Menu

HP 250 G10 859P5EA – Recenze, testy a srovnání

Klady

  • Vysoký výkon v cenové hladině
  • Vhodný i pro profesionální kancelářskou práci
  • Moderní konektivita

Zápory

  • Kratší výdrž baterie
  • Plastové tělo notebooku
  • Bez numerické klávesnice
12 300 Kč Orientační cena

Jaký má výkon

Model HP 250 G10 859P5EA rozhodně nepatří mezi notebooky které by cílily na náročné hráče, editory videí či inženýry. Zařízení je určeno spíše pro domácí či kancelářské využití, dobře si přitom poradí s běžnými činnostmi, jako je editace tabulek, textových dokumentů či procházení internetu.

Procesor, grafická karta a další komponenty

Recenzovaný model je vybaven jedním z lepších moderních a relativně úsporných procesorů Intel Core i5 1335U. Ten nabídne dvojici velkých jader doplněných o osmici méně výkonných, zato však energeticky efektivnějších malých jader. V testech Cinebench R23 obdržel tento procesor 1 625 bodů za jednojádrový a 8 349 bodů za mnohojádrový výkon.

To v praxi znamená, že si notebook relativně hravě poradí s jakoukoliv kancelářskou prací v tabulkách, příležitostně se ale nezalekne ani nenáročného střihu videa či úpravy fotek. Grafická karta je sice integrovaná, ale i přesto na poměry levných modelů relativně výkonná. Obdržela 1 528 bodů v testu 3DMark Time Spy Score, což je na integrované grafiky výborný výsledek. Přesto se rozhodně nejedná o herní stroj.

Operační paměť tvoří 8 GB DDR4. To je pro běžnou práci dostatečná hodnota, pokud by vám ovšem v budoucnu paměť nestačila, lze ji poměrně snadno rozšířit. Běží na frekvenci 3 200 MHz (nebo 3 200 MT/s chcete-li) a zajistí plynulý chod systému i všech běžných aplikací. Úložiště umožní uskladnit až 512 GB dat (včetně operačního systému) a rovněž je lze rozšířit. Jedná se přitom o klasický relativně rychlý SSD disk, takže vás při práci brzdit nebude.

Parametr Tento produkt
Operační systém

Windows 11 Home

Procesor

Intel Core i5 1335U

Počet velkých jader procesoru

2

Počet malých jader procesoru

8

Frekvence procesoru (GHz)

4,6

Výkon jedno jádro (Cinebench R23)

1 625

Výkon všechna jádra (Cinebench R23)

8 349

Typ grafické karty

Integrovaná

Grafická karta

Intel Iris Xe Graphics G7 80EUs

Výkon grafické karty

1 528

Typ operační paměti RAM

DDR4

Velikost operační paměti RAM (GB)

8

Frekvence operační paměti (MHz)

3 200

Typ pevného disku

SSD

Kapacita pevných disků (GB)

512

Jaká je konektivita

Po stránce konektivity na tom také není HP 250 G10 vůbec špatně. Zatímco v minulosti se s levnějšími notebooky pojila spíše zastaralá Wi-Fi a úplná absence USB-C, dnes už se toto dogma postupně mění. Na těle zařízení tak najdete dvojici modernějších USB-A 3. generace doplněnou o jeden konektor USB-C. Externí monitor můžete připojit skrze HDMI port.

Ve smyslu bezdrátového připojení se můžete těšit na moderní Wi-Fi 6, stejně jako v době psaní této recenze nejmodernější Bluetooth 5.3. Zařízení neschází sluchátkový konektor ani webkamera. Ta samozřejmě v této cenové hladině nabídne pouze zcela základní kvalitu obrazu.

Parametr Tento produkt
HDMI

Ano

Ethernet

Ne

Bluetooth

5.3

WiFi

6

USB 2.0

0

USB 3.0

2

USB-C

1

Thunderbolt

0

Čtečka paměťových karet

Ne

3,5 Audio jack

Ano

Webkamera

720p

Jaké má zpracování a baterii

Asi jen málokoho překvapí, že notebook HP 250 G10 tvoří téměř kompletně plast. Jedinou výjimkou jsou v tomto případě šroubky, ty jsou naštěstí kovové. Odolnější tělo v dané cenové relaci nelze očekávat. Baterie notebooku nabídne podle výrobce až 8,3 hodiny provozu. Počítejte ale s tím, že výrobci tuto hodnotu uvádí pro poměrně optimální podmínky – nízký jas obrazovky a zcela nenáročné využití. V reálném životě tedy vydrží baterie spíše o celé hodiny méně.

Obrazovku tvoří základní IPS panel s rozlišením 1 920 x 1 080 pixelů a obnovovací frekvencí 60 Hz. Úhlopříčka je typických 15,6 palců velká a moc jasu nepřinese. Displej proto bude čitelný spíše v šeru, než na přímém slunečním světle. Hmotnost zařízení se dostala na překvapivě přijatelný 1,5 kilogramu, plastová zařízení bývají často i těžší.

Parametr Tento produkt
Velikost displeje (palce ")

15,6

Rozlišení displeje

1 920 x 1 080

Technologie displeje

IPS

Povrch displeje

Antireflexní

Dotykový displej

Ne

Překlopitelný displej

Ne

Odnímatelný displej

Ne

Numerická klávesnice

Ne

Podsvícená klávesnice

Ne

Rozšiřitelnost

Ano

Aktivní chlazení

Ano

Udávaná výdrž (h)

8,3

Materiál konstrukce

Plast

Tloušťka (mm)

18,6

Hmotnost (kg)

1,52

Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným produktům

Jednoznačnou a největší předností modelu HP 250 G10 je jeho poměr ceny a výkonu. V době psaní této recenze (červenec 2023) se jednalo o jeden z nejlevnějších notebooků, které už byly i přes nízkou cenu vhodné pro kancelářskou práci. Hlavní devízou je relativně silný procesor z nejmodernější úsporné řady. Zajímavý je tento laptop také svou solidní úrovní konektivity, což v kanceláři rozhodně oceníte.

Zařízení má ale samozřejmě i celou řadu nedostatků. Tím největším je plastové tělo, které je jednak méně odolné při častém přenášení, ale také způsobuje zbytečně vysokou hmotnost zařízení. To je sice dobře přenositelné, ale v kovovém těle by při stejných parametrech mohlo vážit i o třetinu méně. Smířit se je potřeba též s kratší výdrží baterie a absencí numerické klávesnice.

Porovnání s alternativami

Jako zajímavou alternativu pro náročnější uživatele můžeme doporučit model Apple Macbook Air 2020 M1. Ten byl sice vydán už několik let zpátky, právě díky tomu se ale jedná o zajímavou alternativu z vyšší třídy, které už klesla cena. Macbook Air nabídne 2-3x delší výdrž baterie, kvalitnější displej i klávesnici, modernější konektory Thunderbolt, odolné kovové tělo a výrazně nižší hmotnost.

I když se to může zdát trochu překvapivé, HP 250 G10 má také svá světlá místa. V první řadě se můžete spolehnout na daleko širší konektivitu. Macbook Air totiž disponuje pouze dvěma konektory USB-C a dokáže připojit jen jeden externí displej. Tím ale přednosti zařízení společnosti HP finálně končí.

Závěrečné shrnutí

HP 250 G10 je základní kancelářský notebook za malý obnos financí. Jako takový ovšem mile překvapí svým solidním výkonem i překvapivě dobrou konektivitou. Nemůže se sice rovnat řádově dražším modelům, ale ve své cenové hladině nabídne to, co konkurence zkrátka postrádá. S ohledem na horší kvalitu displeje a kratší výdrž baterie se moc nehodí na cesty ani pro grafickou práci. K těmto účelům doporučujeme volit spíše Apple Macbook Air 2020 M1 256GB.

12 300 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: HP 250 G10 859P5EA
Jakub Gulec
Senior redaktor & Head of testing
Jakub má v našem týmu na starosti primárně technicky zaměřená témata. Notebookům se věnuje v naší redakci od zahájení naší spolupráce a věnoval se jim i v minulosti. Snadno vám tak vysvětlí, proč se levné notebooky příliš nehodí k hraní her, ale kancelářské práci výborně vyhoví. Kromě přenosných počítačů najdete jeho recenze také u počítačových komponent, myší, klávesnic a celé řady další elektroniky.

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.


Recenze HP 250 G10 859P5EA

HP 250 G10 859P5EA

12 300 Kč Orientační cena