Srovnávací test & recenze
nejlepších horkovzdušných fritéz

Aktualizováno:
Říjen 2019
Autor:
Veronika Vyskočilová

V kategorii horkovzdušné fritézy doporučujeme

Tefal Actifry Genius XL AH960830

5 000 Kč Orientační cena

Jakou horkovzdušnou fritézu vybrat dle srovnání

 • Top produkt

  Horkovzdušné fritézy

  Doporučujeme
  Recenze Tefal Actifry Genius XL AH960830

  Tefal Actifry Genius XL AH960830

  Orientační cena 5 000 Kč

  Zobrazit nabídky

 • Top cena/výkon

  Horkovzdušné fritézy

  Doporučujeme
  Recenze Sencor SFR 5400WH

  Sencor SFR 5400WH

  Orientační cena 3 500 Kč

  Zobrazit nabídky

 • Dostupná varianta

  Horkovzdušné fritézy

  Doporučujeme
  Recenze Sencor SFR 3220 WH

  Sencor SFR 3220 WH

  Orientační cena 1 700 Kč

  Zobrazit nabídky

Smažené jídlo není pro naše zdraví ideální, přesto však mnoho z nás sem tam neodolá nějaké smažené pochoutce. Abychom našemu tělu tolik neškodili, můžeme vyměnit smažení a fritování v oleji za přípravu horkým vzduchem. Z hranolek se tak rázem stane mnohem zdravější pokrm, a zmizí i vaše výčitky. Tuto možnost přináší horkovzdušné fritézy. Ty se na náš trh dostaly poměrně nedávno, jejich nabídka se ovšem neustále rozšiřuje.

Tento kuchyňský pomocník dokáže připravit nejen hranolky, ale i další pokrmy úplně bez tuku nebo pouze s minimálním množstvím oleje. Oproti běžným fritézám však příprava trvá déle. V našem srovnávacím testu představujeme tři produkty různých cenových kategorií. Jejich parametry jsme pečlivě uspořádali do tabulky a připravili jsme také krátkou recenzi, která se věnuje přímo konkrétnímu produktu.

Při výběru produktů jsme se zaměřili na výkon, bezpečnostní prvky a možnosti ovládání. Důležité pro nás bylo také dodatečné vybavení a široká možnost využití. Preferovali jsme výrobky, jejichž části lze omývat v myčce nádobí.

Jelikož je ale nabídka na našem trhu poměrně široká, jistě se budete chtít podívat také na ostatní produkty. Abyste je dokázali objektivně ohodnotit, doporučujeme vám přečíst si náš článek Jak vybrat horkovzdušnou fritézu, kde se dozvíte o důležitých parametrech, na které je vhodné se při výběru toho správného pomocníka zaměřit. Pokud však při smažení dáváte přednost klasickým pánvím, i jim jsme se ve speciálním srovnání podívali na zoubek.


Nejlepší horkovzdušné fritézy dle srovnání

Varianta výběru Vzhled a název Klady vzhledem k podkategorii Zápory vzhledem k podkategorii Orientační cena Aktuální cena

Top produkt

Horkovzdušné fritézy

Recenze Tefal Actifry Genius XL AH960830 Tefal Actifry Genius XL AH960830

Pohodlné ovládání,

Přednastavené programy

Velké rozměry

5 000 Kč Zobrazit nabídky

Top cena/výkon

Horkovzdušné fritézy

Recenze Sencor SFR 5400WH Sencor SFR 5400WH

Mnoho funkcí a příslušenství

Žádný výrazný nedostatek

3 500 Kč Zobrazit nabídky

Dostupná varianta

Horkovzdušné fritézy

Recenze Sencor SFR 3220 WH Sencor SFR 3220 WH

Nízká pořizovací cena

Nelze umývat v myčce nádobí

1 700 Kč Zobrazit nabídky
Parametr Tefal Actifry Genius XL AH960830 Sencor SFR 5400WH Sencor SFR 3220 WH
Ocenění

Top produkt

Top cena/výkon

Dostupná varianta

Kategorie

Horkovzdušné fritézy

Horkovzdušné fritézy

Horkovzdušné fritézy

Orientační cena 5 000 Kč 3 500 Kč 1 700 Kč
Výrobce Tefal Sencor Sencor
Příkon (W) 1500 1800 1 500
Množství potravin (kg) 1,7 1,2 Objem 2,6 l
Statická/dynamická Dynamická Dynamická Statická
Kontrolní diody Ano Ano Ano
Časovač Ano Ano Ano
Displej Ano Ano Ne
Přednastavené programy Ano Ano Ne
Příslušenství Lžička na olej Rošt, plech na pizzu, nástavec na smažení, nástavec na promíchávání potravin, nástavec na kuře, rukojeť na přenášení příslušenství Ne
Průhledné víko Ano Ano Ne
Části omyvatelné v myčce nádobí Ano Ano Nelze
Materiál vnitřní misky Keramika Nepřilnavý Nepřilnavý
Materiál těla Plast Plast Plast
Chladný povrch Ano Ne Ano
Rozsah teploty (°C) 70 - 220 60-200 80 - 200
Pachový filtr Ano Ano Ano
Automatické vypínání Ano Ano Ano
Výška (cm) 47,6 Neuvedeno 26
Šířka (cm) 32,8 Neuvedeno 31
Hloubka (cm) 26,3 Neuvedeno 31,5
Hmotnost (kg) 4,8 Neuvedeno 3,8
Recenze Tefal Actifry Genius XL AH960830

Recenze Tefal Actifry Genius XL AH960830

Top produkt

Horkovzdušné fritézy

Horkovzdušná fritéza Tefal Actifry Genius XL AH960830 je dobrou volbou pro početné domácnosti. Najednou totiž dokáže připravit až 1,7 kg potravin. Kromě devíti přednastavených programů si můžete manuálně zvolit teplotu v rozsahu od 70 do 220 °C. Samozřejmostí je časovač, který automaticky vypne přístroj po nastaveném čase, nejpozději po jedné hodině. Ovládání je jednoduché pomocí dotykového LCD displeje. Jedná se o dynamickou fritézu, pokrmy jsou během přípravy pravidelně promíchávány lopatkou. Díky keramické úpravě vnitřní nádoby je její povrch nepřilnavý. Výhodou je možnost mytí odnímatelných částí v myčce nádobí, což vám výrazně ušetří práci. Nevýhodou jsou velké rozměry, přístroj tedy na pracovní ploše bude zabírat hodně místa.

Zobrazit nabídky
Recenze Sencor SFR 5400WH

Recenze Sencor SFR 5400WH

Top cena/výkon

Horkovzdušné fritézy

Sencor SFR 5400WH je multifunkční horkovzdušná fritéza, která díky bohatému příslušenství a 12 předvoleným programům nahradí několik kuchyňských přístrojů. Umožňuje jak smažit bez tuku, tak také péct, grilovat či rozmrazovat. Objem vnitřního prostoru je 11 litrů, což je opravdu hodně. Jeden z nástavců funguje jako dynamická fritéza s mechanickým promícháváním potravin. Příslušenství je opatřeno nepřilnavou vrstvou a některé jeho části lze umývat v myčce nádobí. Ovládání přístroje je poměrně jednoduché, vše navolíte na dotykovém displeji s mnoha ikonkami a tlačítky. Jednotlivé programy mají předem nastavený časovač, ten lze také nastavit ručně. Rozsah teploty, kterou lze navolit, je mezi 60 a 200°C. Rozměry výrobce neuvádí, vzhledem k objemu vnitřního prostoru a fotografiím lze ale předpokládat, že se jedná o poměrně velký přístroj, který si asi vyžádá vlastní místo na kuchyňské lince.

Zobrazit nabídky
Recenze Sencor SFR 3220 WH

Recenze Sencor SFR 3220 WH

Dostupná varianta

Horkovzdušné fritézy

Sencor SFR 3220 WH je základní horkovzdušná fritéza, vhodná pro nenáročné uživatele. Její koš s nepřilnavým povrchem a objemem 2,6 litru nelze umývat v myčce. Jedná se o statickou fritézu, je tedy potřeba připravované pokrmy během přípravy promíchat. Přistroj je vybavený časovačem a termostatem. Teplotu lze nastavit v intervalu od 80 °C do 200 °C. Po uplynutí nastavené doby s přístroj sám vypne. Tato fritéza není vybavena displejem, ale pouze otočnými ovladači teploty a času. Bezpečnost zajišťuje izolovaný povrch, který je chladný na dotek. Nevýhodou tohoto modelu je, že žádné jeho části nelze umývat v myčce nádobí a také že nemá žádné speciální programy či příslušenství. Výhodou je ale nízká pořizovací cena.

Zobrazit nabídky

Jak vybrat horkovzdušnou fritézu

Přesto že všichni víme, že smažená jídla nepatří k těm zdravým pokrmům, jistě se někdy neubráníme pomyšlení na zlatavé křupavé hranolky nebo třeba šťavnatý řízek. Tyto pokrmy se nejen v restauracích, ale stále častěji také v domácnostech, připravují ve fritézách. Nádobách s horkým olejem, do kterého ve speciálním koši ponoříme syrové potraviny a vytáhneme zlatavý pokrm. Tato příprava má však několik nevýhod. Tou největší je vysoký obsah tuku. A právě tomu se snaží zabránit horkovzdušné fritézy.

Inovativní kuchyňský pomocník dokáže fritovat na jedné lžíci oleje, či úplně bez tuku. Díky horkému vzduchu je jídlo z fritézy křupavé a přesto šťavnaté. Většina výrobků má navíc více funkcí a zvládne kromě fritování také péct, zapékat, grilovat či vařit.

V následujícím článku vás provedeme výběrem tohoto domácího spotřebiče, vysvětlíme vám jednotlivé parametry a zdůrazníme, na co se při výběru zaměřit.

Pokud však vyznáváte tradiční fritování a chcete poradit s výběrem klasické fritézy, můžete si přečíst náš článek Jak vybrat fritovací hrnecJestliže preferujete spíše vaření a dušení než fritování, mohl by vás zaujmout článek Jak vybrat elektrický pomalý hrnec.

Typ

Horkovzdušné fritézy fungují na principu kolujícího horkého vzduchu. Pod víkem je umístěno topné těleso, které vzduch ohřívá a ten poté cirkuluje kolem potravin vložených do nádoby. Tím je ohřívá a může tak smažit, vařit či grilovat.

Tuto kategorii přístrojů dále rozdělujeme do tří typů. Jsou to halogenové fritézy, statické fritézy a dynamické fritézy.

Halogenové fritézy

Jak už název napovídá, tento typ fritézy je vybavený halogenovým světlem, které vytváří teplo a dokáže tak uvařit, usmažit či ogrilovat vložené potraviny. Jednou z výhod je že produkuje světlo a díky průhlednému víku lze sledovat, jak postupuje proces přípravy. Nevýhodu je vysoká pořizovací cena.

Statické fritézy

Ve statických fritézách koluje horký vzduch okolo potravin a tím je zahřívá. Výhodou je nízká pořizovací cena.

Dynamické fritézy

Dynamické fritézy jsou vybaven ramenem či lopatkou, které potraviny během přípravy míchají. Tím dochází k rovnoměrnému opečení a výsledek je tak dokonalý.

Velikost

Na velikost jako takovou lze pohlížet ze dvou úhlů, a to velikost spotřebiče a objem nádoby na potraviny. Rozměry fritézy byste si měli předem promyslet v závislosti na umístění. Záleží na tom, zde bude fritéza umístěna na kuchyňské lince, či ji budete po každém vaření uklízet. Pokud máte malou linku a skříňky naplněné různými spotřebiči či nádobím, mohli byste při pořízení rozměrné fritézy narazit na problém.

Druhým důležitým parametrem je objem nádoby, ve které se jídlo připravuje. Na rozdíl od klasických fritéz nemusíte u jejich horkovzdušné varianty řešit objem oleje a kapacitu potravin. Objem nádoby byste měli vybírat v závislosti na početnosti vaší domácnosti. Pokud obvykle vaříte pro dvě osoby, bude vám stačit menší kapacita, než když budete chystat oběd pro šestičlennou domácnost. Běžně se můžete setkat s objemem od 1 do 3 litrů. Narazíte ale také i na modely s kapacitou až 10 l.

Funkce

Funkce jsou doplňkem téměř každého spotřebiče. Dělají z obyčejného přístroje vylepšený stroj a usnadňují tak jeho obsluhu. Některé funkce mají vliv nejen na pohodlí, ale také na bezpečnost. Jiné zase rozšiřují možnosti použití.

Kontrolky

Při používání horkovzdušné fritézy jistě budete chtít vědět, zda už je přístroj nahřátý a připravený k použití. Právě to vám usnadní kontrolky, které vám dají vědět, že je fritéza nahřátá na požadovanou teplotu a vy můžete začít chystat oběd či večeři.

Časovač

Každá surovina má specifickou dobu přípravy, kterou je potřeba dodržet, abyste dosáhli optimální chuti. S pohlídáním času přípravy vám pomůže časovač. Ten vás upozorní, že příprava je hotová, u některých modelů se také fritéza automaticky po vypršení času vypne. Zde bychom vás rádi zároveň upozornili, že příprava pokrmů v horkovzdušné fritéze trvá (mnohem) déle, než v klasickém fritovacím hrnci. Dobu přípravy lze přirovnat spíše k troubě.

Filtry

Proti klasickým fritézám nevzniká při horkovzdušném fritování nepříjemný olejový zápach. Není tedy nutný pachový filtr.

Displej a tlačítka

Nastavení požadované teploty, času, či programu se provádí pomocí různých koleček či tlačítek. Modernější přístroje zobrazují nastavení a informace o probíhajícím vaření na displeji.

Přednastavené programy

Přednastavené programy vám mohou výrazně ušetřit práci. Nemusíte nastavovat čas, teplotu ani nic dalšího. Pouze vyberete konkrétní program a můžete začít s přípravou.

Příslušenství

Zejména multifunkční zařízení disponují příslušenstvím pro přípravu různých druhů pokrmů. Mohou to být různé nástavce či držáky. Dalším typem příslušenství můžou být kleště či rošty.

Tipy na přípravu pokrmů

 • Hranolky – Velká část z vás si jistě horkovzdušnou fritézu pořizuje kvůli přípravě bramborových hranolků. Pokud připravujete tuto pochutinu z čerstvých brambor, měli byste se zaměřit na výběr dobré suroviny. Brambory by měly být co nejpevnější, aby dobře držely tvar. Brambory důkladně omyjte, případně namočte na 30 minut do vody a následně osušte. Zbavíte se tak přebytečného škrobu. Hranolky pak lehce potřete olejem a vložte do fritézy. Jestliže se rozhodnete pro mraženou variantu, vyberte z regálu v obchodě ty hranolky, které jsou určené pro přípravu v troubě. Hranolky určené do tradiční fritézy by nebyly křupavé.
 • Obalované pokrmy – Řízky, obalovaný květák či rybí prsty. To jsou pokrmy, které se často připravují v klasické fritéze, kde se smaží ve velkém množství oleje. Horkovzdušné fritézy umožňují tyto pokrmy připravovat ve zdravější verzi, nelze ale předpokládat, že dosáhnete stejného výsledku. Někteří uživatelé v internetových diskuzích ale nejsou z obalovaných pokrmů příliš nadšeni. Některým připadají řízky vysušené a bledé. Jiní si zase výsledky pochvalují.
 • Rizota, kaše a masové směsi – Tyto pokrmy je možné připravovat v některých dynamických fritézách, které potraviny neustále promíchávají. Díky tomu se potraviny nepřipalují, ale rovnoměrně prohřívají.

Cena

Na trhu se setkáte se stále se rozšiřujícím sortimentem horkovzdušných fritéz. Nejčastěji to jsou výrobky značek Tefal, Sencor, Tristar, Klarstein a další. Nyní vám krátce představíme tři cenové kategorie, a vysvětlíme s jakými parametry se můžete v jednotlivých kategoriích počítat.

Cena do 2500 Kč

V nejnižší cenové kategorii najdete především statické fritézy s objemem kolem 3 litrů. Jejich příkon se pohybuje mezi 1500 W a 1800 W. Jsou většinou vybaveny pouze nastavením teploty a času.

Cena od 2500 do 3500 Kč

Spolu s cenou se zvyšuje také výbava přístrojů. Roste výkon, množství funkcí a také objem. Ten může u největších přístrojů přesáhnout až 10 l. Jedná se tedy opravdu o multifunkční přístroje. Některé modely jsou vybaveny přednastavenými programy, které usnadňují volbu teploty, času a typu přípravy pro jednotlivé pokrmy.

Cena od 3500 Kč

V nejvyšší cenové kategorii najdete všechny typy horkovzdušných fritéz. Setkáte se se špičkově vybavenými přístroji s velkou kapacitou i výkonem. Bohaté příslušenství vám umožní přípravu mnoha rozličných pokrmů.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Horkovzdušné fritézy
Průměrné hodnocení 4.1 z 82 hlasů