Menu

AEG 47036IU-MN – Recenze, testy a srovnání

v kategorii Indukční sporáky

Klady

  • Velký příkon
  • Funkce varné desky
  • Nepříliš vysoká spotřeba

Zápory

  • Chybí některé funkce trouby
  • Podprůměrný počet programů trouby
18 000 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje

Indukční sporák od značky AEG na první pohled zaujme svým výkonem a objemem. Jeho příkon je 10 900 W, tedy jedna z nejvyšších hodnot na trhu, objem trouby má 72 l, což je také jedna z největších kapacit. Energetická třída A byla v době vzniku recenze shodná pro většinu současných sporáků, pojďme se tedy blíže podívat na jeho spotřebu. Na cyklus běžného pečení tento sporák spotřebuje cca 0,95 kWh, na cyklus horkovzdušného pečení je přibližná spotřeba 0,85 kWh. Tyto hodnoty nepatří k nejnižším, je ale třeba brát v potaz také objem trouby. V přepočtu sporák spotřebuje 0,013 kWh (cyklus běžného pečení) a 0,012 kWh (cyklus horkovzdušného pečení) na litr objemu, což byly v době výběru spíše nižší hodnoty a můžeme jej tak označit za úsporný model.

Parametr Tento produkt
Výrobce

AEG

Objem (l)

72

Příkon (W)

10 900

Energetická třída

A

Spotřeba na cyklus běžného pečení (kWh)

0,95

Spotřeba BP na litr (kWh)

0,013

Spotřeba na cyklus horkovzdušného pečení (kWh)

0,85

Spotřeba HP na litr (kWh)

0,012

Funkce varné desky

Pokud se zaměříme na funkce varné desky, můžeme sporák AEG pouze chválit. Z bezpečnostních funkcí u něj najdeme ukazatel zbytkového tepla, který vám naznačí, jaká plotýnka je stále ještě horká. Nechybí mu ani dětská pojistka, takže jej malé děti nespustí bez vašeho dozoru. K úspoře energie poslouží funkce automatického vypnutí, která vypne sporák pokud na něj delší dobu nepoložíte žádné nádobí. Jednorázového zvýšení výkonu dosáhnete díky funkci Booster, vaření těstovin ve velkém množství vody tak bude otázka chvilky. Nechybí ani funkce Stop and Go, kterou oceníte ve chvíli, kdy si potřebujete na chvíli odběhnout od sporáku a potřebujete vaření jednorázově zastavit. Desce nechybí ani displej a časovač k usnadnění ovládání a přizpůsobení doby vaření.

Parametr Tento produkt
Displej

Ano

Časovač

Ano

Dětská pojistka

Ano

Ukazatel zbytkového tepla

Ano

Automatické vypnutí

Ano

Booster

Ano

Stop and Go

Ano

Funkce trouby a rozměry

Z funkcí trouby, na které jsme se při výběru zaměřili, postrádá sporák 47036IU-MN pouze dvě, a to funkci rychlého ohřevu a systém čištění. V praxi to znamená, že při pečení budete troubu předehřívat o něco déle a při čištění se o něco více nadřete. Pokud používáte troubu velmi často, může být absence těchto funkcí docela na škodu, ale při méně častém používání trouby se bez nich řada uživatelů pravděpodobně obejde.

Co se týče samotného pečení, trouba vám nabízí sedm pečicích programů, což byl v době vzniku recenze spíše podprůměrný počet. Trouba má kruhové topné těleso a ventilátor, kromě běžného pečení vám tak nabídne i pravé horkovzdušné pečení, nechybí ani funkce grilu. Zajímavostí jsou teleskopické rošty, které ještě nejsou zcela běžné, ty vám usnadní vyndávání plechu z trouby a sníží riziko popálení. Modelu nechybí ani vnitřní osvětlení trouby a časovač, ty jsou ale pro trouby už víceméně standardem. Rozměry sporáků jsou většinou velice podobné, výrazněji se liší jen jejich šířka. Na výšku tento model měří 86,7 cm, na šířku 59,6 cm a jeho hloubka je 60 cm. Hmotnost 54 kg patří v našem srovnávacím testu k lehce vyšším.

Parametr Tento produkt
Počet pečicích + doplňkových režimů trouby

7

Časovač

Ano

Ventilátor

Ano

Kruhové topné těleso

Ano

Gril

Ano

Rychlý ohřev

Ne

Systém čištění

Ne

Osvětlení trouby

Ano

Teleskopické rošty

Ano

Výška (cm)

86,7

Šířka (cm)

59,6

Hloubka (cm)

60

Hmotnost (kg)

54

Naše hodnocení a závěr

Kromě několika drobností nemáme indukčnímu sporáku AEG 47036IU-MN v podstatě co vytknout. Tento model je výkonný, poměrně úsporný a má objemnou troubu, bude tedy vyhovovat i početnějším rodinám a kuchařským nadšencům. Co se týče funkčního vybavení, z funkcí varné desky nepostrádá ani jednu, body ztrácí pouze v případě trouby. Zde se budete muset obejít bez rychlého ohřevu a systému čištění, na druhou stranu ale troubě nechybí například teleskopické rošty, což je zatím jedna z méně častých funkcí. Celkově jde tedy o úsporný a dobře vybavený sporák a pokud se obejdete bez několika funkcí trouby, můžeme vám jej bez obav doporučit.

Pokud by vás zajímal model s podobnými vlastnostmi a o něco lepší výbavou, můžeme vám doporučit například indukční sporák Electrolux EKI 6771DOX.

18 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: AEG 47036IU-MN
Kateřina důkladně srovnává indukční sporáky především podle jejich funkcí. Ví, že výkon jednotlivých modelů je téměř stejný a umí vysvětlit, proč je vaření na indukci rychlé a komfortní. Poradí, které bezpečnostní funkce by měl sporák mít a zná rozdíl mezi volně stojícím a vestavěným indukčním sporákem. Dále se věnuje kategorii kuchyňských vařičů nebo sporáků na tuhá paliva.

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze AEG 47036IU-MN

AEG 47036IU-MN

18 000 Kč Orientační cena