Test a recenze nejlepších hoverboardů
a jak je vybrat

Recenze

Hoverboard je novodobým vozítkem podobným klasickému Segway. V tomto případě jde o model bez jakéhokoliv držátka nebo sedátka. Produkt tvořený samotnými nášlapy, dvěma kolečky a gyroskopem sloužícím pro vyvažování rovnováhy a pohyb.

Na hoverboardy můžete narazit také pod názvy kolonožka, gyroboard či dvoukolka. Právě poslední zmiňovaný je jasně vypovídající. Pohonnou jednotkou je elektromotor napojený na stabilizační systém.

Hoverboard se využívá především ke kratším přejezdům. Své užití nachází v interiéru a exteriéru. Jeho pořízení není ničím složitým. Stačí pouze vědět, na jaké technické parametry se zaměřit a vozítko pro osobní přepravu může být vaše. Začtěte se do následujícího článku a my vám poradíme, jak najít ten správný hoverboard.


Vzhled Název Max. váha (kg) Max. dojezd (km) Orientační cena Aktuální cena
Recenze Kolonožka SPARTAN SMART graffiti Kolonožka SPARTAN SMART graffiti 90 15-25 5 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Kolonožka Standard Kolonožka Standard 120 15-20 7 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Kolonožka Offroad GRAFFITI Kolonožka Offroad GRAFFITI 120 20 8 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Kolonožka Offroad CRAZY Kolonožka Offroad CRAZY 120 20 9 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Windrunner Mini B2 Art grafika Windrunner Mini B2 Art grafika 60 20 7 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Hoverboard offroad MAGNETICO N4 Galaxy 10" Hoverboard offroad MAGNETICO N4 Galaxy 10" 120 20 4 300 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Kolonožka Premium Kolonožka Premium 100 15-20 7 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Windrunner Fun A1 Art grafika Windrunner Fun A1 Art grafika 110 40 9 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Future board G21 PRO Future board G21 PRO 120 15-20 7 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Hoverboard SPARTAN SMART Hoverboard SPARTAN SMART 120 20 3 800 Kč Zobrazit nabídky

Podrobný test elektrických jednokolek zpracováváme a jeho vydání máme naplánované ke konci roku. V testu budou také detailně rozepsané recenze nejlépe bodovaných elektrických jednokolek. Zatím jsme pro vás sepsali tabulku nejlépe hodnocených produktů na základě zkušeností uživatelů. Vždy se jedná o elektrické jednokolky, které jsou již prověřené množstvím uživatelů. Přesto ale doporučujeme přečíst i recenze na vybraných e-shopech a na Heurece.

Pokud chcete, abychom do testu zařadili nějaké elektrické jednokolky, o které se zajímáte, napište nám na info@arecenze.cz.

Jak vybrat hoverboard

 1. Typ hoverboardu
 2. Konstrukční zpracování
 3. Baterie a doba nabíjení
 4. Výkon
 5. Rychlost a stoupání
 6. Dojezd
 7. Vybavení
 8. Cena

Nákup hoverboardu se na první pohled může zdát snadný. Vždyť většina produktů má stejný tvar jen trochu odlišný design. Opak je ale pravdou. Pokud chcete pořídit kvalitní dvoukolku sloužící svému účelu, měli byste si nejprve uvědomit, kde s ní budete jezdit.

Od tohoto rozhodnutí se totiž odvíjí konstrukční zpracování a například velikost kol. Dále by vás měla zajímat aplikovaná baterie a doba jejího nabíjení. Od jejích hodnot zároveň odvodíte dojezdovou vzdálenost. Neopomenutelný je také výkon a rychlost jízdy.

Se všemi těmito parametry vás blíže seznámíme a pomůžeme s volbou ideálního gyroboardu, který by vám měl přinášet hlavně dostatek užitku a radosti.

1. Typ hoverboardu

První otázka při nákupu hoverboardu musí znít jasně. Kde budete tento model vozítka pravidelně využívat? Základní produktové nabídky většiny výrobců jsou totiž rozděleny do tří hlavních kategorií. A právě ty jasně definují provedení dvoukolky, včetně jejího užití.

 • Standardní hoverboardy
 • Offroad hoverboard
 • Prémiové hoverboardy

Standardní hoverboardy

Tyto produkty jsou primárně určeny pro jízdy po rovném povrchu. Může to být sportovní hala, kancelář, domácnost, ale také rovné venkovní prostory. Tomuto stylu jízdy nahrává nižší profil hoverboardu a použití menšího průměru kol. Ty mají kolem 17 centimetrů. Díky celkové kompaktnosti očekávejte nižší hmotnost a tudíž i snazší přenositelnost.

Standardní gyroboard se pohybuje rychlostí kolem 10 kilometrů za hodinu a na jedno nabití dokáže ujet cca 10 – 12 kilometrů. Jeho hmotnost je cca 12 kilogramů.

Offroad hoverboardy

Název kategorie prozrazuje mnohé. Jde o dvoukolky určené do hrubšího terénu. Bez sebemenšího problému si poradí i s menšími nerovnostmi na cestě. Omezovat se proto nemusíte jen na cyklostezky a jim podobné povrchy. Dokazuje to vyšší profil a robustnější zpracování hoverboardu. Použita jsou také větší kola o průměru 21 – 26 centimetrů. Jedná se povětšinou o klasické pneumatiky s duší. Ty zaručují, že při přejezdu malého kamínku či jiné překážky neztratíte balanc.

Offroad gyroboard je schopen uhánět o něco větší rychlostí až 15 kilometrů za hodinu. Dopřát si můžete i delších výletů o vzdálenosti až 20 – 22 kilometrů. Jeho hmotnost je cca 25 kilogramů.

Prémiové hoverboardy

Speciální třída dvoukolek zaměřená na zkušené a náročné zákazníky. Dalo by se říci, že prémiové kolonožky spojují kladné vlastnosti standardních a offroad hoverboardů. Zkrátka výrobky nacházející se někde mezi těmito kategoriemi. Jejich největší předností je zvýšený výkon. Ten se promítá ve vyšší rychlosti a dojezdové vzdálenosti. Zároveň jsou spojeny s prvotřídním zpracováním a předkládají vylepšenou stabilitu.

2. Konstrukční zpracování

Co se týče konstrukce, klasický hoverboard má jasně daný tvar. Dvě kolečka, část s nášlapy, stabilizačním systémem a zabudovaným elektromotorem. Volte určitě jen prověřené a značkové výrobky, u kterých máte záruku kvalitního výrobního materiálu. Ten by měl mít odolný povrch proti nejrůznějším škrábancům a zároveň být dostatečně pevný. Od tohoto bodu se totiž odvíjí také nosnost hoverboardu. Ta se pohybuje od 60 do 130 kilogramů. Na své si tak přijdou nejenom děti, ale i dospělí.

Co se týče konstrukčního zpracování, omezovat se nemusíte pouze standardní podobou gyroboardu. Na trhu se objevují zařízení doplněná o některé prvky přispívající k pohodlnější a stabilnější jízdě.

 • Hoverboard s řídicí tyčí – Kolonožka připomínající klasický Segway, kde máte možnost zlepšit stabilitu při jízdě.
 • Hoverboard s řídicí tyčí a sedátkem – Gyroboard, kterému kromě řídící tyče nechybí ani polohovatelné a pohodlné sedátko. Tyto modely cílí především na komfortní přepravu.

Pořizovací náklady těchto vylepšených dvoukolek jsou dokonce až několikanásobně vyšší, než ceny běžných gyroboardů.

Konstrukce do jisté míry koresponduje také s výsledným vzhledem kolonožky. Ta může být jednobarevná nebo se speciálním grafickým motivem.

3. Baterie a doba nabíjení

Volba kvalitního a značkového hoverboardu souvisí i s aplikovanou baterií. Použitý akumulátor je v podstatě hlavním zdrojem energie, díky které se zařízení pohybuje. Proto nepodceňujte značkové baterie – Samsung, LG, apod. U nich na rozdíl od čínských kopií nehrozí samovolné vzplanutí a podobné neduhy.

Při nákupu kolonožky se zaměřujte na integrované baterie typu Li-Ion. Ty se vyznačují dostatečnou kapacitou, rychlostí nabíjení, dlouho výdrží a životností.

Gyroboardy se nabíjí za pomoci speciální nabíječky. Ta by měla být mimo jiné vybavena také ochranou proti přebíjení. Zajímat byste se měli i o dobu nabití baterie. Tento časový úsek se mění v závislosti na tom, jakým model hoverboardu zvolíte. Obecně platí, že standardní dvoukolky jsou nabité za 2 – 3 hodiny. Pokud však zakoupíte model s vysokokapacitní baterií a šetrnější nabíječkou při dobíjení, může být tato doba delší.

4. Výkon

Vedle baterie si pohlídejte výkon elektromotoru. Ten totiž vyvíjí hnací sílu, která rozhýbe hoverboard a dokáže uhánět odpovídající rychlostí. Výkon elektromotoru je standardně prezentován ve Wattech. Na tento údaj narazíte pod zkratkou písmene „W“.

Velice často je výkon udáván na každém kole zvlášť, nikoliv dohromady. To znamená, že v technických parametrech objevíte údaje typu 2×350 W, apod. Níže uvádíme výkony pro inspiraci.

 • Výkon kolem 250 W na kole je ideální pro dětské gyroboardy.
 • Výkon kolem 350 W na kole lze považovat za dostatečný pro běžné použití.
 • Výkon cca 800 W na kole je určen pro náročnější jezdce vyžadující vyšší rychlost nebo pro ty, kdo váží více. Nejvýkonnější stroje mohou dosahovat hodnot až 1 750 W.

Ano, i vaše hmotnost do značné míry souvisí s volbou odpovídajícího výkonu. Elektromotor musí být silný, aby vás uvezl a dosáhl požadované rychlosti.

5. Rychlost a stoupání

A právě rychlost je dalším údajem, ke kterému byste měli v technických parametrech hoverboardu přihlížet. Maximální rychlost kolonožky je udávána v kilometrech za hodinu. Obvykle se značí zkratkou km/h.

V závislosti na typu gyroboardu lze docílit maximální rychlosti od 6 km/h do 20 km/h. Tento údaj je samozřejmě obecný a většinou jej dosílíte při jízdě na rovině a při hmotnosti jezdce do 80 kilogramů. Jakákoliv změna těchto údajů se může podepsat na snížení rychlosti.

Stoupání hoverboardu

Ano, gyroboardy nejsou určeny pouze pro jízdu po rovině, ale dokáží v závislosti na svém výkonu uhánět také do kopce. Pokud při své cestě očekáváte takové úseky, zaměřte se i na maximální úhel stoupání. Ten se obvykle pohybuje od 15° do 25°.

6. Dojezd

Všechny výše uvedené technické parametry mají ve výsledku vliv na poslední důležitou hodnotu, kterou je dojezd. Ten je samozřejmě prezentován v kilometrech. Maximální dojezdová vzdálenost těch nejvýkonnějších hoverboardů je na hranici 20 kilometrů. Z toho tedy můžete usuzovat, zda vám takové vozítko poslouží při jízdě do práce či nikoliv. Většinou počítejte s trochu menším dojezdem, než udává výrobce. Ovlivnit jej mohou faktory, jakými jsou vaše hmotnost, stoupání, terén, apod.

7. Vybavení

Výrobci moderních gyroboardů přistupují k těmto produktům jako k plnohodnotným vozítkům pro osobní přepravu. Proto můžete u některých modelů narazit na řadu nadstandardních prvků zpříjemňujících samotnou jízdu.

 • Dálkové ovládání – Dvoukolku lze prostřednictvím technologie Bluetooth ovládat na dálku, a to za pomoci chytrého telefonu a speciální aplikace.
 • Alarm – Bezpečnostní prvek, který nachází své uplatnění v okamžiku, kdy se vám hoverboard pokusí někdo ukrást.
 • Přepravní taška – Součást menších dvoukolek. Gyroboard můžete do tašky uložit a pohodlně jej přepravovat z místa na místo.
 • Přehrávání hudby – Kolonožka umožňují přehrát vlastní oblíbenou hudbu při jízdě.
 • Osvětlení – Hoverboardy mohou být opatřeny také předním a zadním světlometem umožňujícím bezpečnou jízdu ve tmě.
 • Integrované blatníky – Součást téměř každé dvoukolky. Díky blatníkům můžete jezdit za každého počasí.

8. Cena

Při nákupu hoverboardu máte poměrně široké možnosti výběru. Od toho se odvíjí také rozdílné pořizovací náklady. Pokud hledáte kvalitu, pak ceny těchto vozítek rozhodně nepatří k nejmenším. Investice do značkového produktu však má svůj smysl. Mezi prověřené značky patří Eljet, Rayeetech, GoClever, Actionbikes, Nilox, Eswing, Segway, Razor a další.

Při nákupu dbejte také na to, aby kolonožky splňovaly všechna kritéria pro jízdu na komunikacích minimálně v České republice. Tato legislativní možnost musí být garantována výrobcem, potažmo prodejcem.

Cena do 6 000 Kč

Ty nejlevnější gyroboardy zakoupíte od 4 000 Kč. V jejich případě jde však o základní kvalitu zpracování. Omezený výběr je zaměřen hlavně na standardní dvoukolky s dojezdem kolem 15 kilometrů a rychlostí 16 km/h. K jistým modelům získáte i přepravní tašku zdarma.

Cena od 6 000 Kč do 7 000 Kč

Drobný příplatek je spojen hlavně s větším výběrem hoverboardů. Na mysli máme hlavně barevné provedení a nejrůznější grafické motivy. Některé produkty disponují přehrávačem hudby a mají dojezd nad 15 kilometrů. Maximální váha jezdce se může pohybovat mezi 100 – 120 kilogramy.

Cena od 7 000 Kč do 10 000 Kč

V ceně do 10 000 Kč se do vašeho hledáčku dostanou i offroadové hoverboardy. Ty si mnohem lépe poradí s náročnějším terénem. U těchto dvoukolek stoupá kvalita zpracování, ale také předkládaný výkon nad 350 W. Nabíjecí čas se pohybuje v rozmezí 2 – 3 hodiny a dojezd překračuje hranici 20 kilometrů.

Cena nad 10 000 Kč

Pokud chcete kolonožku na dálkové ovládání nebo s řídící tyčí a sedátkem, musíte si každopádně připlatit. Ceny těch nejlepších modelů stoupají k částkám až 250 000 Kč. Běžný hoverboard s těmito vlastnostmi však seženete i za 50 000 Kč. Důraz je kladen hlavně na precizní zpracování, výkon přes 1 500 W a dlouhý dojezd.

Jak vám pomohl tento článek? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Hoverboardy
Průměrné hodnocení 4.1 z 32 hlasů