaše ratolest techničtí kouzelníci, kteří se s pukem rádi mazlí? Potom oceníte měkčí hůl umožňující snadno provádět různé finesy. Měkká hokejka též usnadňuje proces učení u začínajících hráčů, protože dovoluje přesnější ovládání kotouče. Naproti tomu střelci s dynamitem v rukou a vysocí silní beci potřebují pořádně tvrdou hokejku, do níž se mohou řádně obout.

Tvrdost by měla stoupat s rostoucí silou a hmotností hráče. Zároveň počítejte s postupnou únavou materiálu. Od měkké hokejky puky více odskakují, z tvrdé hole zase začnou brzy bolet ruce. Jestliže hokejku prodloužíte, její tvrdost klesne, zkrácení má opačný efekt.

Délka

Vedle tvrdosti patří mezi základní atributy pro výběr hokejky i její délka. Klasifikace zůstává stále stejná, na trhu vyskytují čtyři základní kategorie podle věku a výšky hráče:

 • YOUTH – výška postavy do 139 cm
 • JUNIOR – výška postavy od 140 cm
 • INTERMEDIATE – výška postavy od 150 cm
 • SENIOR – výška postavy od 165 cm

Hokejka správné délky sahá při stoji na bruslích po bradu a bez bruslí pod nos. Výše uvedené rozdělení proto považujte, stejně jako v předcházejících případech, za orientační. Řiďte se vždy tím, co vidíte, když hůl přiměříte.

Zahnutí čepele

Pamatujete na doby, kdy každý profesionální hráč měl jinak zahnutou čepel? Kdy v zásadě každá hokejka byla úplně jiná? I dnes se sice objevují různé varianty, všechny však vycházejí z jediného základního nastavení. To nese označení Sakic podle legendárního útočníka Colorado Avalanche.

Drobný rozdíl spočívá snad jen v tom, zda je čepel kulatá nebo hranatá. Zatímco zaoblený tvar napomáhá lépe kontrolovat puk při vedení, hranatá čepel vám usnadní sbírání kotoučů u mantinelů či příjem přihrávek.

Zvykli jste si na hůl, kterou vám dal váš kamarád – profesionální hráč? Nepočítejte, že ji naleznete někde v obchodech. Profesionálové mívají své náčiní vyrobeno přesně na míru a náklady na jednu hokejku výrazně přesahují hranici 10 000 korun.

Cena

V této kapitole se věnujeme přehledu cen hokejek. Po podrobné analýze trhu jsme vyselektovali tři základní cenové hladiny, v nichž se nacházejí produkty s podobnými vlastnostmi a kvalitou.

Cena do 1 500 Kč

Nejlevnější kategorie obsahuje náčiní určené začínajícím hráčům. Valná většina vybavení je určena dětem. Na své si však přijdou i jedinci, kteří si chodí párkrát do měsíce zařádit se svými kamarády na ledovou plochu. Ve velmi podobné míře jsou zastoupeny produkty pro leváky i praváky.

V nejnižších patrech tohoto intervalu se ukrývají dřevěné hole, za větší finanční obnos pořídíte i náčiní z kompozitu. Škála dostupných délek a tvrdostí je velice široká, na své si tedy přijde prakticky každý. Zahnutí čepelí bývá označováno různě, všechny však vycházejí ze standardu Sakic.

Cena od 1 500 do 3 000 Kč

Střední třída je určena pro hráče amatérských a poloprofesionálních klubů. Téměř bez výjimky jsou vyrobeny z kompozitu, zajišťujícího nízkou hmotnost a snadnou manipulaci. Stejně jako v předcházejícím případě si na svou přijdou praváci i leváci.

Naleznete zde již jen velmi málo modelů určených dětem. Tvrdost se tedy pohybuje v rozmezí od 65 do 105. Na své si přijdou jak techničtí, tak siloví plejeři. Samozřejmostí je široká škála délek.

Cena nad 3 000 Kč

Ve vrcholné kategorii začínající na hranici 3 000 korun se vyskytují ty nejlepší běžně dostupné hokejky. V zásadě se jedná o základ využívaný profesionály při přípravě jejich na míru vyrobeného náčiní. Samozřejmostí je odolný kompozit a tvrdost přesně odpovídající stylu daného hráče.

V této skupině se již prakticky nelze setkat s dětským náčiním. Jednodílné provedení omezuje riziko poškození čepele a napomáhá přenosu energie z rukou do hokejky.

Kateřina Šichová

Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.2 z 14 hlasů