Jak vybrat hračku
Pro děti jsou hračky naprosto nepostradatelnou součástí života. Na trhu je jich v současnosti doslova nepřeberné množství, a nejen pro rodiče tak může být obtížné se při výběru zorientovat. Pokud i vy pátráte po hračce, která by dítku udělala radost, pak jste na správném místě. V řádcích níže vás provedeme aktuálními trendy v oblasti hraček a prozradíme, podle jakých parametrů vybírat a na co všechno se zaměřit.
Začátek článku se zaobírá přínosem hraček jako takových. Dozvíte se, proč jsou hračky pro děti důležité a s jakým úmyslem je vybírat. Další kapitoly vás zasvětí do rozdělení hraček podle věku dítěte. Poradíme vám, co pořídit batoleti nebo která hračka udělá radost školákovi. Následně vám uvedeme několik nejoblíbenějších typů hraček a povíme vám, z jakých materiálů se hračky vyrábí nebo v jakých velikostech jsou dostupné.
V závěru článku se dočtete informace o bezpečnosti a dozvíte se, jaká by měla být hračka, od níž lze očekávat dlouhou životnost. Nakonec nebude chybět přiblížení cenových hladin, podle kterých lze snáze stanovit rozpočet pro nákup hračky. Přečíst si pak můžete také články o konkrétních produktech, zajímat by vás mohly například drony, jídelní židličky, klávesy, mikroskopy nebo třeba žebřiny.
Jak vybrat hračku stručně:
- Jako první je potřeba zohlednit věk dítěte. Je to stěžejní bod výběru hračky, od kterého se vše odvíjí.
- Následně zvažte, zda jde o chlapce či holčičku, a rozmyslete si, případně proberte s rodiči obdarovaného, co dítě nejvíce zajímá a z jaké tematické oblasti byste měli hračku vybírat.
- Důležité je zohlednit výrobní materiál a velikost hračky, aby nebyla pro dítě nebezpečná.
- Vybírat byste měli od ověřených značek a prodejců, kteří dbají na bezpečností certifikace.
- Existuje mnoho typů hraček, přičemž závisí především na tom, kolik chcete nebo můžete investovat.
-
- Stanovte si rozpočet a dle možností a zájmů dítěte vyberte typ hračky. Zvolte několik kandidátů a přečtěte si, co na ně říkají uživatelské recenze.
Proč jsou pro děti hračky důležité
Hračky jsou důležité pro děti v každé fázi věku. Představují centrum zábavy a radosti, avšak nejsou jen pro zábavu. Ty správné hračky současně rozvíjí smysly a vzdělávají. Proto je důležité vybírat hračky vždy podle aktuálních mentálních dovedností dítěte, díky tomu nejlépe pomohou jeho rozvoji. Výrobci výběr naštěstí ulehčují příslušnými označeními hraček podle doporučeného věku.
Správné hračky tedy děti nejen zabaví, ale zároveň se díky nim naučí:
- lépe koordinovat své pohyby, vnímat jednotlivé svaly a jejich sílu,
- chápat, jak věci v běžném životě fungují,
- soustředit se a řešit první elementární problémy.
Příliš mnoho hraček škodí
Přestože jsou hračky pro děti a jejich rozvoj důležité, všeho moc škodí. Dítě byste si za žádnou cenu neměli hračkami kupovat. Přílišné množství hraček navíc vede k tomu, že si jich dítě neváží. Namísto mnoha levnějších, avšak z rozvojového hlediska naprosto zbytečných hraček, pořiďte dítěti raději pár kvalitních a podnětných hraček, se kterými si alespoň občas budete hrát společně. Tím totiž zároveň posílíte vaše vzájemné pouto.
Věk dítěte
Schopnosti a dovednosti, zralost, povaha i zájmy dítěte se v každé fázi věku liší. Těmto faktorům je proto potřeba podrobit výběr jakékoliv hračky, a to ať už hledáte hračku pro novorozence, batole, předškoláka, nebo studenta.
Platí přitom, že čím je dítě starší, tím složitější hračku zvládne pochopit. Zatímco pro malé děti budete vybírat spíše menší a celistvé hračky, u nichž nehrozí rozbití nebo rozebrání na drobné části, pro větší děti můžete volit i technicky zaměřené stavebnice či jiné složitější hračky. Pro snadnější orientaci při výběru se podívejte, jaké hračky je možné dítěti v jednotlivých fázích věku pořídit, aby pro něj byly co nejvíce přínosné.
Hračky pro novorozence
Dobře zvolená hračka pro novorozence pomůže urychlit jeho rozvoj v prvních měsících života. Nejdůležitějšími smysly v tomto věku jsou sluch, hmat a zrak, a proto všechno, co je barevné, šustivé, třpytivé a třeba i měkké na dotek je pro nejmenší děti zajímavé. Novorozenci však nejsou schopni si sami vědomě hrát, a tak zvolená hračka musí být především bezpečná a také by mělo být možné ji vyprat či jinak snadno udržovat.
Pokud zvažujete hračku jako dárek pro novorozence, pak doporučujeme výběr nejdříve zkonzultovat s rodiči. Jednak mohou mít vyhraněné představy, čím by dítě chtěli obklopovat, a druhak už dítě povětšinou spoustu hraček dostalo od dalších příbuzných, kteří jej dárečkem chtěli na světě přivítat. Kromě kolotoče nad postýlku, chrastítka či plyšáka pro dítě můžete potěšit novopečené rodiče, a to třeba praktickým balením plen nebo fotoknihou.
Hračky pro děti do 1 roku
Zhruba od 3 měsíců se začíná dítě více zajímat o své okolí. Proto je vhodné pro rozvoj smyslů v tomto období pořídit několik různých předmětů, které by dítě mohlo prozkoumávat. Ideální je volba hrací deky s hrazdičkou, na které jsou zavěšena různá chrastítka a zrcátka, mnohdy doplněná nějakou melodií či zvukovými efekty. Zároveň je v tomto období dobré dítěti pořídit ožužlávací gumové hračky, které podpoří prořezání prvních zoubků.
Větší rozptýlení začíná dítě vyžadovat zhruba v půl roku. V tomto věku se začíná rozvíjet jemná motorika a dítě se učí pochopit základní princip příčiny a následku. Zvládá již proto mačkat různá tlačítka, chytat a pouštět předměty nebo si otevřít obrázkovou hrací knížku. Půlročnímu dítěti tak můžete pořídit různé vkládačky, skládací kelímky, stojan s kroužky různých velikostí či první obrázkové knížky. Velmi oblíbené jsou také dřevěné kostky.
Hračky pro děti od 1 roku
Hračky pro děti od 1 roku by se měly zaměřovat na rozvoj jemné i hrubé motoriky a koordinaci svalových pohybů. Kromě obrázkových leporel, hraček do vody nebo plastových stavebnic tak dítě ocení i aktivní chodítko, hopsací zvířátko či odrážedlo. Můžete v něm také začít probouzet cit k hudbě a pořídit mu první hudební nástroj, například bubínek, xylofon či rumbakoule.
Jakmile je dítko samo schopné pohybu, přichází na řadu hračky určené ke tvoření. K nejoblíbenějším patří sada formiček pro stavění z písku venku na hřišti nebo nejrůznější kohoutky, mlýnky či barvičky do vody. Chybu určitě neuděláte, když dítku pořídíte první stavebnici, například Lego Duplo, které se nabízí v mnoha provedeních tak, aby pokryla zájmy malých chlapců i děvčat.
Hračky pro děti od 3 let
Ve třech letech většina dětí zamíří do mateřské školy, kde se obvykle setkají s hračkami, jež napodobují svět dospělých. A přesně takové jim můžete pořídit i domů, dětem poslouží až do předškolního a mnohdy i školního věku. Holčičky často chtějí pomáhat maminkám v domácnosti a oblíbenou hračkou tak bývají dětské kuchyňky, sady dětského nádobí či napodobenin potravin, žehličky nebo vysavače.
Takové hračky nejsou výjimkou ani pro chlapce. Pro malé kutily najdete v portfoliích výrobců dílny plné nářadí, se kterým mohou napodobovat roli tatínků. Vhodnou volbou pro tříleté děti jsou rovněž i oblíbené vláčkodráhy. Pomáhají totiž rozvíjet tolik důležitou prostorovou orientaci a logické myšlení. V tomto věku děti zároveň tvoří své první kresby a výtvory – výbavou pokojíčku by se tak měl stát i malý stoleček, kde dítě může tvořit.
Hračky pro předškoláky (od 5 let)
V předškolním věku si děti obvykle rády hrají s vrstevníky a začínají vytvářet první přátelství. Pořídit jim tak můžete zábavné deskové či karetní hry, které si mohou s kamarády zahrát, nebo třeba autodráhu či domeček s panenkami. Oblíbenou volbou jsou také různé kreativní a tvořivé sady, kinetický písek či modelovací hmoty a plastelíny. Důležité je nezapomenout na včasnou přípravu do školy, ke které slouží didaktické hračky, stavebnice a hlavolamy.
Hračky pro školáky (od 6 let)
Jakmile začne dítě chodit do školy, přijde čas plný experimentování a poznávání. Dítě již umí číst, psát i počítat a začíná lépe rozumět tomu, jak svět okolo něj funguje. Na řadu proto přicházejí hračky, které nabízejí dostatečný prostor pro fantazii, přitom je však připravují na budoucí povolání. U školáků vedou nejrůznější dětské laboratoře a jiné experimentální hry, se kterými se stanou malými chemiky, astronomy, konstruktéry, kadeřnice nebo doktory.
Hračky pro děti od 8 let a teenagery
S příchodem moderních technologií je čím dál těžší děti odpoutat od internetu a počítače. Výrobci se však tomuto trendu již přizpůsobili, a na trhu tak najdete mnoho interaktivních hraček v podobě robotů, které děti mohou dokonce i samy programovat. Pro školáky mohou být zajímavé také složité stavebnice, například Merkur, Boffin nebo Gravitrax, přičemž se z oblíbených nevytrácejí ani tolik oblíbené tvořivé sady a experimentální hry.
V případě teenagerů už se pak mnohdy nejedná o hračky, jako spíše o elektroniku nebo sportovní vybavení. Děti v tomto věku již mívají vyšší nároky, a spíše než hračky chtějí něco, čím ohromí své vrstevníky. Zaručeně je tak potěší nějaká technologická vychytávka, hoverboard, elektrická koloběžka nebo nová bezdrátová sluchátka. Pro společně strávený čas jim ale můžete pořídit také deskovku nebo třeba únikovou hru na doma.
Hračky pro dívky a chlapce
Přestože se dnes stále více řeší tolerance svobodného výběru pohlaví, je běžné, že si s panenkami hrají spíše holčičky, a naopak s auty zase chlapci. Na trhu existuje celá řada hraček, které jsou typické pro kluky či pro holky. Záleží však na zájmech dítěte, i malé slečny si mohou hrát s autodráhou nebo nářadím a stejně tak se i chlapci mohou pustit do vaření nebo navlékání korálků. Do tabulky se podívejte na TOP hračky pro holky i pro kluky.
Určení |
Hračky |
Pro holky |
Panenky, kočárky a další doplňky pro simulaci péče o dítě, kreativní a tvořivé sady, kostýmy, sady malovátek |
Pro kluky |
Autodráhy, auta či jiné dopravní prostředky na dálkové ovládání, roboti, nářadí, stavebnice, modely |
Pro holky i kluky |
Vláčkodráhy, dětské kuchyňky, experimentální sady, magnetické a kreslicí tabule, lego a jiné stavebnice |
Typy hraček
V průběhu let se bude obsah dětského pokojíčku postupně měnit. Dětskou hrací deku, chrastítka a kolotoč nad postýlkou postupně vystřídají gumové figurky, dětské kuchyňky a dílničky, které pak nahradí experimentální sady a moderní stavebnice. Které další typy dětských hraček patří mezi nejoblíbenější? Níže jsme několik dalších typů uvedli, seřadili jsme je bez ohledu na doporučený věk a rozdělují se na hotové, polohotové a hmoty.
- Panenky a příslušenství,
- figurky a zvířátka,
- sociální hry simulující povolání,
- knížky,
- deskové, stolní a karetní hry,
- loutková divadla,
- sportovní náčiní – švihadlo, skákací guma,
- tabule a křídy,
- vystřihovánky a omalovánky,
- korálky
- hudební nástroje,
- hračky do vody, písku a pro práci na zahradě,
- stavebnice a puzzle,
- elektrická vozítka,
- RC modely a auta na dálkové ovládání,
- dětské zbraně,
- plyšové hračky.
Interaktivní hračky
Interaktivní hračky vydávají různé zvuky a světelné efekty. Díky tomu působí pozitivně na rozvoj smyslů dítěte. Do této kategorie můžeme zahrnout dětské hudební nástroje, hrací plyšová zvířátka, mikrofony a další. Děti s pomocí těchto hraček učí novým věcem, například počítat, poznávat barvy nebo předříkávat básničky.
Robotické hračky
Robotické hračky mají stejné vlastnosti jako hračky interaktivní, k tomu všemu se ale umí i pohybovat. Hračka v podobě robota, superhrdiny či zvířátka umí otáčet hlavou, hýbat rukama a nohama nebo třeba vrtět ocasem. Robotická zvířátka pro děti umí napodobovat reálné zvuky, jako je štěkání či mňoukání, nebo mohou dokonce i čůrat. Pokud chcete dítě připravit na péči o živého domácího mazlíčka, pak jsou roboti ideální volbou.
Programovatelné hračky
Chytré hračky jsou dostupné pro malé i velké děti. V závislosti na věku si děti s nimi mohou procvičovat logické i abstraktní myšlení, jemnou motoriku i paměť. Mezi nejoblíbenější programovatelné hračky patří autíčka, vláčky a další dopravní prostředky, stavebnice, roboti a zvířátka. Levnější modely zvládnout jen několik málo příkazů, roboti pro starší děti provedou i více než 50 příkazů. Z hlediska programování se tyto hračky rozlišují na:
- Blokové – Hračka se programuje za pomoci tlačítek, která bývají doplněna o názorné obrázky. Jde o jednodušší způsob vhodný pro děti od 4 let.
- Pokročilé – Hračka se programuje na dálku pomocí mobilní aplikace nebo dálkového ovládání. Jde o pokročilé programování vhodné pro školáky.
Materiál
Hračky se vyrábějí z mnoha různých materiálů, dlouhodobě však dominují dřevo a plast. I zde je vhodné přihlédnout k věku dítěte, protože malé děti často strkají hračky do pusy, čemuž musí být přizpůsobena povrchová úprava i velikost. Záleží také na typu hračky, s příchodem interaktivity se totiž na trhu začaly objevovat i neobvyklé magnetické, kovové nebo elektronické hračky.
- Pěnové a molitanové hračky jsou oblíbenou volbou pro nejmenší děti a předškoláky. Zahrnují především stavebnice ve formě puzzlí, kterými lze vyložit klidně i celý dětský pokojíček nebo herní kout. Obvykle na nich bývají natištěna písmena či číslice, čímž připravují dítě na školní výuku.
- Dřevěné hračky v dětech probouzí cit k přírodním materiálům. Pyšní se dlouhou životností, často se tak stávají dědictvím, které se předává po několik generací. Je mnoho českých značek, které zabývá výrobou dřevěných hraček, a tak pořízením některé z nich zároveň podpoříte i místní výrobce. K oblíbeným dřevěným hračkám patří kostky nebo stavebnice, které podporují modelovací schopnosti.
- Plastové hračky jsou pravděpodobně nejrozšířenější. Potěší děti všeho věku, obvykle hýří pestrými barvami i tvary. V tomto případě je obzvlášť potřeba dbát na bezpečnost, vždy vybírejte plastové hračky pouze od ověřených značek a prodejců a vyhněte se podezřele levným výrobkům z Číny.
-
- Gumové hračky zahrnují dlouhá léta oblíbené zmenšeniny zvířátek, panenek, dinosaurů a dalších oblíbených dětských postaviček. Dají se obvykle pořídit ve výhodné sadě, mnohdy i s příslušenstvím, takže se dítě zabaví po dlouhé hodiny.
- Kovové hračky jsou oblíbené spíše u chlapců. Na dotek jsou chladivé a mezi nejtypičtější představitele této kategorie patří stavebnice Merkur, která zahrnuje spoustu kovových součástek pro stavbu modelů. Kovové bývají také například různé hlavolamy nebo modely dopravních prostředků.
- Magnetické hračky zahrnují moderní stavebnice, které děti seznámí s fyzikálními zákony a fungováním magnetismu. Děti se s nimi mohou pustit do tvorby nejrůznějších geometrických staveb nebo postavit autodráhu, po které pak za pomoci magnetismu může jezdit magnetické autíčko.
- Elektronické hračky v dětech probouzí zájem o technologie, elektroniku a vše s ní spojené. Nejčastějšími představiteli jsou opět elektronické stavebnice podporující technické myšlení, programovatelní roboti nebo třeba létající drony.
Velikost
Velikost ovlivňuje vhodnost hračky pro určité věkové skupiny dětí. Některé hračky jsou k dostání v reálných velikostech, například roboti či panenky, jiné jsou zmenšeniny (atrapy), například domeček pro panenky nebo model autíčka. Je třeba dbát na to, že pro malé děti se nehodí hračky s malými dílky, protože hrozí, že by je mohly polknout. Zároveň zvažte, zda dítě zvládne hračku uchopit, případně unést.
Bezpečnost
Pro každého, kdo pořizuje dítěti hračku, by měla být bezpečnost na prvním místě. Základním pravidlem je dodržení doporučeného věku dítěte výrobcem. To však není všechno. Bezpečnost výrobku prokazují také různé certifikace a atesty. V Česku a Evropské unii se používá několik speciálních označení, která vás utvrdí v tom, že kupujete bezpečnou a kvalitní hračku. Jde o označení:
- Bezpečné hračky
- Bezpečná a kvalitní hračka
- Značka CE – testováno v souladu s bezpečnostními standard, splňuje náležitosti daných směrnic zemí EU
Výdrž a praktičnost
Dříve bylo zcela normální, že se hračky dědily z generace na generaci. Zkuste na to myslet již při nákupu a vybírejte z kvalitních a bytelných hraček, u kterých je větší předpoklad delší životnosti. Děti si oblíbené hračky obvykle berou takřka všude s sebou, a tak by měly být hračky dobře omyvatelné, odolné proti pádu i dětským zoubkům a v případě poškození by se měly dát snadno opravit. Takové hračky pak mohou sloužit i dalším potomkům.
Funkce
Mnoho hraček na trhu je interaktivních, a tak lze předpokládat, že nabízejí i nejrůznější funkce. Zvuky a světelné efekty vydávají už i hračky pro ty nejmenší děti. S rostoucí složitostí pak hračky umí také pohybovat končetinami, ohýbat se v pase, dokáží uchopit různé věci nebo umí mluvit, opakovat slova či plakat opravdové slzy.
Napájení
Pokud je hračka vybavena zvukovými či vizuálními prvky nebo se jedná o složitější interaktivní hračky, měli byste brát při výběru ohled i na napájení. Aby takové hračky fungovaly, potřebují ke svému provozu obvykle tužkové baterie, které nemusí být součástí balení. Pokud budete baterie dokupovat, myslete na dlouhodobé využívání hračky a pořiďte si rovnou dobíjecí baterie. Některé hračky bývají doplněny nabíječkou pro dobíjení ze sítě.
Cena
Cena hračky se odvíjí od její složitosti i výrobního materiálu. Plyšáky dnes pořídíte za pár korun, kdežto cena magnetické stavebnice nebo programovatelného robota se může vyšplhat i do řádů několika tisíc.
Záleží také na značce. Hračky renomovaných výrobců mají sice záruku bezpečnosti, avšak je potřeba počítat s vyššími pořizovacími náklady. V případě omezeného rozpočtu pak sáhněte po alternativě, avšak od ověřeného prodejce. Velký výběr bezpečných a ověřených hraček nabízí Fisher Price, Alltoys, Hasbro, TM Toys, Kids World a další.
Cena do 500 Kč
I v nejnižší cenové kategorii můžete najít doslova poklady, a to pro dítě v každém věku. Do 500 Kč pořídíte většinu základních hraček pro nejmenší, jako jsou chrastítka, kousátka, závěsné hračky nad postýlku a podobně. Stejně tak lze pořídit různé experimentální i kreativní sady, modelíny či základní sety stavebnic, hudební nástroje nebo stolní hry. Velice populární jsou interaktivní knížky Kouzelné čtení.
Cena do 1 000 Kč
O 500 Kč vyšší rozpočet vám umožní dítku pořídit například pokrokovější elektronické či magnetické stavebnice, které děti zasvětí do základů techniky a elektrotechniky. K dostání jsou rovněž i hrací deky pro nejmenší, interaktivní plyšáci a zvířátka, roboti nebo propracované stavebnice Lego. Do 1 000 Kč lze na trhu nalézt také základní dětské fotoaparáty, mobilní telefony nebo vysílačky.
Cena nad 1 000 Kč
Hračky s cenovkou nad 1 000 Kč jsou vesměs elektronické a vyžadují napájení, buďto ze sítě, či klasickými tužkovými bateriemi. Tato cenová kategorie vám otevírá dveře ke složitějším deskovým hrám, pokročilejším robotickým a interaktivním hračkám či detailním modelům dopravních prostředků. V tisících korunách se budete pohybovat i v případě nákupu elektrického vozítka, dětské kuchyňky či dílny nebo elektroniky v podobě dronu.