V následujícím článku se vám pokusíme usnadnit orientaci v tomto segmentu a poradíme, jak vybrat horské slunce.
- Horské slunce, infralampa, biolampa – Přesvědčte se, že je horské slunce skutečně to, co hledáte. Na trhu existují i další přístroje využívající světelnou terapii. Infralampy, biolampy, nebo i infrasauny.
- Proč koupit kvalitní horské slunce – Seznamte se se všemi účinky horského slunce. Při správném používání nejenže opálí vaši pokožku, ale také dokáže zničit bakterie a viry.
- Nevýhody horského slunce – Existují jistá rizika používání, horskému slunci by se měli vyhnout osoby, které si prošly rakovinou kůže. Při světelné terapii se navíc mohou objevit i vedlejší účinky, jako je bolest hlavy, nevolnost a únava očí.
- Důležité parametry – Zaměřte se na výkon, pro lokální použití vám postačí nižší, pro ozařování větší části těla zvolte přístroj o vyšším výkonu. Pro snadné ovládání by neměla chybět manuální tlačítka či natáčení do stran. Patříte-li mezi náročnější zákazníky, pak oceníte horské slunce kombinující dvě barvy světla.
- Funkce a vybavení – Zkontrolujte, zda horské slunce nabízí potřebné funkce. Nejvíce vám používání usnadní časovač, se kterým je zároveň světelná terapie bezpečná. Hodí se také paměť pro několik uživatelů.
- Oblíbené značky – Mezi nejpopulárnější značky horských sluncí u nás patří Efbe Schott a Hapro.
- Cena – Pohybuje se od 3 000 Kč až po více než 6 000 Kč. Stanovte si rozpočet, vyberte několik kandidátů a zkuste si k nim na internetu vyhledat uživatelské recenze. Mnohdy vám prozradí užitečné poznatky z praxe.
Horské slunce, infralampa, biolampa
Na trhu dnes můžete nalézt mnoho výrobků, které využívají pozitivní účinky světla na lidský organismus. Horská slunce, infralampy či biolampy patří mezi nejznámější z nich. Rozdíly spočívají především ve vlnové délce světla, které zařízení produkují. Od toho lze také odvodit, že každý výrobek má jiné účinky, a tím pádem i odlišné využití.
Horská slunce
Horská slunce jsou zařízení, která k léčbě využívají ultrafialové záření. Takové záření se vyznačuje kratší vlnovou délkou než infračervené světlo vyzařující z infralamp. Od toho můžeme odvodit, že se účinky horského slunce projeví zejména na povrchu kůže. Při aplikaci může pokožka zarudnout a není vyloučena ani pigmentace. Důležitá je v tomto případě pravidelnost a dodržování maximální doby působení sluníčka.
Umělé sluníčko však podpoří tvorbu vitamínu D, při pravidelném používání zvýší svalovou výkonnost, urychlí hojení ran a popálenin a obecně působí příznivě na kožní choroby.
Infračervené lampy
Infračervené lampy využívají k léčbě infračervené světlo, které má delší vlnovou délku, a tím pádem se dostává do hlubších vrstev kůže. Nechává se působit na konkrétní místo, kde posléze dochází k přehřátí a vzniklé teplo tělo dále automaticky odvádí krví do dalších částí těla. Infralampy mají blahodárné účinky na rozšíření cév, čímž zlepšují prokrvení a zmírňují nejrůznější bolesti. Hodí se také pro léčbu posttraumatických šoků a astmatu.
Biolampy
Biolampa je zvláštním typem zařízení, které pracuje s polarizovaným světlem. Světlo působí až 6 cm do hloubky pod kůží. Při aplikaci dochází ke zvýšení teploty tkání, léčbě buněk a podpoře jejich dalšího růstu. Použití biolampy je snadné a bezpečné, výhodou je, že tyto přístroje nemají žádné vedlejší účinky.
Proč koupit kvalitní horské slunce
Horské slunce má pozitivní vliv na mnoho zdravotních neduhů. Přečtěte si, proč je dobré investovat do kvalitního produktu.
- Dokáže zničit bakterie a viry – Horské slunce můžete použít pro dezinfekci místnosti či třeba peřin. Dokáže totiž usmrtit škodlivé viry, bakterie a roztoče, což jsou záškodníci, kteří se živí zbytky naší kůže. Horské slunce sice nezajistí 100% dezinfekci daného místa, avšak výskyt škůdců výrazně sníží.
- Dokáže opálit pokožku – Působení je podobné jako v soláriu, výsledkem tak může být i opálená pokožka.
- Kladný vliv na spánek – Pravidelná aplikace horského slunce může pomoci ke zlepšení cirkadiánních cyklů, což napomůže k lepšímu a hlubšímu spánku.
Horské slunce a jeho pozitivní vliv
Abyste měli jasno v tom, že je pro vás horské slunce to pravé ořechové, měli byste vědět, jakým způsobem toto zařízení pracuje a jaké má účinky. Ke své práci využívá UV lampu, která prostřednictvím UV záření blahodárně působí na náš organismus. Dokáže nejen rychle opálit pokožku a docílit snědého odstínu, ale také si poradí s řadou kožních a metabolických onemocnění či psychických stavů. Jaké jsou všechny pozitivní účinky horského slunce?
- Podpora tvorby vitamínu D,
- viditelně snědší pokožka,
- pozitivní vliv při léčbě depresí, poruch spánku a demence
- podpora imunity,
- účinné při nachlazení a rýmě,
- pozitivní vliv při léčbě metabolických poruch,
- podpora při léčbě kožních onemocnění – psoriáza, akné, seborea apod.
Sluneční svit má obecně velmi příznivý vliv na psychiku člověka a pravidelná aplikace světelné terapie prokazatelně snižuje depresivní stavy. Jestliže zejména v zimních měsících trpíte depresemi, může to být způsobeno nedostatkem světla. A právě s tím vám horské slunce dokáže pomoci. Doporučováno je rovněž i osobám trpícím onemocněním SAD, jež se projevuje únavou a nedostatkem energie, kdy člověk nezvládá plnit ani základní úkony.
Výskyt škůdců
Mezi přínosy horského slunce patří také odstraňování virů a bakterií. Světelná terapie tak má také příznivý vliv na imunitu. Sice nezajistí dokonale sterilní prostředí, avšak dokáže výrazně snížit výskyt škodlivých virů, bakterií a roztočů.
Poruchy spánku
Poruchou spánku trpí stále více osob. Každodenně totiž musíme čelit vysokým pracovním nárokům a jsme rozptylováni spoustou věcí, že se mnohdy zapomínáme koncentrovat na to nejdůležitější. Sami na sebe. Pravidelná aplikace horského slunce přitom pomůže ke zlepšení cirkadiánních cyklů, což napomůže k lepšímu a hlubšímu spánku. Pozitivní změny se pak zásadně projeví na vaší vitálnosti a produktivitě.
Nevýhody horského slunce
Jako každý produkt má i horské slunce své nevýhody, o kterých se více dozvíte v této kapitole.
- Rizika používání – Existují případy, kdy se jeho aplikace nedoporučuje. Horské slunce by neměly používat osoby, které v minulosti prodělaly rakovinu kůže. Stejně tak se výjimka týká osob s náchylnější pokožkou, s pigmentovými skvrnami, vředy a osob užívajících jisté druhy léků.
- Vedlejší účinky – Při světelné terapii se mohou objevit i vedlejší účinky, jako je bolest hlavy, nevolnost a únava očí.
- Horské slunce si v těhotenství žádá zvýšenou opatrnost – Většina odborníků doporučuje použití horského slunce během těhotenství nejdříve konzultovat s dermatologem.
Rizika používání
Přestože jsou účinky horského slunce zdraví prospěšné, existují případy, kdy se jeho aplikace nedoporučuje. Především by horské slunce neměly používat osoby, které v minulosti prodělaly rakovinu kůže. Stejně tak se výjimka týká osob s náchylnější pokožkou, s pigmentovými skvrnami, vředy a osob užívajících jisté druhy léků.
Stejně jako solárium vyzařuje horské slunce ultrafialové světlo, které je v nadměrném množství zdraví škodlivé. Nic se proto nemá přehánět. Při používání proto nesmíte překračovat doporučenou dobu působení světla a zároveň je nutné mít nasazeny ochranné brýle. Jedině tak docílíte příznivých účinků na organismus a vaše zdraví.
Vedlejší účinky
Tak jako u jiných terapií se mohou i u světelné terapie horským sluncem objevit vedlejší účinky. U každého se mohou projevit jinak, mezi ty nejčastější však patří bolest hlavy, nevolnost a únava očí. Jestliže je na sobě zpozorujete, pečlivě překontrolujte, zda zařízení nestálo příliš blízko a zda dodržujete všechny zásady správného používání dle manuálu. Horské slunce používejte s rozumem a s aplikací to nepřehánějte.
Horské slunce v těhotenství
Často probíraným tématem je také použití horského slunce v těhotenství. Obecně se dá říct, že ozařování menší plochy kůže pomocí UV světla není ani v těhotenství zdraví škodlivé. Pozitivní vliv má například na ekzém, který se s příchodem těhotenství typicky zhoršuje. Velmi častým jevem v těhotenství je však zvýšená citlivost kůže na UV záření, proto většina odborníků doporučuje použití horského slunce nejdříve konzultovat s dermatologem.
Důležité parametry
V této kapitole se zaměříme na důležité parametry, které je dobré při výběru horského slunce zvážit.
- Výkon – Čím vyšší výkon horské slunce nabízí, tím bude jeho záření efektivnější. Běžně se pohybuje okolo 100–400 W.
- Ovládání – Horská slunce se obvykle ovládají otočnými kolečky nebo celým ovládacím panelem s vícero tlačítky.
- Trubice vs. žárovka – Horská slunce mohou mít buďto jednu vysoce výkonnou halogenovou žárovku, nebo trubice, kterých bývá obvykle kolem 4 až 8 kusů. Trubice se časem opotřebují a je nutné je vyměnit za nové.
- Barvy trubic – Většinou horská slunce vyzařují modrou barvu světla, některé modely nabízejí i kombinované světlo.
- Hmotnost a rozměry – Hmotnost se pohybuje v rozmezí 3 a 6 kilogramů v závislosti na velikosti daného zařízení.
Výkon
Výkon se obecně uvádí ve Wattech (značí se písmenem W) a říká, nakolik je dané zařízení efektivní. Platí, že čím vyšší výkon horské slunce nabízí, tím bude jeho záření efektivnější. Výkonnější zařízení můžete použít pro ozáření větší části těla. Horská slunce určená k lokálnímu použití mají výkon nižší, a to okolo 100–400 W. Nepleťte si výkon s hodnotou příkonu – dle příkonu si můžete spočítat, jakou bude mít zařízení spotřebu elektrické energie.
Ovládání
V praxi bude podstatné, jak se dané zařízení ovládá. Horská slunce jsou zpravidla vybavena otočným kolečkem nebo celým ovládacím panelem s vícero tlačítky (například pro paměťové funkce pro více osob). Přístroj se obvykle zapíná spuštěním časovače, na kterém nastavíte dobu, po kterou chcete horské slunce používat. Výhodou je, když je mezi stiskem tlačítka a skutečným spuštěním přístroje časová rezerva na nasazení ochranných brýlí. Po uplynutí nastaveného času se přístroj sám vypne.
Při používání horského slunce také oceníte, když bude možné jej polohovat do stran. Díky tomu si budete moci působení světla vždy nastavit do takové polohy, která vám bude aktuálně vyhovovat.
Trubice vs. žárovka
U horského slunce sledujte také počet trubic či žárovek, kterými je dané zařízení vybaveno.
- Trubice – Pokud jde o trubice, disponuje horské slunce obvykle kolem 4 až 8 ks. Každá trubice má svou životnost, a jakmile se opotřebuje, je nutné ji vyměnit za novou. Čím více trubic, tím bude jejich výměna nákladnější.
- Halogenová lampa (žárovka) – Moderní horská slunce nemají klasické trubice, disponují halogenovou žárovkou, která má zpravidla mnohonásobně vyšší výkon. Žárovka je na rozdíl od trubic ukryta za ochrannou deskou a má delší životnost. Nevýhodou je ale to, že vyzařuje pouze jeden druh světla a slouží tak zejména k opálení.
Horské slunce s nižším počtem trubic nebo s jednou žárovkou tak bude lépe udržovatelné a bude mít nižší náklady na provoz než zařízení s vyšším počtem světelných trubic.
Barvy trubic
Na trhu narazíte ve většině případů na horská slunce, která vyzařují modrou barvu světla. Modré zabarvení má uklidňující účinky, snižuje krevní tlak i puls a podporuje příjem kyslíku. Některá horská slunce nabízejí i kombinované světlo, nabízená světelná terapie je tak více rozmanitější. Druhou používanou barvou je růžová, která působí aktivačně – má blahodárný vliv na imunitní systém.
Hmotnost a rozměry
Jednotlivé modely se od sebe mohou lišit svou velikostí, která se pohybuje v rozmezí 3 a 6 kilogramů. Větší horská slunce bývají zpravidla také těžší. V tomto ohledu berte v potaz budoucí umístění a zvažte, zda budete přístroj často přemisťovat. Menší horská slunce jsou určená k lokálnímu ošetření, kdežto větší zařízení můžete používat na větší část těla.
Funkce a vybavení
Z hlediska snadného používání je dobré, když horské slunce nabízí i přídavné funkce. Jako u jiných výrobků přitom platí, že čím vyšší je cena zařízení, tím lepší bude i jeho výbava. Jaké vychytávky vám horská slunce mohou nabídnout?
- Časovač – Jak jsme již naznačili výše, z praktického hlediska je dobré, když je zařízení vybaveno časovačem, který výrazně usnadní používání. Na přístroji si jednoduše nastavíte požadovanou dobu, po které se má přístroj automaticky vypnout. Možnosti nastavení nepřesahují maximální doporučené limity, a tak je použití takového zařízení 100% bezpečné.
- Paměť – Některá horská slunce disponují také paměťovým záznamem, který zaznamenává počet opalování. K dispozici může být paměť až pro 4 uživatele, a tak zařízení může používat celá rodina. Nečekejte však žádné moderní vymoženosti, obvykle je pro každého uživatele k dispozici jedno manuální tlačítko.
- Prostor pro kabeláž – Pro účely budoucího transportu či skladování by mělo horské slunce disponovat také prostorem pro uschování kabeláže. Nevyužitý kabel tak nebude při transportu či skladování překážet.
- Certifikace – Při výběru dbejte na to, aby zakoupené zařízení mělo patřičnou certifikaci. Přece jen jde o produkt pro péči o vaše zdraví. Jistotou je koupě výrobku od ověřeného výrobce. Které značky patří mezi ty renomované se dozvíte níže v článku.
- Ochranné brýle – Certifikovaní výrobci ke svým produktům zpravidla dodávají také ochranné brýle, které jsou při použití horského slunce nezbytné. U některých dražších modelů najdete třeba i dva páry.
Oblíbené značky
Vsaďte při výběru na oblíbené značky, které jsou do velké míry zárukou spokojenosti. Jde například o ty níže uvedené.
- Efbe Schott – Největší výběr horských sluncí nabízí firma Efbe Schott. Na trhu působí již od roku 1932 a dnes se řadí mezi špičkové značky vysoké kvality. Mezi populární výrobce pak patří také německá firma Beurer, v jejím portfoliu ale najdete spíše infralampy a další produkty pro péči o zdraví a tělo.
- Hapro – Další značka, která u nás na trhu nabízí svá horská slunce. Produkty této značky fungují podobně jako solária, tudíž slouží zejména k opálení. Značka nabízí také přístroje pro produkci kolagenu a klasická solária do komerčních prostor.
Cena
Horská slunce se neřadí mezi nejlevnější přístroje. Ceny začínají na zhruba 3 000 Kč a u některých výrobků přesahuje cenovka i 10 000 Kč. Ty levnější modely se hodí především k občasnému opalování obličeje a dekoltu, mají menší rozměry i nižší výkon. Dražší pokročilejší modely pak kromě lepšího výkonu nabídnou také praktické funkce navíc.
Cena do 5 000 Kč
Od nejlevnějších horských sluncí neočekávejte oslnivý výkon ani přídavné funkce, jež by vám usnadnily používání. Nejlevnější výrobky mívají obvykle menší rozměry a typicky nízkou hmotnost do 5 kg. Hodí se zejména pro nenáročné uživatele, kteří si chtějí občasně dopřát relaxaci v podobě ozařování horským sluncem. Mezi příslušenstvím ani u těchto levných výrobků zpravidla nechybí ochranné brýle.
Horní hranice této cenové kategorie pak nabídne produkty, které jsou již mnohem efektivnější a díky několika základním funkcím se i snadněji ovládají. Výkon obvykle dosahuje okolo 100 W, a tak je celková aplikace světla i relativně rychlá.
Cena nad 5 000 Kč
Vyšší cenová kategorie nabídne výběr z produktů, které mají typicky vysoký, někdy až 400W výkon, a tak lze očekávat i stejně vysokou efektivitu a rychlost opalování. Samozřejmostí jsou funkce v podobě časovače a možnosti tvorby paměťových záznamů i pro několik osob – více funkcí se ani u dražších produktů nedočkáte. Váha těchto přístrojů může skrze větší rozměry dosahovat i 8 kg, a tak je dobré dopředu zvážit, kam horské slunce umístíte.
Některé dražší modely nabídnou také vícebarevné trubice, které kombinují vícero účinků. Zatímco uklidňující modrá pozitivně ovlivňuje krevní tlak a srdeční frekvenci a stimuluje příjem kyslíku, příjemná aktivní růžová má příznivé účinky na imunitu.
Jak používat horské slunce?
Každý přístroj tohoto typu bývá opatřený také podrobnou uživatelskou příručkou, kterou je dobré si ihned po zakoupení pečlivě prostudovat. Jedině tak lze předpokládat, že úspěšně předejdete zdravotním rizikům či poškození přístroje z nedbalosti. Správný postup při ozařování horským sluncem je zároveň důležitý pro co největší efektivitu účinků.
Co do použití se od sebe jednotlivé přístroje mohou mírně odlišovat. V základu půjde především o vzdálenost, v jaké je možné horské slunce při ozařování použít. Mezi obecné rady, jak tyto přístroje používat, můžeme uvést následující:
- Ozařování horským sluncem aplikujte jednou, maximálně dvakrát do týdne.
- Počet aplikací by za rok neměl přesáhnout 50 opakování.
- Před přístrojem relaxujte po dobu 20 až 30 minut, pokud není v uživatelské příručce určeno jinak.
- Patříte-li do rizikové skupiny uživatelů, pak četnost i délku jednotlivých ozařování konzultujte se svým lékařem.
- Při aplikaci si nezapomeňte chránit oči speciálními brýlemi. Obvykle bývají součástí balení.
Údržba
Zařízení typu horská slunce obvykle nevyžadují žádnou speciální údržbu. Pro udržení efektivity je vhodné z přístroje pravidelně stírat prach. Před údržbou nechejte horské slunce vychladnout, vždy musí být odpojeno od elektrické sítě. Trubice i reflektor čistěte suchým hadříkem.
Svou životnost mají také světelné trubice, jimiž je horské slunce vybaveno. Náhradní trubice je možné běžně dokoupit ve specializovaném obchodě. Opotřebované trubice likvidujte ekologicky, neboť obsahují různé příměsi a nepatří tak do domácího odpadu. Vadné trubice je možné vrátit ve vybraných prodejnách elektra nebo ve sběrných dvorech.
Dobrý den, je vždy nutné mít při používání tohoto přístroje ochranné brýle? Ráda bych si u toho četla.