Nejlepší houpací sítě a hamaky | Recenze & Test 2023 | Arecenze.cz
Menu

Nejlepší houpací sítě a hamaky dle recenzí a testu 2023

Aktualizováno:
Autor:
Veronika Vyskočilová

Když se řekne houpací síť, někteří si možná představí nepohodlné sítě s velkými oky, které se jen těžko přizpůsobí tělu. Možná proto sítě dříve začaly upadat, ale nedávno se na trh vrátily. Dnešní produkty nejsou ledajaké, jsou polstrované, barevné, některé jsou také ve formě závěsných křesel. A pokud nemáte na zahradě stromy, nebo si chcete síť užít i na balkóně či terase, můžete pořídit bezpečnou konstrukci z kovu nebo dřeva, na kterou síť uchytíte.

Při výběru houpací sítě byste měli věnovat pozornost několika faktorům. Chcete v zavěšené síti ležet, nebo spíš sedět a číst si? Pro koho bude síť určena a jakou má mít nosnost? Máte síť na co upevnit, nebo budete potřebovat také konstrukci pro zavěšení sítě? Nejen tyto, ale i další otázky vám pomůžeme zodpovědět v článku Jak vybrat houpací síť.


Deset nejlepších houpacích sítí dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Produkt Hodnocení Orientační cena Aktuální cena
Top 1 Zatím nehodnoceno 3 500 Kč Zobrazit nabídky
Top 2 100 %
Počet recenzí: 3
1 500 Kč Zobrazit nabídky
Top 3 94 %
Počet recenzí: 3
1 700 Kč Zobrazit nabídky
Top 4 100 %
Počet recenzí: 1
2 600 Kč Zobrazit nabídky
Top 5 60 %
Počet recenzí: 2
1 700 Kč Zobrazit nabídky
Top 6 Zatím nehodnoceno 8 600 Kč Zobrazit nabídky
Top 7 93 %
Počet recenzí: 1
2 200 Kč Zobrazit nabídky
Top 8 100 %
Počet recenzí: 1
300 Kč Zobrazit nabídky
Top 9 Zatím nehodnoceno 1 400 Kč Zobrazit nabídky
Top 10 98 %
Počet recenzí: 4
1 700 Kč Zobrazit nabídky

Zobrazit další produkty


Jak vybrat houpací síť

Houpací sítě možná řadě lidí vzbudí vzpomínky na dětství. Někteří z vás si vybaví nepohodlnou síť na zahradě u prarodičů. Ty dnešní už ale vypadají úplně jinak. Jsou pohodlné, velmi designově různorodé a některé dokonce i polstrované.

Vybírat si můžete mezi sítí na ležení a na sezení, síť určenou na relax na zahradě, nebo přespávání v přírodě, volit můžete také materiál a barevné provedení. Nabídka je široká také v oblasti doplňků k sítím a upevňovacích prvků. Síť si navíc díky speciálním stojanům můžete postavit klidně na terase nebo v obýváku.

Typ houpací sítě

Houpacích sítí je na současném trhu několik variant. Volit můžete ze čtyř základních druhů, které mají odlišnou konstrukci a určení. Při výběru toho správného produktu tedy záleží na vás, jestli plánujete v síti odpočívat po nedělním obědě, číst knihy, nebo přespávat v přírodě.

Typ Výhody Nevýhody
Síť bez tyče Snadné skladování Hrozí zamotánání
Síť s tyčí Nehrozí zamotání Horší skladování
Outdoorová hamaka Nízká hmotnost Vyšší cena
Závěsné křeslo Stačí jeden závěsný bod Lze v něm pouze sedět

Síť bez tyče

Základní typ sítě, která je určená zejména na ležení a relaxaci. Jedná se o jednoduchý model, který se napne mezi dva mody (stromy, zeď či stojan). Konstrukce je velmi podmanivá, nenapínají žádné tyče. Ve chvíli, kdy si do ní lehnete, vás tedy může obmotat, což nemusí být každému příjemné. Výhodou je snadné skladování, síť je totiž celá měkká a lze ji snadno smotat.

Síť s tyčí

U sítě s tyčí je právě riziko zamotání do sítě eliminováno. Na kraji lákové části je totiž konstrukce vyztužena tyčemi, které

rolování zabrání. Budete tak ležet spíše na síti, než v síti. Nevýhodou může být horší skladování, bez možnosti síť překládat dle libosti.

Outdoorová hamaka

Zvláštním typem houpacích sítí jsou outdoorové hamaky. Ty nesouží k relaxaci na zahradě či terase, ale k přespávání v přírodě či kempu. Od klasických variant se odlišují zejména materiálem. Jsou totiž vyrobeny z padákového hedvábí, které je velmi lehké, odolné vůči počasí a dá se velmi prakticky sbalit. Svoje závěsné lůžko tak můžete nosit v krosně, aniž by vás

výrazně zatížilo. Často je lze doplnit u různé příslušenství, které vám přespávání  přírodě usnadní – moskytiéry, přístřešky a další.

Závěsné křeslo

Závěsná křesla jsou na rozdíl od sítí určená k upevnění v jednom bodě, obvykle ve stropě nebo na stojanu. Křeslo je velmi pohodlnou variantou například pro čtení, nebo odpočinek na zahradě. Moc dobře se v něm ale nevyspíte.

Materiál

Materiál ovlivňuje nejen životnost samotné houpací sítě, ale i pohodlí uživatele. Některé materiály jsou poddajné a pod tíhou těla se vytvarují, jiné jsou bytelné a ne vždy tak měkoučké, jak by si lidé mohli přát. Sítě bývají vyrobené jak z přírodních materiálů, jako je bavlna či len, tak ze syntetiky. Najít můžete také varianty se speciálními membránami, které odolávají vlivu počasí. Zajímavým materiálem je také padákové hedvábí, které se používá k výrobě outdoorových hamak.

Nejčastěji se ale setkáte s těmito materiály:

  • Bavlna – Houpací sítě z čisté bavlny jsou často jedny z nejlevnějších na trhu, jsou tedy nejdostupnější. Bavlna je příjemná na dotyk a při relaxaci vás nebude nikde štípat. Z hlediska opotřebovávání jde ale o nespolehlivý materiál. Přes pevnost této tkaniny není její životnost dlouhověká a rozhodně byste ji tak měli schovávat při špatném počasí. Zejména mráz a déšť jim velmi ubližuje. Bavlněné houpačky nabízí často možnost zvolit síťovanou nebo látkovou verzi. U síťované máte jistotu proudění čerstvého vzduchu, u těch, které mají celou plochu z látky, se vám dostane možná větší pohodlí, do zad vás nebudou tlačit uzlíky a spoje síťoviny.
  • Polyester a nylon – Houpací sítě z polyesteru a nylonu, tedy umělých látek, umí nahradit pohodlnou bavlnu. V čem je ale tento umělý materiál horší, je absorpce vlhkosti. Pokud se budete na houpací síti opalovat a budete se potit, nejspíše všechen pot ulpí někde mezi vámi a sítí, což nebude příliš příjemné. Takové sítě jsou nejlepší volbou pro časté přesouvání. Tyto materiály jsou navíc poměrně stálé, takže je nemusíte schovávat před vlivy počasí, jako přírodní materiály, například bavlnu.

Velikost a nosnost

Při výběru sítě, ale i houpacího křesla nezapomeňte promyslet, kdo je bude využívat. Děti nebo dospělí? Budete v ní ležet sami, nebo relaxovat s celou rodinou? Pro každou z variant na trhu najdete zvláštní typ houpacích sítí. Pořídit můžete například dětskou síť, která může sloužit jako denní postýlka pro vaše nejmenší. Větší děti si v ní mohou pohodlně hrát. Pro dospělé je potom na trhu na výběr z několika velikostí například podle toho, zda v síti bude ležet jedna osoba nebo dvě. Podle toho se také bude lišit nosnost. Některé sítě unesou až 200 kilogramů, což je dostatek i pro relaxaci ve vícero lidech. Co se týče šíře a délky, mezi nejstandardnější patří ty s délkou 200 cm a šířkou 120 cm. Jedná se ale o plochu k ležení. Celková délka sítě zpravidla přesahuje 300 cm.

Umístění houpací sítě

Umístit houpací síť nebo křeslo se může zdát jako snadná záležitost. Je ovšem nutné vybrat vhodný prostor, který by měl splňovat hlavně jedno zásadní hledisko. Tím je dostatek okolního místa. Je nutné myslet na vlastní bezpečí, a tak pod sítí a alespoň 1 metr na obě strany po bocích sítě by neměly být velké kameny, keře, nábytek a tak podobně.

Mezi stromy

Klasické uchycení je mezi dva stromy. Vzdálenost záleží prakticky na vás, myslete ale na to, že když budou příliš blízko, bude se síť příliš prověšovat, při velké vzdálenosti zase bude síť velmi napnutá a nepohodlná. U sítě, která má samotnou plochu pro ležení dva metry do délky, byste měli hledat stromy vzdálené asi 3 metry. Pozor na zavěšení sítě na větve, mohly by prasknout. Nemusíte se bát uvázat síť lanem kolem samotného kmene. Díky kůře s reliéfem se nestane, že by provaz sklouzával k zemi, bude-li dobře utažený. Čas od času provaz ale zkontrolujte. Pokud by byl náznak opotřebení či poškození kvůli vlivům počasí, neváhejte a provazy vyměňte. Zvolit můžete také speciální popruhy.

Mezi stěny

Houpací síť si nemusíte užívat jen v přírodě či na terase, klidně si ji můžete připevnit také doma mezi dvě stěny, jsou-li dostatečně pevné, vysoké a v ideální vzdálenosti, ta platí podobně jako u stromů. Stačí pořídit skoby a další kotvicí prvky, které se do zdí připevní a na něž se síť uváže.

Konstrukce pro uchycení

K některým sítím lze dokoupit konstrukce pro upevnění houpací sítě a křesla. V takovém případě nemusíte vlastně ani nic přeměřovat a přemýšlet nad vzdálenostmi úchytných bodů, to už udělali výrobci za vás. Stačí mít dostatek prostoru pro postavení stojanu. Konstrukce je vhodná na pevné podloží, tedy na terasu, balkon nebo do interiéru, pozor na umístění do přírody. Na hrbolcích a trsech trávy by mohla být konstrukce nestabilní. Stojany se vyrábějí ze dřeva nebo kovu. Pokud konstrukci umístíte ven, ujistěte si, že má povrchovou úpravu odolnou proti povětrnostním podmínkám, zejména vodě.

Doplňky

Sítě se v základu prodávají obvykle bez doplňků. Podle libosti si můžete pořídit množství drobností, které vám zpříjemní používání sítě, nebo její ukotvení.

  • Vak na houpací síť – Tyto vaky se vám mohou hodit při přenášení sítě, ale jde o ideální způsob i pro její skladování třeba přes zimu.
  • Závěsná kapsa na houpací síť – Závěsnou kapsu využijete pro uchování různých maličkostí. Ať už jde o opalovací krém, sluneční brýle, vějíř, tužku a křížovky. Všechny nezbytnosti se vám do ní vejdou a budete je mít po ruce, aniž by vám zavazely při ležení v síti nebo jí dokonce propadly.
  • Matrace – Na některé houpací sítě lze pořídit matraci, která nabídne ještě větší pohodlí při odpočinku. Tyto matrace mají obvykle také speciální pratelné potahy. Dobře poslouží také karimatka, zejména v hamace, kde budete ležet delší dobu.
  • Pláštěnka – Pokud máte třeba na terase konstrukci se zavěšenou houpací sítí a nechcete ji neustále rozmontovávat, ale zároveň ji nemáte kam schovat před počasím, doporučujeme pořídit pláštěnku. Ta ochrání síť a částečně i konstrukci zejména před deštěm. Zaručí ovšem také ochranu před listy a prachem, takže nebude nutné síť zdlouhavě čistit před každou relaxací, stačí oddělat tuto ochranu. Některé pláštěnky lze díky speciálnímu lanku umístit i nad síť zavěšenou mezi stromy.
  • Polštářky – Jisté je, že do sítě si můžete vzít vlastně jakoukoliv deku nebo polštářek, někteří výrobci však nabízí pro své sítě speciální doplňky, zejména polštářky, které k síti pohodlně uchytíte a tím zajistíte, že vám třeba při spánku nespadne na zem. Zároveň mohou mít také voděodolný potah.
  • Kotvení – K některým typům houpacích sítí, většinou jde o outdoorové hamaky, lze pořídit kotvení. K samotným sítím jsou totiž na bocích přidána lanka, která lze připevnit k zemi a zajistit tím stabilitu sítě. Zejména při spaní se tak síť bude jen mírně pohupovat, různě propínat, ale nebude se nekontrolovatelně houpat ze strany na stranu. Zejména pro začátečníky, kteří si chtějí nejprve osvojit nocování v těchto houpacích sítích, to může být užitečné, aby si nejdříve našli spací polohu a zvykli si na prověšený tvar „lůžka“. Je možné pořídit také různé skoby, lana a karabiny.
  • Stanový přístřešek – Pro dobrodruhy, kteří nechtějí stavět stan, ale zároveň nechtějí spát vyloženě jen tak pod širým nebem, se nabízí možnost pořízení stanového přístřešku. Ten vás ochrání před deštěm a sluncem.
  • Moskytiéra – Moskytiéra je v podstatě síťovaný stanový přístřešek doléhající na samotnou síť. Nechrání sice před sluncem ani deštěm, zato ale nabídne klidný spánek v houpací síti i třeba u vody, kde by vás mohli otravovat komáři a další hmyz.
  • Zateplení – Pokud máte rádi zimu a kempujete nehledě na sníh, nabízí někteří výrobci zateplení pro houpací sítě. Toto zateplení je ze spodní strany sítě, takže vás chrání proti chladu od země i z boků. Toto zateplení pochopitelně musíte doplnit vhodným oblečením a spacákem.
  • Závěsná lana – Systém pro uchycení může být již součástí balení, ale je možné zvlášť pořídit speciální závěsná lana, která můžete podle potřeby obměňovat, to třeba z důvodu opotřebení a poškození. Tato speciální lana mohou mít systémy s posuvnými jezdci, kterými lze upravovat napnutí sítě a i více lidí si tak relaxaci může maximálně přizpůsobit ke své výšce a váze.

Jak správně ležet v síti

To, jak správně ležet v síti, se možná zdá jako zbytečné poučování. Říká se ale, že existují dvě možnosti podle toho, jakou si pořídíte. Pokud si pořídíte síť s tyčí, což je výztuž obvykle ze dřeva, která je na obou koncích, můžete na ní ležet podélně. Hlavu i nohy tedy máte na obou koncích sítě. Pokud ale máte síť bez této výztuže a ta rovnou přechází v upevňovací systém, doporučuje se ležet v ní diagonálně. Tedy tak, že při houpání se pohybujete dopředu a dozadu, ne do boků. Je to bezpečnější, protože se do sítě nemůžete zamotat (zarolovat).

Cena

Při výběru houpací sítě je vhodné projít si všechny cenové kategorie. Ty nejlevnější sítě určitě poslouží pro občasný odpočinek dobře, pokud ale hledáte něco lepšího, například sítě do přírody a cestování, potom byste měli prozkoumat, ve které cenové kategorii najdete přesně to, co hledáte. Cenovky se liší podle materiálu sítí i podle toho, zda mají v základu nějaké doplňky či samotnou konstrukci.

Cena do 500 Kč

Za cenu do 500 Kč seženete nejobyčejnější sítě. Lze je doplnit vlastními polštářky či dekami. Nejčastěji jde o sítě z lana, ale do této částky pořídíte i různě barevné textilní, tedy bavlněné, sítě.

Cena od 500 do 3 000 Kč

Houpací sítě v této střední cenové kategorii často nabízí lepší materiál i doplňky v podobě polštářků. Materiál je pevnější, uzpůsobený pro zavěšení v přírodě, kde na něj působí slunce a déšť. V této cenovce se ale nejvíce setkáte se závěsnými křesly.

Cena nad 3 000 Kč

Sítě s pořizovací cenou nad 3 000 Kč mají obvykle v základu i konstrukci. Ta může být kovová nebo dřevěná, i od toho se výsledná cena může odrážet. Cenovky houpacích sítí končí v řádech desetitisíců korun.

Doporučení odborníka

Daniel Fišer, jednatel Houpací sítě Hamaka, s.r.o.

Podle odborníka Daniela Fišera je při výběru hamaky či houpací sítě zásadní účel, ke kterému ji chcete využívat. „Na cestování jednoznačně doporučuji Hamaky, které jsou
lehké, malé a po navlhnutí (třeba od ranní rosy) rychle usychají. Pro
domácí použití to tak jednoznačně nevidím.“

Při volbě domácí houpací sítě radí: „pokud si chcete pohodovat na síti ve dvou doporučují síť pro dva s tyčemi. Pak vás houpací síť nebude při ležení ve dvou svírat. Pokud budete spíše využívat síť pro jednoho nebo i pro děti doporučuji síť bez
tyčí. Za prvé je pro děti rozhodně, díky nižšímu těžišti, bezpečnější a
jen tak z ní nevypadnou a pro vás jí často využijete i pro sezení, kde
si u tohoto typu pohodlně opřete záda i hlavu.“

Při výběru houpací sítě pro jednu nebo dvě osoby doporučuje vždy volit tu větší variantu. Velká síť totiž umožňuje pohodlnější ležení napříč, díky čemu se budete méně prohýbat. „Proto počítejte, že u houpacích sítí a Hamak (bez tyče) pro dva to příliš není o větší nosnosti, ale o pohodlnějším ležení. Dva lidi si do této varianty maximálně společně sednou, a i to je bude tlačit k sobě, o ležení nemluvě.“

Veronika vystudovala mediální studia a žurnalistiku na Masarykově univerzitě v Brně, magisterská studia dokončila na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně v oboru marketingová komunikace. Psaní článků a hledání informací je pro ni tedy hračka. Ve svém volnu tráví čas nejraději v kuchyni, na zahrádce nebo při sledování filmů a seriálů. V práci využívá nabyté zkušenosti, a proto se věnuje recenzím všemožných kuchyňských a domácích pomocníků.

Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.7 z 15 hlasů