Menu

Hračky pro roční děti – Nejlepších 10 dle recenzí a testů 2024

Pro malé dítě je důležité, aby mělo pro svůj vývoj dostatečně podnětné prostředí. K tomu mu pomůžete tím, že ho obklopíte pro toto období vhodnými hračkami.

Kolem 3. až 4. měsíce začínají maminky pozorovat na čerstvě narozených dětech už znatelný pohybový posun, který je způsobem dozrávajícím nervovým i pohybovým systémem. Nezadržitelně tak dříve bezmocné a pasivní miminko směřuje k tomu, že se začne zajímat o své okolí i o hračky, které mu dáte.

Dítě si samo začíná hrát už kolem 5. měsíce života. Jeho motorika je nyní již na tolik pokročilé úrovni, že dokáže s jistotou sahat po předmětech a může s nimi manipulovat. Dokáže tedy uchopit už první hračky. Tím, že budete své dítě v tomto aktivně podporovat, mu pomůžete zlepšit koordinaci mezi zrakem, rukou a pohybem.


Nejlepší hračky pro roční děti dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Produkt Typ Zvukové Orientační cena Aktuální cena
Top 1 Motorické hračky Ano 900 Kč Zobrazit nabídky
Top 2 Zvířátka Ano 670 Kč Zobrazit nabídky
Top 3 Hračky na kočárek Ano 320 Kč Zobrazit nabídky
Top 4 Poznávací knížečky Ano 50 Kč Zobrazit nabídky
Top 5 Zvířátka Ano 610 Kč Zobrazit nabídky
Top 6 Poznávací knížečky Ano 290 Kč Zobrazit nabídky
Top 7 Hračky na kočárek Ano 590 Kč Zobrazit nabídky
Top 8 Zvířátka Ano 210 Kč Zobrazit nabídky
Top 9 Zvířátka Ano 750 Kč Zobrazit nabídky
Top 10 Hrazdičky Ne 1 290 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat hračku pro roční dítě

S hračkami bychom to v prvních měsících života především neměli přehánět. Dítěti stačí přibližně jedna nebo dvě. Je to způsobené tím, že okolní svět představuje pro čerstvě narozené dítě značnou zátěž. Je pro něj plný dosud neznámých zvuků a jiných podnětů a musí si tak na toto prostředí teprve zvyknout. Navíc většinu času novorozené dítě prospí a hrát si tak, s jistou nadsázkou řečeno, vlastně ani nemá čas.

První hračky už od 4. týdne života

První hračky mu můžete tak dát kolem 4. až 6. týdne, dítě je však zatím bude spíše pozorovat. Hračka by měla přitahovat pozornost a může už vydávat zvuky. Ovšem stále mějte na paměti, že dítě se nevyplatí přestimulovat, stále je pro něj nadbytek podnětů velice únavný.

Od 3. měsíce dítě začíná kromě sluchu své okolní více zkoumat a využívá k tomu i zrak a hmat, ale i čich. V tomto věku tak již přicházejí ke slovu hrazdičky, případně i hračky, které může dítě bez problému strčit do úst.

Kolem 6 měsíců už je s dětmi mnohem více zábavy, neboť jejich schopnosti se rozvíjejí stále výrazněji. Jsou proto schopny si i stále víc hrát. V tomto věku jim můžete nabídnout i interaktivní hračky a první obrázkové knížky se zvířátky. Dítěti se během tohoto období rozvíjí i jemná motorika a učí se tak i mačkat tlačítka.

První narozeniny můžete společně s potomkem oslavit hračkou, která ho podpoří v pohybu, například odrážedlem. V prvním roce života také ke slovu přicházejí hračky, jejichž obdoby budou nejmenší provázet po několik následujících let, tedy klasické panenky nebo autíčka. Někteří rodiče tak již v tomto věku budou řešit, že některé hračky se rozlišují podle pohlaví.

Hračka musí být dobře udržovatelná a bezpečná

Důležité je především to, aby se konkrétní hračka dala dobře vyčistit nebo vyprat. Jak už bylo řečeno, musíte počítat s tím, že potomek s nadšením „ochutná“.

Dalším důležitým aspektem je zdravotní nezávadnost veškerých používaných materiálů i barev. Vybraný výrobek by měl splnit i požadavek na adekvátní odolnost, to znamená, že by nemělo dojít k tomu, že se hračka rozpadne na drobné části, které dítě následně může spolknout či vdechnout. Hledejte v první řadě označení CE deklarující, že hračka splnila legislativní požadavky EU.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.3 z 13 hlasů

Další oblíbené testy a recenze