Menu

Nejlepší housle 2024: Srovnání podle testů a recenzí

Aktualizováno:
Autor:
Kateřina Šichová

Housle jsou klasickým smyčcovým hudebním nástrojem, jehož historie sahá až do šestnáctého století. Jde o jeden z nejmenších houslových nástrojů, který při hraní neopíráte o zem, jak je známo u violoncella, nýbrž o krk. Ke hře pak využíváte smyčec klouzající po jednotlivých strunách. Jejich počet se rovná číslu čtyři.

Nákup tohoto hudebního nástroje není úplně složitým procesem, ale zároveň nejde o nic lehkého a neobejdete se bez patřičné přípravy. Ať už se rozhodnete pořídit si housle pro domácí hraní v pokoji nebo pro veřejné vystupování ve větších prostorách, je třeba vědět několik věcí.

Následující článek vám jasně odpoví na otázku jak vybrat housle, které budou vyhovovat vašim potřebám.


Nejlepší housle dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Produkt Hodnocení Orientační cena Aktuální cena
Top 1 83 %
Počet recenzí: 2
2 600 Kč Zobrazit nabídky
Top 2 80 %
Počet recenzí: 1
2 500 Kč Zobrazit nabídky
Top 3 84 %
Počet recenzí: 18
6 100 Kč Zobrazit nabídky
Top 4 100 %
Počet recenzí: 1
2 800 Kč Zobrazit nabídky
Top 5 100 %
Počet recenzí: 1
4 100 Kč Zobrazit nabídky
Top 6 Zatím nehodnoceno 27 500 Kč Zobrazit nabídky
Top 7 Zatím nehodnoceno 21 000 Kč Zobrazit nabídky
Top 8 Zatím nehodnoceno 84 700 Kč Zobrazit nabídky
Top 9 Zatím nehodnoceno 4 000 Kč Zobrazit nabídky
Top 10 Zatím nehodnoceno 40 000 Kč Zobrazit nabídky

Zobrazit další produkty


Jak vybrat housle

Housle jsou poměrně komplexním hudebním nástrojem, proto je důležité věnovat se nejprve jejich celkové skladbě. V první kapitole vám tedy popíšeme jednotlivé části houslí. Teprve potom se zaměříme na hlavní rozdíly mezi klasickými a elektrickými houslemi.

Při jejich nákupu se vám hodí také informace související s volbou vhodné velikosti. Okrajově vás seznámíme s herními technikami a prozradíme, kde je dobré zakoupit nové housle. Kromě nich samotných máte pochopitelně možnost volby z bohatého příslušenství. Chybět nebude ani zmínka o cenových nákladech.

Z čeho se skládají housle

Housle viděl ve svém životě pravděpodobně každý, takže si jistě dokážete představit, jak vypadají. Skládají se hned z několika částí. A právě jim se budeme v této kapitole věnovat. Je zapotřebí, abyste znali složení hudebního nástroje, o který máte zájem. Pojďme si tedy popsat jednotlivé prvky houslí.

Trup

Pravděpodobně největší součást houslí. Trup je mnohdy označován jako ozvučná skříň, protože právě v ní dochází k dotváření líbezných zvuků. Nejčastějším výrobním materiálem je smrkové dřevo použité z vrchu a javorové dřevo zespod. Obě části jsou pak spojeny za pomoci bočních prvků označovaných jako „luby“. Důležitým doplňkem vnitřních prostor houslí je „duše“ a „basový trámec“ sloužící k roznášení těch správných zvuků.

Z vnější strany trup narazíte na kobylku, skrze kterou vedou struny a pochopitelně i na podbradek. Tím housle opíráte o své tělo. Ke zmiňované kobylce lze doplnit, že je hlavním nástrojem pro držení strun, a právě přes ní dochází k přenosu vibrací. Velice často je označována jako akustický filtr.

Samotný trup a potažmo krk houslí jsou opatřeny vhodným lakem. Jeho primárním úkolem je pochopitelně ochrana před mechanickým, ale zároveň chemickým poškozením povrchu. U spousty houslí hraje lak také estetickou roli. Díky nejrůznějším přísadám může docházet ke změně vnějšího zabarvení. Používány jsou látky jako šelak, mastix, pryskyřice, dračí krev, jantar, sandarak, terpentýn, šafrán, propolis, kopál a ostatní.

Krk

Druhou nepřehlédnutelnou součástí houslí je pochopitelně krk navazující na trup. Právě na krku je připevněn hmatník. Mezi ním a prsty svíráte struny a měníte akordy. Výrobní materiál je obvykle ten, který se používá pro tvorbu spodní části ozvučné skříně houslí. Za kvalitní lze určitě považovat ebenové dřevo.

Konec krku je opatřen struníkem. Každá struna má na konci „žalud“. A právě ten ve struníku končí a je upevněn tak, aby byla struna dostatečně napnutá. K tomu dochází za pomoci malých dolaďovačů podobných jako na kytaře. Pokud jde o výrobní materiál struníku setkáte se nejčastěji se dřevem, plastem, kovem nebo kostí.

Struny

Ty tvoří nedílnou součást houslí, a právě na ně smyčcem hrajete. Dnes už se nevyrábí z ovčích střev, jak tomu bylo dříve. Jejich nosným prvkem jsou kovová a syntetická vlákna. Čím kvalitnější materiál zvolíte, tím docílíte menšího opotřebení a rozladění strun. V případě kovového vinutí lze narazit na titanové struny, hliníkové struny, chromové struny, ocelové struny a další.

Smyčec

Nepostradatelný doplněk houslí, bez kterého by se na tomto hudebním nástroji vlastně ani nedalo hrát. Smyčec se skládá z dřevěné hůlky a napnutých žíní. Pokud smyčcem přejedete přes struny, vytvoříte požadovaný zvuk. U žíní je nutné používat i speciální kalafunu, která funguje jako takové mazivo při kontaktu se strunami. Pokud jde o výrobní materiál hůlky, může jím být fernambukové dřevo, ale také drahé dřevo štípané po létech.

Klasické vs. elektrické housle

Když se rozhodnete pořídit si housle, měli byste mít alespoň částečnou představu o tom, kde s nimi budete hrát, pro koho a v jaké míře. Od toho se totiž odvíjí základní dělení. Zda vsadit na klasický akustický nástroj nebo dát přednost elektrice.

Klasické housle hrají tak, že vydávají zvuk třením smyčce o struny a ten je následně šířen přirozeným způsobem. Tak, že jej normálně slyšíte. Tento proces lze přirovnat ke hře na akustickou kytaru.

Trochu jiné je to však u houslí elektrických. Ty jsou vybaveny nejrůznějšími snímači, a umožňují zvuk šířit například sluchátky či prostřednictvím další repro soustavy. Tudíž pro podstatně větší publikum. Elektrické housle se mimo jiné pyšní i celkem zajímavými a nevšedními designy. Nemusí se jednat o běžný vzhled, ale o ten nadčasový a hodně moderní. Elektrické housle v kombinaci se sluchátky můžete upotřebit například tam, kde svým hraním nechcete nikoho rušit.

Velikost houslí

Velikost houslí je pravděpodobně jedním z nejdůležitějších parametrů při jejich výběru. Hlavní odlišnosti pochopitelně přichází mezi dětmi a dospělými. Pokud se zahledíte na produktové nabídky výrobců houslí zjistíte, že existuje hned několik nejpoužívanějších velikostí. Jsou to housle velikosti 1/4, 1/2, 3/4 a 4/4. Jenže, jak zjistit, která velikost je vhodná právě pro vaši malou ratolest nebo vás samotné? Na to existují dvě jednoduché poučky.

V ideálním případě by měly být housle dlouhé tak, že když si je opřete o krk, natáhnete ruku a obejmete spodní část konce krku, musíte vidět konečky svých prstů. To je ovšem za předpokladu, že si housle budete moci vyzkoušet fyzicky před nákupem. Jestliže tomu tak nebude, třeba kvůli pořízení na internetu, lze využít jiných pomůcek.

  • Vzdálenost od krku k zápěstí natažené levé ruky – Velikost 1/4 odpovídá délce 47 cm, velikost 1/2 odpovídá délce 51 cm, velikost 3/4 odpovídá délce 56 cm a velikost 4/4 odpovídá délce 58,5 cm.
  • Podle věku – Velikost 1/4 pro hráče 5 – 7 let, velikost 1/2 pro hráče 7 – 9 let, velikost 3/4 pro hráče 9 – 12 let a velikost 4/4 pro hráče starší 12 let.

Kde zakoupit housle

K nákupu nových houslí přidáme ještě jeden praktický tip. A to je způsob, jakým nakoupit tento hudební nástroj. Na trhu máte pochopitelně několik možností, se kterými se pojí určitě klady a zápory. Sami se proto rozhodněte pro tu nejvíce vyhovující variantu.

  • Houslař – Vydat se můžete přímo k výrobci houslí. Je třeba brát v potaz to, že tento člověk je především výrobcem, takže z pohledu zvukové stránky houslí vám nemusí být schopen příliš poradit. Někteří houslaři mohou patřit mezi zkušené výrobce, ale nemusí na tento hudební nástroj umět hrát.
  • Nákup s houslistou – Jestliže máte přátele s touto zálibou a na housle hrají už delší dobu, není od věci vzít si je sebou při nákupu. Právě oni jako zkušení hráči mohou poznat kvalitní housle od těch nekvalitních. Pomoci vám mohou i vaši budoucí lektoři.
  • Nákup přes internet – Ten ve většině případů volí hlavně začátečníci. Pokud budete dle námi uvedeného článku vědět, jakou velikost houslí potřebujete, můžete se vydat i touto cestou. Zaměřujte se však na prověřené značky, jinak můžete obdržet napodobeniny z Číny zhotovené z méně kvalitních výrobních materiálů.

Techniky hry na housle

Je zřejmé, že hru na housle vám v patřičné míře odprezentuje zkušený houslista nebo lektor, ke kterému budete chodit. Pokud se ale vydáte cestou samouka, možná se vám bude hodit takový malý nástřel toho, jakými technikami se dá na tento hudební nástroj hrát. Housle vám totiž dávají několik možností hry.

  • Dvojhmaty, trojhmaty a čtyřhmaty – Rozezvučení odpovídajícího počtu strun ihned po sobě.
  • Vibrato – Jemné posouvání prstu sem a tam. Tím je možné ovlivňovat výšku tónu.
  • Pizzicato – Na housle hrajete přímo pravou rukou. Provádíte vybrnkávání.
  • Flažolety – Náročnější technika, při které se dotýká prsty strun a zároveň nepřijdete do kontaktu s hmatníkem. Flažolety mohou být umělé i přirozené.

Housle vám pochopitelně umožní používat bezpočet dalších smyčcových technik. Mezi ně patří Marteté, Spiccato, Col Legno, Legato, Collé, Staccato, Sautillé. O tom však více na hodinách hry na housle.

Příslušenství

K houslím pochopitelně patří i nějaké to příslušenství, které do jisté míry rozšiřuje používání houslí a zároveň tvoří náhradní díly. Některé části se pravidelnou hrou opotřebovávají. Teď vás proto seznámíme s tím nejčastějším příslušenstvím vhodným pro dokoupení.

  • Houslové struny
  • Kalafuny pro housle nanášené na žíně smyčců
  • Ramenní opěrky pro pohodlnější hraní
  • Snímače pro housle
  • Obaly pro housle usnadňující jejich přenášení
  • Mazadla na kolíky
  • Poutka struníku na housle
  • Houslové kobylky
  • Dusítka na housle
  • Stojany na housle pro odložení tohoto hudebního nástroje

Cena

Při výběru houslí narazíte na odlišné pořizovací náklady, které se obvykle odvíjí od použitého výrobního materiálu a celkové kvality hudebního nástroje. Jinou cenu budou mít výrobky z Číny pro začátečníky a jinou zase modely od profesionálního houslaře. Jestliže při svém nákupu chcete volit mezi prověřenými značkami, zaměřujte se na zvučná jména, jakými jsou Leonardo, Stagg, Harley Benton, Yamaha, Valencia, Vox Meister, GEWA, Stentor a další.

Cena do 3 000 Kč

Pokud patříte k naprostým začátečníkům a ve své podstatě ještě ani nevíte, zda vás bude hra na housle bavit, držte se v této cenové kategorii. Do 3 000 Kč totiž budete schopni koupit housle nejenom svým dětem, ale také sobě ve velikosti 4/4. Nepůjde pochopitelně o výraznou kvalitu, na prvopočátky hraní to však může stačit.

Cena od 3 000 Kč do 10 000 Kč

V tomto případě máte možnost získat kompletní akustický set pro začátečníka. A to od značkových výrobců, kde už je cíleno na vyšší kvalitu zpracování a lepší zvukový přednes. Housle jsou obvykle prodávány včetně smyčce a praktického obalu.

Cena od 10 000 Kč do 30 000 Kč

Náročnější hráči na housle si jistě připlatí. Dostupné jsou jak všechny velikosti, tak špičkové výrobní materiály, jakými jsou javor, eben a jiné. Abyste za housle dali takovou částku, musíte to s hraním myslet doopravdy vážně. Výjimkou není ani pestrá nabídka elektrických houslí.

Cena nad 30 000 Kč

V okamžiku, kdy se zaměříte na ručně vyráběné housle pod taktovkou profesionálních a světových houslařů, musíte sáhnout mnohem více do kapsy. Zde už jde nejenom o dokonalý hudební nástroj, ale také o určitou investici. Prvotřídní nové housle můžete zakoupit i v částkách nad 200 000 Kč.

Kateřina Šichová

Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.5 z 25 hlasů

Další oblíbené testy a recenze