Menu

Porovnávací test nejlepších
hoverboardů/elektroboardů

Aktualizováno:
Červen 2020
Autor:
Veronika Vyskočilová

V kategorii klasické hoverboardy doporučujeme

Kolonožka Standard černá

6 000 Kč Orientační cena

Jaký hoverboard (elektroboard) vybrat dle srovnání

  Výběr redakce

  Klasické hoverboardy

  Doporučujeme
  Recenze Kolonožka Standard černá

  Kolonožka Standard černá

  Orientační cena 6 000 Kč

  Výběr redakce

  Terénní hoverboardy

  Doporučujeme
  Recenze Kolonožka Offroad GRAFFITI

  Kolonožka Offroad GRAFFITI

  Orientační cena 7 500 Kč

  Výběr redakce

  Hoverboardy s kolenní opěrkou

  Doporučujeme
  Recenze Xiaomi Ninebot Mini

  Xiaomi Ninebot Mini

  Orientační cena 10 000 Kč

Hoverboard je novodobým vozítkem podobným klasickému Segway. V tomto případě jde o model bez jakéhokoliv držátka nebo sedátka. Produkt tvořený samotnými nášlapy, dvěma kolečky a gyroskopem sloužícím pro vyvažování rovnováhy a pohyb.

Na hoverboardy můžete narazit také pod názvy elektroboard, kolonožka, gyroboard či dvoukolka. Právě poslední zmiňovaný je jasně vypovídající. Pohonnou jednotkou je dvojice elektromotorů napojených na stabilizační systém.

Hoverboard se využívá především ke kratším přejezdům. Své užití nachází v interiéru a exteriéru, k zábavě či jako dopravní prostředek na cestu po městě. Jeho pořízení není ničím složitým. Stačí pouze vědět, na jaké technické parametry se zaměřit a vozítko pro osobní přepravu může být vaše. Nejen přehledu technických parametrů se věnuje náš článek Jak vybrat hoverboard/elektroboard, ve kterém vám poradíme, jak najít ten správný hoverboard.

I když na internetových srovnávačích narazíte na mnoho modelů, nejsou v nich příliš velké rozdíly. V rámci jedné kategorie se od sebe modely zásadním způsobem neliší, parametry různých hoverboardů jsou velice podobné nebo dokonce stejné. O to větší hraje roli při výběru také vzhled této gyroskopické dvoukolky.  Abyste se nemuseli probírat mnoha nabídkami na internetu, vybrali jsme pro vás tři modely, se kterými jistě nešlápnete vedle. Jedná se o zástupce kategorie běžných hoverboardů, terénních hoverboardů a modelů s kolenní opěrkou. Vybírali jsme podle hodnot důležitých parametrů a také dostupnosti. Klíčový byl při výběru dojezd, maximální rychlost, rychlost nabíjení a také nosnost.

Jestliže se při pohybu po městě spoléháte spíše na vlastní zdatnost, můžete zvolit skateabord či longboard. Ani v zimě nemusíte jízdu na prkně oželet, stačí si pořídit ten správný snowboard.


Nejlepší hoverboardy dle srovnání

Varianta výběru Vzhled a název Klady vzhledem k podkategorii Zápory vzhledem k podkategorii Orientační cena Aktuální cena

Výběr redakce

Klasické hoverboardy

Recenze Kolonožka Standard černá
Kolonožka Standard černá

Nízká hmotnost

Vhodný pouze na rovné povrchy

Malá kolečka

6 000 Kč Zobrazit nabídky

Výběr redakce

Terénní hoverboardy

Recenze Kolonožka Offroad GRAFFITI
Kolonožka Offroad GRAFFITI

Vhodné i do mírného terénu

Vyšší hmotnost

7 500 Kč Zobrazit nabídky

Výběr redakce

Hoverboardy s kolenní opěrkou

Recenze Xiaomi Ninebot Mini
Xiaomi Ninebot Mini

Robustní konstrukce

Vyšší hmotnost

Nižší nosnost

10 000 Kč Zobrazit nabídky
Parametr Kolonožka Standard černá Kolonožka Offroad GRAFFITI Xiaomi Ninebot Mini
Ocenění

Výběr redakce

Výběr redakce

Výběr redakce

Kategorie

Klasické hoverboardy

Terénní hoverboardy

Hoverboardy s kolenní opěrkou

Orientační cena 6 000 Kč 7 500 Kč 10 000 Kč
Výrobce Eljet Eljet Xiaomi
Minimální hmotnost jezdce (kg) 35 25 -
Maximální hmotnost jezdce (kg) 120 120 85
Dojezd (km) 20 20 22
Hmotnost (kg) 12 14 12,8
Kapacita baterie (mAh) 4400 4400 -
Doba nabíjení (h) 1,5 1 až 2 4
Maximální rychlost (km/h) 16 16 16
Maximální úhel stoupání (°) 15 15 15
Průměr kol (''/cm) 6,5/16,5 10/25,4 10,5/26,67
Výkon motoru (W) 2x350 2x350 2x350
Šířka (cm) 58,4 69 54,8
Výška (cm) 18,6 29 59,5
Hloubka (cm) 17,8 28 26
Recenze Kolonožka Standard černá

Recenze Kolonožka Standard černá

Výběr redakce

Klasické hoverboardy

Kolonožka Standard černá je jednou z barevných variant hoverboardu klasické konstrukce. Kvůli poměrně malým 6,5″ kolům se hodí pouze na rovné povrchy, protože si nedokáže poradit s nerovnostmi či překážkami. Baterie s kapacitou 4400 mAh zvládne napájet dva 350W motory dostatečně dlouho, abyste mohli ujet až 20 km. Poté je potřeba akumulátor asi 1,5 hodiny nabíjet. Reálný dojezd se ale odvíjí i od hmotnosti jezdce, okolní teploty a svažitosti terénu. Maximální sklon, se kterým si Kolonožka poradí je 15°. Hmotnost jezdce by se měla pohybovat od 35 do 120 kg. Samotné tělo přístroje váží 12 kg a je vyrobeno z plastu. Může být tedy náchylné na poškrábání.

Zobrazit nabídky
Recenze Kolonožka Offroad GRAFFITI

Recenze Kolonožka Offroad GRAFFITI

Výběr redakce

Terénní hoverboardy

S Kolonožkou Offroad GRAFFITI můžete vyrazit i do mírného terénu. Zvládne jízdu trávou nebo po hrubozrnném asfaltu, a to díky velkým 10″ kolům s pneumatikami. Přes obrubník s ní ale stejně nepřejedete. Rychlost, kterou můžete uhánět, je až 16 km/h. Díky baterii s kapacitou 4400 mAh je maximální dojezd až 20 km, reálný se ale může lišit, a to například podle terénu, nebo hmotnosti jezdce. Ta by se měla pohybovat mezi 35 a 120 kg, jízdu ale mohou natrénovat i menší děti. Každé kolo je ovládáno vlastním motorem o výkonu 350 W. Kryt přístroje je vyroben z plastu, přesto je hoverboard poměrně těžký, váží 14 kg.

Zobrazit nabídky
Recenze Xiaomi Ninebot Mini

Recenze Xiaomi Ninebot Mini

Výběr redakce

Hoverboardy s kolenní opěrkou

Xiaomi Ninebot Mini je poměrně zvláštním typem hoverboardu. Uprostřed má totiž ovládací tyč, kterou se pomocí kolen udává směr jízdy. Pohyb vpřed a vzad se ovládá náklonem jako u klasických modelů. Celkově je tato konstrukce robustnější, není ale příliš těžká, váží 12,8 kg. Nevýhodou je ale poměrně nízká nosnost, jezdec může vážit maximálně 85 kg. Nejvyšší dosažitelná rychlost je 16 km/h, dojezd pak asi 22 km. Baterie se nabíjí 4 hodiny a napájí dva motory, z nichž každý má výkon 350 W. Tento model jí díky 10,5″ velkým pneumatickým kolům vhodný i na ne zcela rovný povrch. Maximální sklon, který zvládne vyjet je 15°.

Zobrazit nabídky


Jak vybrat hoverboard/elektroboard

Nákup hoverboardu se na první pohled může zdát snadný. Vždyť většina produktů má stejný tvar jen trochu odlišný design. Opak je ale pravdou. Pokud chcete pořídit kvalitní dvoukolku sloužící svému účelu, měli byste si nejprve uvědomit, kde s ní budete jezdit.

Od tohoto rozhodnutí se totiž odvíjí konstrukční zpracování a například velikost kol. Dále by vás měla zajímat aplikovaná baterie a doba jejího nabíjení. Od jejích hodnot zároveň odvodíte dojezdovou vzdálenost. Neopomenutelný je také výkon a rychlost jízdy.

Se všemi těmito parametry vás blíže seznámíme a pomůžeme s volbou ideálního gyroboardu, který by vám měl přinášet hlavně dostatek užitku a radosti.

Hoverboardy se také mohou označovat jako gyroboardy. kolonožky či elektroboardy. V posledním případě se jedná ale o špatné pojmenování, protože elektroboard je elektrikou poháněný skateboard.

Typ hoverboardu

První otázka při nákupu hoverboardu musí znít jasně. Kde budete tento model vozítka pravidelně využívat? Základní produktové nabídky většiny výrobců jsou totiž rozděleny do tří hlavních kategorií. A právě ty jasně definují provedení dvoukolky, včetně jejího užití.

 • Standardní hoverboardy
 • Offroad hoverboardy
 • Prémiové hoverboardy

Standardní hoverboardy

Tyto produkty jsou primárně určeny pro jízdy po rovném povrchu. Může to být sportovní hala, kancelář, domácnost, ale také rovné venkovní prostory. Tomuto stylu jízdy nahrává nižší profil hoverboardu a použití menšího průměru kol. Ty mají kolem 17 centimetrů. Díky celkové kompaktnosti očekávejte nižší hmotnost, a tudíž i snazší přenositelnost.

Standardní gyroboard se pohybuje rychlostí maximálně asi 12 kilometrů za hodinu a na jedno nabití dokáže ujet cca 15 až 20 kilometrů. Jeho hmotnost je cca 12 kilogramů.

Offroad hoverboardy

Název kategorie prozrazuje mnohé. Jde o dvoukolky určené i do mírného terénu. Bez sebemenšího problému si poradí i s menšími nerovnostmi na cestě, nebo travnatým povrchem. Omezovat se proto nemusíte jen na cyklostezky a jim podobné povrchy. Dokazuje to vyšší profil a robustnější zpracování hoverboardu. Použita jsou také větší kola o průměru 21 až 26 centimetrů. Jedná se povětšinou o klasické pneumatiky s duší. Ty zaručují, že při přejezdu malého kamínku či jiné překážky neztratíte balanc.

Offroad gyroboard je schopen uhánět o něco větší rychlostí až 15 kilometrů za hodinu. Dopřát si můžete i delších výletů o vzdálenosti až 20  až 22 kilometrů. Jeho hmotnost je cca 25 kilogramů.

Prémiové hoverboardy

Speciální třída dvoukolek zaměřená na zkušené a náročné zákazníky. Dalo by se říci, že prémiové kolonožky spojují kladné vlastnosti standardních a offroad hoverboardů. Zkrátka výrobky nacházející se někde mezi těmito kategoriemi. Jejich největší předností je zvýšený výkon. Ten se promítá ve vyšší rychlosti a dojezdové vzdálenosti. Zároveň jsou spojeny s prvotřídním zpracováním a předkládají vylepšenou stabilitu.

Konstrukční zpracování

Co se týče konstrukce, klasický hoverboard má jasně daný tvar. Dvě kolečka, část s nášlapy, stabilizačním systémem a zabudovaným elektromotorem. Volte určitě jen prověřené a značkové výrobky, u kterých máte záruku kvalitního výrobního materiálu. Ten by měl mít odolný povrch proti nejrůznějším škrábancům a zároveň být dostatečně pevný. Od tohoto bodu se totiž odvíjí také maximální nosnost hoverboardu. Ta se pohybuje od 60 do 130 kilogramů. Na své si tak přijdou nejenom děti, ale i dospělí.

Co se týče konstrukčního zpracování, omezovat se nemusíte pouze standardní podobou gyroboardu. Na trhu se objevují zařízení doplněná o některé prvky přispívající k pohodlnější a stabilnější jízdě.

 • Hoverboard s kolenní opěrkou – Hoverboard připomínající klasický Segway, kde máte možnost zlepšit stabilitu při jízdě. Mezi koleny je umístěna opěrka, kterou ovládáte celý stroj.
 • Hoverboard se sedátkem – Sedátko je praktickým doplňkem, který se připevní na tělo dvoukolky. Pomocí ovládacích tyčí pak jezdec může zatáčet a provádět různé triky.

Konstrukce do jisté míry koresponduje také s výsledným vzhledem elektroboardu. Ta může být jednobarevná nebo se speciálním grafickým motivem.

Baterie a doba nabíjení

Volba kvalitního a značkového hoverboardu souvisí i s aplikovanou baterií. Použitý akumulátor je v podstatě hlavním zdrojem energie, díky které se zařízení pohybuje. Proto nepodceňujte značkové baterie – Samsung, LG, apod. U nich, na rozdíl od čínských kopií, nehrozí samovolné vzplanutí a podobné neduhy.

Při nákupu elektroboardu se zaměřujte na integrované baterie typu Li-Ion. Ty se vyznačují dostatečnou kapacitou, rychlostí nabíjení, dlouhou výdrží a životností.

Gyroboardy se nabíjí za pomoci speciální nabíječky. Ta by měla být mimo jiné vybavena také ochranou proti přebíjení. V opačném případě hrozí při dlouhém nabíjení přehřátí až vznícení baterie.  Zajímat byste se měli i o dobu nabíjení baterie. Tento časový úsek se mění v závislosti na tom, jakým model hoverboardu zvolíte. Obecně platí, že standardní dvoukolky jsou nabité za 2 až 3 hodiny. Pokud však zakoupíte model s vysokokapacitní baterií a šetrnější nabíječkou při dobíjení, může být tato doba delší.

Výkon

Vedle baterie si pohlídejte výkon elektromotoru. Ten totiž vyvíjí hnací sílu, která rozhýbe hoverboard, a ten pak dokáže uhánět odpovídající rychlostí. Výkon elektromotoru je standardně prezentován ve wattech. Na tento údaj narazíte pod zkratkou písmene „W“.

Většinou je výkon udáván na každém kole zvlášť, nikoliv dohromady. To znamená, že v technických parametrech objevíte údaje typu 2×350 W, apod. Níže uvádíme výkony pro inspiraci.

 • Výkon kolem 2×250 W na kole je ideální pro dětské gyroboardy.
 • Výkon kolem 2×350 W na kole lze považovat za dostatečný pro běžné použití.
 • Výkon cca 2×800 W na kole je určen pro náročnější jezdce vyžadující vyšší rychlost nebo pro ty, kdo váží více.

Ano, i vaše hmotnost do značné míry souvisí s volbou odpovídajícího výkonu. Elektromotor musí být silný, aby vás uvezl a dosáhl požadované rychlosti.

Rychlost a stoupání

A právě rychlost je dalším údajem, ke kterému byste měli v technických parametrech hoverboardu přihlížet. Maximální rychlost kolonožky je udávána v kilometrech za hodinu. Obvykle se značí zkratkou km/h.

V závislosti na typu gyroboardu lze docílit maximální rychlosti od 6 km/h do 20 km/h. Tento údaj je samozřejmě obecný a většinou jej docílíte při jízdě na rovině a při hmotnosti jezdce do 80 kilogramů. Jakákoliv změna těchto údajů se může podepsat na snížení rychlosti.

Stoupání hoverboardu

Gyroboardy nejsou určeny pouze pro jízdu po rovině, ale dokáží v závislosti na svém výkonu uhánět také do kopce. Pokud při své cestě očekáváte takové úseky, zaměřte se i na maximální úhel stoupání. Ten se obvykle pohybuje od 15° do 25°.

Dojezd

Všechny výše uvedené technické parametry mají ve výsledku vliv na poslední důležitou hodnotu, kterou je dojezd. Ten je samozřejmě prezentován v kilometrech. Maximální dojezdová vzdálenost těch nejvýkonnějších hoverboardů je na hranici 20 kilometrů. Z toho tedy můžete usuzovat, zda vám takové vozítko poslouží při jízdě do práce či nikoliv. Většinou počítejte s trochu menším dojezdem, než udává výrobce. Ovlivnit jej mohou faktory, jakými jsou vaše hmotnost, stoupání, terén ale i okolní teplota apod.

Vybavení

Výrobci moderních gyroboardů přistupují k těmto produktům jako k plnohodnotným vozítkům pro osobní přepravu. Proto můžete u některých modelů narazit na řadu nadstandardních prvků zpříjemňujících samotnou jízdu.

 • Dálkové ovládání – Dvoukolku lze prostřednictvím technologie Bluetooth ovládat na dálku, a to za pomoci chytrého telefonu a speciální aplikace.
 • Alarm – Bezpečnostní prvek, který nachází své uplatnění v okamžiku, kdy se vám hoverboard pokusí někdo ukrást.
 • Přepravní taška – Součást menších dvoukolek. Gyroboard můžete do tašky uložit a pohodlně jej přepravovat z místa na místo.
 • Přehrávání hudby – Kolonožky umožňují přehrát vlastní oblíbenou hudbu při jízdě prostřednictvím Bluetooth reproduktoru.
 • Osvětlení – Hoverboardy mohou být opatřeny také předním a zadním světlometem umožňujícím bezpečnou jízdu ve tmě. Některé mají také světelné efekty.
 • Integrované blatníky – Součást téměř každé dvoukolky. Díky blatníkům můžete jezdit za každého počasí.

Jízda a bezpečnost

Jízdu na hoverboardu se lze poměrně rychle naučit. Stačí nastoupit a trénovat balanc. Směr jízdy hoverbardu se ovládá pomocí přenášení váhy a to buď na špičky pro jízdu vpřed, nebo na paty pro zastavení nebo jízdu vzad. Pro zatočení je třeba přenést váhu na jednu či druhou nohu. Po několika minutách tréningu jízdu zvládne téměř každý, dospělý i dítě. Pro lepší představu, jak se na hoverboardu naučit jezdit, si můžete přehrát některé z mnoha videí na internetu.

Z pohledu bezpečnosti se jedná o podobný styl jízdy jako na skateboardu nebo kolečkových bruslích. Zvláště u dětí proto doporučujeme nošení ochranné přilby a chráničů. Od věci nejsou ani u dospělých, a to zejména v začátcích, kdy může docházet ke karambolům.

Cena

Při nákupu hoverboardu máte poměrně široké možnosti výběru. Od toho se odvíjí také rozdílné pořizovací náklady. Pokud hledáte kvalitu, pak ceny těchto vozítek rozhodně nepatří k nejmenším. Investice do značkového produktu však má svůj smysl. Mezi prověřené značky patří Eljet, Rayeetech, GoClever, Actionbikes, Nilox, Eswing, Segway, Razor a další.

Nákupní ceny kolonožek mohou vypadat nějak následovně.

Při nákupu dbejte také na to, aby kolonožky splňovaly všechna kritéria pro jízdu na komunikacích minimálně v České republice. Tato legislativní možnost musí být garantována výrobcem, potažmo prodejcem.

Cena do 7 000 Kč

Ty nejlevnější gyroboardy zakoupíte od 4 000 Kč. V jejich případě jde však o základní kvalitu zpracování. Omezený výběr je zaměřen hlavně na standardní dvoukolky s dojezdem kolem 15 kilometrů a rychlostí 16 km/h. K jistým modelům získáte i přepravní tašku zdarma.

Cena od 7 000 do 10 000 Kč

V ceně do 10 000 Kč se do vašeho hledáčku dostanou i offroadové hoverboardy. Ty si mnohem lépe poradí s náročnějším terénem. U těchto dvoukolek stoupá kvalita zpracování, ale také předkládaný výkon nad 350 W. Nabíjecí čas se pohybuje v rozmezí 2 až 3 hodin a dojezd překračuje hranici 20 kilometrů.

Cena nad 10 000 Kč

Pokud chcete kolonožku na dálkové ovládání nebo s řídící tyčí a sedátkem, musíte si každopádně připlatit. Ceny těch nejlepších modelů stoupají k částkám až 250 000 Kč. Běžný hoverboard s těmito vlastnostmi však seženete i za 50 000 Kč. Důraz je kladen hlavně na precizní zpracování, výkon přes 1 500 W a dlouhý dojezd.

Další (městská) elektrovozítka

Trh s dopravními prostředky určenými na přepravu po městě se v posledních letech velmi dynamicky rozrůstá. Inovátoři neustále přichází s novými technologiemi, konstrukcemi a nápady. Není proto divu, že i česká města postupně zaplňují hoverboardy, elektrické jednokolky, koloběžky či kola. V této kapitolce vám stručně představíme tyto dopravní prostředky. Některým z nich jsme se věnovali na samostatných stránkách. Odkazy na ně najdete v příslušných podkapitolkách.

Elektrické jednokolky

Jak plyne z názvu, jedná se o vozítko, které je vybaveno pouze jedním kolem. Stejně jako u hoverboardů zajišťuje stabilitu sada gyroskopů a celý stroj je poháněn elektromotorem. Nohy se umisťují na stupátka na boku plastového těla. Jednokolky jsou vhodnější variantou do města, mají totiž větší kolo než hoverboardy a lépe se tak vyrovnávají s nerovnostmi, navíc jsou užší. V závislosti na modelu se liší jejich hmotnost a maximální rychlost. Pokud se chcete o tomto vozítku dozvědět více, přečtěte si náš článek Jak vybrat jednokolku.

Elektrické koloběžky

Pravděpodobně nejoblíbenějším elektrickým dopravním prostředkem do města jsou elektrické koloběžky. Ve větších městech po celém světě najdete několik služeb, které poskytují koloběžky ke sdílení. V našich končinách tuto službu zajišťují firmy Lime v Praze a Bird v Brně. Elektrokoloběžky jsou jednoduché na obsluhu a jezdit na nich může téměř každý, jsou totiž stabilnější než vozítka s gyroskopem. Více se o nich dozvíte na stránce věnované elektrickým koloběžkám.

Elektrické skateboardy, elektroboardy

Pokud uvidíte někoho na skateboardu vyjíždět kopec bez námahy, vězte, že se nejedná o žádný trik. Skateboardy se totiž dnes již také prodávají poháněné elektromotorem. Na první pohled může být těžké je rozeznat od klasických longboardů, obvykle jsou ale robustnější.

Elektrická kola

Klasický bicykl doplněný o elektromotor a baterii, to je elektrokolo. Stále častěji se ale objevují různá vozítka založená na klasickém kole, ale s mírně odlišnou konstrukcí. Obvykle se jedná o kompaktní modely vhodné právě pro přesuny po městě. Pokud hledáte klasická elektrokola, můžete si přečíst náš článek Jak vybrat elektrokolo.

Elektrické brusle

I když to možná zní neuvěřitelně, vývojáři přišli i s elektrickými bruslemi. Existuje již několik technologií, které se od sebe liší zejména konstrukcí. Najít tak můžete brusle ve tvaru kruhu, kterým prostrčíte nohu, nebo také kolo, jež se k noze připevní pomocí pásku, či stupátka, na které si jednoduše stoupnete a jedete. Opět se tedy jedná o gyroskopická vozítka, na která je třeba si zvyknout. Poté na nich ale můžete dělat všelijaké triky.


Použité a další zajímavé zdroje:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Minisegway

https://minisegwaye.cz/co-je-hoverboard

https://en.wikipedia.org/wiki/Self-balancing_scooter

Diskuze a poradna

Zeptejte se nás, co vás zajímá, nebo poraďte ostatním zákazníkům v diskuzi. Naši redaktroři diskuzi moderují a hledají předné odpovědi, aby zůstala přehledná.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.