Jak vybrat holicí strojek
Nabídka na trhu je opravdu pestrá a výběr toho nejvhodnějšího holicího strojku se bude primárně odvíjet podle toho, co od něj očekáváte. V tomto článku vás provedeme výběrem od A až do Z:
- Holicí strojek vs. zastřihovač – tato dvě zařízení se lidem častou pletou. Strojky se používají pro holení do hladka nebo udržování strniště. Zastřihovačem upravíte delší vousy.
- Proč koupit kvalitní holicí strojek – výkonné zařízení nejen zkrátí čas holení, ale také eliminuje riziko poranění pokožky či zarůstání vousů.
- Nevýhody holicích strojků – kvalitní holicí strojky stojí i několik tisíc korun, je třeba s tím počítat. Myslete také na pravidelné napájení. Vybitý strojek nebude fungovat.
- Druhy holicích strojků – planžetový strojek se hodí pro muže, kteří se holí téměř denně dohladka. Na delší porost je vhodnější frézkový strojek.
- Způsob holení – máte-li citlivou pokožku a raději volíte mokré holení s pěnou či gelem, pak se ujistěte, zda to vybraný strojek umožňuje. V opačném případě budete odkázáni na suché holení.
- Napájení – síťové strojky musí mít poblíž zásuvku, akumulátorové nabijete a vydrží vám na několik oholení.
- Funkce – Většina strojků umožní i zastřihování vousů. Ty pokročilejší nabízejí třeba rychlonabíjení nebo jsou voděodolné, což využijete při mokrém holení.
- Údržba – strojky je možné čistit štětečkem, pod tekoucí vodou nebo v čisticí stanici. Vše se odvíjí od ceny a míře voděodolnosti zařízení.
- Výměna holicí hlavice – kvůli zachování ostrosti je třeba hlavici pravidelně měnit. Ujistěte se, že jsou náhradní díly dostupné.
- Oblíbené značky – planžetové strojky vyrábí firma Braun, na frézkové se zaměřuje Philips. Mezi další výrobce patří Remington a Sencor.
- Cena – strojek pořídíte za pár stovek ale i za několik tisíc, jeho cena se odvíjí od kvality materiálů, nabídky funkcí a příslušenství.
Pokud netoužíte po hladce oholené tváři, ale vousy pouze upravujete, mohla by vás zaujmout naše stránka věnovaná zastřihovačům vousů. Určitou formu propojení těchto dvou způsobů pak nabízí zastřihovače Philips OneBlade. Nechybí ale ani test strojků na vlasy nebo srovnání zastřihovačů chloupků v nose. Dámy mohou žiletku nahradit zase depilátorem, epilátorem či moderním IPL epilátorem.
Holicí strojek vs. zastřihovač
Název zařízení se odvíjí od způsobu úpravy vousů, tedy holení a zastřihování:
- Holicí strojek – využijí muži, kteří se chtějí holit dohladka nebo udržovat strniště.
- Zastřihovač – slouží ke stříhání a úpravě vousů, zastřihnete s ním třeba knír.
Holicí strojek
Pánské holicí strojky, ať už planžetové nebo frézkové, obecně slouží k hladší úpravě vousů. Odstraňují totiž chloupky blízko u pokožky. Planžetové pánové využijí ke každodennímu holení dohladka. Frézkové se hodí pro nepravidelné holení a údržbu vícedenního strniště. Strojky se tedy hodí pro muže, kteří chtějí mít hladkou pleť nebo si udržovat velmi krátké vousy.
Zastřihovač
Zastřihovače využijí muži, kteří upřednostňují delší vousy nebo třeba nosí knír a bradku. Zařízení totiž vousy zkrátí na požadovanou délku. Zpravidla se jedná o několik milimetrů. Existují však i multifunkční zastřihovače, kterými si pánové upraví nejen vousy, ale také hrudník či intimní partie. Není tak třeba si kupovat více produktů na holení různých částí těla. Vše získáte v jednom přístroji.
Planžetový holicí strojek
Frézkový holicí strojek
Zastřihovač
Proč koupit kvalitní holicí strojek
Holit se můžete hned několika způsoby, někdo nedá dopustit na klasickou žiletku, jiní sáhnou po zastřihovači vousů. Proč se vám bude hodit holicí strojek?
- Ušetříte čas – holení s elektrickým strojkem je rychlejší a komfortnější než jednorázovými žiletkami. Pohyblivé planžety či frézky vám usnadní práci.
- Pohodlné holení bez pořezání – holení strojkem nabízí větší komfort a bezpečí, protože se s ním nepořežete. Eliminuje také riziko podráždění a zarůstání vousů.
- Investice se vyplatí – pořízení strojku se může zdát drahé, investice se ale časem vrátí. Nebudete totiž vyhazovat desítky jednorázových žiletek a nástavců. Ušetříte tak i přírodu.
Nevýhody holicích strojků
Holicí strojky práci především usnadňují, pár faktů by vás ale mohlo zaskočit:
- Výměna hlavic – hlavice by se měly kvůli ostrosti vyměňovat zhruba po 18 měsících. Je dobré si předem zkontrolovat jejich dostupnost a cenu. Někdy totiž hlavice stojí stejně jako nový strojek a moc peněz neušetříte.
- Napájení – většina strojků se musí dobíjet ze sítě. Je potřeba na to myslet, jinak se totiž neoholíte. Na druhou stranu, kvalitní modely mají funkci rychlonabíjení, tudíž strojek je připravený za pár minut.
- Dražší vstupní investice – pokud toužíte po výkonném až špičkovém přístroji, pár tisíc korun za něj zaplatíte. Ty nejlepší strojky překračují hranici 5000 Kč. Je třeba si případně našetřit peníze.
Druhy holicích strojků
Druh strojku by měl odpovídat vašim holicím návykům, stavbě obličeje a typu vousů. Při výběru narazíte v podstatě na dva typy strojků:
- Planžetové strojky – jsou vhodné k častějšímu a pravidelnému holení měkčích kratších vousů.
- Frézkové strojky – zvládnou oholit i nepravidelně holené delší, tvrdší a hustší vousy.
Planžetový strojek
Frézkový strojek
Planžetové strojky
Název tohoto systému je vypovídající. Základ samotné hlavice tvoří planžety, pod nimiž jsou umístěné vibrující nože. Vous zajede do otvoru planžety, kde je zkrácen pomocí břitu. Tento model nachází své primární uplatnění u kratších vousů, které jsou holeny pravidelně. Vhodný je také pro muže s citlivou pokožkou, jelikož je šetrnější k pleti.
Na trhu existují planžetové holicí strojky s odlišným počtem planžet, ale také nožů, včetně počtu jejich vibrací. Ty nejmodernější dosahují až několika tisíc vibrací, čímž dochází k přesnějšímu a hladšímu oholení. Planžety jsou ve většině případů pohyblivé a uzpůsobují se tvaru tváře. S planžetovými holicími strojky se doporučuje vousy holit dlouhými rovnými pohyby. Oblasti těchto holicích strojků pak jednoznačně vévodí prodejce Braun.
Frézkové strojky
Frézkový holicí systém je mnohdy označován jako rotační. Toto pojmenování vychází z principu fungování. Strojky obsahují dvě nebo tři holicí hlavy, které rotují. Při tomto pohybu dochází k zastřihávání vousů. Kvalita oholení se mnohdy pozná podle toho, jak vysokými otáčkami se hlavy pohybují. Čím vyšší hodnota, tím rychlejší a pohodlnější oholení.
Sejmutí hlavice
Princip fungování frézkových strojků nahrává delším a hustším vousům. Vhodně uzpůsobené rotační hlavy obsahují nejrůznější kanálky, jež si poradí při holení tohoto typu porostu. Kvůli rozmístění hlavic jsou při holení vhodné spíše kratší krouživé pohyby. Výhodou je, že frézkové holicí strojky pracují tiše. Na druhou stranu oholení není tak precizní jako u planžetové varianty. Mezi jasné favority v oblasti frézkových strojků patří značky Phillips a Remington.
Druh holicího strojku |
Výhody |
Nevýhody |
Pro koho se hodí |
Planžetový |
Hladké oholení
Precizní úprava
Pro citlivou kůži |
Neporadí si s delším strništěm
Nevhodné pro zakroucené vousy |
Pro muže s jemnými rysy
Na každodenní holení |
Frézkový |
Udržuje delší strniště
Poradí si s hustšími i zvlněnými vousy |
Neoholí zcela do hladka
Více namáhají pokožku |
Pro muže s výraznými rysy
Na občasné až nepravidelné holení |
Způsob holení
Při nákupu správného produktu byste měli zvážit také způsob holení:
- Suché holení – pouze klasické holení bez vody a použití holicích přípravků.
- Mokré holení – vhodnější pro citlivou pleť. Obličej se namočí a následně se použije gel nebo pěna pro zjemnění vousů.
Suché holení
U suchého holení nepotřebujete žádnou vodu pro zvlhčení vaší pokožky. Nabízí jej každý holicí strojek. Můžete jej použít v podstatě kdekoliv. Nejenom doma, ale třeba v práci nebo jinde, pokud zrovna nestíháte. Někomu dokonale vyhovuje, ale muži s citlivější pokožkou s ním mohou mít problém. Hrozí jim totiž podráždění a zarudnutí pokožky.
Mokré holení
Mokré holení nachází své primární uplatnění hlavně u mužů s citlivou pokožkou a u těch, kdo jsou při holení zvyklí na určitou dávku vody, gelu nebo pěny. Strojek po pokožce lépe klouže a holení je šetrnější. Některé modely jsou dokonce vybavené speciálním prostorem, do něhož nalijete gel na holení a ten je na tvář vypouštěn během úpravy vousů.
Holicí strojky pro mokré holení jsou vodotěsné. To platí nejenom z pohledu navlhčené tváře, ale i v situacích, mezi něž patří kupříkladu holení ve sprše. Činnost, při které budete schopni „zabít dvě mouchy jednou ranou“.
Způsob holení |
Klady |
Zápory |
Suché holení |
+ Menší riziko zarostlých vousů
+ Můžete jej využívat kdekoliv, nepotřebujete vodu |
– Větší riziko podráždění |
Mokré holení |
+ Vhodnější pro citlivější pokožku
+ Můžete jej využívat např. při koupání |
– Strojky nemají síťové napájení |
Napájení
Elektrická energie je nutná pro provoz strojku. Je možné ji získávat různými způsoby:
- Síťové holicí strojky – lze je používat po napojení do elektriky skrze přívodní kabel.
- Akumulátorové holicí strojky – fungují na nabíjení, nemusíte být v dosahu zásuvky. Na druhou stranu je třeba neustále myslet na jejich dobití.
- Bateriové holicí strojky – musíte do nich dokupovat baterie. Dnes už na ně téměř nenarazíte.
V tomto případě platí poměrně jednoduché pravidlo. Pokud se holíte pouze ve své koupelně a neobtěžuje vás kabel od holicího strojku, volte variantu síťovou, při níž ušetříte i pár korun. Jestliže naopak dáváte přednost pohodlné obsluze bez kabelů, kterou oceníte při cestování, holení ve spěchu, ve sprše či kdekoliv jinde, padne volba na zbývající modely. Tedy akumulátorové a bateriové.
Pamatujte, že i fungování holicích strojků upravují různá pravidla. Stěžejní jsou nařízení spojená právě s akumulátory, transformátory a zdroji v podobě technických norem ČSN. Problematiku řeší zejména norma zvláštních požadavků a zkoušek napájecích jednotek holicích strojků.
Síťové holicí strojky
Podoba tohoto holicího strojku je naprosto zřejmá. Půjde o produkt opatřený síťovým kabelem, který je při provozu potřeba zasunout do elektrické zásuvky. Platí zde jasná povinnost. Mít v blízkosti zrcadla zásuvku, kam strojek připojíte. Síťový strojek nelze nikdy používat ve sprše.
Akumulátorové holicí strojky
Tyto strojky jsou také napájeny za pomoci elektrické sítě. Liší se však v tom, že obsahují speciální akumulátor, který je nutné pravidelně dobíjet. Tento proces se provádí buď připojením odnímatelného síťového kabelu, nebo za pomoci nabíjecích modulů, do nichž se strojek posadí. Výhodou je fakt, že s nabitým strojkem se můžete holit v podstatě kdekoliv, kde není elektrická zásuvka.
Délka provozu na jedno nabití se liší model od modelu. Narazit můžete na výrobky s výdrží jen 20 minut, ale také ty, které lze v kuse používat i přes hodinu. Výjimečně je výdrž produktů uváděna v počtech holení, jemuž odpovídá určitý časový interval. Docílit můžete například výdrže pro 20 holení v závislosti na typu vašeho vousu.
U některých akumulátorových holicích strojků oceníte fakt, že je lze provozovat kombinovaným způsobem, tedy po připojení do sítě i na akumulátor. Pro vodotěsné přístroje to ale z bezpečnostních důvodů nikdy neplatí. Zapojené do elektřiny je zkrátka nezapnete a musíte počkat, až se zařízení nabije.
Bateriové holicí strojky
Méně častou, avšak existující odnoží akumulátorových holicích strojků, jsou bateriové modely. Ty nedisponují speciálním akumulátorovým článkem, ale fungují s klasickými bateriemi AA nebo AAA. Mezi klady lze zařadit využití v oblasti bez přísunu elektrické energie – vybité baterie stačí vyjmout a vložit nové. Určitým negativem je malá výdrž, takže i neekonomický provoz.
Způsob napájení |
Výhody |
Nevýhody |
Síť |
+ Nemusíte myslet na dobíjení
+ Dlouhá životnost přístroje |
– Musíte být v blízkosti zásuvky
– Nelze je použít ve sprše |
Akumulátor |
+ Lze je použít kdekoliv
+ Některé jsou i vodotěsné |
– Časem se snižuje výdrž akumulátoru
– Vodotěsné nelze použít zapojené do zásuvky |
Baterie |
+ Nesnižuje se životnost akumulátoru
+ Lze je použít kdekoliv |
– Musíte dokupovat baterie
– Dražší provoz |
Funkce
Elektrický holicí strojek pro muže není jen náhražkou klasického holení žiletkami. Mnohdy jde o důmyslná a propracovaná zařízení s řadou přínosných funkcí:
- Rychlonabíjení – funkce umožní používat vybité zařízení za pár minut, když zrovna spěcháte.
- Voděodolnost – strojky s odolností vůči vodě lze oplachovat, vodotěsné můžete použít i ve sprše.
- Zastřihování – zastřihovač se hodí při kombinaci hladkého holení a třeba úpravy kotlet.
- Výkyvnost hlavic – většinou jsou holicí hlavice pohyblivé, aby se lépe přizpůsobily tvaru obličeje
- Indikátor stavu baterie – blikající dioda nebo displej ukáží, zda je potřeba dobít baterii.
- Adaptivní senzory – špičkové strojky snímají hustotu vousů či tlak při úpravě a podle toho vám přizpůsobí holení na míru
Rychlonabíjení
Rychlonabíjení umožňuje nabití za zlomkový čas oproti běžnému standardu. Nemusíte tak čekat tři hodiny na plné dobití, ale postačí vám kupříkladu pouhá hodina. Rychlonabíjení oceníte i v případě, že potřebujete stihnout jedno oholení zrovna, když spěcháte do práce a strojek je vybitý. Funkce rychlonabíjení umožní holicí strojek zprovoznit během 5–10 minut.
Voděodolnost
Elektrický holicí strojek odolný vůči vodě. To poměrně výrazně rozšiřuje schopnosti použití. Je ovšem potřeba si dávat pozor na to, do jaké míry je strojek voděodolný. Při výběru si to vždy zkontrolujte. Některé modely lze sice omývat pod tekoucí vodou, není ale možné je používat ve sprše či pro mokré holení. V zásadě tedy rozlišujeme voděodolné a vodotěsné strojky:
- Strojky bez odolnosti vůči vodě – spíše starší či levnější modelové řady. Lze je využít pouze pro suché holení a nemůžete je opláchnout pod vodou, což by ulehčilo čištění.
- Voděodolné strojky – často nabízí možnost mokrého holení s pěnou či gelem. Údržba po použití není složitá nebo zdlouhavá, hlavice se totiž dá opláchnout pod tekoucí vodou.
- Vodotěsné strojky – s takovými strojky můžete i do sprchy nebo vany. Voda jim neublíží v žádné míře. Vodotěsné strojky ale nelze z bezpečnostních důvodů používat zapojené do zásuvky. Musíte proto vždy čekat na nabití baterie.
Zastřihování
Jestliže dáváte přednost kombinaci hladce oholené tváře a části pokryté vousy, pak určitě nepohrdnete modely holicích strojků, jejichž součástí jsou zastřihovače. Přídavné nástavce, které se vyskytují u planžetových i frézkových strojků. Zpravidla se jedná o několik typů zastřihovačů hodících se svým tvarem a možnostmi k zastřihování kotlet, bradky nebo kníru. Můžete tak vousy perfektně vytvarovat do požadovaného střihu.
Některé holicí strojky jsou vybavené také dalšími holicími a zastřihovacími nástavci. Ty lze v některých případech použít i na holení chloupků na těle. Jedná se ale pouze o doplňkovou funkci, nikoli o primární účel přístroje.
Výkyvnost hlavic
Holicí hlavice by měla být pohyblivá, aby lépe podchytila všechny vousy. Zejména při holení krku a spodní části brady. Většina zařízení tuto funkci má. Chybí jen ojediněle – u nejlevnějších modelů. Kvalitní strojky dokáží otočit hlavicí i v pěti směrech nebo dokonce o 360 °. Existují i speciální 3D hlavice, které se do nejmenšího detailu přizpůsobí tvaru vašeho obličeje. Oholí vousy v hůře přístupných místech bez rizika pořezání či podráždění.
Indikátor stavu baterie
Nedílnou součástí akumulátorových strojků jsou také indikátory nabití. U levnějších modelů se setkáte s LED kontrolkami. Ty prostřednictvím zelené a červené barvy zobrazují stav nabití akumulátoru a tím i možnost použití holicího strojku. Dražší výrobky jsou opatřeny LCD displejem, v některých případech i dotykovým. Získat můžete číselný údaj o nabití a další informace.
Adaptivní senzory
Se zabudovanými senzory se setkáte u luxusních a zároveň nejdražších holicích strojků. Existují senzory, které rozeznávají hustotu vašich vousů a přizpůsobují se jí. Každým tahem jich oholíte více. Další je třeba tlakový senzor, který snímá, jak moc tlačíte strojkem na pokožku. Na vysoký tlak, který by mohl způsobit podráždění, vás upozorní světelným znamením.
Zřejmě nejzajímavější funkcí je propojení strojku s mobilní aplikací. Strojek při úpravě zaznamenává data o hustotě vousů, tlaku a trase holení. Na základě toho vám poskytne zpětnou vazbu v mobilní aplikaci. Naleznete tam třeba tipy na zlepšení techniky. Tato funkce je ale ojedinělá a nabízí ji značka Philips.
Údržba
Chcete-li, aby vám zakoupený strojek na holení vydržel, měli byste jej po každém holení alespoň základně očistit. Rozlišujeme tři způsoby čištění:
- Údržba štětečkem – čistí se jím nejlevnější varianty, které nesmí přijít do kontaktu s vodou.
- Omývání pod tekoucí vodou – voděodolný model jednoduše opláchnete, a tak rychle vyčistíte.
- Čisticí stanice – tento způsob funguje u dražších modelů. Stanice za vás udělá veškerou práci.
Údržba štětečkem
Toto čištění je spojeno s těmi nejlevnějšími strojky, které kvůli absenci voděodolnosti nemůžete vzít ani pod tekoucí vodu. Po holení vás čeká odejmutí planžetového či frézkového mechanismu a důkladná očista. V sadě bývají malé štětečky pro vymetení vousů a speciální spreje, jež mohou zároveň sloužit pro mazání konkrétních prvků.
Omývání pod tekoucí vodou
Způsob čištění, který se týká voděodolných holicích strojků. Stále jde sice o manuální proces, je ale daleko jednodušší, než čištění štětečkem. Hlavici holicího strojku omyjete pod tekoucí vodou, aniž byste museli používat jakýkoliv štětec. Nemusíte se obávat, že voda zateče tam, kam nemá. Tímto způsobem ušetříte minimálně svůj čas.
Čisticí stanice
Dokonalým řešením je čisticí stanice, jež bývá označována jako Clean and Charge. V doslovném překladu „vyčisti a nabij“. Spojuje nabíjecí jednotku s čisticí a oprostí vás od manuálních úkonů spojených s údržbou. Po oholení umístíte strojek do stanice, která ho důkladně vyčistí a odstraní i bakterie. V lepším případě zařízení řádně promaže. U dalšího holení bude strojek připravený k plnému použití. Stanici musíte pravidelně dodávat náplně v kazetách. Ty mohou vydržet až 30 čisticích cyklů.
Kartáček k čištění
Čisticí stanice
Výměna holicí hlavice
I když by se to mohlo na první pohled zdát, ani holicí strojek na vousy nemá neomezenou životnost a po nějaké době musíte holicí hlavici vyměnit za novou z důvodu opotřebení břitů. Frézkové i planžetové strojky mají podobnou životnost. Nejčastěji doporučují výrobci vyměňovat hlavici po 18 měsících. Doba bývá individuální, zaleží na frekvenci holení a na délce, hustotě a tvrdosti vašich vousů.
Výměna vás sice nečeká tak často, i přesto doporučujeme před koupí konkrétního modelu zkontrolovat, zda seženete náhradní hlavici a kolik stojí. Zejména u levnějších strojků se občas stává, že holicí hlavice stojí víc než samotný strojek. V takovém případě se vám ani nevyplatí ji kupovat a můžete si koupit rovnou celé nové zařízení.
Samotná výměna staré hlavice za novou nebývá složitá a měl by ji zvládnout každý. Většinou stačí pouze odcvaknout ze strojku starý kus (podobně jako při čištění) a nasadit novou hlavici.
Oblíbené značky
Vybírat holicí strojek můžete i podle důvěryhodnosti výrobce:
- Braun – od tohoto výrobce zakoupíte nejen strojky za pár set korun, ale i špičkové modely v řádech tisíců. Zaměřuje se na planžetové modely, které oholí pokožku dohladka. Zpravidla nechybí funkce rychlonabíjení ani možnost mokrého holení.
- Philips – značka se soustředí především na frézkové modely, které využijí pánové k úpravě strniště. Středně drahé strojky disponují výkyvnými hlavami i mokrým holením. Součástí některých balení je i pevné pouzdro.
- Remington – oproti předchozím značkám nabízí levnější frézkové i planžetové modely. Nechybí jim zastřihovací nástavce ani výkyvné hlavice. Zajímavostí je, že nabízí i minifrézkové strojky na holení hlavy.
- Sencor – u této značky pořídíte nejlevnější frézkové holicí strojky. Nejdražší modely stojí kolem 2000 korun a disponují LED displejem. Výrobce ale nenabízí varianty s čisticí a nabíjecí stanicí.
Značka |
Specifika |
Které druhy nabízí |
Cenová kategorie |
Braun |
Čisticí a nabíjecí stanice
Automatické přizpůsobení hustotě vousů
Zpravidla lze holit na mokro |
Planžetové |
Střední až vyšší |
Philips |
Senzory pro optimální holení
Propojení s telefonní aplikací
Čisticí a nabíjecí stanice |
Frézkové |
Střední až vyšší |
Remington |
Levnější modely
Frézkové mini holicí strojky na hlavu
Rychlonabíjení |
Planžetové a frézkové |
Střední až vyšší |
Sencor |
Levné modely
Bez čisticí stanice |
Frézkové |
Nízká až střední |
Ceny holicích strojků
O výsledné ceně strojku rozhodují nejenom výše uvedené parametry, ale také materiály, z nichž jsou vyrobeny holicí čepele (keramika, titan) nebo tělo holicího strojku (plast, kov apod.). Přinášíme tři cenové hladiny, které prozradí, co můžete v dané kategorii získat:
- Cena do 1000 Kč – za tuto cenu pořídíte základní planžetové i frézkové modely bez dalších funkcí.
- 1000 – 4000 Kč – cenová kategorie nabízí strojky s kvalitními výkyvnými hlavicemi. Mají i funkce navíc, třeba rychlonabíjení.
- Nad 4000 Kč – v této cenové kategorii seženete kvalitní výrobky s čisticími stanicemi či LED displeji.
Cena do 1 000 Kč
V této cenové skupině narazíte na základní modelové řady planžetových a frézkových holicích strojků. Od nabízených produktů očekávejte jen to nejzákladnější, především co se týče kvality samotných hlavic. Ty nemusí být ani výkyvné a hůře se přizpůsobí tvaru obličeje. Pakliže budete dobře hledat, máte možnost s cenou kolem 1 000 Kč najít strojky voděodolné, popřípadě vybavené zastřihovačem.
Cena od 1 000 Kč do 4 000 Kč
Střední cenová kategorie, které na předních příčkách dominují nejznámější výrobci, jako jsou Phillips s rotačními strojky a Braun s planžetovými. V této skupině se nachází plně vybavená zařízení, včetně těch kombinovaných – fungují jak na akumulátor, tak napájení ze sítě. Zde už můžete počítat s kvalitními výkyvnými hlavicemi. Nechybí ani funkce jako rychlonabíjení či možnost mokrého holení.
Cena nad 4 000 Kč
Holicí strojky dražší jak 4 000 Kč jsou připravené pro ty, kdo dávají přednost skutečně dokonalému oholení. Vybírat lze z planžetových i frézkových modelů, které jsou již standardně vybaveny odkládacím dokem, respektive čisticí a nabíjecí stanicí. Cena špičkových produktů s dotykovým ovládáním, LED displejem, titanovými lištami a cestovním balením může přesahovat hranici až 10 000 Kč.
Cenová kategorie |
Co obvykle nabízí |
Co obvykle nenabízí |
Pro koho se hodí |
Do 1000 Kč |
Základní planžetové a frézkové modely |
Dobíjecí a čisticí stanice
Mokré holení
Rychlonabíjení |
Pro nenáročné uživatele |
1000 – 4000 Kč |
Výkonné planžetové a frézkové modely
Mokré holení
Rychlonabíjení
LED displeje |
Dobíjecí a čisticí stanice |
Pro náročné uživatele |
Nad 4000 Kč |
Špičkové planžetové a frézkové modely
Dobíjecí a čisticí stanice
Senzory pro optimální holení
Pevná pouzdra |
Základní modely |
Pro náročné uživatele, kteří chtějí při holení vysoký komfort |
Zásady správného holení
Vzhledem k tomu, že každá mužská tvář je zcela osobitá, včetně směru růstu vousů, neexistuje pravděpodobně žádný jednotný návod, jak používat holicí strojek. Jsou tu však doporučení, jež vám tuto činnost usnadní a vy si z nich vezmete jen to nejlepší pro vás samotné.
1. Nejvhodnější doba na holení je večer. To je pokožka nejméně náchylná k podráždění.
2. Vousy připravte na holení. Pokud máte tvrdé vousy, je vhodnější zvolit mokré holení, protože při něm dochází ke změkčení vousu. Využívat můžete horkou vodu, vhodnější je ale gel, pěna, či mýdlo na holení.
3. Nejprve oholte tváře, poté knír a bradu. Na těchto místech jsou vousy tužší a potřebují být déle v kontaktu se změkčovacím prostředkem, aby šly snadno oholit.
4. Snažte se holené místo co nejvíce napínat.
5. Při holení na elektrický strojek nevyvíjejte tlak. Ten vede k podráždění pokožky.
6. Holicím strojkem pohybujte do všech směrů.
7. Obličej po oholení netřete ručníkem, ale pouze jej na tvář přikládejte. Minimalizujete tak podráždění pokožky.
8. Dbejte na důkladné ošetření pokožky po oholení použijte balzám nebo krém po holení.
9. O strojek se pravidelně starejte. Pokud to váš model vyžaduje, mažte čepele vhodným olejíčkem.
Ekologie
Téměř u každé lidské činnosti je produkovaný odpad, který postupně zanáší naši planetu. Jelikož stále sílí tendence chránit životní prostředí a produkovat méně plastů, je dobré zamyslet se nad tím také v souvislosti s holením. To se stalo populárním už v dobách minulých a v současnosti je prakticky každodenní součástí života mužů i žen.
Z tohoto pohledu je dobré zamyslet se nad tím, jestli životní prostředí více zatěžuje holení jednorázovými strojky nebo těmi elektrickými.
Při péči o tělo produkujeme plastový odpad v podobě obalů od kosmetických přípravků, spotřebováváme vodu, plasty se spotřebovávají samozřejmě i přímo při výrobě jednorázových holítek a elektrických holicích strojků (Zdroj: HuffPost Life).
Srovnání holicích strojů na elektřinu a jednorázových holítek
Pokud srovnáme oba typy pomůcek pro holení, z hlediska recyklovatelnosti, spotřeby vody, potřeby doplňkové kosmetiky a produkci obalů, vychází elektrický strojek jako přívětivější varianta.
Jestli je pro vás ekologické hledisko důležité, volte právě holení elektrickými strojky. Není k němu často potřeba žádný gel a pěna. Vodu navíc spotřebováváte pouze při čištění a ne při samotném holení. Z dlouhodobého hlediska je potřeba vyměňovat pouze malou část holicí hlavy a to přibližně jednou za osmnáct měsíců.
Jednorázový holicí strojek vám vydrží při pravidelném holení maximálně měsíc a spotřebováváte víc vody i kosmetických a hygienických přípravků.
Pozitiva a negativa obou typů
Když se podíváme na souhrnné srovnání kladů a záporů, tak pro elektrický strojek hovoří jeho recyklovatelnost, dlouhá životnost, bezpečnost, menší spotřeba vody, vhodnost pro citlivější pokožku. Nevýhodou je složitější údržba a vyšší investice.
Pozitiva jednorázových holicích strojků vězí v jednodušší a rychlejší obsluze a větší hygieně. Naopak nevýhodou je nutnost holení s vodou a použití doplňkové kosmetiky. Dále nerecyklovatelnost a větší riziko poranění pokožky.
Dobrý den, chci si nechat Vámi poradit, jaký holící strojek bude vhodný pro mladého chlapce, který nemá ještě tolik vousů ale zato citlivou pleť a akné.