Porovnání nejlepších
houpacích sítí
& jak je vybrat


Když se řekne houpací síť, někteří si možná představí nepohodlné sítě s velkými oky, které se jen těžko přizpůsobí tělu. Možná proto sítě dříve začaly upadat, ale nedávno se na trh vrátily. Dnešní produkty nejsou ledajaké, jsou polstrované, barevné, některé jsou také ve formě závěsných křesel. A pokud nemáte na zahradě stromy, nebo si chcete síť užít i na balkóně či terase, můžete pořídit bezpečnou konstrukci z kovu nebo dřeva, na kterou síť uchytíte.

Při výběru houpací sítě byste měli věnovat pozornost několika faktorům. Chcete v zavěšené síti ležet, nebo spíš sedět a číst si? Pro koho bude síť určena a jakou má mít nosnost? Máte síť na co upevnit, nebo budete potřebovat také konstrukci pro zavěšení sítě? Nejen tyto, ale i další otázky vám pomůžeme zodpovědět v článku Jak vybrat houpací síť.


Deset nejlepších houpacích sítí dle hodnocení a recenzí uživatelů

Vzhled Název Výrobce Orientační cena Aktuální cena
Recenze Houpací síť HAPPY GREEN Houpací síť HAPPY GREEN Happy Green 430 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Spokey ETNO Spokey ETNO Spokey 550 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Amazonas Havanna fuego Amazonas Havanna fuego Amazonas 1 700 Kč Zobrazit nabídky
Recenze La Siesta Modesta latte La Siesta Modesta latte La siesta 1 800 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Dimenza MAXI Dimenza MAXI Dimenza 990 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Sedco SWING Sedco SWING Sedco 500 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Amazonas Tobago Amazonas Tobago Amazonas 900 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Amazonas Aruba cayenne Amazonas Aruba cayenne Amazonas 1 300 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Spokey Bench Deluxe Spokey Bench Deluxe Spokey 800 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Amazonas Brasil mocca Amazonas Brasil mocca Amazonas 1 900 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat houpací síť

Houpací sítě možná řadě lidí vzbudí vzpomínky na dětství. Možná měli vaši prarodiče houpací síť, která ovšem nebyla moc pohodlná. S dnešním pokrokem v technologiích a výrobě se i houpací sítě už vyrábí pohodlné, některé dokonce polstrované.

Před pár desítkami let ještě nebylo na výběr tolik druhů houpacích sítí jako dnes. Dnes si totiž můžete vybrat mezi sítí na ležení a na sezení, materiál, barevné provedení, a sehnat můžete i sítě s různými doplňky nebo celou konstrukcí pro uchycení. Houpací síť si tak můžete užít klidně nejen mezi stromy, což je nejsnadnější způsob uchycení, ale i na terase či balkóně.

Materiál

Materiál ovlivňuje nejen trvanlivost samotné houpací sítě, ale i to, jak pohodlná bude. Některé materiály jsou poddajné a pod tíhou těla se vytvarují, jiné jsou bytelné a ne vždy tak měkoučké, jak by si uživatelé mohli přát. Najít můžete speciální materiály jako len, padákové hedvábí nebo tradiční lano a speciální EllTex, který se skládá z podílu bavlny a polyesteru a jde o outdoorový materiál odolný vůči výkyvům počasí, i silnému sluníčku.

Nejčastěji se ale setkáte s těmito materiály:

  • Bavlna – Houpací sítě z čisté bavlny jsou často jedny z nejlevnějších na trhu, jsou tedy nejdostupnější. Bavlna je příjemná na dotyk a při relaxaci vás nebude nikde štípat. Z hlediska opotřebovávání jde ale o nespolehlivý materiál. Přes pevnost této tkaniny není její životnost dlouhověká a rozhodně byste ji tak měli schovávat při špatném počasí, zejména mráz a déšť jim velmi ubližuje. Bavlněné houpačky nabízí často možnost zvolit síťovanou nebo látkovou verzi. U síťované máte jistotu proudění čerstvého vzduchu, u těch, které mají celou plochu z látky, se vám dostane možná větší pohodlí, do zad vás nebudou tlačit uzlíky a spoje síťoviny.
  • Polyester a nylon – Houpací sítě z polyesteru a nylonu, tedy umělých látek, umí nahradit pohodlnou bavlnu. V čem je ale tento umělý materiál horší, je absorpce vlhkosti. Pokud se budete na houpací síti opalovat a budete se potit, nejspíše všechen pot ulpí někde mezi vámi a sítí a to nebude příliš příjemné. Pokud jste ale ochotni dát si pod sebe třeba ještě deku nebo ručník, pořiďte si síť, která je lehká. Takové sítě jsou nejlepší volbou pro časté přesouvání. Tyto materiály jsou navíc poměrně stálé, takže je nemusíte schovávat před vlivy počasí, jako přírodní materiály, například bavlnu.

Velikost a nosnost

Při výběru sítě, ale i houpacího křesla nezapomeňte promyslet, kdo je bude využívat. Děti nebo dospělí? Pokud děti, můžete zvolit vyloženě dětskou variantu houpací sítě. Tu je možné umístit do postýlky, nebo s ní postýlku zcela nahradit. Pro dospělé je potom na trhu na výběr z několika velikostí například podle toho, zda v síti bude ležet jedna osoba nebo dvě. Podle toho se také bude lišit nosnost. Některé sítě unesou až 150 kilogramů, takže i dvojice si přijdou na své, anebo při koupi větší sítě budete mít jistotu většího pohodlí. Co se týče šíře a délky, mezi nejstandardnější patří ty s délkou 200 cm a šířkou 120 cm.

Umístění houpací sítě

Umístit houpací síť nebo křeslo se může zdát jako snadná záležitost. Je ovšem nutné vybrat vhodný prostor, který by měl splňovat hlavně zásadní hledisko. Tím je dostatek prostoru. Je nutné myslet na vlastní bezpečí, a tak pod sítí a alespoň 1 m na obě strany po bocích sítě by neměly být velké kameny, keře, nábytek a tak podobně.

Mezi stromy

Klasické uchycení je mezi dva stromy. Vzdálenost záleží prakticky na vás, myslete ale na to, že když budou příliš blízko, bude se síť příliš prověšovat, při velké vzdálenosti zase bude síť velmi napnutá a nepohodlná. Při síti, která má samotnou plochu pro ležení dva metry do délky, byste měli hledat stromy vzdálené asi 3 metry. Pozor na zavěšení sítě na větve, mohly by prasknout. Nemusíte se bát uvázat síť lanem kolem samotného kmene. Díky kůře s reliéfem se nestane, že by provaz sklouzával k zemi, bude-li dobře utáhnutý. Čas od času provaz ale zkontrolujte. Pokud by byl náznak opotřebení či poškození kvůli vlivům počasí, neváhejte a provazy vyměňte.

Mezi stěny

Houpací síť si nemusíte užívat jen v přírodě či na terase, klidně si ji můžete připevnit také doma mezi dvě stěny, jsou-li dostatečně pevné, vysoké a v ideální vzdálenosti, ta platí podobně stejně jako u stromů, viz odstavec výše. Stačí pořídit skoby, které se do zdí připevní a na něž se síť uváže.

Konstrukce pro uchycení

K některým sítím lze dokoupit, nebo lze i přímo s nimi zakoupit konstrukce pro upevnění houpací sítě. V takovém případě nemusíte vlastně ani nic přeměřovat a přemýšlet nad vzdálenostmi úchytných bodů, to už udělali výrobci za vás. Konstrukce je vhodná na pevné podloží, tedy na terasu, do interiéru, pozor na umístění do přírody. Na hrbolcích a trsech trávy by mohla být konstrukce nestabilní.

Síť vs. Křeslo

To, zda si pořídit spíše křeslo nebo houpací síť, vám asi žádný odborník neporadí. Obojí má své výhody a nevýhody, které musí zvážit každý sám. Abychom vám ale aspoň trošku poradili, nastíníme rozdíly.

Houpací síť

V houpací síti se prakticky nedá sedět. Je určená k ležení a relaxaci. Dříve byly sítě využívány místo postelí, lze to někdy vidět i ve filmech, kdy sítě mají námořníci na lodích místo pevného lůžka.

Křeslo

V houpacím křesle se vám bude jistě také dobře relaxovat, už si v něm ale hůře pospíte. Je určené spíše pro posezení s limonádou, kávou, knížkou. Výhodou je jejich menší rozměr a tedy i nároky na prostor jsou nižší.

Stejně jako houpací sítě, i závěsná houpací křesla můžete uchytit ke stropu, na pevnou větev stromu, nebo k němu rovnou pořídit konstrukci. Mají často polstrování a pro sezení jsou tak velmi pohodlné.

Síť Křeslo
Pro ležení Pro sezení
Složité uchycení na obou stranách sítě Nižší nároky na prostor a uchycení

Doplňky

K sítím samotným příliš výrobci doplňky do základu nepřidávají, ale rozhodně si některé vychytávky můžete pořídit zvlášť.

Vak na houpací síť – Tyto vaky se vám mohou hodit při přenášení sítě, ale jde o ideální způsob i pro její skladování třeba přes zimu.

Závěsná kapsa na houpací síť – Závěsnou kapsu využijete pro uchování různých maličkostí. Ať už jde o opalovací krém, sluneční brýle, vějíř, tužku a křížovky… Všechny nezbytnosti se vám do ní vejdou a budete je mít po ruce, aniž by vám zavazely při ležení v síti nebo jí dokonce propadly.

Matrace – Na některé houpací sítě lze pořídit matraci, která nabídne ještě větší pohodlí při odpočinku. Tyto matrace mají obvykle také speciální vypratelné potahy.

Pláštěnka – Pokud máte třeba na terase konstrukci se zavěšenou houpací sítí a nechcete ji neustále rozmontovávat, ale zároveň ji nemáte kam schovat před počasím, doporučujeme pořídit pro tuto síť pláštěnku. Ta ochrání síť a částečně i konstrukci zejména před deštěm. Zaručí ovšem také ochranu před listy a prachem, takže nebude nutné síť zdlouhavě čistit před každou relaxací, stačí oddělat tuto ochranu. Některé pláštěnky lze díky speciálnímu lanku umístit i nad síť zavěšenou mezi stromy.

Polštářky – Jisté je, že do sítě si můžete vzít vlastně jakoukoliv deku nebo polštářek, někteří výrobci však nabízí pro své sítě speciální doplňky, zejména polštářky, které k síti pohodlně uchytíte a tím zajistíte, že vám třeba při spánku nespadne na zem.

Kotvení – K některým typům houpacích sítí, většinou jde o outdoorové hamaky, lze pořídit kotvení. K samotným sítím jsou totiž na bocích přidána lanka, která lze připevnit k zemi a zajistit tím stabilitu sítě. Zejména při spaní se tak síť bude jen mírně pohupovat, různě propínat, ale nebude se nekontrolovatelně houpat ze strany na stranu. Zejména pro začátečníky, kteří si chtějí nejprve osvojit nocování v těchto houpacích sítích, to může být užitečné, aby si nejdříve našli spací polohu a zvykli si na prověšený tvar „lůžka“.

Stanový přístřešek – Pro dobrodruhy, kteří nechtějí stavět stan, ale zároveň nechtějí spát vyloženě jen tak pod širým nebem, se nabízí možnost pořízení stanového přístřešku. Ten vás ochrání před deštěm a sluncem.

Moskytiéra – Moskytiéra je v podstatě síťovaný stanový přístřešek doléhající na samotnou síť. Nechrání sice před sluncem ani deštěm, zato ale nabídne klidný spánek v houpací síti i třeba u vody, kde by vás mohli otravovat komáři a další hmyz.

Zateplení – Pokud máte rádi zimu a rádi kempujete nehledě na sníh, nabízí někteří výrobci zateplení pro houpací sítě. Toto zateplení je ze spodní strany sítě, takže vás chrání proti chladu od země i z boků. Toto zateplení pochopitelně musíte doplnit vhodným oblečením či spacákem.

Závěsná lana – Systém pro uchycení může být již součástí balení, ale je možné zvlášť pořídit speciální závěsná lana, která můžete podle potřeby obměňovat, to třeba z důvodu opotřebení a poškození. Tato speciální lana mohou mít systémy s posuvnými jezdci, kterými lze upravovat napnutí sítě a i více lidí si tak relaxaci může maximálně přizpůsobit ke své výšce a váze.

Jak správně ležet v síti

To, jak správně ležet v síti, se možná zdá jako zbytečné poučování. Říká se ale, že existují dvě možnosti podle toho, jakou síť si pořídíte. Pokud si pořídíte síť s tyčí, což je výztuž obvykle ze dřeva, která je na obou koncích sítě, můžete na ní ležet podélně. Hlavu i nohy tedy máte na obou koncích sítě. Pokud ale máte síť bez této výztuže a síť rovnou přechází v upevňovací systém, doporučuje se ležet v ní diagonálně. Tedy tak, že při houpání se pohybujete dopředu a dozadu, ne do boků. Je to bezpečnější, protože se do sítě nemůžete zamotat (zarolovat).

Cena

Při výběru houpací sítě je vhodné projít si všechny cenové kategorie. Ty nejlevnější sítě určitě poslouží pro občasný odpočinek dobře, pokud ale hledáte něco lepšího, například sítě do přírody a cestování, potom byste měli prozkoumat, ve které cenové kategorii najdete přesně to, co hledáte. Cenovky se liší podle materiálu sítí i podle toho, zda mají v základu nějaké doplňky či samotnou konstrukci.

Cena do 500 Kč

Za cenu do 500 Kč seženete nejobyčejnější sítě. Lze je doplnit vlastními polštářky či dekami. Nejčastěji jde o sítě z lana, ale do této částky pořídíte i různě barevné textilní, tedy bavlněné, sítě.

Cena od 500 do 3 000 Kč

Houpací sítě v této střední cenové kategorii často nabízí lepší materiál i doplňky v podobě polštářků. Materiál je pevnější, uzpůsobený pro zavěšení v přírodě, kde na něj působí slunce a déšť. V této cenovce se ale nejvíce setkáte se závěsnými křesly.

Cena nad 3 000 Kč

Sítě s pořizovací cenou nad 3 000 Kč mají obvykle v základu i konstrukci. Ta může být kovová nebo dřevěná, i od toho se výsledná cena může odrážet. Cenovky houpacích sítí končí v řádech desetitisíců korun.