Test nejlepších holicích strojků a jak je vybrat

Holící strojek

Sháníte nový holicí strojek, jímž nahradíte svou dosavadní zastaralou metodu holení? Pak myslete na požadovaný výsledek, komfort, pohodlní a úsporu drahocenného času. Zároveň mějte na paměti, že nákup holicího strojku může být investicí do následujících let.

Jestliže si nejste jisti s finální volbou a nemáte dostatečné povědomí o možnostech elektrických holicích strojků, seznámíme vás se vším potřebným. Přinášíme vám praktický manuál, který využijete při pořízení planžetového i frézkového holicího strojku.

Poodkryjeme vám řadu technických parametrů souvisejících s těmito produkty a nastíníme nejrůznější varianty holení. Po přečtení několika kapitol sami rychle zjistíte, zda dáte přednost mokrému či suchému holení, toužíte po holicím strojku vybaveném akumulátorem a v čem vůbec spočívá samotné čištění.

Pojďte s námi vybrat pánský holicí strojek, který by měl do nejmenšího detailu odpovídat vašim holicím zvyklostem a délce vousu. Poznejte, jaké jsou možnosti novodobého holení.


Nejlepších 10 holicích strojků dle hodnocení uživatelů

Vzhled

Název holicího strojku

Holicí mechanismus

Způsob holení

Orientační cena

Aktuální cena

Malý náhled holícího strojku Braun Cooltec CT2s

Braun Cooltec CT2s

planžetový

mokré i suché

3 200 Kč

Malý náhled holícího strojku Braun Series 9 9290cc

Braun Series 9 9290cc

planžetový

mokré i suché

8 500 Kč

Malý náhled holícího strojku Braun WaterFlex WF2S

Braun WaterFlex WF2S

planžetový

mokré i suché

3 000 Kč

Malý náhled holícího strojku Philips S5100/06

Philips S5100/06

frézkový

suché

1 800 Kč

Malý náhled holícího strojku Philips PT860/16

Philips PT860/16

frézkový

suché

1 700 Kč

Malý náhled holícího strojku Philips Series 7000 S7370/12

Philips Series 7000 S7370/12

frézkový

mokré i suché

4 000 Kč

Malý náhled holícího strojku Braun Series 3-3030s

Braun Series 3-3030s

planžetový

mokré i suché

1 800 Kč

Malý náhled holícího strojku Braun Series 7 7899cc

Braun Series 7 7899cc

planžetový

mokré i suché

8 500 Kč

Malý náhled holícího strojku Philips S 7720/26

Philips S 7720/26

frézkový

mokré i suché

5 000 Kč

Malý náhled holícího strojku Braun Series 1130s-1

Braun Series 1130s-1

planžetový

suché

690 Kč

Testování a recenze holicích strojků pro rok 2017

Na podrobném testu nejlepších holicích strojků zatím pracujeme a předpokládané vydání pro rok 2017 je v průběhu druhé poloviny roku. Součástí testu budou také recenze nejlepších žehliček, které se v testu umístily nejvýše. Zatím jsme pro vás připravili tabulku s výběrem nejlepších holicích strojků na základě názoru uživatelů. Vždy se jedná o strojky, které jsou již prověřeny množstvím uživatelů, vždy ale doporučujeme přečíst recenze na vybraných e-shopech a na Heurece.

Pokud chcete, abychom do testu zařadili nějakou konkrétní holicí strojek, o který se zajímáte, napište nám na info@arecenze.cz.

Jak vybrat holicí strojek

1. Holicí mechanismy

2. Způsob holení

3. Napájení

4. Funkce

5. Údržba

6. Ceny

7. Zásady správného holení

Hladce oholená tvář bez pořezání a jakéhokoliv podráždění. To je potřeba většiny moderních mužů, jež chtějí vypadat elegantně a upraveně. Spadáte-li do této skupiny, potom rozhodně zapomeňte na žiletkové holicí strojky a vydejte se cestou technologických výdobytků současné doby.

Proč trápit svoji tvář ztupenou žiletkou, s níž hrozí poranění, když jsou tu elektrické holicí strojky? Ty všechnu důležitou práci odvedou za vás. Ano, jejich pořizovací cena je vyšší, než u žiletek, při občasném či pravidelném holení vám však přináší maximální komfort, pohodlí a úsporu drahocenného času.

Pakliže se rozhodnete pro nákup holicího strojku, pomůže vám s jeho výběrem několik následujících kapitol, díky nimž zjistíte, co všechno lze na trhu pořídit. Poznáte, jak příjemnou činností může být vaše ranní holení.

Díky pestrosti produktových nabídek mnohých prodejců si musíte uvědomit, co od svého budoucího holicího strojku očekáváte. Teprve poté máte možnost volby adekvátního výrobku, jenž vám bude vyhovovat do nejmenšího detailu. Pojďte s námi vkročit do světa jednoduché a nenáročné úpravy vousů.


1. Holicí mechanismy

Pomyslným odrazovým můstkem by pro vás měl být holicí mechanismus, který musí odpovídat vašim holicím návykům a do značné míry také stavbě obličeje a typu vousu. I když se může trh s tímto sortimentem tvářit jakkoliv přesycený, narazíte v podstatě na dva druhy holicích strojků.

 • Planžetové strojky
 • Frézkové strojky

Aniž byste se dále jakkoliv podrobněji zajímali o způsob fungování jednotlivých mechanismů, lze z obecného hlediska říci, pro jaký typ vousu je vhodný ten či onen systém. Planžety ocení muži, jenž se procesu holení věnují s určitou pravidelností a holí kratší vousy. Naopak delší, případně vlnité vousy je lepší holit strojkem frézkovým.

V závislosti na pořizovací ceně holicího strojku můžete narazit na hlavice pevné, výkyvné nebo speciální 3D, které se do nejmenšího detailu přizpůsobí tvaru vašeho obličeje.

Planžetové strojky

Název tohoto systému je jasně vypovídající. Základem samotné hlavice jsou planžety, pod nimiž jsou umístěny nože, jež vibrují. Vous zajede do otvoru planžety, kde je zkrácen za pomoci nože. Tento model nachází své primární uplatnění u kratších např. dvoudenních vousů, které jsou holeny pravidelně.

Na trhu samozřejmě existují planžetové holicí strojky s odlišným počtem planžet, ale také nožů, včetně počtu jejich vibrací. Ty nejmodernější dosahují až několika tisíc vibrací, čímž dochází k lepšímu a hladšímu oholení. Planžety jsou ve většině případů pohyblivé a uzpůsobují se tvaru tváře.

V oblasti planžetových holicích strojků jednoznačně vévodí prodejce Braun.

Frézkové strojky

Frézkový holicí systém je mnohdy označován, jako rotační. Toto pojmenování vychází z principu fungování. Strojky tohoto typu obsahují dvě nebo tři holicí hlavy, které rotují. Při tomto pohybu dochází k zastřihávání vousů. Kvalita oholení se mnohdy pozná podle toho, jak vysokými otáčkami se hlavy pohybují. Čím vyšší hodnota, tím rychlejší a pohodlnější oholení.

Právě princip fungování frézkových strojků nahrává delším, hustším, tvrdším a zvlněným vousům. Vhodně uzpůsobené rotační hlavy obsahují nejrůznější kanálky, jež si poradí při holení uvedených porostů.

Mezi jasné favority v oblasti frézkových strojků patří značky Phillips a Remington.


2. Způsob holení

Pokud si myslíte, že při výběru elektrického holicího strojku stačí znát jen optimální mechanismus holení, jste na omylu. Při nákupu správného produktu byste měli zvážit také způsob holení, respektive přihlížet ke dvěma odlišným činnostem.

 • Suché holení
 • Mokré holení

Suché holení je takové holení, při němž nepotřebujete žádnou vodu pro zvlhčení vaší pokožky. Tento typ holicího strojku můžete použít v podstatě kdekoliv, nejenom doma, ale třeba v práci nebo jinde, pokud zrovna nestíháte.

Opakem toho je mokré holení nacházející své primární uplatnění hlavně u mužů s citlivou pokožkou a u těch, jež jsou při holení zvyklí na určitou dávku vody a gelu. Ano, některé modely jsou dokonce vybaveny speciálním prostorem, do něhož nalijete gel na holení, a ten je na tvář vypouštěn souběžně s holením.

Je naprosto pochopitelné, že holicí strojky pro mokré holení jsou voděodolné. To platí nejenom z pohledu navlhčené tváře, ale i v situacích, mezi něž patří kupříkladu holení ve sprše. Činnost, kterou budete schopni „zabít dvě mouchy jednou ranou".


3. Napájení

Také tato kapitola výrazně zasahuje do výběru holicího strojku. Uvedené výrobky se od klasických žiletek liší v mnoha směrech a jedním z nich je i potřeba elektrické energie. Tu je sice třeba získat z běžné zásuvky, ale lze to i jinými způsoby, než pouze přes připojený kabel.

 • Síťové holicí strojky
 • Akumulátorové holicí strojky
 • Bateriové holicí strojky

V tomto případě platí poměrně jednoduché pravidlo. Pokud se holíte pouze ve své koupelně a neobtěžuje vás kabel od holicího strojku, volte variantu síťovou, při níž ušetříte i pár korun. Jestliže naopak dáváte přednost cestování, holení ve spěchu, v autě či kdekoliv jinde, padne volba na zbývající modely, tedy ty akumulátorové a bateriové.

Síťové holicí strojky

Podoba tohoto holicího strojku je naprosto zřejmá. Půjde o produkt opatřený neodnímatelným síťovým kabelem, který je při provozu zapotřebí zasunout do elektrické zásuvky. Platí zde jasná povinnost. Mít v blízkosti zrcadla zásuvku, kam strojek připojíte.

Akumulátorové holicí strojky

Tyto strojky jsou samozřejmě také napájeny za pomoci elektrické sítě. Liší se však v tom, že obsahují speciální akumulátor, jenž lze pravidelně dobíjet. Tento proces se provádí buď připojením odnímatelného síťového kabelu, nebo za pomoci nabíjecích modulů, do nichž se strojek posadí.

Výhodou je fakt, že se s nabitým strojkem můžete holit v podstatě kdekoliv, kde není elektrická zásuvka.

Délka provozu na jedno nabití se liší model od modelu. Narazit můžete na výrobky s výdrží jen 20 minut, ale také ty, které lze v kuse používat celou hodinu. Mnohdy je výdrž produktů uváděna v počtech holení, jemuž odpovídá určitý časový interval. Docílit můžete například výdrže pro 20 holení v závislosti na typu vašeho vousu.

U některých akumulátorových holicích strojků oceníte fakt, že je lze provozovat kombinovaným způsobem, tedy po připojení do sítě i na akumulátor.

Bateriové holicí strojky

Méně častou, avšak existující odnoží akumulátorových holicích strojků jsou ty bateriové. Ty nedisponují speciálním akumulátorovým článkem, ale fungují s klasickými bateriemi AA nebo AAA. Mezi klady lze zařadit využití v oblasti bez přísunu elektrické energie – baterie stačí vyjmout a vložit nové. Určitým negativem je malá výdrž, takže i neekonomický provoz.


4. Funkce

Elektrický holicí strojek není jen náhražkou klasického holení žiletkami. Mnohdy jde o důmyslná a propracovaná zařízení, která se vyjímají nejenom originálním a nadčasovým vzhledem, ale i řadou přínosných funkcionalit. Systémy či nadstandardní vlastnosti, jež z těchto produktů dělají univerzálního pomocníka při holení nabízejícího něco více, než pouhý standard.

Pokud chcete mít proces holení spojen s rychlostí, pohodlím a komfortem, zajímejte se kromě pořizovací ceny a jednotlivých parametrů také o funkce, jakými jsou rychlonabíjení, voděodolnost, nebo možnost volby zastřihovacích nástavců.

Rychlonabíjení

Funkce, jejíž význam si podle názvu dokáže odvodit jistě každý. My se jej pokusíme co nejvíce upřesnit. Rychlonabíjení je funkcionalitou, která přináší jediné. Váš elektrický holicí strojek bude nabit za zlomkový čas oproti běžným modelům.

Nemusíte tak čekat tři hodiny na plné dobití, ale postačí vám kupříkladu pouhá hodina. Rychlonabíjení oceníte i v případě, že potřebujete stihnout jedno oholení zrovna, když spěcháte do práce a strojek je vybitý. Funkce rychlonabíjení umožní holicí strojek zprovoznit během 5-10 minut.

Voděodolnost

Elektrický holicí strojek odolný vůči vodě. To poměrně výrazně rozšiřuje schopnosti použití. Nejenom, že si můžete užívat své oblíbené mokré holení, ale navíc se budete moci holit například ve sprše. Voděodolnost do značné míry souvisí také s pohodlnějším čištěním holicího strojku. Ten stačí po aplikování vzít a jednoduše jej opláchnout pod proudem tekoucí vody. Další úspora drahocenného času.

Zastřihovač

Jestliže dáváte přednost kombinaci hladce oholené tváře a části pokryté vousy, pak určitě nepohrdnete modely holicích strojků, jejichž součástí jsou zastřihovače. Přídavné nástavce, které se vyskytují u planžetových i frézkových strojků. Může jít o několik typů zastřihovačů hodících se svým tvarem a možnostmi k zastřihování kotlet, bradky nebo kníru.

Indikátor nabití

Nedílnou součástí akumulátorových strojků jsou také indikátory nabití. U levnějších modelů se setkáte s LED kontrolkami, jež za pomoci zelené a červené barvy zobrazují stav nabití akumulátoru a možnost použití holicího strojku. Dražší výrobky jsou opatřeny LCD displejem, v některých případech i dotykovým. Získat můžete číselný údaj a více dalších informací.


5. Údržba

Chcete-li, aby vám zakoupený holicí strojek vydržel dlouhou dobu bez jakýchkoliv problémů a poskytoval stále stejný komfort při holení, je zapotřebí jej pravidelně udržovat. Po každém holení byste měli provést alespoň základní očistu, která se liší v závislosti na tom, kolik do výrobku budete investovat.

Ve své podstatě lze rozlišovat tři způsoby čištění.

 • Údržba za pomoci štětečku
 • Údržba pod tekoucí vodou
 • Údržba prostřednictvím čisticí stanice

Čím vyšší úroveň čištění zvolíte, tím rychlejší a pohodlnější tento proces bude. Pojďme se tedy podívat na čištění elektrického holicího strojku od nejméně komfortní metody, až po tu plně automatickou.

Zároveň je vhodné uvést, že po delší době používání v řádu měsíců, neopomínejte ani na kompletní výměnu holicích hlav. I u nich dochází k pozvolnému otupění a opotřebení jednotlivých částí.

Údržba za pomoci štětečku

Toto čištění je spojeno s těmi nejlevnějšími strojky, které kvůli absenci voděodolnosti nemůžete vzít ani pod tekoucí vodu. Po holení vás čeká odejmutí planžetového či frézkového mechanismu a důkladná očista. V sadě bývají malé štětečky pro vymetení vousů a speciální spreje, jež mohou zároveň sloužit pro mazání konkrétních prvků.

Údržba pod tekoucí vodou

Způsob čištění, který se týká voděodolných holicích strojků. Stále jde sice o manuální proces, je ale daleko jednodušší, než ten uváděný výše. Hlavici holicího strojku omyjete pod tekoucí vodou, aniž byste museli používat jakýkoliv štětec. Nemusíte se obávat, že voda zateče tam, kam nemá. Tímto způsobem ušetříte minimálně svůj čas.

Údržba prostřednictvím čisticí stanice

Tím nejdokonalejším řešením však bude čistící stanice, jež bývá mnohdy označována, jako Clean and Charge. V doslovném překladu „vyčisti a nabij“. Jde o spojení nabíjecí jednotky s tou čistící. Zde se oprostíte od jakýchkoliv manuálních úkonů spojených s údržbou.

Po oholení umístíte holicí strojek do stanice, která již sama provede důkladné vyčištění, odstranění nejrůznějších bakterií a v lepším případě strojek také řádně promaže. Příště až se půjdete holit, bude strojek nachystán k použití.


6. Ceny

Po přečtení jednotlivých kapitol vám bude pravděpodobně zřejmé, že výběr holicího strojku je skutečně pestrý a zároveň individuální. O výsledné ceně rozhodují nejenom uvedené parametry, ale také například materiály, z nichž jsou vyrobeny jak holicí čepele – keramika, titan, atd. nebo tělo holicího strojku – plast, kov a nejrůznější kombinace.

Abychom vám trochu usnadnili nákup elektrického holicího strojku, přinášíme tři cenové hladiny, jež prozradí, co můžete v dané kategorii získat.

 • Cena do 1 000 Kč
 • Cena od 1 000 Kč do 4 000 Kč
 • Cena nad 4 000 Kč

Ať už jde o ženy nebo muže, jistě nám všichni potvrdí, že nejvíce práce bývá především s košilemi, na jejichž žehlení je vhodné získat ten správný „grif“. Nevíte-li jakou částí košile začít, možná vám pomůže následující postup.

Cena do 1 000 Kč

Ať už jde o ženy nebo muže, jistě nám všichni potvrdí, že nejvíce práce bývá především s košilemi, na jejichž žehlení je vhodné získat ten správný „grif“. Nevíte-li jakou částí košile začít, možná vám pomůže následující postup.

Cena od 1 000 Kč do 4 000 Kč

Střední cenová kategorie, jíž na předních příčkách dominují nejznámější výrobci, jakými jsou Phillips s rotačními strojky a Braun se strojky planžetovými. V této skupině se nachází plně vybavené strojky, včetně těch kombinovaných – fungují jak na akumulátor, tak napájení ze sítě.

Narazit samozřejmě můžete na další renomované výrobce, mezi nimiž se nachází kupříkladu značka Remington.

Cena nad 4 000 Kč

Holicí strojky dražší jak 4 000 Kč jsou připraveny pro ty, jež dávají přednost skutečně dokonalému oholení. Vybírat lze z planžetových i frézkových modelů, které jsou již standardně vybaveny odkládacím dokem, respektive čistící a nabíjecí stanicí. Cena špičkových produktů s dotykovým ovládáním, LED displejem, titanovými lištami a cestovním balením může přesahovat hranici až 10 000 Kč.


7. Zásady správného holení

Vzhledem k tomu, že každá mužská tvář je zcela osobitá, včetně směru růstu vousů, neexistuje pravděpodobně žádný jednotný návod, jak používat holicí strojek. Jsou tu však doporučení, jež vám tuto činnost usnadní a vy si z nich vezmete jen to nejlepší pro vás samotné.

 • Pokud máte tvrdé vousy, je vhodnější zvolit mokré holení, protože při něm dochází ke změkčení vousu.
 • Při holení na elektrický strojek nevyvíjejte tlak. Ten vede k podráždění pokožky.
 • Snažte se holené místo co nejvíce napínat.
 • Holicím strojkem pohybujte do všech směrů.
 • Dávejte si pozor, abyste při holení vousů nezajížděli do vlasů.
 • Dbejte na důkladné ošetření pokožky po oholení – nejprve kolínská voda, poté krém po holení.

Jak vám pomohl tento test? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Žebříček a test holicích strojků
Průměrné hodnocení 4.4 z 20 hlasů