Recenze a porovnání AEG 47795IQ-MN | Arecenze.cz
Menu

Recenze a test AEG 47795IQ-MN

76,9 % Celkové hodnocení

v kategorii Indukční sporáky

Klady

  • Vysoký příkon
  • Teleskopické rošty

Zápory

  • Chybí některé funkce
  • Lehce vyšší spotřeba
  • Nemá žádný systém čištění
17 000 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje

Indukční sporák AEG bude svou kapacitou vyhovovat spíše menším rodinám, pojme totiž jen 57 l. Potěší ale svým příkonem, 10 456,4 W byla v době psaní této recenze (červenec 2019) nadprůměrná hodnota, průměr byl cca 10 300 W. Stejně jako většina modelů na trhu, i tento sporák patří do energetické třídy A. Pokud se zaměříme na jeho spotřebu, zjistíme, že na cyklus běžného pečení tento model spotřebuje cca 0,84 kWh, na cyklus horkovzdušného pečení 0,76 kWh. To jsou sice v našem výběru jedny z nižších hodnot, pokud ale vezmeme v potaz poměrně malou kapacitu trouby, zjistíme, že na litr objemu tento model spotřebuje 0,015 kWh při cyklu běžného pečení, což je naopak jedna z vyšších hodnot, a 0,013 kWh při cyklu horkovzdušném, kterým se řadí k úspornějším modelům.

Parametr Tento produkt
Výrobce

AEG

Objem (l)

57

Příkon (W)

10 456,4

Energetická třída

A

Spotřeba na cyklus běžného pečení (kWh)

0,84

Spotřeba BP na litr (kWh)

0,015

Spotřeba na cyklus horkovzdušného pečení (kWh)

0,76

Spotřeba HP na litr (kWh)

0,013

Funkce varné desky

Varné desce sporáku AEG nechybí dobrý základ ve formě displeje a bezpečnostních funkcí, mezi které patří dětská pojistka a ukazatel zbytkového tepla. Nedojde proto k nekontrolovanému spuštění desky dětmi ani popálení o rozehřátý povrch. Nepostrádá ani funkci Booster, která umožňuje rapidně zvýšit výkon vybrané plotýnky, nebo funkci automatického vypnutí. To nastane, když na zapnutou desku dlouho nepoložíte žádné nádobí. Co u tohoto sporáku naopak nenajdeme, je časovač varné desky a funkce Stop and Go. Na výkon nemá ani jedna z těchto funkcí žádný vliv, pouze zvyšují komfort při vaření. Záleží tedy na vás, zda se bez nich obejdete.

Parametr Tento produkt
Displej

Ano

Časovač

Ne

Dětská pojistka

Ano

Ukazatel zbytkového tepla

Ano

Automatické vypnutí

Ano

Booster

Ano

Stop and Go

Ne

Funkce trouby a rozměry

Trouba sporáku 47795IQ-MN nabízí sedm režimů pečení, což byl v době vzniku této recenze spíš lehký podprůměr. Mimo ně nabídne dva doplňkové rozmrazování a samotné osvětlení, které můžete využít například ke kynutí těsta. Z funkcí, na které jsme kladli důraz, u ní nenajdete rychlý ohřev a systém čištění. To znamená, že si chvíli počkáte na předehřátí trouby a její čištění budete muset zvládnout manuálně. Co naopak tomuto modelu nechybí, je časovač, který můžete využít i jako minutku při vaření. Nepostrádá ventilátor ani kruhové topné těleso, takže kromě běžného pečení můžete využít i pravý horkovzduch, v nabídce je také funkce gril. Trouba má pochopitelně také vnitřní osvětlení a potěší teleskopickými rošty. Ty vám umožní plech pohodlně a bezpečně vyjmout z horké trouby, zatím jej najdeme spíš u menšiny modelů. Na výšku potom sporák AEG měří 85,8 cm, na šířku 50 cm a jeho hloubka je 60 cm. Hmotnost 49 kg je poměrně standardní a s instalací by tak neměly být větší problémy.

Parametr Tento produkt
Počet pečicích + doplňkových režimů trouby

7 + 2

Časovač

Ano

Ventilátor

Ano

Kruhové topné těleso

Ano

Gril

Ano

Rychlý ohřev

Ne

Systém čištění

Ne

Osvětlení trouby

Ano

Teleskopické rošty

Ano

Výška (cm)

85,8

Šířka (cm)

50

Hloubka (cm)

60

Hmotnost (kg)

49

Naše hodnocení a závěr

Sporák AEG 47795IQ-MN můžeme doporučit hlavně do menších rodin nebo domácností, ve kterých si příliš nepotrpí na pečení, objem jeho trouby totiž nepatří k největším. Oproti některým jiným modelům ve srovnání je o něco méně úsporný, stále ale patří do energetické třídy A. Potěší vysokým příkonem, který slibuje rychlé zahřátí desky i trouby. Z funkcí varné desky postrádá časovač a funkci Stop and Go, u trouby zase nenajdeme rychlý ohřev a čisticí systém. Stále ale patří mezi poměrně dobře vybavené modely a pokud pro vás tyto funkce nejsou nijak zásadní, můžeme vám model 47795IQ-MN směle doporučit.

Pokud ovšem toužíte po sporáku s objemnější troubou, bude se vám pravděpodobně lépe hodit některý jiný model v našem výběru, například indukční sporák AEG 47036IU-MN.

17 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: AEG 47795IQ-MN | Hodnocení: 76,9 %
Eliška se zabývá výběrem a srovnáváním produktů už roky, při výběru sporáků navíc může uplatnit i svou zálibu ve vaření. Nevychází ale jen z vlastních zkušeností, při průzkumu se nebojí sáhnout po českých ani cizojazyčných odborných zdrojích. Srozumitelně vám tak vysvětlí, jaké jsou výhody a nevýhody indukčního vaření, jak si poradit s energetickým štítkem a bez jakých funkcí se neobejdete. Její záběr potom zahrnuje i další kuchyňské spotřebiče, například plynové a indukční varné desky nebo plynové sporáky.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze AEG 47795IQ-MN

AEG 47795IQ-MN

17 000 Kč Orientační cena