Menu

AEG CIB56400BX – Recenze, testy a srovnání

84,4 % Celkové hodnocení

v kategorii Indukční sporáky

Klady

  • Teleskopické rošty
  • Nižší spotřeba
  • Bezpečný pro rodiny s dětmi

Zápory

  • Slabší příkon
  • Žádný čisticí systém
18 000 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje

Indukční sporák AEG patří k méně objemným a výkonným produktům v našem výběru. Kapacita jeho trouby je 58 l, což je vhodný objem spíše pro méně početnou domácnost. Příkon 9 918 W patřil v době vzniku této recenze (červenec 2019) k podprůměrným hodnotám, tehdejší průměr byl cca 10 300 W. Energetická třída A byla v době psaní tohoto textu shodná pro většinu prodávaných sporáků, všechny jsou tedy víceméně stejně úsporné. Pro případ, že hledáte co nejúspornější model, zaměřili jsme se na spotřebu sporáků trochu detailněji. Tento model má spotřebu na cyklus běžného pečení 0,84 kWh a na cyklus horkovzdušného pečení 0,76 kWh. Pokud tuto spotřebu porovnáme s objemem trouby, zjistíme, že na litr objemu vyjde 0,014 kWh na cyklus běžného pečení a 0,013 kWh na cyklus horkovzdušného pečení. To jsou v našem výběru střední až nižší hodnoty a tento sporák proto patří spíše k úspornějším modelům.

Parametr Tento produkt
Výrobce

AEG

Objem (l)

58

Příkon (W)

9 918,4

Energetická třída

A

Spotřeba na cyklus běžného pečení (kWh)

0,84

Spotřeba BP na litr (kWh)

0,014

Spotřeba na cyklus horkovzdušného pečení (kWh)

0,76

Spotřeba HP na litr (kWh)

0,013

Funkce varné desky

V kategorii funkcí varné desky obstál sporák AEG velice dobře, postrádá pouze funkci Stop and Go. Ta umožňuje vaření rychle zastavit a po pauze navázat se stejným výkonem, nejde tedy o naprostou nezbytnost. Sporáku naopak nechybí displej a časovač, najdeme u něj také dětskou pojistku a ukazatele zbytkového tepla. Je tedy zcela bez problémů použitelný i v rodinách s malými dětmi. Nechybí ani Booster, který umožňuje rapidní zvýšení výkonu, a automatické vypnutí. Pokud zapomenete desku zapnutou a nebude na ní žádné nádobí, po určitém čase se sama vypne.

Parametr Tento produkt
Displej

Ano

Časovač

Ano

Dětská pojistka

Ano

Ukazatel zbytkového tepla

Ano

Automatické vypnutí

Ano

Booster

Ano

Stop and Go

Ne

Funkce trouby a rozměry

Z funkcí trouby chybí sporáku CIB56400BX dvě funkce, na jejichž absenci narážíme u těchto modelů nejčastěji. Je to rychlý ohřev a čisticí systém. Funkce rychlého ohřevu urychluje předehřátí trouby, čisticí systém může být například pyrolýza nebo AquaClean, tedy procesy, které více či méně usnadňují čištění vnitřku trouby. Kromě těchto dvou položek už ale sporák AEG žádnou další funkci nepostrádá. K celkem standardní výbavě patří časovač a vnitřní osvětlení trouby. Díky ventilátoru a kruhovému topnému tělesu můžete s touto troubou péct i na horkovzduch, nechybí jí ani možnost grilování. Řadí se také k několika modelům v tomto porovnání, u kterých najdete i teleskopické rošty, které vám usnadní manipulaci s horkými plechy.

Při pečení můžete vybírat z devíti režimů, což byl v době vzniku recenze lehký nadprůměr. Mimo přímo pečicí funkce u ní naleznete i dvě doplňkové, a to šetrné rozmrazování a zapnutí osvětlení (to samo v troubě jen mírně zvedne teplotu, čehož se dá využít například při kynutí těsta). Šířkou 50 cm se tento model řadí k užším sporákům, výška 85,8 cm a hloubka 60 cm už jsou vcelku standardní. Hmotnost 44 kg z průměru také nijak nevybočuje.

Parametr Tento produkt
Počet pečicích + doplňkových režimů trouby

9 + 2

Časovač

Ano

Ventilátor

Ano

Kruhové topné těleso

Ano

Gril

Ano

Rychlý ohřev

Ne

Systém čištění

Ne

Osvětlení trouby

Ano

Teleskopické rošty

Ano

Výška (cm)

85,8

Šířka (cm)

50

Hloubka (cm)

60

Hmotnost (kg)

44

Naše hodnocení a závěr

Indukční sporák AEG CIB56400BX v porovnání s konkurencí lehce pokulhává v otázce příkonu, jeho spotřeba je střední až nižší. Kvůli menší kapacitě trouby bude tento model vyhovovat hlavně rodinám s nevelkými nároky na troubu. Co se týče funkcí, vede si poměrně slušně jak v případě varné desky, tak v případě trouby. Pokud tedy oželíte oněch několik málo funkcí a nevadí vám menší kapacita trouby, můžeme vám tento model doporučit.

Nadšencům do pečení by ale mohla chybět funkce rychlého ohřevu nebo snazší čištění trouby, v takovém případě je na místě zvážit i další modely v našem srovnání, například sporák Amica SHI 61784P X s rychlým ohřevem a katalytickým čištěním trouby.

18 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: AEG CIB56400BX | Hodnocení: 84,4 %
Kateřina důkladně srovnává indukční sporáky především podle jejich funkcí. Ví, že výkon jednotlivých modelů je téměř stejný a umí vysvětlit, proč je vaření na indukci rychlé a komfortní. Poradí, které bezpečnostní funkce by měl sporák mít a zná rozdíl mezi volně stojícím a vestavěným indukčním sporákem. Dále se věnuje kategorii kuchyňských vařičů nebo sporáků na tuhá paliva.

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze AEG CIB56400BX

AEG CIB56400BX

18 000 Kč Orientační cena