Menu

Recenze a test HP LaserJet Pro MFP 4102fdwe

88,8 % Celkové hodnocení

Extrémní rychlost v kategorii Laserové tiskárny

Klady

  • Vysoká rychlost tisku
  • Oboustranný tisk i skenování
  • Snadná obsluha na velkém displeji

Zápory

  • Horší dostupnost tonerů
  • Vysoká pořizovací cena
11 500 Kč Orientační cena

Základní údaje

HP LaserJet Pro MFP 4102fdwe patří mezi výborně vybavené poloprofesionální multifunkční laserové tiskárny. Specificky cílí spíše na kancelářské využití. Tomu ostatně odpovídají hodnoty rychlosti jejího tisku, ale i automatický podavač, oboustranný tisk i skenování. Tiskárna nepatří mezi ty, které by něčím nějak výrazně překvapily, jedná se zkrátka jen o spolehlivé zařízení s všestranným vybavením.

Pokud se rozhodnete tento model pořídit, počítejte na stole s rozměry 42 x 39 x 32,3 cm. Výhodou je vysoká pracovní zátěž – v prospektech výrobce najdete údaj o 80 000 výtiscích A4 za měsíc. To je zatížitelnost, se kterou tento model hravě vyhoví i ve velmi frekventovaných kancelářích.

Parametr Tento produkt
Typ

Laserová

Barevný tisk

Ne

Tisk na formát A3

Ne

Tisk fotografií

Ne

Bezokrajový tisk

Ne

Vstupní zásobník

250

Automatický podavač

Ano

Spotřeba Stand-by dle výrobce (W)

7,5

Hloubka (cm)

39,0

Šířka (cm)

43,0

Výška (cm)

32,5

Hmotnost dle výrobce (kg)

12,6

Hodnocení funkcí a vybavení

Po stránce funkcí a konektivity je vybavena tiskárna velice dobře. V základu na těle najdete konektor USB, a to jak pro připojení k počítači, tak také přední USB pro tisk přímo z flash disku. K síti připojíte model HP LaserJet Pro MFP 4102fdwe kabelem, ale i bezdrátově prostřednictvím Wifi. Ta navíc umožňuje uživatelům zařízení od společnosti Apple tisk pomocí funkce AirPrint. Jediné, co chybí, je NFC pro snadné párování s mobilem. Na těle najdete navíc automatický podavač a pokročilý dotykový displej.

Parametr Tento produkt
Displej

Ano

USB

Ano

Wi-Fi

Ano

NFC

Ne

Hodnocení tisku

Laserová tiskárna HP LaserJet Pro MFP 4102fdwe pozitivně překvapí svými tiskovými schopnostmi. Výrobce slibuje rychlost až 40 stran A4 za minutu, první list přitom obdržíte za méně než 7 sekund. Tisková zátěž je definována maximálně na 80 000 listů měsíčně. To je samo o sobě dosti imaginární číslo, pokud totiž budeme předpokládat, že má měsíc 22 pracovních dnů po 8 hodinách, vychází tato zátěž na 454 listů za hodinu. To je objem, který nebude generovat ani náročná kancelář.

Zásobník pojme maximálně 250 listů A4, dokoupit lze v případě potřeby i jeho rozšíření. S tiskovým a rozlišením a rozlišením skeneru souhlasně 1 200 DPI nezaostává model od HP za konkurencí ve stejné cenové relaci. Na jeden tiskový válec se dá vyprodukovat až 9 500 stran, jeho cena je však poměrně vysoká. Ve výsledku se dostanete někde na 0,54 Kč/A4, což jsou zcela průměrné náklady v cenové kategorii.

Parametr Tento produkt
Rychlost tisku černobíle dle výrobce (str/min)

40

Doba tisku první strany černobíle dle výrobce (s)

6,3

Maximální rozlišení tisku (DPI)

1 200 x 1 200

Maximální rozlišení skenu (DPI)

1 200 x 1 200

Bezokrajový tisk

Ne

Maximálně listů dle výrobce (černá)

9 500

Cena černého toneru

5 000

Cena černobílého výtisku A4 dle výrobce

0,52

Maximálně listů dle výrobce (barevná)

Nerelevantní

Cena barevných tonerů

Nerelevantní

Cena barevného výtisku A4 dle výrobce

Nerelevantní

Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným produktům

Za největší přednosti modelu HP LaserJet Pro MFP 4102fdwe pokládáme velmi vysokou rychlost tisku 40 stran za minutu, ale i dostupnost funkce oboustranného skenování a kopírování. Automatický podavač je zkrátka něčím, co v kanceláři chcete mít k dispozici. Zařízení je navíc vybaveno přehledným dotykovým displejem, takže je jeho obslužnost snadná. Proti koupi hraje snad jen vyšší cena, ale také občas horší dostupnost tiskových tonerů.

Porovnání s alternativami

Pro srovnání jsme zvolili jako alternativu k modelu HP LaserJet Pro MFP 4102fdwe konkurenční tiskárnu s nižší pořizovací cenou. Je jí model Pantum BM5100ADW, kterému neschází obdobně vysoké tempo tisku i vysoký zátěžový profil. V jeho případě ovšem budete muset oželet pokročilejší dotykový displej. HP má o něco snazší obslužnost, je ovšem jen na vás, jakou hodnotu pro vás má tento parametr. Obě tiskárny jsou při plnění své hlavní úlohy excelentní a srovnatelné.

Naše hodnocení a závěr

HP LaserJet Pro MFP 4102fdwe je zajímavá multifunkční laserová tiskárna pro náročnější kanceláře. Dovede pracovat s černobílým tiskem, přičemž tiskopisy produkuje závratným tempem 40 listů za minutu. Automatický podavač doplňuje funkci oboustranného tisku o oboustranné skenování a kopírování. Zátěžový profil tiskárny je vysoký, takže se na ní můžete spolehnout i ve velmi rušné kanceláři. Pokud hledáte levnější alternativu, zvažte také model Pantum BM5100ADW.

11 500 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: HP LaserJet Pro MFP 4102fdwe | Hodnocení: 88,8 %
Jakub Gulec
Senior redaktor & Head of testing
Jakub obsadil v našem týmu roli technického redaktora. Téma tiskáren má dobře nastudované a vysvětlí vám například, proč je pro tisk fotografií více vhodnější inkoustová tiskárna než laserová. Věnuje se také redakčnímu testování jednotlivých tiskáren. Kromě tiskáren najdete jeho recenze také u notebooků, ale i aku nářadí či štípačů dřeva.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze HP LaserJet Pro MFP 4102fdwe

HP LaserJet Pro MFP 4102fdwe

11 500 Kč Orientační cena